Gudručio vaistinė

Naminis vaistas – vartoti tik išoriškai

Dantį suskaudus, bitininkai pakramto gryno pikio, farmacininkų vadinamo propoliu, arba ant skaudamos vietos uždeda jo spiritiniu ekstraktu suvilgytą vatos gumulėlį. Dantenas stiprina skalaudami vandeniu, įlašinę kelis šio preparato lašus. Jis gelbsti ir nuo slogos, peršalimo, įvairių skausmų.

Apiterapeutų sąjungos viceprezidentas Sigitas Vasiliauskas tvirtina, kad pikio ekstraktas skausmą malšina net 30–40 proc. stipriau negu analginas. Deja, kol kas farmacininkai negali pasiūlyti gana įvairių šių vaistų, pavyzdžiui, nėra pikio miltelių, kuriuos būtų galima barstyti tiesiog ant žaizdos. Visų pikio galimybių išnaudoti kol kas neleidžia itin sudėtingos, brangios perdirbimo technologijos. Tačiau kiek dar truks cheminių vaistų amžius – tik laiko klausimas. Mokslininkai neabejoja, kad ateityje būtent pikis pakeis cheminius antibiotikus ir padės kovoti su bakterinėmis ligomis.

Lietuvos farmacininkai jau dabar siūlo kur kas platesnį pikio preparatų spektrą nei įmanoma paruošti namų sąlygomis. Antai bitininkai žino, kad bičių pikis netirpsta vandenyje, tačiau farmacininkai veikliąsias žaliavos medžiagas sugeba ištirpinti ir pagamina vandeninį ekstraktą. Pasak farmacininkės Reginos Čičelienės, nuo pat gamybos pradžios tirpsta visai kitos medžiagos nei spirite, todėl skirtingas yra ir šių preparatų poveikis. Spiritinis pikio ekstraktas padeda „kariauti” su bakterijomis, o vandeninis – labiau su virusais.

Bičiulių ruošiamas spiritinis pikio ekstraktas taip pat nė iš tolo negali prilygti pagamintam farmacijos įmonės. Naminį vaistą galima naudoti nebent inhaliacijoms ir išoriškai. Tačiau gerti lašus ar net kramtyti pikį pavojinga – rizikuojama pakenkti kepenims. Mat bičių pikyje yra ne tik žmogaus organizmą palankiai veikiančių fenolių junginių bei kitų biologiškai veiklių medžiagų, bet ir įvairių augalinių dervų, veikiančių kaip klijai. Žmogaus organizmui dervos nereikalingos. Pikis tirpsta tam tikros koncentracijos spirite. Degtinėje neištirpsta, tik tampa koše, kuri gali būti tinkama nebent kompresams. Pikiui ekstrahuoti netinka ir grynas spiritas, nes jame pernelyg aktyviai tirpsta būtent nereikalingos medžiagos – dervos. Pasak R.Čičelienės, pikį geriausia užpilti 70–80 laipsnių spiritu.

Farmacijos įmonėje, specialioje maišyklėje, pikis (superkamas tiesiogiai tik iš Lietuvos bitininkų) ekstrahuojamas 7 paras, vėliau keliomis pakopomis fi ltruojamas. Filtruojant pašalinamos kenksmingosios dervos ir lieka visos naudingos veikliosios medžiagos. Tuo kiekvienąkart įsitikinama atliekant laboratorinius tyrimus: tiek per gamybos procesą, tiek jį užbaigus.

Kaip rinkti pikį Dr. Algirdas Amšiejus Apiterapijos reikmėms renkant pikį, bičių šeimas rekomenduojama išvežti į ekologiškas miškingas vietoves. Nerekomenduojama naudoti ankstesniais metais rinkto ir avilio plyšiams užpikiuoti naudoto pikio. Geriausia pasitelkti specialius pikio rinktuvus iš kieto medžio, maistinio plastiko ar nerūdijančio plieno (1–3 mm tarp atskirų rinktuvo dalių). Bitės rinktuvo plyšius užpikiuoja per 7–20 dienų. Stiprios bičių šeimos energingai užpildo plyšius ir intensyviai gamina pikį gegužę–birželį ir vasarai baigiantis. Iš vienos bičių šeimos galima surinkti 200–500 g pikio. Priemaišas būtina išrinkti, joms išplauti negalima naudoti jokių skysčių. Iš rinktuvų surinktas pikis būna birus, toks ir laikomas. Kad neprarastų vertingų savybių, izoliuojamas nuo oro ir saulės šviesos – sudedamas į orui nelaidžius polietileno maišelius ir, išspaudus orą, laikomas sausai 0–10 laipsnių temperatūroje. Etiketėse nurodoma vieta, kiekis ir pikio surinkimo laikas.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE