Lapkričio 18d. Pirmadienis

Ką reikia žinoti apie pieną?

Peržiūrų skaičius: 26568
Ką reikia žinoti apie pieną?

Pasterizuotas pienas nėra toks pats, koks yra ką tik pamelžus karvę, tačiau šiuolaikinės technologijos išsaugo vertingąsias produkto savybes.

Ar tikrai sveika?

Pieno tema pastaruoju metu tapo vienos opiausių diskusijų objektu, pradedant pieno karu su Rusija dėl draudimo įvežti į šią šalį lietuvišką produkciją, baigiant perdirbėjų, valdininkų bei gamintojų ginču dėl būtinybės statyti kooperacinę pieno perdirbimo gamyklą. Tačiau kokia yra mums puikiai pažįstamo, keliančio tiek aistrų produkto vertė ir nauda žmogui?

"Pienas yra vienas didžiausią vertę turinčių gėrimų, kitaip tariant, maistas stiklinėje, o lietuviams tai yra ir pagrindinis kalcio šaltinis, – teigia gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė.
Pasak jos, pienas naudingas ir dėl gausybės kitų jame esančių vertingų pagrindinių maistinių medžiagų – baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralų.

Vaistas nuo osteoporozės

Pieno reikšmė sveikatai tiriama įvairiais aspektais. Dėl didelio kalcio, kalio ir magnio kiekio neriebus pienas naudingas sergantiesiems arterine hipertenzija. Pavyzdžiui, osteoporozės prevencija prasideda vaikystėje ir paauglystėje, kai kaulų tankis pasiekia maksimumą, todėl tuo metu labai svarbu suvartoti pakankamą kalcio kiekį.

Tačiau ir vyresniems žmonėms reikia nuolat adekvačiai papildyti kalcio atsargas, nes jos senka. Tyrimais patvirtinta, kad pakankamas kalcio kiekis racione padeda išvengti storosios žarnos vėžio. Pienas ir jo produktai yra svarbiausias ir nenuginčijamas kalcio šaltinis žmogui.

Litre – paros norma

Kalcio pasisavinimas iš pieno yra daug geresnis negu iš kitų kalcio šaltinių, tokių kaip špinatai ar kiti augaliniai produktai. Be kalcio, pienas turi ir vitamino D, fosforo, baltymų, magnio, cinko. Šios medžiagos yra ne mažiau svarbios kaulų metabolizmui. Nuo gimimo iki brandaus amžiaus turime pasisavinti apie 1 kg kalcio, o stiklinėje pieno jo yra 55 proc. šešerių metų vaikui per parą reikalingo kalcio kiekio.

Litre pieno yra suaugusiojo paros kalcio norma. Taip pat yra duomenų, kad vartojant neriebų pieną ir jo produktus galima išvengti per didelio svorio. Vaikų, kurie vartoja tris porcijas pieno ar jo produktų, rečiau genda dantys, suaugusiesiems sumažėja cholesterolio koncentracija kraujyje ir koronarinės širdies ligos rizika. Nustatyta, kad piene yra medžiagų, apsaugančių nuo vėžio – tai kalcis, vitaminas D, konjuguota linolo rūgštis, išrūgų baltymai, butyro rūgštis, sfingomielinas.

Baltymai – gyvybės pagrindas

Baltymai sudaro 16 proc. žmogaus kūno masės, jie žmogaus organizme atlieka daugybę funkcijų: tai organizmo audinių sudedamoji dalis, jie reikalingi kraujui krešėti, atlieka apsauginę funkciją kaip antikūnai, dalyvauja cheminėse reakcijose kaip katalizatoriai. Baltymai yra organizmo hormonai, atliekantys transportinę funkciją.

Lūžus kaulams, nudegus, užsikrėtus kokia nors infekcija, po operacijų organizme padidėja baltymų poreikis. Jie reikalingi žaizdoms gyti, imuninei sistemai. Pavyzdžiui, dantų ėduonies profilaktikai ypač svarbūs pieno baltymai, kalcis ir fosforas.

Organizme nuolat vyksta baltymų apykaita, jie sintezuojami ir nuolat vyksta jų skilimas bei šalinimas. Baltymų žmogus kiekvieną dieną turi gauti su maistu, 800 gramų vienam kūno masės kilogramui.

Išrūgos – tikrai sveika

Žmogaus baltymų šaltiniai yra ne tik pienas ir jo produktai, bet ir mėsa, paukštiena, žuvys, kiaušiniai. Šiuose gyvūniniuose produktuose baltymai yra aukštos biologinės vertės. Ji rodo baltymų efektyvumą patenkinti organizmo poreikius.

Ankštiniai augalai, riešutai, sėklos, grūdiniai produktai yra augalinis baltymų šaltinis, tačiau šių baltymų biologinė vertė yra mažesnė. Paprastai tie vegetarai, kurie geria pieną ir valgo kiaušinius, labai lengvai gauna pakankamai aukštos biologinės vertės baltymų.

Karvės pieno baltymų kiekis – 20 proc., 33–35 gramai litre. 20 proc. iš jų yra išrūgų baltymai, 80 proc. – kazeininiai. Kazeininiuose baltymuose yra daug fosforo, kuris susijungia su kalciu. Būtent kazeininiai baltymai piene sąlygoja didelį kalcio kiekį jame. Išrūgų arba seruminiai baltymai yra kita baltymų grupė piene. Tai albuminas, imunoglobulinai, laktoferinas, transferinas ir kiti. Šie baltymai lengviau virškinami žmogaus skrandyje. Pieno baltymai turi visas esmines nepakeičiamas, kurių negali sintezuoti pats organizmas, amino rūgštis. Tai nulemia šių baltymų aukštą biologinę vertę.

Tradicinė šiuolaikinė medicina, remdamasi tyrimais pagrįstais argumentais, niekada neneigė pieno ir jo produktų reikšmės žmogaus mitybai ir sveikatai. Atvirkščiai, visaverčiame racione pieno ir jo produktų turi būti 2–3 porcijos per dieną. Vaikams, paaugliams, nėščiosioms, maitinančioms moterims, vyresniems žmonėms ir tiems, kuriems reikia padidinti visaverčių baltymų kiekį maiste dėl ligos, pieno ir jo produktų racione turėtų būti dar daugiau.

Rekomendacijos

Besistengiantiesiems maitintis sveikai rekomenduojama laikytis taisyklės "Trys per dieną": kasdien suvartoti 3 porcijas pieno arba jo produktų (jogurto, kefyro, rūgpienio, varškės, sūrio ir kitų).

Viena pieno porcija – tai stiklinė (200 ml) pusriebio arba lieso pieno, indelis (apie 150 g) jogurto, 30 g sūrio arba varškės.


Piene yra:

kalcio, reikalingo kaulams ir dantims,
aukštos kokybės baltymų ląstelėms augti, atsinaujinti bei daugeliui kitų organizmo funkcijų,
angliavandenių – energijai,
magnio – raumenų darbui,
cinko – imuninei sistemai,
taip pat yra kalio, jodo, seleno, B komplekso vitaminų, vitamino A, D ir kitų.


Tyrimų duomenimis

Kauno technologijos universiteto (KTU) Maisto instituto atlikto tyrimo duomenimis, pasterizuotas pienas dažniausiai netenka dalies vertingiausių savo savybių. Ištyrus vienuolika 2,5 ir 3,5 proc. riebumo pieno pavyzdžių, paaiškėjo, kad 9 atvejais juose beveik neliko didžiausią pieno vertę sudarančių sveikos struktūros išrūginių baltymų. Anot tyrimo vadovės, KTU Maisto instituto Fizikinių ir cheminių tyrimų skyriaus vedėjos Galinos Garmienės, šiluma apdorojant pieną pasikeičia baltymų struktūra ir šie praranda savo biologinį aktyvumą. Dauguma atvejų naudojamos technologijos neapsaugo išrūginių baltymų nuo denatūracijos, ir vartotojai geria virintą pieną, iš dalies netekusį vieno svarbiausio komponento, suteikiančio pienui biologinę vertę. Be to, vartotoją pasiekiančio pieno kokybė didžia dalimi priklauso ir nuo iš ūkių superkamo pieno. Kuo prastesnės kokybės žaliavinis pienas, tuo aukštesnėje temperatūroje jį tenka apdoroti. Svarbu, kad pamelžtas pienas būtų nedelsiant atšaldomas, nes kuo ilgiau ir kuo aukštesnėje temperatūroje jis laikomas, tuo sparčiau piene dauginasi bakterijos. Didieji šalies ūkiai turi modernią melžimo ir pieno šaldymo įrangą, užkertančią kelią bakterijoms daugintis, o smulkiesiems ūkininkams ji dažnai būna pernelyg brangi. Taigi žaliavinio pieno kokybė gali smarkiai skirtis, priklausomai nuo ūkio. Atsakomybę dėl pieno kokybės turėtų prisiimti ir pieno perdirbėjai.

Kunigai dėl gripo siūlo linkėti ramybės tik galvos palenkimu

Kunigai dėl gripo siūlo linkėti ramybės tik galvos palenkimu

Atsižvelgdami į šiuo metu Lietuvoje paskelbtą gripo epidemiją, Lietuvos vyskupai nutarė, kad šv. Mišių metu ramybės palinkėjimo apeiga būtų atliekama tik pagarbiu galvos palenkimu šalia esantiems tikintiesiems. Bendruomenėse, kuriose yra tradicija...


Į soliariumą – purvinomis kojomis

Į soliariumą – purvinomis kojomis

Soliariumų mėgėjams nuo šiol niekas negalės papriekaištauti, jei į dirbtinės saulės vonią ners pajuodusiomis nuo purvo kojomis ar prakaitu varvančiomis pažastimis. Besivaikantys įdegio taip pat nebeturės ko kaltinti, jei po saulės procedūrų...


Ką išduoda - suprastėjęs regėjimas naktį

Ką išduoda - suprastėjęs regėjimas naktį

Pagrindinė preižastis trūkumas vitamino A Kiti simptomai išduotantys kad trūksta vitamino A: sausa oda, padidėjęs infekcinių ligų pavojus, metaplazija (priešvėžinė būklė). Pirma nustatyta ir ištirta mitybos nepakankamumo liga - vištakumas, t. y....


Galvokime, kokį maistą vartosime poilsiaudami

Galvokime, kokį maistą vartosime poilsiaudami

Vasarą padaugėja per maistą plintančių infekcijų, nes šių ligų sukėlėjai esant šiltam orui gali ilgai išgyventi aplinkoje, o patekę į maisto produktus - netgi daugintis. Kai kurios bakterijos gamina toksiną, kuris gali sukelti apsinuodijimą...


Kaip apsisaugoti nuo amžinės geltonosios dėmės degeneracijos?

Kaip apsisaugoti nuo amžinės geltonosios dėmės degeneracijos?

Pirmadienį Vilniuje įvykęs piketas visuomenei priminė apie vieną dažniausių aklumo priežasčių Lietuvoje - amžinę geltonosios dėmės degeneraciją (AGDD). Geriausias žinomas apsisaugojimo būdas - nerūkyti tabako. Be to, mokslininkai pateikia vis...


Kamparas – natūrali priemonė nuo peršalimo

Kamparas – natūrali priemonė nuo peršalimo

Kamparas plačiai naudojamas medicinoje kaip antiseptinė, tonizuojanti, nervų spazmus malšinanti priemonė. Iš jo aliejaus gaminami preparatai naudojami kvėpavimo takų ligoms, peršalimams gydyti, taip pat kaip skausmo malšinamoji priemonė. Kamparas...


Migreną gali išgydyti tepalas nuo sąnarių skausmo?

Migreną gali išgydyti tepalas nuo sąnarių skausmo?

Jungtinės Karalystės mokslininkai teigia, kad išgydyti migreną gali padėti gelis nuo nugaros ir sąnarių skausmo.Medikai pabrėžia, jog šis metodas leis pakeisti tabletes, kurios nepadeda, kai migrenos priepuolio metu žmogų jau ima pykinti arba jis...


Kaip apsisaugoti nuo nudegimų?

Kaip apsisaugoti nuo nudegimų?

Sveikatos specialistai primena, kad kapinėse uždegta žvakė yra ne tik simbolis, tačiau ir ugnis. Kaip išvengti nelaimingų atsitikimų? Kauno Visuomenės sveikatos biuro specialistai akcentuoja, kad žvakių liepsna gali nudeginti rankas, pradeginti...


Stresas- progreso variklis

Stresas- progreso variklis

Beveik prieš šimtą metų Hansas Selye, medicinos ir chemijos mokslų daktaras, pradėjo įdėmiai tyrinėti stresą, stresorius ir organizmo atsaką į jį. Taigi šis streso "tėvas" jau tuomet pasakė: "Stresas — tai gyvenimas." Ir...


Nuo problemų – šokio žingsniu

Nuo problemų – šokio žingsniu

Vietoj psichologo konsultacijos – šokio terapijos užsiėmimai. Tam, kad susikaupę rūpesčiai išsilietų per judesį. Tačiau klaipėdiečiai tokį problemų sprendimo būdą vertina gana atsargiai. "Kūnas kartais daug iškalbingesnis nei...


Antioksidantai siejami su mažesne pirmalaikio gimdymo rizika

Antioksidantai siejami su mažesne pirmalaikio gimdymo rizika

Daug raudonų ir oranžinių vaisių bei daržovių vartojančios nėščiosios turi daugiau galimybių, kad negimdys pirma laiko, rodo Kanadoje atliktas tyrimas. Mokslininkai ištyrė daugiau kaip 5300 gimdyvių ir nustatė, kad kraujyje daugiau karotenoidų...


Marso gyvybės detektorius leis išvengti galvos skausmo geriant raudoną vyną

Marso gyvybės detektorius leis išvengti galvos skausmo geriant raudoną vyną

Raudono vyno mėgėjai puikiai žino, jog padauginus šio iš pirmo žvilgsnio nelabai pavojingo gėrimo, galima susilaukti labai nekokių pasekmių - galvos skausmo, pykinimo, blogos savijautos. Nors mokslininkai ir nežada panaikinti tokio nemalonaus vyno...


Aspirinas profilaktiškai - tik širdies ligoniams

Aspirinas profilaktiškai - tik širdies ligoniams

Britų mokslininkai perspėja, kad širdies ligomis nesergantys žmonės neturėtų aspirino vartoti profilaktiškai, siekdami apsisaugoti nuo širdies smūgių ar priepuolių. Leidinio "Drugs and Therapeutics Bulletin" (DTB) atlikta mokslinių...


Kraujospūdis. Kodėl reikia jį matuoti?

Kraujospūdis. Kodėl reikia jį matuoti?

Infarktas, insultas, staigi koronarinė mirtis – visa tai širdies ir kraujagyslių ligos, kurios mūsų dienomis yra viena pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje. Net trečdalis visų mirčių yra sukeltos būtent šių sutrikimų. Rizika susirgti...


N. Samalavičius. Storosios žarnos vėžys – mokestis už civilizaciją

N. Samalavičius. Storosios žarnos vėžys – mokestis už civilizaciją

VU Onkologijos instituto vadovas N. Samalavičius teigia, kad Lietuvoje nuo storosios žarnos vėžio miršta 1000 žmonių, o susirgimų kasmet daugėja. I ar II stadijos ją išgydyti galima daugiau nei du trečdalius ligonių, o ir šiandien apie 60 procentų...


Lietuviai nesiskiepija nuo erkinio encefalito, nes neįvertina jo grėsmės

Lietuviai nesiskiepija nuo erkinio encefalito, nes neįvertina jo grėsmės

Lietuvoje, lyginant su kitomis endeminėmis ES šalimis, yra labai didelė rizika užsikrėsti erkiniu encefalitu. Po šios ligos visiškai pasveiksta tik trečdalis ligonių. Nepaisant to, lietuviai mažiausiai skiepijasi nuo erkinio encefalito. Kita...


Socialinėms reklamoms trūksta psichologų įžvalgų

Socialinėms reklamoms trūksta psichologų įžvalgų

Lietuviškos socialinės reklamos vis dar yra pernelyg neutralios, jas kuriant nedirbama su psichologais, todėl dažnai jos taip ir neatskleidžia problemos esmės, be to, joms trūksta tęstinumo, pastebi lrt.lt kalbinti reklamos ir rinkodaros...


Smilkalai didina tikimybę susirgti vėžiu

Smilkalai didina tikimybę susirgti vėžiu

Smilkalų dūmai gali būti labai saldūs, tačiau dažnai jais kvėpuojant didėja rizika susirgti kvėpavimo takų vėžiu.12 metų tyrę daugiau nei 61 tūkstantį Singapūre gyvenančių kinų, mokslininkai atrado ryšį tarp tarp stiprių smilkalų deginimo ir...


Vargas dėl atopinio dermatito

Vargas dėl atopinio dermatito

Vargstu su atopiniu dermatitu. Kaip jį išsigydyti? O gal tai paprasčiausia alergija ir kuo jos skiriasi? Kaip reikia prisižiūrėti, nes labai niežti visą kūną, ypač dabar, kai reikia nešioti šiltus drabužius. Jau atsisakiau įvairios dušo žėlė,...


Masturbacija – vyrų vaistas nuo šienligės?

Masturbacija – vyrų vaistas nuo šienligės?

Atėjo pavasaris, o kartu artėja ir šienligės sukeliami vargai. Tačiau bijoti nereikia - bent jau vyrams - nes yra greitas ir malonus būdas pagerinti savijautą ir atkimšti užgulusią nosį: ejakuliacija, rašo "New Scientist". Taip pareiškė...


Moterys galvos skausmus kenčia dažniau nei vyrai

Moterys galvos skausmus kenčia dažniau nei vyrai

Galvos skausmas – ne tik moterų sugalvotas pasiteisinimas, kai jos nenori mylėtis ar kalbėtis. Mokslininkai nustatė, kad jos galvos skausmą kenčia išties dažnai. Psichologai atrado, kad moterys kenčia chronišką galvos skausmą ne tik...


Europa – už sveiką širdį

Europa – už sveiką širdį

Septintoji Europos mokslinių tyrimų programa skyrė 14 milijonų eurų ketverius metus truksiančiam projektui "euHeart". Juo siekiama pagerinti širdies ir kraujagyslių ligų diagnostiką bei gydymą. Konsorciumą sudaro 16 partnerių iš šešių...


Vaistažoles pataria rinkti kruopščiai ir atsakingai

Vaistažoles pataria rinkti kruopščiai ir atsakingai

Žolininkai atkreipia dėmesį, kad vaistinius augalus būtina ne tik tinkamai vartoti, bet ir rinkti bei džiovinti, praneša Lietuvos radijas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad žmonės dažnai klysta maišydami vaistinius augalus. Būtina žinoti...


Mažas cholesterolio kiekis gali reikšti vėžį

Mažas cholesterolio kiekis gali reikšti vėžį

Skelbiama, kad mažas cholesterolio kiekis gali signalizuoti apie vėžį, tačiau tai nebūtinai yra šios ligos priežastis. Kaip skelbia "ABC News" bei "Reuters", kitas tuo pat metu atliktas tyrimas kiek komplikavo bendrą supratimą...


Vanduo alkio nenumalšina

Vanduo alkio nenumalšina

Visi žinome seną patarimą norintiems sulieknėti: pusvalandį prieš valgį lėtai išgerti didelę stiklinę vandens. Tikima, kad vanduo užpildo skrandį ir tuomet žmogus suvalgo mažiau maisto. Tačiau amerikiečiai nusprendė tai patikrinti atlikdami...


Rožinio optimizmo terapija

Rožinio optimizmo terapija

Toronto mokslininkai nustatė, kad mūsų nuotaikas keičia matomi vaizdai ir spalvos. Geros emocijos keičia smegenų žievės, atsakingos už reginius, darbą. Kai esam linksmi – spalvos atrodo ryškesnės, o kai liūdni – niūresnės. Taigi, jei...


Kodėl žmonės pripranta vartoti alkoholį?

Kodėl žmonės pripranta vartoti alkoholį?

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl vieniems priklausomybė nuo alkoholio išsivysto, tuo tarpu kitiems – ne. Pasirodo, kad esminis faktorius yra smegenų lankstumas, t.y. ląstelių tarpusavio sąveikos reguliavimo praradimas. Prancūzų mokslininkai...


Mokslininkai atrado, nuo ko priklauso baimė gydytis dantis

Mokslininkai atrado, nuo ko priklauso baimė gydytis dantis

Jei iki šiol bijote eiti pas dantų gydytoją, tai dabar turėsite visiškai įtikinamą pasiteisinimą: tai ne baimė, tiesiog jums teko netinkami genai... Pasirodo, jog labiausiai odontologų bijosi rudaplaukiai strazdanoti žmonės. Ir bijo ne dėl to, kad...


Stresui atsparūs tie, kurie juda

Stresui atsparūs tie, kurie juda

"Kokį stresą išgyvename, priklauso nuo mūsų pačių: ar tai, kas vyksta, priimame kaip iššūkį ir renkamės aktyvią veiklą, ar suglembame, nuleidžiame rankas ir pasiduodame," - sakė Klaipėdos universitetinės ligoninės Miego medicinos centro...


Nemokamas vanduo toks pat geras, kaip ir pirktinis

Nemokamas vanduo toks pat geras, kaip ir pirktinis

"Veido" užsakytas laboratorinis tyrimas atskleidžia, kad Lietuvoje lygiai toks pat geras yra tiek pirktinis, tiek iš čiaupo bėgantis vanduo, o patys geriausi parametrai – natūraliame šaltinio vandenyje. Abejonių kelia tik šulinių...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9