Gruodžio 5d. Sekmadienis

Farmacininkas svarbesnis nei pacientas

Peržiūrų skaičius: 27768
Farmacininkas svarbesnis nei pacientas

Pirmiausia truputis aritmetikos. LŽ šaltinių teigimu, Lietuvoje yra apie 2 tūkst. farmacijos kompanijų atstovų. Tarkime, kiekvienas jų kasdien, nuo 8 iki 16 valandos, atlieka maždaug po 10 vizitų į sveikatos priežiūros įstaigas. Per dieną susidaro 20 tūkst. vizitų, per darbo savaitę - 100 tūkst., per mėnesį - 400 tūkst., per metus - apie 5 mln. vizitų, kai farmacininkų atstovai nemokamai patenka pas gydytoją. Dauguma šių žmonių dirba užsienio kompanijoms, tačiau dėl nugnybto medikų laiko nukenčia eilėse besistumdantys pacientai.

Vakarietiškos praktikos nereikia?

"Kad farmacininkas lankytųsi pas gydytoją pacientų priėmimo valandomis, Didžiojoje Britanijoje neįsivaizduojama. Žinoma, išskyrus atvejus, kai reikia jų firmos pagalbos, pavyzdžiui, implantuojant tam tikrą prietaisą ar jį valdant. Apskritai, Didžiojoje Britanijoje farmacijos firmų atstovų yra gerokai mažiau nei Lietuvoje, nes jų veikla labiau apribota", - pasakojo Londone dirbantis kardiologas Audrius Šimaitis. Prie jo darbo kontrakto yra priedas, apibrėžiantis bendravimą su farmacininkų atstovais. Tai reglamentuoja ir etikos kodeksai, reguliuoja valstybė.

Neseniai A.Šimaitis inicijavo eksperimentinį projektą, pagal kurį vienos Lietuvos gydymo įstaigos padalinys turėjo būti pertvarkytas pagal vakarietiškus standartus.

Be kita ko, siūlyta prie gydytojo kontrakto pridėti ir etikos priedą, apibrėžiantį bendravimą su farmacijos firmomis bei tai, kad medikas atsisako bet kokių papildomų mokėjimų. Tačiau Klaipėdos jūrininkų ligoninė pasiūlymą įgyvendinti naujoves atmetė. A.Šimaitis apgailestavo, kad seni darbo metodai ir stereotipai Lietuvoje dar labai gajūs. Tai ir paskatinę jį apsispręsti bent kol kas negrįžti į mūsų šalį.

Neapsimoka išlaidauti

Vilnietė, nenorėjusi nurodyti pavardės, pasakojo, kad nuo paprasto virusinio susirgimo šeimos gydytojos skirti medikamentai atsiėjo apie 100 litų.

"Prancūzijoje paprasčiausiai nėra sąlygų siūlyti brangiausią vaistą", - teigė šioje šalyje gyvenanti Dana Arnaud. Mat šalies Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu vaistinėms nurodyta parduoti pigesnius generinius vaistus. Brangesni patentiniai išduodami tik tada, jei generinių nėra sandėlyje ar jie išvis negaminami. Todėl gydytojui panorus "padėti" populiarinti tam tikros firmos produktus, šio sumanymo įgyvendinti nepavyktų. "Pagal naujausią vyriausybės sprendimą pacientas net neturi teisės atsisakyti generinio preparato, nors anksčiau tai buvo leidžiama", - pasakojo D.Arnaud.

Jos teigimu, ligonių kasos griežtai kontroliuoja vaistų išrašymą bei pardavimą, todėl brangius medikamentus dažnai skiriantiems gydytojams bei vaistinėms, vietoj generinio preparato pardavusioms patentinį, nuolat taikomos sankcijos.

Anot D.Arnaud, Prancūzijoje nėra lietuviško tipo poliklinikų, gydytojai dirba tik privačiuose kabinetuose ir užsidirba iš pacientų vizitų. Laikas, praleistas su farmacijos kompanijų atstovais, jiems yra nepelningas, todėl medikai neskuba pastarųjų priimti. "Prieš keletą metų farmacininkai gydytojams dar organizuodavo iškilmingus pietus, vakarienes ar keliones į užsienį. Dabar tai draudžiama įstatymu, toleruojami tik kuklūs susitikimai. Dėl griežtos ligonių kasų kontrolės farmacininkams net nelabai apsimoka išlaidauti", - sakė D.Arnaud.

Ne priėmimo valandomis

Lietuvos valstybinės ligonių kasos direktorius Algis Sasnauskas pritaria, kad šalies gydytojų bei farmacininkų bendradarbiavimo srityje dar yra netvarkos. "Jų interesai pernelyg persipynę. Gydytojai neturėtų už farmacininkų pinigus maudytis kur nors Kanaruose, o kompanijų atstovai lankytis pacientų priėmimo metu, nes taip sutrumpėja pacientams skiriamas laikas. Įstaigos vadovai privalo stengtis, kad to nebūtų, nors, žinoma, prie kiekvieno gydytojo sargo nepastatysi", - sakė A.Sasnauskas.

Pasidomėjome, kokia yra konkrečių gydymo įstaigų pozicija. Sostinės Šeškinės poliklinikos vyriausiojo gydytojo Jono Kairio teigimu, medikų priėmimo laiku farmacijos kompanijų atstovai jų lankyti negali. Tai garantuoja poliklinikoje įvesta elektroninė registracija. Esą tuomet labai paprasta patikrinti gydytojų užimtumą. Tačiau ten, kur tebeveikia popierinė registracija, farmacininkams prasmukti vietoj pacientų yra galimybių, - teigė J.Kairys. Jis pripažino, kad braudamiesi pas medikus kompanijų atstovai nestokoja įžūlumo. Poliklinikos vadovas nepalankiai vertino tokių susitikimų naudą, - mat iš tam tikros srities profesoriaus galima sužinoti apie daugelį medikamentų, o iš farmacininkų - tik apie jų firmos.

Problemą liudijo ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose iškabinti informaciniai lapeliai, kur nurodoma, kad farmacijos firmų atstovai gali lankytis tik po darbo valandų. Pagal ligoninėje galiojančią tvarką jų vizitai neturi būti organizuojami tuo metu, kai priimami pacientai, kad netrukdytų specialistams atlikti savo pareigų ir nepažeistų pacientų teisės gauti paslaugas.

Taisyklių yra, bet...

Pasak Farmacijos departamento prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus pavaduotojos Gitos Krukienės, gydytojų bendradarbiavimą su farmacininkais apibrėžia 2006-ųjų sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl vaistinių preparatų reklamos. Pretekstas jam rastis ir buvo nusiskundimai, kad firmų atstovai lanko gydytojus pacientų priėmimo metu. Įsakyme nurodoma, kad tai draudžiama, bet pokalbiai gali vykti medikų darbo metu, pavyzdžiui, per pertraukėles. Mat nuspręsta, kad neformalūs susitikimai po darbo dar labiau gresia korupcija. Be to, farmacininkų vizitai turi būti iš anksto suderinti, registruojami specialiame žurnale, kur fiksuojama, iš kokios firmos, pas kokį mediką keliaujama, kokie vaistai bus pristatomi. Kompanijų atstovų apsilankymai neturi prieštarauti įstaigos vidaus taisyklėms, o remiantis jomis tam tikru laiku galima jų išvis neįsileisti. "Tad reglamentavimas yra, bet kiek jis veiksmingas, spręsti sunku", - sakė G.Krukienė.

Farmacininkų etiką reguliuoja ir jų pačių rengtas Vaistų rinkodaros kodeksas, bet ne paslaptis, kad jo nepaisoma. A.Sasnauskas bei J.Kairys sutinka, kad reikėtų pagalvoti ir apie papildomas priemones, leidžiančias išvengti piktnaudžiavimo pacientų laiku bei neteisėtų susitarimų. "Su farmacininkais kalbėsime apie garbingą konkurenciją. Sutinku, kad jų įtaka sveikatos apsaugos sričiai - nenormaliai didelė. Spręsime problemą", - interviu LŽ neseniai žadėjo ministras. Ar panorės spręsti, jei įsigalėjusi tvarka daugeliui paranki? Prieš porą metų "Transparency International" Lietuvos skyrius siūlė priimti detalias gydytojų elgesio taisykles, kurios papildytų Gydytojų etikos kodeksą. Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas tokius siūlymus tuomet įvertino tik kaip dar vieną puolimą prieš medikų bendruomenę, neva norint parodyti, kokie jie blogi.

Iš valstybės kišenės

Medikų ir farmacininkų draugystė pasiekė tokių aukštumų, kad net už klinikiniams tyrimams naudojamus - t. y. mūsų pacientų išbandomus naujus, dar neaprobuotus - medikamentus siekiama apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto. Prieš keletą dienų Vilniaus teritorinė ligonių kasa išplatino pranešimą, kuriuo primenama, kad farmacijos įmonėms ar kitiems užsakovams atliekant klinikinį tyrimą, jo metu skiriami vaistai nekompensuojami iš šio biudžeto, tad gydytojas neturi teisės jų išrašyti kompensuojamųjų vaistų pase. Teigiama, kad PSDF biudžeto išlaidos, patirtos nesilaikant šio reikalavimo, bus vertinamos kaip jam padaryta žala, kuri bus išskaičiuojama iš gydymo įstaigos. Vadovaujantis esamais teisės aktais, klinikinio tyrimo užsakovas turi nemokamai pateikti tiriamuosius vaistinius preparatus ir reikalingas priemones.

Žymės: farmacija , pacientas

Nudegintų kūdikių istorija: dar vienai medikei skirta nuobauda

Šiaulių ligoninės administracija už kūdikių nudeginimą atsakingai ir po ligos į darbą grįžusiai medikei skyrė pastabą. "Daktarė L.Kupčinskienė dirba - jai irgi pareikšta pastaba", - BNS antradienį sakė Šiaulių apskrities ligoninės...


Septyniolika metų nevaikščiojusi mergina atsistojo ant kojų

Galimybė atsistoti ir eiti po septyniolikos vežimėlyje praleistų metų prilygsta stebuklui. Tačiau dėl nepakankamo valstybės rūpesčio neįgaliaisiais tai lemta patirti ne visiems. "Jūs nesuvokiate, kokia laimė stovėti, būti vertikalioje...


Sukurtas naujas vaistas nuo maliarijos

Sukurtas naujas vaistas nuo maliarijos

Monašo universiteto (Monash University) mokslininkai, bendradarbiaudami su Sidnėjaus technologijos universitetu padarė naujų atradimų, kurie padės gydyti maliariją. Maliarija kas 30 sekundžių nusineša vieno vaiko gyvybę, o per metus nuo šio ligos...


Gediminas Navaitis. Internetinės pažintys

Apie internetines pažintis, jų privalumus, trūkumus ir pagrindines sėkmingos internetinės draugystės taisykles kalbiname psichologą dr. Gediminą Navaitį.Kokių pažinčių dažniausiai žmonės ieško internete? Vaikino/merginos, ar tiesiog draugų? Kokie...


Spąstai sergantiesiems vėžiu

Spąstai sergantiesiems vėžiu

Ir visiems tokiems užtenka veiklos sočiai gyventi. Na ir kas, kad netrukus jų gydytam žmogui trinkteli karsto dangtis. Juk visada galima pasiteisinti, kad per vėlai ligonis kreipėsi, kažką ne taip darė, ar kad viskas būtų buvę gerai, jei ligonis...


Naujos protezavimo galimybės Lietuvoje džiugina dėl nelaimių veido dalių ir pirštų netekusius žmones

Naujos protezavimo galimybės Lietuvoje džiugina dėl nelaimių veido dalių ir pirštų netekusius žmones

Žmogaus veido dalys atlieka kur kas daugiau nei gyvybei būtinas kvėpavimo, regėjimo ar klausos funkcijas. Savo veido dalių dėka mes ne tik kvėpuojame, kalbame ar klausome, bet ir komunikuojame – kartais net ir be žodžių veido išraiškomis...


Nitroglicerinas grįžta į vaistines

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) praneša, kad iš Danijos bendrovės "Nycomed" į Lietuvą, UAB "Tamro", jau pristatyta greitai veikiančių vaistų nuo širdies - nitroglicerino. Kitą savaitę nitroglicerino vaistinį...


Medikė: Lietuva pasirengusi atremti kiaulių gripo iššūkius

Visą pasaulį išgąsdinęs kiaulių gripas yra pavojingiausias vaikams, nėščiosioms ir jauniems žmonėms. Be to, šį virusą kol kas įveikia tik du vaistai. Taip tvirtino penktadienį portalo forume viešėjusi Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų...


Kojų asimetrija gali sukelti skausmus ar traumas

Kojų asimetrija gali sukelti skausmus ar traumas

Nors iš pirmo žvilgsnio žmogus yra simetriškas, iš tiesų, nei vienas nesame tobulai taisyklingas. Nevienodo dydžio delnai, vienas aukščiau už kitą esantis antakis, kiek ilgesnė ranka ar koja – jei proporcijos yra panašios, toks skirtumas...


Vilniuje - pasaulio psichologų konferencija

Vilniuje vyks 14-oji Europos raidos psichologijos konferencija, kurią organizuoja Mykolo Romerio universitetas ir Europos raidos psichologijos draugija (ESDP). Konferencija prasidės antradienį ir truks iki šeštadienio. Joje dalyvaus apie 700...


Kariai transportavo donoro širdį

Kariai transportavo donoro širdį

Antradienį Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų (KOP) sraigtasparnio Mi-8 įgula transportavo donoro širdį iš Panevėžio į V ilnių, pranešė Krašto apsaugos ministerija. Kaip teigiama išplatintame pranešime spaudai, antrajame paieškos ir gelbėjimo...


Įspūdingi minčių skaitymo rezultatai

Įspūdingi minčių skaitymo rezultatai

Remdamiesi tik smegenų skenavimo informacija, Japonijos mokslininkai įsigudrino kompiuterio ekrane atkurti vaizdinius, kilusius savanorių galvose. Apie tyrimo idėją mes jau esame publikavę trumpą naujieną, tačiau dabar tapo žinoma daugiau...


Žaidžiant Dievą: "naujieji krikščionys", reinkarnacija ir genų inžinerija

Žaidžiant Dievą: "naujieji krikščionys", reinkarnacija ir genų inžinerija

Visai nesenai mes parašėme straipsnį, supažindinantį su pagrindiniais genų inžinerijos uždaviniais sprendžiant kamieninių ląstelių ir jų panaudojimo medicinoje problemas. Tuomet mes daugiau žvelgėme iš mokslinės pozicijos. O štai dabar straipsnis,...


Moterys perka seksualius drabužius vaisingiausiu periodu

Moterys perka seksualius drabužius vaisingiausiu periodu

Moterys perka seksualius ir provokuojančius drabužius tuomet, kai joms pačios vaisingiausios dienos. Mokslininkai teigia, kad tomis dienomis moterys pasąmonėje nori atrodyti įspūdingiau nei konkurentės. Kaip praneša portalas telegraph.co.uk,...


Žmogaus charakterį atskleidžia mėgstami produktai

Žmogaus charakterį atskleidžia mėgstami produktai

Žmogaus charakterį atskleidžia mėgstami produktai. Apie žmogų galima spręsti ne tik iš jo draugų, drabužių ar tvarkos darbo vietoje. Jo charakterį galima nuspėti ir sužinojus, ką jis labiausiai mėgsta valgyti. Mėsa Mėgstantys mėsą yra gyvybingi,...


Sąžinės laisvė priklauso ir gydytojams

Sąžinės laisvė priklauso ir gydytojams

Keičiama medicinos norma užtikrins teisę gydytojams rezidentams akušeriams ginekologams atsisakyti atlikti abortą. Viešojoje erdvėje tai sukėlė įvairių ginčų ir nuogąstavimų. Ar sugebės jaunieji gydytojai padėti moteriai nelaimės atveju? Ar išmoks...


Geopatogeninis spinduliavimas neigiamai veikia sveikatą

Geopatogeninis spinduliavimas neigiamai veikia sveikatą

"Erzinančios linijos", apie kurias prabilta XVIII amžiaus pradžioje, apima visą žemės rutulį. Linijos, į kurias reaguoja paprasta virgulė, išnyra iš žemės paviršiaus ir visiškai nesusilpnėdamos kyla labai aukštai, net per visus...


Dialogas su vidiniu vaiku

Dialogas su vidiniu vaiku

"Tą dieną, kai vaikas supranta, kad suaugusieji neidealūs, jis tampa jaunas; tą dieną, kai jiems atleidžia, tampa brandus; tą dieną, kai atleidžia sau, jis tampa išmintingas." Alden Nowlan. "Prieš keletą metų pasiuvau lėlę. Mielą,...


Onkologinių susirgimų tyrimai ir gydymo metodų paieška: pokalbis su profesoriumi Ričardu Rotomskiu (Video)

Pastaruoju metu vis dažniau žiniasklaidoje pasirodo pranešimų apie naujus onkologinių susirgimų gydymo būdus, novatoriškus metodus, kurie suteikia daug vilties įveikti šią klastingą ligą. Deja, tačiau paprastai tai būna pirmųjų tyrimų rezultatai,...


Iš sunkių ligonių reikia atimti viltį, nustatė mokslininkai

JAV psichologai teigia, kad iš sunkia liga sergančių žmonių atėmus viltį pasveikti, jie tampa laimingesni. Mokslininkai išsiaiškino, kad tie pacientai, kurie visą laiką puoselėja viltį, kad kažkoks vaistas padės jiems įveikti ligą, paprastai būna...


Su Europos sveikatos draudimo kortele – saugiau

Vykstančiam į Europos Sąjungos (ES) šalis, taip pat į Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną (Ekonominės erdvės šalys) bei Šveicariją privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam ar apsidraudusiam Lietuvos piliečiui svarbu turėti Europos sveikatos...


Gydymo paslaugų kainų pagrįstumui ir skaidrumui

Ligonių kasos neretai sulaukia gydymo įstaigų kritikos dėl dabartinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų bazinių kainų, kuriomis su įstaigomis atsiskaitoma. Suprantama, bazinės kainos turi būti teisingos, tai yra, kuo labiau pagrįstos sveikatos...


Top 10: žmogaus proto klaidos

Top 10: žmogaus proto klaidos

Apsiskaičiavimas - Pastebėta, kad žmonės yra linkę mokėti už daiktus ar paslaugas mažiau ir dažniau nei daugiau, bet rečiau (nors pastarasis variantas būtų naudingesnis). Taip pat kaip ir daugiau žmonių rinktųsi dabar gauti dvidešimt litų, nei...


Vaizdo žaidimai senatvėje skatina smegenų veiklą

Vaizdo žaidimai senatvėje skatina smegenų veiklą

Psichologai tvirtina, kad kompiuteriniai žaidimai lavina vyresnių žmonių smegenis, skatina atminties funkcijas ir pastabumą, rašo "Telegraph". Ilinojaus universiteto mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad žaidimai apsaugo smegenis nuo...


Operacija išpildė gimtadienio norą – girdėti draugų linkėjimus

"Mes tikėjome, kad Lukas girdės", – įvykusiu stebuklu neatsidžiaugė berniuko mama Jolanta Skerutienė. Praėjusiais metais birželį Lukui buvo konstatuotas ketvirtas kurtumo laipsnis. Tąkart susiėmę už galvų medikai bandė ieškoti...


SAM kancleris: kaltų reikia ieškoti, bet jų ministerijoje nebėra

Dėl netinkamai kurtos Nacionalinės elektroninės sveikatos informacinės sistemos, kuriai išleista 34 mln. litų, galimai kalti asmenys ministerijoje jau nebedirba, o prokurorai nusikalstamos veikos požymių nenustatė, teigia Sveikatos apsaugos...


Alytuje bus teikiama profesionali pagalba sergantiems Alzheimerio liga

Alzheimerio liga sergantiems pacientams Alytuje bus teikiamos kokybiškos ir prieinamos paslaugos. Įgyvendinus Europos Sąjungos (ES) finansuojamą Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro projektą, sergantieji Alzheimerio liga galės gauti...


Formulė padės apskaičiuoti, kada geriausia pirštis

Nors meilės reikaluose daugelis žmonių pasikliauja chemija, čia ne mažiau naudinga gali būti ir matematika. Australijos statistikai sukūrė formulę, padedančią apskaičiuoti, kada tinkamiausias laikas pasipiršti, rašo telegraph.co.uk. Lygtyje, kurią...


Katarakta - tai tokia liga, kai "velka akis"

Katarakta - tai tokia liga, kai "velka akis"

- Katarakta - tokia akių liga, kai lęšiukas pamažu netenka skaidrumo ir atsiranda drumsčių, trukdančių gerai matyti. Tai - viena aklumo priežasčių. Tikslios ligos susiformavimo priežastys nėra aiškios, tačiau manoma, jog tai - medžiagų apykaitos...


Moterys 41 kartą dažniau automobilį renkasi pagal spalvą

Didžiausio transporto skelbimų portalo Autoplius.lt gegužės mėnesį atliktos apklausos duomenimis, ieškodamos automobilio moterys 41 kartą dažniau nei vyrai pasiūlymų atrankos kriterijumi pasirenka spalvą. 11 kartų dažniau jos ieško automobilio su...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9