Apie gydomąsias Druskininkų mineralinių vandenų galias byloja kelių šimtmečių patirtis
Šiandieninis Druskininkų miestas yra laikomas moderniu tarptautiniu kurortu, teikiančiu aukštos kokybės sveikatingumo paslaugas bei siūlančiu sveiką gyvenseną skatinančias pramogas. Tiesa, tokį statusą šis miestas įgijo neatsitiktinai. Ilgametės sanatorinio gydymo tradicijos bei paslaptį savyje saugantys mineraliniai vandenys – per amžius prigiję šio kurorto sinonimai.
Gydomosios vandens galios – žinomos nuo seno
Šįmet Druskininkai švenčia 220-metų sukaktį, kai paskutinysis Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Stanislavas Augustas Poniatovskis 1794 metų dekretu Druskininkus paskelbė gydomąja vietove.
„Tačiau apie gydomąsias šios vietovės vandenų savybes dar XVIII amžiaus pradžioje žinojo liaudies gydytojai, – teigia UAB „Druskininkų Rasa“ komercijos direktorius Šarūnas Bardauskas. – Sūručiai miesto vandenį naudojo gydymo tikslais: tuometiniai vietos gyventojai buvo pastebėję, kad panemunės šaltinių vanduo greičiau gydo žaizdotas kojas, be to šis vanduo gerina ir gyvulių savijautą.“
Valdovus labiau susidomėti sūriais Druskininkų šaltiniais paskatino istorinės aplinkybės. Po pirmojo Abiejų Tautų Respublikos padalijimo 1772 metais valstybė prarado druskų kasyklas Lenkijoje. Respublikos valdovo pavedimu, buvo ištirti visi šalies teritorijoje esantys sūrieji vandenys.
Deja, ištyrus šaltinius, buvo nuspręsta, kad jie netinkami valgomajai druskai gaminti. „Kita vertus, paaiškėjo, kad šaltinių vandens cheminė sudėtis panaši į Europos mineralinių vandenų, naudojamų gydymui, - pastebi Š.Bardauskas. – Mineralinio vandens, oficialaus naudojimo gydymui, pradžia siejama su I.Fonbergeno darbu „Druskininkų mineralinio vandens aprašymas“, parašytu 1838 metais.
Čia nurodoma dviejų mineralinio vandens šaltinių, tinkamų gydyti, cheminė sudėtis, ypatybės ir ligos, kurias jie geriausiai gydo. Po keleto dešimtmečių, 1882 metais buvo įsteigta AB Druskininkų mineralinių vandenų draugija.“
Druskininkai vakar ir šiandien
Per keletą šimtmečių nuo Druskininkų miestelio įkūrimo pradžios kurortas tapo ne tik gydymo sūriaisiais šaltiniais, purvu, kumysu, bet ir pramogų vieta. Sovietmečiu įkurtos Purvo gydyklos šiandien tapo Druskininkų gydykla, Vandens gydykla – Vandens parku.
Pasak Š.Bardausko, šiuo metu Druskininkuose yra daugiau negu 10 naudojamų šaltinių. „Šie šaltiniai skirstomi į geriamuosius ir skirtus vonioms. Žemesnės mineralizacijos vandenys skirti gerti, o itin aukštos mineralizacijos vandenimis galima mėgautis tik maudantis voniose.
Šaltinių mineralizacija aukšta, dėl to organizmas per odą lengvai pasisavina mineralines medžiagas.“ – teigia UAB „Druskininkų Rasa“ atstovas.
Skirtingos rūšys – skirtingiems tikslams
„Mokslininkų teigimu, mineralinis vanduo, atsižvelgiant į mineralinių medžiagų kiekį, būna geriamasis, gydomasis-geriamasis ir gydomasis. Daugumos Druskininkų šaltinių mineralizacija yra daugiau kaip 2 000 mg/l, todėl juos galima priskirti prie gydomųjų-geriamųjų ir gydomųjų.“ – teigia Š.Bardauskas.
Geriamieji mineraliniai vandenys išsiskiria unikaliu skoniu. „Šių vandenų skonį lemia savita mineralų kompozicija, taigi, ragaujant skirtingų šaltinių mineralinius vandenis, galima lengvai atskirti savitus jų skonius“ – pastebi pašnekovas.
Paklaustas, kokie šaltiniai naudingiausi žmogaus organizmui, Š.Bardauskas atsako: „Vieno šaltinio išskirti tiesiog nėra galimybės, nes kiekvieno žmogaus poreikiai ir vandens nauda skiriasi.“
Parduodamo vandens rūšys ir ypatumai
„Kita vertus, be natūralaus mineralinio vandens, Lietuvoje vanduo skirstomas į šaltinio, stalo ir geriamąjį. Čia būtų galima kalbėti apie skirtumus ir naudą organizmui“ – teigia UAB „Druskininkų Rasa“ atstovas.
Pašnekovo teigimu, geriamasis vanduo, palyginti su kitais vandenimis, yra mažiausiai vertingas produktas: „Fasuotas geriamasis vanduo dažniausiai tiekiamas viešai, tačiau jis gali būti minkštinamas arba valomas fizikiniais ar cheminiais būdais. Taip pat gali būti apdorojamas dezinfekuojamomis priemonėmis.“
Š.Bardauskas atskleidžia, jog stalo vanduo dažniausiai yra gaminamas geriamąjį vandenį skiedžiant su natūraliu mineraliniu vandeniu arba jame tirpinant sausas mineralines medžiagas. „Šis vanduo gaminant gali būti aromatizuojamas kvapiosiomis medžiagomis. Nors į jo sudėtį įeina mineralinių medžiagų, stalo vanduo savo savybėmis neprilygsta natūraliam mineraliniam vandeniui.“ – pastebi pašnekovas.
Šaltinio vanduo, išgaunamas iš požeminių vandens telkinių arba gręžinių, į butelius išpilstomas gavybos vietoje. „Tai aukštos kokybės vanduo, jo išgavimui įrengtas gręžinys turi atitiki griežtus ES reikalavimus.
Nors šaltinio vanduo neprivalo būti oficialiai pripažintas, tačiau jo sudėtis turi atitikti geriamajam vandeniui keliamus saugos ir kokybės reikalavimus, - teigia Š.Bardauskas. - Esminis skirtumas, skiriantis šaltinio vandenį nuo mineralinio vandens – nekontroliuojama šaltinio vandens mineralų kompozicija.
Šiam vandeniui nėra taikomi labai griežti reikalavimai, t. y. jo mineralinių medžiagų sudėties pastovumas nėra kontroliuojamas. Tuo tarpu, mineralinio vandens kompozicija privalo išlikti stabili.“
Vandens išskirtinumas - stabilumas
„Tik stabilūs vandenys gali įgauti mineralinio vandens statusą. Stabilumas, šiuo atveju, reiškia, jog net ir po metų nusipirkus mineralinio vandens butelį, jame esantis mineralų kiekis yra toks, koks užrašytas etiketėje, – teigia UAB „Druskininkų Rasa“ atstovas. – Dėl šios priežasties mineralinio vandens išgavimo ir priežiūros procesas – išskirtinai sudėtingas.
Išgręžę gręžinį turime mažiausiai metus laiko atlikti pumpavimus, kol nusistovi pastovus komponentų kiekis. Vėliau turime užtikrinti, jog kas mėnesį išgaunamo mineralinio vandens kiekis būtų pastovus. Taigi, gamintojai yra atsakingi už gaminamo mineralinio vandens kokybę. Ji turi būti nepriekaištinga.“
Straipsniai

Alkoholio etiketės skelbs, kiek butelių išgerti nepavojinga
Iki 2008-ųjų pabaigos, alkoholinių gėrimų etiketės bus visiškai kitokios nei buvo lig šiol. Etiketėse bus nurodyta nauja informacija ir įspėjimai apie žalą sveikatai. Tokie užrašai atsiras įsigaliojus bendram ministrų ir alkoholio industrijos...

Mokslininkai: cigarečių pakaitalai taip pat kelia vėžį
"Daily Mail" rašo, kad pastilės nuo rūkymo ir kramtomas nikotinas padidina riziką susirgti burnos vėžiu. Mokslininkai nustatė, kad ir kiti tabako pakaitalai, pavyzdžiui, inhaliatoriai ar pastilės, kuriomis rūkaliai aprūpinami nikotinu...

Rūkymas ir treniruotės – nesuderinami dalykai
Rūkai? Pamiršk progresą!Puikiai pasitreniravote, išėjote iš sporto klubo ir… tučtuojau prisidegėt cigaretę? Veltui – Jums rūkymas dvigubai pavojingesnis, nei bet kuriam žmogui, nedraugaujančiam su sportu. Didžiuliai raumenys ir...

Apie atminties lavinimą
Dominic O'Brien. Lavinkime atmintį. Atraskime dar nepažintas atminties galias ir naudokimės jomis. Iš anglų kalbos vertė Egidijus Laurinavičius. - Vilnius: Kronta, 2009 Remiantis aštuonių Pasaulio atminties čempionatų nugalėtojo Dominiko...

Cinamonas naikina virusus ir bakterijas
Pastebėta, kad žmonės, dirbantys patalpose, kuriose malamas ir fasuojamas cinamonas, neserga gripu. Mokslininkai išaiškino šį fenomeną. Pasirodo, cinamonas naikina virusus ir bakterijas. Kad organizmas būtų atsparesnis peršalimo ir virusinėms...

Medikai ragina vasarą paskiepyti vaikus
Prasidėjo vasara, kuri netruks prabėgti ir vėl ateis rugsėjo 1-oji. Būsimieji mokinukai į mokyklą turi ateiti sveiki, pasitikrinę sveikatą. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad daugelio užkrečiamųjų ligų galima išvengti...

Medikas: maisto papildai? Patarčiau išmesti
Dvi - imunitetui stiprinti, viena - nuo nervų. Dar dvi - plaukams, nagams ir odai pagerinti, o šita suteiks širdžiai būtinų "omegų". Ir dar: nepamiršti pasitepti jodu! Nuo radiacijos. Medicinos sistemos žinovas Arvydas Akstinavičius...

Šlapimo nelaikymas: diskomforto kęsti nereikia
Šia diskomfortą sukeliančia liga serga ir jaunos, ir senos. Statistika teigia, kad ji vargina kas penktą šeštą trisdešimtmetę, kas antrą penkiasdešimtmetę, apie 80 proc. aštuoniasdešimtmečių. Apie šlapimo nelaikymą ir jo gydymą kalbamės su...

Prostatos vėžys kaip dalgis šienauja Lietuvos vyrus
Nepaslaptis, kad vyrai daug rečiau nei moterys lankosi gydytojų kabinetuose. Galbūt todėl vyrų mirtingumas Lietuvoje didesnis - tai atsainaus požiūrio į savo sveikatą padarinys. Jeigu įmanoma įtikinti vyriškį nueiti pas gastroenterologą, tai...

Nenorite sirgti - vaikščiokite basi
Gresiant peršalimo ligoms gydytojai pataria nepamiršti liaudies medicinos - grūdinti kūną. Apsisaugoti nuo ligų galima ne tik vartojant daug citrinų, česnakų ir kitų organizmą stiprinančių daržovių ir vaisių, medikai taip pat siūlo kasdien bent 15...

Laimo liga susargdina ne vien erkės?
Dar prieš gerą dešimtmetį į ligų profilaktikos bendrovę "Endemik", kurioje dirbo Laimo ligą ir erkinį encefalitą Lietuvoje atradę specialistai, trejus metus buvo registruojami pacientai, susirgę nustatyta ir laboratoriškai patvirtinta...

Įrodyta: mažiau kalorijų – ilgesnis gyvenimas
Suvartodami mažiau kalorijų galime gyventi ilgiau ir sveikiau, teigia mokslininkai po 20 metų trukusio tyrimo. 20 metų stebėję bengališkąsias makakas mokslininkai išsiaiškino, kad beždžionių, kurios maitinosi normaliai, rizika susirgti su amžiumi...

Ar rūkymas yra tik rūkančiųjų reikalas?
Rūkantieji galvoja, kad rūkymas kenkia tik jiems patiems, o jų pačių sveikata yra tik jų reikalas. Tačiau reali situacija nėra tokia paprasta. Iš tiesų rūkymas daro neigiamą poveikį ne tik rūkaliams, bet ir aplinkai – gamtai ir rūkančiuosius...

Kaip probiotikai saugo namus ir namiškius?
Šiandien bakterijos, virusai ir įvairūs mikroorganizmai laikomi dideliais žmogaus priešais. Kovai su jais išleidžiama daug pinigų ir laiko. Tačiau ar nuožmiai kovodami su plika akimi nematomu priešu kartais neperlenkiame lazdos?

Sava tarša pavojingesnė nei ugnikalnio
Jei nuo Islandijoje išsiveržusio ugnikalnio išmestų kietųjų dalelių gali strigti lėktuvų varikliai, kaip į jas reaguoja žmogaus plaučiai? Sveikatos apsaugos ministerijos, visuomenės sveikatos specialistai ir plaučių ligų gydytojai ramina:...

Maisto etiketės: skaityti negalima pirkti
Ar dažnai skaitote perkamo maisto etiketes? Ar suprantate viską, kas jose parašyta? Ar žinote, kada gamintojai jus bando apgauti? Šiuos klausimus turėjo progą sau užduoti kelios dešimtys Kaišiadorių rajono Kruonio gimnazijos 8–12 klasių...

KITOKS POŽIŪRIS CHOLESTEROLIO KONTROLEI
Širdies ir kraujagyslių ligos yra dažniausia mirties priežastis daugumoje pasaulio šalių. Vienas pagrindinių rizikos veiksnių yra padidėjusi lipidų – cholesterolio ir trigliceridų – koncentracija kraujyje, kitaip vadinama dislipidemija.

ŽIV ir uodai
Ar uodas, prisisiurbęs žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užkrėsto žmogaus kraujo, gali šią infekciją perduoti kitam asmeniui? Seniai įrodyta, kad jokiais būdais jokie uodai, jokie vabzdžiai ŽIV neplatina. Šio viruso plitimo keliai gerai žinomi,...

Joga padeda retinti pulsą
Retesnis pulsas lemia ilgesnį žmogaus gyvenimą. Tačiau ši tiesa dar jaudina ne visus. Kraujospūdį sekti įpratę žmonės į pulso tankį dėmėsį kreipia retai. Klaipėdiečiai iš visų šalies gyventojų mažiausiai rūpinasi savo kraujospūdžiu ir pulsu...

Tyrimas: kava mažina polinkį į depresiją
Moterys, per dieną išgeriančios du ir daugiau puodelius kavos, yra mažiau linkusios į depresiją, praneša BBC, remdamasi tyrimu. Nenustatyta, kodėl kava turi tokį poveikį, tačiau mokslininkų teigimu, kofeinas pakeičia smegenų chemiją. Kava be...

Bronchitui – "ne". Kaip išsigydyti kosulį?
Humoristai juokauja, kad koncertas žiemą – tai publikos kosulys, pertraukiamas muzikos garsų. O medikai tvirtina, kad būtent kosulys mus dažniausiai priverčia kreiptis į medikus. Dėl kosulio darbo metu paprastai skundžiasi vyrai. Dėl šios...

Kava prostatai nekenkia
Kavą mėgstantys vyrai ją gali gurkšnoti visiškai ramia širdimi – mokslininkai teigia, kad vartojant kavą nepadidėja tikimybė susirgti prostatos vėžiu. Išnagrinėję keliolikos tyrimų duomenis apie kavos vartojimą ir prostatos vėžio riziką,...

Nuo problemų – šokio žingsniu
Vietoj psichologo konsultacijos – šokio terapijos užsiėmimai. Tam, kad susikaupę rūpesčiai išsilietų per judesį. Tačiau klaipėdiečiai tokį problemų sprendimo būdą vertina gana atsargiai. "Kūnas kartais daug iškalbingesnis nei...

Įsisiurbia per valandą, susargdina net ir po mėnesio
Įkandus erkei nereikėtų iškart pulti į laboratoriją tirti kraujo. Pirmas savaites reikia stebėti galimus Laimo ligos ar erkinio encefalito simptomus, o kilus įtarimų nedelsiant kreiptis į medikus. Kad ir kiek būtų kalbama apie erkių keliamą pavojų...

Naudosi Viagrą. Liksi kurčias
Erekciją gerinantys vaistai net iki dviejų kartų didina klausos praradimo riziką. Kas trečias vyresnis nei 40 metų vyras, geriantis Viagrą, yra kurčias. JAV mokslininkai nustatė, kad erekciją gerinantys vaistai net iki dviejų kartų didina klausos...

Gydantys kontaktiniai lęšiai
Jau greitai kontaktiniais lęšiai ne šiaip koreguos regėjimą - jie galės jį išsaugoti. JAV mokslininkai išrado kontaktinius lęšius, turinčius antibiotinių sidabro nanodalelių, kurios nuolat registruoja vidinį akies spaudimą ir prireikus skiria...

Žuvies nauda širdžiai priklauso nuo to, kaip ji paruošiama
Žuvies teikiamą naudą padidina mažai druskos turintis sojos padažas ir sojos pupelių sūris arba varškė tofu, teigia mokslininkai. Havajų Manoa universiteto mokslininkai pažymi, kad žuvies nauda širdžiai gali būti nevienoda dėl žmonių lyties,...

Labiausiai perkami maisto papildai – skirti vyrams
Nors vaistinės pastebi, kad pirkėjai tapo mažiau išlaidūs, tačiau maisto papildai, įvairūs nereceptiniai vaistai ir higienos prekės vis dar sudaro nemažą visų pirkinių dalį. "Maisto papildus pasiūlius 30 proc. mažesne kaina, jų paklausa jau...

Kasdienis palydovas stresas
Be streso gyventi negalima ir nereikia. Tuo įsitikinęs Kauno medicinos universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto profesorius Vytautas Obelenis. Jis įtampos poveikį žmogaus organizmui analizuoja jau beveik pusę amžiaus. Septyniasdešimtmetį prieš...

Blogas vadovavimas sukelia širdies ligas
Netinkamai savo darbą atliekantys vadovai gali padidinti riziką susirgti širdies ligomis savo pavaldiniams, rodo tyrimas. Tyrime dalyvavo daugiau kaip 3 tūkst. vyrų samdinių, rašo BBC. Švedų mokslininkai aptiko stiprių sąsajų tarp blogo vadovavimo...