Kristoforo klinika

Rūkymas pradeda žudyti nuo pirmo užsitraukimo

Vos keli cigaretės užsitraukimai per keliolika minučių gali sukelti genetinius pažeidimus, susijusius su vėžio išsivystymu, skelbia naują tyrimą atlikę JAV mokslininkai.

Mokslininkai savo išvadose teigia, jog „poveikis yra toks greitas, kad prilygsta medžiagos įšvirkštimui tiesiai į kraują”.

Jų pranešimas, paskelbtas žurnale „Chemical Research in Toxicology”, vadinamas griežtu ir aiškiu įspėjimu rūkaliams.

Labdaros organizacija „Ash”, kovojanti su rūkymu, pareiškė jog tyrimas akivaizdžiai įrodė, kad liautis rūkyti niekada ne per anksti.

Ilgalaikė rūkymo žala – ir širdies ligos, ir įvairios vėžinės ligos – gerai žinoma. Naujasis tyrimas įrodo, kad organizmui kenkia jau pirmoji cigaretė.

Tyrėjai patikrino, ar 12 pacientų kraujyje yra cheminių medžiagų, pakenkiančių DNR ir sukeliančių vėžį, – policiklinių aromatinių angliavandenilių (PAA).

PAA, pridėtas į cigaretes, organizmas perdirbo į kitą medžiagą, kuri pakenkia DNR ir sukelia vėžį.

Eksperimento metu visas šis procesas truko nuo 15 iki 30 minučių.

Profesorius Stephenas Hechtas iš Minesotos universiteto mano, kad mokslininkų atliktas darbas „unikalus, nes pirmą kartą ištirtas PAA, įkvepiamų su cigaretės dūmu, metabolizmas, be kitų veiksnių, tokių kaip oro tarša ar maistas”.

„Tyrimo rezultatai turi būti rimtas įspėjimas tiems, kas rūko”, – pridūrė S.Hechtas.

„Kiekvienas žino, kad rūkant galima susirgti plaučių vėžiu, primena Martinas Dockrellas (Martinas Dokrelas) iš labdaros organizacijos „Ash”. – Pati baisiausia šio tyrimo išvada yra tai, kad jis rodo, kaip greitai prasideda kelias į vėžį – jis trunka ne 30 metų, o pusę valandos po pirmosios cigaretės”.

Tyrimą finansavo JAV Nacionalinis vėžinių susirgimų tyrimo institutas.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE