REXSAN

Minkštą fotelį reikia keisti judėjimu

Po stuburo traumų, operacijų ar atsiradus skausmams stabilizuoti stuburą ir sutvirtinti jį laikančius raumenis padeda speciali mankšta. Šiaulių reabilitacijos centro kineziterapijos specialistas Vitalijus Savenkovas sako, kad minkštą fotelį reikia iškeisti į judėjimą.

Stuburas — kūną laikanti ašis

Šiaulių reabilitacijos centre prieš keletą mėnesių pacientams po stuburo traumų, stuburo išvaržų operacijų, kenčiantiems dėl nugaros skausmų pradėta taikyti stuburo stabilizavimo programa.

Ją programą ruošęs kineziterapeutas Vitalijus pasakoja, kad žmonių, kenčiančių nugaros skausmus daugėja, o jų amžius jaunėja. Tai lemia nejudrus gyvenimo būdas, netaisyklinga laikysena ir nepatogi ilgalaikė padėtis darbo vietoje ar netaisyklinga ir nevisavertė mityba.

„Pats išbandžiau, metodika puikiai veikia. Ši stuburo mankšta skiriasi nuo kitų ne tik savo trukme — valanda dešimt minučių — bet ir pratimais. Jie daromi lėtai, maža amplitude. Tai giliuosius stuburą laikančius raumenis įtraukia į darbą. Mankštos esmė — sutvirtinti visus, stuburą laikančius, raumenis”, — pasakojo kineziterapeutas.

Pasak specialisto, juosmeninė kūno dalis — kūno centras, atsakinga už pusiausvyrą, laikyseną. Stiprinami raumenys ne jėgos, o ištvermės pratimais. Ištvermingas raumuo tarnaus ilgiau.

Mankštintis pataria įvairaus amžiaus žmonėms, mankšta svarbi ir paaugliams, kurių kūnas formuojasi ir sustiprinti raumenys neleis iškrypti stuburui ir išvengti negalavimų ateityje.

Sunki tik pradžia

V. Savenkovas tikina, kad sunku tik pirmuosiuose užsiėmimuose, kol pripranta sportuojančiojo kūnas. Svarbu išmokyti žmones taisyklingai mankštintis, pamokyti, kad treniruotes tęstų ir namuose. Atkreipiamas dėmesys į tai, kaip reikėtų teisingai elgtis darbe, automobilyje, sėdėti, miegoti, ilsėtis, dirbti.

„Jei tik išmokysime pratimus, naudos didelės nebus — svarbu išmokyti taisyklingų kūno padėčių. Ne visi mokame teisingai atsipalaiduoti. Čia pasimankština, o namie sudrimba į fotelius, susikūprina. Kad dingtų nugaros skausmas, neužtenka vien mankštos, reikia pakeisti gyvenimo būdą”, — sakė kineziterapeutas.

Daugelis žmonių mano, kad yra fiziškai aktyvūs: giriasi, kad dirba sode, namų ruošos ar ūkio darbus, tačiau tai klaidingas aktyvaus gyvenimo įsivaizdavimas. Aktyvus gyvenimo būdas, specialisto žodžiais, yra plaukimas, nuolatinė mankšta, judėjimas.

Natalija KONDROTIENĖ

TAIP PAT SKAITYKITE