Biorythm

Kompiuterio pelė gali pakenkti riešui ir kaklui

Kuo dažniau spragsite kompiuterio pele, tuo didesnė tikimybė, kad rankoje, rieše, kakle ir petyje jausite skausmą, nutirpimą ir kitokius nemalonius pojūčius, šią savaitę Brazilijoje vykstančiame kongrese pareiškė dvi Danijos mokslininkų grupės.

Kopenhagos nacionalinio profesinės sveikatos instituto mokslininkas dr.Chrisas Jensenas ir jo kolegos nustatė, kad daugiau nei du trečdalius darbo laiko prie kompiuterių praleidžiantys žmonės dažniau kenčia rankų ir riešų skausmus.

Tiems žmonėms, kurie kompiuteriu dirba beveik visą dieną, o pele naudojasi bent pusę darbo laiko, gresia keturiskart didesnis sveikatos sutrikimų pavojus nei tiems, kurie prie kompiuterio sėdi tiek pat, bet pele naudojasi tik ketvirtį darbo laiko.

Šie duomenys gauti pusantrų metų stebint 3 500 Danijos darbuotojų, kurie dirba vienuolikoje šalies bendrovių.

„Problema yra ne vien pelė, bet ir nuolat pasikartojantys judesiai”, – sakė Ch.Jensenas.

Antrąjį tyrimą atlikę Odensės universitetinės ligoninės, taip pat – Glostrupo ir Herningo ligoninių mokslininkai nustatė, kad tie, kurie pele dirba daugiau kaip 30 valandų per savaitę, aštuonis kartus dažniau kenčia dilbio skausmus, dvigubai dažniau – vidutinius ar stiprius kaklo skausmus ir trigubai dažniau – dešiniojo peties skausmus.

Kaklo ir dešiniojo peties skausmai pasireikšdavo pele dirbant atitinkamai daugiau nei 25 ir penkias valandas per savaitę.

Mokslininkai pažymi, kad tam tikrų specialybių darbuotojai ypač rizikuoja savo sveikata.

„Kompiuteriu dirbantys dizaineriai pelę naudoja beveik visą laiką”, – sakė Odensės universitetinės ligoninės gydytojas Larsas Brandtas (Larsas Brantas). Jeigu kokia nors užduotis pareikalauja daugiau pastangų ir laiko, problema dar labiau paaštrėja, pridūrė jis.

Pasak Ch.Jenseno, naudingiausia dirbant kompiuteriu naudotis ir pele, ir klaviatūra. Kiti būdai nėra tokie veiksmingi. Apie 80 proc. Danijos darbuotojų naudoja ne naujesnes „ergonomines”, o seno modelio peles, tačiau mokslininkai nesiaiškino, kaip dirbančiųjų sveikata priklauso nuo pelės formos.

„Man susidarė įspūdis, kad iš tikrųjų ne taip svarbu, kokia pele naudojamasi. Netikiu, kad galima išrasti tokį prietaisą, kuris pajėgtų išspręsti šias problemas, – sakė Ch.Jensenas. – Vietoje to galima išmėginti tam tikrus prevencinius pratimus, bet aš manau, kad geriausia … juos darant atsitraukti nuo pelės ir klaviatūros”.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE