REXSAN

Pratimai pagal spalvą

Pratimai pagal spalvą

Po stažuotės už Atlanto į gimtinę grįžęs sporto medicinos gydytojas – reabilitologas įspėja: „aklos“ pastangos naudos gali neduoti.

Žinomam sporto medicinos gydytojui – reabilitologui Arvydui Galentui žmogaus kūno raumenų sistemos paslapčių nėra. Specialistas puikiai žino kiekvieno raumens funkcinę paskirtį, ypatumus, galimas bėdas.

„Raumenys mums padeda judėti. Svarbu, kad jie būtų ne tik stiprūs, bet ir subalansuoti, atitiktų vieni kitus. Jeigu žmogus treniruos tik krūtinės raumenis, o nugaros raumenis pamirš, netrukus vaikščios susikūprinęs“,- įspėja A. Galentas.

Dažnas nugaros, sąnarių skausmų kaltininkas būna nusilpęs raumuo. Gydytojas  reabilitologas sako, kad būtų sunku pervertinti fizinių pratimų, kineziterapijos reikšmę žmogaus sveikatai, savijautai.

Treniruoja ne tą

Mokslas į priekį šuoliuoja septynmyliais žingsniais. Ir medicinos srityje permainos, palyginti su praėjusiomis vos keliomis dešimtimis metų, didžiulės. Išrandami nauji įrengimai, aparatai, plečiasi diagnostikos galimybės, atsiranda naujos metodikos, medikamentai.

Raumenų testavimo aparatūra „Biodex“, su kuria gydytojui A. Galentui neseniai teko dirbti stažuotės metu Niujorke, Manhatano ligoninės reabilitacijos skyriuje, – vienas iš naujausių medicinos išradimų. Tokios medicininės įrangos Lietuvoje dar labai nedaug. Viena jų yra Abromiškių reabilitacijos ligoninėje. Su ja dabar ir dirba gydytojas A. Galentas.

„Į sveikatinimo klubus ateinantys žmonės dažniausiai dirba „aklai“. Nors teoriškai ir žinoma, kaip raumenį veikia vieni ar kiti pratimai, akivaizdžiai nematoma, kokį raumenį, kokiu momentu ir kiek reikia mankštinti. Ir neretai pasitaiko, kad pasirenka ne tą treniruočių programą. Todėl ir girdime: pratimai, mankšta naudos nedavė, tik dar blogiau padarė“, – kalba gydytojas.

Parodo akivaizdžiai

Raumenų testavimas aparatais „Back Check“ ir „Biodex“ akivaizdžiai parodo, kuris žmogaus raumuo gerai išvystytas, kuris vidutiniškai, o kurį būtina pradėti mankštinti, nes yra visai nusilpęs.

„Ištyrus aparatu parodoma žmogaus raumenų būklė, galiausiai ant popieriaus lapo jie pažymimi keliomis spalvomis. Ten, kur matyti raudona spalva, – raumenys patys silpniausi. Žalia spalva rodo stiprius raumenis, o geltona – vidutiniškus. Turint tokią aiškią schemą, galima skirti pačias veiksmingiausias procedūras, pratimus, ir, paskyrus tinkamą mankštą, rezultatai bus akivaizdūs“, – tikina A. Galentas.

Aparatai atlieka ir judesio tyrimus, parodo raumens darbą judesio metu, leidžia palyginti vienos kojos raumens darbą su kitos kojos raumeniu.

Gydytojas pabrėžia, kad nuolatinių, tikslingų, sistemingų mankštos pratimų, nukreiptų į reikiamą raumenų grupę, nepakeis jokie medikamentai. Žmonės tai vis labiau supranta ir skuba į sveikatinimo klubus, mankštinasi. „Svarbiausia, mankštinti silpnesnius raumenis, kuriems labiausiai to reikia“, – primena gydytojas.

„Vadovaujantis tyrimų rezultatais ir paskyrus atitinkamą mankštą, rezultatai bus akivaizdūs“

Raumenų būklę svarbu žinoti ir sportininkams.

„Atrodo, teisingai, tikslingai bei sistemingai treniruojasi, bet patiria traumas. Atlikus raumenų testavimą „Biodex“ aparatu, paaiškėja, kad reikia treniruoti tam tikros pusės raumenį tam, kad abiejų pusių raumenys būtų balansuoti. Reikia pabrėžti, kad šiuo atveju gydytojas turi galimybę sekti visą reabilitacijos proceso eigą, atlikdamas pakartotinius kontrolinius testavimus. Jų dėka matomas reabilitacijos proceso efektyvumas“, – sako gydytojas reabilitologas.

Gydymas judesiu plinta

Būdamas stažuotėje A. Galentas atkreipė dėmesį, kad Niujorko Manhatano ligoninėje gausu įvairios modernios aparatūros, tačiau ne visa efektyviai panaudojama.

„Kaip ir Lietuvoje ligonių kasa iš sveikatos draudimo lėšų apmoka ne visus tyrimus ir medikamentus, taip ir JAV. Modernūs šiuolaikiški aparatai dažnai yra privačiose klinikose, tyrimai yra brangūs, sveikatos draudimas dengia ne visas tyrimų išlaidas“, – pasakoja gydytojas.

Pastaruoju metu daugelyje šalių gydymas judėjimu, mankšta vis populiarėja, kadangi neinfekcinės sąnarių ligos pasiekė epideminį lygį. Viena svarbiausių to priežasčių – pasyvus gyvenimo būdas ir fizinio aktyvumo stoka. Sveikatos mokymo ir ligų profilaktikos centras primena, kad ir finansiškai gerokai pigiau yra sudaryti sąlygas žmogui nesirgti nei susirgusį gydyti.

Nereikėtų pamiršti taiklios sentencijos: nė vienas vaistas negali pakeisti fizinio aktyvumo, o tinkamai taikomas fizinis aktyvumas gali pakeisti dalį vaistų!

TAIP PAT SKAITYKITE