Sausio 26d. Sekmadienis

Ką reikia žinoti apie pieną?

Peržiūrų skaičius: 26568
Ką reikia žinoti apie pieną?

Pasterizuotas pienas nėra toks pats, koks yra ką tik pamelžus karvę, tačiau šiuolaikinės technologijos išsaugo vertingąsias produkto savybes.

Ar tikrai sveika?

Pieno tema pastaruoju metu tapo vienos opiausių diskusijų objektu, pradedant pieno karu su Rusija dėl draudimo įvežti į šią šalį lietuvišką produkciją, baigiant perdirbėjų, valdininkų bei gamintojų ginču dėl būtinybės statyti kooperacinę pieno perdirbimo gamyklą. Tačiau kokia yra mums puikiai pažįstamo, keliančio tiek aistrų produkto vertė ir nauda žmogui?

"Pienas yra vienas didžiausią vertę turinčių gėrimų, kitaip tariant, maistas stiklinėje, o lietuviams tai yra ir pagrindinis kalcio šaltinis, – teigia gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė.
Pasak jos, pienas naudingas ir dėl gausybės kitų jame esančių vertingų pagrindinių maistinių medžiagų – baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralų.

Vaistas nuo osteoporozės

Pieno reikšmė sveikatai tiriama įvairiais aspektais. Dėl didelio kalcio, kalio ir magnio kiekio neriebus pienas naudingas sergantiesiems arterine hipertenzija. Pavyzdžiui, osteoporozės prevencija prasideda vaikystėje ir paauglystėje, kai kaulų tankis pasiekia maksimumą, todėl tuo metu labai svarbu suvartoti pakankamą kalcio kiekį.

Tačiau ir vyresniems žmonėms reikia nuolat adekvačiai papildyti kalcio atsargas, nes jos senka. Tyrimais patvirtinta, kad pakankamas kalcio kiekis racione padeda išvengti storosios žarnos vėžio. Pienas ir jo produktai yra svarbiausias ir nenuginčijamas kalcio šaltinis žmogui.

Litre – paros norma

Kalcio pasisavinimas iš pieno yra daug geresnis negu iš kitų kalcio šaltinių, tokių kaip špinatai ar kiti augaliniai produktai. Be kalcio, pienas turi ir vitamino D, fosforo, baltymų, magnio, cinko. Šios medžiagos yra ne mažiau svarbios kaulų metabolizmui. Nuo gimimo iki brandaus amžiaus turime pasisavinti apie 1 kg kalcio, o stiklinėje pieno jo yra 55 proc. šešerių metų vaikui per parą reikalingo kalcio kiekio.

Litre pieno yra suaugusiojo paros kalcio norma. Taip pat yra duomenų, kad vartojant neriebų pieną ir jo produktus galima išvengti per didelio svorio. Vaikų, kurie vartoja tris porcijas pieno ar jo produktų, rečiau genda dantys, suaugusiesiems sumažėja cholesterolio koncentracija kraujyje ir koronarinės širdies ligos rizika. Nustatyta, kad piene yra medžiagų, apsaugančių nuo vėžio – tai kalcis, vitaminas D, konjuguota linolo rūgštis, išrūgų baltymai, butyro rūgštis, sfingomielinas.

Baltymai – gyvybės pagrindas

Baltymai sudaro 16 proc. žmogaus kūno masės, jie žmogaus organizme atlieka daugybę funkcijų: tai organizmo audinių sudedamoji dalis, jie reikalingi kraujui krešėti, atlieka apsauginę funkciją kaip antikūnai, dalyvauja cheminėse reakcijose kaip katalizatoriai. Baltymai yra organizmo hormonai, atliekantys transportinę funkciją.

Lūžus kaulams, nudegus, užsikrėtus kokia nors infekcija, po operacijų organizme padidėja baltymų poreikis. Jie reikalingi žaizdoms gyti, imuninei sistemai. Pavyzdžiui, dantų ėduonies profilaktikai ypač svarbūs pieno baltymai, kalcis ir fosforas.

Organizme nuolat vyksta baltymų apykaita, jie sintezuojami ir nuolat vyksta jų skilimas bei šalinimas. Baltymų žmogus kiekvieną dieną turi gauti su maistu, 800 gramų vienam kūno masės kilogramui.

Išrūgos – tikrai sveika

Žmogaus baltymų šaltiniai yra ne tik pienas ir jo produktai, bet ir mėsa, paukštiena, žuvys, kiaušiniai. Šiuose gyvūniniuose produktuose baltymai yra aukštos biologinės vertės. Ji rodo baltymų efektyvumą patenkinti organizmo poreikius.

Ankštiniai augalai, riešutai, sėklos, grūdiniai produktai yra augalinis baltymų šaltinis, tačiau šių baltymų biologinė vertė yra mažesnė. Paprastai tie vegetarai, kurie geria pieną ir valgo kiaušinius, labai lengvai gauna pakankamai aukštos biologinės vertės baltymų.

Karvės pieno baltymų kiekis – 20 proc., 33–35 gramai litre. 20 proc. iš jų yra išrūgų baltymai, 80 proc. – kazeininiai. Kazeininiuose baltymuose yra daug fosforo, kuris susijungia su kalciu. Būtent kazeininiai baltymai piene sąlygoja didelį kalcio kiekį jame. Išrūgų arba seruminiai baltymai yra kita baltymų grupė piene. Tai albuminas, imunoglobulinai, laktoferinas, transferinas ir kiti. Šie baltymai lengviau virškinami žmogaus skrandyje. Pieno baltymai turi visas esmines nepakeičiamas, kurių negali sintezuoti pats organizmas, amino rūgštis. Tai nulemia šių baltymų aukštą biologinę vertę.

Tradicinė šiuolaikinė medicina, remdamasi tyrimais pagrįstais argumentais, niekada neneigė pieno ir jo produktų reikšmės žmogaus mitybai ir sveikatai. Atvirkščiai, visaverčiame racione pieno ir jo produktų turi būti 2–3 porcijos per dieną. Vaikams, paaugliams, nėščiosioms, maitinančioms moterims, vyresniems žmonėms ir tiems, kuriems reikia padidinti visaverčių baltymų kiekį maiste dėl ligos, pieno ir jo produktų racione turėtų būti dar daugiau.

Rekomendacijos

Besistengiantiesiems maitintis sveikai rekomenduojama laikytis taisyklės "Trys per dieną": kasdien suvartoti 3 porcijas pieno arba jo produktų (jogurto, kefyro, rūgpienio, varškės, sūrio ir kitų).

Viena pieno porcija – tai stiklinė (200 ml) pusriebio arba lieso pieno, indelis (apie 150 g) jogurto, 30 g sūrio arba varškės.


Piene yra:

kalcio, reikalingo kaulams ir dantims,
aukštos kokybės baltymų ląstelėms augti, atsinaujinti bei daugeliui kitų organizmo funkcijų,
angliavandenių – energijai,
magnio – raumenų darbui,
cinko – imuninei sistemai,
taip pat yra kalio, jodo, seleno, B komplekso vitaminų, vitamino A, D ir kitų.


Tyrimų duomenimis

Kauno technologijos universiteto (KTU) Maisto instituto atlikto tyrimo duomenimis, pasterizuotas pienas dažniausiai netenka dalies vertingiausių savo savybių. Ištyrus vienuolika 2,5 ir 3,5 proc. riebumo pieno pavyzdžių, paaiškėjo, kad 9 atvejais juose beveik neliko didžiausią pieno vertę sudarančių sveikos struktūros išrūginių baltymų. Anot tyrimo vadovės, KTU Maisto instituto Fizikinių ir cheminių tyrimų skyriaus vedėjos Galinos Garmienės, šiluma apdorojant pieną pasikeičia baltymų struktūra ir šie praranda savo biologinį aktyvumą. Dauguma atvejų naudojamos technologijos neapsaugo išrūginių baltymų nuo denatūracijos, ir vartotojai geria virintą pieną, iš dalies netekusį vieno svarbiausio komponento, suteikiančio pienui biologinę vertę. Be to, vartotoją pasiekiančio pieno kokybė didžia dalimi priklauso ir nuo iš ūkių superkamo pieno. Kuo prastesnės kokybės žaliavinis pienas, tuo aukštesnėje temperatūroje jį tenka apdoroti. Svarbu, kad pamelžtas pienas būtų nedelsiant atšaldomas, nes kuo ilgiau ir kuo aukštesnėje temperatūroje jis laikomas, tuo sparčiau piene dauginasi bakterijos. Didieji šalies ūkiai turi modernią melžimo ir pieno šaldymo įrangą, užkertančią kelią bakterijoms daugintis, o smulkiesiems ūkininkams ji dažnai būna pernelyg brangi. Taigi žaliavinio pieno kokybė gali smarkiai skirtis, priklausomai nuo ūkio. Atsakomybę dėl pieno kokybės turėtų prisiimti ir pieno perdirbėjai.

Nepakankamai vartojant magnio didėja širdies smūgio rizika (05-04)

Nepakankamai vartojant magnio didėja širdies smūgio rizika (05-04)

Žmonėms, kurių kraujyje yra mažai magnio, širdies smūgio rizika padidėja maždaug ketvirtadaliu, teigia JAV mokslininkai. Žurnale "American Journal of Epidemiology" jie rašo, kad padidinus šio mineralo kiekį, sumažėja išeminio insulto...


Kaip eteriniai aliejai gali padėti saugotis peršalimo, o peršalus - palengvinti simptomus

Kaip eteriniai aliejai gali padėti saugotis peršalimo, o peršalus - palengvinti simptomus

Vienas veiksmingiausių, maloniausių ir lengvai prieinamų būdų naudoti eterinius aliejus – juos uostyti, t.y. daryti inhaliacijas arba tiesiog kvepinti aplinką. Remiantis tyrimais nustatyta, kad atsikosėjimą pagerina šie eteriniai aliejai:...


"Būk graži be peilio": apie kaklą našlaitį ir naują veidą

"Būk graži be peilio": apie kaklą našlaitį ir naują veidą

"Neskaityk atsigulus, atsiras pasmakrė", – įspėdavo mama. Ar iš tiesų netinkama kūno padėtis turi įtakos kaklui – didžiausiam amžiaus išdavikui? Ar hialurono rūgšties injekcijomis galima sumodeliuoti veidą? Projekto "Būk...


Erkės skelbia sezono pradžią

Erkės skelbia sezono pradžią

Kraujasiurbiai jau pabudo po žiemos, tad susiruošusius į gamtą klaipėdiečius specialistai ragina neprarasti budrumo. Pernai Klaipėdos apskrityje erkių platinamomis ligomis užsikrėtė daugiau gyventojų nei kitais metais. Šiemet pirmosios...


8 radioaktyvūs gaminiai, kuriuos mūsų protėviai naudojo kasdieniniame gyvenime

8 radioaktyvūs gaminiai, kuriuos mūsų protėviai naudojo kasdieniniame gyvenime

Šiandien kiekvienas žino, kad radis – sveikatai labai kenksmingas cheminis elementas. Tačiau mažiau nei prieš šimtą metų žmonės jį laikė ne tik kad nekenksmingu, bet dargi naudingu ir naudojo daugelio kasdieninio vartojimo reikmenų gamybai....


Erkės šiuo metu pačios aktyviausios

Erkės šiuo metu pačios aktyviausios

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai ragina neužsimiršti ir poilsiaujant gamtoje išlikti budriems, nes dabar erkės pačios aktyviausios. Erkė - mažas (nuo milimetro dešimtųjų dalių iki 3-6 mm) voragyvių klasės gyvūnas, platinantis tokias...


Kiek galime ištverti be miego?

Kiek galime ištverti be miego?

1963 metų gruodžio 28 dieną Randy Gardneris iš San Diego Kalifornijoje 6 val. ryto atsikėlė visiškai budrus ir degdamas nekantrumu. Kitą kartą miegoti jis nuėjo tik 1964 metų sausio 8 dieną, 11 parų išbuvęs be miego, rašo portalas...


Jūrų dumbliai mažina uždegimus

Jūrų dumbliai mažina uždegimus

Jūros dumblių išskiriamos cheminės medžiagos padės apsaugoti pacientus nuo žaizdų uždegimo, ypač kovojant su bakterijomis, kurios neleidžia užgyti žaizdoms, susidarančioms dirbtinių sąnarių ar kitų implantų įsodinimo operacijų metu. Tos cheminės...


Kaip išsaugoti plaukų grožį žiemą?

Kaip išsaugoti plaukų grožį žiemą?

Šaltuoju metų laiku galvos odai ir plaukams reikalinga šiek tiek kitokia priežiūra nei vasarą. Tad kaip prižiūrėti plaukus žiemą? Plaukų grožis visų pirma priklauso nuo galvos odos priežiūros, nes sveiki ir žvilgantys plaukai gali augti tik...


Vitaminas C mažina insulto riziką

Vitaminas C mažina insulto riziką

Didelis vitamino C kiekis gali apsaugoti žmogų ne tik nuo peršalimo ligų, bet ir nuo insulto. Tokia išvada padaryta ilgą laiką tyrus maždaug 20 tūkst. vidutinio ir vyresnio amžiaus britų. Kembridžo universiteto mokslininkų tyrimo rezultatus...


Šildomos sėdynės kenkia spermai

Šildomos sėdynės kenkia spermai

Vyrai žvarbią dieną automobilyje neturėtų skubėti įjungti sėdynių šildymo. Toks komfortas gali perkaitinti svarbius organus ir sutrikdyti spermos gamybą. Optimaliai spermos gamybai tinkama temperatūra yra vienu ar dviem laipsniais žemesnė nei viso...


Karotenoidai gali sumažinti rūkančiųjų krūties vėžio riziką

Karotenoidai gali sumažinti rūkančiųjų krūties vėžio riziką

Gydytojai apskritai rekomenduoja vengti tabako, tačiau naujausios tyrimo rezultatai atskleidė, kad rūkančios moterys gali turėti naudos vartodamos daugiau alfa ir beta karoteno turtingo maisto. Tyrimo ataskaitą paskelbė žurnalas "European...


Piemonės nuo sodo kenkėjų sukelia leukemiją

Piemonės nuo sodo kenkėjų sukelia leukemiją

Viena iš vaikų leukemijos priežasčių gali būti ta, kad jų tėvai reguliariai naudoja insekticidus bei antigrybelines priemones namuose ir sode. Prie tokių išvadų priėjo prancūzų mokslininkai, apklausę tėvus 568 vaikų, kurių pusė sirgo leukemija....


Batai pakeitė žmogaus bėgimo būdą

Batai pakeitė žmogaus bėgimo būdą

Žmogui ėmus avėti minkštus bėgimo batelius, pasikeitė ir jo bėgimo būdas, tvirtina mokslininkai. Analizuodami sulėtintą bėgimo vaizdo įrašą, mokslininkai nustatė, jog basi bėgikai koją ant žemės stato visai kitaip nei avintys batus. Paaiškėjo, jog...


Tikram vyrui derėtų...

Tikram vyrui derėtų...

Niekada netapsite lovos batalijų galiūnu, jeigu jūsų mityba nebus subalansuota. Vitaminai ir mineralai kartkartėmis būna daug veiksmingesni nei bet koks seksualinis tonikas... Vitaminas A (retinolas) ir provitaminas karotinas. Daro teigiamą...


Nevaisingumo priežastys gali būti neaiškios

Nevaisingumo priežastys gali būti neaiškios

Kada metas belstis į specialisto kabineto duris? Ar nevaisingumas gali būti paveldimas? Į šiuos ir kitus klausimus atsako gydytoja akušerė – ginekologė Odeta Gabrėnaitė-Kazlauskienė. – Nevaisingumas – liga, kai pora, reguliariai...


Niekas nemoko mūsų miegoti

Niekas nemoko mūsų miegoti

Į medikus dėl miego sutrikimų kreipiasi tik nedidelis procentas žmonių. Dažniausiai miego sutrikimo priežastys yra psichologinės. Tik apie porai dešimčių procentų besiskundžiančių jos būna specifinės: miego apnėja (miegant sunku kvėpuoti, trūksta...


Kaip prižiūrėti plaukus?

Kaip prižiūrėti plaukus?

Itin kruopščiai rūpintis plaukų grožiu negerai. Tačiau nepulkime elgtis drastiškai - skubota plaukų priežiūra taip pat padarys meškos paslaugą. Rasti optimalų sprendimą galima tik mokantis iš klaidų. Norint turėti švarius plaukus nebūtina juos...


Kodėl taip sunku mesti rūkyti?

Kodėl taip sunku mesti rūkyti?

Rūkymas yra keisčiausias mūsų laikų paradoksas. Ir apie nikotino žalą visi informuoti, ir cigaretės nuolat brangsta, ir grožiui kenkia… o rūkančių vistiek yra. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2010 metais Lietuvoje kasdien rūkė...


Saulės sukeltos ligos – nenatūralios aplinkos pasekmės

Saulės sukeltos ligos – nenatūralios aplinkos pasekmės

Saulė apsaugo nuo depresijos bei gydo daugybę odos ligų. Žmogaus organizmas išmoko gyventi saulėtoje aplinkoje ir apsisaugoti nuo žalingų ultravioletinių spindulių. Tačiau šiandien mūsų aplinkos nė iš tolo nepavadinsi natūralia, todėl keičiasi ir...


Vanduo iš čiaupo – ir saugus, ir ne

Vanduo iš čiaupo – ir saugus, ir ne

Ne visur Lietuvoje geriamasis vanduo yra geros kokybės. Dažniausiai skundžiasi vartotojai, kuriems vanduo tiekiamas iš mažųjų vandenviečių. Mat jame gausu ir fluoro, ir geležies. "Nors Lietuvoje geriamasis vanduo - vienas geriausių Europoje,...


Bėgimas gerina atmintį ir smegenų veiklą

Bėgimas gerina atmintį ir smegenų veiklą

Bėgiojimas gali ne tik pagerinti žmogaus atmintį, tačiau ir padidinti smegenų mąstymo galimybes, teigia Kembridžo universiteto mokslininkai. Didžiosios Britanijos universiteto neurologai nustatė, kad užtenka pabėgioti kelis kartus per savaitę, jog...


Tyrimas: kava mažina polinkį į depresiją

Tyrimas: kava mažina polinkį į depresiją

Moterys, per dieną išgeriančios du ir daugiau puodelius kavos, yra mažiau linkusios į depresiją, praneša BBC, remdamasi tyrimu. Nenustatyta, kodėl kava turi tokį poveikį, tačiau mokslininkų teigimu, kofeinas pakeičia smegenų chemiją. Kava be...


Reabilitacija – trumpiausias, bet su kliūtimis, kelias pasveikti

Reabilitacija – trumpiausias, bet su kliūtimis, kelias pasveikti

Ligonių reabilitacijos įstaigų šalyje daugėja, bet valstybė vis menkiau finansuoja jų teikiamas paslaugas. Norintiesiems greičiau susigrąžinti sveikatą už jas belieka mokėti iš savo kišenės. Reabilitacija yra sveikatos sugrąžinimo būdas, kai...


TV reklamos kampanija – prieš pasyvų vaikų rūkymą

TV reklamos kampanija – prieš pasyvų vaikų rūkymą

Europos Komisija pristatė naują televizijos klipą prieš rūkymą, kuris bus transliuojamas nuo sausio 15 d. per 80 TV kanalų 22 kalbomis visose 27 Europos Sąjungos šalyse kaip kampanijos „HELP–už gyvenimą be tabako“ dalis. Nauja...


Omega-3: po pusę gramo kasdien

Omega-3: po pusę gramo kasdien

Sveikas žmogus turėtų kasdien suvartoti po pusę gramo, o širdies negalavimų turintis žmogus - po gramą omega-3 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių. Tai paskelbė amerikiečių mokslininkai, išanalizavę iki šiol atliktus tyrimus. Tai, kad rekomenduojama...


Dieta neprailgina gyvenimo senjorams

Dieta neprailgina gyvenimo senjorams

Nors viršsvoris susijęs su padidėjusia hipertenzijos, diabeto ir padidėjusio cholesterolio kiekio kraujyje rizika, tačiau svorio mažinimas vyresniame amžiuje neprailgina gyvenimo trukmės, rašoma internetiniame žurnale American Journal of Clinical...


Dideli klubai susilpnina moterų atmintį

Dideli klubai susilpnina moterų atmintį

Mokslininkai teigia, kad moterų figūros tipas gali daryti įtaką moters atminčiai. Kriaušės formos moterys yra užuomaršos. Kaip praneša BBC, JAV mokslininkai nustatė, kad vyresnio amžiaus apkūnioms moterims, kurių antsvoris yra susikaupęs ant...


Gera žinia rūkaliams – kuriami saugesni nanomedžiagų filtrai

Gera žinia rūkaliams – kuriami saugesni nanomedžiagų filtrai

Nors dabartiniai cigarečių filtrai yra gaminami iš celiuliozės acetato, kuris neblogai sugeria nikotiną, dervas bei policiklinius aromatinius angliavandenilius, Kinijos tyrėjai atrado, jog nanomedžiagos, pagamintos iš titano dioksido, gali būti...


Mesti rūkyti mėtines cigaretes – sunkiau

Mesti rūkyti mėtines cigaretes – sunkiau

Naujas tyrimas parodė, kad mėtinių cigarečių mėgėjai dažnai patiria daugiau problemų, jei nori atsikratyti šio įpročio. Kaip praneša mnn.com, cigaretes, pagardintas mėtomis, vertėtų uždrausti. Anot tyrėjų, jų atsisakyti sunkiau nei įprastų, ypač...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9