Rugsėjo 18d. Trečiadienis

Kuriose Lietuvos vietose sveikiausia gyventi ir oras švariausias?

2012 Spalio 20d.
Peržiūrų skaičius: 27100
Kuriose Lietuvos vietose sveikiausia gyventi ir oras švariausias?

Prieš keletą metų Lietuvoje suaktyvėjusi tendencija iš didžiųjų miestų keltis į priemiesčius pirmiausiai susijusi noru gyventi ekologiškesnėmis sąlygomis bei kvėpuoti švaresniu oru.

Tačiau ar priemiesčiai, kurie kuo toliau, tuo labiau darosi panašesni į miestą, iš tiesų gali mums tai garantuoti?

Didelis oro taršos rizikos veiksnys – namų židiniai

Anot Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Oro kokybės vertinimo skyriaus vedėjo pavaduotojos Zitos Šilienės, teršalų koncentracija ore yra ribojama teisės aktais – tiek europiniais, tiek vietiniais. Tačiau mietuose, žinia, didžiausias taršos šaltinis yra transportas, kuris sunkiai kontroliuojamas. Kaip rodo agentūros stebėjimo stočių duomenys, didžiausias oro užterštumas būna tose vietose, kuriose yra tankus gatvių tinklas ir dideli transporto srautai. Vilniuje dažnai stebimas padidintas oro užterštumas ir senamiestyje. Nors čia nėra intensyvaus transporto, tačiau teritorija užstatyta labai tankiai, o tai trukdo sklaidytis teršalams. Be to, senamiestyje daugelis žmonių įsirengia židinius, kurie ypač žiemą kūrenami.

"Taigi labiausiai oras užterštas miesto centre arba prie stambių magistralių. Pakraščiuose transporto tarša mažėja, tačiau tai dar ne reiškia, kad oras ten visada švaresnis. Kita vertus, oro taršos židinių gali susidaryti ir individualių namų kvartaluose, jei gyventojai šildymui naudoja kietąjį kurą. Kai turėjome kelias švelnias žiemas, kurių metu kūrenimas nebuvo labai intensyvus, o pakankamai stiprus vėjas išsklaidydavo teršalus, taip ir būdavo: centre ir prie magistralių nustatydavome didesnį oro užterštumą nei miesto pakraščiuose.

Kai žiemos buvo šaltos, oro užterštumas padidėdavo individualių namų kvartaluose. Tačiau iš esmės šiuose kvartaluose oras būna užterštas tam tikru laiku – per šalčius ir esant nepalankioms teršalų išsisklaidymo sąlygoms. Tuo tarpu transporto tarša išlieka ir per šalčius, ir per karščius. Taigi galima teigti, kad miesto pakraščiuose oras yra švaresnis", - teigė Z. Šilienė.

Visgi pašnekovė pažymėjo, kad oro kokybė individualių namų kvartaluose didele dalimi priklauso ir nuo žmonių veiklos. Pavyzdžiuose, priemiesčiuose pavasarį ir rudenį kiemuose neretai deginama žolė ir kitos atliekos, o tai taip pat stiprus taršos šaltinis. Dar vienas šių kvartalų rizikos veiksnys – židiniai. Kuo dažniau gyventojai juos kūrena, tuo labiau teršia savo aplinkos orą.

Anot specialistės, nuogąstavimai, kad priemiesčiuose nusėda miesto kaminų teršalai, šiandien jau neturi pagrindo.

"Visos naujos gamyklos turi vadinamuosius geriausiai prieinamus gamybos būdus, tai yra, tarša griežtai reglamentuota. Senos gamyklos taip pat turėtų būti rekonstruojamos, nes kas penkerius metus tenka atnaujinti taršos leidimus. Gamyklų tarša labai priklauso nuo kaminų aukščio. Šiuo metu jie projektuojami aukšti – 100-150 m, kad teršalai pakiltų kuo aukščiau, kur reaguotų su kitomis medžiagomis ir po truputį sklaidytųsi. Jie netgi gali niekur ir nenusėsti. Aišku, būna oro sąlygų, kai ir iš aukštų kaminų teršalus spaudžia prie žemės, tačiau keturios Vilniaus oro kokybės stebėsenos stotys didelių pokyčių nefiksuoja. Pasitaikė atvejų, kai kiek padidėjusi anglies dioksido koncentracija buvo fiksuojama prie antrosios Lazdynų elektrinės, kai vėjas teršalus atputė nuo Savanorių prospekte esančių kaminų", - aiškino Z. Šilienė.

Oro kokybė individualių namų kvartaluose didele dalimi priklauso ir nuo žmonių veiklos. Pavyzdžiuose, priemiesčiuose pavasarį ir rudenį kiemuose neretai deginama žolė ir kitos atliekos, o tai taip pat stiprus taršos šaltinis.

Gamyklų keliama tarša, anot pašnekovės, po truputį reguliuojama, ko negalima pasakyti apie transporto srautus. Tiesa, naujiems automobiliams jau įvedami nauji standartai, tačiau didžioji dauguma mūsų gatvėmis riedančių automobilių visgi yra seni.

Kaip oro kokybę veikia sezoniškumas

Oro tarša miestuose priklauso ir nuo sezoniškumo. Pavasarį oro kokybė prastėja tuomet, kai būna ilgesnis saulėtų ir sausų dienų periodas. Tuomet savo darbą atlieka dulkės. Lygiai taip pat ir rudenį oro kokybė pablogėja prasidėjus bobų vasarai, kuria mes visi džiaugiamės. Mat šiltas oras pas mus atkeliauja perėjęs visą industrinę Europą, iš kurios atsineša ir teršalus. Panašiai ir vasarą – karščio bangos paprastai mus pasiekia iš Pietryčių stepių. Oro srovės iš ten atkeliauja kartu su visomis jų dulkėmis.

"Taigi, kai žmonės liūdi, kad nesulaukia karštų orų, aplinkosaugininkai džiaugiasi. Lietingas, vėjuotas, šaltas oras paprastai būna švaresnis. Visgi ilgiausiai padidėjusi tarša stebima pavasarį ir ypač šaltomis žiemos dienomis. Nors iš Šiaurės ateinančios oro masės visada būna švaresnės, taršą sudaro intensyvus kūrenimas", - pasakojo AAA atstovė.

Ar galima teigti, kad dideliuose miestuose oras užterštas labiau nei mažesniuose? Viena vertus, taip, kadangi dideliuose miestuose yra daugiau automobilių. Kita vertus, jei miesto valdžia mažai dėmesio skiria miesto gatvių tvarkymui, mažesniame mieste oras gali būti užterštas labiau nei dideliame. Pavyzdžiui, Šiauliuose, nors jis ir mažesnis už Vilnių, pastaruosius porą metų dažniau stebimas padidintas oro užterštumas. "Didžiausia problema – kietosios dalelės, kurios kaupiasi visur – ant asfalto, šaligatvio, žemės, todėl labai svarbu surinkti per žiemą gatvėse išpiltą smėlį. Kitas svarbus aspektas – ar užlopomos duobės, nuo kurių taip pat nuolat kyla dulkės", - aiškino pašnekovė.

Šiauliuose, nors jis ir mažesnis už Vilnių, pastaruosius porą metų dažniau stebimas padidintas oro užterštumas. Didžiausia problema – kietosios dalelės, kurios kaupiasi visur – ant asfalto, šaligatvio, žemės.

Grįžtant prie priemiesčių problemų, taip pat labai svarbu, kokiu atstumu nuo magistralės įsikūrusi gyvenvietė. Turint omenyje, kad individualių namų savininkai savo kieme neretai turi ir daržus, specialistė primena, kad gyventi, auginti daržoves ar ganyti gyvulius 100-200 m spinduliu nuo magistralės nederėtų. Jei magistralę nuo gyvenamosios aplinkos skiria tankūs želdiniai, standartuose kalbama apie keliasdešimt metrų atstumą. Aplinkosaugininkai visgi turbūt būtų griežtesni ir patartų laikytis didesnių atstumų.

Oro taršos poveikis sveikatai įrodytas

Pasak Europos ekspertų, oro tarša kelia rimtą pavojų žmonių sveikatai. Dėl oro taršos per pastaruosius 20 metų gerokai padaugėjo ūminių kvėpavimo infekcijų, kurios tapo pagrindine vaikų iki 5 metų mirtingumo priežastimi. Viena iš 3 vaikų ligų taip pat gali būti užterštos aplinkos pasekmė.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, sumažinus oro taršą 50 proc., gyventojų amžius pailgėtų 3–5 metais, sergamumas vėžiu ir kvėpavimo sistemos ligomis sumažėtų 20–30 proc., o kraujotakos sistemos ligomis – apie 10 proc.

Kietosios dalelės dėl savo smulkumo nesulaikomos viršutiniuose kvėpavimo takuose, o prasiskverbia į žmogaus organizmą. Kuo mažesnis dalelių skersmuo, tuo jos pasiekia gilesnius kvėpavimo takus ir gali pradėti kauptis tam tikrose plaučių vietose ar netgi patekti į kraują. Oro užterštumas didina širdies smūgio ir insulto riziką bei skatina aterosklerozės vystymąsi, o lakiųjų organinių junginių didelės koncentracijos aplinkos ore, gali sukelti vėžinius susirgimus.

Padidinto oro užterštumo poveikis gyventojų sveikatai gali būti trumpalaikis ir ilgalaikis. Miesto rūkų ar smogo atveju stebimi ūmūs sveikatos sutrikimai, kai dirginami viršutiniai kvėpavimo takai. Patyrus ilgalaikį oro teršalų poveikį, kai ribinė teršalų koncentracija viršijama kelias dienas iš eilės arba keliasdešimt kartų per metus, galima rimtai susirgti. Teršalai ardo bronchų, plaučių ląsteles, sumažėja atsparumas virusams ir bakterijoms.

Diena.lt

Didesnė alga – ir dėl galimo pavojaus sveikatai

Didesnė alga – ir dėl galimo pavojaus sveikatai

Naujam Ignalinos AE vadovui Osvaldui Čiukšiui skirta 26 tūkst. litų alga, nes jam su šeima teks persikelti į Visaginą, kur kyla pavojus sveikatai ir gyvybei. Tai ketvirtadienį per Vyriausybės valandą sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas,...


Dėl krūties vėžio nesitiria 70 proc. moterų

Dėl krūties vėžio nesitiria 70 proc. moterų

Nors Lietuvoje galima nemokamai išsitirti, ar nesergama krūties vėžiu, šia galimybe nepasinaudoja 70 proc. rizikos grupėje esančių moterų. Anot gydytojų, taip yra todėl, kad profilaktikos programa palikta savieigai. Tuo metu naujausias tyrimas...


Harvardo mokslininkų tyrimai parodė, kodėl šviesa gali sustiprinti migreną

Harvardo mokslininkų tyrimai parodė, kodėl šviesa gali sustiprinti migreną

Harvardo universiteto mokslininkai atskleidė, kodėl migrena sergantys žmonės yra jautrūs šviesai, praneša BBC. Mokslininkai tyrė dvi grupes aklų žmonių, kuriuos kankina migrenos galvos skausmai. Jie atrado, kad šviesa priverčia reaguoti smegenų...


Kalis gali mažinti kraujo spaudimą

Kalis gali mažinti kraujo spaudimą

Tyrimų rezultatai rodo, kad su maistu gaunant daugiau kalio gali sumažėti rizika, kad išsivystys aukštas kraujospūdis ir sumažės kraujospūdis tiems žmonėms, kuriems jau nustatyta hipertenzija. Didelis kraujospūdis Jungtinėse Amerikos Valstijose...


Seksas iš tikrųjų gali nužudyti

Seksas iš tikrųjų gali nužudyti

Staigus intensyvus fizinis krūvis, toks kaip bėgiojimas arba mylėjimasis, smarkiai padidina širdies smūgio riziką, ypač žmonėms, kurie nesimankština reguliariai, antradienį paskelbė JAV tyrėjai. Gydytojai jau seniai žinojo, kad fizinis aktyvumas...


Ruduo – tinkamiausias metas stiprinti imunitetą

Ruduo – tinkamiausias metas stiprinti imunitetą

Artėjant šaltajam metų sezonui padaugėja sergančiųjų gripu bei įvairiais peršalimais. Daugelio žmonių imunitetas yra per silpnas kovoti su virusais. Jei organizmą žiemai pradėsite ruošti jau dabar, atvėsus orams mažiau varvės nosis, perštės...


Vyrų imunitetas silpnesnis nei moterų

Vyrų imunitetas silpnesnis nei moterų

Nuo šiol vyrai turi kaip pasiteisinti, kodėl juos dažniau puola peršalimo ligos: mokslininkai išsiaiškino, kad dėl to kalta silpnesnė stipriosios lyties imuninė sistema. Tvirtinama, kad moterų imunitetas aktyviau kovoja su ligų sukėlėjais dėl daug...


Pornografija žaloja vyro seksualumą

Pornografija žaloja vyro seksualumą

Naujausi tyrimai atskleidė, jog pornografija paveikia vyro gyvenimą: stipriosios lyties atstovas praranda seksualumą bei nebesugeba susikurti intymių santykių. Tyrėjų teigimu, dažnai pornografija besimėgaujantys vyrai pradeda gyventi žiauraus...


Aštuoni mitai apie mūsų sveikatą

Aštuoni mitai apie mūsų sveikatą

Žmonių sveikata ilgus amžius buvo apipinta prietarais ir melagystėmis, bet nepaisant medicinos pažangos, keletas paplitusių mitų išlieka, rašo britų dienraštis "Telegraph". Gydytojas Claudius Galenas, gyvenęs maždaug 130 mūsų eros...


Elektroninis mikroskopas aptiko "dantų kirminus"

Elektroninis mikroskopas aptiko "dantų kirminus"

Tirdami žmogaus dantų sandarą, JAV mokslininkai elektroniniu mikroskopu nufotografavo juose aptiktas keistas kirminų pavidalo mikrostruktūras. Kokia jų paskirtis, kol kas nežinoma. Elektroniniu mikroskopu tirtoje perpjauto protinio danties dalyje...


Alavijas - tikra gamtos dovana

Alavijas - tikra gamtos dovana

Natūralus priešuždegiminis ir antibakterinis alavijo poveikis, kartu su jo maitinamaisiais elementais, skatina ląstelių augimą, jų atsinaujinimą. 1. Kas yra Aloe Vera? Aloe Vera, arba alavijas, dažnai vadinamas stebuklinguoju augalu, gamtos...


Gamta ir technologijos – moters sveikatai

Gamta ir technologijos – moters sveikatai

Moters organizmas mėnesinių metu ypač pažeidžiamas ne tik streso ir kai kurių funkcinių sutrikimų, bet ir infekcijų. Tinkama higiena šiomis dienomis padeda išvengti lytinių organų infekcijų bei suteikia malonų komforto jausmą. Šiuolaikinis...


Algimantas Čekuolis. Pagyrimas tinginystei arba popietės miego svarba

Algimantas Čekuolis. Pagyrimas tinginystei arba popietės miego svarba

Amerikos kosmoso agentūra NASA tyrė lėktuvų pilotų, kuriems tenka naktį skristi keliolika valandų be nutūpimo, budrumą. Natūralu, kad per tokius skrydžius pilotų reakcija po kurio laiko sulėtėja. Į kokią nors naują situaciją jie jau pradeda...


Prancūziškas bučinys ne toks ir nekaltas

Prancūziškas bučinys ne toks ir nekaltas

Prancūziškas bučinys didina riziką užsikrėsti žmogaus papilomos virusu (ŽPV), rašoma žurnale "The Journal of Infectious Diseases". Taigi ŽPV gali būti perduodamas ne tik lytinių santykių metu, bet ir bučiuojantis atvira bruna. Virusas...


Kaip saugoti inkstus

Kaip saugoti inkstus

Inkstų ligos labai dažnai užklumpa netikėtai, nes praktiškai neturi jokių simptomų. Būna, kad žmogui atrodo, jog jis tik pervargo, neišsimiegojo, galvoja, kad nueis pas gydytojus, gaus nedarbingumo lapelį, pailsės, pagers vitaminų ir toliau gyvens...


Vasariško nedarbingumo sindromas, arba kaip dirbti vasarą

Vasariško nedarbingumo sindromas, arba kaip dirbti vasarą

Biuruose jau prasidėjo ar prasidės metas, kai laukiama vasaros atostogų, kolegos kiekvieną rytą kalendoriuose užbraukia dar po vieną dieną, likusią iki jų, šurmuliuoja, dalijasi įspūdžiais, džiūgauja dėl būsimų malonumų... Turbūt kiekvienam...


Kaip efektyviai padidinti krūtinės apimtis?

Kaip efektyviai padidinti krūtinės apimtis?

Moteris rūpinasi savo kūnu ne tik dėl to, kad nori patikti vyrams. Moterys, kurios norite tobulos krūtinės, vis dėlto yra būdų ją padidinti. Ar galima kasdien darant 20 minučių trukmės pratimus padidinti krūtinę? Fitneso instruktoriai laikosi...


Vėstantys orai verčia susirūpinti sveikata

Vėstantys orai verčia susirūpinti sveikata

"Atvėsus orams labai svarbu persiorientuoti į šaltesnį sezoną: neskubėti iš spintos gelmės traukti per šiltų drabužių, neatšalti, atidėti į šalį citrusinius-žiemos vaisius ir atsidžiaugti lietuviškomis rudens gėrybėmis. Taip pat —...


Kai pakyla kūno temperatūra

Kai pakyla kūno temperatūra

Pakilus kūno temperatūrai dažnai puolame ją mažinti vaistais. Tačiau ne visada jų reikia griebtis. Svarbu atminti, kad karščiavimas - tai organizmo apsaugos priemonė nuo infekcijos. Taigi temperatūrą mažinantys vaistai slopina organizmo apsaugą...


Miego trūkumas gali tapti ankstyvos mirties priežastimi

Miego trūkumas gali tapti ankstyvos mirties priežastimi

Mažiau nei 6 valandos miego per parą gali tapti ankstyvos mirties priežastimi, teigia Didžiosios Britanijos ir Italijos mokslininkai, skelbia BBC. Anot mokslininkų, nuolatinį miego trūkumą patiriantys žmonės turi 12 proc. daugiau galimybių mirti...


Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9