Gudručio vaistinė

Stiprioji lytis kaustoma prostatos vėžio baimės

Europos urologų asociacija skelbia, kad rugsėjis prostatos vėžio mėnuo, todėl reikia tikrintis sveikatą. Tačiau Lietuvos urologai sunerimę dėl dažnėjančių susirgimų tikina, kad vyrai nuolat turi būti budrūs, o ne tik rugsėjo mėnesį.

Pusė tikrintų serga

„Iš 400 šiais metais vyrams padarytų prostatos biopsijų, beveik pusė buvo su teigiamu tyrimo rezultatu — prostatos vėžys”, — sakė Šiaulių apskrities ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas Tonaras Bekeris.

Lietuvoje priešinės liaukos vėžys pirmauja tarp vyrų onkologinių ligų. Urologas pabrėžė, kad šios ligos rizika išauga vyrui sulaukus 40-45 metų. Vienas didžiausias rizikos faktorių yra paveldimumas, jei sirgo tėvas ar senelis, vyrai privalo atidžiau stebėti savo sveikatą.

„Pirmųjų stadijų, dar neišplitęs prostatos vėžys aptinkamas profilaktinio sveikatos tikrinimo metu ar tiriant vyrą dėl kitokios ligos, tačiau ypatingais simptomais liga nepasireiškia, sunku stebėti ir medikui, ir pačiam vyrui”, — sakė gydytojas.

Pasak T. Bekerio, vyrams nuo 50 metų amžiaus kartą per metus atliekamas tyrimas — išmatuojamas prostatos specifinio antigeno kiekis kraujyje. Šis tyrimas leidžia anksti įtarti prostatos piktybinės ligos pradžią ir laiku pradėti gydymą. Dėl tyrimo reikia kreiptis į šeimos gydytoją.

Baimės akys didelės

„Ankstyvoje stadijoje nustatyta liga ir gydoma lengviau, nereikia imtis radikalių būdų, tačiau pirmosios stadijos ilgai nesitęsia”, — sakė gydytojas T. Bekeris, ir pabrėžė, kad gydymo būdai parenkami kiekvienam pacientui individualiai.

Gydytojas pataria vyrams, dažniau apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, kuris poreikiui esant išrašys siuntimą pas urologą, kur bus atlikti įvairūs tyrimai, gali užtekti vidinio prostatos ištyrimo: tiesiosios žarnos pirštu.

„Baimę ir drovumą jau laikas pamiršti. Baimė — natūralus jausmas, bet negalima leisti emocijoms valdyti. Tyrimai neskausmingi ir greiti. Pokalbiai su pacientu individualūs, paruošiame palaipsniui, kad būtų viskas aišku”, — sakė T. Bekeris.

Gydytojas nusišypsojo, jeigu jam pačiam, 30 metų darbo stažą turinčiam chirurgui, tektų gultis ant chirurginio stalo operacijai, tikina, kad lygiai taip pat bijotų.

Paskaičiavo, kad per penketą metų padarę apie porą tūkstančių prostatos operacijų, tik vienas pacientas kategoriškai atsisakė operacijos operacinėje. Baimė buvo per didelė.

Gydymas — parenkamas individualiai

Prostatos vėžys gydomas įvairiais būdais. Tinkamiausias gydymo būdas nustatomas pagal ligos piktybiškumo fazę, augimo ir plitimo greitį diagnozavimo metu. Gydymas parenkamas kiekvienam ligoniui individualiai, pasirinkimas priklauso nuo priešinės liaukos vėžio stadijos, bendros ligonio būklės.

Pasak urologo, parenkant gydymą turėtų būti atsižvelgiama į ligonio poreikius ir pageidavimus. Prostatos vėžys gydomas prostatos pašalinimu. Šis gydymas yra taikomas jeigu vėžys yra aptiktas anksti ir nėra išplitęs. Vis dažniau prieš operaciją naudojama hormonų terapija prostatos dydžiui sumažinti.

Gydytojas T. Bekeris sakė, kad gydymui pasirenkami įvairūs terapijos metodai: išorinė spindulinė terapija, chemoterapija, hormonų terapija, sėklidžių pašalinimas.

„Sėklidėse ir antinksčiuose gaminami vyriški lytiniai hormonai, pašalinus sėklides sumažėja šių hormonų kiekis kraujyje, taip pat sulėtėja ir prostatos vėžio augimas”, — pasakojo gydytojas.

Medikai vyrams primena, kad 70-80 procentų pacientų, kuriems anksti diagnozuotas prostatos vėžys, po gydymo išgyvena daugiau kaip 10 metų.

Rekomenduojama atkreipti dėmesį į šiuos simptomus:

” Dažnas poreikis šlapintis, ypač naktį;

” Reikia pastangų pradėti šlapintis, o besišlapinant tenka sustoti ir vėl pradėti;

” Šlapimas teka lėtai arba varva;

” Noras šlapintis užeina staiga;

” Pasišlapinus lieka jausmas, kad šlapimo puslė pilnai neišsituštino;

” Šlapinantis skauda;

” Impotencija, sutrikusi erekcijos pradžia arba jos palaikymas;

” Kaulų, raumenų skausmas arba sustingimas apatinėje nugaros dalyje, stubure ir klubuose.

Natalija KONDROTIENĖ

TAIP PAT SKAITYKITE