Birželio 29d. Trečiadienis

Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Peržiūrų skaičius: 21664
Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Gyvenime netrūksta nemalonių situacijų. Ir jų metams bėgant nemažėja, nes greitėjant gyvenimo tempui vis sunkiau darosi išvengti streso. Kad nebūtume sužlugdyti dvasiškai, tenka jį įveikti.

Turbūt pats paprasčiausias ir kasdieniškiausias streso pavyzdys – konfliktas su vadovu arba šeimyninis barnis. Ir vienu, ir kitu atveju veltui išeikvojame labai daug energijos, nes dėl nuolat kylančios įtampos atsiranda baimė būti apšauktam, kad neįvykdėme patikėtos užduoties ar kuo nors neįtikome. Tačiau stresą gali sukelti ne tik neigiami dalykai, bet ir teigiami. Per didelis džiaugsmas, euforija taip pat atsiliepia mūsų organizmui.

Kaip veikia stresas

Stresas, pasak psichologų, tai organizmo įtampa, kylanti mums susidūrus su nepalankia situacija. Pavyzdžiui, nuo šalčio drebame, kai karšta – prakaituojame, bėgdami įtempiame raumenis ir apkrauname širdies bei kraujagyslių sistemą. Į tokią situaciją mūsų organizmas reaguoja padažnėjusiu pulsu ir širdies plakimu. Patyrus stresą kiekvieno žmogaus reakcija ir veiksmai gali būti skirtingi, kartais visai niekuo nepagrįsti ir nepaaiškinami. Jei labai linksma, jis gali juoktis, šėlioti, verkti iš džiaugsmo arba staiga nuliūsti, pulti į neviltį, apatiją.

Kartais net klysdamas žmogus būna tvirtai įsitikinęs savo tiesa ir nepaiso jokių argumentuotų prieštaravimų, ginčijasi mėgindamas ką nors įrodyti ir taip sukelia sau bei aplinkiniams nereikalingą įtampą. Tik nurimus emocijoms padarytos klaidos tampa aiškios ir suprantamos.

Stiprus – įveikia, silpnas – palūžta

Mūsų organizmas yra taip sukurtas, kad stengiasi prisitaikyti prie naujos situacijos. Jeigu jam pavyksta, įtampa nepalieka jokių pėdsakų, net priešingai – duoda naudos. Pavyzdžiui, sportuojant, laikant egzaminus stresas padeda susikoncentruoti, sutelkti dėmesį, pagerinti regėjimą, nes greitina reakciją ir mobilizuoja žmogaus gyvybines jėgas veikti; kartais net padėti organizmui pačiam įveikti ligą. Tačiau teigiamo efekto galima sulaukti tik tada, kai organizmas nėra nuolat alinamas, o tik mobilizuojamas kovoti su išoriniais neigiamais veiksniais. Jei tai trunka pernelyg ilgai, jis išsenka, pažeidžiama nervų sistema, atsiranda neurozės, kraujotakos sutrikimų. Pasak fiziologų, ilgai trunkantis stresas ne tik sukelia ligas, bet ir greičiau pasendina žmogų.

Padeda natūralios priemonės

Kai įtampa neatslūgsta, tenka vartoti raminamuosius vaistus, kurie, kaip žinoma, yra kenksmingi. Jei organizmas dar nelabai nualintas, streso galima atsikratyti saugesniais gydymo būdais – SPA, sveikatingumo centruose arba sanatorijose, tačiau tai kainuoja nemažus pinigus ir šiandien toli gražu nėra prieinama kiekvienam. Ajurvedą propaguojantys gydytojai siūlo išbandyti pigesnius streso valdymo būdus – jie nuramins protą, sielą, kūną ir suteiks organizmui harmoniją.

* Taisyklingas kvėpavimas – tiltas į gerą sveikatą ir vienintelė sistema, kurią patys esame pajėgūs valdyti. Kitoms savo organizmo sistemoms mes negalime daryti įtakos. Juk neįmanoma pagreitinti ar sulėtinti virškinimo, inkstų, širdies darbo arba sustabdyti minčių. Net mintyse sakydami: "Aš taip nemanysiu, nedarysiu" iš tiesų jau galvojame. O kvėpavimą galime reguliuoti, nes mokame kvėpuoti arba lėtai, arba greitai. Indijos mokslininkai teigia, jog kiekvieno mūsų amžių lemia ne metai (tai yra, kiek jų nugyventa), o įkvėpimų ir iškvėpimų skaičius. Jeigu žmogus moka kvėpuoti ir daro tai lėtai, jis gyvens ilgiau. Greičiau kvėpuojant greičiau dėvisi organizmas. Jei kiekvieną dieną 10-15 minučių skirtume giliam kvėpavimui, savaime prailgintume savo amžių. Tačiau tai svarbu ne tik dėl ilgesnio gyvenimo, bet ir dėl jo kokybės. Lėtas kvėpavimas gerina vidaus organų būklę, harmonizuoja visą organizmą.

Taisyklingas kvėpavimas yra tai, kai kvėpuojama ne krūtine, o pilvu. Jis dar vadinamas sąmoningu kvėpavimu, nes tam, kad išpūstume pilvą,

reikia mintimis į jo apačią nuleisti orą, tada ir diafragma nusileis. Įkvėpus orą būtina palaikyti ir tik tada iškvėpti. Tai rekomenduojama kartoti kelis sykius. Galima kvėpuoti vadinamuoju stačiakampiu: per 4 sekundes įkvėpti, 2 – sulaikyti, per 4 – iškvėpti, 2 – sulaikyti. Toks kvėpavimas patogus atliekant jogos pratimus. Pavalgius siūloma pakvėpuoti "trikampiu": per 4 sekundes įkvėpti, 4 – sulaikyti, 4 – iškvėpti. Tai derėtų daryti maždaug 10 kartų. Kadangi žmogui per parą vidutiniškai reikėtų apie 60 gilių įkvėpimų, taip pakvėpuoti užtektų triskart per dieną.

* Kuo šviežesnį ir sveikesnį maistą valgysime, tuo lengviau įveiksime

stresą. Pagal ajurvedą toks maistas yra satvinis – tai duonos gaminiai, vaisiai, daržovės, grūdai, žirniai, riešutai, sėklos ir pieno produktai. Taigi jei iš mitybos raciono 2-3 savaitėms išbrauksime mėsą, žuvį ir valgysime tik satvinį maistą, mūsų organizmas taps atsparesnis stresams. Tačiau neužtenka vien maitinantis šviežiais ir sveikais produktais, dar labai svarbu žinoti ir kada bei kokį maistą geriausiai pasisavina organizmas. Iš ryto jam reikia saldumo, nes toks skonis suteikia džiaugsmo visai dienai. Todėl pusryčiams tinka saldūs vaisiai, pyragėliai, blyneliai su uogiene. Kai saulė pasiekia zenitą (apie 11-12 val.), galima valgyti sunkiausiai virškinamą maistą – produktus iš grūdų (duoną, košes). Žmonėms, kurie vartoja mėsą ar žuvį, tai irgi geriausia daryti šiuo metu, nes vidurdienį iš maisto pasigamina mažiausiai toksinų. Vakare labiausiai tinka troškintos daržovės. Rytuose per vakarienę valgomas saldaus pieno sūris panyras (jis gaminamas iš saldaus pieno įspaudžiant šiek tiek citrinos sulčių), įvairios daržovių sriubos, ryžiai, sėklos (į salotas galima įdėti saulėgrąžų), riešutai. Nusileidus saulei patariama nevalgyti, išimtis – pienas, tačiau jis turi būti pašildytas. Ajurveda siūlo gerti pieną labai anksti rytą, kai tuščias skrandis (paskui 2 val. nieko nevalgyti), arba vakare, bet tik ne dieną.

* Skysčiai išplauna streso toksinus. Mūsų kūną sudaro ląstelės, o jos sudarytos iš 70 proc. skysčio ir 30 proc. kietųjų medžiagų. Kai geriame mažai skysčių, ląstelės sausėja ir raukšlėjasi, todėl fiziškai ir moraliai greičiau senstame. Norėdami išsaugoti žvalumą ir akių spindesį per parą (tiek vasarą, tiek žiemą) turime būtinai išgerti 2 litrus skysčių. Jie išvalo mūsų organizmą nuo toksinų, susidariusių dėl streso. Todėl savo darbo vietoje visada turėkite butelį mėgstamo (ekologiško, gero) vandens ir kas valandą jo išgerkite po stiklinę. Arba pasimėgaukite lengva netonizuojančia arbata (ramunėlių, kmynų ir pan.).

* Stresą mažina ir judėjimas. Tai gana veiksminga priemonė, tačiau didžiąją dalį dienos dažniausiai praleidžiame nejudrioje padėtyje (sėdime darbe, mokykloje ar namie prie televizoriaus). Ilgai nejudant pradeda gamintis streso hormonai, todėl būtina nors kas valandą padaryti lengvą mankštelę, patampyti rankas ir kojas. Tačiau neužtenka tik ištempti kojų, reikia jas ištemptas palaikyti 4 sekundes (kol suskaičiuojame iki 5). Labai padeda ir kūno sukiojimas į šalis. Galima atlikti keletą nesudėtingų pratimėlių. Jei iš ryto blogai jaučiatės, pabandykite giliai įkvėpti ir iškvėpti, uždėti rankas ant galvos ir spausti galvą į delnus, o delnus – į galvą (tarsi augtumėte su pasipriešinimu). Visa tai darykite lėtai, apie 10 sekundžių. Toks tempimas yra vienas pratimų nuo streso. Jį galima daryti ir dieną, ypač jei jaučiate, kad kažkas slegia pečius. Pasitempus pečiai atsipalaiduoja ir stresas sumažėja. Kitas pratimas – įtrinti delnus. Ilgai sėdint jį reikėtų daryti kas valandą. Pirmiausia gerai įtrinkite delnus, kad įšiltų, ir užsidenkite jais akis. Tada keletą kartų giliai pakvėpuokite diafragma (pilvu).
* Nuoširdus juokas – geriausias vaistas nuo streso. Jei, pavyzdžiui, šeimoje ilgokai tvyrojo bloga atmosfera, reikėtų pasikviesti vaikų ir surengti šventę. Nuoširdus mažųjų juokas ir šėliojimas išvalo namus. Mokslininkai specialiais prietaisais užfiksavo, kad blogos mintys bute susitelkia į debesėlius ir visiems esantiems namuose gadina nuotaiką. Kai vaikai nuoširdžiai juokiasi, šie blogio burbulai sprogsta, susiskaido į mažesnius ir taip panaikina buvusį stresą.

Septyni mitai apie medžiagų apykaitą

Septyni mitai apie medžiagų apykaitą

Lengva dėl per didelio svorio kaltinti savo kūną, tačiau dažniausiai tai tebūna didelis melas, rašo dailymail.co.uk. Žmonės, kurie stengiasi numesti svorio dažnai kaltina medžiagų apykaitą. Tačiau ar iš tiesų lėta medžiagų apykaita automatiškai...


Šaltis ir papuošalai – nesuderinama

Šaltis ir papuošalai – nesuderinama

Termometrui rodant keliolika laipsnių šalčio, sveikatos specialistai pataria nenešioti papuošalų. Žiemą daug svarbiau išvengti nušalimų, nei atrodyti įspūdingai. "Iš puošeivų nušalti mažiausiai rizikuoja tos merginos, kurios nešioja auskarą...


Bilietas į laisvę – joga

Bilietas į laisvę – joga

Joga gali sustiprinti raumenis, padėti lengviau susikaupti, pagerinti dvasinę savijauta. Dabar ji gali padėti ir ištrūkti iš kalėjimo. Centrinės Indijos Madja Pradešo valstijos kalėjimo pareigūnai pradėjo įgyvendinti naują programą, numatančią,...


Sisteminė enzimų terapija

Sisteminė enzimų terapija

Nuo XX amžiaus 90-ųjų metų populiarėja terapinė kryptis, žinoma kaip „sisteminė enzimų terapija“. Tokios terapijos atveju naudojami enzimų preparatai norint sutraukti uždegiminį substratą. Šis metodas naudojamas kaip busterio terapija...


Seksas kasdien gerina vyrų vaisingumą?

Seksas kasdien gerina vyrų vaisingumą?

Reguliarus seksas skatina spermatozoidų gyvybingumą. Tuo įsitikino britų, amerikiečių ir australų medikai. Kaip praneša dailymail.co.uk, daugelis šiam teiginiui prieštarautų, tačiau pastebėta, kad tų vyrų, kurie mylisi rečiau nei kartą per...


Omega-3 gali sulėtinti raumenų nykimą senatvėje

Omega-3 gali sulėtinti raumenų nykimą senatvėje

Kasdien vartojant omega-3 papildus, senyviems žmonėms gali paspartėti raumenų proteino sintezė ir sulėtėti degeneratyvinis raumenų nykimas, rodo JAV atliktas tyrimas. Nustatyta, kad aštuonias savaites kasdien suvartojant po 4 gramus omega-3...


Kaip apsisaugoti nuo uodų?

Kaip apsisaugoti nuo uodų?

Pasaulyje žinoma apie 3 000 rūšių uodų, Lietuvoje gyvena apie 300. Tačiau ne visų rūšių uodai puola žmogų: vieni renkasi paukščius, kiti - arklius, o kai kurie - varles ir vėžlius. Be to, ne visi uodai yra kraugeriai. Labiausiai Lietuvoje paplitę...


4 priežastys, kodėl ėjimas geriau už bėgimą

4 priežastys, kodėl ėjimas geriau už bėgimą

Specialistai tikina, kad norint numesti svorio ar tiesiog palaikyti gerą raumenų tonusą bėgiojimą galima pakeisti sportiniu ėjimu. Krūvis bus mažesnis, tačiau teigiamą efektą vis tiek pajausite. 1. Sportinis ėjimas toks pat efektyvus kaip ir...


Migrena jau prilygsta epidemijai

Migrena jau prilygsta epidemijai

Pastaruoju metu intensyvėjant gyvenimo tempui, didėjant konkurencijai, kamuojant stresams daugėja žmonių, kuriuos vis dažniau kankina nepakeliami galvos skausmai bei migrenos priepuoliai. Nors tikslų migrena sergančiųjų skaičių nustatyti labai...


Istorinės prabangos oazė atvira Jums

Istorinės prabangos oazė atvira Jums

Ant Baltijos jūros kranto, Palangos pakraštyje prie Botanikos parko, uždaroje, kruopščiai prižiūrėtoje 22 hektarų teritorijoje, įsikūrusi unikali vila „Auska“. Tai puiki vieta norintiems surengti prabangų priėmimą verslo partneriams,...


Intensyvus darbo grafikas pailgina gyvenimą

Intensyvus darbo grafikas pailgina gyvenimą

Amerikiečių mokslininkai tvirtina, kad sunkus ir įtemptas darbas yra laimingo bei ilgo gyvenimo šaltinis. Tokią išvadą jie padarė atlikę 20 tyrimų, susijusių su darbo įtaka psichologinei ir fizinei žmogaus sveikatai. Tyrimuose dalyvavo 8900...


Paracetamolis skatina kraujo vėžio atsiradimą

Paracetamolis skatina kraujo vėžio atsiradimą

Naujausi tyrimai parodė, kad žmonėms, dažnai vartojantiems acetaminofeną, šiek tiek padidėja rizika susirgti kraujo vėžiu, praneša "Reuters". Acetaminofenas įeina į sudėtį populiariausių vaistų nuo skausmo, Europoje žinomų kaip...


Tyrimas: testosteronas nesukelia agresijos

Tyrimas: testosteronas nesukelia agresijos

Naujo tyrimo rezultatai paneigė įsisenėjusį mitą, jog testosterono hormonas sukelia agresiją, praneša naujienų agentūra AFP. Pasirodo, kad šis hormonas padeda siekti socialinio statuso gerinimo. Tyrimo metu buvo stebimos 120 moterų. Jo rezultatai...


Kas naujo gydant sąnarių ligas?

Kas naujo gydant sąnarių ligas?

- Kas naujo gydant sąnarių ligas? - šį klausimą uždavėme medicinos mokslų daktarui ortopedui Rimtautui Gudui. - Kadangi įvairios sąnarių ligos kamuoja labai daug žmonių visame pasaulyje, naujų vaistų bei kitų gydymo būdų ieškoma ir atrandama...


Apgamai gali slėpti atsakymus, kaip gydyti vėžį

Apgamai gali slėpti atsakymus, kaip gydyti vėžį

Turintiesiems daugybę apgamų juodi taškiukai ant odos yra tokie pat natūralūs, kaip ir strazdanotiems strazdanos. Tačiau pasirodo, kad kiekvienas apgamas yra pigmentinių ląstelių auglys, tačiau ne visada piktybinis. Šios ląstelės, susidariusios į...


Mokslininkai atrado, nuo ko priklauso baimė gydytis dantis

Mokslininkai atrado, nuo ko priklauso baimė gydytis dantis

Jei iki šiol bijote eiti pas dantų gydytoją, tai dabar turėsite visiškai įtikinamą pasiteisinimą: tai ne baimė, tiesiog jums teko netinkami genai... Pasirodo, jog labiausiai odontologų bijosi rudaplaukiai strazdanoti žmonės. Ir bijo ne dėl to, kad...


Ko reikia, kad moteris pasiektų orgazmą?

Ko reikia, kad moteris pasiektų orgazmą?

Mokslininkai pagaliau išsklaidė mitą ir išsiaiškino, kas gali padėti moteriai patirti vaginalinį orgazmą. Paaiškėjo, kad viskas priklauso ne nuo preliudijos trukmės, o nuo vyro lytinio organo ir jo seksualinės patirties, rašoma "News of the...


Vyrų vidutinio amžiaus krizė

Vyrų vidutinio amžiaus krizė

Ar iš tiesų klimaksas, švelniau tariant, vidutinio amžiaus krizė kamuoja ne tik moteris, bet ir vyrus? Šis klausimas neretai kelia aštrias diskusijas. Tačiau stiprioji lytis taip pat neišvengia su amžiumi atsirandančių psichologinių ir...


Smūgis lieso kūno kultui: būti apkūniems – sveikiau!

Smūgis lieso kūno kultui: būti apkūniems – sveikiau!

Daug metų visuomenė buvo įtikinėjama, kad su viršsvoriu reikia kovoti. Tačiau naujas išsamus JAV mokslininkų tyrimas atskleidė pribloškiančius faktus - jo autoriai priėjo išvadą, kad apkūnūs žmonės gyvena ilgiau, rašo D. Britanijos dienraštis...


Gripas gali būti nebaisus!

Gripas gali būti nebaisus!

Kiekvienas esame girdėję apie gripą ir jo simptomus, tačiau dabar ši tema gerokai paaštrėjo dėl išaugusios pandeminio gripo grėsmės. Kasmet gripu suserga nuo 10 iki 20 proc. pasaulio gyventojų, lengva jo forma prasideda karščiavimu, galvos...


Raukšlėms šalinti JAV bus naudojami... nervų nuodai

Raukšlėms šalinti JAV bus naudojami... nervų nuodai

Išdavikiškas raukšleles apie akis ir lupų kampučiuose dabar JAV bus galima visiškai oficialiai šalinti... atskiestais nervų nuodais. Kompetentinga Maisto ir vaistų administracija (FDA) pirmadienio vakarą leido komerciškai naudoti botulino toksiną....


