Nobel biocare

Kosulys – įvairių ligų pranašas

Kosulys – ankstyvas simptomas daugelio ligų, negydomos jos progresuoja. Nors daugelis mano, kad kosulį sukelia tik peršalimo ligos, virusinė infekcija, tačiau reikėtų žinoti, jog ilgą laiką kosulio kamuojami žmonės gali sirgti ir sunkesnėmis ligomis. Jei atsirado varginantis kosulys – skauda krūtinę, trūksta oro, jeigu kosėjama ilgiau nei dvi savaites ir paskui kankina greitesnis, triukšmingas kvėpavimas, gali būti labai rimta patologija. Kosulys gali būti plaučių uždegimo, širdies ir kraujagyslių ligų, auglių, infekcijų ar net plaučių, bronchų vėžio pranašas.

Apsauginė reakcija

Kosulys yra vienas iš ligos simptomų, tai apsauginė reakcija, kai dirginami kvėpavimo takai. Kosulį gali sukelti daugelis priežasčių. Tai gali būti laikinas dirginimas, kai patenka dulkių, tabako dūmų ar tiesiog užspringus, o ilgalaikį ir sunkų kosulį dažniausiai sukelia kvėpavimo takų uždegimas. Kai žmogus nieko neatkosėja, tai vadinama neproduktyviuoju, arba sausuoju, kosuliu.

Pasak gydytojos Violetos Talaikienės, kosėjant žmogus gauna signalą, kad yra svetimkūnis, tad refleksinis susitraukimas gali jį pašalinti. Tačiau galima kosėti ir dėl įvairių ligų. „Viena dažniausių – gerklės uždegimas. Tada kosėjant peršti gerklė, ji yra dirginama. Kosulys gali būti ir balso stygų uždegimo reakcija, dar kitaip vadinama laringitu. Tokiu atveju jis būna žemo tembro ir yra itin pavojingas vaikams, – tikino gydytoja. – Jeigu kosulys skausmingas, diegimas jaučiamas už krūtinkaulio, tai yra trachėjos uždegimo požymis”.

Bronchitui būdingas sausas, be skreplių, priepuoliais užeinantis neproduktyvus kosulys. Ūminiam bronchitui būdingas vidutinio intensyvumo kosulys, iš pradžių sausas, vėliau drėgnesnis, skreplių atkosėjama nelabai gausiai, o lėtiniam bronchitui taip pat būdingas kosulys ir gausesnis, bet retesnis skrepliavimas. Kosulys gali būti įvairus, tad tik specialistai gali nustatyti tikrąją jo priežastį.
Jeigu kosulys virusinės ar bakterinės kilmės, žmogus karščiuoja, svarbu, kad tai nebūtų perduodama aplinkiniams. Tokiu atveju reikėtų vengti žmonių susibūrimų. Jeigu to padaryti nepavyksta, svarbu bent jau užsidengti servetėle burną ir nosį čiaudint ar kosėjant. Taip pat reikėtų pasistengti, kad išskyrų nepatektų ant rankų, jas dažnai reikia plauti.

Kaip palengvinti kosulį?

Kai kankina sausas kosulys, reikėtų drėkinti gleivinę, tad ligonis turėtų vartoti daug skysčių. „Tai turėtų būti šilti skysčiai, žolelių nuovirai, arbatos. Puikiai tinka atsikosėjimą skatinančios arbatos, čiobrelių nuoviras. Nereikia pamiršti ir inhaliacijų. Jos turėtų būti daromos su soda ar jūros druskos vandeniu. Į vieną litrą vandens reikėtų įberti arbatinį šaukštelį sodos. Šiai procedūrai tinka ir eteriniai aliejai, jie dezinfekuoja kvėpavimo takus. Eukaliptų, mėtų ar spygliuočių eterinio aliejaus inhaliacijos turėtų būti atliekamos du kartus per dieną, – patarė gydytoja V.Talaikienė.

Svarbu nepamiršti, kad atliekant inhaliacijas vaikui, būtinas atsargumas. Užvirinus vandenį puodą būtinai nukelti nuo viryklės ir nepalikti vaiko vieno, leisti jam kvėpuoti garais laikant mažylį ant rankų”. Kylantys garai skystina skreplius, todėl lengviau atsikosėti. Procedūros trukmė turėtų būti 3 ar 5 minutės.

Kovoti su kosuliu padeda ir karšto vandens vonelės kojoms. Kojas reikėtų įmerkti į vandenį iki pusės blauzdų, o jeigu norima sustiprinti poveikį, į vandenį galima įpilti druskos (2–3 valgomieji šaukštai kibirui vandens). Po procedūros kojas reikėtų nuplauti švariu vandeniu, nušluostyti ir patariama apsiauti šiltomis, natūralaus pluošto kojinėmis. Rekomenduojama kojų vonelės trukmė – 10-20 minučių. Svarbu tinkamas dienos režimas, reikia rasti laiko ir pailsėti.

Jeigu kosulys stiprėja, tik šiltos arbatos, kojų vonelės nepadės, tad būtina vartoti tinkamus vaistus. Vaistinėse galima įsigyti ir žolinių, ir cheminių preparatų. „Kosuliui mažinti tinka gebenių preparatai. Yra įvairių vaistų, lengvinančių atsikosėjimą, kosulį slopina specialūs sirupai, tabletės, – apie vaistų įvairovę kalbėjo V.Talaikienė. – Jei kosulys nemažėja, jis trunka ilgiau nei savaitę, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją”.

Svarbu kreiptis į specialistus

Visų lėtinių ligų, kurių metu vargina kosulys, atvejais į gydymo įstaigą kreiptis yra būtina, nes labai svarbu gydyti ne simptomą – kosulį, o jį sukėlusią priežastį – pagrindinę ligą. Būtina kreiptis į medikus pakitus kosulio pobūdžiui, jei jis dažnesnis, daugiau skreplių, jų spalva pasikeitė. Į gydytojus būtina kreiptis ir tada, kai kosulys vargina vaikus iki dvejų metų.

„Ypač pavojingas vadinamasis „lojantis”, laringitinis kosulys, būdingiausias būtent vaikams. Tėvai privalo žinoti, kad, vaikui pradėjus šitaip kosėti, negalima laukti nė minutės – reikia kuo skubiau kreiptis į gydytojus, nes delsimas gali sukelti komplikacijų. Jeigu manote, kad vaikui prasidėjo laringitas, reikėtų skubiai kviesti greitąją pagalbą. Kol ji atvažiuos, daryti inhaliacijas arba užsidaryti su vaiku vonioje, paleisti karštą vandenį, kad patalpa prisipildytų garų ir jam būtų lengviau kvėpuoti”, – tikino V.Talaikienė.

Pasitarti su gydytoju siūloma, jeigu kosulys kankina ilgiau nei savaitę ar dvi, serga mažas vaikas. Svarbu pasikonsultuoti su specialistais, jeigu kosulys atsiranda po dusulio epizodo, pagreitėja kvėpavimas, jis yra triukšmingas. Medicinos darbuotojai ieškos kosulį sukėlusios priežasties. Jeigu tai nėra virusinės, bakterinės kilmės kosulys, atliekami krūtinės ląstos rentgenologinis arba skreplių tyrimai.

Dažnai vien iš kosulio negalima spręsti, kokia liga žmogus serga. Kosulys gali būti ir alerginės reakcijos pasekmė, bronchinė astma pasižymi ilgalaikiu sausu kosuliu. Jis gali reikšti ir kirmėlines invazijas ar net plaučių, bronchų vėžį. Kosulys su dusuliu tarsi rodo, kad žmogus gali sirgti širdies, kraujagyslių ligomis, tai gali būti širdies yda, plaučių infarktas, padidėjęs kraujo spaudimas mažajame kraujo apytakos rate. Net ir vitamino D bei kalcio kiekio kraujyje sumažėjimas gali sukelti gerklų susiaurėjimą, todėl pasunkėja kvėpavimas. Daug dėmesio sveikatai turėtų skirti žmonės, ilgai dirbantys su cheminėmis medžiagomis.

Žalingi įpročiai, ypač rūkymas, itin pavojingi. „Rūkalius nuolat kamuoja sausas kosulys. Svarbu, kad dažnai rūkantys žmonės kartą per metus apsilankytų pas specialistus ir pasitikrintų sveikatą, nes jiems yra didesnė tikimybė susirgti vėžiu”, – perspėjo  pašnekovė.

Neringa Sirtautienė

TAIP PAT SKAITYKITE