Ditel

Priklausomybės ligų centre vieną gydo penkiese

Šiuo metu 15 alkoholikų ir narkomanų Kauno apskrities priklausomybės ligų centre stacionariai gydo 74 specialistai. Įstaigos vadovas paprašė savivaldybės įsteigti dar penkis naujus etatus.

Įstaigos prašymas nustebino

Miesto taryba apstulbo gavusi Kauno apskrities priklausomybės ligų centro (APLC) direktoriaus Tautvydo Zikaro prašymą įsteigti penkis naujus etatus.

„Palyginti su visų kitų mūsų įstaigų, ypač socialinės paskirties, etatų skaičiumi, šis centras išsiskiria. Per krizę visur darbuotojų mažėjo, žmonėms tenka dirbti dvigubais krūviais, tačiau šios įstaigos taupymo politika visiškai nepasiekė”, – stebėjosi Kauno savivaldybės Socialinių reikalų departamento direktorius Gediminas Jankus.

Jis įsitikinęs, kad savivaldybės sveikatos priežiūros specialistai turėtų pasidomėti centro veikla ir darbuotojų krūviais.

„Gal net reikės prašyti Vidaus audito pagalbos, – svarstė G.Jankus. – Iš šalies žvelgiant susidaro įspūdis, kad vidinių rezervų ten dar yra.”

Pritrūko penkių darbuotojų

Kauno APLC paprašė įsteigti tris naujus socialinio darbuotojo padėjėjo etatus, pusę teisininko etato, po vieną informacinių technologijų specialisto ir psichiatro etatą.

Socialinių darbuotojų padėjėjų poreikis siejamas su nuo liepos 1 d. įsigaliojusiu reikalavimu socialiniam darbuotojui turėti specialų išsilavinimą. Esą tokių darbuotojų rasti sunku, todėl padėjėjais būtų priimami žemesnės kvalifikacijos specialistai.

Centras nori turėti ir savo teisininką. Savo neva reikia todėl, kad pirkti paslaugas iš tesinių paslaugų firmos kainuoja brangiau.

Teigiama, kad darbo netrūktų ir informacinių technologijų specialistui, nes centras yra kompiuterizuotas. T.Zikaras paprašė ir dar vieno gydytojo psichiatro etato. Motyvas – jis turėtų užtektinai pacientų.

Prašymas pasirodė įtartinas

G.Jankui sunku patikėti, kad šiuo metu Kauno APLC dirbantys 74 žmonės yra visiškai apkrauti.

„Direktorius aiškino, kad etatai reikalingi, nes vykdoma metadono programa, be to, narkomanija labai paplitusi tarp jaunimo. Kol kas nerevizavome, bet jų pageidavimas priimti daugiau darbuotojų labai nustebino”, – kalbėjo G.Jankus.

Jis paprašė miesto tarybos išbraukti klausimą dėl etatų iš posėdžio darbotvarkės, nes suabejojo jo pagrįstumu.

Direktorius: tai neteisinga

Kauno APLC direktorių T.Zikarą nustebino tarybos sprendimas nė nesvarstyti klausimo.

„Ar trūksta etatų? Ne visai teisingai traktuojamas klausimas, nes padidinimas – simbolinis. Iki sunkmečio įstaiga turėjo 84 etatus. Per krizę sumažinome 9,5 etato, o šiandien prašėme padidinti tik iki 77,5 etato. Neįvardyčiau to kaip didinimo. Dar nepasiekėme ikikrizinio lygio”, – kalbėjo T.Zikaras.

Jis atkreipia dėmesį į priklausomybės ligų mastą visoje šalyje. Esą per pastarąjį dešimtmetį nuo alkoholizmo ir narkomanijos kenčia vis daugiau žmonių. T.Zikarui nerimo kelia tai, kad ši problema didėja tarp jaunimo.

„Jau tenka gydyti ir trylikamečius. Anksčiau to nebūdavo”, – kalbėjo APLC direktorius.

„Žinome, kad Jonavoje yra nemalonių tendencijų, todėl netgi svarstome galimybę paslaugas ten tiekti su vietos medikais”, – idėjomis dalijosi T.Zikaras.

Pagalba – kilnus dalykas. Bet kodėl Jonavos problemas turėtų spręsti Kauno miesto savivaldybės išlaikoma įstaiga, kai medikų yra ir pačioje Jonavoje?

Stacionare – 15 pacientų

Miesto savivaldybėi priskirtas Kauno apskrities priklausomybės ligų centras yra viena iš penkių tokios krypties įstaigų šalyje, kurioje veikia ir vaikų priklausomybės ligų skyrius. Jame vienu metu gali būti gydoma 15 nepilnamečių. Šiuo metu Kaune gydomi tik trys.

„Vasarą – šiltas oras, pieva, galima ir gatvėje pagulėti”, – palatų tuštėjimo priežastį nurodė T.Zikaras.

Suaugusiųjų skyrius, kuriame gali gydytis 12 žmonių, dabar visiškai užpildytas. Kauno APLC veikia ir socialinės reabilitacijos skyrius, tačiau šiuo metu jis uždarytas, nes visi darbuotojai atostogauja.

„Visuomet vasarą vienam mėnesiui skyrių uždarome, nes darbuotojai turi pailsėti”, – aiškino T.Zikaras.

Gydo ir ambulatoriškai

Priklausomybės ligų skyriuje pacientai gydomi 7–10 dienų, kol organizmas išvalomas nuo svaigalų. Po detoksikacijos jie siunčiami į reabilitaciją. Socialinės reabilitacijos skyriui atostogaujant, reabilitacija, reikia manyti, nevyksta.

Suaugusieji centre praleidžia 28 dienas, vaikai – nuo 2 iki 3 mėnesių. Kai kuriais atvejais vaikams taikoma ilgalaikė reabilitacija. Tuomet centre jie gyvena visus metus.

T.Zikaro teigimu, mokyklinio amžiaus jaunuolių ugdymas nenutrūksta, nes į centrą ateina mokytojai.

Priklausomybės ligų centro direktorius akcentavo, kad centro specialistams tenka aptarnauti šimtą ambulatoriškai gydomų narkomanų.

„Pagal metadono programą jie pas mus lankosi kasdien, – pabrėžė T.Zikaras. – Programoje dalyvauja žmonės, kurie naudojo opiatus – heroiną, kokainą. Kiti gydymo būdai tokiems pacientams neefektyvūs.”

Vaikus įklampina „žolė”

Vaikus T.Zikaras vadina ne narkomanais, bet bandytojais. Jie dar tik ragauja įvairių narkotikų ir galima pasiekti, kad neatkristų ir liautųsi vartoję narkotikus.

„Bando viską. Dažniausiai – ekstazio tabletes, labai madinga ir „žolė”. Ji – pagrindinis narkotikas, kurį vartoja jaunimas”, – kalbėjo T.Zikaras.

Įstaigos vadovas svarsto, kad Kaune galėtų būti maždaug 20 tūkst. narkomanų, tačiau gydytis bando tik dalelė.

Centro įskaitoje registruota 12 tūkst. alkoholikų, tačiau manoma, kad iš tiesų nuo šios ligos kenčia kur kas daugiau apskrities gyventojų.

Paklaustas apie galimybę pasveikti, T.Zikaras pabrėžė, kad alkoholizmas ir narkomanija yra nepagydomos, kitaip tariant, chroniškos ligos.

„Mūsų tikslas – kad žmonės pasiektų remisiją. Ligos atoslūgis gali tęstis ir visą gyvenimą. Būna, kad pacientai atkrinta, bet gali ir neatkristi. Viskas – mūsų smegenyse. Ne veltui šios ligos vadinamos proto ir sielos ligomis”, – kalbėjo T.Zikaras.


Pinigų užsidirba ir patys

Kauno apskrities priklausomybės ligų centrą išlaiko valstybė, kasmet iš biudžeto skirianti 1,5 mln. litų.

Maždaug 460 tūkst. centrui perveda Valstybinė ligonių kasa, finansuojanti apdraustuosius, tarp jų ir vaikus. Pastariesiems visos paslaugos teikiamos nemokamai.

Pats centras užsidirba apie 150–170 tūkst. per metus. Reabilitacijos programa kainuoja 330 litų, išvalyti organizmą medikamentais – 150 litų.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE