Birželio 5d. Penktadienis

Širdis primena: pasirūpink manimi

Peržiūrų skaičius: 22196
Širdis primena: pasirūpink manimi

Širdies ir kraujagyslių ligos – pagrindinė mirties priežastis Lietuvoje ir pasaulyje. Ką daryti, kad užbėgtume už akių nelaimei, kol dar nepakirto infarktas? Kaip gyventi, kad jis nepasikartotų dar kartą?

Šiemet sukako 40 metų, kai Lietuvoje funkcionuoja širdies ir kraujagyslių ligomis sergančiųjų reabilitacinis gydymas. Vienas šios sistemos kūrėjų – Kauno medicinos universiteto Kardiologijos instituto profesorius, Lietuvos ir Prancūzijos bendrovės "Elite Medicale" klinikos vadovas Donatas Vasiliauskas įsitikinęs: reabilituoti tektų daug mažiau ligonių, jei būtų skiriama užtektinai dėmesio širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai.

Aktyviai įsijungęs į išeminės širdies ligos prevenciją profesorius konstatuoja: nejudrus gyvenimo būdas, stresas, neracionali mityba, žalingi įpročiai, ypač rūkymas ir nesaikingas alkoholio vartojimas, skatina širdies ir kraujagyslių ligas. Pagrindiniai jų kviesliai – padidėjęs arterinis kraujospūdis, didelis cholesterolio ir gliukozės kiekis kraujyje, antsvoris, uždegimai, stresas.

Lietuvoje kasmet miokardo infarktu suserga daugiau kaip pusė tūkstančio gyventojų. Šis skaičius didėja. Daugiau nei du trečdaliai ligonių po persirgto miokardo infarkto išgyvena, bet jiems būtina ilgalaikė priežiūra ir gydymas.

– Išeminė širdies liga – tai širdies raumens funkcijos sutrikimas, sutrikus jo aprūpinimui krauju. Ši liga tebėra dažniausia mirties priežastis. Profesoriau, kokie pagrindiniai prevencijos tikslai?

– Vainikinių arterijų liga, vadinama koronarine širdies liga, prasideda ne nuo skausmo krūtinėje ar miokardo infarkto, bet gerokai anksčiau – nuo žalojančio poveikio kraujagyslės sienelei – endoteliui. Pagrindinis prevencijos tikslas – kad žmogus nesusirgtų koronarine širdies liga arba bent kad ši liga nepasikartotų, kad sumažėtų išeminių insultų. Visos priemonės skirtos tam, kad pacientai būtų apsaugoti nuo koronarinės širdies ligos reiškinių, išaiškinant ir koreguojant visas aplinkybes, kurios kelia riziką. Tai – pirminė koronarinės širdies ligos prevencija.

Jau susirgus šia liga taikomas antrinės prevencinės priemonės, kurių tikslas – sustabdyti aterosklerozės procesą.

Europos kardiologų draugija išskiria tris strategijas: populiacinę, didelės rizikos ir antrinę prevenciją. Šios strategijos turi ne konkuruoti, o veikti viena kryptimi.

– Ar galite trumpai išvardyti, kokie pagrindiniai širdies ligų rizikos veiksniai? Kas žalingiausia mūsų širdžiai?

– Koronarinės širdies ligos rizikos veiksnių šiandien žinoma per 200, tačiau ne visi jie vienodai reikšmingi. Vieni jų – lytis, amžius, paveldimumas – nevaldomi, kitus rizikos faktorius galime sumažinti specialiomis priemonėmis. Dauguma jų susiję su netinkama gyvensena: rūkymu, nutukimu, nejudra. Iki šiol buvo išskiriamas didysis rizikos veiksnių trejetas – rūkymas, arterinė hipertenzija (aukštas kraujospūdis) ir dislipidemija (populiariai kalbant, didelė cholesterolio koncentracija kraujyje).

Nuo šio trejeto rizikos faktorių reikšmingumu neatsilieka ir cukrinis diabetas. Negalima pamiršti ir lėtinio streso, moterims – estrogenų deficito, psichosocialinių veiksnių, nevisavertės mitybos, kai racione stinga vaisių ir daržovių.

– Kokiems pacientams aktualiausia prevencija? Kam reikėtų kuo skubiau apie tai susimąstyti?

– Didžiausia rizikos grupė yra pacientai, kuriems jau diagnozuota koronarinė širdies liga, periferinių arterijų liga. Šiems žmonėms prevencija būtina. Ir labai aktyvi. Rizikos grupę sudaro ir žmonės, kuriems rimtai gresia aterosklerozė. Tai asmenys, kuriems smarkiai padidėjęs vienas rizikos faktorių: sergantieji diabetu, tie, kurių bendras cholesterolis ar arterinis kraujospūdis kelia grėsmę.

Širdies ligos yra daugialypės. Nepakanka nustatyti kurį nors vieną rizikos faktorių – būtina išsiaiškinti visus ir įvertinti bendrą paciento riziką. Taip pat labai svarbu žinoti pirmuosius ligos požymius.

– O kokie jie? Ką medikai nustato pirmiausia?

– Kraujagyslių vidinio sluoksnio – endotelio disfunkciją, miego arterijų sustorėjimą, aterosklerotines plokšteles kraujagyslėse. Nustačius ir įvertinus rizikos veiksnius, skiriame dozuotą krūvį, atliekame širdies echokardiografinį ištyrimą.

Visa tai padeda nustatyti rizikos laipsnį, skirti gydymą. Liga daugelį metų gali būti besimtomė, tik vėliau tokie pacientai pradeda jausti maudžiančio pobūdžio skausmus širdies plote.

– Ar mūsų šalyje vykdomos sergančiųjų širdies ligomis prevencijos programos?

– Jau kelinti metai, kaip Lietuvoje pradėta vykdyti plati prevencijos programa ilgu pavadinimu: "Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos finansavimo priemonių programa".

Programoje dalyvauja vis daugiau Pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų. Neseniai į šią programą pagal šios programos administravimo grupės pirmininko prof. A.Laucevičiaus ir VLK rekomendacijas įtraukta Lietuvos ir Prancūzijos bendrovė "Elite Medicale".

Pacientai, kuriems šeimos gydytojas nustatys padidėjusį arterinį kraujospūdį, cholesterolio kiekį kraujyje, ankstyvą šeiminę anamnezę, bus siunčiami į kliniką. Čia bus atliktas išplėstinis kraujo tyrimas, širdies echokardiografinis ir veloergometrinis ištyrimas, kaklo kraujagyslių endotelio tyrimas.

Išsamiai įvertinus širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, pacientui bus nustatyta vidutinė, didelė ar labai didelė rizika. Tada bus sudaromas intensyvaus gyvenimo keitimo, gydymo monitoringo planas, informuotas šeimos gydytojas. Visi šie tyrimai kompensuojami Valstybinės ligonių kasos.

Kaip padėti savo širdžiai?

Pradėti sveikai gyventi yra naudinga kiekvienam, ne tik tiems, kurie žino, kad serga koronarine širdies liga.

Meskite rūkyti. Rūkymas sumažina deguonies kiekį kraujyje bei pažeidžia ir susilpnina arterijų sieneles. Meti rūkyti – tai vienas svarbiausių dalykų norint sumažinti riziką susirgti koronarine širdies liga ar sulėtinti jos progresavimą.

Vartokite mažiau riebalų. Širdžiai ir kraujagyslėms ypač žalingas per gausus gyvulinių riebalų vartojimas. Jie gali padidinti cholesterolio kiekį kraujyje. Didelis cholesterolio kiekis kraujyje yra pagrindinė priežastis, dėl kurios atsiranda nuosėdų, kurios kaupiasi ant arterijų sienelių ir sukelia ligą. Sveikai maitindamiesi galime sumažinti cholesterolio kiekį. Valgykime daugiau daržovių, vaisių ir grūdų, daugiau žuvų, paukštienos ir liesos mėsos. Stenkimės atsisakyti riebaus maisto.

Reguliariai mankštinkitės ir stenkimės išlaikyti normalų kūno svorį. Fizinių pratimų stoka ir antsvoris yra koronarinės ligos rizikos faktoriai. Reguliari mankšta gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, kraujospūdį, sureguliuoti kūno svorį. Gydytojas gali padėti pasirinkti tinkamiausią mankštą.

Kontroliuokite kraujospūdį. Aukštas kraujospūdis apsunkina širdies darbą ir pagreitina koronarinės širdies ligos procesą. Nuolat tikrinkite savo kraujospūdį. Jeigu jis aukštas, laikykitės gydytojo patarimų dėl maitinimosi ir mankštos, vartokite išrašytus vaistus.

Nekviestas svečias – gripo virusas

Nekviestas svečias – gripo virusas

Vėl krintant spalvotiems medžių lapams, deja, ateina ir darganos. Romantiškus pasimatymus pradeda trukdyti dar vienas palydovas – gripas. Virusas, apie kurį tiek daug kalbama, panikuojama kai išgirstamos paslaptingos raidžių ir skaičių...


Daugėja sergančiųjų gripu ir peršalimo ligomis

Daugėja sergančiųjų gripu ir peršalimo ligomis

Lietuvoje, kaip ir daugumoje Europos šalių, registruojamas didėjantis sergančiųjų gripu ir užkrečiamosiomis ūmių viršutinių kvėpavimo takų (ŪVKTI) infekcijų sukeltomis ligomis skaičius. Tačiau besikreipiančių į medikus pacientų mažėja, teigia...


"Eglės" sanatorija atidarė naują kompleksą

"Eglės" sanatorija atidarė naują kompleksą

Didžiausia šalyje Druskininkų "Eglės" sanatorija jau laukia klientų ką tik įrengtame gydymo centre "Eglė+". Čia lankytojams siūloma daugiau kaip 100 procedūrų ir paslaugų. Gydymo centras įkurdintas naujame sanatorijos...


Spanguolės saugo dantis

Spanguolės saugo dantis

Amerikiečių mokslininkai atrado dar vieną spanguolių sulčių naudą - jos neleidžia bakterijoms "prikibti", todėl saugo dantis nuo ėduonies. Spanguolių sultys naudojamos šlapimo takų infekcijoms gydyti. Dabar mokslininkai atrado, kad šios...


Mobilieji telefonai – prastėjančios atminties priežastis?

Mobilieji telefonai – prastėjančios atminties priežastis?

Didžiosios Britanijos mokslininkai teigia, kad žmonių atmintis prastėja dėl to, kad jiems nebūtina įsiminti telefono numerius. Bendrovių "ResearchNow" ir "CPP" atliktas tyrimas parodė, kad dauguma britų nesivargina įsiminti...


Tyrimas: ilgai sėdėti prie televizoriaus pavojinga gyvybei

Tyrimas: ilgai sėdėti prie televizoriaus pavojinga gyvybei

Ilgai sėdėti prie televizoriaus gali būti pavojinga gyvybei: Australijoje atliktas tyrimas parodė, kad žmonės, kurie kasdien prie televizoriaus praleidžia daugiau kaip keturias valandas, 46 proc. labiau rizikuoja mirti nuo "įvairių ligų"...


Spausdintuvai gali būti pavojingi sveikatai

Spausdintuvai gali būti pavojingi sveikatai

Jeigu kompiuterio entuziasto paklaustumėt, ar spausdintuvai nekenkia sveikatai, iš jūsų paprasčiausiai pasišaipytų už tokį kvailą klausimą. Tačiau be reikalo - paprastas biuro spausdintuvas plaučiams gali pakenkti taip pat kaip ir cigarečių dūmai,...


Staigi mirtis dėl širdies problemų siejama su vitamino D nepakankamumu

Staigi mirtis dėl širdies problemų siejama su vitamino D nepakankamumu

Vokietijos mokslininkai vitamino D nepakankamumą sieja su širdies sutrikimais, staigia kardialine mirtimi ar mirtimi dėl širdies sutrikimų. Mokslininkų nuomone, vitamino D nepakankamumo ir širdies negalavimų ryšys yra fiziologiškai paaiškinamas,...


Vasaris – sveikatingumo mėnuo

Vasaris – sveikatingumo mėnuo

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia prisiminti, jog vasaris – sveikatingumo mėnuo. Visą mėnesį visuomenės sveikatos specialistai kviečia į įvairius renginius, kurie skatins būti fiziškai aktyviais. Vasaris –...


Kad skutimasis taptų malonus

Kad skutimasis taptų malonus

Jūs turite pasirinkimą: sausas ir greitas skutimasis mašinėle ar kiek ilgesnis skutimasis peiliuku. Kiekvienas būdas turi savo privalumų ir trūkumų. Skustis mašinėle yra greičiau, patogiau, nereikia jokių papildomų priemonių (skutimosi putų/želė)....


Pagal galvą – ir pagalvė

Pagal galvą – ir pagalvė

Norint gerai išsimiegoti, reikia išsirinkti tinkamą pagalvę. Ši gali būti ne tik nemigos, bet ir nugaros, kaklo, sprando, galvos ir rankų skausmų priežastis. "Nėra idealios, visiems tinkančios pagalvės. Ją rinktis reikia pagal asmeninius...


Kalcis padeda berniukams nepriaugti riebalų

Kalcis padeda berniukams nepriaugti riebalų

Su maistu pakankamai kalcio gaunantys berniukai ilsėdamiesi sunaudoja daugiau kalorijų nei mažiau šios maistingosios medžiagos gaunantys jų bendraamžiai, teigia JAV mokslininkai. Žurnale "Journal of Pediatrics" paskelbta tyrimo ataskaita...


Kodėl sportuoti geriausia gamtoje?

Kodėl sportuoti geriausia gamtoje?

Klestint sporto klubų industrijai, dažnas pamiršta sportavimo gamtoje svarbą. Mokslininkai neseniai atliktame tyrime tuo tarpu išsiaiškino, kad vos penkios minutės fizinio aktyvumo "žalioje erdvėje" gali akivaizdžiai pagerinti psichinę...


Lietuvių naudojimosi mobiliuoju telefonu įpročiai kelia grėsmę

Lietuvių naudojimosi mobiliuoju telefonu įpročiai kelia grėsmę

Lietuviai peržengė pavojingą naudojimosi mobiliuoju telefonu ribą - 10 metų. Ilgas mobiliojo telefono naudojimas gali kenkti sveikatai ir net būti vėžinių susirgimų priežastimi. Tai rodo naujausių, kelis dešimtmečius trukusių Pasaulio sveikatos...


Moterų higienos priemonės

Moterų higienos priemonės

"Nuolat baramės su paaugle dukra dėl tamponų. Ji juos naudoja nuo pat mėnesinių atsiradimo, trylikos metų. Mano laikais nebuvo girdėta, kad nekalta mergina ką nors dėtųsi į vidų, visos bijojome pakenkti nekaltybei. Dabar gi man dukra atšauna,...


Medikai: kosėjant ir peršalus – jokių antibiotikų

Medikai: kosėjant ir peršalus – jokių antibiotikų

Didžiosios Britanijos šeimos gydytojams liepta nustoti skirti antibiotikus peršalusiems ir kosėjantiems pacientams. Kaip praneša britų "The Telegraph", antibiotikai šiuo atveju tik prisideda prie viruso plitimo, be to, grasina gyvybiškai...


Kaip elgtis puolant bitėms, širšėms, vapsvoms ir kamanėms

Kaip elgtis puolant bitėms, širšėms, vapsvoms ir kamanėms

Įgėlimo rimtumą lemia keletas faktorių: vabzdžio rūšis, įgėlimų vieta kūne, įgėlimų skaičius bei žmogaus jautrumas. Įgėlimo išvengti ne visuomet įmanoma, bet atsargus elgesys gali padėti. Kaip apsisaugoti nuo vabzdžių įkandimų. Atsargiai...


Sveiki aspirino neturėtų vartoti profilaktiškai

Sveiki aspirino neturėtų vartoti profilaktiškai

Sveiki žmonės neturėtų aspirino vartoti širdies smūgio ir insulto profilaktikai, teigia britų mokslininkai ir paneigia oficialias rekomendacijas. Išanalizavę daugiau kaip 100 tūkst. klinikiniuose tyrimuose dalyvavusių asmenų duomenis, mokslininkai...


Knarkimas – ne tik nemalonus , bet ir pavojingas sutrikimas

Knarkimas – ne tik nemalonus , bet ir pavojingas sutrikimas

Didelę dalį žmonių kankinantis knarkimas ne tik kelia nemalonius pojūčius aplinkiniams, tačiau gali būti ir labai pavojingas kiekvienam, turinčiam šį sutrikimą. Pasak "Estetinės chirurgijos centro" gydytojo otorinolaringologo dr. Tomo...


Kaip apsisaugoti nuo mobiliųjų telefonų keliamo vėžio?

Kaip apsisaugoti nuo mobiliųjų telefonų keliamo vėžio?

Pasaulinė Sveikatos Organizacija paskelbė, jog mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės bangos yra lygiai tokie pat pavojingi kancerogenai kaip asbestas, mašinų išmetamosios dujos ar rūkymas. Norėdami apsaugoti jus, pateikiame 12...


Į soliariumą – purvinomis kojomis

Į soliariumą – purvinomis kojomis

Soliariumų mėgėjams nuo šiol niekas negalės papriekaištauti, jei į dirbtinės saulės vonią ners pajuodusiomis nuo purvo kojomis ar prakaitu varvančiomis pažastimis. Besivaikantys įdegio taip pat nebeturės ko kaltinti, jei po saulės procedūrų...


Niekas nemoko mūsų miegoti

Niekas nemoko mūsų miegoti

Į medikus dėl miego sutrikimų kreipiasi tik nedidelis procentas žmonių. Dažniausiai miego sutrikimo priežastys yra psichologinės. Tik apie porai dešimčių procentų besiskundžiančių jos būna specifinės: miego apnėja (miegant sunku kvėpuoti, trūksta...


Intelekto dydis lemia sveikatą?

Intelekto dydis lemia sveikatą?

Naujas 3654 Vietnamo karo veteranų tyrinėjimas atskleidė, kad vyrai su žemesniu IQ yra labiau linkę kentėti nuo įvairių sveikatos sutrikimų: nugaros išvaržų, ausų uždegimų, kataraktos ir t.t., lyginant su didesnio intelekto pacientais. Tokie...


Alavijas - tikra gamtos dovana

Alavijas - tikra gamtos dovana

Natūralus priešuždegiminis ir antibakterinis alavijo poveikis, kartu su jo maitinamaisiais elementais, skatina ląstelių augimą, jų atsinaujinimą. 1. Kas yra Aloe Vera? Aloe Vera, arba alavijas, dažnai vadinamas stebuklinguoju augalu, gamtos...


Faktai apie alkoholį

Faktai apie alkoholį

"Į sveikatą!", – linkėdavę mūsų tėvai ir seneliai kam nors nusičiaudėjus arba taurelę stipriosios lenkiant. Anot tautosakos išmanytojų, taip sakydavo todėl, kad žinojo: nei čiaudulys, nei degtinė sveikatos neprideda. Jau žiloje...


Prakaito išsiskyrimą skatina ir kava, ir vaistai

Prakaito išsiskyrimą skatina ir kava, ir vaistai

Žmogaus kūnas nuolat prakaituoja. Tai normalus ir būtinas termoreguliacijos reiškinys, sustiprėjantis karštyje ir tuomet, kai nervinamės. Gausaus prakaitavimo priežastimi gali būti nutukimas, smarkiai aptempti ar sintetiniai drabužiai, nepatogūs...


Vienatvė žudo: ji prilygsta alkoholio ir nikotino daromai žalai

Vienatvė žudo: ji prilygsta alkoholio ir nikotino daromai žalai

Bendravimas teigiamai veikia žmonių organizmą. Vienatvė organizmui kenkia taip pat kaip alkoholio vartojimas, rūkymas ar antsvoris. Draugų, šeimos, kaimynų bei kolegų parama gali padėti 50 proc. sveikiau gyventi. Kaip praneša portalas...


Savaitės pokalbis. Andrej Suchomlinov. Stambumo epidemija netruks ateiti ir iki mūsų

Savaitės pokalbis. Andrej Suchomlinov. Stambumo epidemija netruks ateiti ir iki mūsų

Antropologas, Vilniaus universiteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros doktorantas Andrejus Suchomlinovas sako, kad tai, kokio ūgio ir svorio mes esame, lemia daugybė dalykų, kartais, atrodytų, tiesiogiai nesusijusių su žmogaus...


Daugybės ligų priežastis – vitamino D stoka

Daugybės ligų priežastis – vitamino D stoka

Savižudybės, onkologinės ir psichikos ligos, jau nekalbant apie osteoporozę ar rachitą, kyla dėl to, kad organizmui trūksta vitamino D. Šį sensacingą atradimą patvirtina ir Kauno medicinos universiteto klinikų medikai. Vadinasi, daugybės ligų...


Vaistai iš pievų ir miško

Vaistai iš pievų ir miško

"Arnikos paprastai žydėdavo nuo birželio vidurio, o šiemet jų žiedus pamačiau jau gegužės vidury. Ir liepų žiedai tikrai nesulauks kito mėnesio. Gamta ir daugiau staigmenų gali iškrėsti", – pokyčiais augmenijos pasaulyje stebėjosi...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9