Liepos 13d. Pirmadienis

Ką reikia žinoti apie pieną?

Peržiūrų skaičius: 26568
Ką reikia žinoti apie pieną?

Pasterizuotas pienas nėra toks pats, koks yra ką tik pamelžus karvę, tačiau šiuolaikinės technologijos išsaugo vertingąsias produkto savybes.

Ar tikrai sveika?

Pieno tema pastaruoju metu tapo vienos opiausių diskusijų objektu, pradedant pieno karu su Rusija dėl draudimo įvežti į šią šalį lietuvišką produkciją, baigiant perdirbėjų, valdininkų bei gamintojų ginču dėl būtinybės statyti kooperacinę pieno perdirbimo gamyklą. Tačiau kokia yra mums puikiai pažįstamo, keliančio tiek aistrų produkto vertė ir nauda žmogui?

"Pienas yra vienas didžiausią vertę turinčių gėrimų, kitaip tariant, maistas stiklinėje, o lietuviams tai yra ir pagrindinis kalcio šaltinis, – teigia gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė.
Pasak jos, pienas naudingas ir dėl gausybės kitų jame esančių vertingų pagrindinių maistinių medžiagų – baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralų.

Vaistas nuo osteoporozės

Pieno reikšmė sveikatai tiriama įvairiais aspektais. Dėl didelio kalcio, kalio ir magnio kiekio neriebus pienas naudingas sergantiesiems arterine hipertenzija. Pavyzdžiui, osteoporozės prevencija prasideda vaikystėje ir paauglystėje, kai kaulų tankis pasiekia maksimumą, todėl tuo metu labai svarbu suvartoti pakankamą kalcio kiekį.

Tačiau ir vyresniems žmonėms reikia nuolat adekvačiai papildyti kalcio atsargas, nes jos senka. Tyrimais patvirtinta, kad pakankamas kalcio kiekis racione padeda išvengti storosios žarnos vėžio. Pienas ir jo produktai yra svarbiausias ir nenuginčijamas kalcio šaltinis žmogui.

Litre – paros norma

Kalcio pasisavinimas iš pieno yra daug geresnis negu iš kitų kalcio šaltinių, tokių kaip špinatai ar kiti augaliniai produktai. Be kalcio, pienas turi ir vitamino D, fosforo, baltymų, magnio, cinko. Šios medžiagos yra ne mažiau svarbios kaulų metabolizmui. Nuo gimimo iki brandaus amžiaus turime pasisavinti apie 1 kg kalcio, o stiklinėje pieno jo yra 55 proc. šešerių metų vaikui per parą reikalingo kalcio kiekio.

Litre pieno yra suaugusiojo paros kalcio norma. Taip pat yra duomenų, kad vartojant neriebų pieną ir jo produktus galima išvengti per didelio svorio. Vaikų, kurie vartoja tris porcijas pieno ar jo produktų, rečiau genda dantys, suaugusiesiems sumažėja cholesterolio koncentracija kraujyje ir koronarinės širdies ligos rizika. Nustatyta, kad piene yra medžiagų, apsaugančių nuo vėžio – tai kalcis, vitaminas D, konjuguota linolo rūgštis, išrūgų baltymai, butyro rūgštis, sfingomielinas.

Baltymai – gyvybės pagrindas

Baltymai sudaro 16 proc. žmogaus kūno masės, jie žmogaus organizme atlieka daugybę funkcijų: tai organizmo audinių sudedamoji dalis, jie reikalingi kraujui krešėti, atlieka apsauginę funkciją kaip antikūnai, dalyvauja cheminėse reakcijose kaip katalizatoriai. Baltymai yra organizmo hormonai, atliekantys transportinę funkciją.

Lūžus kaulams, nudegus, užsikrėtus kokia nors infekcija, po operacijų organizme padidėja baltymų poreikis. Jie reikalingi žaizdoms gyti, imuninei sistemai. Pavyzdžiui, dantų ėduonies profilaktikai ypač svarbūs pieno baltymai, kalcis ir fosforas.

Organizme nuolat vyksta baltymų apykaita, jie sintezuojami ir nuolat vyksta jų skilimas bei šalinimas. Baltymų žmogus kiekvieną dieną turi gauti su maistu, 800 gramų vienam kūno masės kilogramui.

Išrūgos – tikrai sveika

Žmogaus baltymų šaltiniai yra ne tik pienas ir jo produktai, bet ir mėsa, paukštiena, žuvys, kiaušiniai. Šiuose gyvūniniuose produktuose baltymai yra aukštos biologinės vertės. Ji rodo baltymų efektyvumą patenkinti organizmo poreikius.

Ankštiniai augalai, riešutai, sėklos, grūdiniai produktai yra augalinis baltymų šaltinis, tačiau šių baltymų biologinė vertė yra mažesnė. Paprastai tie vegetarai, kurie geria pieną ir valgo kiaušinius, labai lengvai gauna pakankamai aukštos biologinės vertės baltymų.

Karvės pieno baltymų kiekis – 20 proc., 33–35 gramai litre. 20 proc. iš jų yra išrūgų baltymai, 80 proc. – kazeininiai. Kazeininiuose baltymuose yra daug fosforo, kuris susijungia su kalciu. Būtent kazeininiai baltymai piene sąlygoja didelį kalcio kiekį jame. Išrūgų arba seruminiai baltymai yra kita baltymų grupė piene. Tai albuminas, imunoglobulinai, laktoferinas, transferinas ir kiti. Šie baltymai lengviau virškinami žmogaus skrandyje. Pieno baltymai turi visas esmines nepakeičiamas, kurių negali sintezuoti pats organizmas, amino rūgštis. Tai nulemia šių baltymų aukštą biologinę vertę.

Tradicinė šiuolaikinė medicina, remdamasi tyrimais pagrįstais argumentais, niekada neneigė pieno ir jo produktų reikšmės žmogaus mitybai ir sveikatai. Atvirkščiai, visaverčiame racione pieno ir jo produktų turi būti 2–3 porcijos per dieną. Vaikams, paaugliams, nėščiosioms, maitinančioms moterims, vyresniems žmonėms ir tiems, kuriems reikia padidinti visaverčių baltymų kiekį maiste dėl ligos, pieno ir jo produktų racione turėtų būti dar daugiau.

Rekomendacijos

Besistengiantiesiems maitintis sveikai rekomenduojama laikytis taisyklės "Trys per dieną": kasdien suvartoti 3 porcijas pieno arba jo produktų (jogurto, kefyro, rūgpienio, varškės, sūrio ir kitų).

Viena pieno porcija – tai stiklinė (200 ml) pusriebio arba lieso pieno, indelis (apie 150 g) jogurto, 30 g sūrio arba varškės.


Piene yra:

kalcio, reikalingo kaulams ir dantims,
aukštos kokybės baltymų ląstelėms augti, atsinaujinti bei daugeliui kitų organizmo funkcijų,
angliavandenių – energijai,
magnio – raumenų darbui,
cinko – imuninei sistemai,
taip pat yra kalio, jodo, seleno, B komplekso vitaminų, vitamino A, D ir kitų.


Tyrimų duomenimis

Kauno technologijos universiteto (KTU) Maisto instituto atlikto tyrimo duomenimis, pasterizuotas pienas dažniausiai netenka dalies vertingiausių savo savybių. Ištyrus vienuolika 2,5 ir 3,5 proc. riebumo pieno pavyzdžių, paaiškėjo, kad 9 atvejais juose beveik neliko didžiausią pieno vertę sudarančių sveikos struktūros išrūginių baltymų. Anot tyrimo vadovės, KTU Maisto instituto Fizikinių ir cheminių tyrimų skyriaus vedėjos Galinos Garmienės, šiluma apdorojant pieną pasikeičia baltymų struktūra ir šie praranda savo biologinį aktyvumą. Dauguma atvejų naudojamos technologijos neapsaugo išrūginių baltymų nuo denatūracijos, ir vartotojai geria virintą pieną, iš dalies netekusį vieno svarbiausio komponento, suteikiančio pienui biologinę vertę. Be to, vartotoją pasiekiančio pieno kokybė didžia dalimi priklauso ir nuo iš ūkių superkamo pieno. Kuo prastesnės kokybės žaliavinis pienas, tuo aukštesnėje temperatūroje jį tenka apdoroti. Svarbu, kad pamelžtas pienas būtų nedelsiant atšaldomas, nes kuo ilgiau ir kuo aukštesnėje temperatūroje jis laikomas, tuo sparčiau piene dauginasi bakterijos. Didieji šalies ūkiai turi modernią melžimo ir pieno šaldymo įrangą, užkertančią kelią bakterijoms daugintis, o smulkiesiems ūkininkams ji dažnai būna pernelyg brangi. Taigi žaliavinio pieno kokybė gali smarkiai skirtis, priklausomai nuo ūkio. Atsakomybę dėl pieno kokybės turėtų prisiimti ir pieno perdirbėjai.

Nudegus - pirmiausia vanduo, visa kita paskui!

Nudegus - pirmiausia vanduo, visa kita paskui!

Saugokite vaikus. Jie dažniausiai nukenčia dėl artimųjų neatsargumo. Kasmet Lietuvoje nudega per 10 000 žmonių, apie trečdalis jų - vaikai. Ketvirtadalis šių žmonių paguldoma į ligonines, kur jiems dėl įvairaus stiprumo nudegimų atliekamos...


Draudimai rūkyti sumažina širdies smūgių

Draudimai rūkyti sumažina širdies smūgių

Draudimai rūkyti viešose vietose turėjo didesnę įtaką širdies priepuolių prevencijai nei kada nors tikėtasi, rodo surinkti duomenys. Anot dviejų studijų, draudimai rūkyti Europoje ir Šiaurės Amerikoje širdies smūgių sumažino trečdaliu, praneša...


"Būk graži be peilio": apie kaklą našlaitį ir naują veidą

"Būk graži be peilio": apie kaklą našlaitį ir naują veidą

"Neskaityk atsigulus, atsiras pasmakrė", – įspėdavo mama. Ar iš tiesų netinkama kūno padėtis turi įtakos kaklui – didžiausiam amžiaus išdavikui? Ar hialurono rūgšties injekcijomis galima sumodeliuoti veidą? Projekto "Būk...


Kokiomis savaitės dienomis geriausiai mylėtis?

Kokiomis savaitės dienomis geriausiai mylėtis?

Besimylintiems žmonėms reikia ne tik atsižvelgti į oro temperatūrą, mėnesį, tačiau ir savaitės dieną. Anot astrologų, geriausia mylėtis savaitgaliais. Pirmadienis. Jei pora mylisi pirmadienį, vadinasi, per savaitgalį nepavyko atsikratyti nervinės...


Nuskausminamieji nėštumo laikotarpiu gali lemti vaisingumo sutrikimus

Nuskausminamieji nėštumo laikotarpiu gali lemti vaisingumo sutrikimus

Nestiprių nuskausminamųjų vaistų vartojimas nėštumo laikotarpiu gali iš dalies būti priežastis, kodėl pastaraisiais dešimtmečiais smarkiai padaugėjo vyrų vaisingumo sutrikimų. Skandinavijoje atliktas tyrimas parodė, kad daugiau nei vieną nestiprų...


Sutraukė mėšlungis

Sutraukė mėšlungis

Raumenų mėšlungis atsiranda nepriklausomai nuo žmogaus valios ir jo negalima reguliuoti. Dėl to prasidėjęs mėšlungis gali "išmušti" žmogų iš bet kokio ritmo ir sutrikdyti jo aktyvią veiklą. Dažniausiai "sutraukia" kojų, ypač...


MP3 grotuvų ausinės širdininkams labai pavojingos

MP3 grotuvų ausinės širdininkams labai pavojingos

MP3 grotuvų ausinės kelia didelį pavojų pacientams su implantuotais širdies stimuliatoriais ir defibriliatoriais, atskleidė JAV atliktas tyrimas. Beth Israel medicinos centro Bostone specialistai, ištyrę 60 tokius prietaisus naudojančių ligonių,...


Sveika mokymosi aplinka – gera mokslo metų pradžia

Sveika mokymosi aplinka – gera mokslo metų pradžia

Prasidėjus mokslo metams Kauno visuomenės sveikatos centro (KVSC) specialistai primena, jog mokyklose turi būti sudarytos tinkamos sąlygos vaikų ugdymui, o mokiniai iki rugsėjo 15 d. turi mokyklai pateikti informaciją apie profilaktinio sveikatos...


Storulis - potencialus ligonis

Storulis - potencialus ligonis

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nutukusių vaikų kasmet padaugėja 2 proc. Nutukimas dabar plinta 20 kartų greičiau nei prieš 40 metų. PSO prognozuoja, kad kitąmet 1 iš 10 vaikų bus nutukęs. Šiandien nutukimas - viena labiausiai...


Vis daugiau lietuvių serga onkologinėmis ligomis

Vis daugiau lietuvių serga onkologinėmis ligomis

Išgirsti diagnozę, jog susirgai vėžiu – daugumos žmonių baimė. Vilniaus universiteto Onkologijos instituto duomenimis, visoje Lietuvoje kasdien beveik 50 žmonių išgirsta, kad jie susirgo vėžiu. Vienas iš Lietuvos sveikatos programos tikslų...


Moterų krūtis tikrins darbe

Moterų krūtis tikrins darbe

Sveikatinimo akcijos "Nedelsk" simboliu tapęs rožinis autobusiukas atriedės ir į Klaipėdą. Gegužė skelbiama moterų sveikatos mėnesiu, per kurį dailiosios lyties atstovės bus kviečiamos pasitikrinti dėl krūties vėžio. Per 18 akcijos dienų...


Kada automobilio kondicionierius tampa priešu

Kada automobilio kondicionierius tampa priešu

Manoma, jog automobilio kondicionierius yra vienas pagrindinių persišaldymų šiltuoju metu kaltininkas. Bet būna kaltas ne pats kondicionierius, o neteisingas naudojimąsis juo. Nereikėtų smarkiai atšaldyti oro: optimaliausia žmogaus organizmui...


Kokie pavojai tyko mylintis gamtoje?

Kokie pavojai tyko mylintis gamtoje?

Nusibodo mylėtis namuose. Su draugu norime išbandyti seksą gamtoje, tačiau nežinome, kur mylėtis saugiausia ir kokie pavojai tyko mylintis gamtoje? Skaitytoja Jovilė. Seksologas Viktoras Šapurovas sako, kad tokiems susitikimams pievose ar miškuose...


Vyrų menopauzė – kas tai?

Vyrų menopauzė – kas tai?

Moterys ne vienintelės kenčia nuo hormonų kaitos. Gydytojų teigimu, vyrai taip pat patiria kai kuriuos moterų išgyvenamus menopauzės simptomus. Kaip rašo men.webmd.com, medikų bendruomenė dar diskutuoja, ar tikrai vyrams irgi būdingas toks...


Saulė ir karščiai – realus pavojus sveikatai

Saulė ir karščiai – realus pavojus sveikatai

Medikai įspėja, kad saule reikia mėgautis atsakingai, o atslinkus karščiui ypač saugoti savo sveikatą. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms ir mažiems vaikams. Reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ gydytojas Gabrielius Rauckis...


Badaujantis jogas pribloškė mokslininkus

Badaujantis jogas pribloškė mokslininkus

83-metis indas, tvirtinantis jau septynis dešimtmečius gyvenantis be vandens ir maisto, nustebino jį dvi savaites tyrusius Indijos kariuomenės medikus. Prahladas Janis dvi savaites praleido Gujarato valstijos ligoninėje, kur jį nuolat stebėjo 30...


Supermaistas: ispaninio šalavijo (chia) sėklos ir žalios kakavos pupelės

Supermaistas: ispaninio šalavijo (chia) sėklos ir žalios kakavos pupelės

Ispaninio šalavijo (chia) sėklos ir smulkintos žalios (raw) kakavos pupelės - supermaistas gerai nuotaikai ir sveikatai!


Nugaros skausmas persekioja vis jaunesnius

Nugaros skausmas persekioja vis jaunesnius

Skausmas yra vienas dažniausių nusiskundimų, dėl kurių žmonės kreipiasi į gydytojus. Moteris dažniau vargina migreniniai galvos skausmai, o vyrus, kurie dažniau patiria traumas, - nugaros. Beveik visus vyresnius žmones kamuoja sąnarių maudimas ir...


Rūkymas kasmet tampa 5 mln. žmonių mirties priežastimi

Rūkymas kasmet tampa 5 mln. žmonių mirties priežastimi

Dėl rūkymo sukeltų padarinių, Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, kasmet pasaulyje miršta 5 mln. žmonių. Maždaug 600 tūkst. gyventojų miršta dėl pasyvaus rūkymo, teigiama trečiadienį paskelbtoje Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ataskaitoje,...


Lietuvos moterims svarbiau darbas, negu galimybė išvengti gimdos kaklelio vėžio

Lietuvos moterims svarbiau darbas, negu galimybė išvengti gimdos kaklelio vėžio

Tyrimo metu apklausta daugiau nei tūkstantis 18-55 metų amžiaus moterų iš Lietuvos. Dauguma apklausoje dalyvavusių moterų, t.y. 58 proc., teigė, kad geriau praleistų gimdos kaklelio ląstelių citologinio tepinėlio ( PAP) tyrimą, padedantį nustatyti...


Kaip apsaugoti plaukus vasarą?

Kaip apsaugoti plaukus vasarą?

Kaip apsaugoti plaukus nuo saulės? Kaip apsaugoti galvos odą ir plaukus vasarą? Į šiuos klausimus nuolat ieško atsakymų žmonės, vasaros metu susiduriantys su pleiskanomis, išsausėjusios arba riebios galvos odos problemomis. Veikiami...


Šiltuose kraštuose lietuviai dažniausiai peršąla nuo kondicionierių

Šiltuose kraštuose lietuviai dažniausiai peršąla nuo kondicionierių

Draudimo bendrovės "ERGO Lietuva" kelionių draudimo statistika rodo, kad dažniausiai lietuviams gydytojų pagalbos prireikia apsinuodijus, peršalus ar patyrus traumą tokiose šalyse kaip Turkija, Graikija ir Egiptas. Į gydytojus...


Blogo kvapo priežastis

Blogo kvapo priežastis

Ant liežuvio pa­viršiaus "gy­ve­na­nč­ios" bak­te­ri­jos So­lo­bac­te­rium mo­o­rei yra pa­grin­dinė iš bur­nos sklin­da­nč­io blo­go kva­po...


Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas

Gaivieji gėrimai didina kasos vėžio pavojų, atskleidė tyrimas

Du ar daugiau gaiviųjų gėrimų butelių per savaitę gali dvigubai padidinti susirgimo kasos vėžiu riziką, atskleidė JAV mokslininkų tyrimas. Jo rezultatai patvirtino saldintų gaiviųjų gėrimų vartojimo ir susirgimų kasos vėžiu koreliaciją, skelbia...


Druską beriame negalvodami apie skonį ir sveikatą

Druską beriame negalvodami apie skonį ir sveikatą

Lietuvos gyventojai suvartoja vidutiniškai bent porą kartų daugiau druskos nei rekomenduojama, rodo tyrimai. O per didelis druskos vartojimas yra susijęs su širdies ir kraujagyslių ligomis, gali turėti įtakos nutukimui, teigia Valstybinio...


F.Taunytė: neužsigrūdinęs žmogus peršąla ir vasarą

F.Taunytė: neužsigrūdinęs žmogus peršąla ir vasarą

Vasarą maudydamiesi palyginti šaltoje Baltijos jūroje tikimės užsigrūdinti, kad nesirgtume žiemą. Deja, neretai peršalimo ligomis susergame ir karštuoju metų laiku. Gydytoja Filomena Taunytė tvirtina, kad nusilpus imunitetui reikia iš esmės keisti...


Antibiotikai: nauda ir žala

Antibiotikai: nauda ir žala

Gripo sukeltas komplikacijas ir kai kurias kitas ligas neretai tenka gydyti antibiotikais. Tačiau kartu su jais reikia vartoti ir gerųjų bakterijų preparatus. Tai žino ne visi. Daugiau kaip pusei vaikų ir trečdaliui suaugusiųjų, atėjusių pas...


Atminties sutrikimai siejami su smegenų nykimu

Atminties sutrikimai siejami su smegenų nykimu

Nyderlandų tyrėjai mano, kad trumpalaikiai atminties sutrikimai susiję su smegenų nykimu. Mokslininkai nuskenavo beveik 500 atmintimi besiskundžiančių asmenų smegenis ir nustatė, kad jų hipokampo (atminčiai svarbi smegenų dalis, kuri viena pirmųjų...


"Eglės" sanatorija atidarė naują kompleksą

"Eglės" sanatorija atidarė naują kompleksą

Didžiausia šalyje Druskininkų "Eglės" sanatorija jau laukia klientų ką tik įrengtame gydymo centre "Eglė+". Čia lankytojams siūloma daugiau kaip 100 procedūrų ir paslaugų. Gydymo centras įkurdintas naujame sanatorijos...


Skausmą malšinti padės aitriosios paprikos

Skausmą malšinti padės aitriosios paprikos

Mokslininkai tiria aitriąsias paprikas, tikėdamiesi sukurti naujos kartos skausmą malšinančius vaistus. Teksaso universiteto mokslininkai teigia, kad skaudamose žmogaus kūno vietose randama medžiagos, panašios į aitriųjų paprikų aštrumą nulemiantį...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9