Sausio 23d. Sekmadienis

Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Peržiūrų skaičius: 21664
Stresas nepakenks, jei išmoksime jį valdyti

Gyvenime netrūksta nemalonių situacijų. Ir jų metams bėgant nemažėja, nes greitėjant gyvenimo tempui vis sunkiau darosi išvengti streso. Kad nebūtume sužlugdyti dvasiškai, tenka jį įveikti.

Turbūt pats paprasčiausias ir kasdieniškiausias streso pavyzdys – konfliktas su vadovu arba šeimyninis barnis. Ir vienu, ir kitu atveju veltui išeikvojame labai daug energijos, nes dėl nuolat kylančios įtampos atsiranda baimė būti apšauktam, kad neįvykdėme patikėtos užduoties ar kuo nors neįtikome. Tačiau stresą gali sukelti ne tik neigiami dalykai, bet ir teigiami. Per didelis džiaugsmas, euforija taip pat atsiliepia mūsų organizmui.

Kaip veikia stresas

Stresas, pasak psichologų, tai organizmo įtampa, kylanti mums susidūrus su nepalankia situacija. Pavyzdžiui, nuo šalčio drebame, kai karšta – prakaituojame, bėgdami įtempiame raumenis ir apkrauname širdies bei kraujagyslių sistemą. Į tokią situaciją mūsų organizmas reaguoja padažnėjusiu pulsu ir širdies plakimu. Patyrus stresą kiekvieno žmogaus reakcija ir veiksmai gali būti skirtingi, kartais visai niekuo nepagrįsti ir nepaaiškinami. Jei labai linksma, jis gali juoktis, šėlioti, verkti iš džiaugsmo arba staiga nuliūsti, pulti į neviltį, apatiją.

Kartais net klysdamas žmogus būna tvirtai įsitikinęs savo tiesa ir nepaiso jokių argumentuotų prieštaravimų, ginčijasi mėgindamas ką nors įrodyti ir taip sukelia sau bei aplinkiniams nereikalingą įtampą. Tik nurimus emocijoms padarytos klaidos tampa aiškios ir suprantamos.

Stiprus – įveikia, silpnas – palūžta

Mūsų organizmas yra taip sukurtas, kad stengiasi prisitaikyti prie naujos situacijos. Jeigu jam pavyksta, įtampa nepalieka jokių pėdsakų, net priešingai – duoda naudos. Pavyzdžiui, sportuojant, laikant egzaminus stresas padeda susikoncentruoti, sutelkti dėmesį, pagerinti regėjimą, nes greitina reakciją ir mobilizuoja žmogaus gyvybines jėgas veikti; kartais net padėti organizmui pačiam įveikti ligą. Tačiau teigiamo efekto galima sulaukti tik tada, kai organizmas nėra nuolat alinamas, o tik mobilizuojamas kovoti su išoriniais neigiamais veiksniais. Jei tai trunka pernelyg ilgai, jis išsenka, pažeidžiama nervų sistema, atsiranda neurozės, kraujotakos sutrikimų. Pasak fiziologų, ilgai trunkantis stresas ne tik sukelia ligas, bet ir greičiau pasendina žmogų.

Padeda natūralios priemonės

Kai įtampa neatslūgsta, tenka vartoti raminamuosius vaistus, kurie, kaip žinoma, yra kenksmingi. Jei organizmas dar nelabai nualintas, streso galima atsikratyti saugesniais gydymo būdais – SPA, sveikatingumo centruose arba sanatorijose, tačiau tai kainuoja nemažus pinigus ir šiandien toli gražu nėra prieinama kiekvienam. Ajurvedą propaguojantys gydytojai siūlo išbandyti pigesnius streso valdymo būdus – jie nuramins protą, sielą, kūną ir suteiks organizmui harmoniją.

* Taisyklingas kvėpavimas – tiltas į gerą sveikatą ir vienintelė sistema, kurią patys esame pajėgūs valdyti. Kitoms savo organizmo sistemoms mes negalime daryti įtakos. Juk neįmanoma pagreitinti ar sulėtinti virškinimo, inkstų, širdies darbo arba sustabdyti minčių. Net mintyse sakydami: "Aš taip nemanysiu, nedarysiu" iš tiesų jau galvojame. O kvėpavimą galime reguliuoti, nes mokame kvėpuoti arba lėtai, arba greitai. Indijos mokslininkai teigia, jog kiekvieno mūsų amžių lemia ne metai (tai yra, kiek jų nugyventa), o įkvėpimų ir iškvėpimų skaičius. Jeigu žmogus moka kvėpuoti ir daro tai lėtai, jis gyvens ilgiau. Greičiau kvėpuojant greičiau dėvisi organizmas. Jei kiekvieną dieną 10-15 minučių skirtume giliam kvėpavimui, savaime prailgintume savo amžių. Tačiau tai svarbu ne tik dėl ilgesnio gyvenimo, bet ir dėl jo kokybės. Lėtas kvėpavimas gerina vidaus organų būklę, harmonizuoja visą organizmą.

Taisyklingas kvėpavimas yra tai, kai kvėpuojama ne krūtine, o pilvu. Jis dar vadinamas sąmoningu kvėpavimu, nes tam, kad išpūstume pilvą,

reikia mintimis į jo apačią nuleisti orą, tada ir diafragma nusileis. Įkvėpus orą būtina palaikyti ir tik tada iškvėpti. Tai rekomenduojama kartoti kelis sykius. Galima kvėpuoti vadinamuoju stačiakampiu: per 4 sekundes įkvėpti, 2 – sulaikyti, per 4 – iškvėpti, 2 – sulaikyti. Toks kvėpavimas patogus atliekant jogos pratimus. Pavalgius siūloma pakvėpuoti "trikampiu": per 4 sekundes įkvėpti, 4 – sulaikyti, 4 – iškvėpti. Tai derėtų daryti maždaug 10 kartų. Kadangi žmogui per parą vidutiniškai reikėtų apie 60 gilių įkvėpimų, taip pakvėpuoti užtektų triskart per dieną.

* Kuo šviežesnį ir sveikesnį maistą valgysime, tuo lengviau įveiksime

stresą. Pagal ajurvedą toks maistas yra satvinis – tai duonos gaminiai, vaisiai, daržovės, grūdai, žirniai, riešutai, sėklos ir pieno produktai. Taigi jei iš mitybos raciono 2-3 savaitėms išbrauksime mėsą, žuvį ir valgysime tik satvinį maistą, mūsų organizmas taps atsparesnis stresams. Tačiau neužtenka vien maitinantis šviežiais ir sveikais produktais, dar labai svarbu žinoti ir kada bei kokį maistą geriausiai pasisavina organizmas. Iš ryto jam reikia saldumo, nes toks skonis suteikia džiaugsmo visai dienai. Todėl pusryčiams tinka saldūs vaisiai, pyragėliai, blyneliai su uogiene. Kai saulė pasiekia zenitą (apie 11-12 val.), galima valgyti sunkiausiai virškinamą maistą – produktus iš grūdų (duoną, košes). Žmonėms, kurie vartoja mėsą ar žuvį, tai irgi geriausia daryti šiuo metu, nes vidurdienį iš maisto pasigamina mažiausiai toksinų. Vakare labiausiai tinka troškintos daržovės. Rytuose per vakarienę valgomas saldaus pieno sūris panyras (jis gaminamas iš saldaus pieno įspaudžiant šiek tiek citrinos sulčių), įvairios daržovių sriubos, ryžiai, sėklos (į salotas galima įdėti saulėgrąžų), riešutai. Nusileidus saulei patariama nevalgyti, išimtis – pienas, tačiau jis turi būti pašildytas. Ajurveda siūlo gerti pieną labai anksti rytą, kai tuščias skrandis (paskui 2 val. nieko nevalgyti), arba vakare, bet tik ne dieną.

* Skysčiai išplauna streso toksinus. Mūsų kūną sudaro ląstelės, o jos sudarytos iš 70 proc. skysčio ir 30 proc. kietųjų medžiagų. Kai geriame mažai skysčių, ląstelės sausėja ir raukšlėjasi, todėl fiziškai ir moraliai greičiau senstame. Norėdami išsaugoti žvalumą ir akių spindesį per parą (tiek vasarą, tiek žiemą) turime būtinai išgerti 2 litrus skysčių. Jie išvalo mūsų organizmą nuo toksinų, susidariusių dėl streso. Todėl savo darbo vietoje visada turėkite butelį mėgstamo (ekologiško, gero) vandens ir kas valandą jo išgerkite po stiklinę. Arba pasimėgaukite lengva netonizuojančia arbata (ramunėlių, kmynų ir pan.).

* Stresą mažina ir judėjimas. Tai gana veiksminga priemonė, tačiau didžiąją dalį dienos dažniausiai praleidžiame nejudrioje padėtyje (sėdime darbe, mokykloje ar namie prie televizoriaus). Ilgai nejudant pradeda gamintis streso hormonai, todėl būtina nors kas valandą padaryti lengvą mankštelę, patampyti rankas ir kojas. Tačiau neužtenka tik ištempti kojų, reikia jas ištemptas palaikyti 4 sekundes (kol suskaičiuojame iki 5). Labai padeda ir kūno sukiojimas į šalis. Galima atlikti keletą nesudėtingų pratimėlių. Jei iš ryto blogai jaučiatės, pabandykite giliai įkvėpti ir iškvėpti, uždėti rankas ant galvos ir spausti galvą į delnus, o delnus – į galvą (tarsi augtumėte su pasipriešinimu). Visa tai darykite lėtai, apie 10 sekundžių. Toks tempimas yra vienas pratimų nuo streso. Jį galima daryti ir dieną, ypač jei jaučiate, kad kažkas slegia pečius. Pasitempus pečiai atsipalaiduoja ir stresas sumažėja. Kitas pratimas – įtrinti delnus. Ilgai sėdint jį reikėtų daryti kas valandą. Pirmiausia gerai įtrinkite delnus, kad įšiltų, ir užsidenkite jais akis. Tada keletą kartų giliai pakvėpuokite diafragma (pilvu).
* Nuoširdus juokas – geriausias vaistas nuo streso. Jei, pavyzdžiui, šeimoje ilgokai tvyrojo bloga atmosfera, reikėtų pasikviesti vaikų ir surengti šventę. Nuoširdus mažųjų juokas ir šėliojimas išvalo namus. Mokslininkai specialiais prietaisais užfiksavo, kad blogos mintys bute susitelkia į debesėlius ir visiems esantiems namuose gadina nuotaiką. Kai vaikai nuoširdžiai juokiasi, šie blogio burbulai sprogsta, susiskaido į mažesnius ir taip panaikina buvusį stresą.

Daiginto grūdo jėga

Daiginto grūdo jėga

Pavasarį organizmui ypač trūksta vitaminų, todėl patiekalus pagardindami daigintais grūdais galime efektyviai sustiprinti imunitetą. Grūduose ir jų daiguose gausu vitamino B, kuris yra savotiškas kuras, padedantis organizmui pasipildyti energijos....


Noriu miego, saldaus miego, negaliu užmigti

Noriu miego, saldaus miego, negaliu užmigti

Ar žinote, kad žmogus vidutiniškai pramiega trečdalį savo gyvenimo? Žmogus gali būti darbingas ir gerai nusiteikęs tik tuo atveju, jei gerai išsimiega. Šiais skubėjimo, vis greitėjančio tempo laikais daugelis ilsisi per mažai: daug dirbame,...


Plastikinės maisto pakuotės nuodija žmogaus organizmą

Plastikinės maisto pakuotės nuodija žmogaus organizmą

Susirgimų kontrolės ir profilaktikos centras JAV išplatino daugiau nei 2500 gyventojų tyrimų duomenis, kuriuose atsispindėjo cheminio junginio bisfenolio A koncentracija. Bisfenolis A yra polimeras į žmogaus organizmą patenkantis iš plastikinių...


Ar elektromagnetiniai laukai veikia sveikatą?

Ar elektromagnetiniai laukai veikia sveikatą?

Mobili telefonija plačiai paplitusi visame pasaulyje. Jos veikimas pagrįstas antenų (bazinių stočių), perduodančių informaciją radijo dažniais, tinklo sukūrimu. Pasaulyje yra daugiau nei 1,4 milijono mobilaus ryšio bazinių stočių ir jų skaičius...


Kas su­ke­lia ag­re­si­ją

Kas su­ke­lia ag­re­si­ją

Moks­li­nin­kai išsiaiški­no vyrų po­lin­kio į ag­re­si­ją priežas­tis. Su­ras­ti at­sa­ky­mą jiems padėjo ge­ne­ti­ka. Pa­si­ro­do, po­linkį į...


Pasaulis ir Lietuva mini Homeopatijos savaitę

Pasaulis ir Lietuva mini Homeopatijos savaitę

Šią savaitę Lietuvoje, kaip ir dar 45-iose pasaulio šalyse, minima Homeopatijos savaitė. Ją organizuoja Pasaulio informavimo apie homeopatiją organizacija (WHAO). Šiemet Homeopatijos savaitės tema – "Homeopatija ir muskuloskeletinės...


Vėžys gyvenimui suteikia prieskonį

Vėžys gyvenimui suteikia prieskonį

Vaistais dvelkiantys koridoriai, kalėjimu tapusi palata, nuslinkę plaukai ir skausmas. Kova, nežinia, viltis ir kartais girdimas melas. Tokia yra vėžiu sergančiųjų kasdienybė. Ar artimieji gali ją pakeisti? Vėžio diagnozė dažnai žemę iš po kojų...


Indėnų žiniuonių paslaptys

Indėnų žiniuonių paslaptys

Nors pasakojimai apie šamanų sugebėjimus daug kam ir kelia abejonių, juos ir šiandien galima sėkmingai taikyti įvairiose gyvenimo srityse, sprendžiant pačius įvairiausius uždavinius. Pakalbėkime apie įskaitas, sesijas ir visokiausias atestacijas...


Žuvies taukai ląsteles saugo nuo senėjimo

Žuvies taukai ląsteles saugo nuo senėjimo

Omega-3 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių turtingas maistas padeda širdies ligomis sergančių asmenų DNR apsaugoti nuo irimo, ir tai gali paaiškinti, kodėl žuvų taukai tokie vertingi ligoniams, patyrusiems širdies smūgį. Pasak dr. Ramin Farzaneh-Far...


Sukurtas intelektą ir atmintį atstatantis šalmas

Sukurtas intelektą ir atmintį atstatantis šalmas

Pavadinimas nors ir teisingas, bet jo suprasti pažodžiui nereiktų. Nors toks šalmas tikrai yra, bet jo tikrosios galimybės vis dar tiriamos, o ir jo veikimo principas ne toks "drastiškai novatoriškas", jog sugebėtų bet ką paversti...


Mažas cholesterolio kiekis gali reikšti vėžį

Mažas cholesterolio kiekis gali reikšti vėžį

Skelbiama, kad mažas cholesterolio kiekis gali signalizuoti apie vėžį, tačiau tai nebūtinai yra šios ligos priežastis. Kaip skelbia "ABC News" bei "Reuters", kitas tuo pat metu atliktas tyrimas kiek komplikavo bendrą supratimą...


Muzika teigiamai veikia ligonius

Muzika teigiamai veikia ligonius

Muzika teigiamai veikia ligonius, prie kurių prijungti dirbtinio kvėpavimo aparatai. Tokie ligoniai paprastai būna po avarijų, operacijų ar gyvybei pavojingų ligų. Tyrimai taip pat parodė, kad muzika pirma laiko gimusiems kūdikiams malšina...


Sveikata ir grožis - lanko sūkuryje

Sveikata ir grožis - lanko sūkuryje

Lanko sukimas primena vaikystę. Tačiau jei pasiilgote anų laikų liaunos talijos ir skaisčios odos, verta nuo seno lanko, padėto ant spintos, nušluostyti dulkes. Lanko sukimo mada gimė 1957-aisiais JAV. Dabar įvairiausių modelių lankų galima...


Savigyda, sergant peršalimo ligomis, gali būti žalinga

Savigyda, sergant peršalimo ligomis, gali būti žalinga

Vaistus nuo peršalimo žmonės dažnai renkasi nepasitarę su gydytoju ar vaistininku, pastebi "Šeimos vaistinė". Sparčiai daugėja žmonių, kurie skundžiasi peršalimo ar gripo simptomais, pastebi "Šeimos vaistinė". Tarp jų - nemaža...


Nuskausminamieji nėštumo laikotarpiu gali lemti vaisingumo sutrikimus

Nuskausminamieji nėštumo laikotarpiu gali lemti vaisingumo sutrikimus

Nestiprių nuskausminamųjų vaistų vartojimas nėštumo laikotarpiu gali iš dalies būti priežastis, kodėl pastaraisiais dešimtmečiais smarkiai padaugėjo vyrų vaisingumo sutrikimų. Skandinavijoje atliktas tyrimas parodė, kad daugiau nei vieną nestiprų...


Darbas naktinėje pamainoje kenkia sveikatai

Darbas naktinėje pamainoje kenkia sveikatai

Atidžiai stebėdami nuo miego sutrikimų kenčiančius žmones mokslininkai nustatė metabolinį sutrikimą, kurį sukelia darbas naktinėse pamainose. Tiriant bandyme dalyvavusius asmenis, pastebėta, kad jų metabolizmą reguliuojantys hormonai "išėjo...


Sveiki žmonės aspirino neturėtų vartoti profilaktiškai

Sveiki žmonės aspirino neturėtų vartoti profilaktiškai

Sveiki žmonės neturėtų aspirino vartoti širdies smūgio ir insulto profilaktikai, teigia britų mokslininkai, paneigdami oficialias rekomendacijas. Išanalizavę daugiau kaip 100 tūkstančių klinikiniuose tyrimuose dalyvavusių asmenų duomenis,...


Moterų krūtis tikrins darbe

Moterų krūtis tikrins darbe

Sveikatinimo akcijos "Nedelsk" simboliu tapęs rožinis autobusiukas atriedės ir į Klaipėdą. Gegužė skelbiama moterų sveikatos mėnesiu, per kurį dailiosios lyties atstovės bus kviečiamos pasitikrinti dėl krūties vėžio. Per 18 akcijos dienų...


Cinkas sušvelnina peršalimo ligų simptomus

Cinkas sušvelnina peršalimo ligų simptomus

Cinko papildai sušvelnina negalavimus, kuriuos sukelia įprastinis peršalimas, rodo anksčiau atliktų tyrimų apžvalga. Beje, juos vartojant sutrumpėja ir ligos laikas, praneša sciencedaily.com. Laikoma, kad suaugusieji per metus vidutiniškai du...


Jei pilva varsto skausmai

Jei pilva varsto skausmai

Daugelis žmonių tokius negalavimus jaučia beveik kasdien, o apie sunkiau virškinamą maistą negali nė pasvajoti. Viena dažniausių tokių negalavimų priežasčių yra chroniniai kasos uždegimai (pankreatitai)., kurie kartais tęsiasi ilgus metus ....


Atsakymas dėl ŽIV – testas per vieną minutę

Atsakymas dėl ŽIV – testas per vieną minutę

Vilniaus Rotušės aikštėje išdygo miestiečiams neįprasta palapinė. Joje nemokamai, greitai ir anonimiškai galima pasitikrinti dėl ŽIV (žmogaus imunodeficito viruso) ir atsakymą išgirsti per vieną minutę. Praeidami pro palapinę, vilniečiai ją...


Mobilieji telefonai pažeidžia atmintį, nustatė Švedijos mokslininkai

Mobilieji telefonai pažeidžia atmintį, nustatė Švedijos mokslininkai

Mobiliųjų telefonų radiacija kenkia trumpalaikei žiurkių atminčiai, atskleidė naujas Švedijoje atliktas tyrimas. Lundo universiteto tyrėjų eksperimento išvadose sakoma, kad po daug kartų kartotų elektromagnetinės spinduliuotės, pagal stiprumą...


Mokslininkai: migrenos griaustiniai ir staigūs lietūs nesukelia

Mokslininkai: migrenos griaustiniai ir staigūs lietūs nesukelia

Sergantieji migrena dažnai dėl galvos skausmų kaltina staigias oro permainas. Tai – mitas, tvirtina mokslininkai. Kaip praneša dailymail.co.uk, oro temperatūros pokyčiai neturi įtakos galvos skausmams, mat migreną sukelia šie veiksniai:...


Moterys ir vyrai žilsta anksčiau. Kodėl?

Moterys ir vyrai žilsta anksčiau. Kodėl?

Moterys pirmųjų žilų plaukų atsiradimą laiko senėjimo požymiu. Bet mūsų laikais plaukai ima žilti net visai jaunoms moterims. Kaip rodo apklausa, dauguma anksti pražilusių žmonių mano, kad taip atsitinka dėl streso. O specialistai tvirtina, kad...


Atsargiai! Lietuvą pasieks lieknėjimo tabletės, galinčios pastūmėti į savižudybę

Atsargiai! Lietuvą pasieks lieknėjimo tabletės, galinčios pastūmėti į savižudybę

Populiarios lieknėjimo tabletės, kurių veiklioji medžiaga rimonabantas mažina apetitą ir slopina alkį, jau uždraustos JAV, nes išsiaiškinta, kad šis medikamentas gali pastūmėti į savižudybę. Tačiau Europos Sąjungoje rimonabantą leista pardavinėti...


Sausas kosulys trukdo gyventi

Sausas kosulys trukdo gyventi

Prisiminkime paprastus metodus, padedančius įveikti peršalimo sukeltą kosulį be vaistų. 1. Delnų masažas. Galima naudotis plastmasiniu masažuokliu, trinti rankomis, tarp delnų ridenti rutuliuką. Plaučių zona yra delno vidurys, nykščio pagalvėlė ir...


Mokykimės gyventi nuoširdžiai

Mokykimės gyventi nuoširdžiai

Mes turime pradėti pasitikėti ne tik savo protu, bet ir jausmais. Daugelis mūsų priprato gyventi savo mąstyme, smegenyse bei rutinoje... Tad kviečiu atrasti tai, ką turi kiekvienas, tačiau pamiršta tuo naudotis – tai 5 juslės, kurios...


8 netikėti būdai sumažinti patiriamą stresą

8 netikėti būdai sumažinti patiriamą stresą

Tiek senųjų laikų mąstytojai, tiek šių laikų patarimų knygų autoriai teigia, kad atidumas - gebėjimas jausti aplinką ir gyvenimą esamu momentu - padeda sumažinti stresą, kurio patiriame kasdien. Aštuonis paprastus patarimus, kaip sumažinti kūno ir...


Vis daugiau traumų sukelia kompiuteris

Vis daugiau traumų sukelia kompiuteris

Blogas regėjimas ir riešo skausmas - dažniausiai su kompiuteriais siejami sveikatos sutrikimai, bet vis daugiau žmonių susižeidžia ant galvos nukritus vaizduokliams. Tyrėjai nustatė, jog 2006 metais, lyginant su 1994-aisiais, su kompiuteriais...


Hepatito C gydymui - šiuolaikiškos rekomendacijos

Hepatito C gydymui - šiuolaikiškos rekomendacijos

Hepatito C viruso (HCV) infekcija ir jos sukeltas kepenų uždegimas - viena aktualiausių sveikatos apsaugos problemų Lietuvoje. Ši virusinė liga palyginti nauja. C virusas pasaulyje buvo atrastas 1989 m., o Lietuvoje pirmieji hepatito C viruso...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9