Ditel

Po sunkių traumų dažniau išgyvena jauni

„Daktare, kada aš vėl vaikščiosiu?” – tokių klausimų jau kitą dieną po operacijos sulaukia sunkias traumas gydantys neurochirurgai.

Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos skyriaus Nr.1 vedėjas Vytautas Grykšas pastebi, kad po stuburo traumos pacientui itin svarbu suteikti kvalifikuotą chirurginę pagalbą ir pažadinti viltį, kad traumos padariniai laikui bėgant sumažės arba išvis išnyks.

Pasak V.Grykšo, pacientą nuteikus nuožmiai kovai su savo negalia bei tam skiriamos maksimalios pastangos padeda ne tik geriau prisitaikyti prie susiklosčiusios situacijos, bet ir ją pagerinti.

– Kokia traumų iš didelio aukščio specifika?

– Tai vadinamosios didelių kinetinių jėgų poveikio traumos. Organizmą, skeletą arba stuburą veikia momentinė didelė kinetinė jėga. Tokios specifinės traumos dažniausiai patiriamos krentant iš aukščio arba per eismo įvykį, kai atsitrenkiama į mašinos salono detales, iškrentama per langą. Labiau sužalojamas automobilio diržų nesegantis keleivis ar vairuotojas.

Priklausomai nuo to, kurioje vietoje kinetinė jėga koncentruojasi, lūžta kaulai, sužalojami vidaus organai. Dažnai tokie lūžiai būna keliose vietose – tai vadinama politrauma. Pavyzdžiui, kelių stuburo slankstelių, šonkaulių, krūtinkaulio, dubens kaulų arba galūnių lūžiai.

Kuo daugiau lūžių, tuo didesnį trauminį šoką žmogus išgyvena. Jaunas žmogus tokius sukrėtimus pakelia lengviau. Jis turi daugiau gyvybinių rezervų, organai dar nėra paveikti degeneracinių procesų, neserga gretutinėmis ligomis. Būtent todėl jauni žmonės po tokių traumų dažniau lieka gyvi, nors ir neįgalūs.

– Turbūt su tuo susitaikyti nėra lengva?

– Jau pirmosiomis dienomis iš sunkias traumas patyrusių pacientų sulaukiu klausimų, kada išnyks paralyžius, kada jie pradės vaikščioti. Atsakau taip: nereikia laukti, kol vėl pradės funkcionuoti paralyžiuotos kūno dalys – reikia jau dabar pradėti kovoti su negalia, naujai išmokti kvėpuoti ir valgyti, lavinti išlikusius veiklius raumenis, bandyti stotis paralyžiuotomis galūnėmis. Nesvarbu, ar tai būtų paralyžiuotos kojos, rankos, ar sutrikusi dubens organų funkcija. Negalima užsigulėti ir lovoje.

– Kodėl negalima užsigulėti lovoje?

– Būtina kuo anksčiau pradėti judėti, nes priešingu atveju net jaunam žmogui pradeda streikuoti širdies, žarnyno, kitų vidaus organų veikla. Tad kuo greičiau būtina suaktyvinti organizmą, kad jis galėtų kovoti su kitomis traumos pasekmėmis.

– Kodėl kartais lūžių vietas prireikia sutvirtinti?

– Metalinėmis konstrukcijomis sutvirtintos lūžių vietos greičiau stabilizuoja sulaužytą stuburą, sumažina skausmą, padeda žmogų greičiau pastatyti ant kojų. Tokią operaciją stengiuosi padaryti kaip galima greičiau – per pirmąją parą po traumos. Tam, kad lūžio vieta suaugtų natūraliai, be operacijos, žmogus nejudėdamas lovoje turėtų gulėti keletą mėnesių, kentėti skausmą bei patirti kitokius nepatogumus.

Traumos metu vyksta neįtikėtini dalykai. Kaip konkrečiai kūnas deformuojamas per traumą, kaip jį veikia kinetinės jėgos, mes nematome. Tik maždaug įsivaizduojame: stuburo slanksteliai gali gerokai atitolti vienas nuo kito, išnirti, ir dėl raiščių tamprumo jie grįžta atgal. Dažnai ne į tą pačią poziciją – lieka panirimai, skeveldriniai lūžiai. Tirdami kompiuteriniu tomografu matome smūgio pasekmes.

Kartais žmonės, pamatę nuotrauką, nesupranta, kodėl ligonis paralyžiuotas dėl nuotraukoje matomo mažyčio lūžio. Bet jei stuburo smegenys neveikia, vadinasi, traumos metu įvyko kažkas nepataisomo. Retai stuburo smegenys būna nutrauktos visiškai. Užtenka jas traumos metu sekundei pertempti ir vėl atleisti, kad atsirastų paralyžius.

– Kokia dalis pacientų, iškritę iš aukštai, nebevaikšto?

– Lietuvoje neteko girdėti apie tokias studijas. Bet labai retas į šią situaciją patekęs žmogus po traumos į gyvenimą grįžta toks, lyg nieko nebūtų įvykę. Tam tikri pakitimai vis tiek lieka. Net kai stuburas ar kita lūžio vieta sėkmingai sugyja, buvusi trauma vis tiek jaučiama – kartkartėmis maudžia arba suskausta po didesnio fizinio krūvio, orų permainos. Senstant toje vietoje greičiau prasideda degeneraciniai pakitimai.

Stuburo lūžis nėra vien lūžusio slankstelio problema. Traumą pajunta visas organizmas. Greta esantys slanksteliai nelūžta, bet patiria stresą – greičiausiai dėl aplinkinių raiščių pertempimo, vidinių kraujosruvų atsiradimo. Po operacijos streso zona gali padidėti.

Diena.lt

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE