Rugsėjo 18d. Trečiadienis

Diabeto stovykla: gyvenimo su liga pamokos

2013 Birželio 2d.
Peržiūrų skaičius: 29284
Diabeto stovykla: gyvenimo su liga pamokos

Dvidešimt vasaros stovyklų ir tūkstančiai nepakartojamų akimirkų: ir džiaugsmingų, ir sukrečiančių. Visa tai suteikia patirties ir stiprybės. Tačiau ar bus surengta dvidešimt pirmoji stovykla, kurių taip reikia sergantiems vaikams?

Kortelė už teisingą atsakymą

Didelės salės pakraščius nusėdę jauni žmonės apsirengę vienodais raudonos spalvos marškinėliais. Salės viduryje vaikštinėjantis vyras klausia: "Kokie turi būti glikozilinto hemoglobino rodikliai, kad nekiltų komplikacijų?"

Salė trumpam nuščiūva, bet atsakymai pasipila greitai: "Mažiau nei septyni procentai", "Nuo aštuonių nukritus iki septynių, komplikacijų tikimybė sumažėja trečdaliu."

Vyras pagiria jaunimą ir provokuoja toliau: o ką rodo tas glikozilintas hemoglobinas?

"Medžiagų apykaitą. Hemoglobinas yra raudonajame kraujo kūnelyje – eritrocite. Jis su krauju keliauja po visą organizmą pernešdamas deguonį. Jei kraujyje gliukozės per daug, ji lenda į eritrocitą, į hemoglobiną ir ten lieka. Tada eritrocitui tampa sunku, jis paneša mažiau deguonies. Taip dūsta kiti organai. Jei yra gliukozės perteklius ir ji veikia hemoglobiną, vadinasi, diabetas gydomas blogai", – tarsi iš enciklopedijos beria vaikinas.

Kada atsiranda organizme gliukozės perteklius? Kas gali 140 kartų per naktį pamatuoti gliukozės kiekį kraujyje neatsibusdamas? Kuo skiriasi kraujo plazma nuo kraujo, 1-ojo tipo diabetas nuo 2-ojo, kodėl tuomet, kai karšta, žmonės rečiau šlapinasi? Šiuos ir kitus klausimus jaunimas gliaudė kaip riešutus, kiekvienas teisingai atsakęs gaudavo žalią kortelę, kažko vertą.

Šiemet – jau dvidešimtoji

Tokie debatai – viena diabetu sergančių jaunuolių vasaros stovyklos dienotvarkės dalių. Šiemetinė stovykla – jau dvidešimtoji. Septynerius metus jos rengtos Birštone, o pastruosius trylika metų – Jonavos rajone, "Achemos" reabilitacijos centre "Atgaiva tau".

Per 20 metų sukaupta neįkainojama patirtis, atrasta metodika, kaip per 10 dienų visam gyvenimui įtvirtinti ligos valdymo žinias.

"Labai reikia pabūti su tokiais kaip aš", – tvirtai sako vilnietė Aistė Jakimavičiūtė, stovyklavusi tris vasaras.

Mergina cukriniu diabetu serga aštuoneri metai. Žino, kad ši liga yra nepagydoma. Gal todėl Aistė, kaip ir jos likimo draugai bei gydytojai, diabeto nevadina liga. Sako, kad tai – šiek tiek kitoks gyvenimo būdas: nuolat matuotis insulino kiekį, griežtai laikytis nustatytos mitybos, ir tiek.

"Štai vienas mūsų draugas yra Lietuvos ir Baltarusijos rutulio stūmimo čempionas. Daugybė diabetu sergančių žmonių pasaulyje yra pasiekę stulbinamų aukštumų. O vakar stovykloje lankėsi nuo vaikystės diabetu sergančios kūdikių besilaukiančios moterys. Viena jų turi gimdyti šiomis dienomis, o jaučiasi puikiai net per šiuos alinančius karščius", – neslėpė džiugesio kitų žmonių sėkme A.Jakimavičiūtė.

Stovykloje mergina matė, kaip blogai jaučiasi ligoniai, kai glikemijos rodikliai išsibalansuoja ir nutolsta nuo normos. Kai jie yra per maži arba per dideli, gali ištikti koma.

"Tuomet skubame vieni kitiems padėti. Čia, stovykloje, išmokstame viską daryti praktiškai, nes mokomės ir tariamės būdami kartu 24 valandas per parą. Nuėję pas gydytojus su jais galime konsultuotis viso labo penkiolika minučių. Negana to, didžiąją šio laiko dalį gydytojas pildo ligos istoriją ir rašo vaistų receptus", – neslepia nusivylimo jauna mergina, patyrusi, kaip gydytojai net paprasčiausią insulino pompą bijo prijungti.

Iš to A.Jakimavičiūtė daro išvadą: sveikieji negali suprasti ligonių. Dauguma stovyklos darbuotojų – buvę stovyklautojai. Kas už juos geriau gali suprasti besimokančiuosius valdyti ligą, jiems patarti, pamokyti?

Mergina puikiai supranta savo tėvus. Ji prisimena, kaip juos ramino, paaiškėjus ligos diagnozei.

"Į parduotuvę maisto produktų eidavo tik tėtis, nes mama nuėjusi verkdavo, nebegalėdama man pirkti nei pyragaičių, nei saldainių, ledų", – dabar jau linksmai, kaip nuotykį, pasakoja A.Jakimavičiūtė.

Surimtėja paklausus, ką reikia daryti, kai žmogus dėl didėjančios ar mažėjančios glikemijos ima jaustis blogai.

"Pojūčiai yra individualūs, bet sunkiai ištveriami. Kai rodikliai per maži, reikia greitai suvalgyti cukraus, o kai per dideli – susileisti insulino", – aiškina mergina.

Rėmėjų ratas siaurėja

Marius Povilas Martynenka, taip pat vilnietis, cukriniu diabetu susirgo būdamas trejų. A.Jakimavičiūtės įsitikinimu, liga baisesnė mažų vaikų tėvams nei patiems ligoniukams. Juk visi tėvai nori, kad jų vaikai būtų sveiki. O diabetas – liga visam gyvenimui. M.P.Martynenka serga jau 14 metų ir su liga susigyveno.

"Ji mane užgrūdino, išmokė atsakingumo, pareigingumo", – išmintingai kalba septyniolikmetis.

Jis per debatus surinko net septynias žalias korteles. Lektorius Gintaras Zaleskis, "Medtronic" kompanijos Baltijos šalims atstovas, paklausė, ar vaikinas nestudijuos medicinos.

"Studijuosiu psichologiją. O apie diabetą daug žinau, nes juo domiuosi, ir stovykloje esu jau antrą kartą", – pasakojo vaikinas.

Su juo – 40 jaunuolių iš visos Lietuvos. Čia, Rukloje, jie praleido dešimt dienų. Kas rytą – mankšta, glikemijos matavimas ir insulino injekcijos, po to – pusryčiai.

Pusę dešimtos prasidėdavo "darbo diena": debatai, diskusijos arba viktorinos, užsiėmimai sporto salėje arba baseine, išvykos. Tarp jų – priešpiečiai, pietūs, pavakariai, glikemijos patikrinimas. Pastarasis privalomas mažiausiai keturis kartus per dieną. Vakarais – talentų šou, konkursai, diskotekos. Linksma, įdomu, naudinga. Jaunimas itin mėgsta psichologinius žaidimus, kuriuos veda socialinio darbo doktorantė Vilma Ražanauskaitė.

"Kasmet renkame stovyklautojų atsiliepimus ir, pasirodo, vienintelė blogybė ta, kad vienuoliktą vakaro reikia eiti miegoti", – jau 20 metų stovyklautojais nuoširdžiai rūpinasi tokio sergančiųjų mokymo ir poilsio iniciatorius ir organizatorius gydytojas Vladimiras Petrenka.

Jis – Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos gydytojas. "Nežinau, ar kitąmet organizuosiu tokią stovyklą. Jos mecenatų ratas smarkiai susiaurėjo", – pasiguodė V.Petrenka.

Pompos – už savo pinigus

Tačiau ar įmanoma sugriauti tai, kas kurta ir puoselėta du dešimtmečius? Akivaizdu, kad šios stovyklos labai reikia.

"Čia jie supranta galį sportuoti, dirbti arba kartais netgi nusižengti dietai, kai moka apskaičiuoti, kiek insulino reikia susileisti", – yra sakęs Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos vadovas profesorius Gintautas Kazanavičius.

Anot jo, stovykloje vaikai jaučiasi tvirčiau, tarsi vienos šluotos rykštės, kurių surištų niekaip neperlauši.

Stovyklos reikia ne tik jaunimui. Savo vasaros be jos nebeįsivaizduoja buvę stovyklautojai, o dabar jos vadovais dirbantys žmonės, taip pat nuolatiniai stovyklos gydytojai Evalda Danytė, Romualdas Tomas Preikša, slaugytojos Daiva Silvestravičiūtė, Virginija Bulikaitė.

Edvinas Geriksas, Lietuvos vaikų ir jaunimo diabeto asociacijos viceprezidentas, per daugybę stovyklos metų tapo jos siela. Dabar jis – kasmetis vadovas.

Diabetu vyras serga jau 30 metų, diagnozė paaiškėjo, kai jam buvo šešeri.

"Tuomet nebuvo nei pompų, nei gliukometrų. Insuliną leisdavomės virinamais švirkštais storomis adatomis", – prisimena E.Geriksas.

Jis dalyvavo ne vienoje stovykloje Jungtinėse Amerikos Valstijose. Ten buvo ir mokiniu, ir vadovu.

Beje, stovyklos idėją gydytojas V.Petrenka parsivežė būtent iš JAV. Jos negalėjo neįgyvendinti Lietuvoje, pamatęs, kaip amerikiečiai, 50 ir daugiau metų sergantys cukriniu diabetu, gyvena visavertį gyvenimą.

Šiandien ir lietuviai gali naudotis naujausiomis glikemijos matavimo ir insulino leidimo priemonėmis. Jų yra, bet įsigyti reikia už savo pinigus – valstybė tokios paramos savo piliečiams neteikia.

"Iš visų Europos valstybių sergantiesiems diabetu insulino pompos nekompensuojamos tik Lietuvoje ir Latvijoje", – žino gydytojas V.Petrenka.

Kompensuojami tik kateteriai ir kiti priedai vaikams iki 18 metų. 1-ojo tipo cukriniu diabetu nuo vaikystės ar jaunystės serga ir tik insulinu gali būti gydomi apie 4 tūkst. mūsų šalies gyventojų, iš jų vaikų – apie 600. Argi nebūtų galima bent jiems nupirkti insulino pompų, kuriomis lengviau dozuoti insuliną ir sušvirkšti jį pagal organizmo poreikį. Patogu, patikima, saugu, o kaina – nuo 5 iki 10 tūkst. litų. Gailėdami vaikų, tokias pompas tėvai perka už savo pinigus. Tie, kurie jų turi.

Valstybė kompensuoja

Norint palaikyti normalų gliukozės kiekį, reikia reguliariai matuoti jos lygį kraujyje. Būtina matuoti ryte dar nevalgius ir praėjus 2 valandoms po pagrindinių valgymų: pusryčių, pietų, vakarienės. Tam dauguma sergančiųjų diabetu įsigijo asmeninius aparatėlius – gliukometrus, kuriais galima ištirti gliukozės kiekį kraujyje neišėjus iš namų. Lietuvoje jais nemokamai aprūpina gliukometrus gaminančių firmų atstovybės Lietuvoje. Juostelės šiems aparatėliams yra kompensuojamos: sergantiesiems 1-ojo tipo diabetu – 50 juostelių per mėnesį, sergantiesiems 2-ojo tipo diabetu ir gydomiems insulinu – 50 juostelių per du mėnesius. Sergantiesiems 2-ojo tipo diabetu ir gydomiems tabletėmis skiriama 50 juostelių keturiems mėnesiams. Šie aparatėliai patogūs, paprasti naudoti ir gana tikslūs. Prie aparatėlio pridedama adatėlė pirštui be skausmo pradurti.

Kaip pagelbėti reumato iškraipytai pėdai?

Kaip pagelbėti reumato iškraipytai pėdai?

Turbūt nė viena liga taip nevargina ir nedeformuoja sąnarių, kaip reumatoidinis artritas. Ši liga, prasidėjusi nedideliais smulkiųjų sąnarių rytiniais sustingimais, paprastai visada progresuoja. Todėl greičiau ar lėčiau ardomos sąnarinės kremzlės,...


Gydytojai dalins kultūrinius receptus

Gydytojai dalins kultūrinius receptus

Kitąmet kartu su Talinu Europos kultūros sostinės vardu dalysis ir Suomijos miestas Turku. Suomiai kultūriniais receptais pasiryžę pagerinti žmogaus gerovę. "Saugokis kultūros", "Tvarkykis su kultūra", "Prilipk prie...


Tirpsta rankos

Tirpsta rankos

Vakarais ir naktimis pradėjo tirpti rankos. Būna, atsibundu naktį ir jų nebejaučiu. Man - 77 metai. Dėl ko taip atsitinka? Rankų tirpimas vakarais, o ypač naktimis, jaunesniems dažniausiai pasitaiko dėl patologinio kaklo pakrypimo į vieną pusę,...


Kaip valgai, taip ir atrodai

Kaip valgai, taip ir atrodai

Mitybos įpročiai turi įtakos ne tik mūsų sveikatai, bet išvaizdai, bendrai organizmo savijautai. Remdamiesi medicinos specialistų rekomendacijomis, pabandėme sudaryti idealų dienos meniu. Pasak gydytojų, kasdien pusryčiaujantys žmonės dienos metu...


Alkoholis ne sumažina, o padidina sielvarto jausmą

Alkoholis ne sumažina, o padidina sielvarto jausmą

Manote, jog alus ir kiti alkoholiniai gėrimai padeda "nuskandinti" liūdesį? Naujausi Tokijo Universitete (Japonija) atlikti tyrimai rodo, jog alkoholis išties tik padeda skausmingiems išgyvenimams įsitvirtinti žmogaus atmintyje....


Kaitra sutrumpins europiečių gyvenimo trukmę

Kaitra sutrumpins europiečių gyvenimo trukmę

Metų metus mokslininkai manė, kad vienas iš nedaugelio šylančio klimato privalumų bus tas, kad sumažės mirčių dėl smarkių šalčių. Dabar paaiškėjo, jog su padidėjusia kaitra susijusių mirčių skaičius, bent Europoje, augs tiek, kad tokį sumažėjimą...


Vis daugiau traumų sukelia kompiuteris

Vis daugiau traumų sukelia kompiuteris

Blogas regėjimas ir riešo skausmas - dažniausiai su kompiuteriais siejami sveikatos sutrikimai, bet vis daugiau žmonių susižeidžia ant galvos nukritus vaizduokliams. Tyrėjai nustatė, jog 2006 metais, lyginant su 1994-aisiais, su kompiuteriais...


Nudegus - pirmiausia vanduo, visa kita paskui!

Nudegus - pirmiausia vanduo, visa kita paskui!

Saugokite vaikus. Jie dažniausiai nukenčia dėl artimųjų neatsargumo. Kasmet Lietuvoje nudega per 10 000 žmonių, apie trečdalis jų - vaikai. Ketvirtadalis šių žmonių paguldoma į ligonines, kur jiems dėl įvairaus stiprumo nudegimų atliekamos...


Taupymo siaubas: mirk, nes per sunkiai sergi

Taupymo siaubas: mirk, nes per sunkiai sergi

Kauniečių šeima patyrė šoką, kai sunkios ligos kamuojamai Ievai Kričenaitei staiga buvo liepta dingti iš garsios sanatorijos. Esą jos gydymas per brangiai kainuoja. "Mes - ne labdaros organizacija", - nukirto Druskininkų...


Vėžys vengia vegetarų, atskleidė tyrimas

Vėžys vengia vegetarų, atskleidė tyrimas

Išsamiausio iki šiol atlikto tyrimo, kuriuo siekta išsiaiškinti mitybos įpročių ir onkologinių ligų ryšį, rezultatai liudija, kad vegetarai žymiai rečiau serga vėžiu. Nors jau seniai buvo kalbama apie vegetarinės mitybos privalumus, tačiau dabar...


Alkoholio poveikis: psichozių ir apsinuodijimo atvejų mažėja

Alkoholio poveikis: psichozių ir apsinuodijimo atvejų mažėja

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, sumažėjo asmenų, kuriems bent kartą buvo užregistruota diagnozė, susijusi su ūminiu alkoholio poveikiu. Privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos SVEIDRA duomenimis, 2009 m....


Apie besiartinančią ligą įspėja sapnai

Apie besiartinančią ligą įspėja sapnai

Nustatyta, kad sapnai gali įspėti apie tokių ligų, kaip hipertonija, tuberkuliozė ar gastritas pradžią. Likus vienam-trims mėnesiams iki pirmųjų simptomų pasikeičia sapnų pobūdis. Taip tvirtina medicinos mokslų daktaras Vasilijus Kasatkinas, kuris...


Daržovės ir vaisiai vėžio tikimybę sumažina mažiau nei manyta

Daržovės ir vaisiai vėžio tikimybę sumažina mažiau nei manyta

Didesnis vaisių ir daržovių kiekis turi tik nedidelį poveikį, siekiant apsisaugoti nuo vėžio, parodė tyrimas, kurio metu buvo nagrinėjamas ryšys tarp mitybos ir šios ligos, praneša BBC. 500 000 europiečių tyrimas papildė vis gausėjančius įrodymus,...


Kasdieniškas ir tuo pačiu be galo paslaptingas mūsų miegas

Kasdieniškas ir tuo pačiu be galo paslaptingas mūsų miegas

Kas yra miegas? Anksčiau buvo tikima, kad miego metu siela palieka kūną ir keliauja per pasaulį. Nors niekas priešingai ir neįrodė, o ir negalės įrodyti, jei neaptiks žmogaus sielos. Jei staiga pažadintume miegantį žmogų, jo siela gali nespėti...


Į vyriškumą kėsinasi prostatitas

Į vyriškumą kėsinasi prostatitas

Stiprioji lytis mėgsta tampyti likimą už ūsų. Jaunus vyrus sunku nuvaryti pas bet kokį gydytoją, o juo labiau - pas urologą. Skauda? Et, paskaudės ir praeis. Jeigu žinotų, kuo jiems tai gresia! Vieną sausio savaitgalį, lauke spaudžiant stipriam...


Kaip amžius lemia seksualines moterų problemas?

Kaip amžius lemia seksualines moterų problemas?

Skirtingo amžiaus moterys nevienodai mylisi ir sekso metu patiria skirtingus pojūčius. Amžius gali turėti įtakos ir moterų baimėms lytinio akto metu. 18 – 30 metų moterys dažniausia skundžiasi, kad joms sunku pasiekti orgazmą, o vyresnio...


Kokie pavojai tyko gyvenant nuodų pasaulyje?

Kokie pavojai tyko gyvenant nuodų pasaulyje?

Kad nuo nuodo iki vaisto - vienas žingsnis, žinojo ir Renesanso laikų žiniuonis Paracelsas. Nenuostabu, jog įvairias nuodų - mirtinų ir ne visai, versijas pasaulio nevidonai arba šiaip smalsuoliai naudojo ir naudos. Kaip rašo mokslofestivalis.eu,...


"Tylusis žudikas" ieško aukų

"Tylusis žudikas" ieško aukų

Spalio 1-oji yra skiriama atkreipti dėmesį į vieną pagrindinių kepenų virusinių susirgimų - hepatitą. Jis dar vadinamas "tyliuoju žudiku", nes žmonių, nešiojančių hepatitą B ir C daugėja. Bet jie patys apie tai nežino. Žmogus gali būti...


Naujasis atradimas padės dar efektyviau gydytis patiems

Naujasis atradimas padės dar efektyviau gydytis patiems

Mokslininkai atrado revoliuciniu vadinamą terapijos būdą, kuris šimteriopai sustiprina organizmo gebėjimus pačiam pagydyti sunkios ligos ar traumos pažeistus audinius. Šis D. Britanijos mokslininkų atradimas remiasi dirbtiniu organizmo išskiriamų...


"Hepatitas C": liga pasalūnė kerta per kepenis

"Hepatitas C": liga pasalūnė kerta per kepenis

Išgirdę diagnozę - hepatitas C, neretai ir gydytojai, ir pacientai nuleidžia rankas. Tačiau virusas pavojingas ne visiems: jį gali įveikti stipri imuninė sistema. Hepatito C diagnozė sukelia prieštaringas reakcijas. Antivirusinių vaistų poveikis...


Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9