Gegužės 18d. Trečiadienis

Kuriose Lietuvos vietose sveikiausia gyventi ir oras švariausias?

2012 Spalio 20d.
Peržiūrų skaičius: 27100
Kuriose Lietuvos vietose sveikiausia gyventi ir oras švariausias?

Prieš keletą metų Lietuvoje suaktyvėjusi tendencija iš didžiųjų miestų keltis į priemiesčius pirmiausiai susijusi noru gyventi ekologiškesnėmis sąlygomis bei kvėpuoti švaresniu oru.

Tačiau ar priemiesčiai, kurie kuo toliau, tuo labiau darosi panašesni į miestą, iš tiesų gali mums tai garantuoti?

Didelis oro taršos rizikos veiksnys – namų židiniai

Anot Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Oro kokybės vertinimo skyriaus vedėjo pavaduotojos Zitos Šilienės, teršalų koncentracija ore yra ribojama teisės aktais – tiek europiniais, tiek vietiniais. Tačiau mietuose, žinia, didžiausias taršos šaltinis yra transportas, kuris sunkiai kontroliuojamas. Kaip rodo agentūros stebėjimo stočių duomenys, didžiausias oro užterštumas būna tose vietose, kuriose yra tankus gatvių tinklas ir dideli transporto srautai. Vilniuje dažnai stebimas padidintas oro užterštumas ir senamiestyje. Nors čia nėra intensyvaus transporto, tačiau teritorija užstatyta labai tankiai, o tai trukdo sklaidytis teršalams. Be to, senamiestyje daugelis žmonių įsirengia židinius, kurie ypač žiemą kūrenami.

"Taigi labiausiai oras užterštas miesto centre arba prie stambių magistralių. Pakraščiuose transporto tarša mažėja, tačiau tai dar ne reiškia, kad oras ten visada švaresnis. Kita vertus, oro taršos židinių gali susidaryti ir individualių namų kvartaluose, jei gyventojai šildymui naudoja kietąjį kurą. Kai turėjome kelias švelnias žiemas, kurių metu kūrenimas nebuvo labai intensyvus, o pakankamai stiprus vėjas išsklaidydavo teršalus, taip ir būdavo: centre ir prie magistralių nustatydavome didesnį oro užterštumą nei miesto pakraščiuose.

Kai žiemos buvo šaltos, oro užterštumas padidėdavo individualių namų kvartaluose. Tačiau iš esmės šiuose kvartaluose oras būna užterštas tam tikru laiku – per šalčius ir esant nepalankioms teršalų išsisklaidymo sąlygoms. Tuo tarpu transporto tarša išlieka ir per šalčius, ir per karščius. Taigi galima teigti, kad miesto pakraščiuose oras yra švaresnis", - teigė Z. Šilienė.

Visgi pašnekovė pažymėjo, kad oro kokybė individualių namų kvartaluose didele dalimi priklauso ir nuo žmonių veiklos. Pavyzdžiuose, priemiesčiuose pavasarį ir rudenį kiemuose neretai deginama žolė ir kitos atliekos, o tai taip pat stiprus taršos šaltinis. Dar vienas šių kvartalų rizikos veiksnys – židiniai. Kuo dažniau gyventojai juos kūrena, tuo labiau teršia savo aplinkos orą.

Anot specialistės, nuogąstavimai, kad priemiesčiuose nusėda miesto kaminų teršalai, šiandien jau neturi pagrindo.

"Visos naujos gamyklos turi vadinamuosius geriausiai prieinamus gamybos būdus, tai yra, tarša griežtai reglamentuota. Senos gamyklos taip pat turėtų būti rekonstruojamos, nes kas penkerius metus tenka atnaujinti taršos leidimus. Gamyklų tarša labai priklauso nuo kaminų aukščio. Šiuo metu jie projektuojami aukšti – 100-150 m, kad teršalai pakiltų kuo aukščiau, kur reaguotų su kitomis medžiagomis ir po truputį sklaidytųsi. Jie netgi gali niekur ir nenusėsti. Aišku, būna oro sąlygų, kai ir iš aukštų kaminų teršalus spaudžia prie žemės, tačiau keturios Vilniaus oro kokybės stebėsenos stotys didelių pokyčių nefiksuoja. Pasitaikė atvejų, kai kiek padidėjusi anglies dioksido koncentracija buvo fiksuojama prie antrosios Lazdynų elektrinės, kai vėjas teršalus atputė nuo Savanorių prospekte esančių kaminų", - aiškino Z. Šilienė.

Oro kokybė individualių namų kvartaluose didele dalimi priklauso ir nuo žmonių veiklos. Pavyzdžiuose, priemiesčiuose pavasarį ir rudenį kiemuose neretai deginama žolė ir kitos atliekos, o tai taip pat stiprus taršos šaltinis.

Gamyklų keliama tarša, anot pašnekovės, po truputį reguliuojama, ko negalima pasakyti apie transporto srautus. Tiesa, naujiems automobiliams jau įvedami nauji standartai, tačiau didžioji dauguma mūsų gatvėmis riedančių automobilių visgi yra seni.

Kaip oro kokybę veikia sezoniškumas

Oro tarša miestuose priklauso ir nuo sezoniškumo. Pavasarį oro kokybė prastėja tuomet, kai būna ilgesnis saulėtų ir sausų dienų periodas. Tuomet savo darbą atlieka dulkės. Lygiai taip pat ir rudenį oro kokybė pablogėja prasidėjus bobų vasarai, kuria mes visi džiaugiamės. Mat šiltas oras pas mus atkeliauja perėjęs visą industrinę Europą, iš kurios atsineša ir teršalus. Panašiai ir vasarą – karščio bangos paprastai mus pasiekia iš Pietryčių stepių. Oro srovės iš ten atkeliauja kartu su visomis jų dulkėmis.

"Taigi, kai žmonės liūdi, kad nesulaukia karštų orų, aplinkosaugininkai džiaugiasi. Lietingas, vėjuotas, šaltas oras paprastai būna švaresnis. Visgi ilgiausiai padidėjusi tarša stebima pavasarį ir ypač šaltomis žiemos dienomis. Nors iš Šiaurės ateinančios oro masės visada būna švaresnės, taršą sudaro intensyvus kūrenimas", - pasakojo AAA atstovė.

Ar galima teigti, kad dideliuose miestuose oras užterštas labiau nei mažesniuose? Viena vertus, taip, kadangi dideliuose miestuose yra daugiau automobilių. Kita vertus, jei miesto valdžia mažai dėmesio skiria miesto gatvių tvarkymui, mažesniame mieste oras gali būti užterštas labiau nei dideliame. Pavyzdžiui, Šiauliuose, nors jis ir mažesnis už Vilnių, pastaruosius porą metų dažniau stebimas padidintas oro užterštumas. "Didžiausia problema – kietosios dalelės, kurios kaupiasi visur – ant asfalto, šaligatvio, žemės, todėl labai svarbu surinkti per žiemą gatvėse išpiltą smėlį. Kitas svarbus aspektas – ar užlopomos duobės, nuo kurių taip pat nuolat kyla dulkės", - aiškino pašnekovė.

Šiauliuose, nors jis ir mažesnis už Vilnių, pastaruosius porą metų dažniau stebimas padidintas oro užterštumas. Didžiausia problema – kietosios dalelės, kurios kaupiasi visur – ant asfalto, šaligatvio, žemės.

Grįžtant prie priemiesčių problemų, taip pat labai svarbu, kokiu atstumu nuo magistralės įsikūrusi gyvenvietė. Turint omenyje, kad individualių namų savininkai savo kieme neretai turi ir daržus, specialistė primena, kad gyventi, auginti daržoves ar ganyti gyvulius 100-200 m spinduliu nuo magistralės nederėtų. Jei magistralę nuo gyvenamosios aplinkos skiria tankūs želdiniai, standartuose kalbama apie keliasdešimt metrų atstumą. Aplinkosaugininkai visgi turbūt būtų griežtesni ir patartų laikytis didesnių atstumų.

Oro taršos poveikis sveikatai įrodytas

Pasak Europos ekspertų, oro tarša kelia rimtą pavojų žmonių sveikatai. Dėl oro taršos per pastaruosius 20 metų gerokai padaugėjo ūminių kvėpavimo infekcijų, kurios tapo pagrindine vaikų iki 5 metų mirtingumo priežastimi. Viena iš 3 vaikų ligų taip pat gali būti užterštos aplinkos pasekmė.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, sumažinus oro taršą 50 proc., gyventojų amžius pailgėtų 3–5 metais, sergamumas vėžiu ir kvėpavimo sistemos ligomis sumažėtų 20–30 proc., o kraujotakos sistemos ligomis – apie 10 proc.

Kietosios dalelės dėl savo smulkumo nesulaikomos viršutiniuose kvėpavimo takuose, o prasiskverbia į žmogaus organizmą. Kuo mažesnis dalelių skersmuo, tuo jos pasiekia gilesnius kvėpavimo takus ir gali pradėti kauptis tam tikrose plaučių vietose ar netgi patekti į kraują. Oro užterštumas didina širdies smūgio ir insulto riziką bei skatina aterosklerozės vystymąsi, o lakiųjų organinių junginių didelės koncentracijos aplinkos ore, gali sukelti vėžinius susirgimus.

Padidinto oro užterštumo poveikis gyventojų sveikatai gali būti trumpalaikis ir ilgalaikis. Miesto rūkų ar smogo atveju stebimi ūmūs sveikatos sutrikimai, kai dirginami viršutiniai kvėpavimo takai. Patyrus ilgalaikį oro teršalų poveikį, kai ribinė teršalų koncentracija viršijama kelias dienas iš eilės arba keliasdešimt kartų per metus, galima rimtai susirgti. Teršalai ardo bronchų, plaučių ląsteles, sumažėja atsparumas virusams ir bakterijoms.

Diena.lt

Ar tamsūs akiniai – tik stiliaus detalė?

Ar tamsūs akiniai – tik stiliaus detalė?

Sunku įsivaizduoti, kaip reikėtų gyventi, jei nešviestų saulė: nebūtų šviesos, nebūtų žalumos, nebūtų gyvybės. Tačiau saulė mus ne tik džiugina, bet turi ir neigiamą poveikį. Visi puikiai žinome, kokį pavojų tiesioginiai saulės spinduliai kelia...


Naujas žingsnis kovoje su Alzhaimeriu

Naujas žingsnis kovoje su Alzhaimeriu

Alzhaimerio ligą bus galima aptikti pačiose ankstyviausiose stadijose. "Siemens Medical Solutions" sukūrė žmogaus smegenis atvaizduojančio instrumento prototipą, kuris padės greičiau įvertinti žmogaus smegenų veiklos sutrikimus....


Migrena jau prilygsta epidemijai

Migrena jau prilygsta epidemijai

Pastaruoju metu intensyvėjant gyvenimo tempui, didėjant konkurencijai, kamuojant stresams daugėja žmonių, kuriuos vis dažniau kankina nepakeliami galvos skausmai bei migrenos priepuoliai. Nors tikslų migrena sergančiųjų skaičių nustatyti labai...


Karštis žmones veikia skirtingai

Karštis žmones veikia skirtingai

Pastarosiomis savaitėmis Europoje tvyrantis karštis skirtingai veikia gyventojus, parodė devyniose šalyse atliktas tyrimas. Milane, pavyzdžiui, per kaitrą mirčių skaičius išauga gerokai labiau nei Miunchene. Ilgai trunkantis karštis turi didelės...


Hipertonija – neturtingųjų liga

Hipertonija – neturtingųjų liga

Mokslininkai iš Stokholmo nustatė, kad suaugusiems, kurie, būdami vaikai, auga nepasiturinčiose šeimoje, padidėja rizika susirgti hipertonija. Švedai analizavo 1926–1958 metais šalyje gimusių 12 000 dvynukų susirgimų hipertonija duomenis,...


Atminties sutrikimų padeda išvengti net ir mezgimas

Atminties sutrikimų padeda išvengti net ir mezgimas

Dažnas mėgavimasis hobiu, pavyzdžiui, mezgimu ar knygos skaitymu gali padėti išvengti atminties problemų senatvėje. Atminčiai nusilpti neleidžia net žaidimas kompiuteriu. Tačiau televizoriaus žiūrėjimas prie tokių naudingų laisvalaikio užsiėmimų...


Gripas gali būti nebaisus!

Gripas gali būti nebaisus!

Kiekvienas esame girdėję apie gripą ir jo simptomus, tačiau dabar ši tema gerokai paaštrėjo dėl išaugusios pandeminio gripo grėsmės. Kasmet gripu suserga nuo 10 iki 20 proc. pasaulio gyventojų, lengva jo forma prasideda karščiavimu, galvos...


Kenčiate nuo padidėjusio prakaitavimo? Sprendimas yra!

Kenčiate nuo padidėjusio prakaitavimo? Sprendimas yra!

Kai už lango šiltasis metų laikas, intensyvesnė saulė ir aukštesnė lauko temperatūra yra savaime suprantami. To pasekoje žmonių organizmai reguliuodami kūno temperatūrą, gausiau išskiria prakaitą. Prakaitavimas tai viena iš žmogaus organizmo...


Europa – prieš asbestą

Europa – prieš asbestą

Visoje Europoje pradedama kampanija, skirta asbesto darbe problemai. Dėl šios medžiagos poveikio per metus Europos šalyse apytiksliai užregistruojama apie 20 000 mirčių nuo plaučių vėžio. Asbestas vis dar išlieka pavojingiausia vėžį sukeliančia...


Ką svarbu žinoti apie kokybišką miegą?

Ką svarbu žinoti apie kokybišką miegą?

Kiekvienam iš mūsų labai svarbu po darbo dienos tinkamai išsimiegoti, kad pailsėję ir energingi galėtume vėl "kibti" į darbus. Dažnai net nesusimąstome, koks miegas yra svarbus žmogaus organizmui. Net trečdalį gyvenimo žmogus praleidžia...


Kuo pavojinga fruktozė?

Kuo pavojinga fruktozė?

Mokslininkai ištyrė, kad fruktozė gali būti vėžio, širdies ligų, padidėjusio kraujospūdžio, inkstų sutrikimų ir net silpnaprotystės priežastis. Saldi, pigi ir natūrali - fruktozė dažnai apibūdinama kaip visiškai sveikas saldiklis. Tačiau...


Šokoladą pakeisti gali vaikščiojimas

Šokoladą pakeisti gali vaikščiojimas

Norite šokolado? Pasivaikščiokite. Taip smaližiams pataria Ekseterio universiteto mokslininkai, rašo sciencedaily.com. Fizinių pratimų nauda kovojant su priklausomybe nuo nikotino ir anksčiau buvo žinoma. Tačiau dabar mokslininkai iš Didžiosios...


Mažiau baimės kėdėje – geresni tyrimai

Mažiau baimės kėdėje – geresni tyrimai

"Kraujo paėmimo procesą patobulinome atsižvelgdami į didelį pacientų srautą. Kai žmogus prieš procedūrą nusiramina, išvengiame streso įtakos tyrimų rezultatams. Tokia pertvarka vyks ir kituose mūsų padaliniuose. Tai tolesnis žingsnis siekiant...


Po išsamaus tyrimo sustiprėjo nusivylimas multivitaminais

Po išsamaus tyrimo sustiprėjo nusivylimas multivitaminais

Išsamus tyrimas parodė, kad vartoti multivitaminai neapsaugojo vyresnių moterų nuo vėžio ar nuo širdies ligų. Aštuonerius metus buvo atliekamas tyrimas, kuriame dalyvavo 161 808 moterys po menopauzės laikotarpiu, o neseniai atliktas vyrų tyrimas...


Rudieji ryžiai apsaugo nuo širdies ligų

Rudieji ryžiai apsaugo nuo širdies ligų

Tyrimų rezultatai rodo, kad apelsinai, greipfrutai, miežiai, avižos, pupos ir kiti ankštiniai vaisiai bei daržovės, rudieji ryžiai, sumažina cholesterolio kiekį. Be to, daug skaidulų turintis maistas lėčiau virškinamas, todėl nebūna staigių...


Kramtomoji guma ir kūno svorio mažėjimas

Kramtomoji guma ir kūno svorio mažėjimas

Tokio netikėto gumos poveikio kaltininkas yra sorbitolis – plačiai vartojamas saldiklis, kurio dedama gaminant kramtomąją gumą ir saldumynus. Jis veikia kaip vidurius laisvinanti medžiaga. Britanijos medicinos žurnale publikuojamame...


Mokslininkai: nėra ryšio tarp kavos vartojimo ir aukšto kraujo spaudimo

Mokslininkai: nėra ryšio tarp kavos vartojimo ir aukšto kraujo spaudimo

Naujausio tyrimo duomenimis, gausus kavos vartojimas nedidina kraujo spaudimo. Tačiau tyrėjai dar vengia skelbti galutines išvadas, rašoma žurnale "The American Journal of Clinical Nutrition". Preliminarios išvados paskelbtos atlikus...


Faktai apie alkoholį

Faktai apie alkoholį

"Į sveikatą!", – linkėdavę mūsų tėvai ir seneliai kam nors nusičiaudėjus arba taurelę stipriosios lenkiant. Anot tautosakos išmanytojų, taip sakydavo todėl, kad žinojo: nei čiaudulys, nei degtinė sveikatos neprideda. Jau žiloje...


Traumų kaltininkai – spinta, kava ir dviratis

Traumų kaltininkai – spinta, kava ir dviratis

Vaikų traumatologams neretai tenka ir mokytojų vaidmuo. Tik "pamokslų" klauso ne jaunieji pacientai, o jų tėvai. Ant vaikų griūvančios spintos, sekcijos ar televizoriai, besiliejanti kava ar sriuba, dviračio rate įstrigusi koja - tokių...


Stiprinant imunitetą svarbu sau nepakenkti

Stiprinant imunitetą svarbu sau nepakenkti

Lietuvoje sparčiai plintant naujojo gripo epidemijai ir gyventojams susirūpinus savo imunitetu, svarbu nepulti į kraštutinumus ir nepakenkti savo sveikatai, perspėja savigydos specialistai. "Rekomenduojamos vitaminų ir mineralų paros normos...


Vyro knarkimas – moters rūpestis

Vyro knarkimas – moters rūpestis

Statistika ir Lietuvos medikų patirtis rodo, kad miego sutrikimai vienodai kamuoja tiek vyrus, tiek moteris, tačiau yra problemų, su kuriomis miegodami dažniau susiduria stipriosios lyties atstovai, nors jų sukeliamą diskomfortą tenka kentėti į jų...


Rytais pykinti gali ne tik nėščias moteris

Rytais pykinti gali ne tik nėščias moteris

Ryte valantis dantis pykina? Nebūtina bėgti pirkti nėštumo testo, pasirinkite paprastesnį variantą - atkreipkite dėmesį, kokia dantų pasta valotės dantis. Medikai pataria rytais dantis valytis tik po valgio arba išgėrus stiklinę vandens....


Vienatvė didina vėžio riziką

Vienatvė didina vėžio riziką

Mokslininkai atrado naujų įrodymų, patvirtinančių teiginį, jog vienatvė ne tik didina vėžio riziką, bet dažniau daro jį mirtiną. Nacionalinės mokslo akademijos tyrėjų darbai parodė, jog socialinė izoliacija padidina agresyvaus vėžio augimo šansus....


Ar žinote kokių vitaminų Jums trūksta

Ar žinote kokių vitaminų Jums trūksta

Apie vitaminų trūkumą kalbėti madinga, juolab, kai po žiemos esame kiek išbalę ir nusilpę. Vos kas - skuodžiame į vaistinę pirkti brangių tablečių, ar „stebuklingų“ skysčių, kurie žada staigų jėgų antplūdį. Tačiau deja... Ko išties...


Vitaminas D padeda psichinei sveikatai

Vitaminas D padeda psichinei sveikatai

Jungtinės Karalystės bei JAV mokslininkai ištyrė du tūkstančius 65 metų amžiaus ir vyresnių asmenų. Tyrimo rezultatai parodė, jog lyginant su daugiausia vitamino D turinčiais asmenimis mažiausiai šio vitmanino turintiems daugiau nei du kartus...


Ultragarsas – kontraceptikas vyrams

Ultragarsas – kontraceptikas vyrams

Ultragarsas pripažintas nauju, veiksmingu kontraceptiku vyrams, rašo dailymail.co.uk. Tai naujas potencialus gimstamumo kontrolės metodas. Mokslininkai teigia, kad po vienkartinio ultragarso seanso vyro organizme spermatozoidai nebesigamina iki...


Problemos miegamajame – artėjančios ligos simptomai

Problemos miegamajame – artėjančios ligos simptomai

ydytojai neturėtų gėdytis savo pacientų klausti apie jų seksualinį gyvenimą. Tyriai rodo, kad problemos miegamajame gali būti rimtų ligų rodiklis ir seksualinių sutrikimų ignoravimas , praneša "Associated Press". Seksualinių funkcijų...


Dantis nuo grąžto saugos gydomasis skystis

Dantis nuo grąžto saugos gydomasis skystis

Australijos mokslininkai išrado naują ėduonies gydymo būdą. Dantų emalį pacientams miegant stiprins specialus gydomasis skystis. Pasak australų specialistų, tikimasi, kad naujasis dantų gydymo būdas bus pradėtas naudoti per artimiausius 5 metus....


Muzika vietoj vaistų?

Muzika vietoj vaistų?

"Muzika veikia ne tik kaip atpalaiduojamieji, bet ir kaip skausmą mažinantys, gerinantys atmintį, padedantys koncentruoti dėmesį, kraujospūdį reguliuojantys vaistai", - teigia muzikos terapeutas D.Campbellas. Jis sako, kad muzikos...


Bulimiją sukelia hormonų disbalansas?

Bulimiją sukelia hormonų disbalansas?

Bulimija yra liga, priskiriama psichiniams sutrikimams. Ji turėtų būti gydoma kognityvine elgesio terapija. Tačiau neseniai Karolinskos universitete (Švedija) parašytoje disertacijoje teigiama, kad tam tikrais atvejais šia liga susergama dėl...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9