Vasario 28d. Penktadienis

Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Peržiūrų skaičius: 21664
Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Gyvenime netrūksta nemalonių situacijų. Ir jų metams bėgant nemažėja, nes greitėjant gyvenimo tempui vis sunkiau darosi išvengti streso. Kad nebūtume sužlugdyti dvasiškai, tenka jį įveikti.

Turbūt pats paprasčiausias ir kasdieniškiausias streso pavyzdys – konfliktas su vadovu arba šeimyninis barnis. Ir vienu, ir kitu atveju veltui išeikvojame labai daug energijos, nes dėl nuolat kylančios įtampos atsiranda baimė būti apšauktam, kad neįvykdėme patikėtos užduoties ar kuo nors neįtikome. Tačiau stresą gali sukelti ne tik neigiami dalykai, bet ir teigiami. Per didelis džiaugsmas, euforija taip pat atsiliepia mūsų organizmui.

Kaip veikia stresas

Stresas, pasak psichologų, tai organizmo įtampa, kylanti mums susidūrus su nepalankia situacija. Pavyzdžiui, nuo šalčio drebame, kai karšta – prakaituojame, bėgdami įtempiame raumenis ir apkrauname širdies bei kraujagyslių sistemą. Į tokią situaciją mūsų organizmas reaguoja padažnėjusiu pulsu ir širdies plakimu. Patyrus stresą kiekvieno žmogaus reakcija ir veiksmai gali būti skirtingi, kartais visai niekuo nepagrįsti ir nepaaiškinami. Jei labai linksma, jis gali juoktis, šėlioti, verkti iš džiaugsmo arba staiga nuliūsti, pulti į neviltį, apatiją.

Kartais net klysdamas žmogus būna tvirtai įsitikinęs savo tiesa ir nepaiso jokių argumentuotų prieštaravimų, ginčijasi mėgindamas ką nors įrodyti ir taip sukelia sau bei aplinkiniams nereikalingą įtampą. Tik nurimus emocijoms padarytos klaidos tampa aiškios ir suprantamos.

Stiprus – įveikia, silpnas – palūžta

Mūsų organizmas yra taip sukurtas, kad stengiasi prisitaikyti prie naujos situacijos. Jeigu jam pavyksta, įtampa nepalieka jokių pėdsakų, net priešingai – duoda naudos. Pavyzdžiui, sportuojant, laikant egzaminus stresas padeda susikoncentruoti, sutelkti dėmesį, pagerinti regėjimą, nes greitina reakciją ir mobilizuoja žmogaus gyvybines jėgas veikti; kartais net padėti organizmui pačiam įveikti ligą. Tačiau teigiamo efekto galima sulaukti tik tada, kai organizmas nėra nuolat alinamas, o tik mobilizuojamas kovoti su išoriniais neigiamais veiksniais. Jei tai trunka pernelyg ilgai, jis išsenka, pažeidžiama nervų sistema, atsiranda neurozės, kraujotakos sutrikimų. Pasak fiziologų, ilgai trunkantis stresas ne tik sukelia ligas, bet ir greičiau pasendina žmogų.

Padeda natūralios priemonės

Kai įtampa neatslūgsta, tenka vartoti raminamuosius vaistus, kurie, kaip žinoma, yra kenksmingi. Jei organizmas dar nelabai nualintas, streso galima atsikratyti saugesniais gydymo būdais – SPA, sveikatingumo centruose arba sanatorijose, tačiau tai kainuoja nemažus pinigus ir šiandien toli gražu nėra prieinama kiekvienam. Ajurvedą propaguojantys gydytojai siūlo išbandyti pigesnius streso valdymo būdus – jie nuramins protą, sielą, kūną ir suteiks organizmui harmoniją.

* Taisyklingas kvėpavimas – tiltas į gerą sveikatą ir vienintelė sistema, kurią patys esame pajėgūs valdyti. Kitoms savo organizmo sistemoms mes negalime daryti įtakos. Juk neįmanoma pagreitinti ar sulėtinti virškinimo, inkstų, širdies darbo arba sustabdyti minčių. Net mintyse sakydami: "Aš taip nemanysiu, nedarysiu" iš tiesų jau galvojame. O kvėpavimą galime reguliuoti, nes mokame kvėpuoti arba lėtai, arba greitai. Indijos mokslininkai teigia, jog kiekvieno mūsų amžių lemia ne metai (tai yra, kiek jų nugyventa), o įkvėpimų ir iškvėpimų skaičius. Jeigu žmogus moka kvėpuoti ir daro tai lėtai, jis gyvens ilgiau. Greičiau kvėpuojant greičiau dėvisi organizmas. Jei kiekvieną dieną 10-15 minučių skirtume giliam kvėpavimui, savaime prailgintume savo amžių. Tačiau tai svarbu ne tik dėl ilgesnio gyvenimo, bet ir dėl jo kokybės. Lėtas kvėpavimas gerina vidaus organų būklę, harmonizuoja visą organizmą.

Taisyklingas kvėpavimas yra tai, kai kvėpuojama ne krūtine, o pilvu. Jis dar vadinamas sąmoningu kvėpavimu, nes tam, kad išpūstume pilvą,

reikia mintimis į jo apačią nuleisti orą, tada ir diafragma nusileis. Įkvėpus orą būtina palaikyti ir tik tada iškvėpti. Tai rekomenduojama kartoti kelis sykius. Galima kvėpuoti vadinamuoju stačiakampiu: per 4 sekundes įkvėpti, 2 – sulaikyti, per 4 – iškvėpti, 2 – sulaikyti. Toks kvėpavimas patogus atliekant jogos pratimus. Pavalgius siūloma pakvėpuoti "trikampiu": per 4 sekundes įkvėpti, 4 – sulaikyti, 4 – iškvėpti. Tai derėtų daryti maždaug 10 kartų. Kadangi žmogui per parą vidutiniškai reikėtų apie 60 gilių įkvėpimų, taip pakvėpuoti užtektų triskart per dieną.

* Kuo šviežesnį ir sveikesnį maistą valgysime, tuo lengviau įveiksime

stresą. Pagal ajurvedą toks maistas yra satvinis – tai duonos gaminiai, vaisiai, daržovės, grūdai, žirniai, riešutai, sėklos ir pieno produktai. Taigi jei iš mitybos raciono 2-3 savaitėms išbrauksime mėsą, žuvį ir valgysime tik satvinį maistą, mūsų organizmas taps atsparesnis stresams. Tačiau neužtenka vien maitinantis šviežiais ir sveikais produktais, dar labai svarbu žinoti ir kada bei kokį maistą geriausiai pasisavina organizmas. Iš ryto jam reikia saldumo, nes toks skonis suteikia džiaugsmo visai dienai. Todėl pusryčiams tinka saldūs vaisiai, pyragėliai, blyneliai su uogiene. Kai saulė pasiekia zenitą (apie 11-12 val.), galima valgyti sunkiausiai virškinamą maistą – produktus iš grūdų (duoną, košes). Žmonėms, kurie vartoja mėsą ar žuvį, tai irgi geriausia daryti šiuo metu, nes vidurdienį iš maisto pasigamina mažiausiai toksinų. Vakare labiausiai tinka troškintos daržovės. Rytuose per vakarienę valgomas saldaus pieno sūris panyras (jis gaminamas iš saldaus pieno įspaudžiant šiek tiek citrinos sulčių), įvairios daržovių sriubos, ryžiai, sėklos (į salotas galima įdėti saulėgrąžų), riešutai. Nusileidus saulei patariama nevalgyti, išimtis – pienas, tačiau jis turi būti pašildytas. Ajurveda siūlo gerti pieną labai anksti rytą, kai tuščias skrandis (paskui 2 val. nieko nevalgyti), arba vakare, bet tik ne dieną.

* Skysčiai išplauna streso toksinus. Mūsų kūną sudaro ląstelės, o jos sudarytos iš 70 proc. skysčio ir 30 proc. kietųjų medžiagų. Kai geriame mažai skysčių, ląstelės sausėja ir raukšlėjasi, todėl fiziškai ir moraliai greičiau senstame. Norėdami išsaugoti žvalumą ir akių spindesį per parą (tiek vasarą, tiek žiemą) turime būtinai išgerti 2 litrus skysčių. Jie išvalo mūsų organizmą nuo toksinų, susidariusių dėl streso. Todėl savo darbo vietoje visada turėkite butelį mėgstamo (ekologiško, gero) vandens ir kas valandą jo išgerkite po stiklinę. Arba pasimėgaukite lengva netonizuojančia arbata (ramunėlių, kmynų ir pan.).

* Stresą mažina ir judėjimas. Tai gana veiksminga priemonė, tačiau didžiąją dalį dienos dažniausiai praleidžiame nejudrioje padėtyje (sėdime darbe, mokykloje ar namie prie televizoriaus). Ilgai nejudant pradeda gamintis streso hormonai, todėl būtina nors kas valandą padaryti lengvą mankštelę, patampyti rankas ir kojas. Tačiau neužtenka tik ištempti kojų, reikia jas ištemptas palaikyti 4 sekundes (kol suskaičiuojame iki 5). Labai padeda ir kūno sukiojimas į šalis. Galima atlikti keletą nesudėtingų pratimėlių. Jei iš ryto blogai jaučiatės, pabandykite giliai įkvėpti ir iškvėpti, uždėti rankas ant galvos ir spausti galvą į delnus, o delnus – į galvą (tarsi augtumėte su pasipriešinimu). Visa tai darykite lėtai, apie 10 sekundžių. Toks tempimas yra vienas pratimų nuo streso. Jį galima daryti ir dieną, ypač jei jaučiate, kad kažkas slegia pečius. Pasitempus pečiai atsipalaiduoja ir stresas sumažėja. Kitas pratimas – įtrinti delnus. Ilgai sėdint jį reikėtų daryti kas valandą. Pirmiausia gerai įtrinkite delnus, kad įšiltų, ir užsidenkite jais akis. Tada keletą kartų giliai pakvėpuokite diafragma (pilvu).
* Nuoširdus juokas – geriausias vaistas nuo streso. Jei, pavyzdžiui, šeimoje ilgokai tvyrojo bloga atmosfera, reikėtų pasikviesti vaikų ir surengti šventę. Nuoširdus mažųjų juokas ir šėliojimas išvalo namus. Mokslininkai specialiais prietaisais užfiksavo, kad blogos mintys bute susitelkia į debesėlius ir visiems esantiems namuose gadina nuotaiką. Kai vaikai nuoširdžiai juokiasi, šie blogio burbulai sprogsta, susiskaido į mažesnius ir taip panaikina buvusį stresą.

Rūkymas kasmet tampa 5 mln. žmonių mirties priežastimi

Rūkymas kasmet tampa 5 mln. žmonių mirties priežastimi

Dėl rūkymo sukeltų padarinių, Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, kasmet pasaulyje miršta 5 mln. žmonių. Maždaug 600 tūkst. gyventojų miršta dėl pasyvaus rūkymo, teigiama trečiadienį paskelbtoje Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ataskaitoje,...


Vaikams saugu vartoti daug vitamino D

Vaikams saugu vartoti daug vitamino D

Mokyklinio amžiaus vaikams vartoti daug vitamino D yra saugu, o galbūt net būtina, kad jų kraujyje susidarytų pakankami šios maistingosios medžiagos kiekiai, kurių reikia augantiems kaulams ir apskritai sveikatai. Vitamino D nepakankamumas yra...


Diagnozė – miesto gyvenimo būdas

Diagnozė – miesto gyvenimo būdas

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 70 proc. Europos gyventojų - miestiečiai. Gyvenimas mieste kelia iššūkių žmogaus sveikatai. Daugiau nei 92 proc. miestiečių gyvena vietose, kur oro tarša viršija nustatytas normas. Daug...


Peršalus padės česnakas ar aspirinas?

Peršalus padės česnakas ar aspirinas?

Retai kuriam pavyksta žiemą išvengti slogos ar peršalimo. Ko griebiamės pasirodžius pirmiesiems peršalimo požymiams: česnako, medaus, imbiero, įvairių žolelių arbatų? Teisingai - tai laiko patikrintos priemonės, tačiau ar žinote, kaip teisingai...


Cindy Crawford tobulos rankos: pratimai, kuriuos turite išbandyti

Cindy Crawford tobulos rankos: pratimai, kuriuos turite išbandyti

45-erių metų modelis Cindy Crawford stebina įspūdingomis rankomis. Dviejų vaikų motina tikina nesilaikanti dietų, nors nevalgo makaronų ir duonos, bet atliekanti specialius pratimus. Beje, ji stengiasi sveikai maitintis. Kaip praneša...


Profesinėmis ligomis daugiau sirgo vyrai

Profesinėmis ligomis daugiau sirgo vyrai

Praėjusiais metais daugiausia profesinių ligų nustatyta 50 metų ir vyresniems vyrams, rodo Higienos instituto duomenys. Pernai profesinėmis ligomis dažniausiai sirgo 50 metų ir vyresni asmenys - tiek vyrai, tiek moterys. 82 proc. (695 atvejai)...


Kokios priemonės vasarą turi gulėti vaistinėlėje?

Kokios priemonės vasarą turi gulėti vaistinėlėje?

Keliaudami į turistinius žygius ar gamtą būtina kartu vežtis ir vaistinėlę. Kokios priemonės turi joje būti vasarą? Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos specialistai informuoja, kad labai svarbu, kad joje būtų priemonių,...


Blogas vadovavimas sukelia širdies ligas

Blogas vadovavimas sukelia širdies ligas

Netinkamai savo darbą atliekantys vadovai gali padidinti riziką susirgti širdies ligomis savo pavaldiniams, rodo tyrimas. Tyrime dalyvavo daugiau kaip 3 tūkst. vyrų samdinių, rašo BBC. Švedų mokslininkai aptiko stiprių sąsajų tarp blogo vadovavimo...


Svoris nyksta ir dėl ligų

Svoris nyksta ir dėl ligų

Valgymo sutrikimai – sunkiai atpažįstami ir sunkiai gydomi. Nervinė anoreksija, nervinė bulimija, persivalgymas – su tokiomis ligomis sergančiais nuolatos susiduria Valgymo sutrikimų centro specialistai. Jie įspėja, kad šių ligų...


Vokietijos mokslininkai susirūpino dėl nėščiųjų mitybos

Vokietijos mokslininkai susirūpino dėl nėščiųjų mitybos

Nėštumo laikotarpiu būtina, kad moters organizmas gautų pakankamai reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų, ir daugelį jų gali suteikti visavertė mityba, tačiau tikrai ne visus. Nėščiosios svarbius maisto papildus ima vartoti per vėlai...


Kokių vaistų įsidėti į kelionės krepšį?

Kokių vaistų įsidėti į kelionės krepšį?

Įprasta, jog vasara - atostogų ir kelionių metas. Su kelionėmis neretai susijusi ir darbinė veikla - komandiruotės. Nepaisant kelionės paskirties dažniausiai išvykos į svečias šalis visuomet susijusios su padidėjusia rizika sveikatai....


Miego stygius sukelia pokyčius ląstelių molekulėse

Miego stygius sukelia pokyčius ląstelių molekulėse

Mokslo žurnalas „Current Biology“ aprašė tyrimus, atliktus su apvaliosiomis kirmėlėmis. Nors šie gyviai nemiega taip, kaip tai daro žmonės, jos vis dėlto turi vystymosi periodą, kuriame yra letargo būsenos. Dirbtinai suktrikdę...


Kaip vyrams sulaukti 90 metų ir išlikti žvaliems?

Kaip vyrams sulaukti 90 metų ir išlikti žvaliems?

Mokslininkai nustatė penkis pagrindinius veiksnius, padidinančius tikimybę vyrams sulaukti garbingo amžiaus. Jų manymu, septyniasdešimtmečio daug judančio vyro, kuris nerūko, kurio nekamuoja antsvoris, padidėjęs kraujospūdis bei diabetas, galimybė...


Rūkymas sukelia ankstyvą menopauzę

Rūkymas sukelia ankstyvą menopauzę

Rūkančios moterys ne tik rizikuoja susirgti vėžiu, bet ir pasiankstina sau taip nelaukiamą gyvenimo periodą – menopauzę. Rūkančioms moterims menopauzė prasideda daug anksčiau nei nerūkančioms – dar nesulaukus 45-erių. Norvegų tyrėjai...


Vašingtone - AIDS epidemija?

Vašingtone - AIDS epidemija?

Mažiausiai trys procentai Jungtinių Valstijų sostinės Vašingtono gyventojų serga AIDS arba yra ŽIV nešiotojai. Tai prilygsta Ugandai, kuri yra labiausiai nukentėjusi šalis nuo šių baisių ligų. Miesto sveikatos departamento paskelbtoje ataskaitoje...


Išsimiegojimas per išeigines negelbsti

Išsimiegojimas per išeigines negelbsti

Jei žmogus nuolat neišsimiega, nevertėtų tikėtis, kad tai galima kompensuoti ilgai miegant per savaitgalio dienas. Kasdien skiriant miegui mažiau nei šešias valandas per parą, žmogus provokuoja negrįžtamą darbingumą, o atstatyti jį per išeigines,...


Dieta neprailgina gyvenimo senjorams

Dieta neprailgina gyvenimo senjorams

Nors viršsvoris susijęs su padidėjusia hipertenzijos, diabeto ir padidėjusio cholesterolio kiekio kraujyje rizika, tačiau svorio mažinimas vyresniame amžiuje neprailgina gyvenimo trukmės, rašoma internetiniame žurnale American Journal of Clinical...


Suabejota elektromagnetines bangas skleidžiančių prietaisų poveikiu sveikatai

Suabejota elektromagnetines bangas skleidžiančių prietaisų poveikiu sveikatai

Mobilieji telefonai, nelaidinės interneto technologijos bei kai kurie kiti prietaisai sukelia elektromagnetinius laukus, kurie gali turėti neigiamos įtakos žmogaus sveikatai. Europos Parlamento (EP) balsavimui teikiamoje teisiškai...


Apgamų turintys žmonės yra sveikesni ir rečiau sensta

Apgamų turintys žmonės yra sveikesni ir rečiau sensta

Mokslininkai aiškina, kad tie žmonės, kurių oda yra nusėta daugiau nei šimto apgamų, turi stipresnius kaulus, todėl jiems rečiau gresia susirgti osteoporoze. Kaip praneša dailymail.co.uk, šių žmonių veidą rečiau vagoja raukšlės, todėl jie dažnai...


Vyro knarkimas – moters rūpestis

Vyro knarkimas – moters rūpestis

Statistika ir Lietuvos medikų patirtis rodo, kad miego sutrikimai vienodai kamuoja tiek vyrus, tiek moteris, tačiau yra problemų, su kuriomis miegodami dažniau susiduria stipriosios lyties atstovai, nors jų sukeliamą diskomfortą tenka kentėti į jų...


Česnakas gali smarkiai sumažinti plaučių vėžio tikimybę

Česnakas gali smarkiai sumažinti plaučių vėžio tikimybę

Mokslininkai nustatė, kad česnakas turi sveikatai ypač naudingų savybių – vartojamas žalias jis mažina plaučių vėžio riziką iki 44 proc., rašoma pranešime žiniasklaidai. Kinijos Jiangsu provincijos ligų kontrolės ir prevencijos centro...


