Nobel biocare

Netinkamai naudojamas kondicionierius sukelia rimtas infekcines ligas

Ir pernai, ir ankstesnėmis vasaromis Kauno klinikinėje ligoninėje medikams tekdavo gydyti nuo kelių iki keliolikos pacientų, kurių ligos priežastimi buvo oro kondicionierius. Šiemet tokių kol kas nepasitaikė – galbūt dėl to, kad žmonės nesupranta susirgę dėl kondicionierių.

Kaip naujienų agentūrai ELTA sakė šios gydymo įstaigos Vidaus ligų skyriaus vedėjas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentas dr. Alfredas Bagdonas, ko gero, žmonės jau išmoko tinkamai naudotis kondicionieriumi. Ypač sergantys lėtinėmis ligomis, kurios dėl staigaus oro temperatūros pokyčio neretai gali paūmėti. Kita vertus, dažnokai nesunkiai peršalus net nebūtina gultis į ligoninę, – problemą įveikti padeda šeimos gydytojas.

Beje, ne visada susirgęs plaučių uždegimu koks vyriškis ar jauna moteris linkę patikėti, kad ligą prišaukti galėjo važiavimas mašina visu pajėgumu veikiant kondicionieriui. Todėl ligos istorijoje jis lieka nepaminėtas. Tad tikslios statistikos, kokį poveikį turi kondicionierių naudojimas susirgimų atvejais, nėra ko tikėtis.

„Žinoma, negalima dėl peršalimo ligų, kurių iš tikrųjų dar fiksuojama pernelyg daug, kaltinti vien kondicionierių. Bet žmonės turi suprasti, kad juos naudojant susergama dėl staigių oro temperatūros svyravimų. Todėl kondicionierius kažin ar susargdins, jei temperatūra patalpoje bus palaikoma 21–23 laipsnių Celsijaus ribose, o oro srautas – menkai jaučiamas.

Be to, oro kondicionavimo sistemos turi būti nuolat valomos bei prižiūrimos specialistų. Tai padeda ne tik užtikrinti tinkamą kondicionuojamos patalpos oro kokybę, bet ir išvengti pavojingų bakterijų, tokių, kaip Legionella bei grybelių plitimo“, – Eltai sakė A. Bagdonas.

Jo teigimu, kondicionieriaus išpučiamas šaltas oras dirgina, džiovina gleivines, kvėpavimo takus, gali provokuoti jų uždegimą, padidinti infekcijų riziką. Visai tikėtini ir neurologiniai negalavimai – periferinės nervų sistemos sutrikimai, veido, tarpšonkaulinių nervų, raumenų uždegimai. Netaisyklingas kondicionieriaus naudojimas taip pat gali pakenkti žmogaus akims ar odai.

Medikai rekomenduoja: norint sumažinti patalpos oro temperatūrą (sveikatai geriausiai – ne žemiau kaip iki 21–22 laipsnių šilumos), net ir karščiausią dieną, kol darbuosis kondicionierius, nebūti jo veiklos zonoje. Palaukti, kol patalpoje temperatūra ir oro srovė sumažės, galima ir kitoje patalpoje.

Apdairiau reikėtų elgtis ir automobilyje. Oro kondicionierius mašinoje neturėtų dirbti visą kelionės laiką. Reikėtų stengtis oro temperatūrą įkaitusiame automobilio salone mažinti palaipsniui, o pasiekus tinkamą – duoti ir kondicionieriui trumpam pailsėti. Nes nuolat jo pučiamas šaltas oras gali tapti vairuotojo ar keleivių susirgimo priežastimi.

Reikia žinoti, jog netinkamai prižiūrimas kondicionierius gali nulemti ir susirgimus alerginėmis ar infekcinėmis ligomis. Todėl visas oro vėsinimo sistemas būtina itin kruopščiai prižiūrėti, valyti, kad jose nepradėtų veistis grybeliai bei bakterijos.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE