Ditel

Ar reikia numatyti vaistininkų atsakomybę už galimas gydymo klaidas?

Svarstoma, ar nevertėtų numatyti vaistininkų atsakomybės už galimas gydymo klaidas, kai įsigaliojus naujai vaistų išrašymo tvarkai, gydytojas recepte gali rašyti tik bendrinį veikliosios medžiagos pavadinimą, o konkretų vaistą pacientas pasirenka vaistinėje.

Tokia iniciatyva iškelta ketvirtadienį vykusiame Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) posėdyje, kuriame su Sveikatos apsaugos ministerijos, gydytojų, pacientų organizacijų atstovais aptarti vaistų skyrimo pakeitimai.

„Pagal naują įsakymą, gydytojui draudžiama siūlyti, kažką rekomenduoti pacientui. Tai tada nuo gydytojo nuimama atsakomybė už paskirtą vaistą. Todėl, kad jis net nežino, kokį vaistą nuėjęs į vaistinę pacientas arba pats išsirinks, arba jam rekomenduos vaistininkas”, – žurnalistams sakė posėdyje dalyvavusi Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos valdybos pirmininkė Vida Žvirblienė.

Pasak Nepriklausomų farmacijos įmonių asociacijos direktorės Elenos Kvedarienės, vaistininkai ne visais atvejais gali parinkti vaistus.

„Vaistininkas pagal savo žinias gali parinkti vaistą, nes yra vaistininko profesinės žinios, iš tikrųjų tą padaryti gali, bet yra įvairių poveikių (…), kurių tikrai, kaip ir paciento ligos, mes negalime žinoti, negalime konkrečiai parinkti pacientui (vaistų – BNS) pagal ligą. Gal būtų iš tiesų geriau, kad būtų pavadinimas. Gal ne visai atvejais”, – žurnalistas teigė E.Kvedarienė.

Ji neigė Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) prezidento Liutauro Labanausko tvirtinimus, kad vaistinės pirkėjams įperša ne pigiausius, o tuos medikamentus, kurių nori vaistinės. LGS vadovo teigimu, nauja receptų vaistų išrašymo tvarka yra komercinė.

„Struktūra, kuri pardavinėja vaistus, kuri gamina vaistus, didmenininkai – jie visi suinteresuoti uždirbti, ir dabartinis įsakymas leidžia uždirbti, kadangi vaistinė ką nori, tą parduota”, – tikino jis.

E.Kvedarienė atkreipė dėmesį, kad vaistinėse yra monitoriai, kuriuose parodoma visa grupė vaistų, kuri reikalinga žmogui, ir pirmiausia rodomas pigiausias vaistas yra pigiausias. Be to, anot jos, vaistininkai atsižvelgia, kokį vaistą pacientas jau vartojo (tokia informacija yra vaistų pase) ir į paciento norus.

SRK vadovas Antanas Matulas tvirtino susidaręs įspūdį, kad nauja vaistų išrašymo tvarka yra perspektyvi, bet tobulintina.

„Pirmiausia reikia leisti gydytojui būti gydytoju, reikia leisti gydytojui realizuoti savo patirtį”, – po komiteto posėdžio žurnalistams sakė A.Matulas.

Jo teigimu, savo rekomendacijas komitetas pateiks rugsėjį.

Sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė įsitikinusi, kad nauja vaistų išrašymo tvarka yra viena iš priemonių, padedančių mažinti vaistų kainas. Ji taip pat aiškino, kad reikia leisti daugiau sprendimų daryti pacientams.

Jos žodžiais, gydytojas privalo supažindinti su tyrimo ir gydymo planu bei galimomis alternatyvomis, o rinktis turi pacientas.

„Aš nematau čia jokios kolizijos ir konflikto atsakomybėse ir funkcijų delegavime pačiam spręsti. Mes labai inicijuojame, kad tikrai pacientas dalyvautų gydymo procese ir būtų atsakingas už savo tam tikrus pasirinkimus. Laisvę rinktis atėjo žmogui laikas suteikti”, – dėstė viceministrė.

Birželį pradėjo galioti sveikatos apsaugos ministro nustatyta nauja naują receptų išdavimo tvarka. Pagal ją, gydytojas, skirdamas vaistus, recepte gali rašyti tik bendrinį veikliosios medžiagos pavadinimą, o konkretų vaistą pacientas pasirenka vaistinėje. Gydytojui draudžiama bet kokia forma skatinti ligonį pasirinkti konkretaus pavadinimo medikamentą.

Seimo opozicija ir Lietuvos gydytojų sąjunga kritikavo šią tvarką, tvirtindami, kad iš gydytojo atimta galimybė gydyti pacientą.

TAIP PAT SKAITYKITE