REXSAN

Mylintiesiems gyvenimą cukraligė netrukdo

Didžiųjų miestų klinikų medikai cukrinį diabetą vadina gyvenimo būdu, o jų kolegos iš rajonų šia liga sergančias moteris, norinčias turėti vaikų, apšaukia beprotėmis. Kurie iš jų teisūs?

Galima jaustis visiškai sveikai, ligą kontroliuojant fiziniu aktyvumu, subalansuota mityba ir vaistais.

Moterys griauna mitus

Olesė Kekienė cukrinio diabeto diagnozę išgirdo būdama keturiolikos, Sandra Čapkauskienė – septyniolikos metų. Iki tol jos nieko nežinojo apie šią ligą.

„Nesupratau, kas tas insulinas, kai gydytojai pasakė, kad jį reikės leistis visą gyvenimą. Šokas ištiko tik tada, kai nuvažiavusi į diabeto stovyklą pamačiau, kokie apkūnūs visi sergantieji. Bijojau tokia tapti”, – pažintį su liga prisimena Lietuvos kūno kultūros akademijos docentės pareigas einanti dėstytoja S.Čapkauskienė.

Tačiau liga ne tik nepavertė jos storule, bet ir nesutrukdė baigti universitetą, parašyti mokslinį darbą, ištekėti, susilaukti sūnaus.

O.Kekienė jau sirgdama baigė vidurinę mokyklą, įgijo puikią įvaizdžio dizainerės profesiją. Turi dvi dukras. Mažajai – trys mėnesiai, didžioji dvejais metais vyresnė.

„Galėčiau turėti ir daugiau vaikų”, – mitą, kad galima gimdyti praėjus ne daugiau kaip septyneriems metams nuo ligos pradžios, sugriauna O.Kekienė.

Išbandė protesto formas

Cukrinis diabetas – liga visam gyvenimui. Moterys nežino, kodėl susirgo. Gal paveldėjo? Edvinas Geriksas, Lietuvos vaikų ir jaunimo diabeto asociacijos viceprezidentas, susirgo būdamas šešerių. Dabar jam 37-eri, per tą laiką liga niekam giminėje nediagnozuota.

Visi trys mūsų pašnekovai tvirtina: cukrinio diabeto diagnozė nėra mirties nuosprendis. Svarbu išmokti suvaldyti ligą, ją kontroliuoti.

„Reikia išmokti būti gydytoju pačiam sau”, – dalijasi patyrimu E.Geriksas.

O.Kekienės įsitikinimu, labai svarbu turėti gydytoją, su kuriuo galėtum pasitarti, nebijotum prisipažinti nusižengus gydymo taktikai.

„Kai dėl ligos priaugau dešimt kilogramų svorio, pradėjau protestuoti prieš ją ir eksperimentuoti. Galvojau, kas bus, jei nevalgysiu, nesusileisiu insulino. Esu dėkinga gydytojai Evaldai Danytei, kuri leido man daryti mažas klaidas ir iš jų mokytis. Tik didelių daryti neleido. Kai įsitikinau, kas yra kas, išmokau valdyti ligą”, – neslepia O.Kekienė.

Sportas, maistas ir vaistai

Moteris labai dėkinga gydytojams ir už brangiausią jos turtą – dukras. Ir pirmosios, ir antrosios besilaukiant jos sveikatos būklę, O.Kekienės žodžiais tariant, gydytojai sekė tarsi pro didinamąjį stiklą.

„Ir pačiai išgyvenimų buvo. Reikėjo labai atidžiai rinktis maistą, sekti insulino kiekį, nes jis per nėštumą labai keičiasi. Tačiau Kauno klinikų gydytojai, savo darbe besivadovaujantys pasauline praktika, drąsino gimdyti, ne taip, kaip kai kurie rajonuose dirbantys medikai nėščią diabetu sergančią moterį apšaukiantys išprotėjusia”, – likimo draugių gaili O.Kekienė.

S.Čapkauskienė įsitikinusi, kad galima jaustis visiškai sveikai, ligą kontroliuojant fiziniu aktyvumu, subalansuota mityba ir vaistais.

Ji insuliną leidžiasi penkis kartus per dieną. Sportuoja ne mažiau kaip šešias valandas per savaitę: žaidžia tenisą, plaukioja baseine ir dalyvauja aerobikos užsiėmimuose. Nepavargsta, anaiptol, tai jai suteikia jėgų. Nevalgo mėsos, juolab rūkytų jos gaminių, vengia miltinių patiekalų, saldumynų iš viso nemėgsta.

„Yra tokių likimo draugų, kurie savęs nesaugo. Aš nenoriu prisišaukti komplikacijų”, – tvirtai nukerta S.Čapkauskienė.

E.Geriksas prisipažįsta retkarčiais neatsispiriąs kokiam saldžiam skanėstui, bet prieš tai susileidžia insulino. Tai netrukdo jam keliauti po pasaulį, tik visuomet su savimi vežasi ne tik higienos priemones, bet ir švirkštų bei insulino.

Kas yra cukraligė?

Cukrinis diabetas arba cukraligė – liga, kurią sukelia angliavandenių apykaitos sutrikimai, lemiantys gliukozės kiekio kraujyje padidėjimą (hiperglikemija), arba sumažėjimą (hipoglikemija).

Rizikos veiksniai:

Paveldimumas, antsvoris, didesnis cukraus kiekis kraujyje, stambesnių nei 4 kg naujagimių gimdymas, aukštas kraujospūdis, kasos ir endokrininės sistemos ligos.

Požymiai:

Gausus šlapinimasis, troškulys, svorio kritimas yra 1-ojo cukraligės tipo, būdingo jauniems žmonėms, simptomai. Jiems pasireiškus reikalingas gydymas insulinu. Vyresni, dažniausiai antsvorį turintys žmonės į šiuos simptomus neretai nekreipia dėmesio, todėl liga dažniausiai nustatoma jau pasireiškus komplikacijoms.

Koks jūsų kraujas?

Jeigu gliukozės koncentracija kraujyje yra nuo 5,6 iki 6,0 mmol/l, gali būti sutrikęs gliukozės toleravimas arba sutrikusi glikemija.

Jeigu gliukozės koncentracija kraujyje yra 6,1 mmol/l arba didesnė, gali būti, kad sergate cukriniu diabetu.

Grėsmė:

Diabetinė retinopatija, kai pažeidžiama akies tinklainė. Progresavusi liga gali sukelti aklumą.

Širdies ir kraujagyslių ligos, inkstų nepakankamumas.

Nervų sistemos pažeidimai ir jų pasekmės – galūnių skausmas, tirpimas, pėdų opos, gangrena ir amputacija.

Evalda Danytė, mokslų daktarė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Endokrinologijos klinikos Diabetologijos sektoriaus vadovė:

– Cukrinis diabetas plinta visame pasaulyje, juo serga apie 300 mln. žmonių. Kaip jo saugotis? Labai svarbu sveika gyvensena: sveika mityba bent tris kartus per dieną, bent tris kartus per savaitę po valandą rasti laiko pasportuoti. Tai atitolina ne tik diabetą, bet ir širdies bei kraujagyslių ligas. Reikia laiku susirūpinti dėl padidėjusio svorio, kol jis nepakenkė. Rasti tinkamą priemonę stresui valdyti. Pageidautina, kad tai būtų ne alkoholis ar nikotinas. Mažesnio kaloringumo dieta ir fizinis aktyvumas padeda kontroliuoti ligą be vaistų.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE