Gudručio vaistinė

Naujasis gripas: bijoti ar ne?

Prezidentė Dalia Grybauskaitė tvirtu balsu sudrausmino tautiečius, be Lietuvoje plintančio kiaulių gripo viruso, gąsdinančio Ukrainą, beužsikrečiančius ir panikos virusu: „Nereikia gąsdintis.”

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas įtikinėja, kad naujasis gripas mažiau pavojingas nei mums įprastasis, sezoninis. Tai kodėl pavasarį drebėjome, kai užkratas kodiniu pavadinimu A(H1N1) buvo daug toliau, už Atlanto?

Raminamasis valdžios žodis – labai gerai, juolab kad nerimo ir be gripo apstu. Tačiau kodėl tiek daug žmonių nuo lengvesnio, nei įprastai, gripo mirė Meksikoje, JAV, o dabar miršta Ukrainoje? Sveikatos apsaugos ministras, nebūdamas mediku, vėlgi turi atsakymą: žmonės į gydytojus kreipėsi per vėlai – tik po 5-7 dienų.

Betgi gripą sukelia virusas, prieš kurį vaistų nėra. Argi bėgame pas medikus vos sunegalavę, juolab žinodami, kad persišaldėme ar užsikrėtėme nuo šeimos narių, bendradarbių? Seniai esame išmokyti, kad geriausi antivirusiniai vaistai, jei tik galime sau leisti jais naudotis, – gulėti lovoje, gerti arbatą.

Kodėl ukrainiečiams reikėjo skubėti pas gydytojus? Kodėl šioje šalyje tiek daug žmonių mirė nuo nesunkios ligos, kai anksčiau net ir viena tragiška gripo komplikacija prilygdavo sensacijai?

A.Čaplikas net ir šiuo klausimu turi atsakymą, bet ne medicininį, o politinį: Ukrainoje artėja rinkimai, todėl kai kurių partijų atstovai gripu gąsdina žmones. Žiauri politika, ar ne? Visai kas kita, jei šioje šalyje, kaip teigia mūsų ministras, trūksta vaistų gripo simptomams malšinti. Tačiau kaip užteks jų mums, jei valstybė turi sukaupusi tik 150 tūkst. antivirusinių vaistų dozių?

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje jau dabar pandeminiu arba vadinamuoju kiaulių gripu susirgo beveik šimtas kariūnų. Jei būtume turėję vakcinos nuo šio gripo, kariūnai būtų buvę paskiepyti. Jie turėtų būti privilegijuotaisiais, skiepijamais valstybės lėšomis.

Deja, vakcinos turėsime tik kitų metų gegužę. Negana to, turėsime tiek, kad jos užteks 18 tūkst. šalies gyventojų. Padalykime pažymėtiesiems „nacionalinės vertybės” ženklu – Seimo nariams, Vyriausybei, ministerijų ir savivaldybių darbuotojams…

Ar net jiems visiems beužteks? O gal jie nesiskiepys, nes, sako, kad to nenori daryti apie 30-40 proc. užsienio šalių gyventojų. Yra teiginių, kad vakcina nėra pakankamai ištirta. O gal taip bandoma pasiteisinti, laiku jos neužsakius, kaip ir vaistų stygių motyvuojant  teiginiu, kad pandeminis gripas – visai nebaisus. Taigi ar verta iššvaistyti 700 tūkst. litų, paskirtų vakcinai nuo jo pirkti, juolab pavasarį.

„Niekada nesiskiepiju”, – pasakė vienos gydymo įstaigos vadovas. Gripo virusas kasmet būna kitoks. Koks, paaiškėja jam pasireiškus. Vakcinai pagaminti reikia maždaug pusės metų. Farmacijos kompanijos ją kuria ne identifikuotiems, o keliems prognozuojamiems tipams. Kartais pataiko, kartais ne. Nenuostabu, kad jos efektyvumas gali tesiekti apie 50 proc.

Taigi, gal teisi šalies Prezidentė ir tas gydymo įstaigos vadovas? Ne akla baimė ir farmacininkų gąsdinimai, o išmintis ir imuniteto stiprinimas gali padėti nugalėti ligą.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE