Gaidelis

Kaip nugalėti baisųjį mėšlungį?

Daugelis iš mūsų džiaugiasi prasidėjusia vasara, šiltomis dienomis, savaitgalį skuba užsiimti prie vandens telkinių vietas ir pasimėgauti maudynėmis. Tačiau kartais vandenyje staiga vienoje ar kitoje kūno vietoje pajuntame staigų skausmą – mėšlungis sutraukia raumenį. Sausumoje tai nėra pavojinga, tačiau toks įvykis vandenyje net ir patyrusiam plaukikui gali baigtis nelaime. Kaip išvengti mėšlungio keliamų problemų papasakos Alfa.lt.

Mediciniškai mėšlungis įvardijamas kaip staigus, skausmingas ir nevalingas raumens susitraukimas (spazmas). Sąmoningai jis nevaldomas ir gali laikinai sutrikdyti bet kokią aktyvią veiklą.

Dažniausiai mėšlungis sutraukia kojų raumenis, ypač dažnai – blauzdos raumenų grupę. Tačiau pasitaiko ir kitų raumenų grupių mėšlungis.

Kodėl mėšlungis sutraukia raumenis? Tą lemti gali kelios priežastys: nervinė įtampa, nepatogi avalynė, šaltis, nuovargis, kalcio trūkumas, skysčio trūkumas, hormonų pusiausvyros sutrikimas, nepatogi lova.

Nervinė įtampa yra dažniausia raumenų spazmų ir mėšlungio priežastis. Dieną turime savo emocijas valdyti, o vakare prislopinta įtampa ir nerimas primena apie save siųsdami signalus į kojas, pėdas. Senolių išmintis sako, kad reikėtų prieš miegą gerti šilto pieno su medumi, o gydytojai pataria per dieną suvalgyti tris bananus ir saują migdolų – juose yra magnio, mažinančio stresą ir raumenų spazmus.

Nepatogi avalynė taip pat kartais priverčia raumenis susitraukti. Dažnai tai nutinka tuomet, kai dėvime basutes be jokio kulniuko ir jas reikia stipriai prilaikyti kojų pirštais. Tačiau avalynė su per aukštais kulniukais raumenims irgi nėra gerai. Dažniausiai mėšlungis ištinka tokius batelius nusiavus – kai raumenys nespėja atsipalaiduoti. Tokiais atvejais patariama rinktis tik patogią avalynę, o jei darbe reikia aukštakulnių – juos apsiauti tik darbo vietoje.

Šaltis verčia mus drebėti. Kitaip sakant, drebant raumenys stengdamiesi išskirti daugiau šilumos dažnai susitraukinėja. O drebėjimas esant stipriam fiziniam krūviui perauga į ilgalaikį skausmingą mėšlungį – pavyzdžiui, plaukikams ilgą laiką būnant šaltame vandenyje. Šaltas vanduo žmogui dažniausiai yra tas, kuris vėsesnis nei 22 laipsniai šilumos.

Kalcis perduoda raumenims signalą ir priverčia juos visus vienu metu susitraukti ir atsipalaiduoti. Esant jo trūkumui, raumenys negali greitai atsipalaiduoti. Tuomet mėšlungis atsiranda net esant nedideliam fiziniam krūviui ar nepatogiai kūno padėčiai. Norėdami išvengti kalcio trūkumo valgykite produktų, kuriuose jo gausu: kieto sūrio, riešutų, špinatų. Taip pat galite vartoti papildomus kalcio preparatus.

Visi mikroelementai ir gliukozė, lemiantys normalų raumenų darbą, patenka į juos jau ištirpę. Esant skysčių trūkumui, raumenys „badauja” ir tuomet prasideda varginantys ir dažni raumenų mėšlungiai. Dažniausiai jie vargina sportuojančius ir aktyvų fizinį darbą dirbančius žmones. Norėdami to išvengti, turite gerti pakankamai skysčių. Geriausia, gerkite vandenį, kuriame daug magnio – pirmosios profilaktikos priemonės esant dažnam mėšlungiui.

Hormonų pusiausvyros sutrikimas vargina moteris antroje mėnesinių ciklo pusėje. Organizmas gamina daug prostoglanidų, kurių verčiama susitraukia gimda, o kartu ir kitos raumenų grupės. Dažniausiai taip nutinka iki mėnesinių likus 5-7 dienoms. Specialistai pataria tokiais atvejais vakarais pasimėgauti karšta vonia su aromatinėmis rozmarino žolelėmis – jos atstato hormonų pusiausvyrą.

Vanduo ir mėšlungis. Jei norite, kad besimaudant netikėtai nesutrauktų mėšlungis, prieš maudantis ežere ar baseine, būtina pasimankštinti, pabėgioti, apšilti. Ypač rekomenduojama pabėgioti, pamankštinti, palankstyti kojas. Mankštinantis raumenys sušyla, išsiplečia juos maitinančios kraujagyslės, todėl net plaukiojant šaltame vandenyje raumenų mėšlungis nesutraukia.

Dėl viso pikto, patariama į maudymosi kostiumėlį ar glaudes įsisegti žiogelį, segtuką. Sutraukus mėšlungiui, reikėtų durti į kiečiausią raumens vietą. Patirtas skausmas sudirgins raumenį ir mėšlungis dings. Jei mėšlungis koją sutraukė staigiai sukantis, miegant, reikia atsistoti skaudančia koja nesilaikant niekur rankomis. Raumuo išsitemps ir pamažu atsileis.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE