Gudručio vaistinė

Rūkymas ir treniruotės – nesuderinami dalykai

Rūkai? Pamiršk progresą! Puikiai pasitreniravote, išėjote iš sporto klubo ir… tučtuojau prisidegėt cigaretę? Veltui – Jums rūkymas dvigubai pavojingesnis, nei bet kuriam žmogui, nedraugaujančiam su sportu.

Didžiuliai raumenys ir cigaretė dantyse sugyvena tik holivudiniuose filmuose. Jei mėgstate „padūmyti” bei lankotės sporto salėje, Jūs puikiai žinote: pati „skaniausia” cigaretė – cigaretė, surūkyta iškart po treniruotės. Tačiau minėta cigaretė yra ir pavojingiausia: šioje situacijoje (pasportavus) organizmas kaip niekada yra pasiruošęs „įsisiurbti” visą jam pasiūlytą nikotiną.

Nikotinas iškart veikia daug gyvybiškai svarbių organizmo funkcijų – kvėpavimo sistemą, širdį, naudingųjų medžiagų ir proteinų sąlygas taip pat.

Rūkančio žmogaus širdis per parą vidutiniškai susitraukia 15 000 kartų dažniau nei nerūkančio žmogaus širdis. O jeigu čia pridėtume susitraukimų treniruočių metu skaičių? Vat ir įsivaizduokite, kiek greičiau susidėvi sportininko-rūkaliaus „variklis”.

Apskritai, sportas iš principo negali būti derinamas su rūkymu, kadangi fizinio krūvio metu prarūkyti plaučiai daug intensyviau nuodija organizmą nikotinu. Nepaisant visko pasakyto, rūkančių sportininkų gretos visai neretėja. Visiem panašiems „dviveidžiams” fanatams galima tik suteikti šiek tiek naudingų patarimų:

  • stenkitės nerūkyti bent 2 valandas iki bet kokio fizinio aktyvumo – tebūnie tai sunki treniruotė arba vakarinis bėgiojimas. Priešingu atveju organizmas gali neatlaikyti krūvio;

 

  • taip pat nerūkykite valandą po treniruotės – būtent valandos bėgyje po treniruotės organizme greičiausiai įsisavina nikotinas.

 

  • rūkaliui geriausia būtų rinktis ištvermės reikalaujančias sporto šakas. Geriausia – pradėti bėgioti ilgus krosus. Beje, tai daryti galima pasirinkus bet kokį tempą: 2-3 kilometrai bėgimo gerai išventiliuos Jūsų plaučius bei pajausite, ką su Jūsų plaučiais ir širdimi padarė cigaretės… Dusulys, kosulys ir jausmas, kad tuoj iššoks širdis, geriau, nei šis straipsnis pademonstruos cigarečių žalą organizmui.

 

  • sustiprinti išklerusią užkietėjusio rūkaliaus širdies ir kraujagyslių sistemą padės rytietiški kovų menai – jie ne taip stipriai apkrauna širdį, kaip, pavyzdžiui, treniruokliai ir „geležys”, tuo pačiu lavindami ištvermę;

 

  • jeigu Jūsų tikslas – priauginti daugiau raumenų, tada teks mesti rūkyti. Nikotinas naikina vitaminą C, ir (kas šiuo atveju yra dar svarbiau) testosteroną. Todėl apie raumenų auginimą su cigarete dantyse galima net negalvoti.

 

  • dar viena „skani cigaretė” – surūkyta sočiai papietavus, juk taip? Jos taip pat geriau atsisakykite: sportininkui geras maistas – tai pagrindinis energijos šaltinis. Parūkę iškart po pietų Jūs verčiate organzimą aktyviau įsisavinti nikotiną, o ne vitaminus ir maistines medžiagas. Beje, gal pastebėjote – rūkalių apetitas dažnai būna blogas, tad rūkyti prieš valgant taip pat nerekomenduotina.

 

  • atsistatymo po treniruočių sunkumai. Organizmas negali normaliai regeneruotis dėl miego funkcijos sutrikimo. Atminkite – sveikas miegas – tai pagrindinis pilnavertės organizmo regeneracijos po treniruotės faktorius, tačiau nikotinas minėtą procesą trikdo.

Be abejo, visi minėti patarimai iš Jūsų nepadarys galiūno čempiono, gerinančio visus rekordus treniruočių metu. Tačiau, padarę teisingas išvadas ir laikydamiesi nurodytų patarimų, Jūs bent keletą kartų sumažinsite žalą, kurią darote organizmui rūkydami. Jūs galėsite užsiimti bet kokia veikla – „stumdyt geležis”, bėgioti ar mokytis naujų judesių.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE