Hempo

Būti kambaryje, kuriame buvo rūkyta vakar, kenkia sveikatai

Būti kambaryje, kuriame buvo rūkyta vakar, kenkia sveikatai

Šiandien jau visuotinai žinoma, kad nikotinas kenkia ne tik pačiam rūkančiajam, tačiau ir aplinkiniams, kuriems ne savo valia tenka kvėpuoti tabako dūmais. Tai vadinama pasyviu arba antriniu rūkymu. Apie tokio rūkymo žalą organizmui yra pakankamai rašyta. Neseniai atskleisti nauji faktai leidžia teigti, kad egzistuoja ir „tretinis rūkymas”, kuris itin pavojingas dėl ilgai išliekančio neigiamo poveikio.

Patalpose, kuriose rūkoma, tabako dūmai nusėda ant visų paviršių, įsigeria į juos. Vėliau vykstat reakcijai su patalpose esančia azoto rūgštimi susidaro pavojingi kancerogenai.

Tokia išvada paskelbta po tyrimų, atliktų Kalifornijoje (JAV) esančioje Lorenco Berkelio nacionalinėje laboratorijoje (Lawrence Berkeley National Laboratory).

Tyrimų metu celiuliozės paviršiai su nikotino teršalais, susidariusiais nuo tretinio rūkymo, buvo laikomi azoto rūgšties aplinkoje. Jau po trijų valandų specifinių tabako nitrozaminų (TSNA) lygis padidėjo 10 kartų.

Specifiniai tabako nitrozaminai yra viena iš svarbiausių cigaretėse esančių kancerogenų.

„Degant tabakui, išsiskiria nikotinas, kuris susigeria į patalpose esančius paviršius: sienas, grindis, kilimus, užuolaidas ir baldus,” sako Lorenco Berkelio nacionalinės laboratorijos chemikas Hugo Destaillats. „Nikotinas šiose medžiagose išlieka dienas, savaites ir net mėnesius. Mūsų tyrimas rodo, kad nikotino likučiams reaguojant su aplinkoje esančia azoto rūgštimi susidaro kancerogeniniai specifiniai tabako nitrozaminai.”

Tyrimams naudota celiuliozė, medžiaga, dažnai naudojama interjero apdailai.

Pagrindinis azoto rūgšties šaltinis patalpose yra dujiniai prietaisai. Be to azoto rūgšties yra automobilių variklių išmetamose dujose, kurių nedidelė dalis dažnai patenka ir į keleivių skyrių. Tiriant krovininio automobilio, kurio vairuotojas rūko, kabinos paviršius, taip pat nustatytas akivaizdžiai padidėjęs specifinių tabako nitrozaminų kiekis.

Rūkyti lauke yra geriau, negu rūkyti viduje, tačiau nikotino likučiai, įsigėrę į odą ir rūbus, atseka rūkalių vidun ir pasklinda aplinkoje,” sako Berkelio laboratorijos chemikė Lara Gundel. „Didžiausias pavojus kyla mažiems vaikams, kurie gauna iš aplinkos nikotino dozę per savo odą.”

Sąvoka „tretinis rūkymas” („third-hand smoke„) naudojama nuo 2009 metų sausio, po publikacijos žurnale „Pediatrics”, apibūdinant nematomą, bet kenksmingą dujų mišinį, likusį patalpoje, po to, kai tabako dūmai iš jos išvėdinti.

„Visi jau žino, kad pasyvus arba antrinis rūkymas, yra blogai, bet jie žino ne viską,”- sako Dr. Jonathan P. Winickoff, Harvardo Medicinos mokyklos profesorius.

Kiekvienas, įėjęs į uždarą patalpą – kambarį, liftą, automobilį ir kt., – kurioje buvo rūkyta, gali patvirtinti, kad rūkalų kvapas išlieka gana ilgai. Jis ne šiaip nemalonus, jis yra toksiškas. „Jūsų nosis neklysta, siųsdama smegenims signalą kuo greičiau pasišalinti iš tokios patalpos”, – sako Dr. Winickoff.

Tėvai, nesiryždami mesti rūkyti, mėgaujasi cigaretėmis, kol vaikų nėra namie, paskui išvėdina dūmus ir galvoja, kad apsaugojo savo vaikus. Apklausus 1500 JAV gyventojų, paaiškėjo, kad apie pasyvaus (antrinio) rūkymo žalą žino beveik visi. 95 procentai apklaustų nerūkančių ir 84 procentai rūkančių teigė žinantys, kad tabako dūmai yra kenksmingi ir tiems, kurie patys nerūko, tačiau būna prirūkytoje aplinkoje. Tačiau tik 65 procentai nerūkančių ir 43 procentai rūkančių apklaustųjų sutiko su teiginiu, kad „šiandien kvėpuoti oru kambaryje, kuriame buvo rūkyta vakar kenkia kūdikių ir vaikų sveikatai”.

Mokslininkai jau kuris laikas perspėdavo, kad tabako dūmai, sugerti įvairių paviršių, gali jungtis į įvairias chemines reakcijas, tačiau iki šiol nebuvo žinoma apie aplinkoje išlikusio nikotino jungimąsi su atmosferoje esančia azoto rūgštimi ir apie susidariusių junginių pavojingumą.

Tyrimų rezultatai yra perspėjimas tėvams, kad parūkyti užsidarius virtuvės duris, dar nereiškia vaikų apsaugojimo nuo žalingo nikotino poveikio. Kartu su nemaloniu kvapu, įsigėrusiu į sienas, baldus, kilimus, užuolaidas, patalpoje lieka medžiagos, kurios kelia vėžio pavojų visiems, kam tenka jose būti.

Straipsnis parengtas pagal publikacijas užsienio žiniasklaidoje.

Dalia Motik

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE