Lapkričio 24d. Antradienis

Dermatologai: soliariumus vasarą reikėtų uždaryti

2013 Rugpjūčio 2d.
Peržiūrų skaičius: 37396
Dermatologai: soliariumus vasarą reikėtų uždaryti

Soliariumai vasarą turėtų būti uždaryti. Tokį sprendimą, jei galėtų, priimtų gydytojai dermatologai. Pasak specialistų, saulės vonios ir soliariumai vasarą – nesuderinami dalykai.

Oda patiria šoką

Nors vasarą soliariumai sulaukia mažiau lankytojų, tačiau dalis moterų net ir plieskiant vidurvasario saulei naudojasi jų paslaugomis. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) specialistai primena, kad vasarą soliariumas gali pakenkti labiau nei žiemą.

VVSPT Saugos kontrolės skyriaus vedėja Veslava Golnis paaiškino, kad soliariume gaunama didžiulė mums, šiaurės kraštų gyventojams, neįprasta ultravioletinių spindulių dozė.

Net ir soliariumuose, kuriuose naudojamos mažiausio galingumo lempos, veiksmingoji energinė apšvieta atitinka tropikų regionų (Australijos, Šri Lankos) saulės skleidžiamos ultravioletinės spinduliuotės lygį.

Tad jei išėjus iš soliariumo būnama saulėkaitoje, oda gauna dvigubą šoką, o jeigu žmogus dar būna išsitepęs ir įdegį skatinančiu kremu – net trigubą.

"Jei jau niekaip negalite apsieiti be soliariumo, kelias dienas po jo venkite tiesioginių saulės spindulių", – patarė specialistė.

Išsklaidė mitus

Pasak V.Golnis, apie soliariumus tenka išgirsti visokių mitų. Vienas jų – pasideginus soliariume oda apsaugoma nuo nudegimo saulėje.

Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad soliariume įgytas įdegis apsaugo odą nuo nudegimų saulėje kaip apsauginiai kremai nuo saulės, turintys saulės apsaugos faktorių SPF 2–3.

"Taigi tokia apsauga yra niekinė", – tvirtina VVSPT atstovė.

Pasak jos, norint apsisaugoti nuo neigiamo saulės poveikio reikia ne į soliariumą vaikščioti, o teptis apsauginiu kremu ir nepiktnaudžiauti gulėjimu saulėkaitoje.

Mat kuo daugiau ultravioletinių spindulių gaunama, tuo anksčiau susiraukšlėja oda, tuo didesnė vėžinių susirgimų rizika.

Bando pergudrauti prigimtį

"Kodėl mes lygiuojamės į tamsiaodžius ir galvojame, kad kuo ilgiau kaitinsimės, tuo juodesni būsime?" – stebisi Respublikinės Klaipėdos ligoninės Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja Aldona Kajutytė.

Pasak gydytojos dermatologės, Lietuvos gyventojai dažniausiai yra ryškūs baltaodžiai, tad, palyginti su pietiečiais, mes apsaugos nuo saulės turime itin mažai.

"Gamtos taip surėdyta, kad apsauga nuo saulės mums skirta tik vaikščiojimui lauke, o ne gulėjimui paplūdimiuose. Apie kaitinimąsi soliariume negali būti net kalbos. Vasarą juos išvis turėtų uždaryti", – griežta vedėjos pozicija.

A.Kajutytė paaiškino, kad kiekvienas žmogus turi įgimtą kiekį melanino – rudojo pigmento. Tad nuo didesnio kaitinimosi saulėje ar soliariume jo nepadidės. Nors dailiosios lyties atstovės kartais bando pergudrauti prigimtį.

Sulaukia nudegusių pacientų

Gydytojos pastebėjimu, net ir šviesiaodžiai būna skirtingi: vieni šviesesni, kiti tamsesni. Pagal plaukų ir akių spalvą žmonės skirstomi į odos tipus. Priklausantieji pirmajam tipui yra šviesiaplaukiai mėlynakiai baltaodžiai, kurių oda net linkusi raudonuoti.

A.Kajutytės teigimu, toks žmogus niekada neįdegs rudai, nes jo odoje tiesiog nepasigamins tiek melanino.

"Jei šviesiaplaukė paplūdimyje kaitinsis su tamsiaplauke rudake, ši per kelias valandas taps ruda. O šviesioji bus nusvilusi, nes jos oda neskirta ilgam kaitinimuisi saulėje", – aiškino pašnekovė.

Tačiau dermatologė iš praktikos pastebi, kad žmonės dažnai nekreipia dėmesio nei į savo odos tipą, nei į pigmentines dėmes ar apgamus. Todėl vos skaisčiau pašvietus saulei sulaukiama nudegusių pacientų.

Klaipėdiečiai būna nukentėję ne tik nuo pernelyg ilgo kaitinimosi saulėje. Dažnai papildomas alergines reakcijas sukelia įvairios žolės, vabzdžių įkandimai, maudynės vandens telkiniuose.

Atsiranda priklausomybė

Nuo ankstyvos paauglystės soliariume įpratusios lankytis jaunos merginos tampa nuo jų savotiškai priklausomos. Net kai įdegis prilygsta juodaodei, merginoms vaidenasi, kad jos pernelyg blyškios.

A.Kajutytė tokį požiūrį palygino su anoreksija, kai net perkaręs žmogus įsivaizduoja esąs storas ir riboja maistą.

"Tai jau psichikos problema", – įsitikinusi gydytoja.

Pasak vedėjos, kai kurioms merginoms atsiveria akys, pamačius dermaskopu išdidintą apgamo ar odos lopinėlio vaizdą – ji būna pasenusi, išsausėjusi bei išvagota smulkių raukšlių tinklu. Gydytoja paaiškino, kad tokie išdidinti neigiami odos pokyčiai greitai bus matomi ir plika akimi.

Vanduo įdegį sustiprina

A.Kajutytės pastebėjimu, žmonės kartais klaidingai galvoja, kad judant ar maudantis saulė taip stipriai nekimba. Moterys mėgsta įsitaisyti jūros pakrantėje, prie pirmosios bangos.

"Jos gauna dvigubą spindulių dozę – iš viršaus ir atsimušančių nuo vandens. Daugiausiai spindulių gauna kūno vieta, esanti arčiausiai vandens", – įspėjo pašnekovė.

Tokiais atvejais ypač nudega veidas, pečiai. Kartais saulė taip nusvilina, kad iškart nustatomas antrojo laipsnio nudegimas, pasirodo pūslės.

Ar reikia apsaugos?

Geriausia bei saugiausia mėgautis saulės voniomis rytą iki 11 val. arba nuo 15–16 val. popiet. Ar deginantis saugiu laiku būtinos apsaugos priemonės nuo saulės?

Pasak A.Kajutytės, dėl šių priemonių naudojimo būtinybės sunku vienareikšmiai atsakyti, nes specialistų nuomonės skiriasi. Jos manymu, per pirmuosius pasimėgavimus saulės voniomis apsauga nepakenks.

"Juk dėl 20 minučių niekas į Smiltynę nevažiuoja, – ironiškai pastebi ji. – Dažnai paplūdimyje net per pirmuosius apsilankymus užsibūnama kur kas ilgiau".

Gydytoja paaiškino, kad lygiai, gražiai įdegusi oda parodo apie tinkamą kūno pasiruošimą saulės vonioms. Tuomet galima degintis ir be apsaugos priemonių, tik po saulės vonių odą reikėtų palepinti pieneliu ar padrėkinti kita priemone.

Pašnekovė patarė atsargiai rinktis priemones – reikėtų atkreipti dėmesį į kremo sudėtį, nes nuo parfumuotų, spirituotų priemonių po kaitinimosi saulėje gali atsirasti pigmentinių dėmių. Švari oda įdega natūraliai.

Odos tipai

I tipas. Šiam odos tipui priskiriama apie 2 proc. Centrinės Europos gyventojų. Oda blyški, strazdanota. Plaukai labai šviesūs – rausvi. Oda linkusi nudegti. Įdegama labai lėtai, raudonu atspalviu.

II tipas. Šiam odos tipui priskiriama apie 78 proc. Europos gyventojų. Oda šviesi, šiek tiek strazdanota. Plaukai – nuo blondinų iki šviesių šatenų. Oda jautri, linkusi nudegti.

III tipas. Šiam tipui priskiriami dauguma Centrinės Europos gyventojų. Oda nėra tamsi. Plaukai rusvi iki kaštoninės spalvos. Oda mažai jautri, švelniai įdega, retai nudega.

IV tipas. Šiam odos tipui priskiriama apie 8 proc. Centrinės Europos gyventojų. Oda ir plaukai tamsūs. Oda nejautri, niekada nenudega. Greitas ir tamsus įdegimas.


5 svarbiausi vyro lytinio sujaudinimo būdai

5 svarbiausi vyro lytinio sujaudinimo būdai

Norint, kad vyrą neapleistų aistros ugnis, reikia žinoti, kas juos labiausiai lytiškai jaudina. Kaip žinia, vyrai myli akimis, todėl juos pirmiausiai ir jaudina vizualiniai vaizdai. Be to, jiems labai patinka spontaniškumas ir rizika. Siūlome jums...


Kunigai dėl gripo siūlo linkėti ramybės tik galvos palenkimu

Kunigai dėl gripo siūlo linkėti ramybės tik galvos palenkimu

Atsižvelgdami į šiuo metu Lietuvoje paskelbtą gripo epidemiją, Lietuvos vyskupai nutarė, kad šv. Mišių metu ramybės palinkėjimo apeiga būtų atliekama tik pagarbiu galvos palenkimu šalia esantiems tikintiesiems. Bendruomenėse, kuriose yra tradicija...


Elektroninės akys - jau ne už kalnų?

Elektroninės akys - jau ne už kalnų?

Mikroskopinių vaizdo kamerų implantavimas tiesiai į akies obuolį ateityje gali būti vienas pagrindinių būdų regėjimui atstatyti žmonėms su pažeista regos funkcija. Tokią akių protezavimo sistemą jau užpatentavo Pietų Kalifornijos Universiteto...


Laikas, praleistas prie televizoriaus, trumpina gyvenimą

Laikas, praleistas prie televizoriaus, trumpina gyvenimą

Viso labo dvi valandos, praleistos žiūrint televizorių, padidina priešlaikinės mirties riziką. T.y. tikėtina, kad apie 13 proc. žmonių mirs nesulaukę ir 65 metų, rašoma "The Telegraph" su nuoroda į žurnalą "Journal of the American...


Karščiai tęsiasi – įsiklausykime į kardiologo patarimus

Karščiai tęsiasi – įsiklausykime į kardiologo patarimus

Pasak sinoptikų pranešimų, iš Afrikos užplūdę vasaros karščiai dar išsilaikys bent porą savaičių. Karštomis dienomis ypač daug prakaituojame, netenkame nemažai organizmui būtinų druskų, mikroelementų. Karštis ypač pavojingas nutukusiems žmonėms,...


Nuo internetinės priklausomybės gydo elektrošoku

Nuo internetinės priklausomybės gydo elektrošoku

Kinijos Šandunio provincijoje veikiančioje klinikoje praktikuojamas prieštaringai vertinamas gydymo metodas - žmonės, daugiausia paaugliai, nuo internetinės priklausomybės išvaduojami taikant elektrošoką. Klinikoje dirbantys gydytojai tvirtina,...


Saulė ir kai kurie vaistai - nesuderinami

Saulė ir kai kurie vaistai - nesuderinami

Apskaičiuota, kad kas trečias vaistus vartojantis lietuvis susirgs fototoksiniu arba fotoalerginiu dermatitu, jei neribos saulėje praleidžiamo laiko. Sergamumas fototoksiniais dermatitais kasmet didėja. Dėl netinkamai parašytų vaistų anotacijų...


Būti kambaryje, kuriame buvo rūkyta vakar, kenkia sveikatai

Būti kambaryje, kuriame buvo rūkyta vakar, kenkia sveikatai

Šiandien jau visuotinai žinoma, kad nikotinas kenkia ne tik pačiam rūkančiajam, tačiau ir aplinkiniams, kuriems ne savo valia tenka kvėpuoti tabako dūmais. Tai vadinama pasyviu arba antriniu rūkymu. Apie tokio rūkymo žalą organizmui yra pakankamai...


F.Taunytė: neužsigrūdinęs žmogus peršąla ir vasarą

F.Taunytė: neužsigrūdinęs žmogus peršąla ir vasarą

Vasarą maudydamiesi palyginti šaltoje Baltijos jūroje tikimės užsigrūdinti, kad nesirgtume žiemą. Deja, neretai peršalimo ligomis susergame ir karštuoju metų laiku. Gydytoja Filomena Taunytė tvirtina, kad nusilpus imunitetui reikia iš esmės keisti...


Užtenka kęsti nugaros skausmus

Užtenka kęsti nugaros skausmus

O tų priežasčių būna labai daug: mokyklinukams dažniausiai skauda dėl nuovargio, kaulų-raumenų sistemos vystymosi sutrikimų, įtampos ir pan., suaugusiems - dėl raumenų silpnumo, stuburo kremzlinio audinio susidėvėjimo, įvairios kilmės...


Atminties sutrikimai siejami su smegenų nykimu

Atminties sutrikimai siejami su smegenų nykimu

Nyderlandų tyrėjai mano, kad trumpalaikiai atminties sutrikimai susiję su smegenų nykimu. Mokslininkai nuskenavo beveik 500 atmintimi besiskundžiančių asmenų smegenis ir nustatė, kad jų hipokampo (atminčiai svarbi smegenų dalis, kuri viena pirmųjų...


Paslaptingasis letargo miegas: kodėl į jį nugrimztama?

Paslaptingasis letargo miegas: kodėl į jį nugrimztama?

Nuo neatmenamų laikų žmonės bijojo užmigti paslaptinguoju letargo miegu, kad jų nepalaidotų gyvų. Istorija byloja, kad įžymusis italų poetas F. Petrarka, gyvenęs XIV a., būdamas 40 metų sunkiai susirgo. Kartą jis neteko sąmonės, todėl jį palaikė...


Putinai stiprina organizmą

Putinai stiprina organizmą

Įvairiose pasaulio vietose auginama apie 200 rūšių putinų. Putinų vaisiai raudoni arba rausvai oranžiniai, gali būti geltoni ar juodi su melsvu atspalviu. Kai kurių rūšių vaisių kekės dvispalvės - prinokę vaisiai juodi, neprinokę - raudoni....


Sergate depresija? Patarimas - eikite pasikapstyti po žemę

Sergate depresija? Patarimas - eikite pasikapstyti po žemę

Pasirodo būti gamtoje naudinga ne tik dėl gryno oro ar ramios aplinkos. Ypač naudingas užsiėmimas sveikatai - pasikapstymas po žemę. Ne tik dėl to, jog kažką pasodinus užaugs sveika daržovė ar vaisius, bet ir todėl, kad žemėje esančios kai kurios...


Įgėlus bitei galima numirti per 15 minučių

Įgėlus bitei galima numirti per 15 minučių

Uodams ir bitėms įgėlus labai niežti ir skauda. Vis daugiau žmonių alergiški vabzdžių įkandimams, nuo kurių gali ištikti staigi mirtis. Šiemet kaip niekada daug uodų. Dėl to kaltas vėlyvas pavasaris, staiga sušilęs oras ir drėgmė. Visi uodai iš...


Mažoji gydymosi klaidų enciklopedija

Mažoji gydymosi klaidų enciklopedija

Mes mėgstame gydytis patys, gydome savo namiškius, konsultuojame gydymosi klausimais kaimynus ir pažįstamuosius. Ar galime pasitikėti savo medicinos žiniomis? Susipažinkite su specialistų atsakymais į dažniausiai užduodamus klausimus ir...


Į pajūrį sugrįžta akcijos prieš rūkymą

Į pajūrį sugrįžta akcijos prieš rūkymą

Pernai pirmą kartą Lietuvoje vykusios akcijos pajūryje buvo itin sėkmingos – jų metų savo plaučių užterštumą pasitikrino daugiau nei 1500 poilsiautojų. "Pernai Šventojoje, Palangoje, Juodkrantėje ir Nidoje, tikrindami rūkalių ir...


Numojo ranka į gripą – neteko širdies

Numojo ranka į gripą – neteko širdies

Išgirdęs aplinkinius čiaudint, vilnietis Rimvydas Vekerotas krūpteli. Prieš trejus metus jam buvo persodinta donoro širdis, nes savoji nusilpo dėl gripo komplikacijų. "Ir dabar bijau užsikrėsti. Va, uošvis parsinešė gripą, todėl džiaugiuosi...


GEOTERMINIS VANDUO

GEOTERMINIS VANDUO

Unikalus gamtos reiškinys – geoterminis vanduo! Vanduo nešantis 1 300 milijonų metų gamtos gyvybingumo ir žemės energijos patirtį, kurios pasisemti savo svečiams nuostabią galimybę nuo birželio mėnesio suteikia ir Gradiali sanatorija...


Idėją sukurti "protingą" avalynę surado Afrikos gentyje

Idėją sukurti "protingą" avalynę surado Afrikos gentyje

Protingi yra ne tik kompiuteriai, mobilieji telefonai ar automobiliai, bet ir toks paprastas žmonijos išradimas kaip batai. Protinga avalynė ne tik saugo kojas nuo šalčio ar sužeidimų, bet ir mankština kūną, padeda kovoti su antsvoriu, gydo....


Kraujospūdžio reguliavimas veikia ir atmintį

Kraujospūdžio reguliavimas veikia ir atmintį

Vyresnio amžiaus žmonėms per greitai sumažinus kraujospūdį, gali nukentėti jų gebėjimas aiškiai mąstyti. Tokią išvadą padarė tyrimus atlikę Izraelio mokslininkai. Jie nustatė, kad vyresni negu 70 metų žmonės, kurių nors šiek tiek didesnis...


Apklausa: sveikatai labiausiai kenkia cheminės medžiagos

Apklausa: sveikatai labiausiai kenkia cheminės medžiagos

Daugiau nei du trečdaliai (68 proc.) Lietuvos gyventojų mano, kad didelį poveikį jų sveikatos būklei turi cheminės medžiagos, maisto (60 proc.) ir geriamojo vandens (41 proc.) kokybė. Eurobarometro apklausos duomenimis, dar penktadalis apklaustų...


Nuo kanapių galima išprotėti

Nuo kanapių galima išprotėti

Kanapės (marihuana, hašišas) - vienos iš labiausiai psichiką žalojančių narkotinių medžiagų. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (ENNSC) ekspertai teigia, kad dirbtinu būdu išvedamos specialios svaiginimuisi skirtos kanapių...


Geriausi vaistai nuo kiaulių gripo

Geriausi vaistai nuo kiaulių gripo

Bijote susirgti kiaulių gripu? Stiprinkite imunitetą! Naujajam pandeminiam gripui sparčiai plintant Europoje, o mokslininkams baiminantis, kad virusas A/H1N1 gali mutuoti ir tapti agresyvesnis, Lietuvos gyventojai atsidūrė situacijoje, kai jų...


Naktinės mobiliojo ryšio paslaptys

Naktinės mobiliojo ryšio paslaptys

Mobiliųjų telefonų gamintojų finansuotą tyrimą atlikę mokslininkai nustatė, kad naudojimasis mobiliuoju ryšiu prieš miegą gali sukelti galvos skausmus, depresiją ir miego sutrikimus, skelbia D. Britanijos dienraštis "The Independent"....


Nustatyta, jog klaviatūros gali būti "purvinesnės nei unitazai"

Nustatyta, jog klaviatūros gali būti "purvinesnės nei unitazai"

Didžiosios Britanijos vartotojų organizacija "Which?" šių metų sausį atliko bandymus, kurie parodė, jog klaviatūros iš tikrųjų gali būti purvinesnės nei tualetų unitazai. Iš 33 tirtų klaviatūrų keturios buvo pripažintos kaip potencialiai...


Pasninkas gali sugrąžinti sveikatą

Pasninkas gali sugrąžinti sveikatą

"Pasninkas reikalingas ne tiek žmogaus dvasios, kiek kūno sveikatai. Visos pasaulio religijos žmones ragina pasninkauti bent kelis kartus per metus. Juk senovėje dvasininkai ir gydė. Viešpačiui Dievui gal ir nelabai svarbu, kad mes šimto metų...


Sveikos gyvensenos pagrindas – saikas!

Sveikos gyvensenos pagrindas – saikas!

Jau praėjo du šių metų mėnesiai, taigi, pats laikas pradėti vykdyti sau duotus naujamečius pažadus. Jei jau prakalbome apie tai, kas gi gali būti geriau už pažadą pradėti sveikai gyventi? Norėdami jums padėti jo laikytis, pateiksime kelis...


Alergiją sieja su klimato kaita

Alergiją sieja su klimato kaita

Žiedadulkių kiekiai pastaruosius 6 metus vis augo, tad tai gali būti susiję su stiprėjančiais alergijos simptomais, mano Italijos mokslininkai. Genujos universiteto mokslininkai registravo žiedadulkių kiekį, žiedadulkių sezono trukmę bei žmonių...


Zodiako ženklai ir joga

Zodiako ženklai ir joga

Jogai daug dėmesio teikia ne tik Rytų kultūros, bet laiko randa ir vakariečiai. Jogos užsiėmimai sporto klubuose populiarėja, vis daugiau žmonių lanko jogos seminarus, kad sužinotų daugiau apie šią gyvenimo filosofiją. Joga, kaip ir astrologija,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9