REXSAN

Kaip surasti ligą pilve?

Vargu ar pavyktų rasti žmogų, kuris niekada nejautė jokių negalavimų pilve. Mūsų virškinimo traktas dažniausiai „supyksta” gavęs netinkamo (pasenusio, užteršto ar labai neįprasto) maisto. Tačiau kad ir kaip stengtumėmės maitintis sveikai, negalime būti tikri, jog išvengsime virškinimo sistemos susirgimų ir, visų pirma, vėžio, kuris nenumaldomai plinta.

Gaila, kad ankstyvos stadijos ši liga retai kada pasireiškia ryškiais negalavimais, dėl kurių žmogus nedelsdamas kreiptųsi į gydytoją. Dažnai vėžys pasireiškia visai „nekaltais” simptomais: pasikartojančiu pilvo putimu, padiegliavimu, kartkartėmis atsirandančiu sunkumu pilve, „nevirškinimu”, gurgimu ir pan.

Jeigu liga paliečia žemutiniąją storojo žarnyno dalį, su išmatomis gali pasirodyti kraujo. Jei pakraujuoja iš aukščiau esančio auglio, kraujas, nusileisdamas žarnynu žemyn, pakinta ir nudažo išmatas tamsia, beveik juoda spalva. Jei kraujavimas labai negausus, tačiau dažnai kartojasi, žmogus gali nieko ypatingo ir nepastebėti, tačiau jis palaipsniui ima jausti vis didesnį silpnumą, greitesnį nuovargį dėl besivystančios mažakraujystės.

Ar virškinamojo trakto vėžys išgydomas? Vienareikšmiškai atsakyti sunku, nes tai priklauso nuo daugelio faktorių ir, visų pirma, nuo ligos stadijos. Jei liga dar tik vos palietė skrandį ar žarnyną, išgijimo tikimybė yra daugelį kartų didesnė, negu diagnozavus jau pažengusią ligą. Šiandien jau galima teigti, kad „pagavus” pirmos, antros stadijos vėžį ir gydant pagal visas šiuolaikiškos medicinos rekomendacijas, pasveikti gali praktiškai visi.

Tačiau didžiausia problema – kaip vėžį taip anksti diagnozuoti? Net aukščiausios kvalifikacijos gydytojas šiuo atveju nepadės, jei pacientas nepadės pats sau – nekreips dėmesio į atsiradusius kad ir menkus negalavimus ir nesikreips į gydytoją.

Kaip diagnozuojamas virškinamojo trakto vėžys bei kitos ligos? Metodų daug. Bene daugiausiai patikimos informacijos suteikia paprasta ligonio apklausa ir po jos atliekama endoskopija – virškinamojo trakto (stemplės, skrandžio, žarnyno) apžiūrėjimas iš vidaus naudojant specialią vaizdo techniką. Tai palyginti nesudėtingas tyrimas, daugeliu atvejų atliekamas ambulatorinėmis sąlygomis specialiai paruošus pacientą. Apžiūros metu galima ne tik pamatyti audinių liguistus pakitimus, bet, esant reikalui, paimti mažą audinių gabalėlį histologiniam ištyrimui. Kartais šio tyrimo metu gali būti atliekamas ir gydymas: elektrokoaguliacija, smulkių darinių pašalinimas ir pan.

Nereikėtų vengti šio tyrimo ir juo labiau numoti ranka kad ir į menkus pilvo negalavimus, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, tarp kurių ypač dažnai aptinkamas storojo žarnyno vėžys. Neatidėliokime vizito pas gydytoją po mėnesio ar metų, jei tai galima padaryti tuojau pat.

Autorius: Daiva Visockienė

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE