Hempo

Kur namuose statyti kompiuterį?

Turbūt ne viena šeima vasarą ketina įsigyti naują kompiuterį. Marijampolės visuomenės sveikatos centro specialistai pataria, į ką atkreipti dėmesį ruošiant vietą kompiuteriui namuose. Primename, kad ilgalaikis darbas ar pramogavimas prie kompiuterio gali pakenkti sveikatai. „Lankydamiesi įmonėse pastebime, kad kompiuteriai kartais įrengiami netinkamoje aplinkoje: patalpose, kurių grindys, baldai, langai, sienos – iš sintetinių medžiagų.  Esant tokioms sąlygoms, susidaro  nepalankus mikroklimatas, kuris labai kenkia sveikatai. Todėl namuose nereikėtų daryti šių klaidų”, – pataria specialistė Aušra Balniūtė.

Pagrindinės rekomendacijos
Prieš įsirengiant darbo kompiuteriu vietą namuose, būtina įvertinti daugelį faktorių. Kompiuterio negalima statyti patalpoje, kurioje žmogus miega. Specialistai pastebi, kad kompiuteriai būna statomi vaikų kambaryje, o tai nerekomenduotina. Patalpos kampas taip pat nėra tinkama vieta kompiuteriui: oras kampe nejuda. Visuomenės sveikatos specialistai ragina neužmiršti, kad vienai darbo vietai kompiuteriu reikėtų skirti ne mažiau kaip 6 kvadratinių metrų plotą, 20 kubinių metrų patalpos erdvės. Kompiuterio skleidžiama spinduliuotė, elektriniai, elektromagnetiniai, elektrostatiniai laukai kenkia centrinei nervų sistemai, akims, širdžiai. Todėl stenkitės, kad už darbo kėdės nebūtų elektros lizdo, į kurį nuvesti instaliuotos kompiuterinės įrangos laidai, kurie irgi spinduliuoja. Neigiamus sveikatai laukus skleidžia ne tik kompiuterio ekranas, bet ir klaviatūra bei pelė.  Pasitaiko, jog  klaviatūra skleidžia didesnius neigiamus sveikatai laukus nei pats ekranas. Dabar gana populiarūs  stalai su važinėjančia lentynėle klaviatūrai. Ji dažniausiai būna pilvo srities lygyje, tad tiesiogiai veikia lytines liaukas. Moterims nuo 18 iki 40 metų vertėtų tai žinoti. Pasak A. Balniūtės, reikėtų vengti senų, iš užsienių pargabentų naudotų kompiuterių. Geriau įsigyti kad ir kiek brangesnį, bet naują, saugesnį. Trumpas darbas prie kompiuterio nėra labai kenksmingas, tačiau jei prie jo sėdima ištisas valandas, tai nėra gerai ne suaugusiam, nei tuo labiau vaikui. Nuo ilgo ir įtempto žiūrėjimo į ekraną gali imti skaudėti galvą, atsirasti galvos svaigimo bei regėjimo sistemos pervargimo požymių – pradėti vystytis trumparegystė. Kompiuterio poveikis beveik toks pat visiems tuose namuose gyvenantiems žmonėms, nes kompiuterinės įrangos spinduliuojami elektromagnetiniai laukai veikia visus.  

Kėdė turėtų būti reguliuojama
Higienos normoje numatytas saugus atstumas – tarp sėdinčiojo ir ekrano reikėtų palikti ne mažesnį kaip 40 cm atstumą. Specialistai tvirtina, kad ilgas darbas prie kompiuterio ne tik vaikų akims kenkia; suaugusiems po kiekvienos darbo su kompiuteriu valandos rekomenduojamos 5-10 minučių pertraukos. Per jas patartina atlikti pirmiausia akių, o vėliau lengvus viso kūno fizinius pratimus. Mankštos pratimai kas 30 min vaikams tiesiog būtini, kad kenksminga suvaržyta poza atpalaiduotų kvėpavimo takus, antraip gali išsivystyti kosėjimo priepuoliai. O dėl sėdėjimo nuleistais pečiais nesunku įsitaisyti nedidelę kuprelę. Ilgai dirbant kompiuteriu nereikėtų pamiršti rankų plaštakų, kurios atlieka daugybę smulkių judesių ir dėl to taip pat pavargsta. Vaikams reikėtų ne tik mankštos. Nepatogi sėdėjimo poza kenkia jų skeletui ir raumenims. Vaiko kojos būtinai turi remtis į žemę, o nugara – į kėdės atramą. Darbo kėdė turi būti stabili, leidžianti lengvai ir laisvai judėti bei pasirinkti patogią kūno padėtį. Ji turi būti su kėlimo ir sukimo mechanizmu, leidžiančiu keisti kėdės aukštį bei atlošo atlenkimo kampą, turėti parankius, kurie būtų reguliuojami. Kėdės sėdimo paviršiaus priekinė briauna turi būti nuožulni. Labai blogai, jei vaikas ilgai skaito tekstą ekrane (geriausia būtų jį atsispausdinti), o dar labiau akis vargina smulkūs judantys, mirgantys kompiuterinių žaidimų elementai. Darbo vietoje prie kompiuterio ekrano turi būti ne per šviesu ir ne per tamsu, negalim sėdėti prieš langą. Geriausia, kai šviesa sklinda iš kairės pusės ir neatsispindi ekrane. Specialistė atkreipė dėmesį į kompiuterinių žaidimų sukeliamą psichologinę įtampą. Vaikams gražūs pamokantys žaidimai greitai nusibosta – jiems įdomiau tokie žaidimai, kur dūžta automobiliai, veikėjai vienas kitą vaikosi ir šaudo.

Dulkės odai – kaip kulkos
„Pasirodo, net dulkės tame kambaryje, kur stovi kompiuteris, mums kenkia. Literatūroje rašoma, jog elektrinis vaizduoklio ekrano potencialas įgreitina ore esančias dulkes, kurios kaip kulkos įsiskverbia į priešais vaizduoklio ekraną sėdinčiojo odą. Todėl būtina mažinti patalpos ore esančias dulkes, vėdinti, o baigus dirbti – nusiprausti šaltu vandeniu”,- pataria Aušra Balniūtė. Patartina kaitalioti sėdėjimo padėtį. Mūsų kūnas yra nepritaikytas ištisas valandas dirbti klaviatūra, pele ar žaidimų valdymo svirtimi. Todėl vertėtų daryti pertraukas, pasitraukti nuo kompiuterio nepriklausomai nuo to, ar jaučiate nuovargį, skausmą, ar ne. O jeigu jaučiate skausmą, reikia būtina pailsėti. Įsiklausykite į kūno siunčiamus signalus. Atsistokite, pasivaikščiokite, padarykite mankštą. Kiekvienas kartas keletą minučių pažiūrėjus į vieną tašką tolyn leidžia pailsinti akių raumenis. Akys pailsės, jei 10-15 kartų nestipriai pamirksėsime. Patalpose, kur dirbama kompiuteriais, reikėtų pakabinti termometrą, kuris parodys kambario temperatūrą ir oro drėgnumą. Oro drėgmė patalpoje turėtų būti apie 40- 60 procentų. Kompiuteris kaista, džiovina orą, todėl patalpą patartina papildomai drėkinti. Šaltuoju metu periodu patalpos  temperatūra turėtų būti apie 23 laipsnius šilumos, o šiltuoju periodu – ne daugiau kaip 27 laipsniai šilumos.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE