Gruodžio 16d. Pirmadienis

Farmacininkas svarbesnis nei pacientas

Peržiūrų skaičius: 27768
Farmacininkas svarbesnis nei pacientas

Pirmiausia truputis aritmetikos. LŽ šaltinių teigimu, Lietuvoje yra apie 2 tūkst. farmacijos kompanijų atstovų. Tarkime, kiekvienas jų kasdien, nuo 8 iki 16 valandos, atlieka maždaug po 10 vizitų į sveikatos priežiūros įstaigas. Per dieną susidaro 20 tūkst. vizitų, per darbo savaitę - 100 tūkst., per mėnesį - 400 tūkst., per metus - apie 5 mln. vizitų, kai farmacininkų atstovai nemokamai patenka pas gydytoją. Dauguma šių žmonių dirba užsienio kompanijoms, tačiau dėl nugnybto medikų laiko nukenčia eilėse besistumdantys pacientai.

Vakarietiškos praktikos nereikia?

"Kad farmacininkas lankytųsi pas gydytoją pacientų priėmimo valandomis, Didžiojoje Britanijoje neįsivaizduojama. Žinoma, išskyrus atvejus, kai reikia jų firmos pagalbos, pavyzdžiui, implantuojant tam tikrą prietaisą ar jį valdant. Apskritai, Didžiojoje Britanijoje farmacijos firmų atstovų yra gerokai mažiau nei Lietuvoje, nes jų veikla labiau apribota", - pasakojo Londone dirbantis kardiologas Audrius Šimaitis. Prie jo darbo kontrakto yra priedas, apibrėžiantis bendravimą su farmacininkų atstovais. Tai reglamentuoja ir etikos kodeksai, reguliuoja valstybė.

Neseniai A.Šimaitis inicijavo eksperimentinį projektą, pagal kurį vienos Lietuvos gydymo įstaigos padalinys turėjo būti pertvarkytas pagal vakarietiškus standartus.

Be kita ko, siūlyta prie gydytojo kontrakto pridėti ir etikos priedą, apibrėžiantį bendravimą su farmacijos firmomis bei tai, kad medikas atsisako bet kokių papildomų mokėjimų. Tačiau Klaipėdos jūrininkų ligoninė pasiūlymą įgyvendinti naujoves atmetė. A.Šimaitis apgailestavo, kad seni darbo metodai ir stereotipai Lietuvoje dar labai gajūs. Tai ir paskatinę jį apsispręsti bent kol kas negrįžti į mūsų šalį.

Neapsimoka išlaidauti

Vilnietė, nenorėjusi nurodyti pavardės, pasakojo, kad nuo paprasto virusinio susirgimo šeimos gydytojos skirti medikamentai atsiėjo apie 100 litų.

"Prancūzijoje paprasčiausiai nėra sąlygų siūlyti brangiausią vaistą", - teigė šioje šalyje gyvenanti Dana Arnaud. Mat šalies Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu vaistinėms nurodyta parduoti pigesnius generinius vaistus. Brangesni patentiniai išduodami tik tada, jei generinių nėra sandėlyje ar jie išvis negaminami. Todėl gydytojui panorus "padėti" populiarinti tam tikros firmos produktus, šio sumanymo įgyvendinti nepavyktų. "Pagal naujausią vyriausybės sprendimą pacientas net neturi teisės atsisakyti generinio preparato, nors anksčiau tai buvo leidžiama", - pasakojo D.Arnaud.

Jos teigimu, ligonių kasos griežtai kontroliuoja vaistų išrašymą bei pardavimą, todėl brangius medikamentus dažnai skiriantiems gydytojams bei vaistinėms, vietoj generinio preparato pardavusioms patentinį, nuolat taikomos sankcijos.

Anot D.Arnaud, Prancūzijoje nėra lietuviško tipo poliklinikų, gydytojai dirba tik privačiuose kabinetuose ir užsidirba iš pacientų vizitų. Laikas, praleistas su farmacijos kompanijų atstovais, jiems yra nepelningas, todėl medikai neskuba pastarųjų priimti. "Prieš keletą metų farmacininkai gydytojams dar organizuodavo iškilmingus pietus, vakarienes ar keliones į užsienį. Dabar tai draudžiama įstatymu, toleruojami tik kuklūs susitikimai. Dėl griežtos ligonių kasų kontrolės farmacininkams net nelabai apsimoka išlaidauti", - sakė D.Arnaud.

Ne priėmimo valandomis

Lietuvos valstybinės ligonių kasos direktorius Algis Sasnauskas pritaria, kad šalies gydytojų bei farmacininkų bendradarbiavimo srityje dar yra netvarkos. "Jų interesai pernelyg persipynę. Gydytojai neturėtų už farmacininkų pinigus maudytis kur nors Kanaruose, o kompanijų atstovai lankytis pacientų priėmimo metu, nes taip sutrumpėja pacientams skiriamas laikas. Įstaigos vadovai privalo stengtis, kad to nebūtų, nors, žinoma, prie kiekvieno gydytojo sargo nepastatysi", - sakė A.Sasnauskas.

Pasidomėjome, kokia yra konkrečių gydymo įstaigų pozicija. Sostinės Šeškinės poliklinikos vyriausiojo gydytojo Jono Kairio teigimu, medikų priėmimo laiku farmacijos kompanijų atstovai jų lankyti negali. Tai garantuoja poliklinikoje įvesta elektroninė registracija. Esą tuomet labai paprasta patikrinti gydytojų užimtumą. Tačiau ten, kur tebeveikia popierinė registracija, farmacininkams prasmukti vietoj pacientų yra galimybių, - teigė J.Kairys. Jis pripažino, kad braudamiesi pas medikus kompanijų atstovai nestokoja įžūlumo. Poliklinikos vadovas nepalankiai vertino tokių susitikimų naudą, - mat iš tam tikros srities profesoriaus galima sužinoti apie daugelį medikamentų, o iš farmacininkų - tik apie jų firmos.

Problemą liudijo ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose iškabinti informaciniai lapeliai, kur nurodoma, kad farmacijos firmų atstovai gali lankytis tik po darbo valandų. Pagal ligoninėje galiojančią tvarką jų vizitai neturi būti organizuojami tuo metu, kai priimami pacientai, kad netrukdytų specialistams atlikti savo pareigų ir nepažeistų pacientų teisės gauti paslaugas.

Taisyklių yra, bet...

Pasak Farmacijos departamento prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus pavaduotojos Gitos Krukienės, gydytojų bendradarbiavimą su farmacininkais apibrėžia 2006-ųjų sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl vaistinių preparatų reklamos. Pretekstas jam rastis ir buvo nusiskundimai, kad firmų atstovai lanko gydytojus pacientų priėmimo metu. Įsakyme nurodoma, kad tai draudžiama, bet pokalbiai gali vykti medikų darbo metu, pavyzdžiui, per pertraukėles. Mat nuspręsta, kad neformalūs susitikimai po darbo dar labiau gresia korupcija. Be to, farmacininkų vizitai turi būti iš anksto suderinti, registruojami specialiame žurnale, kur fiksuojama, iš kokios firmos, pas kokį mediką keliaujama, kokie vaistai bus pristatomi. Kompanijų atstovų apsilankymai neturi prieštarauti įstaigos vidaus taisyklėms, o remiantis jomis tam tikru laiku galima jų išvis neįsileisti. "Tad reglamentavimas yra, bet kiek jis veiksmingas, spręsti sunku", - sakė G.Krukienė.

Farmacininkų etiką reguliuoja ir jų pačių rengtas Vaistų rinkodaros kodeksas, bet ne paslaptis, kad jo nepaisoma. A.Sasnauskas bei J.Kairys sutinka, kad reikėtų pagalvoti ir apie papildomas priemones, leidžiančias išvengti piktnaudžiavimo pacientų laiku bei neteisėtų susitarimų. "Su farmacininkais kalbėsime apie garbingą konkurenciją. Sutinku, kad jų įtaka sveikatos apsaugos sričiai - nenormaliai didelė. Spręsime problemą", - interviu LŽ neseniai žadėjo ministras. Ar panorės spręsti, jei įsigalėjusi tvarka daugeliui paranki? Prieš porą metų "Transparency International" Lietuvos skyrius siūlė priimti detalias gydytojų elgesio taisykles, kurios papildytų Gydytojų etikos kodeksą. Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas tokius siūlymus tuomet įvertino tik kaip dar vieną puolimą prieš medikų bendruomenę, neva norint parodyti, kokie jie blogi.

Iš valstybės kišenės

Medikų ir farmacininkų draugystė pasiekė tokių aukštumų, kad net už klinikiniams tyrimams naudojamus - t. y. mūsų pacientų išbandomus naujus, dar neaprobuotus - medikamentus siekiama apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto. Prieš keletą dienų Vilniaus teritorinė ligonių kasa išplatino pranešimą, kuriuo primenama, kad farmacijos įmonėms ar kitiems užsakovams atliekant klinikinį tyrimą, jo metu skiriami vaistai nekompensuojami iš šio biudžeto, tad gydytojas neturi teisės jų išrašyti kompensuojamųjų vaistų pase. Teigiama, kad PSDF biudžeto išlaidos, patirtos nesilaikant šio reikalavimo, bus vertinamos kaip jam padaryta žala, kuri bus išskaičiuojama iš gydymo įstaigos. Vadovaujantis esamais teisės aktais, klinikinio tyrimo užsakovas turi nemokamai pateikti tiriamuosius vaistinius preparatus ir reikalingas priemones.

Žymės: farmacija , pacientas

Tirdami žmogaus reakciją, mokslininkai pasinaudoja kaubojų dvikovų principais

Tikri ginkluoti Holivudo didvyriai niekada nepralaimi dvikovos, netgi kai priešininkas pirmasis išsitraukia ginklą. Atliktas tyrimas parodė, kad šioje tradicijoje slypi daugiau nei tik filmų magija. Klasikinėje Laukinių Vakarų scenoje blogiukas,...


Veidrodinis atvaizdas gelbėja nuo "fantomiško skausmo"

Veidrodinis atvaizdas gelbėja nuo "fantomiško skausmo"

Ligoniai, turintys amputuotas galūnes dažnai skundžiasi, jog skauda būtent tą kūno dalį kuri jau yra chirurginiu būdu pašalinta. Toks smegenų žaismas dar vadinamas "fantomišku skausmu". Deja, kol kas medikai neturi tikslaus paaiškinimo...


ES ministrai tarsis dėl bakterinių žarnyno infekcijų protrūkio

Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio ministrai antradienį susirinks į neeilinį pasitarimą dėl žmonių gyvybių nusinešusio bakterijų Escherichia coli sukeliamų žarnyno infekcijų protrūkio ir jo pasekmių daržovių bei vaisių augintojams, pirmadienį...


Juokiasi paskutinės, bet gardžiau

Mokslininkai sutinka, kad moterims reikia daugiau smegenų resursų ir laiko, kad suprastų sąmojį, tačiau dėl to labiau užsijuokia.Stanfordo (JAV) universiteto mokslininkai eksperimentuodami išsiaiškino, kad moteris, lyginant su vyrais, reaguojant į...


Uodai gali tapti vakcinos platintojais

Japonijos mokslininkai tikisi, kad kraujasiurbiai uodai, platinantys žmogaus gyvybei pavojingą maliariją, kada nors taps vakcinos nešėjais, kurie gali nemokamai paskiepyti milijonus žmonių. Nauja studija atskleidžia rimtas galimybes šiems...


Sveikatos draudimo fondas kitąmet – 8 proc. mažesnis

Seimas patvirtino Privalomojo sveikatos draudimo fondo kitų metų biudžetą. Fondo išlaidos ir pajamos planuojamos 300 mln. litų mažesnės nei šiais metais. Jos sudarys apie 4 mlrd. litų. Už tokį biudžeto projektą balsavo 76 Seimo nariai,...


JAV valdžia farmacijos milžinei "Pfizer" skyrė 2,3 mlrd. dolerių baudų

Didžiausia pasaulio farmacijos bendrovė "Pfizer" trečiadienį pripažino JAV vyriausybės jai pateiktus kriminalinius kaltinimus ir dėl trylikos jos netinkamai pardavinėtų vaistų sumokės 2,3 milijardus dolerių baudų ir kompensacijų. Vien...


Kai kurie kvapai mažina skausmą, bet tik moterims

Kai kurie kvapai mažina skausmą, bet tik moterims

Malonūs kvapai, kaip rožių ar migdolų, padeda malšinti skausmą, bet panašu, kad jie veikia tik moteris. Kanados Kvebeko universiteto mokslininkų bandyme dalyvavę moterys ir vyrai sakė pajutę palengvėjimą prieš tai pauostę malonų kvapą...


