Rugsėjo 21d. Šeštadienis

Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Peržiūrų skaičius: 21664
Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Gyvenime netrūksta nemalonių situacijų. Ir jų metams bėgant nemažėja, nes greitėjant gyvenimo tempui vis sunkiau darosi išvengti streso. Kad nebūtume sužlugdyti dvasiškai, tenka jį įveikti.

Turbūt pats paprasčiausias ir kasdieniškiausias streso pavyzdys – konfliktas su vadovu arba šeimyninis barnis. Ir vienu, ir kitu atveju veltui išeikvojame labai daug energijos, nes dėl nuolat kylančios įtampos atsiranda baimė būti apšauktam, kad neįvykdėme patikėtos užduoties ar kuo nors neįtikome. Tačiau stresą gali sukelti ne tik neigiami dalykai, bet ir teigiami. Per didelis džiaugsmas, euforija taip pat atsiliepia mūsų organizmui.

Kaip veikia stresas

Stresas, pasak psichologų, tai organizmo įtampa, kylanti mums susidūrus su nepalankia situacija. Pavyzdžiui, nuo šalčio drebame, kai karšta – prakaituojame, bėgdami įtempiame raumenis ir apkrauname širdies bei kraujagyslių sistemą. Į tokią situaciją mūsų organizmas reaguoja padažnėjusiu pulsu ir širdies plakimu. Patyrus stresą kiekvieno žmogaus reakcija ir veiksmai gali būti skirtingi, kartais visai niekuo nepagrįsti ir nepaaiškinami. Jei labai linksma, jis gali juoktis, šėlioti, verkti iš džiaugsmo arba staiga nuliūsti, pulti į neviltį, apatiją.

Kartais net klysdamas žmogus būna tvirtai įsitikinęs savo tiesa ir nepaiso jokių argumentuotų prieštaravimų, ginčijasi mėgindamas ką nors įrodyti ir taip sukelia sau bei aplinkiniams nereikalingą įtampą. Tik nurimus emocijoms padarytos klaidos tampa aiškios ir suprantamos.

Stiprus – įveikia, silpnas – palūžta

Mūsų organizmas yra taip sukurtas, kad stengiasi prisitaikyti prie naujos situacijos. Jeigu jam pavyksta, įtampa nepalieka jokių pėdsakų, net priešingai – duoda naudos. Pavyzdžiui, sportuojant, laikant egzaminus stresas padeda susikoncentruoti, sutelkti dėmesį, pagerinti regėjimą, nes greitina reakciją ir mobilizuoja žmogaus gyvybines jėgas veikti; kartais net padėti organizmui pačiam įveikti ligą. Tačiau teigiamo efekto galima sulaukti tik tada, kai organizmas nėra nuolat alinamas, o tik mobilizuojamas kovoti su išoriniais neigiamais veiksniais. Jei tai trunka pernelyg ilgai, jis išsenka, pažeidžiama nervų sistema, atsiranda neurozės, kraujotakos sutrikimų. Pasak fiziologų, ilgai trunkantis stresas ne tik sukelia ligas, bet ir greičiau pasendina žmogų.

Padeda natūralios priemonės

Kai įtampa neatslūgsta, tenka vartoti raminamuosius vaistus, kurie, kaip žinoma, yra kenksmingi. Jei organizmas dar nelabai nualintas, streso galima atsikratyti saugesniais gydymo būdais – SPA, sveikatingumo centruose arba sanatorijose, tačiau tai kainuoja nemažus pinigus ir šiandien toli gražu nėra prieinama kiekvienam. Ajurvedą propaguojantys gydytojai siūlo išbandyti pigesnius streso valdymo būdus – jie nuramins protą, sielą, kūną ir suteiks organizmui harmoniją.

* Taisyklingas kvėpavimas – tiltas į gerą sveikatą ir vienintelė sistema, kurią patys esame pajėgūs valdyti. Kitoms savo organizmo sistemoms mes negalime daryti įtakos. Juk neįmanoma pagreitinti ar sulėtinti virškinimo, inkstų, širdies darbo arba sustabdyti minčių. Net mintyse sakydami: "Aš taip nemanysiu, nedarysiu" iš tiesų jau galvojame. O kvėpavimą galime reguliuoti, nes mokame kvėpuoti arba lėtai, arba greitai. Indijos mokslininkai teigia, jog kiekvieno mūsų amžių lemia ne metai (tai yra, kiek jų nugyventa), o įkvėpimų ir iškvėpimų skaičius. Jeigu žmogus moka kvėpuoti ir daro tai lėtai, jis gyvens ilgiau. Greičiau kvėpuojant greičiau dėvisi organizmas. Jei kiekvieną dieną 10-15 minučių skirtume giliam kvėpavimui, savaime prailgintume savo amžių. Tačiau tai svarbu ne tik dėl ilgesnio gyvenimo, bet ir dėl jo kokybės. Lėtas kvėpavimas gerina vidaus organų būklę, harmonizuoja visą organizmą.

Taisyklingas kvėpavimas yra tai, kai kvėpuojama ne krūtine, o pilvu. Jis dar vadinamas sąmoningu kvėpavimu, nes tam, kad išpūstume pilvą,

reikia mintimis į jo apačią nuleisti orą, tada ir diafragma nusileis. Įkvėpus orą būtina palaikyti ir tik tada iškvėpti. Tai rekomenduojama kartoti kelis sykius. Galima kvėpuoti vadinamuoju stačiakampiu: per 4 sekundes įkvėpti, 2 – sulaikyti, per 4 – iškvėpti, 2 – sulaikyti. Toks kvėpavimas patogus atliekant jogos pratimus. Pavalgius siūloma pakvėpuoti "trikampiu": per 4 sekundes įkvėpti, 4 – sulaikyti, 4 – iškvėpti. Tai derėtų daryti maždaug 10 kartų. Kadangi žmogui per parą vidutiniškai reikėtų apie 60 gilių įkvėpimų, taip pakvėpuoti užtektų triskart per dieną.

* Kuo šviežesnį ir sveikesnį maistą valgysime, tuo lengviau įveiksime

stresą. Pagal ajurvedą toks maistas yra satvinis – tai duonos gaminiai, vaisiai, daržovės, grūdai, žirniai, riešutai, sėklos ir pieno produktai. Taigi jei iš mitybos raciono 2-3 savaitėms išbrauksime mėsą, žuvį ir valgysime tik satvinį maistą, mūsų organizmas taps atsparesnis stresams. Tačiau neužtenka vien maitinantis šviežiais ir sveikais produktais, dar labai svarbu žinoti ir kada bei kokį maistą geriausiai pasisavina organizmas. Iš ryto jam reikia saldumo, nes toks skonis suteikia džiaugsmo visai dienai. Todėl pusryčiams tinka saldūs vaisiai, pyragėliai, blyneliai su uogiene. Kai saulė pasiekia zenitą (apie 11-12 val.), galima valgyti sunkiausiai virškinamą maistą – produktus iš grūdų (duoną, košes). Žmonėms, kurie vartoja mėsą ar žuvį, tai irgi geriausia daryti šiuo metu, nes vidurdienį iš maisto pasigamina mažiausiai toksinų. Vakare labiausiai tinka troškintos daržovės. Rytuose per vakarienę valgomas saldaus pieno sūris panyras (jis gaminamas iš saldaus pieno įspaudžiant šiek tiek citrinos sulčių), įvairios daržovių sriubos, ryžiai, sėklos (į salotas galima įdėti saulėgrąžų), riešutai. Nusileidus saulei patariama nevalgyti, išimtis – pienas, tačiau jis turi būti pašildytas. Ajurveda siūlo gerti pieną labai anksti rytą, kai tuščias skrandis (paskui 2 val. nieko nevalgyti), arba vakare, bet tik ne dieną.

* Skysčiai išplauna streso toksinus. Mūsų kūną sudaro ląstelės, o jos sudarytos iš 70 proc. skysčio ir 30 proc. kietųjų medžiagų. Kai geriame mažai skysčių, ląstelės sausėja ir raukšlėjasi, todėl fiziškai ir moraliai greičiau senstame. Norėdami išsaugoti žvalumą ir akių spindesį per parą (tiek vasarą, tiek žiemą) turime būtinai išgerti 2 litrus skysčių. Jie išvalo mūsų organizmą nuo toksinų, susidariusių dėl streso. Todėl savo darbo vietoje visada turėkite butelį mėgstamo (ekologiško, gero) vandens ir kas valandą jo išgerkite po stiklinę. Arba pasimėgaukite lengva netonizuojančia arbata (ramunėlių, kmynų ir pan.).

* Stresą mažina ir judėjimas. Tai gana veiksminga priemonė, tačiau didžiąją dalį dienos dažniausiai praleidžiame nejudrioje padėtyje (sėdime darbe, mokykloje ar namie prie televizoriaus). Ilgai nejudant pradeda gamintis streso hormonai, todėl būtina nors kas valandą padaryti lengvą mankštelę, patampyti rankas ir kojas. Tačiau neužtenka tik ištempti kojų, reikia jas ištemptas palaikyti 4 sekundes (kol suskaičiuojame iki 5). Labai padeda ir kūno sukiojimas į šalis. Galima atlikti keletą nesudėtingų pratimėlių. Jei iš ryto blogai jaučiatės, pabandykite giliai įkvėpti ir iškvėpti, uždėti rankas ant galvos ir spausti galvą į delnus, o delnus – į galvą (tarsi augtumėte su pasipriešinimu). Visa tai darykite lėtai, apie 10 sekundžių. Toks tempimas yra vienas pratimų nuo streso. Jį galima daryti ir dieną, ypač jei jaučiate, kad kažkas slegia pečius. Pasitempus pečiai atsipalaiduoja ir stresas sumažėja. Kitas pratimas – įtrinti delnus. Ilgai sėdint jį reikėtų daryti kas valandą. Pirmiausia gerai įtrinkite delnus, kad įšiltų, ir užsidenkite jais akis. Tada keletą kartų giliai pakvėpuokite diafragma (pilvu).
* Nuoširdus juokas – geriausias vaistas nuo streso. Jei, pavyzdžiui, šeimoje ilgokai tvyrojo bloga atmosfera, reikėtų pasikviesti vaikų ir surengti šventę. Nuoširdus mažųjų juokas ir šėliojimas išvalo namus. Mokslininkai specialiais prietaisais užfiksavo, kad blogos mintys bute susitelkia į debesėlius ir visiems esantiems namuose gadina nuotaiką. Kai vaikai nuoširdžiai juokiasi, šie blogio burbulai sprogsta, susiskaido į mažesnius ir taip panaikina buvusį stresą.

Sporto klubų ir baseinų vandenyje tyko legionelės

Sporto klubų ir baseinų vandenyje tyko legionelės

Panevėžio visuomenės sveikatos centras vasario mėnesį atliko sporto klubų ir baseinų paslaugas teikiančių objektų operatyviąją (neplaninę) visuomenės sveikatos saugos kontrolę ir įvertino šiuose objektuose į dušus (prausyklas) tiekiamo karšto...


Apie atminties lavinimą

Apie atminties lavinimą

Dominic O'Brien. Lavinkime atmintį. Atraskime dar nepažintas atminties galias ir naudokimės jomis. Iš anglų kalbos vertė Egidijus Laurinavičius. - Vilnius: Kronta, 2009 Remiantis aštuonių Pasaulio atminties čempionatų nugalėtojo Dominiko...


Nemigos kaltininkas - šokoladas

Nemigos kaltininkas - šokoladas

Burnoje tirpstantis šokoladas ne tik padeda organizme gamintis nuotaiką gerinančioms medžiagoms, bet gali visą naktį priversti skaičiuoti avis. Jei prieš miegą suvalgysite tamsaus šokolado, bus nelengva užmigti. Jus veiks teobrominas -...


Kodėl skauda galvą

Kodėl skauda galvą

Gydytojai tvirtina - galvos skausmo kentėti negalima. Bet kad pasilengvintum kančias, turi atrasti negalios priežastį. Neuropatologai mano, kad šios bėdos šaknys smegenyse, terapeutai - kad kraujagyslėse, o psichoterapeutai sako, jog viskas nuo...


Algimantas Čekuolis. Rugsėjo Golgota

Algimantas Čekuolis. Rugsėjo Golgota

Prasidėjus rugsėjui suvirpa ne vieno širdis, nes visi mokėmės - kas ketverius, kas aštuoniolika metų. O dabar mūsų vaikai ir anūkai eina tuo pačiu keliu. Ir džiugu, ir neramu - kaip jiems ten sekasi? Nes nelabai gerai savo vaikus pažįstame....


Ekspertai: nauja epidemija prasidės nuo gyvulių

Ekspertai: nauja epidemija prasidės nuo gyvulių

Iš besivystančių šalių Vakarus gali pasiekti dar nematytos epidemijos, perspėja sveikatos apsaugos ekspertai. Kai kurie iš jų mano, kad sunkus ūminis respiracinis sindromas (angl. SARS) - tik repeticija prieš kur kas baisesnę epidemiją, rašo JAV...


Kaip išsirinkti tinkamą pagalvę?

Kaip išsirinkti tinkamą pagalvę?

Po varginančios darbo dienos daugeliui mieliausias daiktas - minkšta pagalvė. Bet medikai įspėja: pagalvė lemia daugiau nei vien tik gerą miegą, todėl nereikėtų rinktis pirmos pasitaikiusios po ranka. Pordenono (Italija) ligoninės reabilitacijos...


Bioritmai: kaip elgtis, kai sutrinka vidinis laikrodis?

Bioritmai: kaip elgtis, kai sutrinka vidinis laikrodis?

Dauguma žino, kad mūsų biologiniai laikrodžiai suderinti ganėtinai tiksliai. Tačiau įvairūs pokyčiai juos sutrikdo. Kaip elgtis tuomet? 1 problema. Pavasarį dažnai kenčiame nuo nemigos, nuovargio, o laikrodžių persukimas tik apsunkina situaciją....


Kalio trūkumas siejamas su dideliu kraujospūdžiu

Kalio trūkumas siejamas su dideliu kraujospūdžiu

Mažas kalio kiekis žmogaus šlapime paprastai reiškia didelį kraujospūdį nepriklausomai su to, kiek tas žmogus su maistu suvartoja druskos ar kokių širdies ligų rizikos faktorių jis turi. Šios išvados "paremia hipotezę, kad maistinio kalio...


Kava mažina insulto pavojų, teigia mokslininkai

Kava mažina insulto pavojų, teigia mokslininkai

Trys kavos puodeliai per dieną 20 procentų sumažina insulto pavojų. Tokią išvadą priėjo Madrido autonominio universiteto mokslininkai, atlikę plataus masto tyrimus, trukusius 24 metus. Su jų rezultatais supažindina Londono laikraštis "The...


Nevartokite vaistų. Ligas įveikite kvėpavimo treniruokliu!

Nevartokite vaistų. Ligas įveikite kvėpavimo treniruokliu!

Apsaugokite savo širdį ir kraujagysles išvengdami besaikio vaistų vartojimo! Kvėpavimo treniruoklis "Samozdrav" - patikimas būdas įveikti hipertoniją, apsauga nuo insulto, infarkto ir kitų ligų. Treniruoklis rekomenduojamas žmonėms,...


"Būk graži be peilio": apie kaklą našlaitį ir naują veidą

"Būk graži be peilio": apie kaklą našlaitį ir naują veidą

"Neskaityk atsigulus, atsiras pasmakrė", – įspėdavo mama. Ar iš tiesų netinkama kūno padėtis turi įtakos kaklui – didžiausiam amžiaus išdavikui? Ar hialurono rūgšties injekcijomis galima sumodeliuoti veidą? Projekto "Būk...


Namuose kvėpuokime švariu oru

Namuose kvėpuokime švariu oru

Išsausėjus orui namuose, oda greičiau sensta ir sausėja, džiūsta nosies gleivinė ir akys, lengviau pernešami virusai. Taigi namuose būtina drėgmė, padedanti išlaikyti sveiką odos spalvą ir stangrumą, užkirsti kelią kvėpavimo takų ligoms.


Kovoti su dantų akmenimis padeda žalioji arbata

Kovoti su dantų akmenimis padeda žalioji arbata

Atlikti burnos higieną pas dantų gydytoją reikėtų 2 – 4 kartus per metus, tačiau sutaupyti pinigų ir kovoti su dantų akmenimis padeda daug pigesni produktai – žalioji arbata, alyvuogių aliejus bei spanguolių sultys. Bakterijos, kurios...


Tyrimas patvirtina kalcio įtaką riebalų kaupimuisi organizme

Tyrimas patvirtina kalcio įtaką riebalų kaupimuisi organizme

Kasdien vartojant kalcio maisto papildus – tiek kartu su vitaminu D, tiek ir be jo – organizmas gali sukaupti mažiau riebalų, rodo JAV atliktas tyrimas. Aklas atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamas tyrimas nustatė, kad kasdien...


Seksas: 4 būdai, padedantys apie jį negalvoti

Seksas: 4 būdai, padedantys apie jį negalvoti

Kuo galima pakeisti seksą? Pateikiame 4 būdus, kaip vyrams negalvoti apie seksą, kad galėtų įsitikinti, jog gyvenimas be sekso – tiesiog neįmanomas. Kodėl netapus vegetaru? Juk tiek daug patiekalų, kurių dar neragavote. Tačiau išsirinkti...


Homeopatiniai preparatai - vaistai be šalutinio poveikio

Homeopatiniai preparatai - vaistai be šalutinio poveikio

Medus ir jo produktai, vaistažolės ir iš jų pagaminti homeopatiniai preparatai – tai peršalimo ligų profilaktikos ir net gydymo priemonės, veikiančios lėtai, bet tiksliai. Šaltuoju metų laiku būtina ilgiau miegoti, valgyti daugiau šilto, o...


Kaip sustabdyti kraujavimą iš nosies?

Kaip sustabdyti kraujavimą iš nosies?

Hamamelių milteliai, medetkų tinktūra, kiparisų šlamučių ekstraktas - šie vaistiniai preparatai padės sustabdyti kraujavimą iš nosies, kai po ranka nėra vaistų. Kraujavimas iš nosies dažniausiai pasitaiko vaikystėje, tačiau nemalonus reiškinys...


Kaip valgai, taip ir atrodai

Kaip valgai, taip ir atrodai

Mitybos įpročiai turi įtakos ne tik mūsų sveikatai, bet išvaizdai, bendrai organizmo savijautai. Remdamiesi medicinos specialistų rekomendacijomis, pabandėme sudaryti idealų dienos meniu. Pasak gydytojų, kasdien pusryčiaujantys žmonės dienos metu...


Sportas sumažina gaubtinės žarnos vėžio rizika

Sportas sumažina gaubtinės žarnos vėžio rizika

Nustatyta, kad sportuojant ketvirtadaliu sumažėja rizika susirgti gaubtinės žarnos vėžiu, praneša BBC. JAV mokslininkai peržiūrėjo 52 anksčiau atliktus tyrimus ir padarė išvadą, kad fiziškai aktyvūs žmonės 24 proc. mažiau rizikuoja susirgti...


Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9