Sausio 19d. Sekmadienis

Kuriose Lietuvos vietose sveikiausia gyventi ir oras švariausias?

2012 Spalio 20d.
Peržiūrų skaičius: 27100
Kuriose Lietuvos vietose sveikiausia gyventi ir oras švariausias?

Prieš keletą metų Lietuvoje suaktyvėjusi tendencija iš didžiųjų miestų keltis į priemiesčius pirmiausiai susijusi noru gyventi ekologiškesnėmis sąlygomis bei kvėpuoti švaresniu oru.

Tačiau ar priemiesčiai, kurie kuo toliau, tuo labiau darosi panašesni į miestą, iš tiesų gali mums tai garantuoti?

Didelis oro taršos rizikos veiksnys – namų židiniai

Anot Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Oro kokybės vertinimo skyriaus vedėjo pavaduotojos Zitos Šilienės, teršalų koncentracija ore yra ribojama teisės aktais – tiek europiniais, tiek vietiniais. Tačiau mietuose, žinia, didžiausias taršos šaltinis yra transportas, kuris sunkiai kontroliuojamas. Kaip rodo agentūros stebėjimo stočių duomenys, didžiausias oro užterštumas būna tose vietose, kuriose yra tankus gatvių tinklas ir dideli transporto srautai. Vilniuje dažnai stebimas padidintas oro užterštumas ir senamiestyje. Nors čia nėra intensyvaus transporto, tačiau teritorija užstatyta labai tankiai, o tai trukdo sklaidytis teršalams. Be to, senamiestyje daugelis žmonių įsirengia židinius, kurie ypač žiemą kūrenami.

"Taigi labiausiai oras užterštas miesto centre arba prie stambių magistralių. Pakraščiuose transporto tarša mažėja, tačiau tai dar ne reiškia, kad oras ten visada švaresnis. Kita vertus, oro taršos židinių gali susidaryti ir individualių namų kvartaluose, jei gyventojai šildymui naudoja kietąjį kurą. Kai turėjome kelias švelnias žiemas, kurių metu kūrenimas nebuvo labai intensyvus, o pakankamai stiprus vėjas išsklaidydavo teršalus, taip ir būdavo: centre ir prie magistralių nustatydavome didesnį oro užterštumą nei miesto pakraščiuose.

Kai žiemos buvo šaltos, oro užterštumas padidėdavo individualių namų kvartaluose. Tačiau iš esmės šiuose kvartaluose oras būna užterštas tam tikru laiku – per šalčius ir esant nepalankioms teršalų išsisklaidymo sąlygoms. Tuo tarpu transporto tarša išlieka ir per šalčius, ir per karščius. Taigi galima teigti, kad miesto pakraščiuose oras yra švaresnis", - teigė Z. Šilienė.

Visgi pašnekovė pažymėjo, kad oro kokybė individualių namų kvartaluose didele dalimi priklauso ir nuo žmonių veiklos. Pavyzdžiuose, priemiesčiuose pavasarį ir rudenį kiemuose neretai deginama žolė ir kitos atliekos, o tai taip pat stiprus taršos šaltinis. Dar vienas šių kvartalų rizikos veiksnys – židiniai. Kuo dažniau gyventojai juos kūrena, tuo labiau teršia savo aplinkos orą.

Anot specialistės, nuogąstavimai, kad priemiesčiuose nusėda miesto kaminų teršalai, šiandien jau neturi pagrindo.

"Visos naujos gamyklos turi vadinamuosius geriausiai prieinamus gamybos būdus, tai yra, tarša griežtai reglamentuota. Senos gamyklos taip pat turėtų būti rekonstruojamos, nes kas penkerius metus tenka atnaujinti taršos leidimus. Gamyklų tarša labai priklauso nuo kaminų aukščio. Šiuo metu jie projektuojami aukšti – 100-150 m, kad teršalai pakiltų kuo aukščiau, kur reaguotų su kitomis medžiagomis ir po truputį sklaidytųsi. Jie netgi gali niekur ir nenusėsti. Aišku, būna oro sąlygų, kai ir iš aukštų kaminų teršalus spaudžia prie žemės, tačiau keturios Vilniaus oro kokybės stebėsenos stotys didelių pokyčių nefiksuoja. Pasitaikė atvejų, kai kiek padidėjusi anglies dioksido koncentracija buvo fiksuojama prie antrosios Lazdynų elektrinės, kai vėjas teršalus atputė nuo Savanorių prospekte esančių kaminų", - aiškino Z. Šilienė.

Oro kokybė individualių namų kvartaluose didele dalimi priklauso ir nuo žmonių veiklos. Pavyzdžiuose, priemiesčiuose pavasarį ir rudenį kiemuose neretai deginama žolė ir kitos atliekos, o tai taip pat stiprus taršos šaltinis.

Gamyklų keliama tarša, anot pašnekovės, po truputį reguliuojama, ko negalima pasakyti apie transporto srautus. Tiesa, naujiems automobiliams jau įvedami nauji standartai, tačiau didžioji dauguma mūsų gatvėmis riedančių automobilių visgi yra seni.

Kaip oro kokybę veikia sezoniškumas

Oro tarša miestuose priklauso ir nuo sezoniškumo. Pavasarį oro kokybė prastėja tuomet, kai būna ilgesnis saulėtų ir sausų dienų periodas. Tuomet savo darbą atlieka dulkės. Lygiai taip pat ir rudenį oro kokybė pablogėja prasidėjus bobų vasarai, kuria mes visi džiaugiamės. Mat šiltas oras pas mus atkeliauja perėjęs visą industrinę Europą, iš kurios atsineša ir teršalus. Panašiai ir vasarą – karščio bangos paprastai mus pasiekia iš Pietryčių stepių. Oro srovės iš ten atkeliauja kartu su visomis jų dulkėmis.

"Taigi, kai žmonės liūdi, kad nesulaukia karštų orų, aplinkosaugininkai džiaugiasi. Lietingas, vėjuotas, šaltas oras paprastai būna švaresnis. Visgi ilgiausiai padidėjusi tarša stebima pavasarį ir ypač šaltomis žiemos dienomis. Nors iš Šiaurės ateinančios oro masės visada būna švaresnės, taršą sudaro intensyvus kūrenimas", - pasakojo AAA atstovė.

Ar galima teigti, kad dideliuose miestuose oras užterštas labiau nei mažesniuose? Viena vertus, taip, kadangi dideliuose miestuose yra daugiau automobilių. Kita vertus, jei miesto valdžia mažai dėmesio skiria miesto gatvių tvarkymui, mažesniame mieste oras gali būti užterštas labiau nei dideliame. Pavyzdžiui, Šiauliuose, nors jis ir mažesnis už Vilnių, pastaruosius porą metų dažniau stebimas padidintas oro užterštumas. "Didžiausia problema – kietosios dalelės, kurios kaupiasi visur – ant asfalto, šaligatvio, žemės, todėl labai svarbu surinkti per žiemą gatvėse išpiltą smėlį. Kitas svarbus aspektas – ar užlopomos duobės, nuo kurių taip pat nuolat kyla dulkės", - aiškino pašnekovė.

Šiauliuose, nors jis ir mažesnis už Vilnių, pastaruosius porą metų dažniau stebimas padidintas oro užterštumas. Didžiausia problema – kietosios dalelės, kurios kaupiasi visur – ant asfalto, šaligatvio, žemės.

Grįžtant prie priemiesčių problemų, taip pat labai svarbu, kokiu atstumu nuo magistralės įsikūrusi gyvenvietė. Turint omenyje, kad individualių namų savininkai savo kieme neretai turi ir daržus, specialistė primena, kad gyventi, auginti daržoves ar ganyti gyvulius 100-200 m spinduliu nuo magistralės nederėtų. Jei magistralę nuo gyvenamosios aplinkos skiria tankūs želdiniai, standartuose kalbama apie keliasdešimt metrų atstumą. Aplinkosaugininkai visgi turbūt būtų griežtesni ir patartų laikytis didesnių atstumų.

Oro taršos poveikis sveikatai įrodytas

Pasak Europos ekspertų, oro tarša kelia rimtą pavojų žmonių sveikatai. Dėl oro taršos per pastaruosius 20 metų gerokai padaugėjo ūminių kvėpavimo infekcijų, kurios tapo pagrindine vaikų iki 5 metų mirtingumo priežastimi. Viena iš 3 vaikų ligų taip pat gali būti užterštos aplinkos pasekmė.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, sumažinus oro taršą 50 proc., gyventojų amžius pailgėtų 3–5 metais, sergamumas vėžiu ir kvėpavimo sistemos ligomis sumažėtų 20–30 proc., o kraujotakos sistemos ligomis – apie 10 proc.

Kietosios dalelės dėl savo smulkumo nesulaikomos viršutiniuose kvėpavimo takuose, o prasiskverbia į žmogaus organizmą. Kuo mažesnis dalelių skersmuo, tuo jos pasiekia gilesnius kvėpavimo takus ir gali pradėti kauptis tam tikrose plaučių vietose ar netgi patekti į kraują. Oro užterštumas didina širdies smūgio ir insulto riziką bei skatina aterosklerozės vystymąsi, o lakiųjų organinių junginių didelės koncentracijos aplinkos ore, gali sukelti vėžinius susirgimus.

Padidinto oro užterštumo poveikis gyventojų sveikatai gali būti trumpalaikis ir ilgalaikis. Miesto rūkų ar smogo atveju stebimi ūmūs sveikatos sutrikimai, kai dirginami viršutiniai kvėpavimo takai. Patyrus ilgalaikį oro teršalų poveikį, kai ribinė teršalų koncentracija viršijama kelias dienas iš eilės arba keliasdešimt kartų per metus, galima rimtai susirgti. Teršalai ardo bronchų, plaučių ląsteles, sumažėja atsparumas virusams ir bakterijoms.

Diena.lt

Kada automobilio kondicionierius tampa priešu

Kada automobilio kondicionierius tampa priešu

Manoma, jog automobilio kondicionierius yra vienas pagrindinių persišaldymų šiltuoju metu kaltininkas. Bet būna kaltas ne pats kondicionierius, o neteisingas naudojimąsis juo. Nereikėtų smarkiai atšaldyti oro: optimaliausia žmogaus organizmui...


Medikas: maisto papildai? Patarčiau išmesti

Medikas: maisto papildai? Patarčiau išmesti

Dvi - imunitetui stiprinti, viena - nuo nervų. Dar dvi - plaukams, nagams ir odai pagerinti, o šita suteiks širdžiai būtinų "omegų". Ir dar: nepamiršti pasitepti jodu! Nuo radiacijos. Medicinos sistemos žinovas Arvydas Akstinavičius...


Sukurtas gyvenimo trukmę ilginantis preparatas

Sukurtas gyvenimo trukmę ilginantis preparatas

Velykų salos dirvos bakterijos Streptomyces hygroscopicus sintetina ypatingą junginį - imunosupresantą, gerokai pailginantį žinduolių gyvenimą. Vaistas pavadintas Rapamicinu (nes Velykų salą vietiniai vadina Rapa Nui), iš pradžių vartotas kaip...


Ar sveiki jūsų plaučiai?

Ar sveiki jūsų plaučiai?

Sunku kvėpuoti? Dūstate? Galbūt jūs jau sergate lėtine obstrukcinė plaučių liga? Tai progresuojanti kvėpavimo takų liga, kai dėl sutrikusių bronchų pralaidumo įkvepiama mažiau oro ir jo trūksta. "Nors pagal oficialius statistinius duomenis...


Priešlaikinė ejakuliacija

Priešlaikinė ejakuliacija

Vyrų seksualinį gyvenimą geriausiai apibūdina bendri lytinės funkcijos faktoriai: seksualinis geismas (libido), erekcijos funkcija, orgazmas ir ejakuliacija (sėklos išsiveržimas). Seksualinės funkcijos sutrikimai vyrams pasireiškia įvairiais...


Selenas gali sumažinti riziką susirgti pūslės vėžiu

Selenas gali sumažinti riziką susirgti pūslės vėžiu

Ispanų mokslininkai išanalizavo anksčiau atliktų septynių tyrimų duomenis ir nustatė, kad seleno vartojimas susijęs su pūslės vėžiu. "Kuo mažiau suvartojama seleno, tuo didesnė tikimybė susirgti šlapimo pūslės vėžiu", - sako tyrimo...


Saldūs gėrimai mažina įtampą ir agresiją

Saldūs gėrimai mažina įtampą ir agresiją

Saldūs gėrimai, tokie kaip arbata su cukrumi, gali padėti sumažinti įtampą darbe. Juos geriantys žmonės yra mažiau agresyvūs ir mažiau ginčijasi. Kaip rašo telegraph.co.uk, psichologai tvirtina, kad cukrus suteikia energijos, tad žmogaus smegenys...


Genų CAT ir GPX1 vaidmuo mūsų organizme!!!

Genų CAT ir GPX1 vaidmuo mūsų organizme!!!

Pažvelkime į du genus CAT ir GPX1, kurie atsakingi už antioksidacinius procesus mūsų organizme. Geną SOD2, kuris oksidaciniuose procesuose turi didžiausią įtaką, mes apžvengsime šiek tiek vėliau. Trumpai galime pasakyti, kad SOD2 genas atsakingas...


Savijauta pagal Mėnulio kaitą?

Savijauta pagal Mėnulio kaitą?

Mėnulis keliaudamas aplink žemę pakeičia keturias fazes (arba ciklus). Nuo seno žmonija tą kaitą stebi ir atsižvelgia sodindami augalus, gydydamiesi, spėdami orus. "Kisdamas Mėnulis veikia žmonių fizinę savijautą bei grožį", - pasakojo...


Draudimą rūkyti apeiti padeda skylės sienoje

Draudimą rūkyti apeiti padeda skylės sienoje

Vieno baro Šveicarijoje savininkas surado naują būdą, kaip apeiti draudimą rūkyti maitinimo įstaigose - jis iškirto skyles baro sienose. Per didžiausią skylę baro klientas gali iškišti galvą, dvi mažesnės skirtos rankoms. Taip žmogus, formaliai...


Kai kamuoja troškulys

Kai kamuoja troškulys

Ką gerti vasarą, kai kamuoja troškulys, koks gėrimas sveikiausias? Labai sunku kategoriškai pasakyti: šie gėrimai yra sveiki, o šie – ne. Kiekvienas gėrimas turi savo privalumų ir trūkumų. Pavyzdžiui, sultyse, ypač natūraliose, yra daug...


Ryški šviesa naudinga smegenims

Ryški šviesa naudinga smegenims

O sumažėjusį gebėjimą mąstyti dažnai lydi dar ir nuotaikų bei elgesio svyravimai, miego sutrikimai, sumažėja aktyvumas šviesiuoju paros metu. Šie simptomai susiję su sutrikusiu organizmo paros ciklu. Nyderlandų specialistų atlikto eksperimento...


Varginantis nugaros skausmas

Varginantis nugaros skausmas

Medikai tvirtina, kad dėl sumažėjusio fizinio aktyvumo ir sėdimo darbo maždaug 80-90 proc. suaugusių žmonių nors kartą gyvenime jautė arba nuolat jaučia aštrius nugaros skausmus. Nugaros skausmai vienodai "populiarūs" tarp įvairių...


Vanduo– geriausias gėrimas!

Vanduo– geriausias gėrimas!

Vaikų mitybos specialistai laikosi vieningos nuomonės – sveikiausias gėrimas vaikams yra vanduo.


Norite mesti rūkyti? Valgykite daržoves

Norite mesti rūkyti? Valgykite daržoves

Jeigu valgysite baklažanus, šparagus, pomidorus, agurkus, aguročius, svogūnus bei pipirus, didelė tikimybė, kad pavyks atsikratyti priklausomybės nuo nikotino. Kaip rašo "The Daily Mail", dietologai įžvelgė ir gerąsias raudono vyno ir...


Kokios moterų seksualinio nepasitenkinimo priežastys?

Kokios moterų seksualinio nepasitenkinimo priežastys?

Vokietijos farmacijos kompanijos Bayer Schering Pharma užsakymu buvo atliktas tyrimas, kurio metu apklaustos kelios dešimtys tūkstančių moterų visame pasaulyje, norint išsiaiškinti, kokios jų pagrindinės seksualinio nepasitenkinimo priežastys....


GEOTERMINIS VANDUO

GEOTERMINIS VANDUO

Unikalus gamtos reiškinys – geoterminis vanduo! Vanduo nešantis 1 300 milijonų metų gamtos gyvybingumo ir žemės energijos patirtį, kurios pasisemti savo svečiams nuostabią galimybę nuo birželio mėnesio suteikia ir Gradiali sanatorija...


Neįgalieji gydomi pasitelkiant į pagalbą dramblius

Neįgalieji gydomi pasitelkiant į pagalbą dramblius

Tailande neįgalieji gydomi pasitelkiant į pagalbą dramblius. Dramblių terapijos programa skirta neįgalių vaikų motorinių įgūdžių vystymui. Dažniausiai regos negalią turintys nepilnamečiai liečia dramblį ir tokiu būdu ne tik patiria malonių...


Virtuvės indai ir sveikata

Virtuvės indai ir sveikata

Besirūpindami saugiu ir sveiku maistu bei ekologiškais produktais, neretai pamirštame apie indus, kuriuose laikome, verdame ar kepame maistą. O juk indai, kuriuose ruošiame maistą, turi nenuginčijamos ir mokslininkų seniai įrodytos įtakos maistui,...


Vitaminas D gali smarkiai sumažinti žarnyno vėžio tikimybę

Vitaminas D gali smarkiai sumažinti žarnyno vėžio tikimybę

Išanalizavę duomenis iš dešimties Europos valstybių, mokslininkai daro išvadą, kad kraujyje daugiausia vitamino D turintiems asmenims rizika susirgti kolorektaliniu vėžiu sumažėja net 40 procentų. Kolorektaliniu vadinamas gaubtinės ir tiesiosios...


Ilgaamžiškumo paslaptys

Ilgaamžiškumo paslaptys

Genetiškai žmogui tektų gyventi 150 metų, tad kas gi trukdo mums tiek laiko mėgautis pasauliu? Specialistai randa labai paprastus atsakymus. Optimistai gyvena ilgiau, sveikiau, kokybiškiau ir... lengviau. Labai svarbus yra maistas ir jo kiekis....


Vidas Mačiulis: hepatitą C žudo stipri valia

Vidas Mačiulis: hepatitą C žudo stipri valia

Žinomas žurnalistas Vidas Mačiulis, kovodamas su klastingu virusu, ne kartą buvo linkęs pasiduoti, bet pasveikęs prašo visų sergančiųjų nekartoti jo klaidų. "C hepatito virusas sunaikintas. Jo mano kraujyje jau neberado. Pagaliau!" Tokio...


Po ilgo deginimosi - vėžio grėsmė

Po ilgo deginimosi - vėžio grėsmė

2009 m. gegužės 11 d. Lietuvoje jau antrą kartą vyks Euromelanomos dienos akcija, kurios metu visi norintieji galės nemokamai pasitikrinti dėl galimų odos vėžio požymių. Europos gydytojų dermatologų iniciatyva organizuojama akcija, skirta kovai su...


Alergija: ar žinome, ką įkvepiame su oru?

Alergija: ar žinome, ką įkvepiame su oru?

Kalendorinis ruduo ir prasidėjęs derliaus nuėmimas turėtų žymėti ir žiedadulkių sumažėjimą ore. Tačiau stebėjimai Šiaulių universiteto žiedadulkių tyrimo stotyse rodo, kad žiedadulkių ore būna iki pat rudens vidurio. Šiauliuose, Vilniuje ir...


Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Kai kurie žmonės prastai jaučiasi per oro permainas, ypač prasidėjus žiemai. Toks reiškinys vadinamas meteopatija, dažniausiai jis yra vidaus organų ligų pasekmė. Išsigydę jas, ir keičiantis orams jausitės geriau. Tačiau savijautą pagerinti gali...


Ar galima išgydyti žarnyno vėžį?

Ar galima išgydyti žarnyno vėžį?

Ar galima išgydyti žarnyno vėžį? Žinoma, taip. Svarbu tik, kad pacientas atvyktų pakankamai anksti, kol ši liga dar yra pradinės stadijos, neišplitusi, kol dar nespėjo išsekinti žmogaus imuninės sistemos, - sako virškinimo trakto ligas...


Plačiau šypsosiesi – ilgiau gyvensi, rodo tyrimas

Plačiau šypsosiesi – ilgiau gyvensi, rodo tyrimas

Kuo plačiau šypsosis, kuo gilesnės raukšlės susidarys aplink akis, tuo, tikėtina, ilgiau žmogus gyvens, rodo šią savaitę paskelbtas tyrimas. Ernesto Abelio vadovaujami mokslininkai iš Wayne'o valstijos universtiteto ištyrė 230 JAV...


Kalcis gali sumažinti riziką susirgti žarnyno vėžiu

Kalcis gali sumažinti riziką susirgti žarnyno vėžiu

Kalcis yra gyvybiškai svarbus kaulams, tačiau jis gali būti reikšmingas ir sumažinant žarnyno vėžio riziką, teigia Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikto tyrimo autoriai. JAV nacionalinio vėžio instituto mokslininkai išnagrinėjo 293907 vyrų ir...


Ilgiausiai gyvena apkūnoki žmonės

Ilgiausiai gyvena apkūnoki žmonės

Medicinos ekspertai jau seniai įspėja apie antsvorio keliamą pavojų sveikatai, tačiau nauja Japonijos tyrėjų studija rodo, kad pernelyg mažas svoris yra dar pavojingesnis ir kad ilgiausiai gyvena apkūnoki žmonės. Pasak studijos autorių, žmonės,...


Atgauti jėgas padeda procedūros

Atgauti jėgas padeda procedūros

Gydytojai įsitikinę - sanatorinis gydymas teikia papildomos naudos sveikatai. Kurorto klimatas, pasikeitusi aplinka ir kompleksas įvairių procedūrų padeda greičiau atgauti prarastas jėgas ir susigrąžinti sveikatą. "Reabilitacinio bei...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

cityrush cityrush cityrush cityrush cityrush