Gegužės 18d. Trečiadienis

Dermatologai: soliariumus vasarą reikėtų uždaryti

2013 Rugpjūčio 2d.
Peržiūrų skaičius: 37396
Dermatologai: soliariumus vasarą reikėtų uždaryti

Soliariumai vasarą turėtų būti uždaryti. Tokį sprendimą, jei galėtų, priimtų gydytojai dermatologai. Pasak specialistų, saulės vonios ir soliariumai vasarą – nesuderinami dalykai.

Oda patiria šoką

Nors vasarą soliariumai sulaukia mažiau lankytojų, tačiau dalis moterų net ir plieskiant vidurvasario saulei naudojasi jų paslaugomis. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) specialistai primena, kad vasarą soliariumas gali pakenkti labiau nei žiemą.

VVSPT Saugos kontrolės skyriaus vedėja Veslava Golnis paaiškino, kad soliariume gaunama didžiulė mums, šiaurės kraštų gyventojams, neįprasta ultravioletinių spindulių dozė.

Net ir soliariumuose, kuriuose naudojamos mažiausio galingumo lempos, veiksmingoji energinė apšvieta atitinka tropikų regionų (Australijos, Šri Lankos) saulės skleidžiamos ultravioletinės spinduliuotės lygį.

Tad jei išėjus iš soliariumo būnama saulėkaitoje, oda gauna dvigubą šoką, o jeigu žmogus dar būna išsitepęs ir įdegį skatinančiu kremu – net trigubą.

"Jei jau niekaip negalite apsieiti be soliariumo, kelias dienas po jo venkite tiesioginių saulės spindulių", – patarė specialistė.

Išsklaidė mitus

Pasak V.Golnis, apie soliariumus tenka išgirsti visokių mitų. Vienas jų – pasideginus soliariume oda apsaugoma nuo nudegimo saulėje.

Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad soliariume įgytas įdegis apsaugo odą nuo nudegimų saulėje kaip apsauginiai kremai nuo saulės, turintys saulės apsaugos faktorių SPF 2–3.

"Taigi tokia apsauga yra niekinė", – tvirtina VVSPT atstovė.

Pasak jos, norint apsisaugoti nuo neigiamo saulės poveikio reikia ne į soliariumą vaikščioti, o teptis apsauginiu kremu ir nepiktnaudžiauti gulėjimu saulėkaitoje.

Mat kuo daugiau ultravioletinių spindulių gaunama, tuo anksčiau susiraukšlėja oda, tuo didesnė vėžinių susirgimų rizika.

Bando pergudrauti prigimtį

"Kodėl mes lygiuojamės į tamsiaodžius ir galvojame, kad kuo ilgiau kaitinsimės, tuo juodesni būsime?" – stebisi Respublikinės Klaipėdos ligoninės Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja Aldona Kajutytė.

Pasak gydytojos dermatologės, Lietuvos gyventojai dažniausiai yra ryškūs baltaodžiai, tad, palyginti su pietiečiais, mes apsaugos nuo saulės turime itin mažai.

"Gamtos taip surėdyta, kad apsauga nuo saulės mums skirta tik vaikščiojimui lauke, o ne gulėjimui paplūdimiuose. Apie kaitinimąsi soliariume negali būti net kalbos. Vasarą juos išvis turėtų uždaryti", – griežta vedėjos pozicija.

A.Kajutytė paaiškino, kad kiekvienas žmogus turi įgimtą kiekį melanino – rudojo pigmento. Tad nuo didesnio kaitinimosi saulėje ar soliariume jo nepadidės. Nors dailiosios lyties atstovės kartais bando pergudrauti prigimtį.

Sulaukia nudegusių pacientų

Gydytojos pastebėjimu, net ir šviesiaodžiai būna skirtingi: vieni šviesesni, kiti tamsesni. Pagal plaukų ir akių spalvą žmonės skirstomi į odos tipus. Priklausantieji pirmajam tipui yra šviesiaplaukiai mėlynakiai baltaodžiai, kurių oda net linkusi raudonuoti.

A.Kajutytės teigimu, toks žmogus niekada neįdegs rudai, nes jo odoje tiesiog nepasigamins tiek melanino.

"Jei šviesiaplaukė paplūdimyje kaitinsis su tamsiaplauke rudake, ši per kelias valandas taps ruda. O šviesioji bus nusvilusi, nes jos oda neskirta ilgam kaitinimuisi saulėje", – aiškino pašnekovė.

Tačiau dermatologė iš praktikos pastebi, kad žmonės dažnai nekreipia dėmesio nei į savo odos tipą, nei į pigmentines dėmes ar apgamus. Todėl vos skaisčiau pašvietus saulei sulaukiama nudegusių pacientų.

Klaipėdiečiai būna nukentėję ne tik nuo pernelyg ilgo kaitinimosi saulėje. Dažnai papildomas alergines reakcijas sukelia įvairios žolės, vabzdžių įkandimai, maudynės vandens telkiniuose.

Atsiranda priklausomybė

Nuo ankstyvos paauglystės soliariume įpratusios lankytis jaunos merginos tampa nuo jų savotiškai priklausomos. Net kai įdegis prilygsta juodaodei, merginoms vaidenasi, kad jos pernelyg blyškios.

A.Kajutytė tokį požiūrį palygino su anoreksija, kai net perkaręs žmogus įsivaizduoja esąs storas ir riboja maistą.

"Tai jau psichikos problema", – įsitikinusi gydytoja.

Pasak vedėjos, kai kurioms merginoms atsiveria akys, pamačius dermaskopu išdidintą apgamo ar odos lopinėlio vaizdą – ji būna pasenusi, išsausėjusi bei išvagota smulkių raukšlių tinklu. Gydytoja paaiškino, kad tokie išdidinti neigiami odos pokyčiai greitai bus matomi ir plika akimi.

Vanduo įdegį sustiprina

A.Kajutytės pastebėjimu, žmonės kartais klaidingai galvoja, kad judant ar maudantis saulė taip stipriai nekimba. Moterys mėgsta įsitaisyti jūros pakrantėje, prie pirmosios bangos.

"Jos gauna dvigubą spindulių dozę – iš viršaus ir atsimušančių nuo vandens. Daugiausiai spindulių gauna kūno vieta, esanti arčiausiai vandens", – įspėjo pašnekovė.

Tokiais atvejais ypač nudega veidas, pečiai. Kartais saulė taip nusvilina, kad iškart nustatomas antrojo laipsnio nudegimas, pasirodo pūslės.

Ar reikia apsaugos?

Geriausia bei saugiausia mėgautis saulės voniomis rytą iki 11 val. arba nuo 15–16 val. popiet. Ar deginantis saugiu laiku būtinos apsaugos priemonės nuo saulės?

Pasak A.Kajutytės, dėl šių priemonių naudojimo būtinybės sunku vienareikšmiai atsakyti, nes specialistų nuomonės skiriasi. Jos manymu, per pirmuosius pasimėgavimus saulės voniomis apsauga nepakenks.

"Juk dėl 20 minučių niekas į Smiltynę nevažiuoja, – ironiškai pastebi ji. – Dažnai paplūdimyje net per pirmuosius apsilankymus užsibūnama kur kas ilgiau".

Gydytoja paaiškino, kad lygiai, gražiai įdegusi oda parodo apie tinkamą kūno pasiruošimą saulės vonioms. Tuomet galima degintis ir be apsaugos priemonių, tik po saulės vonių odą reikėtų palepinti pieneliu ar padrėkinti kita priemone.

Pašnekovė patarė atsargiai rinktis priemones – reikėtų atkreipti dėmesį į kremo sudėtį, nes nuo parfumuotų, spirituotų priemonių po kaitinimosi saulėje gali atsirasti pigmentinių dėmių. Švari oda įdega natūraliai.

Odos tipai

I tipas. Šiam odos tipui priskiriama apie 2 proc. Centrinės Europos gyventojų. Oda blyški, strazdanota. Plaukai labai šviesūs – rausvi. Oda linkusi nudegti. Įdegama labai lėtai, raudonu atspalviu.

II tipas. Šiam odos tipui priskiriama apie 78 proc. Europos gyventojų. Oda šviesi, šiek tiek strazdanota. Plaukai – nuo blondinų iki šviesių šatenų. Oda jautri, linkusi nudegti.

III tipas. Šiam tipui priskiriami dauguma Centrinės Europos gyventojų. Oda nėra tamsi. Plaukai rusvi iki kaštoninės spalvos. Oda mažai jautri, švelniai įdega, retai nudega.

IV tipas. Šiam odos tipui priskiriama apie 8 proc. Centrinės Europos gyventojų. Oda ir plaukai tamsūs. Oda nejautri, niekada nenudega. Greitas ir tamsus įdegimas.

Vaikams saugu vartoti daug vitamino D

Vaikams saugu vartoti daug vitamino D

Mokyklinio amžiaus vaikams vartoti daug vitamino D yra saugu, o galbūt net būtina, kad jų kraujyje susidarytų pakankami šios maistingosios medžiagos kiekiai, kurių reikia augantiems kaulams ir apskritai sveikatai. Vitamino D nepakankamumas yra...


Muzika išlaisvina ligonių išgyvenimus

Muzika išlaisvina ligonių išgyvenimus

Muzikos ir žodžių sinteze gydomi Klaipėdos jūrininkų ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus ligoniai, sveikstantys po širdies kraujagyslių ligų, galvos traumų, insultų, galūnių amputacijų. Pasisiūlęs vesti šiuos užsiėmimus muzikos...


Medikai teigia, kad alergija stiprina imunitetą ir apsaugo nuo vėžio

Medikai teigia, kad alergija stiprina imunitetą ir apsaugo nuo vėžio

Mokslininkai teigia, jog turintieji vienokią ar kitokią alergiją mažiau rizikuoja susirgti vėžiu, nei sveikieji. Jų nuomone, neigiamos (organizmo reakcijos) stiprina imuninę sistemą ir tokiu būdu apsaugo nuo mirtimi galinčių pasibaigti ligų....


Gripas puola alkanus ir pavargusius

Gripas puola alkanus ir pavargusius

Suvalgius skiltelę česnako imunitetas nesustiprėja. Grūdintis reikia ilgai ir įvairiais būdais, juolab kad medikai grasina dar ateisiančia antrąja pandeminio gripo banga. Maistas, judėjimas ir poilsis yra sveikatos pagrindas. Prie nuovargio, bado...


Grikiai – nuo nemigos ir nuovargio

Grikiai – nuo nemigos ir nuovargio

"Grikiai yra ne tik maistas, bet ir vaistas. Kalcis stiprina kaulus, fosforas - gerina atmintį. Vitaminai stiprina periferinius nervus: vitaminas PP (rutinas) - kraujagysles, vitaminas E - neleidžia susidaryti toksiškiems produktams", -...


Organizmą geriausiai stiprina spalvoti vaisiai ir daržovės

Organizmą geriausiai stiprina spalvoti vaisiai ir daržovės

Vaisiai ir daržovės, natūraliai nuspalvinti geltona ir raudona spalvomis, turi apsčiai maistingų medžiagų, reikalingų imunitetui stiprinti ir sveikoms smegenims palaikyti. Ryškią spalvą raudoniesiems pipirams ir morkoms suteikia didelis kiekis...


Kasdien - po saują šviežių uogų

Kasdien - po saują šviežių uogų

Vitaminų kompleksai ar maisto papildų kapsulės tikrai nereikalingos, kai sode ir miške - pats uogų sezonas. Uogos pasižymi stipria valomąja jėga - tiek iš vidaus, tiek iš išorės. Ten, kur nuo seno gyvuoja senos liaudies medicinos tradicijos, jos...


Placebai padeda pasijusti geriau, net jeigu pacientai apie juos žino

Placebai padeda pasijusti geriau, net jeigu pacientai apie juos žino

Placebas gali padėti pacientams pasijusti geriau, net jeigu jie puikiai žino geriantys cukrines piliules, o ne tikrus vaistus, trečiadienį paskelbė mokslininkai, atlikę neįprastą eksperimentą. Beveik 60 proc. pacientų, kenčiančių nuo dirgliojo...


Garas malšina stresą ir priverčia pamiršti vaistinę

Garas malšina stresą ir priverčia pamiršti vaistinę

Viena iš nedaugelio priklausomybių, darančių stebuklingą poveikį žmogaus fiziniam kūnui ir dvasiai – tradicinė garinė pirtis. Tikriems pirčiams tai – kur kas daugiau, nei prausimasis. Kodėl žmonės eina į pirtį? Ne vienas nori...


Puiki sveikatos būklė = produktyvus darbas

Puiki sveikatos būklė = produktyvus darbas

Kaip pagerinti savo savijautą, įveikti nuovargį, išsekimą, nugaros skausmus? Klausimai, kuriuos ne kartą užduoda žmogus kiekvieną dieną dirbantis sėdimą darbą. Norint tikrai produktyviai, su malonumu ir entuziazmu dirbti, reikia puikios fizinės ir...


Kovoje prieš maliariją – dvokiančios kojinės

Kovoje prieš maliariją – dvokiančios kojinės

Dvokiančių kojinių kvapas gali padėti mokslininkams kovoti prieš maliariją sukeliančius moskitus, praneša naujienų agentūra AP. Tinkleliai virš lovų ir patalpose naudojami purškalai jau sumažino mirtinų maliarijos atvejų, tačiau kol kas...


Siūloma minėti Pasaulinę dieną be tabako

Siūloma minėti Pasaulinę dieną be tabako

Siekiant informuoti ir šviesti visuomenę apie rūkymo keliamą žalą, siūloma į atmintinų dienų sąrašą įtraukti Pasaulinę dieną be tabako. Tokį Atmintinų dienų įstatymo papildymo projektą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo Tėvynės...


Baltasis vynas naudingas sveikatai, atskleidė tyrimas

Baltasis vynas naudingas sveikatai, atskleidė tyrimas

Baltojo vyno mėgėjai dabar turėtų jausti mažesnę kaltę dėl tokio savo pomėgio: naujausi tyrimai patvirtino, kad įvairios rūšies baltieji vynai pasižymi tokiu pat teigiamu poveikiu, kaip ir raudonieji, skelbia "New Scientist". Atliekant...


Sutrikus tuštinimuisi

Sutrikus tuštinimuisi

Senyvo amžiaus žmonės dažnai kenčia nuo šlapinimosi bei tuštinimosi sutrikimų. Tai intymūs dalykai. Turintys šias problemas senyvo amžiaus žmonės paprastai apie juos nekalba būdami tikri, kad tai - senatvės požymis, arba nesuvokdami to dėl...


Miego sutrikimus nustato naktį

Miego sutrikimus nustato naktį

Pasiryžę nemokamai padėti miego sutrikimų kamuojamiems žmonėms ir paskelbę akciją "Miego savaitė miego sutrikimų laboratorijoje" , sostinės Sapiegos ligoninės medikai sulaukė pacientų antplūdžio. Skelbiama, kad miego sutrikimai kamuoja...


Ginklas prieš krūties vėžį - tapyba

Ginklas prieš krūties vėžį - tapyba

Tapyba padeda atitrūkti nuo minčių ir užmiršti ligą. Tuo įsitikino bendrijos "Viktorija" moterys, sergančios krūties vėžiu ar jau laimėjusios kovą su šia liga. Moterys Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Krūties ligų chirurgijos...


Ar pankreatitas – tik švenčių liga?

Ar pankreatitas – tik švenčių liga?

Nors ūmus kasos uždegimas - pankreatitas - dažniau užklumpa žmones švenčių metu, kai organizmas perkraunamas sunkiau virškinamu maistu bei alkoholiu, anaiptol negalima teigti, jog šia liga negali susirgti bet kas ir bet kada. Ūmus pankreatitas...


Vitamino B nepakankamumas siejamas su klubo lūžio rizika

Vitamino B nepakankamumas siejamas su klubo lūžio rizika

Vyresniojo amžiaus žmonėms, kurių organizme yra nepakankamai vitamino B arba kurie turi padidėjusį kraujo proteino homocisteino kiekį, gali grėsti didesnė rizika patirti klubo lūžį, teigiama naujo tyrimo išvadose. Žinoma, kad homocisteino kiekis...


Sveikata - vidinis apsisprendimas

Sveikata - vidinis apsisprendimas

Kartais mums reikia ilgai blaškytis, kol pripažįstame kai kuriuos akivaizdžius ir praktiškai tarsi lengvai suprantamus dalykus. Netgi senieji tikėjimai mums leidžia pažvelgti į realybę iš kitos pusės. Apakinti jau žinomų tiesų, mes nebesugebame...


Ar persivalgymas didina šlapimo nelaikymo riziką?

Ar persivalgymas didina šlapimo nelaikymo riziką?

Moterims, kurios vartoja kaloringą maistą ar daug sočiųjų riebiųjų rūgščių, gresia tris kartus didesnė šlapimo nelaikymo rizika. Kaip skelbia Reuters, tyrimo rezultatai neparodo, kad dietos pakeitimai gali trukdyti ar valdyti šlapimo nelaikymą....


Hepatitas C aukas renkasi tyliai

Hepatitas C aukas renkasi tyliai

Specialistai turi pagrindo įtarti, kad 0,5-1 proc. Lietuvos gyventojų yra užsikrėtę hepatito C virusu. Nemažai žmonių to net nežino. Hepatitas - labai klastinga ir pavojinga lėtinė kepenų liga. Hepatito C virusas sukelia lėtinį kepenų uždegimą, ir...


Depresija susieta su greito maisto racionu

Depresija susieta su greito maisto racionu

Jei asmens racionas gausus perdirbto, nenatūralaus maisto, didėja rizika, kad jis susirgs depresija, teigiama atlikto tyrimo išvadose. Žmonės, kurie valgo daug daržovių, vaisių ir žuvies susiduria su mažesne depresijos tikimybe, paskelbė britų...


Ar teisingai geriate vaistus?

Ar teisingai geriate vaistus?

Net jei informaciniame vaistų vartojimo lapelyje nurodoma tabletes nuryti užgeriant vandeniu, dauguma žmonių tai tiesiog užmiršta. Tačiau nurodymai nerašomi be priežasties. Jei ir atrodo, kad pavyko vaistus nuryti, jie gali kuriam laikui užstrigti...


Vartodami daug kalcio, brandaus amžiaus žmonės mažina mirties riziką

Vartodami daug kalcio, brandaus amžiaus žmonės mažina mirties riziką

Kalcio vartojant daugiau nei oficialiai rekomenduojama, rizika brandiems ir pagyvenusiems žmonėms mirti dėl kuo įvairiausių priežasčių sumažėja ketvirtadaliu, rodo Švedijoje atliktas tyrimas. Karolinska instituto mokslininkai išnagrinėjo duomenis...


Patarimai, kaip vasarą išsaugoti puikius nagus

Patarimai, kaip vasarą išsaugoti puikius nagus

Nesvarbu, ar jūsų stilius elegantiškas, seksualus, bohemiškas, ar visi trys kartu – šią vasarą jūsų nagai turėtų būti lakuoti šviesiai. Rožinė spalva karaliauja ne tik šios vasaros makiažo paletėse, bet ir yra moteriškų aksesuarų, suknių,...


Grybais apsinuodijo jau trys kauniečiai

Grybais apsinuodijo jau trys kauniečiai

Šiais metais Kauno visuomenės sveikatos centras iš miesto gydymo įstaigų yra gavęs tris, o iš Prienų – vieną pranešimą apie apsinuodijimo grybais atvejus. Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro duomenimis, 2007 metais visoje Lietuvoje...


Reumatinės ligos – mūsų laikmečio rykštė

Reumatinės ligos – mūsų laikmečio rykštė

Apie šias ligas kalbamės su gydytoja reumatologe Rūta Laučiuvienė, kuri sutiko nuo šiol reguliariai atvykti į mūsų kliniką ir padėti diagnozuoti ir gydyti šias ligas. - Dažniausia iš jų - reumatoidinis artritas (RA). Kasmet mūsų šalyje...


Ar esate priklausomas nuo sekso?

Ar esate priklausomas nuo sekso?

Įžymybės, tokios kaip golfo žaidėjas Tigeris Woodsas, po neištikimybės skandalų dažnai eina gydytis sekso priklausomybės. Didžiosios Britanijos laikraštis "The Guardian" pabandė išsiaiškinti, ar tai iš tikrųjų yra liga, ar tiesiog...


Apie besiartinančią ligą įspėja sapnai

Apie besiartinančią ligą įspėja sapnai

Nustatyta, kad sapnai gali įspėti apie tokių ligų, kaip hipertonija, tuberkuliozė ar gastritas pradžią. Likus vienam-trims mėnesiams iki pirmųjų simptomų pasikeičia sapnų pobūdis. Taip tvirtina medicinos mokslų daktaras Vasilijus Kasatkinas, kuris...


Vieneri metai be patikros dėl prostatos vėžio gali būti lemtingi

Vieneri metai be patikros dėl prostatos vėžio gali būti lemtingi

Sveikatos apsaugos ministerijai pakirtus nuoseklią ankstyvosios prostatos vėžio patikros programą, dar didesnę reikšmę įgyja privačios iniciatyvos. Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija nusprendė aktyviau bendradarbiauti su Medicina...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9