REXSAN

Apšvietimo įtaka miego kokybei

Apšvietimo įtaka miego kokybei

Miegas yra neatsiejama kokybiško poilsio dalis, kad jaustumėmės žvalūs, energingi ir kupini jėgų. Tačiau tam, kad gerai išsimiegotume svarbu ne tik patogi lova ir tinkamai parinkta pagalvė, režimas ar fizinis nuovargis, bet ir apšvietimas. Oksfordo universiteto mokslininkų atliktas tyrimas rodo, kad tam, kaip išsimiegosime, įtakos turi ir apšvietimo spalva.

Žmogaus organizmas ilgus metus buvo prisitaikęs gyventi gamtos ritmu – pabusti su saule ir užmigti tamsoje. Rytiniai spinduliai stimuliuoja kūną ir protą, suteikia energijos, didina budrumą. O pernelyg ryški šviesa vakare vargina ir trukdo užmigti, nes tam, kad atsipalaiduotų ir nusiteiktų poilsiui, organizmui reikalinga prietema. Būtent šviesos trūkumas siunčia smegenims signalą, kad jau laikas ilsėtis. Todėl vakare miegamojo šviestuvai geriausia jog būtų išjungti, o jei labai reikia, palikti tik blankią skaitymo lempą ar pritemdytą šviesą. Dėl šios priežasties poilsio erdvei rekomenduojama rinktis dimeriuojamus šviestuvus ir reguliuoti šviesos srauto intensyvumą pagal savo poreikius ir paros metą.

Venkite ryškaus apšvietimo vakare

Netinkamu metu įjungta šviesa blaško organizmą ir sutrikdo biologinį laikrodį. Prabudus naktį, nepatariama jungti šviesos, nes ji gali supainioti organizmą ir sukelti rytui būdingus procesus, kurie trukdys užmigti.

Užmigti mums padeda hormonas melatoninas, kuris dažnai vadinamas miego arba tamsos hormonu. Būtent jo dėka smegenys gauna ženklą, kada laikas ilsėtis ir pradeda fiziškai ruošti organizmą miegui – atsipalaiduoja raumenys, apima mieguistumas, nukrenta kūno temperatūra. Dažniausiai melatonino kiekis organizme vakare pakyla natūraliai, kai ima temti ir laikosi iki maždaug 3 ryto, tuomet pradeda pamažu mažėti. Ryškus apšvietimas vakare slopina melatonino gamybą, tad organizmas ilgiau nebūna pasirengęs miegui.

Kadangi tamsiuoju paros metu esame įpratę naudoti dirbtinį apšvietimą, miego specialistai rekomenduoja apšvietimo intensyvumą vakare mažinti palaipsniui. Skaitymui prieš miegą patariama naudoti ne ryškesnį nei 180 lx apšvietimą, o jau pasiruošus nakčiai, miegamajame turėtų būti tamsu, šviesa neturėtų viršyti 5 lx. Jei vis tik tenka keltis naktį, kad saugiai pasiektumėte vonios ar vaikų kambarį, naudokite naktinę dimeriuojama lempą, kuri skleidžia rausvą šviesą. Būtent šis atspalvis yra mažiausiai trikdantis. Taip pat siūlome apsvarstyti dimeriuojamas led paneles, kurios padės lengvai kontroliuoti šviesos srautą.

Mėlyna šviesa skatina budrumą ir mažina melatonino lygį

Su pelėmis atliktas eksperimentas atskleidė, kad greičiausiai mieguistumą sukėlė žalia šviesa – gyvūnai, kuriems buvo įjungtas žalias apšvietimas, užmigo itin greitai (tai tetruko 1-3 min.). Tuo tarpu violetinio bei mėlyno atspalvio apšvietimas miegą nutolino. Vyraujant melsvai šviesai užmigti pelėms pavykdavo per 16-19 min., o prie violetinės šviesos – per 5-10 min. Norėdami išsiaiškinti melapsinino vaidmenį miegui, mokslininkai pakartojo eksperimentą su pelėmis, kurios pasižymėjo šio pigmento stygiumi. Šiems gyvūnams apšvietimo spalva turėjo priešingą poveikį nei pirmajai grupei – mėlyna sukėlė mieguistumą kone akimirksniu, o žalia bei violetinė užmigimo procesą prailgino.

Taip pat šis tyrimas atskleidė, kad visų trijų atspalvių apšvietimas padidino kortikosteroidų (streso hormono) lygį organizme, ypač ryškus padidėjimas pastebėtas naudojant mėlyną šviesą. Tačiau tyrimo autoriai atkreipia dėmesį, kad pelės yra gyvūnai, kuriems būdingas aktyvumas nakties metu. Tad žmones šviesos spalvos gali veikti skirtingai. Taip pat tyrėjai daro prielaidą, kad mėlyna spalva, dėl savybės išprovokuoti stresą keliančius hormonus, žvalumą skatinantį poveikį turi ir žmonėms. Tą patvirtina ir naujausi tyrimai – žmonėms prie mėlyno apšvietimo užmigti sunkiau. Būtent tokio atspalvio šviesą skleidžia ir įvairių prietaisų – nešiojamų kompiuterių, planšečių, išmaniųjų telefonų, el. skaityklių – ekranai. Dėl šios priežasties specialistai rekomenduoja juos išjungti iki miego likus bent kelioms valandoms.

Miegamajame rinkitės natūralių, šiltų atspalvių apšvietimą

Siekiant, kad poilsis būtų kokybiškas, lengvai užmigtumėte, o ryte jaustumėtės žvalūs ir pailsėję, rekomenduojama miegamojo apšvietimą planuoti taip, kad jis būtų kuo artimesnis natūraliai šviesai. Raminančiai veikia ir šilti žalios bei geltonos spalvos atspalviai, jie primena mėnulio šviesą po atviru dangumi ir geriausiai nuteikia giliam miegui.

Tikimės, kad šis straipsnis padės Jums suprasti apšvietimo įtaką miego kokybei ir suplanuoti savo miegamojo apšvietimą taip, kad jis ne tik derėtų prie interjero ir būtų funkcionalus, bet ir užtikrintų sveikatai palankią šviesą vakarais bei padėtų sukurti atpalaiduojančią, ramiam, giliam miegui nuteikiančią aplinką, o rytais leistų lengvai pabusti.

Parengta pagal: https://www.ziburys.com

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE