Spalio 20d. Antradienis

Holger Lahayne. Dirbtinis apvaisinimas ir teologų požiūris

Peržiūrų skaičius: 22088
Holger Lahayne. Dirbtinis apvaisinimas ir teologų požiūris

Industrinėse Vakarų šalyse kas penkta sutuoktinių pora ne savo noru lieka bevaikė. Viena iš galimybių tokiai porai susilaukti palikuonių yra dirbtinis apvaisinimas. Esama tokių metodų:

Intrauterinė inseminacija (IUI). Sperma patalpinama gimdos ertmėje (in vivo). Jeigu inseminacijai vartojama sutuoktinio sperma, tai vadinama homologine inseminacija, jei svetima anoniminio donoro – heterologinė inseminacija. Inseminacija atliekama nuo XIX a. pabaigos.

In vitro fertilizacija (IVF). Kiaušialąstė apvaisinama ne gimdoje (mėgintuvėlyje). Po dviejų parų embrionas patalpinamas moters gimdoje. Kad IVF būtų sėkminga, būtina apvaisinti keletą kiaušialąsčių. Jeigu sperma yra sutuoktinio, tai bus homologinė IVF, jei sperma donoro – heterologinė IVF. Taip pat įmanoma kiaušialąsčių donorystė, jeigu moters kiaušialąstės nėra vaisingos, arba embrionų donorystė, jeigu abu sutuoktiniai yra nevaisingi, ir surogatinė motinystė , kai moteris išnešioja kitos poros embrioną. Nuo 1978 m. (gimus pirmam "mėgintuvėlio kūdikiui" Luisei Brown) IVF sėkmingai atliekama.

Gametų intrafalopinis patalpinimas (GIFT). Gametos (kiaušialąstė ir sėklinė ląstelė) patalpimamos kaip ir IVF atveju. Po to abi gametos patalpinamos kiaušintakyje, kur įvyksta apvaisinimas.

Zigotų intrafalopinis patalpinimas (ZIFT). Apvaisinimas įvyksta mėgintuvėlyje. Tačiau ne taip, kaip IVF, į gimdos ertmę patalpinamas ne embrionas, bet gametų susiliejimo darinys – zigota.

Intracitoplazminė spermatozoido injekcija (ICSI). IVF, kai vienas spermijus punkcijos būdu paimamas iš sėklinio latako, mikropipete jis įjungiamas į vieną kiašialąstę. ICSI leidžia tiems vyrams susilaukti palikuonių, kurių ejakuliate nėra judrių spermijų. ICSI pradėta taikyti paskutiniajame XX a. dešimtmetyje.

Lietuvoje leidžiama taikyti visus metodus. Beje, numatytas tik ištekėjusios moters dirbtinis apvaisinimas jos sutuoktinio sperma, tad negalimas trečios šalies dalyvavimas. (Žr. LR sveikatos apsaugos ministro 1999 05 24 įsakymą Nr. 248 "Dėl dirbtinio apvaisinimo tvarkos patvirtinimo", "Valstybės žinios", 1999 m. Nr. 47).

Katalikų ir evangelikų teologai iki šiol sutaria dėl to, kad žmogaus embrionas yra absoliučiai saugotinas. (Kai kurie evangelikų teologai, tokie kaip miunchenietis dogmatikas Trutzas Rendtorffas, reikalauja tyrimų tikslais leisti eksperimentuoti su žmogaus embrionais.) 1987 m. Vatikano tikėjimo kongregacijos instrukcijoje "Donum vitae" (DV) rašoma: "Nuo pat apvaisinimo pradžios žmogus yra gerbtinas ir priimtinas kaip asmuo; dėl to jo kaip asmens teisės turi būti pripažintos nuo to momento; galų gale nepažeidžiamą teisę gyventi turi kiekvienas nekaltas žmogus" (I,1).

Visuotinai atmetama IVF, iš esmės dėl daugelio bandymų ir "atliekamų" embrionų, kurie yra užšaldomi, naudojami tyrimo tikslais arba nužudomi. DV teigiama: "Kiekvienas žmogus kaip toks yra gerbtinas ir negali būti nuvertintas iki priemonės, kuri naudojama tam, kad kiti turėtų privalumų. Su moralės įstatymu nesuderinama tai, kad in vitro apvaisinimu žmogaus embrionai sąmoningai atiduodami mirčiai" (I,5). Protestantas Heinzas Bhendas rašo: "Apibendrinant reikia pasakyti, kad tam, jog viena iš dešimties porų susilauktų kūdikio, aukojami 99 embrionai, tai yra 99 žmonių gyvenimai" (Medizinische Möglichkeiten der Fortpflanzungsmedizin und der pränatalen Diagnostik // Fortpflanzungstechnik und Gentechnik am Menschen, idea-Dokumentation Nr. 9/92. – S. 10. Žinoma, šis santykis su technikos pažanga pagerėjo ir toliau gerės, tačiau kritika iš esmės lieka.)

Kitą esminį prieštaravimą pateikia anglikonas Davidas Atkinsonas. "IVF praktika dažnai remiasi prielaida, kad poros turi teisę į biologinius vaikus, kad moterys turi teisę į nėštumą ... tačiau tradicinis krikščioniškas mąstymas teigia: vaikai nėra tėvų nuosavybė; tėvai neturi jokios teisės turėti vaikų. Pastojimas yra Dievo dovana, ne grynai žmogaus pasirinkimas" (Pastoral Ethics. – Oxford, 1994. – P. 199.).

Į IVF dar ir dėl to žvelgiama skeptiškai, kad žmogaus gyvybė jau "sukuriama" laboratorijoje ir nebėra "pradedama". DV: "Homologinė IVF atliekama ne porų kūnuose, o dalyvaujant trečiai šaliai, kurios kompetentingumas ir techninis veikimo būdas iš anksto nulemia proceso sėkmingumą. Tokia fertilizacija embriono gyvybę ir tapatumą atiduoda į medikų ir biologų rankas, o žmogaus kilmę ir ateitį leidžia nulemti technikai. Tokiai technikai teikiama pirmenybė jau savaime prieštarauja bendram tėvų ir vaikų orumui bei lygybei" (II,5). Anglikono Johno Stotto žodžiais tariant, "net tais atvejais, kai svetimo sėklos donoro nėra, žmogaus dauginimosi šventumas iš miegamojo perkeliamas į laboratoriją, Dievo sumanytas procesas virsta žmogaus technika" (Issues Facing Christians Today. – London, 1990. – P. 324.).

Įvairią inseminacijos techniką tik dalis protestantų vertina iš esmės teigiamai. Normanas Geisleris: "...atrodytų, jog iš biblinės perspektyvos nėra jokių moralinių priežasčių prieš AIH [Artificial Insemination of the Husband – homologinė inseminacija] arba AID [Artificial Insemination of a Donor – heterologinė inseminacija]" (Christian Ethics. – Grand Rapids, 1989. – P. 187.). Evangelikai daug kur pritaria DV: "Heterologinis dirbtinis apvaisinimas prieštarauja santuokos vienybei, sutuoktinių orumui, tėvystės pašaukimui ir vaiko teisėms būti pradėtam ir gimti santuokoje" (II,2). Kai kurie protestantai, tokie kaip Gilbertas Meilaenderis savo skeptiškumą svetimos sėklos ar kiaušialąstės donorystei sieja su toliau einančiais klausimais: "Jeigu donorų gametos vartojamos ne poroje, medicina nebegydo vyro arba žmonos ligos, iš tikrųjų 'gydomas’ poros troškimas turėti vaiką. Tačiau jeigu toks yra gydymo tikslas – tuomet argi reikėtų pasitenkinti tik vaiko sukūrimu? Kodėl nesukūrus tuo pat metu ir tokio vaiko, kuris įkūnytų ir pageidaujamas savybes?" (Bioethics. – Grand Rapids, 1996. – P. 16.)

Heterologinio apvaisinimo kritika apsiriboja ir katalikas H.-G. Gruberis: "Pagal krikščionišką įsitikinimą... formuojant bei ugdant naują žmogų reikalinga santuokos ir šeimos vienovė, genetinės bei socialinės motinystės ir tėvystės vienovės. Atsižvelgiant į tai, visos tiek kūniškos, tiek ir nekūniškos heterologinės inseminacijos formos, kai moters kiaušialąstė apvaisinama ne jos sutuoktinio sėkline ląstele, bet anoniminio spermos donoro, etikos požiūriu griežtai atmestinos kaip ir visos surogatinės motinystės formos" (Familie und christliche Ethik. – Darmstadt, 1995. – S. 133.). Oficiali Romos katalikų Bažnyčios pozicija yra žymiai kategoriškesnė ir apima ir homologinį metodą: "Reikia griežtai pasmerkti technines priemones, kuriomis, įsiterpiant svetimam (sėklą arba kiaušinėlį duodančiam, vaisių išnešiojančiam) asmeniui, iš sutuoktinių atimama bendra tėvystė... Pačių sutuoktinių vartojamos tos techninės priemonės (dirbtinis vyro sėklos įvedimas ir dirbtinis žmonos apvaisinimas) tikriausiai esti mažiau smerktinos, bet doriniu požiūriu vis tiek nepriimtinos" (KBK, §§ 2376–2377).

Apibendrinkime. IVF ir heterologinė inseminacija daugelio, homologinė inseminacija dalies krikščionių atmetama. Naujos techninės galimybės, tokios kaip ICSI dar nerado atgarsio teologinėje literatūroje ir reikalauja atsakymų.

Šaltinis: "Prizmė", 2000/3


Naujasis atradimas padės dar efektyviau gydytis patiems

Naujasis atradimas padės dar efektyviau gydytis patiems

Mokslininkai atrado revoliuciniu vadinamą terapijos būdą, kuris šimteriopai sustiprina organizmo gebėjimus pačiam pagydyti sunkios ligos ar traumos pažeistus audinius. Šis D. Britanijos mokslininkų atradimas remiasi dirbtiniu organizmo išskiriamų...


Nėščiosios vartojamas kalcis apsaugo vaisių nuo švino rizikos

Nėščiosios vartojamas kalcis apsaugo vaisių nuo švino rizikos

Nėščiajai vartojant kalcio papildus, tokios moters kraujyje sumažėja švino, o tuo pačiu ir pavojus, kad vaisius nukentės nuo šio nuodingo metalo, rodo Meksikoje atliktas tyrimas. "Faktiškai nustatėme, kad kuo daugiau žmogus vartojo tokių...


Nauja viltis ŽIV infekuotiems pacientams

Nauja viltis ŽIV infekuotiems pacientams

Mokslininkai sukūrė injekciją, kuri turėtų padėti kovoti su ŽIV virusu, rašo guardian.co.uk. Pastangos sukurti vakciną nuo ŽIV viruso, kuris sukelia Aids, ligi šiol nebuvo vaisingos. Mokslininko Bento Jakobseno Adaptimmune'o atliktas tyrimas...


Hipertonija – neturtingųjų liga

Hipertonija – neturtingųjų liga

Mokslininkai iš Stokholmo nustatė, kad suaugusiems, kurie, būdami vaikai, auga nepasiturinčiose šeimoje, padidėja rizika susirgti hipertonija. Švedai analizavo 1926–1958 metais šalyje gimusių 12 000 dvynukų susirgimų hipertonija duomenis,...


Stresas- progreso variklis

Stresas- progreso variklis

Beveik prieš šimtą metų Hansas Selye, medicinos ir chemijos mokslų daktaras, pradėjo įdėmiai tyrinėti stresą, stresorius ir organizmo atsaką į jį. Taigi šis streso "tėvas" jau tuomet pasakė: "Stresas — tai gyvenimas." Ir...


Nerimas dėl tarpusavio santykių sukelia širdies problemas

Nerimas dėl tarpusavio santykių sukelia širdies problemas

Tyrėjai atrado, kad žmones, kurie jaučiasi nesaugūs ir pernelyg dažnai nerimauja dėl tarpusavio santykių, beveik 50 procentų dažniau ištinka širdies priepuoliai, nei tuos, kurie yra laimingi su partneriu. Kaip praneša telegraph.co.uk, Kanadoje...


Lipidograma - prieš kraujotakos ligų epidemiją

Lipidograma - prieš kraujotakos ligų epidemiją

Kasdien Lietuvoje nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta daugiau nei 70 žmonių. Kasdien fiksuojama apie 20 miokardo infarktų, apie 60 žmonių ištinka širdies priepuoliai. Šių susirgimų skaičius prilygsta epidemijai. Aukų suskaičiuotume gerokai...


Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams

Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams

Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams Mūsų šalies normaliam ir progresyviam vystymuisi labai svarbu yra ir vyrų sveikata, o svarstant gimstamumą, gyventojų prieaugį, dažnai visai nesusimąstoma, kad tam didelę įtaką turi vyrų sveikata, jų...


Kaip "gydyti" pagirias

Kaip "gydyti" pagirias

Kaskart artėjant šventėms nerimauju, nes nepiktnaudžiaujantis alkoholiu maniškis per šventes paprastai padaugina ir kitą dieną būna visiškas ligonis. Aš jį baru, o jis man atsako, jog su gimine per šventes išgerti - "ne griekas". Gal...


Kokios priemonės vasarą turi gulėti vaistinėlėje?

Kokios priemonės vasarą turi gulėti vaistinėlėje?

Keliaudami į turistinius žygius ar gamtą būtina kartu vežtis ir vaistinėlę. Kokios priemonės turi joje būti vasarą? Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos specialistai informuoja, kad labai svarbu, kad joje būtų priemonių,...


Dėl sveikų akių verta pasistengti

Dėl sveikų akių verta pasistengti

Dėl didelio nuovargio, poilsio ir miego stokos arba dėl senėjimo vokų kampučiai apdrimba, susidaro maišeliai po akimis. Padėtį truputį pataisyti padės liaudies patarimai. Smulkiai sukapokite petražolių lapų ir uždėkite ant užmerktų vokų, o ant...


Pigiausias lieknėjimo būdas – dvi stiklinės vandens

Pigiausias lieknėjimo būdas – dvi stiklinės vandens

Naujas tyrimas parodė, kad tie, kurie prieš kiekvieną valgį išgeria dvi stiklines vandens, greičiau lieknėja nei tie, kurie reguliariai skaičiuoja kalorijas. Kaip praneša dailymail.co.uk, jeigu receptiniai svorio metimo vaistai padeda kūnui...


Vitaminas C ir arterijos

Vitaminas C ir arterijos

Vartojant daug vitamino C turtingo maisto gali sumažėti rizika, kad arterijos sukietės, ir taip apsisaugoma nuo širdies ligų, rodo Norvegijoje atliktas tyrimas. Ulevalo universitetinės ligoninės mokslininkai nustatė, kad pagyvenusiems vyrams...


Miego sutrikimus nustato naktį

Miego sutrikimus nustato naktį

Pasiryžę nemokamai padėti miego sutrikimų kamuojamiems žmonėms ir paskelbę akciją "Miego savaitė miego sutrikimų laboratorijoje" , sostinės Sapiegos ligoninės medikai sulaukė pacientų antplūdžio. Skelbiama, kad miego sutrikimai kamuoja...


Bronchitui – "ne". Kaip išsigydyti kosulį?

Bronchitui – "ne". Kaip išsigydyti kosulį?

Humoristai juokauja, kad koncertas žiemą – tai publikos kosulys, pertraukiamas muzikos garsų. O medikai tvirtina, kad būtent kosulys mus dažniausiai priverčia kreiptis į medikus. Dėl kosulio darbo metu paprastai skundžiasi vyrai. Dėl šios...


Kalėdų proga dovanokite sveikatą artimiausiems žmonėms

Kalėdų proga dovanokite sveikatą artimiausiems žmonėms

Artėjant gražiausioms metų šventėms – Kalėdoms – kiekvienas sukame galvą, ką padovanoti artimiausiems, brangiausiems ir mylimiausiems. Niekas tikriausiai nepaprieštaraus, jog sveikata yra didžiausias mūsų turtas. Tad kodėl gi neįteikus...


Grėsmę gali kelti ir šulinio vanduo

Grėsmę gali kelti ir šulinio vanduo

Pavasaris yra pats tinkamiausias metas išsitirti šachtinių šulinių vandens kokybę laboratorijoje. Geriamąjį vandenį vartoti maistui galima tik patikrinus, ar jame esančių komponentų, darančių poveikį žmonių sveikatai, kiekis neviršija leistinos...


Profesinėmis ligomis daugiau sirgo vyrai

Profesinėmis ligomis daugiau sirgo vyrai

Praėjusiais metais daugiausia profesinių ligų nustatyta 50 metų ir vyresniems vyrams, rodo Higienos instituto duomenys. Pernai profesinėmis ligomis dažniausiai sirgo 50 metų ir vyresni asmenys - tiek vyrai, tiek moterys. 82 proc. (695 atvejai)...


Muzika išlaisvina ligonių išgyvenimus

Muzika išlaisvina ligonių išgyvenimus

Muzikos ir žodžių sinteze gydomi Klaipėdos jūrininkų ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus ligoniai, sveikstantys po širdies kraujagyslių ligų, galvos traumų, insultų, galūnių amputacijų. Pasisiūlęs vesti šiuos užsiėmimus muzikos...


Lietuvoje pradėta šviečiamoji programa apie celiakijos ligą

Lietuvoje pradėta šviečiamoji programa apie celiakijos ligą

Lietuvoje celiakijos tyrimai nuo šiol tampa prieinami ne vien sostinėje, bet dar keturiuose miestuose. Tokią galimybę suteikė VšĮ "Medicina practica", kurios medicininių tyrimų laboratorijos veikia Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Tauragėje...


Per metus suserga devyni iš dešimties gyventojų

Per metus suserga devyni iš dešimties gyventojų

Per paskutinius 12 mėnesių bent kartą sirgo devyni iš dešimties šalies gyventojų nuo 30 iki 74 metų. Dažniausiai Lietuvos žmonės skundžiasi peršalimu ir kvėpavimo takų ligomis, taip pat galvos, raumenų skausmais bei kraujospūdžio sutrikimais. Kas...


Litis - raktas į gyvenimą

Litis - raktas į gyvenimą

Vienos medicinos universiteto mokslininkai siūlo geriamąjį vandenį praturtinti ličiu, kurio net ir nedidelis kiekis gerina žmonių nuotaiką, ir tokiu būdu sumažinti savižudybių skaičių. Psichoterapijoje šis metalas taikomas jau seniai, tačiau...


Kompiuterio pelė gali pakenkti riešui ir kaklui

Kompiuterio pelė gali pakenkti riešui ir kaklui

Kuo dažniau spragsite kompiuterio pele, tuo didesnė tikimybė, kad rankoje, rieše, kakle ir petyje jausite skausmą, nutirpimą ir kitokius nemalonius pojūčius, šią savaitę Brazilijoje vykstančiame kongrese pareiškė dvi Danijos mokslininkų grupės....


Vaikščiojimas padeda smegenims išlikti jaunoms

Vaikščiojimas padeda smegenims išlikti jaunoms

Naujas JAV mokslininkų tyrimas parodė, kad ėjimas gali pagerinti ne tik senėjančio organizmo būklę, bet ir smegenų darbingumą. "Galvos smegenų (nervų tinklų) rišlumas su amžiumi mažėja", - sakė daktaras Arthuras F.Krameris, vadovaujantis...


Nevaisingumas Lietuvoje – nuosprendis?

Nevaisingumas Lietuvoje – nuosprendis?

Natūraliu būdu vaikų susilaukti negalinčios šeimos jaučiasi diskriminuojamos – pasigenda supratimo ir valdžios paramos. Pasibaigus nevaisingų šeimų mėnesiui, problemų kalnas nesumažėjo. Mylėjimasis per tam tikras mėnulio fazes, stebuklingi...


Druska neturi įtakos širdies ligoms

Druska neturi įtakos širdies ligoms

Priešingai jau nusistovėjusiai nuomonei, maistinės druskos vartojimas ne tik nedidina širdies ligų rizikos, kaip teigta iki šiol, tačiau dar ir mažina tikimybę mirti nuo širdies ligų, rašoma žurnale "Journal of the American Medical...


Pergudraukime svaiginamą karštį

Pergudraukime svaiginamą karštį

Karšta vasara žada puikų poilsį savaitgaliais ir atostogas, svarbu per neatsargumą to nesusigadinti. Taigi nors atostogaujančioms ir sunku atsispirti pagundai visą dieną vartytis saulės atokaitoje, pagalvokime, ar tai nepakenks sveikatai....


Norą anksti keltis lemia geno mutacija

Norą anksti keltis lemia geno mutacija

Gal turite kolegų, kuriems pakanka vos kelių valandų miego, kad jie ryte pakiltų iš lovos anksti ir kupini jėgų, o jūs, nepaisant visų įdėtų pastangų pakeisti savo įpročius, darbingi tampate tik po valandos žiovavimo ir puodelio kavos? Gali būti,...


Negerkite valgydami

Negerkite valgydami

Tai taisyklė, kurios būtina laikytis. Vanduo iš skrandžio pasišalina per 10 min. po suvartojimo, kartu pasiimdamas praskiestas skrandžio sultis. Tai rimta, kadangi lėtina virškinimą. Dažnai sakoma, kad valgant išgertas vanduo skatina skrandžio...


Jūrų dumbliai mažina uždegimus

Jūrų dumbliai mažina uždegimus

Jūros dumblių išskiriamos cheminės medžiagos padės apsaugoti pacientus nuo žaizdų uždegimo, ypač kovojant su bakterijomis, kurios neleidžia užgyti žaizdoms, susidarančioms dirbtinių sąnarių ar kitų implantų įsodinimo operacijų metu. Tos cheminės...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9