Vasario 18d. Antradienis

Farmacininkas svarbesnis nei pacientas

Peržiūrų skaičius: 27768
Farmacininkas svarbesnis nei pacientas

Pirmiausia truputis aritmetikos. LŽ šaltinių teigimu, Lietuvoje yra apie 2 tūkst. farmacijos kompanijų atstovų. Tarkime, kiekvienas jų kasdien, nuo 8 iki 16 valandos, atlieka maždaug po 10 vizitų į sveikatos priežiūros įstaigas. Per dieną susidaro 20 tūkst. vizitų, per darbo savaitę - 100 tūkst., per mėnesį - 400 tūkst., per metus - apie 5 mln. vizitų, kai farmacininkų atstovai nemokamai patenka pas gydytoją. Dauguma šių žmonių dirba užsienio kompanijoms, tačiau dėl nugnybto medikų laiko nukenčia eilėse besistumdantys pacientai.

Vakarietiškos praktikos nereikia?

"Kad farmacininkas lankytųsi pas gydytoją pacientų priėmimo valandomis, Didžiojoje Britanijoje neįsivaizduojama. Žinoma, išskyrus atvejus, kai reikia jų firmos pagalbos, pavyzdžiui, implantuojant tam tikrą prietaisą ar jį valdant. Apskritai, Didžiojoje Britanijoje farmacijos firmų atstovų yra gerokai mažiau nei Lietuvoje, nes jų veikla labiau apribota", - pasakojo Londone dirbantis kardiologas Audrius Šimaitis. Prie jo darbo kontrakto yra priedas, apibrėžiantis bendravimą su farmacininkų atstovais. Tai reglamentuoja ir etikos kodeksai, reguliuoja valstybė.

Neseniai A.Šimaitis inicijavo eksperimentinį projektą, pagal kurį vienos Lietuvos gydymo įstaigos padalinys turėjo būti pertvarkytas pagal vakarietiškus standartus.

Be kita ko, siūlyta prie gydytojo kontrakto pridėti ir etikos priedą, apibrėžiantį bendravimą su farmacijos firmomis bei tai, kad medikas atsisako bet kokių papildomų mokėjimų. Tačiau Klaipėdos jūrininkų ligoninė pasiūlymą įgyvendinti naujoves atmetė. A.Šimaitis apgailestavo, kad seni darbo metodai ir stereotipai Lietuvoje dar labai gajūs. Tai ir paskatinę jį apsispręsti bent kol kas negrįžti į mūsų šalį.

Neapsimoka išlaidauti

Vilnietė, nenorėjusi nurodyti pavardės, pasakojo, kad nuo paprasto virusinio susirgimo šeimos gydytojos skirti medikamentai atsiėjo apie 100 litų.

"Prancūzijoje paprasčiausiai nėra sąlygų siūlyti brangiausią vaistą", - teigė šioje šalyje gyvenanti Dana Arnaud. Mat šalies Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu vaistinėms nurodyta parduoti pigesnius generinius vaistus. Brangesni patentiniai išduodami tik tada, jei generinių nėra sandėlyje ar jie išvis negaminami. Todėl gydytojui panorus "padėti" populiarinti tam tikros firmos produktus, šio sumanymo įgyvendinti nepavyktų. "Pagal naujausią vyriausybės sprendimą pacientas net neturi teisės atsisakyti generinio preparato, nors anksčiau tai buvo leidžiama", - pasakojo D.Arnaud.

Jos teigimu, ligonių kasos griežtai kontroliuoja vaistų išrašymą bei pardavimą, todėl brangius medikamentus dažnai skiriantiems gydytojams bei vaistinėms, vietoj generinio preparato pardavusioms patentinį, nuolat taikomos sankcijos.

Anot D.Arnaud, Prancūzijoje nėra lietuviško tipo poliklinikų, gydytojai dirba tik privačiuose kabinetuose ir užsidirba iš pacientų vizitų. Laikas, praleistas su farmacijos kompanijų atstovais, jiems yra nepelningas, todėl medikai neskuba pastarųjų priimti. "Prieš keletą metų farmacininkai gydytojams dar organizuodavo iškilmingus pietus, vakarienes ar keliones į užsienį. Dabar tai draudžiama įstatymu, toleruojami tik kuklūs susitikimai. Dėl griežtos ligonių kasų kontrolės farmacininkams net nelabai apsimoka išlaidauti", - sakė D.Arnaud.

Ne priėmimo valandomis

Lietuvos valstybinės ligonių kasos direktorius Algis Sasnauskas pritaria, kad šalies gydytojų bei farmacininkų bendradarbiavimo srityje dar yra netvarkos. "Jų interesai pernelyg persipynę. Gydytojai neturėtų už farmacininkų pinigus maudytis kur nors Kanaruose, o kompanijų atstovai lankytis pacientų priėmimo metu, nes taip sutrumpėja pacientams skiriamas laikas. Įstaigos vadovai privalo stengtis, kad to nebūtų, nors, žinoma, prie kiekvieno gydytojo sargo nepastatysi", - sakė A.Sasnauskas.

Pasidomėjome, kokia yra konkrečių gydymo įstaigų pozicija. Sostinės Šeškinės poliklinikos vyriausiojo gydytojo Jono Kairio teigimu, medikų priėmimo laiku farmacijos kompanijų atstovai jų lankyti negali. Tai garantuoja poliklinikoje įvesta elektroninė registracija. Esą tuomet labai paprasta patikrinti gydytojų užimtumą. Tačiau ten, kur tebeveikia popierinė registracija, farmacininkams prasmukti vietoj pacientų yra galimybių, - teigė J.Kairys. Jis pripažino, kad braudamiesi pas medikus kompanijų atstovai nestokoja įžūlumo. Poliklinikos vadovas nepalankiai vertino tokių susitikimų naudą, - mat iš tam tikros srities profesoriaus galima sužinoti apie daugelį medikamentų, o iš farmacininkų - tik apie jų firmos.

Problemą liudijo ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose iškabinti informaciniai lapeliai, kur nurodoma, kad farmacijos firmų atstovai gali lankytis tik po darbo valandų. Pagal ligoninėje galiojančią tvarką jų vizitai neturi būti organizuojami tuo metu, kai priimami pacientai, kad netrukdytų specialistams atlikti savo pareigų ir nepažeistų pacientų teisės gauti paslaugas.

Taisyklių yra, bet...

Pasak Farmacijos departamento prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus pavaduotojos Gitos Krukienės, gydytojų bendradarbiavimą su farmacininkais apibrėžia 2006-ųjų sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl vaistinių preparatų reklamos. Pretekstas jam rastis ir buvo nusiskundimai, kad firmų atstovai lanko gydytojus pacientų priėmimo metu. Įsakyme nurodoma, kad tai draudžiama, bet pokalbiai gali vykti medikų darbo metu, pavyzdžiui, per pertraukėles. Mat nuspręsta, kad neformalūs susitikimai po darbo dar labiau gresia korupcija. Be to, farmacininkų vizitai turi būti iš anksto suderinti, registruojami specialiame žurnale, kur fiksuojama, iš kokios firmos, pas kokį mediką keliaujama, kokie vaistai bus pristatomi. Kompanijų atstovų apsilankymai neturi prieštarauti įstaigos vidaus taisyklėms, o remiantis jomis tam tikru laiku galima jų išvis neįsileisti. "Tad reglamentavimas yra, bet kiek jis veiksmingas, spręsti sunku", - sakė G.Krukienė.

Farmacininkų etiką reguliuoja ir jų pačių rengtas Vaistų rinkodaros kodeksas, bet ne paslaptis, kad jo nepaisoma. A.Sasnauskas bei J.Kairys sutinka, kad reikėtų pagalvoti ir apie papildomas priemones, leidžiančias išvengti piktnaudžiavimo pacientų laiku bei neteisėtų susitarimų. "Su farmacininkais kalbėsime apie garbingą konkurenciją. Sutinku, kad jų įtaka sveikatos apsaugos sričiai - nenormaliai didelė. Spręsime problemą", - interviu LŽ neseniai žadėjo ministras. Ar panorės spręsti, jei įsigalėjusi tvarka daugeliui paranki? Prieš porą metų "Transparency International" Lietuvos skyrius siūlė priimti detalias gydytojų elgesio taisykles, kurios papildytų Gydytojų etikos kodeksą. Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas tokius siūlymus tuomet įvertino tik kaip dar vieną puolimą prieš medikų bendruomenę, neva norint parodyti, kokie jie blogi.

Iš valstybės kišenės

Medikų ir farmacininkų draugystė pasiekė tokių aukštumų, kad net už klinikiniams tyrimams naudojamus - t. y. mūsų pacientų išbandomus naujus, dar neaprobuotus - medikamentus siekiama apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto. Prieš keletą dienų Vilniaus teritorinė ligonių kasa išplatino pranešimą, kuriuo primenama, kad farmacijos įmonėms ar kitiems užsakovams atliekant klinikinį tyrimą, jo metu skiriami vaistai nekompensuojami iš šio biudžeto, tad gydytojas neturi teisės jų išrašyti kompensuojamųjų vaistų pase. Teigiama, kad PSDF biudžeto išlaidos, patirtos nesilaikant šio reikalavimo, bus vertinamos kaip jam padaryta žala, kuri bus išskaičiuojama iš gydymo įstaigos. Vadovaujantis esamais teisės aktais, klinikinio tyrimo užsakovas turi nemokamai pateikti tiriamuosius vaistinius preparatus ir reikalingas priemones.

Žymės: farmacija , pacientas
Rudenį – naujos kompensuojamųjų vaistų kainos

Rudenį – naujos kompensuojamųjų vaistų kainos

Nuo rugsėjo gali brangti kas antras kompensuojamasis vaistas. Vaistininkai skaičiuoja, kad priemokos kompensuojamiesiems vaistams gali išaugti nuo 4 iki 40 procentų. Sveikatos apsaugos ministerija ginasi, kad dar derasi su farmacininkais, jog šie...


Cikadų mechaninis ginklas prieš bakterijas

Cikadų mechaninis ginklas prieš bakterijas

Ispanijos ir Australijos mokslininkų grupė mokslininkų atrado, kaip manoma, pirmąjį žinomą atvejį gamtoje, kuomet organizmas gali apsiginti nuo bakterijų vien dėl ypatingos savo kūno dalies paviršiaus struktūros. Straipsnyje, paskelbtame žurnale...


Kraujo ligas gydančiame skyriuje - pacientų persiskirstymas

Vienintelis Vakarų Lietuvoje Hematologijos skyrius, gyvuojantis nuo pat Jūrininkų ligoninės įsikūrimo, pakeitė pavadinimą - nuo šiol jis vadinasi Onkohematologijos skyriumi. Iš pradžių didžiąją dalį skyriuje gydytų pacientų sudarė sergantieji...


Vynas organizmui padeda sukurti daugiau omega-3 rūgščių

Vynas organizmui padeda sukurti daugiau omega-3 rūgščių

Viena ar dvi taurės vyno per dieną gali padidinti širdžiai naudingų omega-3 riebiųjų rūgščių kiekį žmogaus organizme, nustatė mokslininkai. Tiriant suaugusius Europos gyventojus nustatyta, kad nuosaikus vyno vartojimas padidino omega-3 rūgščių...


„Pamokėlė“ apie arterinį spaudimą

„Pamokėlė“ apie arterinį spaudimą

Ar kada nors patys bandėte matuoti savo arterinį spaudimą? Kaip manote, koks arterinis spaudimas laikomas normaliu? Ar esate girdėje, kuo pavojingas arterinio spaudimo padidėjimas arba sumažėjimas? Nenusiminkite, jeigu negalite visus klausimus...


Kas geriau: sveikos ar gražios krūtys?(

Krūtys, kitaip vadinamos krūtų liaukos, arba dar pieno liaukos, yra porinis organas, esantis kūno viršutinėje dalyje. Šias liaukas turi ir vyrai, ir moterys, tačiau vyrų krūties liaukos neatlieka jokios biologinės funkcijos, o štai moterų gamina...


Kiaulių gripas sėja pandemijos baimę

Meksikoje ir JAV sparčiai plintanti kiaulių gripo A(H1N1) viruso atmaina verčia suklusti visą pasaulį. Meksikoje jau registruojami mirties atvejai. Pirmieji sergančiųjų žmonių atvejai pradėti registruoti ir Europoje. Didžiausią susirūpinimą...


Mokslininkai mano išsiaiškinę lošėjų priklausomybės priežastį

Mokslininkai mano išsiaiškinę lošėjų priklausomybės priežastį

Kembridžo universiteto (D. Britanija) mokslininkai mano atskleidę priežastį, kodėl azartiniai lošimai sukelia priklausomybę. Pasirodo, žmogaus smegenys pralaimėjimą "nedideliu skirtumu" vertina kaip pergalę, rašo "Daily...


Suomija: pirmasis mirties nuo kiaulių gripo atvejis

Suomijos sveikatos apsaugos pareigūnai pirmadienį patvirtino pirmąjį šalyje mirties nuo kiaulių gripo atvejį ir sakė, kad šeštadienį šalies vakaruose nuo viruso A(H1N1) mirė 25 metų moteris. "Spalio 16 dieną jai buvo diagnozuota kvėpavimo...


Kinų "Lida" - taip pat su žalinguoju sibutraminu

Europos vaistų agentūrai (EVA) rekomendavus nutraukti prekybą vaistiniais preparatais, kurių veiklioji medžiaga yra sibutraminas, Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) perspėjo, kad šios širdžiai žalingos medžiagos turi ir...


Pagarba gydytojui: kyšiui voko nebereikia

Šiandien Kauno rotušėje rinksis Kauno apskrities gydytojai paminėti Tarptautinę medikų dieną. Ar jie šventiškai nusiteikę? Apie tai interviu su Lietuvos gydytojų sąjungos Kauno filialo pirmininke Virginija Lukšiene. – Ar jaučiate šventę...


Universitetinė ligoninė ruošiasi rekonstrukcijai

Universitetinė ligoninė ruošiasi rekonstrukcijai

Klaipėdos universitetinė ligoninė ruošiasi ilgiems remontams. Bus rekonstruotos dviejų skyrių patalpos. Darbai kainuos 2,5 mln. litų. Vakar Klaipėdos savivaldybės Finansų ir ekonomikos komitetas sutiko Klaipėdos universitetinei ligoninei perduoti...


Atrasti veiksmingi ŽIV antikūniai

Tyrėjai atrado antikūnius, kurie gali padėti kovoti su nepagydomu ir lemtingu AIDS virusu. Šie antikūniai gali neutralizuoti 90 procentų žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) atmainų. Kai kurių žmonių organizmas, užsikrėtus AIDS virusu, gamina šiuos...


Gripo aukų sąrašas ilgėja

Kol biurokratai svarstė, skelbti ar neskelbti epidemiją šalyje, kiaulių gripas pasiglemžė antrąją auką. Vakar mirė 41 metų Visagino gyventojas. Vadinamasis kiaulių gripas labiausiai atakuoja jaunuosius klaipėdiečius. Vaikų ligoninėje guli 100...


Britai keliauja operuotis į užsienį

Britai keliauja operuotis į užsienį

Didžiojoje Britanijoje sparčiai auga sveikatos turizmas – per metus gydytis svetur išvyksta 60 tūkst. britų, rašo "Mirror News". Britams patraukliausios šalys operuotis yra Indija, Vengrija, Ispanija, Belgija ir Kipras. Čia...


Meno šedevrai veikia kaip nuskausminamieji, atskleidė tyrimas

Meno šedevrai veikia kaip nuskausminamieji, atskleidė tyrimas

Kad dailės šedevrai pasižymi stipriu emociniu poveikiu, jokia naujiena, tačiau Italijoje atliktas tyrimas atskleidė, jog jie mažina ir fizinį skausmą, skelbia "New Scientist". Bario universiteto (Italija) tyrėjų grupė, vadovaujama...


Mokslininkų išrasti akių implantai leidžia akliesiems matyti

Mokslininkų išrasti akių implantai jau trims akliems žmonėms dalinai sugrąžino regėjimą, rašo telegraph.co.uk. Šis išradimas, tikimasi, pakeis 200 tūkst. žmonių gyvenimus, kurie serga paveldima liga pigmentiniu retinitu, kurios metu akies...


Šiuolaikinės technologijos leidžia jaustis ne tokiais vienišais, rodo tyrimas

Nuolatinė prieiga prie šiuolaikinių komunikacijos technologijų aštuoniems iš dešimties Lietuvos gyventojų leidžia jaustis mažiau vienišiems, rodo didžiausios Šiaurės ir Baltijos šalių telekomunikacijų bendrovės "TeliaSonera" atlikto...


Farmacininkams - apynasris

Farmacininkams - apynasris

Šalies prezidentė užkirto kelią vaistus platinantiems farmacininkams bendrauti su gydytojais jų darbo metu. Medicinos įstaigų vadovai ploja rankomis ir tikisi, kad nebebus trukdomas medikų darbas, o farmacininkai baiminasi netekti darbo vietų. Nuo...


Knarkaliams - nemokami patarimai

Knarkaliams - nemokami patarimai

Pirmadienį per 20 žmonių dėl juos varginančio diskomforto - knarkimo - atvyko nemokamai pasikonsultuoti su Klaipėdos apskrities ligoninės (KAL) Ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus medikais. Akciją, kurios metu medikai apžiūrėjo pacientus ir...


JAV tiria galimą vaisto Alli žalą kepenims

FDA praėjusią savaitę atnaujino informaciją apie jos stebimus vaistus, kurie laikomi potencialiai žalingais, praneša nutraingredients-usa.com. Tarp naujų į šį sąrašą įtrauktų medikamentų yra ir orlistatas, kurį "GlaxoSmithKline" bendrovė...


Atminties sutrikimai siejami su smegenų nykimu

Atminties sutrikimai siejami su smegenų nykimu

Nyderlandų tyrėjai mano, kad trumpalaikiai atminties sutrikimai susiję su smegenų nykimu. Mokslininkai nuskenavo beveik 500 atmintimi besiskundžiančių asmenų smegenis ir nustatė, kad jų hipokampo (atminčiai svarbi smegenų dalis, kuri viena pirmųjų...


Paracetamolis

Ar tiesa, kad paracetamolis pažeidžia kepenis? Kiek jo reikia išgerti, kad taip atsitiktų? Paracetamolis - vienas iš populiariausių preparatų skausmui malšinti bei karščiavimui mažinti. Tačiau vartojant jo per dideles dozes arba su tam tikrais...


Sprendimų priėmimas: ar tikrai dvi galvos geriau nei viena?

Sprendimų priėmimas: ar tikrai dvi galvos geriau nei viena?

Nebūkite užsispyręs: priimdamas svarbius sprendimus pasitarkite su aplinkiniais. Mokslininkai nustatė, kad žmonės kurie tariasi su aplinkiniais priimdami sprendimus, rečiau jais nusivilia. Todėl nebūkite kategoriškas: ne tik iš klausykite kitų...


Laboratoriniai tyrimai primena kosmines technologijas

Ką tik atnaujinta medicininė įranga Medicina practica laboratorijai leidžia dar labiau paspartinti tyrimų atlikimo greitį ir garantuoti aukščiausią jų patikimumo kokybę. Šį technologinį šuolį pajus poliklinikų, šeimos klinikų gydytojai ir...


Cholesterolį mažinantys vaistai kenkia sveikatai

Vartojantiems cholesterolį mažinančius vaistus – statinus – padidėja rizika patirti kepenų disfunkciją, inkstų nepakankamumą, raumenų silpnumą bei kataraktą. Tyrime dalyvavo daugiau nei du milijonai žmonių, kuriems neigiamas statinų...


Santariškių klinikose - naujas onkologinių pacientų gydymo būdas

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Pilvo chirurgijos centro direktoriaus profesoriaus Kęstučio Strupo vadovaujama medikų komanda balandžio 7 d. pradėjo sunkiai sergančius onkologinius pacientus gydyti naujuoju būdu – taip...


Pradėta testuoti portatyvinė "visiškai dirbtinės" širdies technologija

Beveik du metus 43 metų Charlesas Okeke bandė gyventi ligoninėje, prijungtas prie beveik 200kg sveriančios mašinos. Dar prieš 13 metų jam teko persodinti širdį, kai kraujo krešulys užkimšo vieną pagrindinių kraujagyslių. Po dešimties metų...


Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas: reikia ryžtis įvesti kai kurias mokamas paslaugas

Visuomenei trūksta informacijos apie sveikatos apsaugai realiai skiriamas lėšas bei jų panaudojimą, dėl to kyla pacientų nepasitenkinimas, nepamatuoti kaltinimai medikams ir nepasitikėjimas jais, sako Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas,...


Kardiologai skambina pavojaus varpais

Kardiologai skambina pavojaus varpais

Tos pačios amžiaus grupės ligonių, sirgusių pakartotinu miokardo infarktu, vidutinis vyrų mirštamumo rodiklis buvo 47,1 proc., moterų – 37,7 proc. Nepaisant gerėjančios diagnostikos ir gydymo, Kauno medicinos universiteto Širdies, krūtinės...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9