Naudosi Viagrą. Liksi kurčias

Naudosi Viagrą. Liksi kurčias

Erekciją gerinantys vaistai net iki dviejų kartų didina klausos praradimo riziką. Kas trečias vyresnis nei 40 metų vyras, geriantis Viagrą, yra kurčias. JAV mokslininkai nustatė, kad erekciją gerinantys vaistai net iki dviejų kartų didina klausos...


Pasaulyje - daugiau nei 33 mln. užsikrėtusių ŽIV

Pasaulyje - daugiau nei 33 mln. užsikrėtusių ŽIV

Pasaulyje šiuo metu gyvena apie 33,4 mln. žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užsikrėtusių žmonių, sakoma antradienį Šanchajuje paskelbtoje Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) ir Jungtinių Tautų (JT) ŽIV/AIDS programa (UNAIDS). Toje...


URO procedūrų kompleksas – ir vyrams, ir moterims

URO procedūrų kompleksas – ir vyrams, ir moterims

Druskininkų poilsio ir sveikatingumo kompleksas „Grand SPA Lietuva“ parengė kompleksinę šešių dienų programą urologiniams sutrikimams gydyti. URO – tai įvairių gydymo procedūrų derinys, mažinantis varginamus skausmus, gerinantis...


Greitesnė reakcija – ilgesnis gyvenimas, nustatė mokslininkai

Greitesnė reakcija – ilgesnis gyvenimas, nustatė mokslininkai

Žmogaus reakcijos greitis kur kas patikimiau nei kraujospūdis, svoris ar sportiškumas leidžia prognozuoti tikėtiną jo gyvenimo trukmę, nustatė mokslininkai. Vyrai ir moterys, kurių reakcija yra lėčiausia, vidutiniškai 2 kartus labiau rizikuoja...


Staigi mirtis dėl širdies problemų siejama su vitamino D nepakankamumu

Staigi mirtis dėl širdies problemų siejama su vitamino D nepakankamumu

Vokietijos mokslininkai vitamino D nepakankamumą sieja su širdies sutrikimais, staigia kardialine mirtimi ar mirtimi dėl širdies sutrikimų. Mokslininkų nuomone, vitamino D nepakankamumo ir širdies negalavimų ryšys yra fiziologiškai paaiškinamas,...


Po šventinių vaišių – opaligės paūmėjimas

Po šventinių vaišių – opaligės paūmėjimas

abai sunku būti saikingiems prie gausaus švenčių stalo. Švęsdami savo organizmą dažnai "perkrauname" maistu ir gėrimais. Todėl, pasibaigus šventėms, gali paūmėti opaligė. Pajutus opaligės požymius, būtina nuvykti pas gydytoją, kuris...


Kodėl alaus neverta neštis į paplūdimį?

Kodėl alaus neverta neštis į paplūdimį?

Amerikiečių mokslininkai neseniai teigė, kad alus naudingas, pasak jų, nedidelėmis dozėmis alkoholis stimuliuoja imunitetą: imuninė sistema pradeda išskirti enzimus – organines medžiagas, kurios gydo organizmą. Tačiau lietuviai turi...


Savigyda, sergant peršalimo ligomis, gali būti žalinga

Savigyda, sergant peršalimo ligomis, gali būti žalinga

Vaistus nuo peršalimo žmonės dažnai renkasi nepasitarę su gydytoju ar vaistininku, pastebi "Šeimos vaistinė". Sparčiai daugėja žmonių, kurie skundžiasi peršalimo ar gripo simptomais, pastebi "Šeimos vaistinė". Tarp jų - nemaža...


Vyrai, tikrinkitės dėl prostatos vėžio

Vyrai, tikrinkitės dėl prostatos vėžio

Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija artėjančios tėvo dienos proga primena šalies vyrams, jog prostatos vėžys yra vienas dažniausių jiems gresiančių onkologinių susirgimų, kurio išvengti galima laiku apsilankius pas medikus. Ketvirtadienį...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9