Kosulys nuo infarkto neišgelbės

Kosulys nuo infarkto neišgelbės

Internetu keliaujantys patarimai, kaip elgtis užklupus staigiam sveikatos negalavimui neretai gali ne padėti, bet pakenkti. Šimtai žmonių savo elektroninio pašto dėžutėje yra radę patraukliai pateiktą atmintinę, kurioje patariama, kaip elgtis...


Sulčių stiklinėje – tikri vitaminai bei vaisių energija

Sulčių stiklinėje – tikri vitaminai bei vaisių energija

Sultyse gausu vitaminų, mineralų, angliavandenių bei kitų vertingų maistinių medžiagų, reikalingų sustiprinti sveikatą bei pasisemti energijos. Dar daugiau, sulčių energija yra stabilesnė nei ta, kurią gauname iš kitų produktų, nes ji natūrali...


Lietuvos gyventojai: ilgas naudojimasis mobiliuoju telefonu gali sukelti vėžį

Lietuvos gyventojai: ilgas naudojimasis mobiliuoju telefonu gali sukelti vėžį

Lietuvos gyventojai mano, kad mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės bangos gali turėti neigiamą poveikį sveikatai ir net sukelti vėžį. Tai atskleidė naujausias organizacijų "Ekoinstitutas" (Lietuva) ir "Powerwatch"...


Mieguisti žmonės linkę viskuo kaltinti kitus

Mieguisti žmonės linkę viskuo kaltinti kitus

Tyrimas rodo, kad kai žmonėms trūksta miego, jie tampa priekabesni, daugiau mąstantys apie tai, kad esama situacija galėjo būti geresnė. Jau seniai įrodyta, kad tokie bruožai kaip irzlumas, prasta nuotaika ir niurzgėjimas yra mieguistumo efektai,...


Onkogenetiniai tyrimai – prieš kiaušidžių ir krūties vėžio klastą

Onkogenetiniai tyrimai – prieš kiaušidžių ir krūties vėžio klastą

Nustatytas pagrindinis paveldimas kiaušidžių ir krūties vėžio rizikos faktorius Lietuvos moterims. Tai BRCA1 geno pokyčiai, kurios padidina moterų riziką susirgti šiomis ligomis. Tereikia sekti šiuos pokyčius. Nedidelės, tačiau labai svarbios...


Vasaros karščiai kelia pavojų širdžiai

Vasaros karščiai kelia pavojų širdžiai

Karštomis vasaros dienomis labiau prakaituojame, o su prakaitu netenkame ne tik vandens, bet ir vitaminų bei mineralinių medžiagų - kalio ir magnio, kurie būtini normaliai širdies veiklai. "Didelė oro temperatūra itin kenkia sergantiems...


Mesti rūkyti mėtines cigaretes – sunkiau

Mesti rūkyti mėtines cigaretes – sunkiau

Naujas tyrimas parodė, kad mėtinių cigarečių mėgėjai dažnai patiria daugiau problemų, jei nori atsikratyti šio įpročio. Kaip praneša mnn.com, cigaretes, pagardintas mėtomis, vertėtų uždrausti. Anot tyrėjų, jų atsisakyti sunkiau nei įprastų, ypač...


Europoje vis daugiau žmonių serga kvėpavimo ligomis

Europoje vis daugiau žmonių serga kvėpavimo ligomis

Europos šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, daugėja gripu ir užkrečiamomis ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligomis sergančių žmonių. Tuo tarpu besikreipiančiųjų į sveikatos priežiūros įstaigas bei dėl gripo hospitalizuotų pacientų skaičius mažėja....


Mokykimės gyventi nuoširdžiai

Mokykimės gyventi nuoširdžiai

Mes turime pradėti pasitikėti ne tik savo protu, bet ir jausmais. Daugelis mūsų priprato gyventi savo mąstyme, smegenyse bei rutinoje... Tad kviečiu atrasti tai, ką turi kiekvienas, tačiau pamiršta tuo naudotis – tai 5 juslės, kurios...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9