Skyrybas palengvina nuoširdus atsiprašymas

Mokslininkai tikina, kad aršius besiskiriančių porų ginčus lengviausiai gali užglaistyti paprastas atsiprašymas. Pasak šį veiksnį tyrusių JAV mokslininkų, atsiprašius kito žmogaus, skyrybų procesas tampa žymiai lengvesnis: sumažinami finansiniai...


Silikoninė krūtinė jau nebemadinga

Plastinės chirurgijos mada praeina. Vis daugiau merginų ir moterų linkusios atsisakyti chirurgo peilio ir renkasi mažiau pavojingas kosmetines procedūras. Apie tai kalba ir plastikos chirurgai. Anot jų, pastaruoju metu klientų skaičius, kurie...


Organus išsaugos naudojant maisto užšaldymo metodą

Japonijos Hirosimos universiteto mokslininkai, panaudoję maisto užšaldymo technologiją, įrodė, kad įmanoma užšaldyti ląsteles nenaudojant toksiškų preparatų bei neleidžiant susiformuoti audinius pažeidžiantiems ledo kristalams. Jau kelis...


Klausos aparatas, garsą perduodantis kaulais

Mokslui seniai žinoma, jog žmogaus kaulai palyginti gerai perduoda jais sklindantį garsą. Remdamasis šiuo faktu, išradėjas Amiras Abolfathi sugalvojo naujo tipo klausos aparato veikimo principą. Tai - ant danties talpinamas įtaisas, fiksuojantis...


Parkinsono ligai gydyti – naujas metodas

Pirmą kartą Lietuvoje Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) Neurochirurgijos klinikoje pritaikytas naujoviškas gydymo metodas, kuris kokybiškai pakeičia pacientų, sergančių Parkinsono liga, gydymo strategija. Iki šiol Parkinsono ligos...


Kontraceptinei piliulei – 50 metų

Poros per šimtus metų išbandė pačias įvairiausias priemones, turėjusias padėti išvengti nepageidaujamo nėštumo, tokias kaip acte išmirkytos kempinės iš jūros pinčių, granatų vaisių tyrė ir alyvuogių aliejus, nors tokie metodai ne visada būdavo...


Nebėra eilių atlikti sąnarių protezavimą

Net keliose šalies ligoninėse susidėvėjusį sąnarį galima pakeisti dirbtiniu nelaukiant, kaip būdavo anksčiau, net kelerius metus. Pagal dabar galiojančią tvarką pacientas gali pasirinkti ligoninę, kurioje minėtos eilės yra trumpiausios. Nebeliko...


Milijonai – vėjais. Bet kaltų nėra

Milijonai – vėjais. Bet kaltų nėra

Valstybės kontrolė nustatė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu kuriama elektroninė sveikatos informacinė sistema iki šiol neveikia planuota apimtimi, o iš jos kūrimui skirtų 34 mln. Lt per 15 mln. Lt panaudota nerezultatyviai....


Odos vėžį sukelia ir pasikeitęs gyvenimo būdas

Odos vėžį sukelia ir pasikeitęs gyvenimo būdas

Per pastarąjį dešimtmetį du kartus išaugo sergančiųjų melanoma bei kitomis odos vėžio formomis skaičius. Piktybinių odos ligų padažnėjimą ir jaunėjimą lemia pakitę gyvenimo įpročiai bei sąlygos. Pasak gydytojos dermatovenerologės Giedrės...


Kleopatros makiažas saugojo akis nuo infekcijos

Akių makiažas, kurį mėgo egiptiečių karalienė Kleopatra, galėjo turėti ne tik estetinę, bet ir medicininę funkciją, tvirtina mokslininkai. Žurnale "Analytical Chemistry" išspausdintose tyrimo išvadose teigiama, kad šis makiažas padėjo...


Kamieninės ląstelės padėjo sustabdyti diabetą

Kamieninės ląstelės padėjo sustabdyti diabetą

Yra žinoma, kad diabetu sergantys žmonės priklauso nuo insulino ir turi reguliariai leistis šį hormoną. 14 iš 15 jaunų žmonių, kuriems neseniai diagnozuotas diabetas, daugiau nebereikia insulino injekcijų. Tačiau ekspertai įspėja, kad Amerikos...


Cholesterolio kontrolė sumažina mirtingumą

Cholesterolio kontrolė sumažina mirtingumą

"Apsaugok širdį nuo blogojo cholesterolio!", – tokią du mėnesius truksiančią sveikatos profilaktikos akciją Kauno Šilainių, Panevėžio ir Tauragės poliklinikose pradėjo viešoji įstaiga "Medicina practica". Jos metu...


Uždarbis sunkmečiu – ir iš donorystės

Uždarbis sunkmečiu – ir iš donorystės

Sunkmetis žmones verčia uždarbiauti net ir pardavinėjant savo kraują. Nacionalinį kraujo centrą užplūdo donorai. Nuo kovo Nacionalinis kraujo centras (NKC) Vilniuje laikinai nebepriima mokamų donorų ir ima kraują tik iš tų, kurie kraujo duoda...


Vilniaus neįgaliems vaikams – pirmoji Gerumo akcija

Vilniaus neįgaliems vaikams – pirmoji Gerumo akcija

Renginyje dalyvaus įvairios reklamos įstaigos, bankai, draudimo kompanijos. Pensiono auklėtinius sveikins Vilniaus meras Juozas Imbrasas, Savivaldybės Tarybos sekretorius Paulius Paulionis, Socialinių reikalų departamento, pensiono vadovai,...


Pranciškonų pagalbos akciją onkologiniams ligoniams "Vilties bėgimas" transliuos ir televizija

Pranciškonų pagalbos akciją onkologiniams ligoniams "Vilties bėgimas" transliuos ir televizija

Onkologiniai ligoniai ir broliai pranciškonai jau beveik dešimtmetį kartu keliauja ramybės ir supratimo, užuojautos ir meilės kenčiantiems nuo vėžio keliu. Praėjusį ketvirtadienį Klaipėdoje vėl rinkosi "Vilties bėgimo" organizatoriai ir...


Vitaminas D padeda išsaugoti atmintį?

Vitaminas D padeda išsaugoti atmintį?

Vitaminas D itin svarbus vyresnio amžiaus žmonėms, mat didesni jo kiekiai padeda išvengti su amžiumi atsirandančių atminties problemų. Tokią išvadą padarė amerikiečių ir britų mokslininkai iš Mičigano ir Kembridžo universitetų. Jų tyrime dalyvavo...


Su vėžiu kovojama į žmogaus organizmą įterpiant aukso grūdelius

Su vėžiu kovojama į žmogaus organizmą įterpiant aukso grūdelius

Šiaulių ligoninės onkologai sako, kad trys auksiniai trupinukai į ligonio organizmą, tiksliau prie auglio, patalpinami tam, kad geriau būtų matyti , kur "šauti" spinduliais, žudančiais piktybinio naviko ląsteles. Gydymo procese naudojamo...


Romantinės komedijos kenkia meilės santykiams

Romantinės komedijos kenkia meilės santykiams

Edinburge esančio Heriot Watt (HW)universiteto mokslininkai nustatė, kad romantinių komedijų žiūrėjimas iš tiesų gali pakenkti jūsų meilės santykiams, praneša BBC. Pasak mokslininkų, romantinių komedijų žiūrėjimas skatina nerealistiškus lūkesčius...


Dar aštuoni kariūnai tiriami dėl pandeminio gripo

Dar aštuoniems Karo akademijos kariūnams trečiadienį bus atlikti pandeminio gripo viruso identifikavimo testai, trečiadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. Visgi kariūnus prižiūrintys karo medikai sako, kad gripo protrūkis Karo akademijoje...


Sergantiems diabetu pagerės paslaugų prieinamumas

Nuo liepos 1 d. slaugytojų diabetologų teikiamos ambulatorinės paslaugos pirmą kartą bus pradėtos apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF) lėšų. Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio įsakymu patvirtintuose...


Aldona Steponavičiūtė. Pasakyk, iš ko juokiesi...

Vaikai juoktis pradeda būdami trijų–keturių mėnesių – gerokai anksčiau nei ištaria pirmąjį žodį. Suaugusieji žodžių žino be galo daug. Gal todėl jie rečiau juokiasi? "Neturi humoro jausmo", – teisinu pati save, kai...


Radaro įrenginys galvos traumą diagnozuoja skenuodamas žmogaus eiseną

Džordžijos technologijų instituto mokslininkai sukonstravo radaro įrenginį, kuriuo skenuojant asmens eiseną galima tiksliai ir greitai įvertinti, ar žmogus patyrė galvos traumą. Akivaizdu, jog toks daikčiukas praverstų tiek sporto aikštelėse, tiek...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9