REXSAN

Dėl perdėto drovumo neužleiskime urologinių susirgimų

Statistika teigia, kad:

– 50 proc. visų įgimtų anomalijų randama urologinėje sistemoje;

– iki 30 proc. moterų turi nusiskundimų dėl šlapinimosi ar šlapimo nelaikymo;

– prostatos ligos vargina 75 proc. vyresnių nei 50 metų amžiaus vyrų;

– praktiškai kiekvienas vyras per savo gyvenimą suserga prostatos uždegimu;

– prostatos vėžys užima antrąją vietą tarp piktybinių vyrų ligų ir rodo aštrią tendenciją dažnėti;

– daugiau kaip pusė visų pacientų dėl urologinių susirgimų į gydytoją kreipiasi vėlai, t.y. tada, kai ligos eiga būna pažengusi jau gana toli ir būna sukėlusi ne vieną komplikaciją.

Apie tai ir kalbamės su Vilniaus universiteto Nefrologijos ir urologijos klinikos vyr. asistentu, universitetinės ligoninės urologu, medicinos mokslų daktaru Arūnu Želviu.

*****

– Gerbiamas daktare, jūsų biografijoje – daugybė stažuočių, specializacijų ir kitokio pobūdžio apsilankymų įvairiausiose užsienio šalių klinikose. Ar aukščiau išvardintos urologijos problemos yra vienodai aktualios skirtingose šalyse, ar lietuviai nuo jų kenčia dažniau ir sunkiau, negu, pvz., Austrijos, Italijos ar kt. šalių gyventojai?

– Tikslios kitų šalių statistikos neturiu, tačiau manau, kad ligų išplitimas kaip nors ypatingai nesiskiria. Skirtumai pastebimi tik dėl gydymo uždelsimo. Lietuvos žmonės, neturėdami atitinkamos informacijos, dažniau į gydytojus kreipiasi ligoms pažengus gana toli.

Neretai žmonės pernelyg ilgai kenčia pasikartojančius skausmus juosmens ar tarpvietės srityje, pilvo apatinės dalies maudimą ar dirgliavimą kirkšnyse.

Tačiau bene didžiausia bėda – mūsų žmonių drovumas. Apie kai kurias intymaus gyvenimo problemas, tokias kaip potencijos susilpnėjimas, šlapimo nelaikymas, bijome pasakyti net artimiausiems žmonėms ir dažniausiai susirgimą priskiriame prie artėjančios senatvės požymių.

– O kokios yra svarbiausios šlapimo nelaikymo priežastys?

– Moterims šis negalavimas gali atsirasti bet kuriame amžiuje, bet dažniausiai šlapimo nelaikymas vargina menopauzės periodu. Dėl sunkių fizinių darbų bei gimdymų (ypač komplikuotų), dėl hormoninių pakitimų susilpnėja tarpvietės raumenys. Tuomet mažojo dubens organai ima slinkti žemyn, pasikeičia jų tarpusavio santykiai, dėl to šlapimo pūslės raukui darosi vis sunkiau sulaikyti šlapimą. Be to, tokiais atvejais dažniausiai dar prisideda šlapimo takų infekcija, ir šlapinimasis dažnai tampa visai nevaldomas.

Vyrų šlapimo nelaikymas daugeliu atvejų nurodo toli pažengusį prostatos išvešėjimą. Be to, šią problemą gali sukelti įvairūs augliai, nervų sistemos susirgimai ir pan.

– Ar galite teigti, kad urologijos mokslas šiuo metu Lietuvoje yra toli pažengęs, ir mūsų žmonės gali gauti tokią pat šiuolaikišką pagalbą kaip, tarkim, Austrijoje, Vokietijoje ar pan.?

– Taip, šiuolaikinė urologija – tai moderni medicinos šaka. Mes, Lietuvos gydytojai, šiandien nesijaučiame „antrarūšiais”. Susirgimų daugėja, tačiau jų vis daugiau sėkmingai išgydoma, arba sudaromos sąlygos gyventi su lėtine, galbūt net neišgydomu liga. Svarbiausia yra neleisti ligai per daug toli pažengti. O pas mus dar labai dažnai pasitaiko nepakankamo rūpinimosi savo sveikata, medicininių žinių trūkumo ir visai nereikalingo lietuviško drovumo.

Autorius: Daiva Visockienė

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE