Balandžio 7d. Antradienis

Priklausomybės ligų centre vieną gydo penkiese

Peržiūrų skaičius: 22392

Šiuo metu 15 alkoholikų ir narkomanų Kauno apskrities priklausomybės ligų centre stacionariai gydo 74 specialistai. Įstaigos vadovas paprašė savivaldybės įsteigti dar penkis naujus etatus.

Įstaigos prašymas nustebino

Miesto taryba apstulbo gavusi Kauno apskrities priklausomybės ligų centro (APLC) direktoriaus Tautvydo Zikaro prašymą įsteigti penkis naujus etatus.

"Palyginti su visų kitų mūsų įstaigų, ypač socialinės paskirties, etatų skaičiumi, šis centras išsiskiria. Per krizę visur darbuotojų mažėjo, žmonėms tenka dirbti dvigubais krūviais, tačiau šios įstaigos taupymo politika visiškai nepasiekė", – stebėjosi Kauno savivaldybės Socialinių reikalų departamento direktorius Gediminas Jankus.

Jis įsitikinęs, kad savivaldybės sveikatos priežiūros specialistai turėtų pasidomėti centro veikla ir darbuotojų krūviais.

"Gal net reikės prašyti Vidaus audito pagalbos, – svarstė G.Jankus. – Iš šalies žvelgiant susidaro įspūdis, kad vidinių rezervų ten dar yra."

Pritrūko penkių darbuotojų

Kauno APLC paprašė įsteigti tris naujus socialinio darbuotojo padėjėjo etatus, pusę teisininko etato, po vieną informacinių technologijų specialisto ir psichiatro etatą.

Socialinių darbuotojų padėjėjų poreikis siejamas su nuo liepos 1 d. įsigaliojusiu reikalavimu socialiniam darbuotojui turėti specialų išsilavinimą. Esą tokių darbuotojų rasti sunku, todėl padėjėjais būtų priimami žemesnės kvalifikacijos specialistai.

Centras nori turėti ir savo teisininką. Savo neva reikia todėl, kad pirkti paslaugas iš tesinių paslaugų firmos kainuoja brangiau.

Teigiama, kad darbo netrūktų ir informacinių technologijų specialistui, nes centras yra kompiuterizuotas. T.Zikaras paprašė ir dar vieno gydytojo psichiatro etato. Motyvas – jis turėtų užtektinai pacientų.

Prašymas pasirodė įtartinas

G.Jankui sunku patikėti, kad šiuo metu Kauno APLC dirbantys 74 žmonės yra visiškai apkrauti.

"Direktorius aiškino, kad etatai reikalingi, nes vykdoma metadono programa, be to, narkomanija labai paplitusi tarp jaunimo. Kol kas nerevizavome, bet jų pageidavimas priimti daugiau darbuotojų labai nustebino", – kalbėjo G.Jankus.

Jis paprašė miesto tarybos išbraukti klausimą dėl etatų iš posėdžio darbotvarkės, nes suabejojo jo pagrįstumu.

Direktorius: tai neteisinga

Kauno APLC direktorių T.Zikarą nustebino tarybos sprendimas nė nesvarstyti klausimo.

"Ar trūksta etatų? Ne visai teisingai traktuojamas klausimas, nes padidinimas – simbolinis. Iki sunkmečio įstaiga turėjo 84 etatus. Per krizę sumažinome 9,5 etato, o šiandien prašėme padidinti tik iki 77,5 etato. Neįvardyčiau to kaip didinimo. Dar nepasiekėme ikikrizinio lygio", – kalbėjo T.Zikaras.

Jis atkreipia dėmesį į priklausomybės ligų mastą visoje šalyje. Esą per pastarąjį dešimtmetį nuo alkoholizmo ir narkomanijos kenčia vis daugiau žmonių. T.Zikarui nerimo kelia tai, kad ši problema didėja tarp jaunimo.

"Jau tenka gydyti ir trylikamečius. Anksčiau to nebūdavo", – kalbėjo APLC direktorius.

"Žinome, kad Jonavoje yra nemalonių tendencijų, todėl netgi svarstome galimybę paslaugas ten tiekti su vietos medikais", – idėjomis dalijosi T.Zikaras.

Pagalba – kilnus dalykas. Bet kodėl Jonavos problemas turėtų spręsti Kauno miesto savivaldybės išlaikoma įstaiga, kai medikų yra ir pačioje Jonavoje?

Stacionare – 15 pacientų

Miesto savivaldybėi priskirtas Kauno apskrities priklausomybės ligų centras yra viena iš penkių tokios krypties įstaigų šalyje, kurioje veikia ir vaikų priklausomybės ligų skyrius. Jame vienu metu gali būti gydoma 15 nepilnamečių. Šiuo metu Kaune gydomi tik trys.

"Vasarą – šiltas oras, pieva, galima ir gatvėje pagulėti", – palatų tuštėjimo priežastį nurodė T.Zikaras.

Suaugusiųjų skyrius, kuriame gali gydytis 12 žmonių, dabar visiškai užpildytas. Kauno APLC veikia ir socialinės reabilitacijos skyrius, tačiau šiuo metu jis uždarytas, nes visi darbuotojai atostogauja.

"Visuomet vasarą vienam mėnesiui skyrių uždarome, nes darbuotojai turi pailsėti", – aiškino T.Zikaras.

Gydo ir ambulatoriškai

Priklausomybės ligų skyriuje pacientai gydomi 7–10 dienų, kol organizmas išvalomas nuo svaigalų. Po detoksikacijos jie siunčiami į reabilitaciją. Socialinės reabilitacijos skyriui atostogaujant, reabilitacija, reikia manyti, nevyksta.

Suaugusieji centre praleidžia 28 dienas, vaikai – nuo 2 iki 3 mėnesių. Kai kuriais atvejais vaikams taikoma ilgalaikė reabilitacija. Tuomet centre jie gyvena visus metus.

T.Zikaro teigimu, mokyklinio amžiaus jaunuolių ugdymas nenutrūksta, nes į centrą ateina mokytojai.

Priklausomybės ligų centro direktorius akcentavo, kad centro specialistams tenka aptarnauti šimtą ambulatoriškai gydomų narkomanų.

"Pagal metadono programą jie pas mus lankosi kasdien, – pabrėžė T.Zikaras. – Programoje dalyvauja žmonės, kurie naudojo opiatus – heroiną, kokainą. Kiti gydymo būdai tokiems pacientams neefektyvūs."

Vaikus įklampina "žolė"

Vaikus T.Zikaras vadina ne narkomanais, bet bandytojais. Jie dar tik ragauja įvairių narkotikų ir galima pasiekti, kad neatkristų ir liautųsi vartoję narkotikus.

"Bando viską. Dažniausiai – ekstazio tabletes, labai madinga ir "žolė". Ji – pagrindinis narkotikas, kurį vartoja jaunimas", – kalbėjo T.Zikaras.

Įstaigos vadovas svarsto, kad Kaune galėtų būti maždaug 20 tūkst. narkomanų, tačiau gydytis bando tik dalelė.

Centro įskaitoje registruota 12 tūkst. alkoholikų, tačiau manoma, kad iš tiesų nuo šios ligos kenčia kur kas daugiau apskrities gyventojų.

Paklaustas apie galimybę pasveikti, T.Zikaras pabrėžė, kad alkoholizmas ir narkomanija yra nepagydomos, kitaip tariant, chroniškos ligos.

"Mūsų tikslas – kad žmonės pasiektų remisiją. Ligos atoslūgis gali tęstis ir visą gyvenimą. Būna, kad pacientai atkrinta, bet gali ir neatkristi. Viskas – mūsų smegenyse. Ne veltui šios ligos vadinamos proto ir sielos ligomis", – kalbėjo T.Zikaras.


Pinigų užsidirba ir patys

Kauno apskrities priklausomybės ligų centrą išlaiko valstybė, kasmet iš biudžeto skirianti 1,5 mln. litų.

Maždaug 460 tūkst. centrui perveda Valstybinė ligonių kasa, finansuojanti apdraustuosius, tarp jų ir vaikus. Pastariesiems visos paslaugos teikiamos nemokamai.

Pats centras užsidirba apie 150–170 tūkst. per metus. Reabilitacijos programa kainuoja 330 litų, išvalyti organizmą medikamentais – 150 litų.

Diena.lt

NASA nustatė, kad omega-3 padeda sumažinti kaulų nykimą

JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) inicijuoti tyrimai parodė, kad omega-3 polinesočiosios riebiosios rūgštys gali sušvelninti kaulų nykimą, kuris atsiranda per kosminį skrydį arba sergant osteoporoze. Jau kelis...


Santariškėse antinksčio šalinimo operacijos atliekamos nauju metodu

Antradienį Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose antrai pacientei nauju metodu, per vieną 2,5 cm ilgio pjūvį juosmens srityje, buvo pašalintas antinkstis. Kaip atliekama ši operacija? Į operuojamą žaizdą įstatomas specialus...


Medikai mokesčius renka neteisėtai

Kai kuriose Kretingos bei Tauragės sveikatos priežiūros įstaigose už apsilankymą pas šeimos gydytoją pacientas turi pakloti 3 litus. Pavyzdžiui, vadinamasis 3 litų registracijos mokestis nuo gegužės 1-osios pradėtas imti UAB Kretingos šeimos...


Huntingtono ligos pradžia siejama su defektų turinčios DNR atkūrimu

Huntingtono ligos pradžia siejama su defektų turinčios DNR atkūrimu

Huntingtono liga – paveldimas neurodegeneracinis sutrikimas, jau pažeidęs beveik 30 tūkst. amerikiečių, yra nepagydoma ir mirtina. JAV Valstybinio sveikatos instituto direktorius medicinos daktaras Elias A. Zerhounis teigia, kad...


Stringa profilaktinės sveikatos programos

Stringa profilaktiniai sveikatos tikrinimai pagal valstybės finansuojamas programas, kurioms šiemet numatyta beveik 30 mln. litų. Pasak sveikatos priežiūros įstaigų atstovų, stabdyti tokius tyrimus privertė iš teritorinių ligonių kasų gauti raštai...


Mokslininkams pavyko sukelti virtualią šizofreniją

Nervinį tinklą imituojantį kompiuterinį modelį nagrinėję amerikiečių mokslininkai mano geriau išsiaiškinę šizofrenijos poveikio mechanizmą žmogaus smegenyse. Teksaso valstijos ir Jeilio universitetų (JAV) mokslininkų grupė, pasitelkusi...


Mokslininkai atrado būdą nustatyti kūdikio lytį septintą nėštumo savaitę

Mokslininkai atrado būdą nustatyti būsimo kūdikio lytį septintąją nėštumo savaitę atlikus 300 svarų sterlingų kainuojantį tyrimą. Tačiau nuogąstaujama, kad tokia naujovė padidins abortų skaičių, rašo britų dienraštis "The Daily Mail"....


Vyrai apie seksą galvoja rečiau nei apie futbolą

Beveik 60 proc. britų vyrų kasdien daugiau nei valandą mąsto apie futbolą - apie šio žaidimo grožį ir apie mėgstamus klubus. "Sega" ir "Sports Interactive" apklausos duomenimis, maždaug 110 minučių per dieną atitenka futbolo...


Kraujospūdžio matuokliai: japoniška kokybė ir patikimumas

Kraujospūdžio matuokliai: japoniška kokybė ir patikimumas

Šiais laikais beveik visi žmonės, kurių kraujospūdis padidėjęs, namuose turi spaudimo matuoklį. Tokį prietaisą verta turėti kiekvienoje šeimoje - net ir tuomet, kai dar nėra problemų su kraujospūdžiu, o visada galima ir būtina jį pasitikrinti...


Ar etiška vartoti dėmesį stimuliuojamuosius vaistus?

Tokį klausimą kelia Didžiosios Britanijos Kembridžo universiteto mokslininkai. Universitetai Didžiojoje Britanijoje jau galvoja apie priemones, kurios padėtų sumažinti dėmesį, įsiminimą skatinančių vaistų vartojimą per egzaminų sesijas. Tarp...


Apklausa: Vis daugiau amerikiečių nepritaria abortams

Neseniai Amerikoje atlikta apklausa parodė, kad vis daugiau amerikiečių nepritaria abortams ir mano, kad tai moraliai blogas veiksmas. Tokių nuostatų šalyje laikosi daugiau nei pusė gyventojų t.y 56 proc. amerikiečių. Apklausa buvo atlikta...


R.Šukys: "Griežtas antkainių taikymas duoda rezultatą – vaistai toliau pinga"

R.Šukys: "Griežtas antkainių taikymas duoda rezultatą – vaistai toliau pinga"

Nuo šių metų pavasario pradėti taikyti apribojimai maksimaliems prekybos antkainiams vaistinėse duoda rezultatų – iki tol kasmet augusios vaistų kainos sustojo ir pradėjo kristi. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos...


Moters kūne medikai rado daugiau nei 20 adatų

Brazilijoje moters kūne gydytojai rado daugiau nei 20 adatų, praneša naujienų agentūra "RIA-Novosti". Neįprastas atradimas buvo padarytas Brazilijos Gran Paros valstijoje. 35 metų pacientė, atėjusi į priėmimą pas gydytoją, skundėsi...


Kraujagyslių chirurgams atrišo rankas

Ligoninės koridoriuje pakabintos kraujagyslių schemos tik iš pradžių primena keistus paveikslus. Klaipėdos jūrininkų ligoninės angiochirurgai purto galvas – jos nėra tik sienoms papuošti. Prieš operaciją ligoniui vizualiai parodoma ir...


Rankų drebėjimas – kaip jį sumažinti?

Rankų drebėjimas – kaip jį sumažinti?

Nevalingas rankų tremoras, arba kitaip rankų drebulys – problema, kuri apsunkina net ir paprasčiausią kasdienę veiklą. Valgymas, rašymas ar vandens atsigėrimas tampa itin sunkiu ir daug pastangų reikalaujančiu veiksmu. Didesnio tikslumo ar...


Naujas mokslininkų atradimas padės gydyti aklumą

Iš odos ląstelių mokslininkai pagamino akių ląsteles, jautrias šviesai. Šis atradimas gali būti labai svarbus gydant aklumą. Mokslininkų perprogramuotoms žmogaus odos ląstelėms buvo būdingos tokios pačios savybės kaip ir toms, kurio sudaro...


Lietuva įtraukta į tarptautinį lėšų rinkimą kovai prieš krūties vėžį

Spalį, tarptautinį kovos prieš krūties vėžį mėnesį, Lietuvoje prasidės visą mėnesį truksianti tarptautiniu mastu organizuojama Rožinio kaspino draugijos ir kompanijos "Fazer" akcija "Rožinė Geiša". Suomijoje, Švedijoje,...


Keturmečiui atlikta unikali Lietuvoje operacija

Keturmečiui atlikta unikali Lietuvoje operacija

Vilniaus universiteto (VU) Vaikų ligoninėje ketverių metų berniukui su įgimta veido vystymosi anomalija atlikta pirmoji Lietuvoje veido ir kaukolės kaktinės dalies korekcijos operacija. Penkias valandas trukusią operaciją atliko jungtinė gydytojų...


Kodėl pokalbiai apie seksą darbe gadina nuotaiką?

Kalifornijos (JAV) universiteto mokslininkė Jennifer Berdhol atlikusi tyrimą įsitikino, kad pokalbiai apie seksą darbe gadina nuotaiką. Ypač vyrų, - rašo "News of the World". Dėl flirtavimo darbe lieka tik malonūs prisiminimaiTyrėja...


Tikslinės prevencijos projektų atrankos konkursas 2009 m.

Narkotikų kontrolės departamentas informuoja, kad 2009 m. rugsėjo 4 d. pasirašytas įsakymas Nr. T1-70 "Dėl Tikslinės psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos projektų 2009 metais atrankos konkurso nuostatų patvirtinimo" yra...


Santariškėse naujagimiui iš širdies pašalintas didžiulis auglys

Santariškėse naujagimiui iš širdies pašalintas didžiulis auglys

Prieš 2 savaites VUL Santariškių klinikose 5 dienų amžiaus naujagimiui iš dešinio širdies skilvelio buvo pašalintas didžiulis auglys. Jis buvo peraugęs visą skilvelio ertmę, deformuojantis vožtuvą ir įaugęs į dešinį prieširdį, rašoma klinikų...


Panevėžyje plinta rotavirusinė infekcija

Panevėžyje stebimas rotavirusinės infekcijos padidėjimas, pranešė Panevėžio visuomenės sveikatos centras. Jo duomenimis, per praėjusių metų gruodžio mėnesį gauti 52 pranešimai apie šį virusą. Iš viso pernai Panevėžio apskrityje rotavirusiniu...


Nuo kiaulių protrūkio pradžios ši liga pareikalavo 700 žmonių gyvybių

Nuo kiaulių protrūkio pradžios prieš keturis mėnesius ši liga visame pasaulyje pareikalavo daugiau kaip 700 žmonių gyvybių, antradienį pranešė Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO). Ankstesnis, liepos 6 dieną PSO paskelbtas mirties atvejų...


Neuronų jungtis (sinapsė)

Neuronų jungtis (sinapsė)

Giliai smegenų viduje esantis neuronas ruošiasi perduoti signalą. Norint tiksliai užfiksuoti šį trumpalaikį momentą daromos plonų smegenų sluoksnių mikrofotografijos, iš kurių vėliau atkuriamas trimatis smegenų struktūrinių elementų vaizdas....


Lietuvoje – nauji virusai ir infekcijos

Užkrečiamųjų ligų, tokių kaip tuberkuliozė, tymai, difterija, kokliušas, protrūkius Europos šalyse padėjo suvaldyti skiepai, tačiau kyla vis naujų ligų grėsmė. Šiuolaikinio žmogaus imuninė sistema dėl dažnai patiriamo streso, aplinkos užterštumo...


Dažni stuburo skausmai, kurie kankina sėdimą darbą dirbančius žmones

Dažni stuburo skausmai, kurie kankina sėdimą darbą dirbančius žmones

Dėl aukšto įvairių procedūrų automatizacijos lygio, šiandien didžioji dalis žmonių dirba sėdėdami prie kompiuterių. Po ilgos tokio pobūdžio darbo dienos labiausiai jaučiasi akių nuovargis, tačiau dažnas pamiršta, kad sėdimo darbo ypatumai –...


Kodėl sutuoktiniai mylisi dažniau nei meilužiai?

Kodėl sutuoktiniai mylisi dažniau nei meilužiai?

Seksologijos specialistai paneigė mitą, kad neva meilužiai dažniau nei sutuoktiniai leidžiasi į meilės žaidimus. Britų mokslininkai atlikę tyrimą priėjo prie išvados, kad vedę žmonės mylisi dažniau nei "laisvi" partneriai, rašo...


Kritika padeda besipešančioms poroms

Kritika padeda besipešančioms poroms

Mokslininkai atkleidė neįtikėtiną dalyką – bandymas matyti tik gerąją partnerio pusę besipešančioms poroms ne tik nepadeda, bet ir dar labiau žlugdo jų santykius. Kelis metus vykęs tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 900 naujai...


Egzaminų stresą malšins šokiais aplink stulpą

Kembridžo universiteto studentėms siūloma lankyti šokių aplink stulpą pamokas. Šie šokiai esą gali padėti įveikti egzaminų stresą. Tai pirmas kartas, kai Kembridžo universiteto bendruomenei siūloma pasinaudoti privačiomis šokių pamokomis....


Žmogaus charakterį lemia smegenų skyriai

Žmogaus charakterį lemia smegenų skyriai

Mokslininkai ne tik išmoko skaityti žmogaus mintis ir nuspėti ketinimus. Jie jau sugeba sudėlioti psichologinį portretą, nustatydami ryšį tarp smegenų skyrių, atsakingų už malonumo pojūčio priėmimą ir reakciją į aplinkinių elgesį, rašo gazeta.ru....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9