Nobel biocare

Po bičių atakos gelbsti adrenalino injekcija

Bičių spiečiaus ataka 43 metų Šakių rajono gyventojui Romui Karušiui vos nesibaigė mirtimi. Kai vyras ketino taisyti kaminą, jį stipriai sugėlė jo namo tarpsienyje įsikūrusios bitės. Vandens čiurkšle baidydami bites, auką gelbėjo ugniagesiai, o reanimacijoje gaivino medikai.

Stori drabužiai negelbėjo

Medikams R.Karušis teisinosi, kad prieš lipdamas ant stogo sumanė išvaikyti bičių spiečių, įsikūrusį antro namo aukšto tarpsienyje. Ruošdamasis susidūrimui su vabzdžiais, jis gerai apsirengė – dvejas kelnes ir megztinius, užsivilko striukę su gobtuvu, įsispyrė į aulinius batus. Užsimovė pirštines, o veidą paslėpė po užuolaidos skiaute. Tačiau tai jo neišgelbėjo.

Bitės ėmė lįsti pro atvirus pirštinių galus, gelti rankas. Vyras pasileido bėgti. Įniršę vabzdžiai puolė jį vytis. Netrukus Romas pajuto silpnumą, išbalo, jam pradėjo tekėti seilės, jis susmuko ir prarado sąmonę. Į kaimą iškviesti medikai negalėjo net prisiartinti prie nukentėjėlio. Nuo jo niekaip neatstojo suerzinti vabzdžiai. Į pagalbą teko kviestis ugniagesius. Vyrai vandens čiurkšle išbaidė spiečių, o R.Karušis atsidūrė Šakių ligoninės Reanimacijos skyriuje.

Pajunta deginamą skausmą

Manoma, kad žmogui mirtinas kiekis – apie 0,2 gramo bičių nuodų. Tiek jų suleistų sugėlusios maždaug 500 bičių. Tačiau mirti galima ir nuo kelių bičių įgėlimų. Tai priklauso nuo žmogaus organizmo individualių savybių. Įgėlus bitei dažniausiai iš pradžių juntamas deginamas skausmas, patinimas.

Įkandimo vieta būna paraudusi. Patinimas būna didesnis, jei bitė įgelia į veidą, lūpas, kaklą. „Bendri apsinuodijimo reiškiniai priklauso nuo įgėlimo skaičiaus. Dažniausiai krečia šaltkrėtis, pakyla kūno temperatūra, svaigsta galva, pykina. Smarkiau apsinuodijus netenkama ir sąmonės”, – aiškino Vilniaus miesto greitosios medicinos pagalbos stoties gydytoja Nijolė Dmitrijevienė.

Gali ištikti koma

Gydytoja teigė, kad tik apie 10 procentų žmonių yra alergiški bičių įkandimui. Jų reakcija į bitės įkandimą – audringesnė. Patinimas būna intensyvesnis, atsiranda į sudilginimą panašių bėrimų, apima nerimas, baimė, gali ūžti ausyse, pykinti. Žmogus gali pradėti vemti, jam gali imti kristi kraujospūdis, darytis sunku kvėpuoti, sutrikti sąmonė. Nesuteikus žmogui pagalbos, jis gali mirti. Tokio pobūdžio organizmo reakcija įkandus bitei vadinama anafilaksiniu šoku.

Dažniausiai anafilaksinis šokas gresia tiems, kurie yra alergiški žiedadulkėms, kačių, šunų plaukams, kai kuriems maisto produktams: žuviai, riešutams ar vaisiams. Anafilaksinis šokas, būsena, kai sutrinka visos organizmo funkcijos, dažniausiai prasideda netikėtai, po keleto minučių įgėlus bitei. Kuo anksčiau atsiranda pirmųjų simptomų, tuo audringesnė ir grėsmingesnė būna reakcija.

„Dažniausiai atsiranda bronchų spazmų, gerklų patinimas. Todėl žmogus pradeda dusti, kvėpavimas sustoja, ima mėlynuoti oda. Sumažėjus arteriniam kraujospūdžiui ištinka koma. Laiku nesuteikus pagalbos nukentėjusįjį ištinka mirtis”, – aiškino gydytoja N.Dmitrijevienė. Anafilaksinio šoko ištiktą žmogų gali išgelbėti tik adrenalino injekcija.

Bitininkai įgyja imunitetą

Kodėl vieniems asmenims ir nuo pavienių bičių įgėlimų atsiranda apsinuodijimo reiškinių, o kitiems nieko neįvyksta net nuo didesnio bičių įgėlimų skaičiaus? Tai galima paaiškinti tuo, kad žmogaus organizmas nevienodai jautrus bičių nuodams: jautresnės bičių nuodams yra moterys, vaikai ir pagyvenusio amžiaus žmonės.

Pavojingiausios įgėlimo vietos yra kaklas, ypač jo šoninės ir priekinė dalys, taip pat viršutinė akies voko sritis. Todėl šias kūno dalis ir veidą reikia labiausiai saugoti nuo bičių įgėlimo.

Tačiau yra žmonių, kurių organizmas greitai pripranta prie bičių nuodų ir silpnai arba visai nereaguoja į juos. Žmonių, kurie ilgai dirba su bitėmis, organizmas beveik visai nereaguoja į bičių įgėlimus, ir tai nekenkia jų organizmui. Pastebėta, kad kai kurie bitininkai ištveria net tūkstančio bičių įgėlimus nepatirdami jokių apsinuodijimo požymių. Tai galima paaiškinti imunitetu arba atsparumu bičių nuodams.

Vilioja ryškios spalvos

Jautrūs bičių nuodams žmonės turėtų nesilankyti ten, kur gausu bičių – arti avilių, soduose, pievose, kur yra nemažai žydinčių augalų. Namuose, verandose nepalikti vaisių arba saldumynų, pritraukiančių bites ir vapsvas. Gamtoje nedėvėti ryškių drabužių: gėlėtų palaidinių, marškinių, suknelių, nes ryškios spalvos vilioja bites.

Taip pat šie žmonės turi vengti kvepalų ir kvapių medžiagų bei kosmetikos priemonių. Jeigu apie jus vis tiek pradėtų suktis bitė ar vapsva, negalima jos baidyti – geriausia sustingti. Važiuojant automobiliu negalima atidaryti langų. Nustačius jautrumą bičių nuodams, visada būtina turėti vaistų.

Į Lietuvą, greičiausiai dėl mažos paklausos, kol kas dar neįvežami visame pasaulyje paplitę paketėliai su parengta sušvirkšti adrenalino doze bei antihistamininiais vaistais.

TAIP PAT SKAITYKITE