Gegužės 22d. Sekmadienis

Ką reikia žinoti apie pieną?

Peržiūrų skaičius: 26568
Ką reikia žinoti apie pieną?

Pasterizuotas pienas nėra toks pats, koks yra ką tik pamelžus karvę, tačiau šiuolaikinės technologijos išsaugo vertingąsias produkto savybes.

Ar tikrai sveika?

Pieno tema pastaruoju metu tapo vienos opiausių diskusijų objektu, pradedant pieno karu su Rusija dėl draudimo įvežti į šią šalį lietuvišką produkciją, baigiant perdirbėjų, valdininkų bei gamintojų ginču dėl būtinybės statyti kooperacinę pieno perdirbimo gamyklą. Tačiau kokia yra mums puikiai pažįstamo, keliančio tiek aistrų produkto vertė ir nauda žmogui?

"Pienas yra vienas didžiausią vertę turinčių gėrimų, kitaip tariant, maistas stiklinėje, o lietuviams tai yra ir pagrindinis kalcio šaltinis, – teigia gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė.
Pasak jos, pienas naudingas ir dėl gausybės kitų jame esančių vertingų pagrindinių maistinių medžiagų – baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralų.

Vaistas nuo osteoporozės

Pieno reikšmė sveikatai tiriama įvairiais aspektais. Dėl didelio kalcio, kalio ir magnio kiekio neriebus pienas naudingas sergantiesiems arterine hipertenzija. Pavyzdžiui, osteoporozės prevencija prasideda vaikystėje ir paauglystėje, kai kaulų tankis pasiekia maksimumą, todėl tuo metu labai svarbu suvartoti pakankamą kalcio kiekį.

Tačiau ir vyresniems žmonėms reikia nuolat adekvačiai papildyti kalcio atsargas, nes jos senka. Tyrimais patvirtinta, kad pakankamas kalcio kiekis racione padeda išvengti storosios žarnos vėžio. Pienas ir jo produktai yra svarbiausias ir nenuginčijamas kalcio šaltinis žmogui.

Litre – paros norma

Kalcio pasisavinimas iš pieno yra daug geresnis negu iš kitų kalcio šaltinių, tokių kaip špinatai ar kiti augaliniai produktai. Be kalcio, pienas turi ir vitamino D, fosforo, baltymų, magnio, cinko. Šios medžiagos yra ne mažiau svarbios kaulų metabolizmui. Nuo gimimo iki brandaus amžiaus turime pasisavinti apie 1 kg kalcio, o stiklinėje pieno jo yra 55 proc. šešerių metų vaikui per parą reikalingo kalcio kiekio.

Litre pieno yra suaugusiojo paros kalcio norma. Taip pat yra duomenų, kad vartojant neriebų pieną ir jo produktus galima išvengti per didelio svorio. Vaikų, kurie vartoja tris porcijas pieno ar jo produktų, rečiau genda dantys, suaugusiesiems sumažėja cholesterolio koncentracija kraujyje ir koronarinės širdies ligos rizika. Nustatyta, kad piene yra medžiagų, apsaugančių nuo vėžio – tai kalcis, vitaminas D, konjuguota linolo rūgštis, išrūgų baltymai, butyro rūgštis, sfingomielinas.

Baltymai – gyvybės pagrindas

Baltymai sudaro 16 proc. žmogaus kūno masės, jie žmogaus organizme atlieka daugybę funkcijų: tai organizmo audinių sudedamoji dalis, jie reikalingi kraujui krešėti, atlieka apsauginę funkciją kaip antikūnai, dalyvauja cheminėse reakcijose kaip katalizatoriai. Baltymai yra organizmo hormonai, atliekantys transportinę funkciją.

Lūžus kaulams, nudegus, užsikrėtus kokia nors infekcija, po operacijų organizme padidėja baltymų poreikis. Jie reikalingi žaizdoms gyti, imuninei sistemai. Pavyzdžiui, dantų ėduonies profilaktikai ypač svarbūs pieno baltymai, kalcis ir fosforas.

Organizme nuolat vyksta baltymų apykaita, jie sintezuojami ir nuolat vyksta jų skilimas bei šalinimas. Baltymų žmogus kiekvieną dieną turi gauti su maistu, 800 gramų vienam kūno masės kilogramui.

Išrūgos – tikrai sveika

Žmogaus baltymų šaltiniai yra ne tik pienas ir jo produktai, bet ir mėsa, paukštiena, žuvys, kiaušiniai. Šiuose gyvūniniuose produktuose baltymai yra aukštos biologinės vertės. Ji rodo baltymų efektyvumą patenkinti organizmo poreikius.

Ankštiniai augalai, riešutai, sėklos, grūdiniai produktai yra augalinis baltymų šaltinis, tačiau šių baltymų biologinė vertė yra mažesnė. Paprastai tie vegetarai, kurie geria pieną ir valgo kiaušinius, labai lengvai gauna pakankamai aukštos biologinės vertės baltymų.

Karvės pieno baltymų kiekis – 20 proc., 33–35 gramai litre. 20 proc. iš jų yra išrūgų baltymai, 80 proc. – kazeininiai. Kazeininiuose baltymuose yra daug fosforo, kuris susijungia su kalciu. Būtent kazeininiai baltymai piene sąlygoja didelį kalcio kiekį jame. Išrūgų arba seruminiai baltymai yra kita baltymų grupė piene. Tai albuminas, imunoglobulinai, laktoferinas, transferinas ir kiti. Šie baltymai lengviau virškinami žmogaus skrandyje. Pieno baltymai turi visas esmines nepakeičiamas, kurių negali sintezuoti pats organizmas, amino rūgštis. Tai nulemia šių baltymų aukštą biologinę vertę.

Tradicinė šiuolaikinė medicina, remdamasi tyrimais pagrįstais argumentais, niekada neneigė pieno ir jo produktų reikšmės žmogaus mitybai ir sveikatai. Atvirkščiai, visaverčiame racione pieno ir jo produktų turi būti 2–3 porcijos per dieną. Vaikams, paaugliams, nėščiosioms, maitinančioms moterims, vyresniems žmonėms ir tiems, kuriems reikia padidinti visaverčių baltymų kiekį maiste dėl ligos, pieno ir jo produktų racione turėtų būti dar daugiau.

Rekomendacijos

Besistengiantiesiems maitintis sveikai rekomenduojama laikytis taisyklės "Trys per dieną": kasdien suvartoti 3 porcijas pieno arba jo produktų (jogurto, kefyro, rūgpienio, varškės, sūrio ir kitų).

Viena pieno porcija – tai stiklinė (200 ml) pusriebio arba lieso pieno, indelis (apie 150 g) jogurto, 30 g sūrio arba varškės.


Piene yra:

kalcio, reikalingo kaulams ir dantims,
aukštos kokybės baltymų ląstelėms augti, atsinaujinti bei daugeliui kitų organizmo funkcijų,
angliavandenių – energijai,
magnio – raumenų darbui,
cinko – imuninei sistemai,
taip pat yra kalio, jodo, seleno, B komplekso vitaminų, vitamino A, D ir kitų.


Tyrimų duomenimis

Kauno technologijos universiteto (KTU) Maisto instituto atlikto tyrimo duomenimis, pasterizuotas pienas dažniausiai netenka dalies vertingiausių savo savybių. Ištyrus vienuolika 2,5 ir 3,5 proc. riebumo pieno pavyzdžių, paaiškėjo, kad 9 atvejais juose beveik neliko didžiausią pieno vertę sudarančių sveikos struktūros išrūginių baltymų. Anot tyrimo vadovės, KTU Maisto instituto Fizikinių ir cheminių tyrimų skyriaus vedėjos Galinos Garmienės, šiluma apdorojant pieną pasikeičia baltymų struktūra ir šie praranda savo biologinį aktyvumą. Dauguma atvejų naudojamos technologijos neapsaugo išrūginių baltymų nuo denatūracijos, ir vartotojai geria virintą pieną, iš dalies netekusį vieno svarbiausio komponento, suteikiančio pienui biologinę vertę. Be to, vartotoją pasiekiančio pieno kokybė didžia dalimi priklauso ir nuo iš ūkių superkamo pieno. Kuo prastesnės kokybės žaliavinis pienas, tuo aukštesnėje temperatūroje jį tenka apdoroti. Svarbu, kad pamelžtas pienas būtų nedelsiant atšaldomas, nes kuo ilgiau ir kuo aukštesnėje temperatūroje jis laikomas, tuo sparčiau piene dauginasi bakterijos. Didieji šalies ūkiai turi modernią melžimo ir pieno šaldymo įrangą, užkertančią kelią bakterijoms daugintis, o smulkiesiems ūkininkams ji dažnai būna pernelyg brangi. Taigi žaliavinio pieno kokybė gali smarkiai skirtis, priklausomai nuo ūkio. Atsakomybę dėl pieno kokybės turėtų prisiimti ir pieno perdirbėjai.

