Nobel biocare

Nutukimas plinta kaip epidemija

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei 1,7 milijardo pasaulio žmonių turi antsvorio. Daugiausia nutukusių žmonių yra Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur kas trečias amerikietis kenčia nešiodamas nereikalingus kilogramus.

JAV Nacionalinės sveikatos ir mitybos tyrimų duomenimis, kasmet nutukusiųjų padaugėja vienu procentu. Teoriškai tai reikštų, kad dar po poros šimtų metų absoliučiai visi, t. y. 100% amerikiečių būtų nutukę.

Europoje situacija irgi sudėtinga. Anglijos sveikatos departamento duomenimis, 34% 16-64 metų amžiaus moterų ir 45% to paties amžiaus vyrų kenčia nuo antsvorio.

Europoje nutukimo problema ypač aktuali Pietų ir Rytų Europos šalims, kur net 40% gyventojų kenčia nuo nutukimo. Lietuvoje antsvorį turi 42% vyrų ir 32% moterų. Net 17% Lietuvos moterų ir 11% vyrų yra nutukę.

Nutukimas yra rimta problema ne tik išsivysčiusiose šalyse. Šiame tūkstantmetyje Kinijoje moterų, turinčių antsvorį, padvigubėjo, o vyrų – patrigubėjo. Egipte tiek pat sergančiųjų cukriniu diabetu, kiek ir JAV. Visuose visuomenės sluoksniuose Meksikoje taip pat daugėja nutukusiųjų ir sergančiųjų diabetu. Kenčiančiųjų nuo antsvorio daugėja net ir pačiose vargingiausiose pasaulio šalyse. Nutukimas kaip epidemija iš JAV plinta po visą pasaulį.

Jį dažniausiai sąlygoja netinkami mitybos įpročiai ir pasyvus gyvenimo būdas. Kai su maistu gaunama energija viršija poreikius, tai yra jos gaunama daugiau, nei išeikvojama, jos perteklius kaupiasi organizmo riebaliniame audinyje.

Nutukimą gali lemti daugybė priežasčių: genetinių, fiziologinių, psichologinių bei netinkamas gyvenimo būdas.

Tyrimų duomenimis, apie 70% nutukusių žmonių vienas iš tėvų yra nutukęs. Genetinis nutukimo perdavimas kol kas tiksliai neištirtas. Gali būti, kad nutukimui turi įtakos keletas genų, kurie yra svarbūs energijos įsisavinimui ir panaudojimui.

Kūno masė taip pat didėja senstant, kai su amžiumi lėtėja medžiagų apykaita. Be to, moterų kūno masės indeksas didėja proporcingai gimdymų skaičiui. Pati didžiausia problema – per didelis riebalų, ypač gyvulinės kilmės, kiekis maiste. Kita labai svarbi priežastis – mažas fizinis aktyvumas.

Apskaičiuota, jog jei moterys juda nedaug, joms 7 kartus dažniau gresia nutukimas, o vyrams – 4. Žmogaus nuotaika ir psichinė sveikata taip pat turi didžiulės įtakos maitinimosi įpročiams.

Daugelis žmonių pradeda daugiau valgyti esant stresinei situacijai, jausdamiesi vieniši arba tokiu būdu stengdamiesi pakelti sau nuotaiką. Blogiausia yra tai, jog tokie priepuoliai vyksta vakarais, nes dieną žmonės pernelyg užsiėmę, kad galėtų skirti laiko ir dėmesio sau, savo sveikatai, o vakare stengiasi atsikratyti tos susikaupusios įtampos be saiko valgydami.

Be to, tuo metu medžiagų apykaita jau būna sulėtėjusi, ir tai dar labiau skatina svorio kaupimąsi. Taip pat apkraunamas skrandis, kepenys ir visą dieną įtemptai dirbęs žmogus naktį negali visavertiškai pailsėti. Linkę persivalgyti žmonės dažniausiai neigia, jog valgo be saiko, nes nesąmoningai gėdijasi dėl savikontrolės trūkumo.

Nutukimas turi būti gydomas kaip lėtinė liga, todėl nereikalingų kilogramų šalinimas yra ilgas, sunkus ir didžiulių valios pastangų reikalaujantis darbas. Greitai jų atsikračius, naujas normalus svoris išlaikomas labai trumpai, nes dėl psichologinių ir fiziologinių priežasčių vėl greitai jo priauga. Taisyklinga mityba turėtų tapti ne trumpalaike gydymosi priemone, bet nuolatiniu gyvenimo būdu.

Nėra vienodų žmonių. Vieni jų mažai valgo, bet nutunka; kiti – daug, tačiau nestorėja. Kai kurių žmonių svoris per mažas, ir net suvartodami labai daug kalorijų, jie negali jo priaugti. Taip yra todėl, kad sutrikusi jų medžiagų apykaita, ir maistas pašalinamas iš organizmo nepasisavintas.

Tokie žmonės turi tiek labai mažą reibalinį sluoksnį, tiek labai menką raumeninę masę. Kita, jau su nereikalingu svoriu susijusi problema yra ta, kad daug žmonių turi tuštinimosi sutrikimų. Išvalius žarnyną, netenkama nuo poros iki dešimties kilogramų svorio. Dabar žarnyno valymas yra gana populiarus, tačiau iš esmės problemos jis neišsprendžia. Čia nei medicininė intervencija daug svarbesnis paties žmogaus nusiteikimas mažinti kūno svorį ir aktyvus dalyvavimas.

Svarbiausias dalykas nutukimui gydyti yra taisyklinga ir subalansuota mityba bei fizinis aktyvumas. Nė vienas populiaresnio moterų žurnalo numeris neapseina kas mėnesį savo skaitytojams nepateikęs vienos ar kelių dietų. Tačiau jos labai retai duoda ilgalaikį efektą. Iš esmės dietos dažniausiai priklauso nuo mados ir su moksliniais dietologijos principais turi mažai ką bendro.

Didžiausią įtaką skaitytojams daro žymių žmonių vardai, kurie neva laikėsi ar laikosi tos dietos. Be to, žmonės, išgirdę žodį dieta, dažniausiai sieja ją su visišku badavimu, o tai labai toli nuo teisybės.

Geriausia tokiu atveju prašyti dietologo ar profesionalaus kultūristo pagalbos, nes kaip atsikratyti nereikalingų kilogramų niekas geriau už šiuos žmones nežino. Jie turi tiek teorinių, tiek praktinių žinių, nes patys yra tą darę dešimtį ar net kelias dešimtis kartų. Tačiau, jei nutukimas atsirado dėl kitų ligų, pirmiausia reikia gydyti pirminę ligą.

Andrius Pauliukevičius

TAIP PAT SKAITYKITE