Gudručio vaistinė

Sulieknėti? Pirmiausia reikia įvesti tvarką galvoje!

Sulieknėti? Pirmiausia reikia įvesti tvarką galvoje!

Kaip dažnai pradėdavote lieknintis ir nustodavote nepasiekę norimo rezultato?

Kaip dažnai sakydavote sau: „Nekenčiu šito svorio, tačiau nieko negaliu su juo padaryti!!!“

Kiekvienas iš mūsų įvairiausių minčių pagalba motyvuoja save veikti… Sąmoningai ar ne, tačiau visi mes esame „pasijungę“ į savęs programavimo procesą, deja, ne visada pozityvų. Galvoje prisikaupia daug „šiukšlių“: nusistatymų, pasenusių nuomonių, klaidingų vertinimų. Atsižvelgdami į kuriuos iš jų, mes kuriame savo gyvenimą. Jie formuoja įpročius, ritualus, tradicijas, tame tarpe ir maisto valgymo įpročius. Todėl tam, kas pasiryžo sulieknėti, pirmiausia reikia įvesti tvarką galvoje. Labai naudinga perkratyti kaip daiktus spintoje įprastas mintis ir nusistatymus, atlikti generalinį valymą, kad išvalytum erdvę naujai informacijai, naujai patirčiai. Atmesti viską, kas trukdo atsinaujinti.

„Kas jums yra viršsvoris?“ – dažnai klausiu savo klientų. Daugumai – sunki našta, liga, gėda, bet tuo pačiu – stabilumas, reikšmingumas, autoritetas, svarbumas, solidumas. Be to, viršsvorio pliusai kartais yra tokie patrauklūs,  kad žmogus nelieknėja, kad ir kiek besistengtų, nors jis to ir nesuvokia.

Klientė P.: 39 metai, svoris 105 kg. Svoris pradėjo augti nuo 30-ies metų, kai buvo paskirta atlikti gamybos vadovės pareigas. Pagal sudėjimą moteris buvo trapi, žemesnė nei vidutinė. „Manęs nesimatė iš už stalo, – prisimena ji. – Man pradėjo augti svoris ir atsirado solidumas, aš ėjau ceche ir žmonės traukdavosi, taip mano svoris padidėjo 40 kg. Aš pradėjau pasitikėti savimi, pradėjo sektis karjeroje ir pakilo mano socialinis statusas“.

Išsikovoti autoritetą kolegų tarpe P. buvo sudėtingiau nei priaugti nereikalingų kilogramų. Aišku, ji yra gera vadovė, tačiau būtent svoris padėjo jai pajusti pasitikėjimą savimi ir atsiskleisti. Viskas buvo gerai, tačiau, laikui bėgant, pasikeitė reikalavimai: dabar ji yra stambi verslininkė ir turi atitikti verslios moters kriterijus. Svoris, padėjęs jai kopti karjeros laiptais, tapo priešu. Visi bandymai sulieknėti baigdavosi fiasko.

„Aš pradedu mesti svorį ir kyla nerimas. Vėl priaugu – nurimstu“. Tai ir atvedė ją pas mane. Beje, labai dažnai žmogus priauga viršsvorio būtent tada, kai pradeda staiga kilti karjeros laiptais, tačiau tuo pačiu jaučia tam tikrą nepasitikėjimą savimi: kūnas padeda jam, kompensuoja minėtą trūkumą, pridėdamas realaus svorio. Tokiu būdu šeimininkas tampa svaresnis (visomis prasmėmis), solidesnis, rimtesnis.

Paieškokime motyvacijos

Žmogui turi būti aišku, jog jam reikia atsikratyti viršsvorio vardan kokio tikslo. Išsaugoti sveikatą, gerai atrodyti, laisviau judėti, ištekėti, susirasti gerą darbą – stimuliuojančių motyvų gali būti įvairių. Bet kuri dieta būna rezultatyvi tik tuo atveju, kai yra aiškių motyvų. Priešingu atveju, visi bandymai sulieknėti taps kančia. Būtent todėl pirmiausia koučingo specialistas specialių klausimų pagalba išsiaiškina, kokia stipri yra jo kliento motyvacija sumažinti svorį.

Labai svarbu, kad žmogus nekurtų iliuzijų, kad numetus svorio jo gyvenimas kardinaliai pasikeis. Moterys dažnai mano, kad kai tik jos taps lieknos ir gražios, tuoj pat ištekės už princo. Todėl geras specialistas dirba su klientu ne vien tam, kad padėtų atsikratyti viršsvorio, bet ir nuteikia žmogų naujo įvaizdžio gyvenimui.

Numesti svorio – pusė darbo!

Sulieknėti sudėtinga, tačiau dar sudėtingiau išsilaikyti tokią būseną. Žmonės ne visada atsižvelgia į tai, kad, netenkant svorio, keičiasi ne tik kūnas, bet ir psichologinė žmogaus būklė, jo santykiai su kitais. Tai gali tapti dideliu stresu, kuris neretai gali būti šalinamas įprastu būdu – maistu… Dingę kilogramai vėl sugrįžta. O grįžti pas koučingo specialistą  ir pasakoti apie savo nesėkmę būna kažkaip nejauku. Žmogus pišgyvena tai vienatvėje ir nuo to nukenčia dar labiau.

Geras specialistas dirba su klientu ne vien metant svorį, bet ir vėliau palaikant pasiektą rezultatą. Todėl labai svarbu išmokyti žmogų įsiklausyti į savo organizmą ir jausti savo svorio pokyčius.

Mūsų problema – pasyvumas !

Daugelis žmonių kažkuriuo savo gyvenimo tarpsniu bandė lieknėti, tačiau noro užtekdavo neilgam. Senas įprotis valgyti daugiau nei reikia organizmui, greitai sugrįždavo. Kodėl?
Kova su įpročiais iš žmogaus reikalauja pastangų, o jam kur kas lengviau būti pasyviam, randant pasiteisinimų: nieko neįmanoma pakeisti; svoris – mano kryžius; tai dėl amžiaus; tai jau liga; hormoninis sutrikimas. O kartas žmonės net nebando sulieknėti, tenkinasi fraze „Gero žmogaus turi būti daug!“

XX amžius suteikė mums naujų žinių apie žmogų, jo nervų sistemą. Šiandien sukaupta daugybė įrodymų, kad žmogus valios dėka gali keisti savo sąmonę… Analizuodami savo poelgius ir motyvus, žmonės gali juos kontroliuoti, keisti savo likimą. Stiprus augimo, tobulėjimo, pokyčių, galimybių plėtimo noras gali atverti žmogaus potencialą, jo talentus ir gebėjimus, išlaisvinti nuo naštos ir pasyvumo.

Kad pasikeistų, žmogus turi žengti žingsnį link paties savęs, suvokti save ir savo gyvenimą, pažvelgti į perspektyvas.

Svorio metimas – tai tik viliojančios kelionės į fantastišką žmogaus galimybių pasaulį pradžia!

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE