Gegužės 25d. Pirmadienis

Dermatologai: soliariumus vasarą reikėtų uždaryti

2013 Rugpjūčio 2d.
Peržiūrų skaičius: 37396
Dermatologai: soliariumus vasarą reikėtų uždaryti

Soliariumai vasarą turėtų būti uždaryti. Tokį sprendimą, jei galėtų, priimtų gydytojai dermatologai. Pasak specialistų, saulės vonios ir soliariumai vasarą – nesuderinami dalykai.

Oda patiria šoką

Nors vasarą soliariumai sulaukia mažiau lankytojų, tačiau dalis moterų net ir plieskiant vidurvasario saulei naudojasi jų paslaugomis. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) specialistai primena, kad vasarą soliariumas gali pakenkti labiau nei žiemą.

VVSPT Saugos kontrolės skyriaus vedėja Veslava Golnis paaiškino, kad soliariume gaunama didžiulė mums, šiaurės kraštų gyventojams, neįprasta ultravioletinių spindulių dozė.

Net ir soliariumuose, kuriuose naudojamos mažiausio galingumo lempos, veiksmingoji energinė apšvieta atitinka tropikų regionų (Australijos, Šri Lankos) saulės skleidžiamos ultravioletinės spinduliuotės lygį.

Tad jei išėjus iš soliariumo būnama saulėkaitoje, oda gauna dvigubą šoką, o jeigu žmogus dar būna išsitepęs ir įdegį skatinančiu kremu – net trigubą.

"Jei jau niekaip negalite apsieiti be soliariumo, kelias dienas po jo venkite tiesioginių saulės spindulių", – patarė specialistė.

Išsklaidė mitus

Pasak V.Golnis, apie soliariumus tenka išgirsti visokių mitų. Vienas jų – pasideginus soliariume oda apsaugoma nuo nudegimo saulėje.

Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad soliariume įgytas įdegis apsaugo odą nuo nudegimų saulėje kaip apsauginiai kremai nuo saulės, turintys saulės apsaugos faktorių SPF 2–3.

"Taigi tokia apsauga yra niekinė", – tvirtina VVSPT atstovė.

Pasak jos, norint apsisaugoti nuo neigiamo saulės poveikio reikia ne į soliariumą vaikščioti, o teptis apsauginiu kremu ir nepiktnaudžiauti gulėjimu saulėkaitoje.

Mat kuo daugiau ultravioletinių spindulių gaunama, tuo anksčiau susiraukšlėja oda, tuo didesnė vėžinių susirgimų rizika.

Bando pergudrauti prigimtį

"Kodėl mes lygiuojamės į tamsiaodžius ir galvojame, kad kuo ilgiau kaitinsimės, tuo juodesni būsime?" – stebisi Respublikinės Klaipėdos ligoninės Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja Aldona Kajutytė.

Pasak gydytojos dermatologės, Lietuvos gyventojai dažniausiai yra ryškūs baltaodžiai, tad, palyginti su pietiečiais, mes apsaugos nuo saulės turime itin mažai.

"Gamtos taip surėdyta, kad apsauga nuo saulės mums skirta tik vaikščiojimui lauke, o ne gulėjimui paplūdimiuose. Apie kaitinimąsi soliariume negali būti net kalbos. Vasarą juos išvis turėtų uždaryti", – griežta vedėjos pozicija.

A.Kajutytė paaiškino, kad kiekvienas žmogus turi įgimtą kiekį melanino – rudojo pigmento. Tad nuo didesnio kaitinimosi saulėje ar soliariume jo nepadidės. Nors dailiosios lyties atstovės kartais bando pergudrauti prigimtį.

Sulaukia nudegusių pacientų

Gydytojos pastebėjimu, net ir šviesiaodžiai būna skirtingi: vieni šviesesni, kiti tamsesni. Pagal plaukų ir akių spalvą žmonės skirstomi į odos tipus. Priklausantieji pirmajam tipui yra šviesiaplaukiai mėlynakiai baltaodžiai, kurių oda net linkusi raudonuoti.

A.Kajutytės teigimu, toks žmogus niekada neįdegs rudai, nes jo odoje tiesiog nepasigamins tiek melanino.

"Jei šviesiaplaukė paplūdimyje kaitinsis su tamsiaplauke rudake, ši per kelias valandas taps ruda. O šviesioji bus nusvilusi, nes jos oda neskirta ilgam kaitinimuisi saulėje", – aiškino pašnekovė.

Tačiau dermatologė iš praktikos pastebi, kad žmonės dažnai nekreipia dėmesio nei į savo odos tipą, nei į pigmentines dėmes ar apgamus. Todėl vos skaisčiau pašvietus saulei sulaukiama nudegusių pacientų.

Klaipėdiečiai būna nukentėję ne tik nuo pernelyg ilgo kaitinimosi saulėje. Dažnai papildomas alergines reakcijas sukelia įvairios žolės, vabzdžių įkandimai, maudynės vandens telkiniuose.

Atsiranda priklausomybė

Nuo ankstyvos paauglystės soliariume įpratusios lankytis jaunos merginos tampa nuo jų savotiškai priklausomos. Net kai įdegis prilygsta juodaodei, merginoms vaidenasi, kad jos pernelyg blyškios.

A.Kajutytė tokį požiūrį palygino su anoreksija, kai net perkaręs žmogus įsivaizduoja esąs storas ir riboja maistą.

"Tai jau psichikos problema", – įsitikinusi gydytoja.

Pasak vedėjos, kai kurioms merginoms atsiveria akys, pamačius dermaskopu išdidintą apgamo ar odos lopinėlio vaizdą – ji būna pasenusi, išsausėjusi bei išvagota smulkių raukšlių tinklu. Gydytoja paaiškino, kad tokie išdidinti neigiami odos pokyčiai greitai bus matomi ir plika akimi.

Vanduo įdegį sustiprina

A.Kajutytės pastebėjimu, žmonės kartais klaidingai galvoja, kad judant ar maudantis saulė taip stipriai nekimba. Moterys mėgsta įsitaisyti jūros pakrantėje, prie pirmosios bangos.

"Jos gauna dvigubą spindulių dozę – iš viršaus ir atsimušančių nuo vandens. Daugiausiai spindulių gauna kūno vieta, esanti arčiausiai vandens", – įspėjo pašnekovė.

Tokiais atvejais ypač nudega veidas, pečiai. Kartais saulė taip nusvilina, kad iškart nustatomas antrojo laipsnio nudegimas, pasirodo pūslės.

Ar reikia apsaugos?

Geriausia bei saugiausia mėgautis saulės voniomis rytą iki 11 val. arba nuo 15–16 val. popiet. Ar deginantis saugiu laiku būtinos apsaugos priemonės nuo saulės?

Pasak A.Kajutytės, dėl šių priemonių naudojimo būtinybės sunku vienareikšmiai atsakyti, nes specialistų nuomonės skiriasi. Jos manymu, per pirmuosius pasimėgavimus saulės voniomis apsauga nepakenks.

"Juk dėl 20 minučių niekas į Smiltynę nevažiuoja, – ironiškai pastebi ji. – Dažnai paplūdimyje net per pirmuosius apsilankymus užsibūnama kur kas ilgiau".

Gydytoja paaiškino, kad lygiai, gražiai įdegusi oda parodo apie tinkamą kūno pasiruošimą saulės vonioms. Tuomet galima degintis ir be apsaugos priemonių, tik po saulės vonių odą reikėtų palepinti pieneliu ar padrėkinti kita priemone.

Pašnekovė patarė atsargiai rinktis priemones – reikėtų atkreipti dėmesį į kremo sudėtį, nes nuo parfumuotų, spirituotų priemonių po kaitinimosi saulėje gali atsirasti pigmentinių dėmių. Švari oda įdega natūraliai.

Odos tipai

I tipas. Šiam odos tipui priskiriama apie 2 proc. Centrinės Europos gyventojų. Oda blyški, strazdanota. Plaukai labai šviesūs – rausvi. Oda linkusi nudegti. Įdegama labai lėtai, raudonu atspalviu.

II tipas. Šiam odos tipui priskiriama apie 78 proc. Europos gyventojų. Oda šviesi, šiek tiek strazdanota. Plaukai – nuo blondinų iki šviesių šatenų. Oda jautri, linkusi nudegti.

III tipas. Šiam tipui priskiriami dauguma Centrinės Europos gyventojų. Oda nėra tamsi. Plaukai rusvi iki kaštoninės spalvos. Oda mažai jautri, švelniai įdega, retai nudega.

IV tipas. Šiam odos tipui priskiriama apie 8 proc. Centrinės Europos gyventojų. Oda ir plaukai tamsūs. Oda nejautri, niekada nenudega. Greitas ir tamsus įdegimas.

Odos gimnastika

Odos gimnastika

Gimnastika naudinga ne tik raumenims, bet ir odai. Jeigu kasdien darysite tinkamus pratimus, pirmuosius rezultatus pastebėsite jau po mėnesio. Pasirinktus pratimus kartkartėmis kaitaliokite, kad neliktų nė mažiausio netreniruoto odos lopinėlio....


Bulimiją sukelia hormonų disbalansas?

Bulimiją sukelia hormonų disbalansas?

Bulimija yra liga, priskiriama psichiniams sutrikimams. Ji turėtų būti gydoma kognityvine elgesio terapija. Tačiau neseniai Karolinskos universitete (Švedija) parašytoje disertacijoje teigiama, kad tam tikrais atvejais šia liga susergama dėl...


Brokoliai gali sumažinti diabeto žalą širdžiai

Brokoliai gali sumažinti diabeto žalą širdžiai

Valgant brokolius galima sumažinti žalą, kurią diabetas padaro širdies kraujagyslėms, teigia britų mokslininkai. Varviko universiteto mokslininkai mano, kad taip yra dėl šioje daržovėje randamos medžiagos sulforafano. Ji skatina gamintis...


Apšvietimo įtaka miego kokybei

Apšvietimo įtaka miego kokybei

Miegas yra neatsiejama kokybiško poilsio dalis, kad jaustumėmės žvalūs, energingi ir kupini jėgų. Tačiau tam, kad gerai išsimiegotume svarbu ne tik patogi lova ir tinkamai parinkta pagalvė, režimas ar fizinis nuovargis, bet ir apšvietimas....


Geriau nei vitaminai atmintį stiprina kryžiažodžių sprendimas

Geriau nei vitaminai atmintį stiprina kryžiažodžių sprendimas

Užmaršumu skundžiasi ne tik senoliai. Ekspertai tikina, kad atmintis pradeda blogėti sulaukus dvidešimties metų. Tačiau jauni žmonės to nepastebi, nes turi kur kas mažiau ką prisiminti nei seni. Tačiau jei paanalizuotume, pamatytume, kad to, ką...


Trumpai apie Ajurvedos mokslą

Trumpai apie Ajurvedos mokslą

AJURVEDA – tai Indijos holistinė medicinos sistema. Susiformavusi maždaug prieš 5 tūkstančius metų Ajurveda yra laikoma seniausiu pasaulyje žinomu medicinos mokslu. Žodis "Ajurveda" sudarytas iš dviejų sanskrito kalbos žodžių: ājus...


Mokslininkai: insulinas lygina randus

Mokslininkai: insulinas lygina randus

Insulino injekcijos gali padėti žmonėms, kuriems buvo atliktos chirurginės operacijos, išlyginti randus. Naujausi tyrimai parodė, kad šis hormonas, daugiausia žinomas kaip vaistas cukriniam diabetui gydyti, stabdo arba mažina randėjimą. Manoma,...


Gydytojas apie šarminio vandens svarbą žmogaus sveikatai

Gydytojas apie šarminio vandens svarbą žmogaus sveikatai

Kas yra vanduo? Iki šiol nėra tikslaus, aiškaus atsakymo į šį klausimą. Apie vandenį, jo savybes, svarbą mūsų gerai savijautai ir sveikatai laidos „Sveikatos ABC” metu pasakojo gydytojas chirurgas Gintautas Laurinavičius, sukaupusęs...


Krūtų ligos ne visada piktos

Krūtų ligos ne visada piktos

Krūtys – net tik vienas iš lytis skiriančių organų, bet tarsi privalomas moters atributas, "puošmena". Tačiau bėgant metams krūtys keičiasi, nepriklausomai nuo jų (ne)priežiūros ir pačios moters valios ar pastangų. Be to, įvairaus...


Ko vertas į laikraštį suvyniotas sumuštinis?

Ko vertas į laikraštį suvyniotas sumuštinis?

Kai miškai net lūžta nuo uogų ir grybų, šeimininkės šaldikliuose ima kaupti jų atsargas žiemai. Deja, ne visos miško gėrybės yra užšaldomos tam skirtuose indeliuose. Uogaudamas ar grybaudamas neretas mūsų irgi nesuka sau galvos, kad uogas ar...


Įprotis sveikam maistui – dar būnant gimdoje

Įprotis sveikam maistui – dar būnant gimdoje

Tyrimais nustatyta, kad motinos, kurios nori, kad jų vaikai mėgtų daržoves, turėtų pačios jas valgyti nėštumo laikotarpiu. Daugybė tėvų kovoja su savo vaikų nenoru valgyti daržoves. Tačiau mokslininkai mano, kad mamos pratinti vaikus valgyti...


Raminamieji lėtina atsigavimą po traumų

Raminamieji lėtina atsigavimą po traumų

Yra įprasta duoti migdomųjų vaistų sužeistams kariams ar žemės drebėjimų aukoms. Pripažinta, kad tai gali kenkti sveikatai. Mokslininkai stebėjo, kaip po traumų atsigauna pelės. Jie teigia, kad raminamieji vaistai lėtina natūralius atstigavimo...


Traumų kaltininkai – spinta, kava ir dviratis

Traumų kaltininkai – spinta, kava ir dviratis

Vaikų traumatologams neretai tenka ir mokytojų vaidmuo. Tik "pamokslų" klauso ne jaunieji pacientai, o jų tėvai. Ant vaikų griūvančios spintos, sekcijos ar televizoriai, besiliejanti kava ar sriuba, dviračio rate įstrigusi koja - tokių...


Kaip išvengti apsinuodijimo smalkėmis?

Kaip išvengti apsinuodijimo smalkėmis?

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro duomenimis, jau šiais metais trys mažamečiai vaikai apsinuodijo smalkėmis. Ir nors šie skaičiai palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu yra žymiai mažesni, Sveikatos mokymo ir ligų...


Kaip pasirinkti oro sausintuvą

Kaip pasirinkti oro sausintuvą

Namų mikroklimatas turi didžiulę įtaką sveikatai. Jį lemia trys pagrindiniai veiksniai: oro temperatūra, oro drėgnumas bei oro kaita. Optimali gyvenamųjų patalpų oro temperatūra turėtų siekti 19-21 °C, o drėgnumas 40-60 proc. Ir be abejo,...


Gyvenimas virtualioje erdvėje: atotrūkis nuo kūno, paviršutiniškumas, infarkto grėsmė

Gyvenimas virtualioje erdvėje: atotrūkis nuo kūno, paviršutiniškumas, infarkto grėsmė

Nors internetas leidžia daug ką atlikti greičiau ir patogiau, gyvenimo perkėlimas į virtualią erdvę turi neigiamų pasekmių ne tik žmogaus fizinei sveikatai, bet ir mąstymui, tikrovės suvokimui, gebėjimui skirti gera nuo bloga. Taip LRT.lt tvirtina...


Stebuklinga terapija – pasivaikščiojimas miške

Stebuklinga terapija – pasivaikščiojimas miške

Pasivaikščiojimas miške yra vienas maloniausių užsiėmimų, kokį tik galima įsivaizduoti. Maža to, jis gali būti didžiai naudingas. Dešrelės sukelia vėžį. Bučiniai gali "padovanoti" herpio virusą. Gėrimas gresia moraliniu nuosmukiu....


Atlyginti žalą reikalauja ne tik sužalotieji

Atlyginti žalą reikalauja ne tik sužalotieji

Jeigu prekybos centre paslysite ant šlapių grindų, galite drąsiai reikalauti kompensacijos iš prekybininko ar gamintojo. Tiesa, milijoninių sumų, apie kokias galima pasvajoti Amerikoje, Lietuvoje neverta tikėtis. Lietuvoje atlyginama turtui...


Vienatvė didina vėžio riziką

Vienatvė didina vėžio riziką

Mokslininkai atrado naujų įrodymų, patvirtinančių teiginį, jog vienatvė ne tik didina vėžio riziką, bet dažniau daro jį mirtiną. Nacionalinės mokslo akademijos tyrėjų darbai parodė, jog socialinė izoliacija padidina agresyvaus vėžio augimo šansus....


Kaip "išgyventi" pagirias

Kaip "išgyventi" pagirias

Nustatyta, jog nuo pagirių kenčia 7 iš 10 didesnį kiekį alkoholinių gėrimų suvartojusių žmonių. Kokie simptomai būdingi pagirioms? Jų nemažai: galvos skausmas, nesugebėjimas sukoncentruoti dėmesio, bloga nuotaika, virstanti vidiniu nerimu, pamėlę...


Rūkymas ir treniruotės – nesuderinami dalykai

Rūkymas ir treniruotės – nesuderinami dalykai

Rūkai? Pamiršk progresą!Puikiai pasitreniravote, išėjote iš sporto klubo ir… tučtuojau prisidegėt cigaretę? Veltui – Jums rūkymas dvigubai pavojingesnis, nei bet kuriam žmogui, nedraugaujančiam su sportu. Didžiuliai raumenys ir...


Seksualinių problemų sprendimą sunkina pacientų drovumas

Seksualinių problemų sprendimą sunkina pacientų drovumas

Seksualinių problemų sprendimą sunkina pacientų drovumas ir medikų žinių stygius, nors šeimos gydytojo iškeltas klausimas apie pakitusią paciento lytinę funkciją galėtų išsaugoti žmogaus gyvybę. Taip penktadienį spaudos konferencijoje teigė...


Traumų profilaktika – atsargumas ir mankšta

Traumų profilaktika – atsargumas ir mankšta

Visuomenės sveikatos specialistai įspėja: nuo traumų saugo atsargumas. Yra pargriuvę 60 proc. suaugusių žmonių, maždaug pusė jų – daugiau nei vieną kartą. Griūdami vienaip ar kitaip susižeidžia. Daugelio nuomone, dažniausia traumų...


Į vyriškumą kėsinasi prostatitas

Į vyriškumą kėsinasi prostatitas

Stiprioji lytis mėgsta tampyti likimą už ūsų. Jaunus vyrus sunku nuvaryti pas bet kokį gydytoją, o juo labiau - pas urologą. Skauda? Et, paskaudės ir praeis. Jeigu žinotų, kuo jiems tai gresia! Vieną sausio savaitgalį, lauke spaudžiant stipriam...


Vitaminas C apsaugo senyvo amžiaus vyrų kaulus

Vitaminas C apsaugo senyvo amžiaus vyrų kaulus

"Senyvo amžiaus vyrai, vartojantys vaisių ir daržovių, gali apsisaugoti nuo kaulų nykimo, kuris gali lemti klubų lūžį", – teigia JAV mokslininkai. "Svarbu suvokti tai, kad kaulų tankis, jų būklė ir lūžio rizika yra susijusi su...


Judėjimas - geros nuotaikos receptas

Judėjimas - geros nuotaikos receptas

Jei norite būti sveiki, geros nuotaikos - ne vaikščiokite, o bėgiokite. Mokslininkai nustatė ir patvirtino, kad energingai judantieji gyvena ilgiau, jų gyvenimo kokybė daug geresnė nei lėtai vaikštančių ir tinginiaujančių žmonių. Klysta tie, kurie...


Vanduo alkio nenumalšina

Vanduo alkio nenumalšina

Visi žinome seną patarimą norintiems sulieknėti: pusvalandį prieš valgį lėtai išgerti didelę stiklinę vandens. Tikima, kad vanduo užpildo skrandį ir tuomet žmogus suvalgo mažiau maisto. Tačiau amerikiečiai nusprendė tai patikrinti atlikdami...


Antsvorio atsikratė po hipnozės

Antsvorio atsikratė po hipnozės

Britė numetė 25 kilogramus po to, kai per hipnozę buvo įtikinta, kad jai pritaikytas vadinamasis skrandžio žiedas, praneša dienraštis "The Sun". 35-erių Marion Cornes aiškino patikėjusi, kad jos skrandžio tūris sumažintas iki golfo...


Medicinos tyrimai: vartojančiųjų sultis kraujas – geresni

Medicinos tyrimai: vartojančiųjų sultis kraujas – geresni

Asociacija prisijungė prie Sulčių ekspertų tarybos vykdomo visos Lietuvos eksperimento, kurio metu tūkstančiai žmonių visoje Lietuvoje 5 dienas iš eilės rytais gėrė po sulčių stiklinę, bei atliko kraujo tyrimus dvidešimčiai natūralias sultis...


Cindy Crawford tobulos rankos: pratimai, kuriuos turite išbandyti

Cindy Crawford tobulos rankos: pratimai, kuriuos turite išbandyti

45-erių metų modelis Cindy Crawford stebina įspūdingomis rankomis. Dviejų vaikų motina tikina nesilaikanti dietų, nors nevalgo makaronų ir duonos, bet atliekanti specialius pratimus. Beje, ji stengiasi sveikai maitintis. Kaip praneša...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9