Gudručio vaistinė

Puiki sveikatos būklė = produktyvus darbas

Kaip pagerinti savo savijautą, įveikti nuovargį, išsekimą, nugaros skausmus? Klausimai, kuriuos ne kartą užduoda žmogus kiekvieną dieną dirbantis sėdimą darbą. Norint tikrai produktyviai, su malonumu ir entuziazmu dirbti, reikia puikios fizinės ir emocinės būklės.

Pirmoji pagalba – reguliari mankšta

Fizinė žmogaus būklė labai priklauso nuo fizinio pajėgumo, o fizinis pajėgumas gerėja žmogui sportuojant. Tiesą sakant, tai vienintelis kelias gauti energijos ilgesniam laikui, sustiprinti kūną, pasijusti žvaliam ir darbingam. Galime daug miegoti, valgyti, ilsėtis, tačiau tik mankšta stiprina sveikatą, padeda įveikti kasdienybės sukeltą nuovargį ir gali sustabdyti laiką! Taigi nuspręskite sportuoti ir šio pasirįžimo tvirtai laikykitės. Nebeklausinėkite savęs, ar šiandien oras palankus sportuoti, o gal rodo gerą filmą per televizorių? Mankšta turi tapti lyg ritualas, nuolatinė padėka savo kūnui, tik tada jūsų kūnas tarnaus nepriekaištingai, o jūs džiaugsitės puikia sveikata.

Būtina susirūpinti savo sveikata kai atsiranda nugaros, pečių-menčių zonos nuovargis, maudimas, ar net skausmas. Sėdimas darbas dažnai lemia tokių sveikatos sutrikimų atsiradimą. Ilgai sėdint stuburas spaudžiamas iš viršaus ir apačios, tai didžiausia apkrova juosmeninės dalies tarpslanksteliniams diskams. Esant  antsvoriui, mažam fiziniui aktyvumui, dažnom stresinėm situacijom, sveikatos sutrikimai bus nuolatiniai gyvenimo palydovai. Jeigu jums tenka visą dieną praleisti sėdint, Jums fizinis aktyvumas yra būtinas! Fiziniai pratimai ne tik stiprina nusilpusius, bet ir atpalaiduoja įsitempusius raumenis, normalizuoja kraujotaką ir jų tonusą. Svarbiausia, sustiprėję raumenys ir raiščiai išlaikys stuburą taisyklingoje padėtyje, saugos stuburą nuo perkrovų visos dienos bėgyje, didins raumenų masę ir jėgą. Taip nebevargins kasdieniai skausmai ir tai, kas buvo sunku, taps gana lengvai įveikiama. Jūs galėsite sėdėti taisyklingoje padėtyje ilgą laiką, o  pasitaikantis stresas nebeatsilieps taip dažnai nugaros, ar pečių skausmu.

Antroji pagalba – įvertinti darbo vietos ergonominę padėtį

Jei tenka visą dieną sėdėti, būtina įvertinti savo darbo vietos ergonominę padėtį:

  1. Ar jūsų kėdė patogi ir leidžia nugarai išlikti taisyklingoje anatominėje padėtyje?
  2. Ar monitorius stovi tiesiai ir nereikia prie jo pasisukus ar pasilenkus sėdėti?
  3. Ar kėdės ir stalo aukštis jums tinka?

Galbūt užteks tik nežymiai pakoreguoti darbo aplinką ir pajusite akivaizdžius rezultatus!

Papildomos sveikatos stiprinimo priemonės

Poilsis. Raskite laiko pailsėti ir pasivaikščioti gryname ore. Vaikščiojimas – paprasčiausia fizinio aktyvumo forma, jis labai naudingas ir gerai žmogaus emocinei būklei.Ypač pasivaikščiojimas gamtoje! Ėjimo metu gausiai išsiskiria laimės hormonai – endorfinai, kurie ir sukelia ramybės, atsipalaidavimo būseną.

Amino rūgštys. Vietoj dar vieno kavos puodelio  – amino rūgščių kokteilis. Amino rūgštys gerina smegenų kraujotaką ir smegenų veiklą, padeda lengviau susikaupti ir įveikti nuovargį. Vartojant intensyvaus mokymosi ar darbo metu, gerėja atmintis, dėmesio koncentracija, protinė veikla, jos skatina teigiamas emocijas, gerą nuotaiką. Didelis kofeino kiekis suteikia žvalumo, bet panaudoja paskutines organizmo energijos atsargas, o amino rūgštys yra organizmo ląstelių statybinė medžiaga, jos atstato ir papildo gyvybinių jėgų rezervą.

Baltymai. Atidžiai stebėti, kad Jūsų maiste būtų pakankamas kiekis baltymų. Dažnai žmogaus mitybos racione jų trūksta, o vyrauja angliavandeniai ir riebalai. Pakankamas baltymų kiekis organizmą tonizuoja, žmogus jaučiasi tvirtai, tampa atsparesnis neigiamam aplinkos poveikiui ir stresui. Patariama vartoti triptofano (amino rūgštis) turinčio maisto – paukštienos, pieno produktų, riešutų, moliūgų sėklų.

UAB „Sveikatos sala“ kineziterapeutė – kineziologė
Justina Bliudžiūtė

www.sveikatossala.lt

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE