Lapkričio 18d. Pirmadienis

Dermatologai: soliariumus vasarą reikėtų uždaryti

2013 Rugpjūčio 2d.
Peržiūrų skaičius: 37396
Dermatologai: soliariumus vasarą reikėtų uždaryti

Soliariumai vasarą turėtų būti uždaryti. Tokį sprendimą, jei galėtų, priimtų gydytojai dermatologai. Pasak specialistų, saulės vonios ir soliariumai vasarą – nesuderinami dalykai.

Oda patiria šoką

Nors vasarą soliariumai sulaukia mažiau lankytojų, tačiau dalis moterų net ir plieskiant vidurvasario saulei naudojasi jų paslaugomis. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) specialistai primena, kad vasarą soliariumas gali pakenkti labiau nei žiemą.

VVSPT Saugos kontrolės skyriaus vedėja Veslava Golnis paaiškino, kad soliariume gaunama didžiulė mums, šiaurės kraštų gyventojams, neįprasta ultravioletinių spindulių dozė.

Net ir soliariumuose, kuriuose naudojamos mažiausio galingumo lempos, veiksmingoji energinė apšvieta atitinka tropikų regionų (Australijos, Šri Lankos) saulės skleidžiamos ultravioletinės spinduliuotės lygį.

Tad jei išėjus iš soliariumo būnama saulėkaitoje, oda gauna dvigubą šoką, o jeigu žmogus dar būna išsitepęs ir įdegį skatinančiu kremu – net trigubą.

"Jei jau niekaip negalite apsieiti be soliariumo, kelias dienas po jo venkite tiesioginių saulės spindulių", – patarė specialistė.

Išsklaidė mitus

Pasak V.Golnis, apie soliariumus tenka išgirsti visokių mitų. Vienas jų – pasideginus soliariume oda apsaugoma nuo nudegimo saulėje.

Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad soliariume įgytas įdegis apsaugo odą nuo nudegimų saulėje kaip apsauginiai kremai nuo saulės, turintys saulės apsaugos faktorių SPF 2–3.

"Taigi tokia apsauga yra niekinė", – tvirtina VVSPT atstovė.

Pasak jos, norint apsisaugoti nuo neigiamo saulės poveikio reikia ne į soliariumą vaikščioti, o teptis apsauginiu kremu ir nepiktnaudžiauti gulėjimu saulėkaitoje.

Mat kuo daugiau ultravioletinių spindulių gaunama, tuo anksčiau susiraukšlėja oda, tuo didesnė vėžinių susirgimų rizika.

Bando pergudrauti prigimtį

"Kodėl mes lygiuojamės į tamsiaodžius ir galvojame, kad kuo ilgiau kaitinsimės, tuo juodesni būsime?" – stebisi Respublikinės Klaipėdos ligoninės Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja Aldona Kajutytė.

Pasak gydytojos dermatologės, Lietuvos gyventojai dažniausiai yra ryškūs baltaodžiai, tad, palyginti su pietiečiais, mes apsaugos nuo saulės turime itin mažai.

"Gamtos taip surėdyta, kad apsauga nuo saulės mums skirta tik vaikščiojimui lauke, o ne gulėjimui paplūdimiuose. Apie kaitinimąsi soliariume negali būti net kalbos. Vasarą juos išvis turėtų uždaryti", – griežta vedėjos pozicija.

A.Kajutytė paaiškino, kad kiekvienas žmogus turi įgimtą kiekį melanino – rudojo pigmento. Tad nuo didesnio kaitinimosi saulėje ar soliariume jo nepadidės. Nors dailiosios lyties atstovės kartais bando pergudrauti prigimtį.

Sulaukia nudegusių pacientų

Gydytojos pastebėjimu, net ir šviesiaodžiai būna skirtingi: vieni šviesesni, kiti tamsesni. Pagal plaukų ir akių spalvą žmonės skirstomi į odos tipus. Priklausantieji pirmajam tipui yra šviesiaplaukiai mėlynakiai baltaodžiai, kurių oda net linkusi raudonuoti.

A.Kajutytės teigimu, toks žmogus niekada neįdegs rudai, nes jo odoje tiesiog nepasigamins tiek melanino.

"Jei šviesiaplaukė paplūdimyje kaitinsis su tamsiaplauke rudake, ši per kelias valandas taps ruda. O šviesioji bus nusvilusi, nes jos oda neskirta ilgam kaitinimuisi saulėje", – aiškino pašnekovė.

Tačiau dermatologė iš praktikos pastebi, kad žmonės dažnai nekreipia dėmesio nei į savo odos tipą, nei į pigmentines dėmes ar apgamus. Todėl vos skaisčiau pašvietus saulei sulaukiama nudegusių pacientų.

Klaipėdiečiai būna nukentėję ne tik nuo pernelyg ilgo kaitinimosi saulėje. Dažnai papildomas alergines reakcijas sukelia įvairios žolės, vabzdžių įkandimai, maudynės vandens telkiniuose.

Atsiranda priklausomybė

Nuo ankstyvos paauglystės soliariume įpratusios lankytis jaunos merginos tampa nuo jų savotiškai priklausomos. Net kai įdegis prilygsta juodaodei, merginoms vaidenasi, kad jos pernelyg blyškios.

A.Kajutytė tokį požiūrį palygino su anoreksija, kai net perkaręs žmogus įsivaizduoja esąs storas ir riboja maistą.

"Tai jau psichikos problema", – įsitikinusi gydytoja.

Pasak vedėjos, kai kurioms merginoms atsiveria akys, pamačius dermaskopu išdidintą apgamo ar odos lopinėlio vaizdą – ji būna pasenusi, išsausėjusi bei išvagota smulkių raukšlių tinklu. Gydytoja paaiškino, kad tokie išdidinti neigiami odos pokyčiai greitai bus matomi ir plika akimi.

Vanduo įdegį sustiprina

A.Kajutytės pastebėjimu, žmonės kartais klaidingai galvoja, kad judant ar maudantis saulė taip stipriai nekimba. Moterys mėgsta įsitaisyti jūros pakrantėje, prie pirmosios bangos.

"Jos gauna dvigubą spindulių dozę – iš viršaus ir atsimušančių nuo vandens. Daugiausiai spindulių gauna kūno vieta, esanti arčiausiai vandens", – įspėjo pašnekovė.

Tokiais atvejais ypač nudega veidas, pečiai. Kartais saulė taip nusvilina, kad iškart nustatomas antrojo laipsnio nudegimas, pasirodo pūslės.

Ar reikia apsaugos?

Geriausia bei saugiausia mėgautis saulės voniomis rytą iki 11 val. arba nuo 15–16 val. popiet. Ar deginantis saugiu laiku būtinos apsaugos priemonės nuo saulės?

Pasak A.Kajutytės, dėl šių priemonių naudojimo būtinybės sunku vienareikšmiai atsakyti, nes specialistų nuomonės skiriasi. Jos manymu, per pirmuosius pasimėgavimus saulės voniomis apsauga nepakenks.

"Juk dėl 20 minučių niekas į Smiltynę nevažiuoja, – ironiškai pastebi ji. – Dažnai paplūdimyje net per pirmuosius apsilankymus užsibūnama kur kas ilgiau".

Gydytoja paaiškino, kad lygiai, gražiai įdegusi oda parodo apie tinkamą kūno pasiruošimą saulės vonioms. Tuomet galima degintis ir be apsaugos priemonių, tik po saulės vonių odą reikėtų palepinti pieneliu ar padrėkinti kita priemone.

Pašnekovė patarė atsargiai rinktis priemones – reikėtų atkreipti dėmesį į kremo sudėtį, nes nuo parfumuotų, spirituotų priemonių po kaitinimosi saulėje gali atsirasti pigmentinių dėmių. Švari oda įdega natūraliai.

Odos tipai

I tipas. Šiam odos tipui priskiriama apie 2 proc. Centrinės Europos gyventojų. Oda blyški, strazdanota. Plaukai labai šviesūs – rausvi. Oda linkusi nudegti. Įdegama labai lėtai, raudonu atspalviu.

II tipas. Šiam odos tipui priskiriama apie 78 proc. Europos gyventojų. Oda šviesi, šiek tiek strazdanota. Plaukai – nuo blondinų iki šviesių šatenų. Oda jautri, linkusi nudegti.

III tipas. Šiam tipui priskiriami dauguma Centrinės Europos gyventojų. Oda nėra tamsi. Plaukai rusvi iki kaštoninės spalvos. Oda mažai jautri, švelniai įdega, retai nudega.

IV tipas. Šiam odos tipui priskiriama apie 8 proc. Centrinės Europos gyventojų. Oda ir plaukai tamsūs. Oda nejautri, niekada nenudega. Greitas ir tamsus įdegimas.

Kodėl mylėtis lėtai smagiau?

Kodėl mylėtis lėtai smagiau?

Moterys mėgsta mylėtis lėtai. Todėl nepriimkite skubotų išvadų: jei moteris susijaudino, tai visai neparodo fakto, kad ji jau netoli kulminacijos momento. Vyrai, prisiminkite gerą taisyklę: jeigu jums atrodo, kad moteris patirs orgazmą per...


Ar esate priklausomas nuo sekso?

Ar esate priklausomas nuo sekso?

Įžymybės, tokios kaip golfo žaidėjas Tigeris Woodsas, po neištikimybės skandalų dažnai eina gydytis sekso priklausomybės. Didžiosios Britanijos laikraštis "The Guardian" pabandė išsiaiškinti, ar tai iš tikrųjų yra liga, ar tiesiog...


Kodėl skauda galvą

Kodėl skauda galvą

Gydytojai tvirtina - galvos skausmo kentėti negalima. Bet kad pasilengvintum kančias, turi atrasti negalios priežastį. Neuropatologai mano, kad šios bėdos šaknys smegenyse, terapeutai - kad kraujagyslėse, o psichoterapeutai sako, jog viskas nuo...


Genų CAT ir GPX1 vaidmuo mūsų organizme!!!

Genų CAT ir GPX1 vaidmuo mūsų organizme!!!

Pažvelkime į du genus CAT ir GPX1, kurie atsakingi už antioksidacinius procesus mūsų organizme. Geną SOD2, kuris oksidaciniuose procesuose turi didžiausią įtaką, mes apžvengsime šiek tiek vėliau. Trumpai galime pasakyti, kad SOD2 genas atsakingas...


Miego trūkumas gali tapti ankstyvos mirties priežastimi

Miego trūkumas gali tapti ankstyvos mirties priežastimi

Mažiau nei 6 valandos miego per parą gali tapti ankstyvos mirties priežastimi, teigia Didžiosios Britanijos ir Italijos mokslininkai, skelbia BBC. Anot mokslininkų, nuolatinį miego trūkumą patiriantys žmonės turi 12 proc. daugiau galimybių mirti...


Vitamino D nepakankamumas gali didinti mirties riziką

Vitamino D nepakankamumas gali didinti mirties riziką

Širdies ligomis sergantiems ir nepakankamai vitamino D turintiems žmonėms gali grėsti didesnė rizika mirti dėl įvairių priežasčių, ypač dėl širdies ir širdies kraujagyslių ligų. Manoma, kad 50–60 proc. vyresnio amžiaus žmonių pasaulyje turi...


Naujas žingsnis kovoje su Alzhaimeriu

Naujas žingsnis kovoje su Alzhaimeriu

Alzhaimerio ligą bus galima aptikti pačiose ankstyviausiose stadijose. "Siemens Medical Solutions" sukūrė žmogaus smegenis atvaizduojančio instrumento prototipą, kuris padės greičiau įvertinti žmogaus smegenų veiklos sutrikimus....


Kaip kovoti su uodų įkandimais?

Kaip kovoti su uodų įkandimais?

Uodų įkąstą kūno vietą niežti, o pradėjus kasyti, atrodo, kad niežuliui galo nematyti. Kaip išvengti uodų įkandimų? O jei įkando – kaip mažiau kęsti niežulį? Specialistai įspėja, kad pelkėtose ir drėgnose vietose šiltuoju metų sezonu žmogų...


Vynuogės gali padėti mažinti kraujospūdį

Vynuogės gali padėti mažinti kraujospūdį

Amerikiečiai bandymais su laboratorinėmis žiurkėmis nustatė, kad vynuogės padėjo joms sumažinti kraujospūdį ir pagerinti širdies darbą. Pasak tyrėjų, jų gauti duomenys gali padėti žmonėms, kenčiantiems nuo didelio kraujospūdžio. Tyrimų rezultatus...


Šiais metais didesnis maliarijos pavojus

Šiais metais didesnis maliarijos pavojus

Pasaulinė sveikatos organizacija teigia, jog klimato reiškinys La Ninja (ispanų k. La Nina) nulėmė neįprastai drėgnas regiono sąlygas, dėl kurių gali padaugėti infekcijų ligų. Ji įspėjo šio regiono šalis atidžiau žvelgti į padidėjusį pavojų ir...


Aspirinas profilaktiškai - tik širdies ligoniams

Aspirinas profilaktiškai - tik širdies ligoniams

Britų mokslininkai perspėja, kad širdies ligomis nesergantys žmonės neturėtų aspirino vartoti profilaktiškai, siekdami apsisaugoti nuo širdies smūgių ar priepuolių. Leidinio "Drugs and Therapeutics Bulletin" (DTB) atlikta mokslinių...


Vyrų imunitetas silpnesnis nei moterų

Vyrų imunitetas silpnesnis nei moterų

Nuo šiol vyrai turi kaip pasiteisinti, kodėl juos dažniau puola peršalimo ligos: mokslininkai išsiaiškino, kad dėl to kalta silpnesnė stipriosios lyties imuninė sistema. Tvirtinama, kad moterų imunitetas aktyviau kovoja su ligų sukėlėjais dėl daug...


Sūpynės — dažna traumos priežastis

Sūpynės — dažna traumos priežastis

"Sparnuotosios sūpynės, skraidys, skraidys, skraidys..." Suptis vaikai iš tiesų labai mėgsta, ypač vasarą. Tačiau būtent sūpynės dažnai tampa sužeidimų ar net labai rimtų traumų priežastis... Traumas gali patirti ir smarkuoliai, kurie...


Europoje vis daugiau žmonių serga kvėpavimo ligomis

Europoje vis daugiau žmonių serga kvėpavimo ligomis

Europos šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, daugėja gripu ir užkrečiamomis ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligomis sergančių žmonių. Tuo tarpu besikreipiančiųjų į sveikatos priežiūros įstaigas bei dėl gripo hospitalizuotų pacientų skaičius mažėja....


Naminis vaistas – vartoti tik išoriškai

Naminis vaistas – vartoti tik išoriškai

Dantį suskaudus, bitininkai pakramto gryno pikio, farmacininkų vadinamo propoliu, arba ant skaudamos vietos uždeda jo spiritiniu ekstraktu suvilgytą vatos gumulėlį. Dantenas stiprina skalaudami vandeniu, įlašinę kelis šio preparato lašus. Jis...


Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Meteopatija: oro permainos ir sveikata

Kai kurie žmonės prastai jaučiasi per oro permainas, ypač prasidėjus žiemai. Toks reiškinys vadinamas meteopatija, dažniausiai jis yra vidaus organų ligų pasekmė. Išsigydę jas, ir keičiantis orams jausitės geriau. Tačiau savijautą pagerinti gali...


"Viagrai" 10 metų

"Viagrai" 10 metų

1998 m. kovo pabaigoje kompanija "Pfizer" gavo Amerikos maisto ir vaistų kontrolės tarnybos leidimą platinti "žydrąją" tabletę JAV rinkoje, kuri jau dešimt metų neleidžia apie save pamiršti. "Sildenafilį" (mokslinis...


Kaip įveikti PMS, artritą ir diabetą?

Kaip įveikti PMS, artritą ir diabetą?

Ar žinote, kaip lengviau užmigti naktį? Kaip palengvinti priešmenstruacinio sindromo simptonus, galvos ar artrito skausmus? Jūs savo sveikatą galite pagerinti vartodami tinkamus maisto produktus. Žinoma, maistas ne visada gali pakeisti vaistus,...


Depresija susieta su greito maisto racionu

Depresija susieta su greito maisto racionu

Jei asmens racionas gausus perdirbto, nenatūralaus maisto, didėja rizika, kad jis susirgs depresija, teigiama atlikto tyrimo išvadose. Žmonės, kurie valgo daug daržovių, vaisių ir žuvies susiduria su mažesne depresijos tikimybe, paskelbė britų...


Galvos skausmo priežastis - liemenėlė

Galvos skausmo priežastis - liemenėlė

Ir vėl nežina dėl kokių priežasčių pradeda skaudėti galvą? Gali būti, jog dėl to kalta blogai pritaikyta liemenėlė. Kai kurie Vokietijos gydytojai tvirtina pastebėję, jog nepatogi liemenėlė ne tik sukelia galvos skausmą, bet ir įtampą pečių bei...


Sveikatos atgaline data neapdrausi

Sveikatos atgaline data neapdrausi

Absoliučiai daugumai Lietuvos žmonių nei kasdien, nei kas mėnesį nereikia rūpintis privalomuoju sveikatos draudimu (iš dirbančiųjų ir jų darbdavių šios įmokos išskaičiuojamos "automatiškai". Tačiau, kaip nurodoma Valstybinės ligonių...


Seksas: 4 būdai, padedantys apie jį negalvoti

Seksas: 4 būdai, padedantys apie jį negalvoti

Kuo galima pakeisti seksą? Pateikiame 4 būdus, kaip vyrams negalvoti apie seksą, kad galėtų įsitikinti, jog gyvenimas be sekso – tiesiog neįmanomas. Kodėl netapus vegetaru? Juk tiek daug patiekalų, kurių dar neragavote. Tačiau išsirinkti...


Kaip vyrams sulaukti 90 metų ir išlikti žvaliems?

Kaip vyrams sulaukti 90 metų ir išlikti žvaliems?

Mokslininkai nustatė penkis pagrindinius veiksnius, padidinančius tikimybę vyrams sulaukti garbingo amžiaus. Jų manymu, septyniasdešimtmečio daug judančio vyro, kuris nerūko, kurio nekamuoja antsvoris, padidėjęs kraujospūdis bei diabetas, galimybė...


Pabėgti nuo varikozės

Pabėgti nuo varikozės

"Pastebėjau, kad ant mano kojų kraujagyslės vietomis atrodo lyg žvaigždutės. Įtariu, kad tai venos išsiplėtusios. Man dar tik 38-eri. Ar tokių metų jau reikia rimto gydymo ar dar galima kaip nors kitaip padėti mano kojoms?" Liūdna, bet...


Mokslininkai: taliją reikia stebėti

Mokslininkai: taliją reikia stebėti

Mokslininkai teigia, jog papildomi riebalai liemens srityje įspėja apie ankstyvos mirties tikimybę, net jei kūno svoris normalus, rašo BBC. Tyrime dalyvavo 360 tūkst. savanorių iš devynių Europos valstybių. Mokslininkai iš Londono stebėjo 51-erių...


Mokslininkai nustatė, kodėl žiema yra gripo sezonas

Mokslininkai nustatė, kodėl žiema yra gripo sezonas

Ar niekada nekilo klausimas, kodėl žiema yra gripo sezonas? Mokslininkai ilgai laužė galvą, kodėl gripo ir kiti kvėpavimo takais į žmogaus organizmą patenkantys virusai plinta gerokai smarkiau šaltuoju metų laiku. Buvo sugalvota įvairių teorijų,...


Masturbacija – vyrų vaistas nuo šienligės?

Masturbacija – vyrų vaistas nuo šienligės?

Atėjo pavasaris, o kartu artėja ir šienligės sukeliami vargai. Tačiau bijoti nereikia - bent jau vyrams - nes yra greitas ir malonus būdas pagerinti savijautą ir atkimšti užgulusią nosį: ejakuliacija, rašo "New Scientist". Taip pareiškė...


Dažasvydis pavojingas dirbtinių krūtų savininkėms

Dažasvydis pavojingas dirbtinių krūtų savininkėms

Žaidžiant dažasvydį, moteriai, kuriai dažų kulka pataikė į krūtinę, sprogo krūties implantas, rašoma orange.co.uk. 26-erių minkštojo gelio krūties implantas trūko, kai į jį pataikė 190 metrų per valandą greičiu lėkusi dažasvydžio kamuoliukas....


Eterinių aliejų poveikis virusams - pražūtingas

Eterinių aliejų poveikis virusams - pražūtingas

Kaip kovoti su peršalimu natūraliomis priemonėmis pasakoja Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Fitoterapijos kabineto fitoterapeutas-medicinos biologas Juozas Ruolia: - Jei ryklė paraudusi. Namuose visi po ranka turi juodųjų arbatžolių...


Klausia skaitytojas (prostatos vėžys)

Klausia skaitytojas (prostatos vėžys)

Koks PSA (prostatos specifinio antigeno) rodiklis yra normalus, koks jau rodo esant prostatos vėžį? Ar šis tyrimas pakankamai informatyvus? PSA rodiklis yra prostatos vėžio markeris. Tai vienas iš žymenų, kuris pasako: "Dėmesio, tau gali būti...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9