Sausio 23d. Sekmadienis

Diabeto stovykla: gyvenimo su liga pamokos

2013 Birželio 2d.
Peržiūrų skaičius: 29284
Diabeto stovykla: gyvenimo su liga pamokos

Dvidešimt vasaros stovyklų ir tūkstančiai nepakartojamų akimirkų: ir džiaugsmingų, ir sukrečiančių. Visa tai suteikia patirties ir stiprybės. Tačiau ar bus surengta dvidešimt pirmoji stovykla, kurių taip reikia sergantiems vaikams?

Kortelė už teisingą atsakymą

Didelės salės pakraščius nusėdę jauni žmonės apsirengę vienodais raudonos spalvos marškinėliais. Salės viduryje vaikštinėjantis vyras klausia: "Kokie turi būti glikozilinto hemoglobino rodikliai, kad nekiltų komplikacijų?"

Salė trumpam nuščiūva, bet atsakymai pasipila greitai: "Mažiau nei septyni procentai", "Nuo aštuonių nukritus iki septynių, komplikacijų tikimybė sumažėja trečdaliu."

Vyras pagiria jaunimą ir provokuoja toliau: o ką rodo tas glikozilintas hemoglobinas?

"Medžiagų apykaitą. Hemoglobinas yra raudonajame kraujo kūnelyje – eritrocite. Jis su krauju keliauja po visą organizmą pernešdamas deguonį. Jei kraujyje gliukozės per daug, ji lenda į eritrocitą, į hemoglobiną ir ten lieka. Tada eritrocitui tampa sunku, jis paneša mažiau deguonies. Taip dūsta kiti organai. Jei yra gliukozės perteklius ir ji veikia hemoglobiną, vadinasi, diabetas gydomas blogai", – tarsi iš enciklopedijos beria vaikinas.

Kada atsiranda organizme gliukozės perteklius? Kas gali 140 kartų per naktį pamatuoti gliukozės kiekį kraujyje neatsibusdamas? Kuo skiriasi kraujo plazma nuo kraujo, 1-ojo tipo diabetas nuo 2-ojo, kodėl tuomet, kai karšta, žmonės rečiau šlapinasi? Šiuos ir kitus klausimus jaunimas gliaudė kaip riešutus, kiekvienas teisingai atsakęs gaudavo žalią kortelę, kažko vertą.

Šiemet – jau dvidešimtoji

Tokie debatai – viena diabetu sergančių jaunuolių vasaros stovyklos dienotvarkės dalių. Šiemetinė stovykla – jau dvidešimtoji. Septynerius metus jos rengtos Birštone, o pastruosius trylika metų – Jonavos rajone, "Achemos" reabilitacijos centre "Atgaiva tau".

Per 20 metų sukaupta neįkainojama patirtis, atrasta metodika, kaip per 10 dienų visam gyvenimui įtvirtinti ligos valdymo žinias.

"Labai reikia pabūti su tokiais kaip aš", – tvirtai sako vilnietė Aistė Jakimavičiūtė, stovyklavusi tris vasaras.

Mergina cukriniu diabetu serga aštuoneri metai. Žino, kad ši liga yra nepagydoma. Gal todėl Aistė, kaip ir jos likimo draugai bei gydytojai, diabeto nevadina liga. Sako, kad tai – šiek tiek kitoks gyvenimo būdas: nuolat matuotis insulino kiekį, griežtai laikytis nustatytos mitybos, ir tiek.

"Štai vienas mūsų draugas yra Lietuvos ir Baltarusijos rutulio stūmimo čempionas. Daugybė diabetu sergančių žmonių pasaulyje yra pasiekę stulbinamų aukštumų. O vakar stovykloje lankėsi nuo vaikystės diabetu sergančios kūdikių besilaukiančios moterys. Viena jų turi gimdyti šiomis dienomis, o jaučiasi puikiai net per šiuos alinančius karščius", – neslėpė džiugesio kitų žmonių sėkme A.Jakimavičiūtė.

Stovykloje mergina matė, kaip blogai jaučiasi ligoniai, kai glikemijos rodikliai išsibalansuoja ir nutolsta nuo normos. Kai jie yra per maži arba per dideli, gali ištikti koma.

"Tuomet skubame vieni kitiems padėti. Čia, stovykloje, išmokstame viską daryti praktiškai, nes mokomės ir tariamės būdami kartu 24 valandas per parą. Nuėję pas gydytojus su jais galime konsultuotis viso labo penkiolika minučių. Negana to, didžiąją šio laiko dalį gydytojas pildo ligos istoriją ir rašo vaistų receptus", – neslepia nusivylimo jauna mergina, patyrusi, kaip gydytojai net paprasčiausią insulino pompą bijo prijungti.

Iš to A.Jakimavičiūtė daro išvadą: sveikieji negali suprasti ligonių. Dauguma stovyklos darbuotojų – buvę stovyklautojai. Kas už juos geriau gali suprasti besimokančiuosius valdyti ligą, jiems patarti, pamokyti?

Mergina puikiai supranta savo tėvus. Ji prisimena, kaip juos ramino, paaiškėjus ligos diagnozei.

"Į parduotuvę maisto produktų eidavo tik tėtis, nes mama nuėjusi verkdavo, nebegalėdama man pirkti nei pyragaičių, nei saldainių, ledų", – dabar jau linksmai, kaip nuotykį, pasakoja A.Jakimavičiūtė.

Surimtėja paklausus, ką reikia daryti, kai žmogus dėl didėjančios ar mažėjančios glikemijos ima jaustis blogai.

"Pojūčiai yra individualūs, bet sunkiai ištveriami. Kai rodikliai per maži, reikia greitai suvalgyti cukraus, o kai per dideli – susileisti insulino", – aiškina mergina.

Rėmėjų ratas siaurėja

Marius Povilas Martynenka, taip pat vilnietis, cukriniu diabetu susirgo būdamas trejų. A.Jakimavičiūtės įsitikinimu, liga baisesnė mažų vaikų tėvams nei patiems ligoniukams. Juk visi tėvai nori, kad jų vaikai būtų sveiki. O diabetas – liga visam gyvenimui. M.P.Martynenka serga jau 14 metų ir su liga susigyveno.

"Ji mane užgrūdino, išmokė atsakingumo, pareigingumo", – išmintingai kalba septyniolikmetis.

Jis per debatus surinko net septynias žalias korteles. Lektorius Gintaras Zaleskis, "Medtronic" kompanijos Baltijos šalims atstovas, paklausė, ar vaikinas nestudijuos medicinos.

"Studijuosiu psichologiją. O apie diabetą daug žinau, nes juo domiuosi, ir stovykloje esu jau antrą kartą", – pasakojo vaikinas.

Su juo – 40 jaunuolių iš visos Lietuvos. Čia, Rukloje, jie praleido dešimt dienų. Kas rytą – mankšta, glikemijos matavimas ir insulino injekcijos, po to – pusryčiai.

Pusę dešimtos prasidėdavo "darbo diena": debatai, diskusijos arba viktorinos, užsiėmimai sporto salėje arba baseine, išvykos. Tarp jų – priešpiečiai, pietūs, pavakariai, glikemijos patikrinimas. Pastarasis privalomas mažiausiai keturis kartus per dieną. Vakarais – talentų šou, konkursai, diskotekos. Linksma, įdomu, naudinga. Jaunimas itin mėgsta psichologinius žaidimus, kuriuos veda socialinio darbo doktorantė Vilma Ražanauskaitė.

"Kasmet renkame stovyklautojų atsiliepimus ir, pasirodo, vienintelė blogybė ta, kad vienuoliktą vakaro reikia eiti miegoti", – jau 20 metų stovyklautojais nuoširdžiai rūpinasi tokio sergančiųjų mokymo ir poilsio iniciatorius ir organizatorius gydytojas Vladimiras Petrenka.

Jis – Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos gydytojas. "Nežinau, ar kitąmet organizuosiu tokią stovyklą. Jos mecenatų ratas smarkiai susiaurėjo", – pasiguodė V.Petrenka.

Pompos – už savo pinigus

Tačiau ar įmanoma sugriauti tai, kas kurta ir puoselėta du dešimtmečius? Akivaizdu, kad šios stovyklos labai reikia.

"Čia jie supranta galį sportuoti, dirbti arba kartais netgi nusižengti dietai, kai moka apskaičiuoti, kiek insulino reikia susileisti", – yra sakęs Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos vadovas profesorius Gintautas Kazanavičius.

Anot jo, stovykloje vaikai jaučiasi tvirčiau, tarsi vienos šluotos rykštės, kurių surištų niekaip neperlauši.

Stovyklos reikia ne tik jaunimui. Savo vasaros be jos nebeįsivaizduoja buvę stovyklautojai, o dabar jos vadovais dirbantys žmonės, taip pat nuolatiniai stovyklos gydytojai Evalda Danytė, Romualdas Tomas Preikša, slaugytojos Daiva Silvestravičiūtė, Virginija Bulikaitė.

Edvinas Geriksas, Lietuvos vaikų ir jaunimo diabeto asociacijos viceprezidentas, per daugybę stovyklos metų tapo jos siela. Dabar jis – kasmetis vadovas.

Diabetu vyras serga jau 30 metų, diagnozė paaiškėjo, kai jam buvo šešeri.

"Tuomet nebuvo nei pompų, nei gliukometrų. Insuliną leisdavomės virinamais švirkštais storomis adatomis", – prisimena E.Geriksas.

Jis dalyvavo ne vienoje stovykloje Jungtinėse Amerikos Valstijose. Ten buvo ir mokiniu, ir vadovu.

Beje, stovyklos idėją gydytojas V.Petrenka parsivežė būtent iš JAV. Jos negalėjo neįgyvendinti Lietuvoje, pamatęs, kaip amerikiečiai, 50 ir daugiau metų sergantys cukriniu diabetu, gyvena visavertį gyvenimą.

Šiandien ir lietuviai gali naudotis naujausiomis glikemijos matavimo ir insulino leidimo priemonėmis. Jų yra, bet įsigyti reikia už savo pinigus – valstybė tokios paramos savo piliečiams neteikia.

"Iš visų Europos valstybių sergantiesiems diabetu insulino pompos nekompensuojamos tik Lietuvoje ir Latvijoje", – žino gydytojas V.Petrenka.

Kompensuojami tik kateteriai ir kiti priedai vaikams iki 18 metų. 1-ojo tipo cukriniu diabetu nuo vaikystės ar jaunystės serga ir tik insulinu gali būti gydomi apie 4 tūkst. mūsų šalies gyventojų, iš jų vaikų – apie 600. Argi nebūtų galima bent jiems nupirkti insulino pompų, kuriomis lengviau dozuoti insuliną ir sušvirkšti jį pagal organizmo poreikį. Patogu, patikima, saugu, o kaina – nuo 5 iki 10 tūkst. litų. Gailėdami vaikų, tokias pompas tėvai perka už savo pinigus. Tie, kurie jų turi.

Valstybė kompensuoja

Norint palaikyti normalų gliukozės kiekį, reikia reguliariai matuoti jos lygį kraujyje. Būtina matuoti ryte dar nevalgius ir praėjus 2 valandoms po pagrindinių valgymų: pusryčių, pietų, vakarienės. Tam dauguma sergančiųjų diabetu įsigijo asmeninius aparatėlius – gliukometrus, kuriais galima ištirti gliukozės kiekį kraujyje neišėjus iš namų. Lietuvoje jais nemokamai aprūpina gliukometrus gaminančių firmų atstovybės Lietuvoje. Juostelės šiems aparatėliams yra kompensuojamos: sergantiesiems 1-ojo tipo diabetu – 50 juostelių per mėnesį, sergantiesiems 2-ojo tipo diabetu ir gydomiems insulinu – 50 juostelių per du mėnesius. Sergantiesiems 2-ojo tipo diabetu ir gydomiems tabletėmis skiriama 50 juostelių keturiems mėnesiams. Šie aparatėliai patogūs, paprasti naudoti ir gana tikslūs. Prie aparatėlio pridedama adatėlė pirštui be skausmo pradurti.

Saldūs gėrimai mažina įtampą ir agresiją

Saldūs gėrimai mažina įtampą ir agresiją

Saldūs gėrimai, tokie kaip arbata su cukrumi, gali padėti sumažinti įtampą darbe. Juos geriantys žmonės yra mažiau agresyvūs ir mažiau ginčijasi. Kaip rašo telegraph.co.uk, psichologai tvirtina, kad cukrus suteikia energijos, tad žmogaus smegenys...


Sveika mokymosi aplinka – gera mokslo metų pradžia

Sveika mokymosi aplinka – gera mokslo metų pradžia

Prasidėjus mokslo metams Kauno visuomenės sveikatos centro (KVSC) specialistai primena, jog mokyklose turi būti sudarytos tinkamos sąlygos vaikų ugdymui, o mokiniai iki rugsėjo 15 d. turi mokyklai pateikti informaciją apie profilaktinio sveikatos...


Netvarkomuose miestų parkuose plinta erkės

Netvarkomuose miestų parkuose plinta erkės

Prieš 20 metų specialistams būdavo sunku mieste pririnkti erkių tyrimams. Šiandien bene visi miestų parkai - erkių, taip pat ir platinančių pavojingas ligas, židiniai. Mat prieš dvi dešimtis žolė juose būdavo šienaujama, o lapai sugrėbiami....


Ar esate priklausomas nuo sekso?

Ar esate priklausomas nuo sekso?

Įžymybės, tokios kaip golfo žaidėjas Tigeris Woodsas, po neištikimybės skandalų dažnai eina gydytis sekso priklausomybės. Didžiosios Britanijos laikraštis "The Guardian" pabandė išsiaiškinti, ar tai iš tikrųjų yra liga, ar tiesiog...


Varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas - balanopostitas

Varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas - balanopostitas

Balanitas yra varpos galvutės uždegimas. Postitas yra apyvarpės uždegimas. Apyvarpė, tai laisva oda, kuri dengia varpos galvutę (jei vyras nebuvo apipjaustytas). Balanopostitas yra varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas. Balanitas gali...


Kaip šventinio maratono metu nepersivalgyti?

Kaip šventinio maratono metu nepersivalgyti?

Kaip nepersivalgyti per šventes, kai Kūčių vakarienei dvylika patiekalų yra privaloma ir vos ragaujant kiekvieno išeina dvylika kąsnių. O jei dar norisi pakartoti, juolab kad valgiai nekasdieniai ir pagal katalikams keliamus reikalavimus prieš...


Persikai ir slyvos padeda gydyti vėžį

Persikai ir slyvos padeda gydyti vėžį

Persikai ir slyvos savo antioksidacinėmis savybėmis pranoksta net mėlynes, o šių kaulavaisių ekstraktai kovoja su agresyviausiomis vėžinių ląstelių tipais. Tokios išvados priėjo amerikiečių mokslininkai iš Teksaso universiteto, tirdami vertingas...


Tyrimas: mėgstama muzika merginoms atstoja seksą

Tyrimas: mėgstama muzika merginoms atstoja seksą

Kanados mokslininkų neseniai atliktas tyrimas parodė, kad mėgstamų muzikinių kompozicijų klausymas gali suteikti moterims tokį pat poveikį, kaip ir skanus valgis ar intymūs santykiai. Tyrimo rezultatais, gautais stebint atsitiktinai pasirinktas...


Vašingtone - AIDS epidemija?

Vašingtone - AIDS epidemija?

Mažiausiai trys procentai Jungtinių Valstijų sostinės Vašingtono gyventojų serga AIDS arba yra ŽIV nešiotojai. Tai prilygsta Ugandai, kuri yra labiausiai nukentėjusi šalis nuo šių baisių ligų. Miesto sveikatos departamento paskelbtoje ataskaitoje...


Miego trukmė įtakoja gyvenimo ilgį

Miego trukmė įtakoja gyvenimo ilgį

Tiems, ku­rie mie­go lai­ką su­trum­pi­na nuo 7 iki 5 va­landų, dvi­gu­bai pa­didėja ri­zi­ka su­sirg­ti mir­ti­na šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­ga, ir 1,7...


Nutukimas daro neigiamą poveikį odos ligoms

Nutukimas daro neigiamą poveikį odos ligoms

Lietuvos bendrosios praktikos gydytojo" šių metų sausio mėnesio numeryje išspausdintas straipsnis apie nutukimą ir odos ligas. Mokslinėje publikacijoje teigiama, kad nutukimas yra opi daugelio vakarų pasaulio šalių problema. Jis keičia odos...


Ar gali kontraceptinės tabletės sumažinti norą mylėtis?

Ar gali kontraceptinės tabletės sumažinti norą mylėtis?

Moterys, kurios vartoja hormoninę kontracepciją, gali norėti mažiau mylėtis, negu tos, kurios saugosi nuo nepageidaujamo nėštumo prezervatyvais. "Jeigu jūs kvailiojate su hormonais, jūs tuo pačiu žaidžiate ir su savo sekso gyvenimu", -...


D.Britanijoje daugėja valgymo sutrikimų turinčių vyrų

D.Britanijoje daugėja valgymo sutrikimų turinčių vyrų

Didžiojoje Britanijoje didėja valgymo sutrikimų turinčių vyrų skaičius, skelbia Karališkoji bendrosios praktikos gydytų kolegija, kuria remiasi BBC naujienų tarnyba. Ekspertų teigimu, gydytojai turi daugiau žinoti apie šią problemą, nes iki šiol...


Patvirtinta alyvų aliejaus ir žalialapių daržovių nauda širdžiai

Patvirtinta alyvų aliejaus ir žalialapių daržovių nauda širdžiai

Italijoje atliktas tyrimas parodė, kad daugiau alyvų aliejaus ir žaliųjų lapinių daržovių vartojančios moterys rečiau serga širdies ligomis. Nustatyta, kad bent vieną žalialapių daržovių porciją per dieną suvartojusioms moterims tikimybė per...


Specialistai: sendaikčiai gali būti nesaugūs

Specialistai: sendaikčiai gali būti nesaugūs

Radiacinės saugos centro specialistai perspėja, kad sendaikčiuose gali būti nesaugių medžiagų. "Įsigijus senovinį laikrodį, kompasą ar barometrą, gali paaiškėti, kad jame įmontuota skalė švyti dėl jos gamybai panaudoto radžio ar fosforo...


Medikai ragina vasarą paskiepyti vaikus

Medikai ragina vasarą paskiepyti vaikus

Prasidėjo vasara, kuri netruks prabėgti ir vėl ateis rugsėjo 1-oji. Būsimieji mokinukai į mokyklą turi ateiti sveiki, pasitikrinę sveikatą. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad daugelio užkrečiamųjų ligų galima išvengti...


Kaip apsisaugoti nuo uodų?

Kaip apsisaugoti nuo uodų?

Pasaulyje žinoma apie 3 000 rūšių uodų, Lietuvoje gyvena apie 300. Tačiau ne visų rūšių uodai puola žmogų: vieni renkasi paukščius, kiti - arklius, o kai kurie - varles ir vėžlius. Be to, ne visi uodai yra kraugeriai. Labiausiai Lietuvoje paplitę...


Brokoliai gali sumažinti diabeto žalą širdžiai

Brokoliai gali sumažinti diabeto žalą širdžiai

Valgant brokolius galima sumažinti žalą, kurią diabetas padaro širdies kraujagyslėms, teigia britų mokslininkai. Varviko universiteto mokslininkai mano, kad taip yra dėl šioje daržovėje randamos medžiagos sulforafano. Ji skatina gamintis...


Minesotos programa: sugrąžinti žmogui apsisprendimo laisvę

Minesotos programa: sugrąžinti žmogui apsisprendimo laisvę

Minesotos programa – tapo atspirties tašku grįžti įgyvenimą nuo narkotikų, alkoholio ar azartinių žaidimų priklausomiems asmenims. Tai ne stebuklinga lazdelė, kuria mostelėjus visos problemos išnyksta. Tai veikiau sudėtingo kelio į savęs...


Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Kai kurie žmonės prastai jaučiasi per oro permainas, ypač prasidėjus žiemai. Toks reiškinys vadinamas meteopatija, dažniausiai jis yra vidaus organų ligų pasekmė. Išsigydę jas, ir keičiantis orams jausitės geriau. Tačiau savijautą pagerinti gali...


Priešlaikinė ejakuliacija

Priešlaikinė ejakuliacija

Vyrų seksualinį gyvenimą geriausiai apibūdina bendri lytinės funkcijos faktoriai: seksualinis geismas (libido), erekcijos funkcija, orgazmas ir ejakuliacija (sėklos išsiveržimas). Seksualinės funkcijos sutrikimai vyrams pasireiškia įvairiais...


Žaizdų gijimą skatina seilės

Žaizdų gijimą skatina seilės

Žmogaus seilėse esanti medžiaga histatinas padeda greičiau sugyti žaizdoms. Šis baltymas iki šiol buvo siejamas tik su antibakteriniu poveikiu. Nyderlandų mokslininkų dėmesį jis patraukė ėmus auginti žmogaus burnos ląsteles induose su seilėmis...


Vienatvės pavojai

Vienatvės pavojai

Tyrimai atskleidė, kad vienišų ir nuolat turinčių su kuo bendrauti žmonių sveikatos būklė akivaizdžiai skiriasi. Skirtumas beveik toks pat, kaip tarp rūkančių ir nerūkančių arba nutukusių ir lieknų žmonių. Nustatyta, kad būnant toli nuo artimųjų,...


Mokslininkai: tolygus įdegis - neįmanomas

Mokslininkai: tolygus įdegis - neįmanomas

Didžiosios Britanijos mokslininkai įrodė, kad tolygus įdegis fiziškai yra neįmanomas, praneša BBC naujienų tarnyba. Edinburgo universiteto mokslininkų atlikto tyrimo išvados skelbiamos žurnale "Experimental Dermatology". Iš tiesų...


Dantų regeneravimas gali ateityje pakeisti tradicinį dantų taisymą

Dantų regeneravimas gali ateityje pakeisti tradicinį dantų taisymą

Vieną dieną apsilankius pas odontologą, jums gali pasiūlyti ne plombuoti dantis, o juos... regeneruoti. Tokia pažanga galima dėl to, kad medžiagų mokslininkai jau baigia sukurti tinkamus cheminių junginių derinius, tinkamus atstatyti suirusius...


Nekviestas svečias – gripo virusas

Nekviestas svečias – gripo virusas

Vėl krintant spalvotiems medžių lapams, deja, ateina ir darganos. Romantiškus pasimatymus pradeda trukdyti dar vienas palydovas – gripas. Virusas, apie kurį tiek daug kalbama, panikuojama kai išgirstamos paslaptingos raidžių ir skaičių...


Negyvosios Jūros kosmetika iš Izraelio

Negyvosios Jūros kosmetika iš Izraelio

Negyvoji jūra - sveikatos šaltinis. Negyvosios jūros populiarumo priežastis - gydomosios savybės, kurių priežastis yra šios jūros sudėtis. Ištirpusios druskos Negyvojoje jūroje sukuria daugiau kaip 27 mineralų kompleksą, kuris nėra būdingas nei...


Sloga – ne liga?

Sloga – ne liga?

Apie slogą, kaip ir uošvę, yra daugybė posakių ir net anekdotų. Tačiau vis dėlto sloga yra labai nemaloni liga. Nuolat varvanti ar net tarsi upelis tekanti, dėl to paburkusi ir paraudusi, net nutrinta nosis, ašarojančios akys, čiaudulys, sunki...


Atsakymas dėl ŽIV – testas per vieną minutę

Atsakymas dėl ŽIV – testas per vieną minutę

Vilniaus Rotušės aikštėje išdygo miestiečiams neįprasta palapinė. Joje nemokamai, greitai ir anonimiškai galima pasitikrinti dėl ŽIV (žmogaus imunodeficito viruso) ir atsakymą išgirsti per vieną minutę. Praeidami pro palapinę, vilniečiai ją...


Atrastas dar vienas lazerinės diagnostikos metodas odontologijoje

Atrastas dar vienas lazerinės diagnostikos metodas odontologijoje

Šiuo metu dantistai atsiradusias dantų ertmes nustato naudodamiesi rentgeno spinduliais bei metalų zondais, tačiau šios priemonės neleidžia nustatyti susilpnėjusio dantų emalio tol, kol jo nereikia taisyti. Šią problemą gali padėti išspręsti...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9