Gudručio vaistinė

Kad namų aplinka nesugadintų sveikatos

Jau 10 metų medikai ir ekologai laužo galvą dėl vadinamojo „sergančių pastatų sindromo”. Rusijos dienraštis „Pravda” bandė išsiaiškinti, kas gi tai yra.

Pavojus slypi dulkėse

Pasak specialistų, 25 proc. gyvenamų patalpų oro erdvėje esančių medžiagų neigiamai veikia žmogaus sveikatą. Visų pirma tai – dulkės. Jų sudėtis būna labai įvairi. Dulkes gali sudaryti smulkiausios vilnos, tekstilės ir medienos gaminių dalelės, gyvūnų kailio, žmogaus plaukų ir odos fragmentai. Pavojingiausias naminių dulkių komponentas – erkės saprofitai, kurie gali sukelti alerginę reakciją.

Rusijos Mečnikovo mokslinių tyrimų institutas išsiaiškino, kad siurbiant kambarį paprastu dulkių siurbliu dulkių koncentracija ore padidėja 260 proc., o naudojanti dulkių siurblį su vandens filtru – 50 proc.

Geriausias sprendimas, kurį šiandien gali pasiūlyti pažangios technologijos, yra įmontuoti dulkių siurbliai, atskirti nuo gyvenamos patalpų erdvės ir turintys sudėtingą ortakių sistemą. Kalifornijos universiteto duomenimis, ši naujovė leidžia 20 proc. sumažinti dulkių koncentraciją ore, o žmonės, turintys įmontuotas tvarkymo sistemas, dvigubai rečiau kenčia nuo alergijos.

Deja, ši naujovė dar neprigijo daugumoje besivystančių šalių. Todėl mokslininkai siūlo dažniau vėdinti patalpas, daiktus ir grindis valyti drėgna šluoste,  nestatyti lazerinių spausdintuvų ir kopijavimo aparatų tose patalpose, kur nuolat yra žmonių (šie prietaisai skleidžia nuodingas dulkes).

Pelėsiai – tai ne tik dėmės

Dar vienas pavojus, slypintis patalpose, yra pelėsiai. Namuose galima aptikti 200 pelėsinio grybelio rūšių. Jis ypač greitai dauginasi drėgnoje terpėje – rūsiuose, balkonuose, vonios kambariuose. Pelėsių poveikis – tai ne tik tamsios dėmės, nusilupę dažai ir tinkas. Ore esančios pelėsių mikrosporos skleidžia toksinus, kurie silpnina imuninę sistemą, sukelia bronchų, plaučių ligas bei alergiją.

Mokslininkai siūlo gyventojams savo namuose nesudaryti palankių sąlygų pelėsiams plisti – užtikrinti čiaupų ir vamzdžių sandarumą, dažnai vėdinti patalpas, naudoti oro valymo prietaisus. Jeigu namuose yra alergija sergančių žmonių, derėtų atsisakyti kambarinių gėlių, mat vazonuose esanti žemė –  puiki terpė pelėsiams.

Namuose yra daugybė nuodų

Nemenką pavojų sveikatai kelia ir nuodingosios medžiagos: fenolis, formaldehidai, polivinilchloridai. Jų yra sintetinėse medžiagose, iš kurių gaminami tapetai, grindų dangos, baldai, lakai, dažai, buitinės chemijos produktai, o taip pat elektros prietaisai. Į rizikos grupę patenka gaminiai iš stiklo pluošto ir latekso. Vadinamieji ekotoksinai gali pažeisti nervų, imuninę, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo ir kitas organizmo sistemas.

Todėl žmonėms nepatariama ilgai būti patalpose, kuriose yra daug elektronikos ir elektros prietaisų. Derėtų rečiau naudotis buitinės chemijos produktais, statybose atsisakyti dirbtinių apdailos medžiagų ir stengtis pirkti tik natūralias medžiagas bei produktus. Be to, mokslininkai ragina nenaudoti kondicionierių, o vėdinti patalpas natūraliu būdu.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE