Gegužės 28d. Šeštadienis

Širdis primena: pasirūpink manimi

Peržiūrų skaičius: 22196
Širdis primena: pasirūpink manimi

Širdies ir kraujagyslių ligos – pagrindinė mirties priežastis Lietuvoje ir pasaulyje. Ką daryti, kad užbėgtume už akių nelaimei, kol dar nepakirto infarktas? Kaip gyventi, kad jis nepasikartotų dar kartą?

Šiemet sukako 40 metų, kai Lietuvoje funkcionuoja širdies ir kraujagyslių ligomis sergančiųjų reabilitacinis gydymas. Vienas šios sistemos kūrėjų – Kauno medicinos universiteto Kardiologijos instituto profesorius, Lietuvos ir Prancūzijos bendrovės "Elite Medicale" klinikos vadovas Donatas Vasiliauskas įsitikinęs: reabilituoti tektų daug mažiau ligonių, jei būtų skiriama užtektinai dėmesio širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai.

Aktyviai įsijungęs į išeminės širdies ligos prevenciją profesorius konstatuoja: nejudrus gyvenimo būdas, stresas, neracionali mityba, žalingi įpročiai, ypač rūkymas ir nesaikingas alkoholio vartojimas, skatina širdies ir kraujagyslių ligas. Pagrindiniai jų kviesliai – padidėjęs arterinis kraujospūdis, didelis cholesterolio ir gliukozės kiekis kraujyje, antsvoris, uždegimai, stresas.

Lietuvoje kasmet miokardo infarktu suserga daugiau kaip pusė tūkstančio gyventojų. Šis skaičius didėja. Daugiau nei du trečdaliai ligonių po persirgto miokardo infarkto išgyvena, bet jiems būtina ilgalaikė priežiūra ir gydymas.

– Išeminė širdies liga – tai širdies raumens funkcijos sutrikimas, sutrikus jo aprūpinimui krauju. Ši liga tebėra dažniausia mirties priežastis. Profesoriau, kokie pagrindiniai prevencijos tikslai?

– Vainikinių arterijų liga, vadinama koronarine širdies liga, prasideda ne nuo skausmo krūtinėje ar miokardo infarkto, bet gerokai anksčiau – nuo žalojančio poveikio kraujagyslės sienelei – endoteliui. Pagrindinis prevencijos tikslas – kad žmogus nesusirgtų koronarine širdies liga arba bent kad ši liga nepasikartotų, kad sumažėtų išeminių insultų. Visos priemonės skirtos tam, kad pacientai būtų apsaugoti nuo koronarinės širdies ligos reiškinių, išaiškinant ir koreguojant visas aplinkybes, kurios kelia riziką. Tai – pirminė koronarinės širdies ligos prevencija.

Jau susirgus šia liga taikomas antrinės prevencinės priemonės, kurių tikslas – sustabdyti aterosklerozės procesą.

Europos kardiologų draugija išskiria tris strategijas: populiacinę, didelės rizikos ir antrinę prevenciją. Šios strategijos turi ne konkuruoti, o veikti viena kryptimi.

– Ar galite trumpai išvardyti, kokie pagrindiniai širdies ligų rizikos veiksniai? Kas žalingiausia mūsų širdžiai?

– Koronarinės širdies ligos rizikos veiksnių šiandien žinoma per 200, tačiau ne visi jie vienodai reikšmingi. Vieni jų – lytis, amžius, paveldimumas – nevaldomi, kitus rizikos faktorius galime sumažinti specialiomis priemonėmis. Dauguma jų susiję su netinkama gyvensena: rūkymu, nutukimu, nejudra. Iki šiol buvo išskiriamas didysis rizikos veiksnių trejetas – rūkymas, arterinė hipertenzija (aukštas kraujospūdis) ir dislipidemija (populiariai kalbant, didelė cholesterolio koncentracija kraujyje).

Nuo šio trejeto rizikos faktorių reikšmingumu neatsilieka ir cukrinis diabetas. Negalima pamiršti ir lėtinio streso, moterims – estrogenų deficito, psichosocialinių veiksnių, nevisavertės mitybos, kai racione stinga vaisių ir daržovių.

– Kokiems pacientams aktualiausia prevencija? Kam reikėtų kuo skubiau apie tai susimąstyti?

– Didžiausia rizikos grupė yra pacientai, kuriems jau diagnozuota koronarinė širdies liga, periferinių arterijų liga. Šiems žmonėms prevencija būtina. Ir labai aktyvi. Rizikos grupę sudaro ir žmonės, kuriems rimtai gresia aterosklerozė. Tai asmenys, kuriems smarkiai padidėjęs vienas rizikos faktorių: sergantieji diabetu, tie, kurių bendras cholesterolis ar arterinis kraujospūdis kelia grėsmę.

Širdies ligos yra daugialypės. Nepakanka nustatyti kurį nors vieną rizikos faktorių – būtina išsiaiškinti visus ir įvertinti bendrą paciento riziką. Taip pat labai svarbu žinoti pirmuosius ligos požymius.

– O kokie jie? Ką medikai nustato pirmiausia?

– Kraujagyslių vidinio sluoksnio – endotelio disfunkciją, miego arterijų sustorėjimą, aterosklerotines plokšteles kraujagyslėse. Nustačius ir įvertinus rizikos veiksnius, skiriame dozuotą krūvį, atliekame širdies echokardiografinį ištyrimą.

Visa tai padeda nustatyti rizikos laipsnį, skirti gydymą. Liga daugelį metų gali būti besimtomė, tik vėliau tokie pacientai pradeda jausti maudžiančio pobūdžio skausmus širdies plote.

– Ar mūsų šalyje vykdomos sergančiųjų širdies ligomis prevencijos programos?

– Jau kelinti metai, kaip Lietuvoje pradėta vykdyti plati prevencijos programa ilgu pavadinimu: "Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos finansavimo priemonių programa".

Programoje dalyvauja vis daugiau Pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų. Neseniai į šią programą pagal šios programos administravimo grupės pirmininko prof. A.Laucevičiaus ir VLK rekomendacijas įtraukta Lietuvos ir Prancūzijos bendrovė "Elite Medicale".

Pacientai, kuriems šeimos gydytojas nustatys padidėjusį arterinį kraujospūdį, cholesterolio kiekį kraujyje, ankstyvą šeiminę anamnezę, bus siunčiami į kliniką. Čia bus atliktas išplėstinis kraujo tyrimas, širdies echokardiografinis ir veloergometrinis ištyrimas, kaklo kraujagyslių endotelio tyrimas.

Išsamiai įvertinus širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, pacientui bus nustatyta vidutinė, didelė ar labai didelė rizika. Tada bus sudaromas intensyvaus gyvenimo keitimo, gydymo monitoringo planas, informuotas šeimos gydytojas. Visi šie tyrimai kompensuojami Valstybinės ligonių kasos.

Kaip padėti savo širdžiai?

Pradėti sveikai gyventi yra naudinga kiekvienam, ne tik tiems, kurie žino, kad serga koronarine širdies liga.

Meskite rūkyti. Rūkymas sumažina deguonies kiekį kraujyje bei pažeidžia ir susilpnina arterijų sieneles. Meti rūkyti – tai vienas svarbiausių dalykų norint sumažinti riziką susirgti koronarine širdies liga ar sulėtinti jos progresavimą.

Vartokite mažiau riebalų. Širdžiai ir kraujagyslėms ypač žalingas per gausus gyvulinių riebalų vartojimas. Jie gali padidinti cholesterolio kiekį kraujyje. Didelis cholesterolio kiekis kraujyje yra pagrindinė priežastis, dėl kurios atsiranda nuosėdų, kurios kaupiasi ant arterijų sienelių ir sukelia ligą. Sveikai maitindamiesi galime sumažinti cholesterolio kiekį. Valgykime daugiau daržovių, vaisių ir grūdų, daugiau žuvų, paukštienos ir liesos mėsos. Stenkimės atsisakyti riebaus maisto.

Reguliariai mankštinkitės ir stenkimės išlaikyti normalų kūno svorį. Fizinių pratimų stoka ir antsvoris yra koronarinės ligos rizikos faktoriai. Reguliari mankšta gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, kraujospūdį, sureguliuoti kūno svorį. Gydytojas gali padėti pasirinkti tinkamiausią mankštą.

Kontroliuokite kraujospūdį. Aukštas kraujospūdis apsunkina širdies darbą ir pagreitina koronarinės širdies ligos procesą. Nuolat tikrinkite savo kraujospūdį. Jeigu jis aukštas, laikykitės gydytojo patarimų dėl maitinimosi ir mankštos, vartokite išrašytus vaistus.

Rapsai pavojingi sveikatai: piktas gandas ar realybė?

Rapsai pavojingi sveikatai: piktas gandas ar realybė?

Pastaruoju metu į dažną elektroninio pašto dėžutę atkeliavusi rapsų aliejų kompromituojanti informacija sukėlė nerimą ne vienam, šį aliejų vartojančiam kasdieniam maistui gaminti. Kaip ir dauguma kitų šiukšlių, kurie kaip virusai sklinda iš vienos...


Vyrai, tikrinkitės dėl prostatos vėžio

Vyrai, tikrinkitės dėl prostatos vėžio

Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija artėjančios tėvo dienos proga primena šalies vyrams, jog prostatos vėžys yra vienas dažniausių jiems gresiančių onkologinių susirgimų, kurio išvengti galima laiku apsilankius pas medikus. Ketvirtadienį...


David F.Lloyd. Videožaidimai – nekaltas pomėgis ar pavojus sveikatai?

David F.Lloyd. Videožaidimai – nekaltas pomėgis ar pavojus sveikatai?

Gali būti sunku patikėti, bet videožaidimai gyvuoja jau daugiau nei 50 metų! Pirmasis toks žaidimas – "teniso dviem" osciloskopas (matavimo prietaisas, kuriuo signalų parametrai tik stebimi, bet neregistruojami. – Red. past.)...


Garso terapija gali pagerinti sveikatą

Garso terapija gali pagerinti sveikatą

"Balsas neperteikia to, ką išgirsta ausis, tačiau ausis neišgirsta tik to, ko nesuvokia protas." /dr. A. Tomatis/ Jau nuo urvinio žmogaus laikų garsas turėjo itin didelę reikšmę jo išlikimui bei gyvavimui. Žmogaus gebėjimas pajusti ir...


Patarimai žiemai: sniegą verta kasti dėl geros savijautos

Patarimai žiemai: sniegą verta kasti dėl geros savijautos

Visada žvali ir besišypsanti Vilniaus universiteto Santariškių klinikų reabilitologė Teresė Palšytė žiemos stingulio nejaučia, ji ir kitiems pataria, kaip jo atsikratyti. Gydytoja sako, kad šiuo sezonu yra natūralu būti mieguistiems ir slogios...


Žalioji arbata gali sumažinti vėžio riziką

Žalioji arbata gali sumažinti vėžio riziką

Žalioji arbata gali sumažinti riziką susirgti tam tikromis kraujo vėžio formomis, tačiau tam reikia maždaug penkių puodelių per dieną, nustatė Japonijos mokslininkai. Jau anksčiau žaliosios arbatos vartojimas buvo susietas su mažesne rizika...


Žaismė – priešnuodis egzaminų įtampai

Žaismė – priešnuodis egzaminų įtampai

Bemiegės naktys prie vadovėlių. Tokia kasdienybė laukia abiturientų. Medikų manymu, egzaminai bei jų keliamas stresas yra naudingi. Bet tik tada, kai neperlenkiama lazda. Ar egzaminų sukelta įtampa bei stresas gali tapti rimtų ligų priežastimi?...


A. Čekuolis. Švarios nosys prieš didelius pinigus

A. Čekuolis. Švarios nosys prieš didelius pinigus

Rimtiems žmonėms, net rūkantiems - labai juos gerbiu, pats priklausau prie buvusiųjų - nereikia aiškinti apie tabako žalą. Pernai pasaulyje nikotinas užmušė šešis milijonus, šiemet daugiau. Keturios Lietuvos. Senatorius Johnas McCainas, buvęs...


Virtuvės indai ir sveikata

Virtuvės indai ir sveikata

Besirūpindami saugiu ir sveiku maistu bei ekologiškais produktais, neretai pamirštame apie indus, kuriuose laikome, verdame ar kepame maistą. O juk indai, kuriuose ruošiame maistą, turi nenuginčijamos ir mokslininkų seniai įrodytos įtakos maistui,...


Aukštakulnius palikime vakarui

Aukštakulnius palikime vakarui

Vakarop ima dilgsėti nutrintas pėdas ir mausti kojas, o kūną perlieja visa apimantis nuovargis. Kuri iš moterų nėra patyrusi šio jausmo po ilgos darbo dienos dėvint aukštakulnius? Verta prisiminti, kad graži moteris - sveika moteris. Ne veltui...


"Spice" rūkomasis mišinys sukelia neigiamą poveikį psichikai

"Spice" rūkomasis mišinys sukelia neigiamą poveikį psichikai

Psichoaktyvų poveikį sukeliančių medžiagų rizikos vertinimo komisija aptarė tris naujas medžiagas, kurios gali būti psichoaktyvios, ir įvertino galimą jų riziką sveikatai. Nustatyta, kad rūkomasis mišinys, žinomas ir Europos Sąjungos šalyse...


Švenčių proga – žarnyno infekcija

Švenčių proga – žarnyno infekcija

Neaukšta temperatūra, vėmimas ir viduriavimas – tokiais požymiais, būdingais virusinėms žarnyno infekcijoms, per šventes skundėsi ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinio vaikų ligų skyriaus vedėjas...


Joninių papartis tikrai stebuklingas

Joninių papartis tikrai stebuklingas

Dar senovėje papartis buvo laikomas gydomuoju augalu. Tačiau tai - nuodingas augalas, todėl svarbu neperdozuoti, geriausiai - tartis su gydytoju. Džiovinimui lapus skinti liepos-spalio mėnesiais. Žmonėms, kurie skundžiasi reumatiniais, galvos,...


Spalvų poveikis sveikatai

Spalvų poveikis sveikatai

Mes gyvename spalvų pasaulyje. Su spalva susiduriame nuo pat lopšio, kai mama virš lovytės pakabina spalvotus žaisliukus. Sakoma, kad vaikai jau nuo trijų mėnesių pradeda skirti kai kurias spalvas. Įvairūs ir sudėtingi mechanizmai formuoja...


Kaip apsisaugoti nuo salmoneliozės?

Kaip apsisaugoti nuo salmoneliozės?

Salmoneliozė – tai infekcinė liga, kurią sukelia salmonelėmis vadinamos bakterijos. Šios bakterijos įtakoja plonosios žarnos uždegimo atsiradimą, todėl liga pasireiškia viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais. Ligos simptomai...


Medus ne tik saldina gyvenimą

Medus ne tik saldina gyvenimą

Jei žmonės gyventų ir dirbtų kaip bitės, pasaulis būtų nuostabus. Tuo įsitikinę ir taip gyventi moko bitininkai, seniai iškeitę cukrų į medų. "Bitės, rinkdamos nektarą, negalvoja apie naudą sau - savo darbo vaisiais jos naudojasi tik tiek,...


Vidurių užkietėjimai gydomi ir chirurgiškai

Vidurių užkietėjimai gydomi ir chirurgiškai

Kalbamės su Vilniaus universiteto chirurgijos katedros docentu medicinos mokslų daktaru klinikų bendrosios chirurgijos skyriaus vedėju Algimantu Stašinsku. Gydytojas, turintis 22 metų chirurgo darbo patirtį, pradeda bendradarbiauti su mūsų...


87 procentai moksleivių tiki – sveikai gyventi yra smagu

87 procentai moksleivių tiki – sveikai gyventi yra smagu

Apklausus 38 Vilniaus ir Kauno apskričių mokyklų moksleivius pastebėta, kad beveik 90 procentų vaikų mano, jog sveikai gyventi yra smagu. Apklausa atskleidė, jog daugelis moksleivių supranta fizinio aktyvumo naudą, todėl į klausimą "Kaip...


Taupymo siaubas: mirk, nes per sunkiai sergi

Taupymo siaubas: mirk, nes per sunkiai sergi

Kauniečių šeima patyrė šoką, kai sunkios ligos kamuojamai Ievai Kričenaitei staiga buvo liepta dingti iš garsios sanatorijos. Esą jos gydymas per brangiai kainuoja. "Mes - ne labdaros organizacija", - nukirto Druskininkų...


Apgamai gali slėpti atsakymus, kaip gydyti vėžį

Apgamai gali slėpti atsakymus, kaip gydyti vėžį

Turintiesiems daugybę apgamų juodi taškiukai ant odos yra tokie pat natūralūs, kaip ir strazdanotiems strazdanos. Tačiau pasirodo, kad kiekvienas apgamas yra pigmentinių ląstelių auglys, tačiau ne visada piktybinis. Šios ląstelės, susidariusios į...


Moterys galvos skausmus kenčia dažniau nei vyrai

Moterys galvos skausmus kenčia dažniau nei vyrai

Galvos skausmas – ne tik moterų sugalvotas pasiteisinimas, kai jos nenori mylėtis ar kalbėtis. Mokslininkai nustatė, kad jos galvos skausmą kenčia išties dažnai. Psichologai atrado, kad moterys kenčia chronišką galvos skausmą ne tik...


Vartojantieji "Viagrą" rizikuoja apkursti

Vartojantieji "Viagrą" rizikuoja apkursti

Amerikos vaistų ir maisto administracija (FDA) perspėja, kad "Viagra" ir kiti impotenciją gydantys vaistai gali sukelti staigų klausos praradimą. Kol kas neaišku, ar vaistai tiesiogiai sukelia klausos praradimą, tačiau FDA nusprendė...


Linkime neramybės!

Linkime neramybės!

Taip, ir vėl pasikartosime – gyvenimas pilnas paradoksų. Ypač, kai viešai pripažintos normos ima ir apsiverčia trigubu salto, atskleisdamos naujas tiesas. Ramybė – viena iš didžiųjų gyvenimo vertybių, kuri yra viešai pripažinta....


Kalcio papildai kenkia širdžiai?

Kalcio papildai kenkia širdžiai?

Kalcio papildai dažniausiai skiriami moterims po menopauzės, kad neretėtų kaulai. Ankstesni tyrimai rodė, kad kalcio priedai, mažindami cholesterolio kiekį kraujyje, taip pat gali apsaugoti nuo kraujagyslių ligų. Tačiau dabar Britanijos medicinos...


Visiškai nesportuoja beveik pusė lietuvių

Visiškai nesportuoja beveik pusė lietuvių

44 proc. lietuvių teigia niekada nesimankštinantys ir nesportuojantys. Kaip pagrindinę to priežastį dauguma nurodo laiko trūkumą. Visiškai nesportuojančių Lietuvoje yra kiek daugiau nei Europos Sąjungos šalių vidurkis, siekiantis 39 proc., rodo...


Mažytės liaukos sutrikimai kelia didelį pavojų sveikatai

Mažytės liaukos sutrikimai kelia didelį pavojų sveikatai

Pastaraisiais metais sparčiai plintančios skydliaukės ligos stoja į vieną gretą su cukriniu diabetu ir kraujotakos sistemos ligomis. Skelbiama, kad Lietuvoje skydliaukės sutrikimų turi apie 28 proc. gyventojų, tačiau šie duomenys nėra tikslūs,...


Geros nuotaikos receptai

Geros nuotaikos receptai

Jei pastaruoju metu jūsų nuotaika ne pati geriausia ir nesinori nieko tik gulėti lovoje, prisiverskite iš jos išlipti ir šiek tiek pajudėti, kad kartu su jumis išsijudintų ir jūsų emocijos. Susitvarkykite namus, pasižiūrėkite gerą filmą. Išmokite...


Mesti svorį – tik kalnuose

Mesti svorį – tik kalnuose

Ilgą laiką su antsvoriu kovojantys žmonės turėtų tiesiog pasirinkti gyvenimą kalnuose, teigia atitinkamus tyrimus atlikę mokslininkai. Pasak mokslininkų, kalnų oras padeda žymiai lengviau deginti kūno riebalus, rašo telegraph.co.uk. Tyrimo metu...


Į soliariumą – purvinomis kojomis

Į soliariumą – purvinomis kojomis

Soliariumų mėgėjams nuo šiol niekas negalės papriekaištauti, jei į dirbtinės saulės vonią ners pajuodusiomis nuo purvo kojomis ar prakaitu varvančiomis pažastimis. Besivaikantys įdegio taip pat nebeturės ko kaltinti, jei po saulės procedūrų...


10 patikimų imuniteto stiprinimo būdų

10 patikimų imuniteto stiprinimo būdų

Nepaisant to, kad pasaulyje pilna mikroorganizmų, kuriais galime užsikrėsti kiekvienas iš mūsų, tačiau daugelis dažniausiai esame sveiki. Už gerą sveikatą turėtume būti dėkingi savo imuninei sistemai, kuri puikiai susidoroja su įvairiais virusais...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9