Uždarykite automobilių langus - neteks sirgti

Uždarykite automobilių langus - neteks sirgti

Vėjo kedenami plaukai, ypatingas laisvės pojūtis – šių savo automobilių privalumų kabrioletų vairuotojai į nieką neiškeistų. Ne vienas jų, mėgstančių greitį, raukydamasis nuo skausmo vėl mins gydytojų slenkstį. Anot ausų, nosies, gerklės...


Perėjimas į vasaros laiką didina širdies priepuolio tikimybę

Perėjimas į vasaros laiką didina širdies priepuolio tikimybę

Sugrįžtant prie žiemos (įprastinio) laiko, pastebimas nedidelis širdies priepuolių (miokardo infarkto) sumažėjimas, tuo tarpu pavasarį, perstatant laikrodžius vasaros laikui vyksta priešingas efektas. Šiuos dėsningumus nustatė Imre Janszky iš...


Reumatinės ligos – mūsų laikmečio rykštė

Reumatinės ligos – mūsų laikmečio rykštė

Apie šias ligas kalbamės su gydytoja reumatologe Rūta Laučiuvienė, kuri sutiko nuo šiol reguliariai atvykti į mūsų kliniką ir padėti diagnozuoti ir gydyti šias ligas. - Dažniausia iš jų - reumatoidinis artritas (RA). Kasmet mūsų šalyje...


Egzoskeletas sugrąžina judėjimo laisvę paralyžuotiems žmonėms

Egzoskeletas sugrąžina judėjimo laisvę paralyžuotiems žmonėms

Elektroninis egzoskeletas gražino judėjimo laisvę žmogui, 20 metų praleidusiam neįgaliojo vežimėlyje. 41 metų Izraelio gyventojas Radis Kaiofas pastaruosius du dešimtmečius praleido neįgaliojo vežimėlyje. Dabar jis vaikšto gatvėmis, padedamas...


Vaistas nuo kvaišalų – užtrenktos durys

Vaistas nuo kvaišalų – užtrenktos durys

Tėvai važiuoja į "tašką" nupirkti narkotikų sūnui. Taip jie ne tik vaiką, bet ir save dar labiau gramzdina į kvaišalų liūną. Specialistai negailestingi – jei kitos ligos iš šalia esančiųjų reikalauja užuojautos ir supratimo, tai...


Tinklainės implantai grąžino regėjimą akliesiems

Tinklainės implantai grąžino regėjimą akliesiems

Panaudojus tinklainės implantus, Vokietijos mokslininkams ir medikams pavyko akliesiems iš dalies atstatyti regėjimą, pranešė "Der Spiegel". Tiubingeno universiteto specialistų sukurtos miniatiūrinės mikroschemos su fotoelementais,...


10 atsakymų apie sąnarių priežiūrą

10 atsakymų apie sąnarių priežiūrą

Priežasčių, kodėl atsiranda sąnarių skausmas – daugybė. Apie sąnarių ligas kasmet primena atvėsę orai, kai kurie žmonės sąnarių skausmą jaučia intensyviau padirbus fizinį darbą. Įtemptas gyvenimo tempas, paveldimumas, antsvoris, netinkama...


Kodėl miegas labai svarbus norint palaikyti stiprų imunitetą?

Kodėl miegas labai svarbus norint palaikyti stiprų imunitetą?

Galima atrasti pakankamai nemažai būdų, galinčių padėti sustiprinti imuninę sistemą. Vieni jų natūralūs, kiti – ne. Tačiau vienas iš daugiausiai įtakos turinčių veiksnių, kuris leidžia užtikrinti ne tik stiprų imunitetą, bet ir gerą...


Grožio chemijos didžioji paslaptis – žudantys konservantai

Grožio chemijos didžioji paslaptis – žudantys konservantai

Dekoratyvi kosmetika puošia, tačiau išorinis blizgesys netrukus gali virsti ašarų pakalne. Visuomenės sveikatos centro specialistai ragina būti budriems ir įspėja, kad Lietuvos parduotuvių lentynose vis dar pasitaiko nesaugios kosmetikos, neretai...


Tyrimas: kanapių rūkymas pažeidžia smegenis

Tyrimas: kanapių rūkymas pažeidžia smegenis

Švedijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad marihuanos rūkymas jauniems žmonėms yra kur kas pavojingesnis, nei buvo manoma iki šiol. Švedijos nacionalinio visuomenės sveikatos instituto (Statens folkhälsoinstitut) daktaras Nilsas...


Kalcio papildai kenkia širdžiai?

Kalcio papildai kenkia širdžiai?

Kalcio papildai dažniausiai skiriami moterims po menopauzės, kad neretėtų kaulai. Ankstesni tyrimai rodė, kad kalcio priedai, mažindami cholesterolio kiekį kraujyje, taip pat gali apsaugoti nuo kraujagyslių ligų. Tačiau dabar Britanijos medicinos...


Kaip padėti sausoms akims?

Kaip padėti sausoms akims?

Technikos amžiuje esame lipte prilipę prie kompiuterio, sėdime aklinai izoliuotose patalpose, kuriose - kondicionieriai ir plastiko langai. Kiek dėl to kenčia mūsų akys? Rūpinamės savo oda ir plaukais, tačiau pamirštame akis. Ir sunerimstame tik...


7 vietos, kur gyvena sveikiausi žmonės

7 vietos, kur gyvena sveikiausi žmonės

Čia žmonės nugyvena daugiau nei po aštuonias ar devynias dešimtis metų. Jų gyvensena - sveika, tačiau ją lemia ne tiek asmeninis pasirinkimas, kiek ilgainiui susiformavusi kultūra. Septynias vietas, kurias namais vadina sveikiausi pasaulio žmonės,...


Šokoladas - skanus būdas regėjimui gerinti

Šokoladas - skanus būdas regėjimui gerinti

Šalin morkas – tegyvuoja šokoladas! Pagaliau turime dar vieną pateisinimą savo saldžiai pagundai – juodasis šokoladas stiprina regėjimą. Naujausi tyrimai rodo, kad šis gardumynas gerina gebėjimą matyti nedidelio kontrasto situacijose,...


Migreną gali išgydyti tepalas nuo sąnarių skausmo?

Migreną gali išgydyti tepalas nuo sąnarių skausmo?

Jungtinės Karalystės mokslininkai teigia, kad išgydyti migreną gali padėti gelis nuo nugaros ir sąnarių skausmo.Medikai pabrėžia, jog šis metodas leis pakeisti tabletes, kurios nepadeda, kai migrenos priepuolio metu žmogų jau ima pykinti arba jis...


Gražios tik sveikos kojos

Gražios tik sveikos kojos

Išsiplėtusios kojų venos jau gydomos ne tik tradiciniu būdu, bet ir lazeriu. "Statistika rodo, kad venų varikozė dažniau pasitaiko moterims, ypač nėštumo metu ir po gimdymo. Išsiplėtusios kojų venos taip pat kankina vyresnius nei 50 metų...


Kokių vaistų įsidėti į kelionės krepšį?

Kokių vaistų įsidėti į kelionės krepšį?

Įprasta, jog vasara - atostogų ir kelionių metas. Su kelionėmis neretai susijusi ir darbinė veikla - komandiruotės. Nepaisant kelionės paskirties dažniausiai išvykos į svečias šalis visuomet susijusios su padidėjusia rizika sveikatai....


Apie ką byloja kraujo grupė

Apie ką byloja kraujo grupė

Tačiau ką pats žinai apie savo kraują? Dažniausiai tik grupę ir rezus faktorių. Tiek viena, tiek kita rodo, kad Tavo kraujyje yra arba nėra tam tikrų baltymų — agliutinogenų, kurie prisitvirtina prie eritrocito. Pažvelgus pro mikroskopą šis...


Vaistas nuo diabeto gali sukelti vitamino B12 nepakankamumą

Vaistas nuo diabeto gali sukelti vitamino B12 nepakankamumą

Diabetu sergantiems žmonėms, kurie vartoja populiarų vaistą metforminą, gali atsirasti rizika, kad išvystys vitamino B12 nepakankamumas, kuris ilgainiui gali tik didėti. Tyrimą atlikę olandų mokslininkai teigia, jog būtina rimtai svarstyti...


Silpsta akys? Laikykitės keturių taisyklių

Silpsta akys? Laikykitės keturių taisyklių

Harvardo universiteto mokslininkai pataria, kaip išsaugoti puikų regėjimą visą gyvenimą. Tam esą tereikia laikytis keturių taisyklių. Pirmoji – tinkama mityba. Regėjimą gerina morkos ir mėlynės, tad rekomenduojama kasdien sugraužti tris...


Plastmasiniuose gėrimų buteliuose - vėžį sukelianti medžiaga?

Plastmasiniuose gėrimų buteliuose - vėžį sukelianti medžiaga?

Mokslininkai įspėja, kad kai kurių tipų plastikiniuose buteliuose parduodamuose gėrimuose gali būti žalingo chemikalo, susijusio su vėžiu, praneša "Daily Mail". Atlikę tyrimus, specialistai daugelyje populiarių vaisių sulčių rado didelį...


Varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas - balanopostitas

Varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas - balanopostitas

Balanitas yra varpos galvutės uždegimas. Postitas yra apyvarpės uždegimas. Apyvarpė, tai laisva oda, kuri dengia varpos galvutę (jei vyras nebuvo apipjaustytas). Balanopostitas yra varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas. Balanitas gali...


Plaukimas geriau už vaistus

Plaukimas geriau už vaistus

Is­pa­ni­jos ty­rimų ins­ti­tu­to ir Por­tu­ga­li­jos Eu­ro­pos uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kai nu­statė, kad plau­kio­ji­mas tei­gia­mai...


Kaip apsisaugoti nuo nudegimų?

Kaip apsisaugoti nuo nudegimų?

Sveikatos specialistai primena, kad kapinėse uždegta žvakė yra ne tik simbolis, tačiau ir ugnis. Kaip išvengti nelaimingų atsitikimų? Kauno Visuomenės sveikatos biuro specialistai akcentuoja, kad žvakių liepsna gali nudeginti rankas, pradeginti...


Siūloma minėti Pasaulinę dieną be tabako

Siūloma minėti Pasaulinę dieną be tabako

Siekiant informuoti ir šviesti visuomenę apie rūkymo keliamą žalą, siūloma į atmintinų dienų sąrašą įtraukti Pasaulinę dieną be tabako. Tokį Atmintinų dienų įstatymo papildymo projektą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo Tėvynės...


Kodėl orgazmas vadinamas mažąja mirtimi?

Kodėl orgazmas vadinamas mažąja mirtimi?

Orgazmo metu širdis plaka stipriau, o besimylintys žmonės kelioms akimirkoms praranda savitvardą. Ar tai mitas? Mokslininkai pateikia 16 faktų apie orgazmą. 1. Įvairūs tyrimai įrodė, jog vyrai, du tris kartus per savaitę patiriantys orgazmą,...


Slegia bloga nuotaika ir nerimas? Šios priemonės padės tai įveikti

Slegia bloga nuotaika ir nerimas? Šios priemonės padės tai įveikti

Bloga nuotaika ir nerimas šaltuoju metu laikotarpiu neretai aplanko dažną. Šiais metais visas blogas emocijas ypač sustiprino COVID-19 pasaulinė pandemija. Vis dėlto, net karantino laikotarpiu svarbu nepanirti į nerimastingas mintis ir stengtis...


Japonų jaunystės receptai

Japonų jaunystės receptai

Vidutinė japonų gyvenimo trukmė - apie 80 metų. Geros jų sveikatos priežastis slypi ne tik genuose. Jų įtaka gyvenimo trukmei nesiekia nė 25 proc. Kur kas daugiau reikšmės turi gyvenimo būdas. Tai ir dvasinė būsena, sugebėjimas įveikti stresą,...


Vanduo– geriausias gėrimas!

Vanduo– geriausias gėrimas!

Vaikų mitybos specialistai laikosi vieningos nuomonės – sveikiausias gėrimas vaikams yra vanduo.


Siaučiant gripui: apie vitaminus, žoleles ir rogių ruošimą vasarą

Siaučiant gripui: apie vitaminus, žoleles ir rogių ruošimą vasarą

Palyginti su kitais Lietuvos miestais, pastarosiomis savaitėmis daugiausia gripu serga kauniečiai. Medikai perspėja: susirgimų skaičius tik augs. Kalniečių poliklinikos Šeimos klinikos šeimos gydytoja ir vyr. specialistė Nijolė Vitkienė...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9