Nobel biocare

Ant laikraščio išdžiovintos gėrybės valgyti netinka

Kai miškai lūžta nuo uogų ir grybų, šeimininkės šaldikliuose ima kaupti jų atsargas žiemai. Deja, ne visos miško gėrybės yra užšaldomos tam skirtuose indeliuose. Uogaudamas ar grybaudamas neretas mūsų irgi nesuka sau galvos, kad uogas ar grybus deda ne į maistui skirtą talpą. O į ką vyniojame ar dedame maisto produktus, išsirengę į iškylą gamtoje ar nešdamiesi juos į darbą?

„Keista, bet žmonės dar kartais sumuštinį ar kitus maisto produktus vynioja į laikraštį ar į kitą po ranka pakliuvusį popierių, nežinodami jo paskirties, – stebisi Utenos visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Virginija Stalnionienė. – Savo sveikata besirūpinantis žmogus į laikraštį sumuštinio niekada nevynios dėl paprasčiausios priežasties – laikraščiui spausdinti dažai ir popierius yra nepritaikyti liestis su maistu.

Deja, be laikraščio retai išsiverčia ir ant jo supjaustytus obuolius ar vaistažoles džiovinančios kaimo močiutės. Nešdamos į turgų parduoti uogas, pintinės dugną uogautojos irgi neretai iškloja laikraščiu. O į kokius indus subertų uogų tik nepamatysi turguje!”.

Visuomenės sveikatos centro specialistai įspėja, kad maisto produktams pakuoti, laikyti naudojant ne tam skirtas medžiagas, į maisto produktus gali migruoti įvairios nepageidaujamos medžiagos arba nepageidaujamai pasikeisti juslinės maisto produktų savybės – skonis, kvapas, spalva.

Mūsų šalyje yra nustatyti griežti specialieji saugos sveikatos reikalavimai. Svarbiausias jų – kad į rinką nepatektų gaminys, galintis kelti pavojų visuomenės sveikatai. Teisingai naudoti gaminius, skirtus liestis su maistu, vartotojams padeda jų ženklinimas.

„Svarbu, kad sąlyčiui su maistu skirti gaminiai būtų teisingai paženklinti ir vartotojai gautų visą būtiną informaciją apie gaminio naudojimo ypatybes bei paskirtį, – pabrėžia V. Stalnionienė. – Gaila, bet ne visi vartotojai atkreipia dėmesį į prekės ženklinimą. Tai rodo atsainų požiūrį į savo sveikatą.”

Simbolis – stikliukas ir šakutė

Sąlyčiui su maistu skirtos medžiagos ir gaminiai yra ženklinami specialiu simboliu – stikliuku ir šakute, užrašu „skirtis liestis su maistu” bei kitais užrašais.

Informacija pirkėjui turi būti pateikta suprantama kalba, aiškiais spaudmenimis. Ji gali būti ant paties gaminio arba ant jo pakuotės, etiketėje, pritvirtintoje prie gaminio arba jo pakuotės, arba ant šalia gaminio esančio užrašo, aiškiai matomoje vietoje.

Kūdikiams – tik specialūs indai

Specialistai rekomenduoja ypač atidžiai rinktis naujagimių bei kūdikių maistui naudojamus indus. Kūdikių maistą patartina laikyti tik specialiuose, jiems skirtuose induose.

Pastaruoju metu vėl tapo madinga buityje naudoti keraminius indus. Reikėtų žinoti, kad maistui skirto keraminio gaminio vidinis paviršius neturi būti pažeistas. Jei jis yra subraižytas, įtrūkęs ar įskilęs, gali išskirti didesnį nei leidžiama spalvotų keraminių indų gamyboje naudojamų kadmio, švino, mangano ir kitų sunkiųjų metalų kiekį.

Į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį prieš įsigyjant keraminį indą?

„Jis privalo būti paženklintas specialiu ženklu arba jo naudojimo instrukcijoje nurodyta, kad indas skirtas maisto produktams. Jei gavote dovanų nepaženklintą keraminį indą arba tokį įsigijote mugėje ar turguje, tikėtina, kad jis nėra skirtas naudoti maistui, – aiškina V. Stalnionienė. – Jį patarčiau naudoti ne kaip indą, o kaip suvenyrą. Beje, prieš pirkdami keraminį gaminį, nepamirškite pasidomėti, kokiems maisto produktams – šaltiems, karštiems, pieno produktams ar medui – jis skirtas naudoti.”

Nepaiso pateiktų nurodymų

Ką dar reikėtų žinoti vartotojui, naudojančiam su maistu besiliečiančius gaminius?
Pirmiausia būtina laikytis ženklinime pateiktų nurodymų, pavyzdžiui: „negalima naudoti sąlyčiui su rūgščiais produktais”, „tinkamas mikrobangų krosnelei”, nurodyto temperatūros režimo ir kitų.

Dėl nežinojimo, o gal ir dėl paprasčiausio aplaidumo daugelis žmonių nepaiso šių nurodymų. Šeimininkės dar dažnai į plastiko butelius pila karštas rūgščias sultis, maistą mikrobangų krosnelėse šildo bet kokiuose induose.

Prieš pirkdami vienkartinius indus, nepamirškime pasidomėti, kokiam maistui ar gėrimui – šaltam ar karštam – jie yra skirti. Konferencijų ar pasitarimų dalyviai dažnai priversti kavą ar arbatą gerti iš šaltiems gėrimams skirtų plastiko stiklinių.

Prasidėjus sunkmečiui, vis dažniau į darbą maistą nešamės iš namų. Taupydami pinigus, o neretai ir laiką, maisto įsidedame ir vykdami į kelionę. Visuomenės sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, kad tam reikia naudoti tik specialią plėvelę ar indus. Jų nesunkiai rasite daugelyje parduotuvių.

„Skeptiškai nusiteikusiam skaitytojui šie patarimai tikriausiai sukels šypseną. Juos lengviausia atremti argumentu, kad jų tėvai valgė ir gėrė iš bet kokių indų ir nė vienas dėl to nenumirė, – sako V. Stalnionienė. – Taip manantiems norėčiau priminti seną tiesą, kad niekas kitas geriau nepasirūpins jūsų ir artimųjų sveikata nei jūs patys. Tai daryti skatina ir išaugusi vartojimo kultūra.”

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE