Ditel

Numojo ranka į gripą – neteko širdies

Išgirdęs aplinkinius čiaudint, vilnietis Rimvydas Vekerotas krūpteli. Prieš trejus metus jam buvo persodinta donoro širdis, nes savoji nusilpo dėl gripo komplikacijų. „Ir dabar bijau užsikrėsti. Va, uošvis parsinešė gripą, todėl džiaugiuosi galėdamas ištrūkti iš namų”, – atskubėjęs į susitikimą sakė 41 metų vyras.

Ne plakė, o smarkiai virpėjo

Telekomunikacijų bendrovės technikas R.Vekerotas sveikata niekada nesiskundė. Jis susirgo netikėtai. „Kartą su draugais išvažiavau į poledinę žūklę ir netikėtai pajutau stiprų širdies skausmą. Tuo metu atrodė, kad širdis ne plakė, o smarkiai virpėjo”, – pasakojo Rimvydas. Atstūmęs draugų siūlomą degtinės stiklelį, vyras skubiai grįžo namo ir kreipėsi į gydytojus.

Medikai diagnozavo širdies raumens uždegimą. Paaiškėjo, kad tai – persirgto gripo komplikacija. „Prisiminiau, kad prieš porą mėnesių tikrai persirgau gripu. Tačiau į medikus nesikreipiau. Nebuvo aukštos temperatūros, tik kaulus palaužė, taip ir pravaikščiojau”, – prisiminė Rimvydas.

Norėjo išvysti pirmagimį

Gydymas ir poilsis sanatorijoje leido kurį laiką užmiršti negalavimą, tačiau R.Vekeroto širdis vis labiau silpo. Kad į ligą negalima numoti ranka, vyras suprato pradėjęs dusti. „Dusau, nors ir mečiau rūkyti. Dusau ne tik lipdamas į kalnelį ar kopdamas laiptais. Dusulys nebeleido net miegoti”, – prisiminė Rimvydas. Gydytojai vilnietį įspėjo, kad anksčiau ar vėliau jam teks persodinti širdį.

Pirmoji galimybė persodinti širdį atsirado tada, kai Rimvydo žmona Eglė laukėsi. Vyras atsisakė operacijos, nors jo sveikata kasdien vis labiau prastėjo. Jis bijojo, kad gali nepamatyti savo pirmagimio.

Jo gyvybę tuomet jau palaikė širdies stimuliatorius, o vėliau ir prijungta dirbtinė širdis. Dieną ir naktį nesiskirdamas su dirbtine širdimi – specialiu lagaminėliu – vyras gyveno devynis mėnesius. „Buvau priverstas visur nešiotis dirbtinę širdį – didelį juodą krepšį su baterijomis, kurios laidais buvo sujungtos su mano krūtine. To nežinantiems žmonėms aš pasirodžiau panašus ne į ligonį, o į vaizdo operatorių”, – nusijuokė Rimvydas.

Savo antruoju gimtadieniu vilnietis vadina spalio 9-ąją – tinkamas širdies donoras atsirado praėjus daugiau nei metams, kai pirmą kartą buvo pasiūlyta gultis ant operacinio stalo. Širdį Rimvydui persodino Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų profesoriaus Vytauto Sirvydžio vadovaujama chirurgų brigada.

Treniravosi lipdamas laiptais

Po širdies transplantacijos operacijos nubudęs Rimvydas sparčiai sveiko. Jis kasdien klausinėdavo medikų, kada galės sugrįžti namo pas šeimą. Vyras veržėsi namo, nes sūnaus Justino į ligoninę nebuvo galima atnešti dėl infekcijų pavojaus.

Gydytojai ligonį pažadėjo išleisti tuomet, kai jis savo kojomis užlips bent į trečią ligoninės aukštą. „Sukaupiau jėgas ir treniravausi. Kasdien įveikdavau vis daugiau laiptų pakopų – taip norėjau greičiau pamatyti sūnų”, – pasakojo vyras.

Dienai – trylika tablečių

Troškimas kuo greičiau ištrūkti iš ligoninės ir priglausti prie krūtinės sūnų Justiną jam padėjo sparčiau sveikti po operacijos. Prijungus dirbtinę širdį, Rimvydas ligoninėje praleido du mėnesius ir taisėsi labai pamažu. O po širdies transplantacijos operacijos praėjus savaitei, vyras buvo išleistas iš reanimacijos skyriaus ir namo sugrįžo po mėnesio. „Sakiau, kad viskas bus gerai. Juk turiu pasveikti, turiu vaiką užauginti, į šokius palydėti, plaukti, grybauti, žvejoti išmokyti”, – energingai vardijo Rimvydas.

Nors gydytojai Rimvydui draudžia kilnoti didelius svorius, jis neatsispiria norui pakilnoti trimetį sūnų Justiną, sveriantį 16 kg. Šiandien vyras geria trylika įvairių tablečių, o iš karto po transplantacijos tekdavo išgerti dvigubai daugiau medikamentų, slopinančių atmetimo reakciją ir stiprinančių organizmą. Išsitirti sveikatos Rimvydas eina kas tris mėnesius. Tuomet medikai atlieka išsamius širdies tyrimus.

Kai vyras peršąla ir sunegaluoja, jį guldo į ligoninę. „Naują širdį reikia labai saugoti”, – tvirtino R.Vekerotas. Jis nekantriai laukia pavasario. „Kai atšils, pradėsiu bėgioti”, – pažadėjo sau Rimvydas. Mankštintis jis ketina pradėti ir sporto klube „Draugystė”. Dabar jis daug laiko skiria padėdamas organizacijai „Gyvastis”. „Populiarinu organų donorystę”, – sakė vyras, kurio krūtinėje plaka donoro širdis.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE