Birželio 28d. Antradienis

Holger Lahayne. Dirbtinis apvaisinimas ir teologų požiūris

Peržiūrų skaičius: 22088
Holger Lahayne. Dirbtinis apvaisinimas ir teologų požiūris

Industrinėse Vakarų šalyse kas penkta sutuoktinių pora ne savo noru lieka bevaikė. Viena iš galimybių tokiai porai susilaukti palikuonių yra dirbtinis apvaisinimas. Esama tokių metodų:

Intrauterinė inseminacija (IUI). Sperma patalpinama gimdos ertmėje (in vivo). Jeigu inseminacijai vartojama sutuoktinio sperma, tai vadinama homologine inseminacija, jei svetima anoniminio donoro – heterologinė inseminacija. Inseminacija atliekama nuo XIX a. pabaigos.

In vitro fertilizacija (IVF). Kiaušialąstė apvaisinama ne gimdoje (mėgintuvėlyje). Po dviejų parų embrionas patalpinamas moters gimdoje. Kad IVF būtų sėkminga, būtina apvaisinti keletą kiaušialąsčių. Jeigu sperma yra sutuoktinio, tai bus homologinė IVF, jei sperma donoro – heterologinė IVF. Taip pat įmanoma kiaušialąsčių donorystė, jeigu moters kiaušialąstės nėra vaisingos, arba embrionų donorystė, jeigu abu sutuoktiniai yra nevaisingi, ir surogatinė motinystė , kai moteris išnešioja kitos poros embrioną. Nuo 1978 m. (gimus pirmam "mėgintuvėlio kūdikiui" Luisei Brown) IVF sėkmingai atliekama.

Gametų intrafalopinis patalpinimas (GIFT). Gametos (kiaušialąstė ir sėklinė ląstelė) patalpimamos kaip ir IVF atveju. Po to abi gametos patalpinamos kiaušintakyje, kur įvyksta apvaisinimas.

Zigotų intrafalopinis patalpinimas (ZIFT). Apvaisinimas įvyksta mėgintuvėlyje. Tačiau ne taip, kaip IVF, į gimdos ertmę patalpinamas ne embrionas, bet gametų susiliejimo darinys – zigota.

Intracitoplazminė spermatozoido injekcija (ICSI). IVF, kai vienas spermijus punkcijos būdu paimamas iš sėklinio latako, mikropipete jis įjungiamas į vieną kiašialąstę. ICSI leidžia tiems vyrams susilaukti palikuonių, kurių ejakuliate nėra judrių spermijų. ICSI pradėta taikyti paskutiniajame XX a. dešimtmetyje.

Lietuvoje leidžiama taikyti visus metodus. Beje, numatytas tik ištekėjusios moters dirbtinis apvaisinimas jos sutuoktinio sperma, tad negalimas trečios šalies dalyvavimas. (Žr. LR sveikatos apsaugos ministro 1999 05 24 įsakymą Nr. 248 "Dėl dirbtinio apvaisinimo tvarkos patvirtinimo", "Valstybės žinios", 1999 m. Nr. 47).

Katalikų ir evangelikų teologai iki šiol sutaria dėl to, kad žmogaus embrionas yra absoliučiai saugotinas. (Kai kurie evangelikų teologai, tokie kaip miunchenietis dogmatikas Trutzas Rendtorffas, reikalauja tyrimų tikslais leisti eksperimentuoti su žmogaus embrionais.) 1987 m. Vatikano tikėjimo kongregacijos instrukcijoje "Donum vitae" (DV) rašoma: "Nuo pat apvaisinimo pradžios žmogus yra gerbtinas ir priimtinas kaip asmuo; dėl to jo kaip asmens teisės turi būti pripažintos nuo to momento; galų gale nepažeidžiamą teisę gyventi turi kiekvienas nekaltas žmogus" (I,1).

Visuotinai atmetama IVF, iš esmės dėl daugelio bandymų ir "atliekamų" embrionų, kurie yra užšaldomi, naudojami tyrimo tikslais arba nužudomi. DV teigiama: "Kiekvienas žmogus kaip toks yra gerbtinas ir negali būti nuvertintas iki priemonės, kuri naudojama tam, kad kiti turėtų privalumų. Su moralės įstatymu nesuderinama tai, kad in vitro apvaisinimu žmogaus embrionai sąmoningai atiduodami mirčiai" (I,5). Protestantas Heinzas Bhendas rašo: "Apibendrinant reikia pasakyti, kad tam, jog viena iš dešimties porų susilauktų kūdikio, aukojami 99 embrionai, tai yra 99 žmonių gyvenimai" (Medizinische Möglichkeiten der Fortpflanzungsmedizin und der pränatalen Diagnostik // Fortpflanzungstechnik und Gentechnik am Menschen, idea-Dokumentation Nr. 9/92. – S. 10. Žinoma, šis santykis su technikos pažanga pagerėjo ir toliau gerės, tačiau kritika iš esmės lieka.)

Kitą esminį prieštaravimą pateikia anglikonas Davidas Atkinsonas. "IVF praktika dažnai remiasi prielaida, kad poros turi teisę į biologinius vaikus, kad moterys turi teisę į nėštumą ... tačiau tradicinis krikščioniškas mąstymas teigia: vaikai nėra tėvų nuosavybė; tėvai neturi jokios teisės turėti vaikų. Pastojimas yra Dievo dovana, ne grynai žmogaus pasirinkimas" (Pastoral Ethics. – Oxford, 1994. – P. 199.).

Į IVF dar ir dėl to žvelgiama skeptiškai, kad žmogaus gyvybė jau "sukuriama" laboratorijoje ir nebėra "pradedama". DV: "Homologinė IVF atliekama ne porų kūnuose, o dalyvaujant trečiai šaliai, kurios kompetentingumas ir techninis veikimo būdas iš anksto nulemia proceso sėkmingumą. Tokia fertilizacija embriono gyvybę ir tapatumą atiduoda į medikų ir biologų rankas, o žmogaus kilmę ir ateitį leidžia nulemti technikai. Tokiai technikai teikiama pirmenybė jau savaime prieštarauja bendram tėvų ir vaikų orumui bei lygybei" (II,5). Anglikono Johno Stotto žodžiais tariant, "net tais atvejais, kai svetimo sėklos donoro nėra, žmogaus dauginimosi šventumas iš miegamojo perkeliamas į laboratoriją, Dievo sumanytas procesas virsta žmogaus technika" (Issues Facing Christians Today. – London, 1990. – P. 324.).

Įvairią inseminacijos techniką tik dalis protestantų vertina iš esmės teigiamai. Normanas Geisleris: "...atrodytų, jog iš biblinės perspektyvos nėra jokių moralinių priežasčių prieš AIH [Artificial Insemination of the Husband – homologinė inseminacija] arba AID [Artificial Insemination of a Donor – heterologinė inseminacija]" (Christian Ethics. – Grand Rapids, 1989. – P. 187.). Evangelikai daug kur pritaria DV: "Heterologinis dirbtinis apvaisinimas prieštarauja santuokos vienybei, sutuoktinių orumui, tėvystės pašaukimui ir vaiko teisėms būti pradėtam ir gimti santuokoje" (II,2). Kai kurie protestantai, tokie kaip Gilbertas Meilaenderis savo skeptiškumą svetimos sėklos ar kiaušialąstės donorystei sieja su toliau einančiais klausimais: "Jeigu donorų gametos vartojamos ne poroje, medicina nebegydo vyro arba žmonos ligos, iš tikrųjų 'gydomas’ poros troškimas turėti vaiką. Tačiau jeigu toks yra gydymo tikslas – tuomet argi reikėtų pasitenkinti tik vaiko sukūrimu? Kodėl nesukūrus tuo pat metu ir tokio vaiko, kuris įkūnytų ir pageidaujamas savybes?" (Bioethics. – Grand Rapids, 1996. – P. 16.)

Heterologinio apvaisinimo kritika apsiriboja ir katalikas H.-G. Gruberis: "Pagal krikščionišką įsitikinimą... formuojant bei ugdant naują žmogų reikalinga santuokos ir šeimos vienovė, genetinės bei socialinės motinystės ir tėvystės vienovės. Atsižvelgiant į tai, visos tiek kūniškos, tiek ir nekūniškos heterologinės inseminacijos formos, kai moters kiaušialąstė apvaisinama ne jos sutuoktinio sėkline ląstele, bet anoniminio spermos donoro, etikos požiūriu griežtai atmestinos kaip ir visos surogatinės motinystės formos" (Familie und christliche Ethik. – Darmstadt, 1995. – S. 133.). Oficiali Romos katalikų Bažnyčios pozicija yra žymiai kategoriškesnė ir apima ir homologinį metodą: "Reikia griežtai pasmerkti technines priemones, kuriomis, įsiterpiant svetimam (sėklą arba kiaušinėlį duodančiam, vaisių išnešiojančiam) asmeniui, iš sutuoktinių atimama bendra tėvystė... Pačių sutuoktinių vartojamos tos techninės priemonės (dirbtinis vyro sėklos įvedimas ir dirbtinis žmonos apvaisinimas) tikriausiai esti mažiau smerktinos, bet doriniu požiūriu vis tiek nepriimtinos" (KBK, §§ 2376–2377).

Apibendrinkime. IVF ir heterologinė inseminacija daugelio, homologinė inseminacija dalies krikščionių atmetama. Naujos techninės galimybės, tokios kaip ICSI dar nerado atgarsio teologinėje literatūroje ir reikalauja atsakymų.

Šaltinis: "Prizmė", 2000/3

Mokslininkai nustatė, kaip česnakas tampa antioksidantu

Mokslininkai nustatė, kaip česnakas tampa antioksidantu

Kanados mokslininkai nustatė, kad česnako antioksidantinės galios yra susijusios su natūralia veikliąja medžiaga alicinu, ir tai smarkiai išplečia žinias apie šio augalo ir populiaraus maisto papildo privalumus. Antioksidantinis poveikis atsiranda...


Venerinės ligos – dažna persileidimo priežastis

Venerinės ligos – dažna persileidimo priežastis

Viena iš dešimties pastojusiųjų moterų patiria savaiminį nėštumo nutrūkimą dėl lytiniu keliu plintančių ligų. Specializuotoje lytinės sveikatos priežiūros klinikoje "Asmeda" konsultuojantis gydytojas Mamertas Kukčikaitis perspėja, kad...


Nešvariame vandenyje tyko infekcijų pavojus

Nešvariame vandenyje tyko infekcijų pavojus

Vanduo visada buvo laikomas gyvybės šaltiniu. Tačiau kartais jis gali tapti apsinuodijimo ir susirgimų priežastimi, nes gali būti užterštas užkrečiamųjų ligų sukėlėjų patogenais, cheminėmis medžiagomis ir kt. Infekcinių ligų patogenai gali būti...


Per šventes išvenkime maistu plintančių užkrečiamųjų ligų

Per šventes išvenkime maistu plintančių užkrečiamųjų ligų

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai (KVSC) primena kauniečiams, jog švenčių dienomis kai gaminama daug maisto ir jis ilgai vartojamas, gyventojai turi būti atidesni maisto saugumui ir kokybei. Per šventes beveik visada padaugėja...


"Artrito kamuojama" 60-metė tris kartus per savaitę vaikščiojo į sporto klubą

"Artrito kamuojama" 60-metė tris kartus per savaitę vaikščiojo į sporto klubą

60-metė Merė Elizabeta Greis (Mary Elizabeth Grace) pajėgia ilgai bėgti bėgtakiu, kilnoti svarmenis ir plaukioti. Jos sportiškumo galėtų pavydėti perpus jaunesnės moterys. Ir niekas tikrai nebūtų pasakęs, kad ši moteris yra neįgali. Tačiau pati...


Kaip pasigaminti Žolinių arbatą?

Kaip pasigaminti Žolinių arbatą?

Punsko lietuviai vieną gražiausių vasaros pabaigos švenčių – Žolinę švęs kartu su Žolinčių akademijos vadove Danute Kunčiene. Nenuilstanti sveikos gyvensenos propaguotoja nuveš tautiečiams į Punską neįprastą Žolinių simbolį – vaistinių...


Ilgaamžiškumo paslaptis – gyventi be pykčio

Ilgaamžiškumo paslaptis – gyventi be pykčio

90 metų sulaukusi netoli Kauno gyvenanti Kazė Stankevičienė neslepia ilgaamžiškumo recepto. ,,Reikia gyventi be pykčio. Pyksi ar nepyksi, kitaip nebus", - sako jubiliatė. Tiesa, tai galioja žmonėms. , "Užrikdavau ant vištelių,...


Bloga nuotaika gali pagerinti atmintį

Bloga nuotaika gali pagerinti atmintį

Bloga nuotaika kai kuriais atžvilgiais gali būti naudinga, tvirtina vienas Australijos mokslininkas, kuris nustatė, jog negatyvūs jausmai mažina patiklumą, padeda objektyviau vertinti kitus, taip pat stiprina atmintį. Naujojo Pietų Velso...


Stiprinant imunitetą svarbu sau nepakenkti

Stiprinant imunitetą svarbu sau nepakenkti

Lietuvoje sparčiai plintant naujojo gripo epidemijai ir gyventojams susirūpinus savo imunitetu, svarbu nepulti į kraštutinumus ir nepakenkti savo sveikatai, perspėja savigydos specialistai. "Rekomenduojamos vitaminų ir mineralų paros normos...


Ligų prevencijai – pienas

Ligų prevencijai – pienas

Tėvai ragina vaikus gerti pieną, kad kaulai ir dantukai būtų sveikesni. O dietologai pataria pieną gerti kasdien, nes jame yra daugybė vertingų maistinių medžiagų. Beje, pastaruoju metu mokslininkai nustatė daug naujų faktų apie teigiamą pieno...


Rudieji ryžiai apsaugo nuo širdies ligų

Rudieji ryžiai apsaugo nuo širdies ligų

Tyrimų rezultatai rodo, kad apelsinai, greipfrutai, miežiai, avižos, pupos ir kiti ankštiniai vaisiai bei daržovės, rudieji ryžiai, sumažina cholesterolio kiekį. Be to, daug skaidulų turintis maistas lėčiau virškinamas, todėl nebūna staigių...


Žalioji arbata gali sumažinti vėžio riziką

Žalioji arbata gali sumažinti vėžio riziką

Žalioji arbata gali sumažinti riziką susirgti tam tikromis kraujo vėžio formomis, tačiau tam reikia maždaug penkių puodelių per dieną, nustatė Japonijos mokslininkai. Jau anksčiau žaliosios arbatos vartojimas buvo susietas su mažesne rizika...


Vyrams labai naudingi riešutai (II dalis)

Vyrams labai naudingi riešutai (II dalis)

Jei nežinote ką dovanoti savo brangiausiam, po Kalėdų egle padėkite mielą riešutų maišelį ar dailią dėžutę, o pridėjus originalų riešutų gliaudytuvą gausis rūpestinga ir labai naudinga dovana. Riešutų negailėkite, pamaišykite skirtingų rūšių....


Vokietijos mokslininkai susirūpino dėl nėščiųjų mitybos

Vokietijos mokslininkai susirūpino dėl nėščiųjų mitybos

Nėštumo laikotarpiu būtina, kad moters organizmas gautų pakankamai reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų, ir daugelį jų gali suteikti visavertė mityba, tačiau tikrai ne visus. Nėščiosios svarbius maisto papildus ima vartoti per vėlai...


Turiu teisę būti trenktas

Turiu teisę būti trenktas

Dabar "linksmasis prietranka" dirba legendomis apipintu Vasaros g. 5 adresu - atstovauja psichiatrijos ligoninės pacientams, yra mokslinis Vilniaus universiteto Psichiatrijos klinikos bendradarbis. Pastaruosius kelerius metus atvirai...


Daugelis vis dar nežino, kaip saugiai vartoti antibiotikus

Daugelis vis dar nežino, kaip saugiai vartoti antibiotikus

Sveikatos specialistų teigimu, Lietuvoje kasmet daugėja žmonių, suprantančių neigiamą antibiotikų poveikį. Vis dėlto tokių pacientų dar mažuma. Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininko doc. Vaidoto Urbono duomenimis, šiuo...


Žuvies taukai gali sumažinti demencijos riziką

Žuvies taukai gali sumažinti demencijos riziką

Daugiau vartojant riebios žuvies rizika susirgti demencija gali sumažėti maždaug penktadaliu, rodo naujas trijuose žemynuose atliktas tyrimas. Pasinaudoję beveik 15 tūkstančių vyresniojo amžiaus žmonių duomenimis, mokslininkai daro išvadą, kad kuo...


Vitamino B nepakankamumas siejamas su klubo lūžio rizika

Vitamino B nepakankamumas siejamas su klubo lūžio rizika

Vyresniojo amžiaus žmonėms, kurių organizme yra nepakankamai vitamino B arba kurie turi padidėjusį kraujo proteino homocisteino kiekį, gali grėsti didesnė rizika patirti klubo lūžį, teigiama naujo tyrimo išvadose. Žinoma, kad homocisteino kiekis...


Skiepai nuo vėžio – be euforijos

Skiepai nuo vėžio – be euforijos

Vakcina nuo viruso, sukeliančio vėžį, medikus dalija į dvi stovyklas, o jų pacientėms, net ir susimokėjus 1,5 tūkst. litų, nesuteikia šimtaprocentinių garantijų išvengti šios ligos. Prieš keletą metų sukurta vakcina nuo žmogaus papilomos viruso...


Atlyginti žalą reikalauja ne tik sužalotieji

Atlyginti žalą reikalauja ne tik sužalotieji

Jeigu prekybos centre paslysite ant šlapių grindų, galite drąsiai reikalauti kompensacijos iš prekybininko ar gamintojo. Tiesa, milijoninių sumų, apie kokias galima pasvajoti Amerikoje, Lietuvoje neverta tikėtis. Lietuvoje atlyginama turtui...


Vasaros karščiai – pavojus širdžiai

Vasaros karščiai – pavojus širdžiai

Besidžiaugdami vasaros šiluma turime nepamiršti, kad šiuo metų laiku labiau prakaituojame, o su prakaitu netenkame ne tik vandens, bet ir vitaminų bei mineralinių medžiagų - kalio ir magnio, kurie būtini normaliai širdies veiklai. Kad nuo kaitros...


Aklumą išgydyti gali kontaktiniai lęšiai

Aklumą išgydyti gali kontaktiniai lęšiai

Aklumas gali būti išgydomas padedant kontaktiniuose lęšiuose auginamoms kamieninėms ląstelėms, teigia mokslininkai. Anot tyrėjų, šis atradimas gali "smarkiai pagerinti" ragenos traumą dėl ligos ar sužeidimų patyrusių pacientų regėjimą,...


Dainavimas chore – naudingas sveikatai

Dainavimas chore – naudingas sveikatai

Švedijos mokslininkai mano, kad dainavimas chore gali padėti ne tik gerai jaustis, tačiau ir palengvinti sergančiųjų skrandžio sutrikimais gyvenimą. Kaip praneša Švedijos naujienų portalas "thelocal.se", jau ankstesni tyrimai atskleidė...


Pieno ekspertai – apie pieno naudą

Pieno ekspertai – apie pieno naudą

Startuoja www.uatpienas.lt virtuali UAT pieno akademijos mokymų programa, parengta bendradarbiaujant su "Tetra Pak". Jos metu pieno ekspertai, pasitelkdami žaidimus bei užduotis, kalbės apie UAT pieną, taip populiarindami sveiką mitybą...


Ligos, gydomos Turkijos žuvelėmis

Ligos, gydomos Turkijos žuvelėmis

Turkijos žuvelės, kaip natūralus gydymas, atrastos iš naujo. Vis daugiau žmonių nusivilia tradiciniu žvynelinės (psoriasis) gydymu: dažnai jis neveiksmingas, brangus, o vaistai padeda tik trumpam. Žuvelės – pačios gamtos sukurtas gydymo...


Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Kai kurie žmonės prastai jaučiasi per oro permainas, ypač prasidėjus žiemai. Toks reiškinys vadinamas meteopatija, dažniausiai jis yra vidaus organų ligų pasekmė. Išsigydę jas, ir keičiantis orams jausitės geriau. Tačiau savijautą pagerinti gali...


Riebalų deginimo prietaisai

Riebalų deginimo prietaisai

Kodėl riebalų deginimo prietaisai neveiksmingi?! Dažnai būna, kad žmonės skleidžia klaidingą informaciją apie svorio metimą. Aišku yra žmonių, kurie tiki šia klaidinga informacija. Tai ir yra priežastis kodėl tiesai atskleisti prireikia tiek daug...


Siūlo galimybę nemokamai išsitirti namus

Siūlo galimybę nemokamai išsitirti namus

Žmogaus sveikata apie 20 proc. priklauso nuo jo gyvenamosios aplinkos. Namuose praleidžiame daug laiko, tad labai svarbu, ar mums ilsėtis netrukdo triukšmas, ar tinkamas apšvietimas, ar gera ventiliacija, ar oras neužterštas pelėsiais, dulkėmis ir...


Pornografija žaloja vyro seksualumą

Pornografija žaloja vyro seksualumą

Naujausi tyrimai atskleidė, jog pornografija paveikia vyro gyvenimą: stipriosios lyties atstovas praranda seksualumą bei nebesugeba susikurti intymių santykių. Tyrėjų teigimu, dažnai pornografija besimėgaujantys vyrai pradeda gyventi žiauraus...


Sunki liga finansiškai pakirstų 9 iš 10 lietuvių

Sunki liga finansiškai pakirstų 9 iš 10 lietuvių

Daugiau nei 92 proc. Lietuvos gyventojų įsitikinę, kad sunki liga ar nelaimė, jiems būtų ir stiprus finansinis smūgis, - atskleidė Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos užsakymu balandį "Vilmorus" atlikta apklausa. Beveik du...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9