REXSAN

Jeigu skauda gerklę…

Šalčiai silpnina mūsų organizmą ir mažina jo gebėjimą priešintis peršalimui ir virusams. Tačiau pats savaime šaltis žmonių nesusargdina. Bet kurio peršalimo kaltininkas – virusas, bakterija arba mikoplazma, o šalto oro poveikis – tik gretutinis veiksnys. Tačiau ką daryti, jeigu jūs jau persišaldėte? Pirmiausia reikia atsikratyti bent jau nemalonių pojūčių ir skausmo gerklėje – dažniausio peršalimo simptomo.

FARINGITAS

Gerklės gleivinės uždegimas

Simptomai: skauda ryjant, degina, peršti ir „drasko” gerklę, tarsi ją būtų kas nutrynę švitriniu popieriumi. Matosi gerklės paraudimas.

Gydymas: apvyniokite gerklę šiltu vilnoniu šaliku arba užsivilkite šiltą nertinį aukštu kaklu ir nedelsdami imkitės medicininių procedūrų. Kuo anksčiau pradėsite gydymą, tuo veiksmingesnis jis bus.

Faringitas gydomas vaistų inhaliacijomis – pavyzdžiui, bioparokso, – įsipurškiant jų po 3-4 kartus per dieną (geriausia, žinoma, dėl vaistų pasitarti su gydytoju). 3-5 dienas teks kas valandą ar dvi sučiulpti po tablet, ledinuką ar pastilę su antiseptikais.

Galima gydytis ir liaudiškomis priemonėmis: palaikyti burnoje šaukštelį medaus, šaltalankių aliejaus, gabalėlį skersai nupjauto alijošiaus lapo, truputėlį smulkia tarka sutarkuoto česnako arba pusę šaukštelio džiovintų rožės žiedlapių, sumaišytų su medumi (santykiu 1:1).

LARINGITAS

Gerklų ir balso stygų uždegimas

Sipmtomai: ima silpti balsas, galimas užkimimas arba visiškas balso praradimas.

Gydymas: kai tik pajuntate, jog pradedate kimti, skubėkite į vonios kambarį. 10-15 minučių palaikykite rankas nuo delnų iki alkūnių po tokiu karštu vandeniu, kokį tik galėsite ištverti. Vandens srovei leiskite tekėti nuo vidinio alkūnės linkio žemyn per vidinę dilbio pusę. Po procedūros kruopščiai nutrinkite rankas rankšluosčiu, užsivilkite šiltą pižamą ilgomis rankovėmis, išgerkite puodelį karštos arbatos su medumi ir citrina, ir gulkitės miegoti. Iš ryto balsas jau turėtų būti grįžęs.

Taip pat nepakenks trumpam duoti „tylėjimo įžadus”. Nesistenkite kalbėti net pakuždomis – šnabždėjimas dar pavojingesnis už garsų kalbėjimą, nes tuomet balso stygos įsitempia taip pat smarkiai, kaip ir rėkiant. Taip galima apskritai ilgam netekti balso.

Skalauti skaudančią gerklę šiuo atveju – bergždžias reikalas, nes joks gydomasis skystis gerklų nepasiekia – ją tuo metu sandariai dengia antgerklis, tuo tarpu garsai, kuriuos neišvengiamai skleidžiate skalaudami gerklę, kaip ir šnabždesys, reikalauja didelių balso stygų pastangų.

Verčiau kas pusvalandį kvėpuokite žolelių nuoviro garais. Tiesiog pasirinkite bet kurį iš žemiau paminėtų žolelių mišinių, užpilkite jį stikline verdančio vandens ir, šiek tiek palaikę uždengę, kvėpuokite:

– Pusė šaukštelio pelkinio gailio lapelių, šaukštelis plačialapio gysločio lapų ir 2 šaukšteliai šalpusnio lapų.
– Po 3 šaukštelius pušies pumpurų arba levandos ir ramunėlių.
– 2 šaukšteliai trispalvės našlaitės ir 1,5 šaukštelio triskiaučio lakišiaus.
– Po šaukštelį šalpusnio lapų ir šeivamedžio žiedų.

ANGINA

Simptomai: aukšta temperatūra, aštrus gerklės skausmas, itin sustiprėjantis ryjant, padidėję kaklo limfmazgiai.

Gydymas: skubiai kreiptis į gydytoją. Gydymą turi skirti specialistas. Tačiau jį galima papildyti „naminėmis” priemonėmis.

Paruoškite kompresą gerklei. Ištieskite ant stalo šiltą šaliką, išklokite jį sluoksniu vatos, ją uždenkite polietileno skiaute, o ant jo uždėkite 4-6 kartus perlenktą marlę, suvilgytą sodos tirpale (šaukštelis sodos ¼ stiklinės karšto vandens). Palaikykite kompresą ant gerklės 2 valandas, tuomet įtrinkite kaklą švelniu kremu (geriausia vaikišku) ir apriškite vilnoniu šaliku arba skarele.

Jeigu temperatūra nukrito, galite 2 valandoms ant gerklės uždėti spirito kompresą, atskiedę jį vandeniu (santykiu 1:1).

Jeigu terliotis su kompresais nėra nei noro, nei jėgų, pridėkite prie gerklės lengvai paglamžytų kopūstlapių ir užriškite ant jo lengvą vilnonį šalikėlį.

LĖTINIO TONZILITO PAAŠTRĖJIMAS

Gomurinių liaukų uždegimas

Simptomai: gerklę tarsi kas plėšia iš vidaus, šiek tiek „drasko”. Be to, jaučiatės tarsi sudaužyti.

Gydymas: geriausia iš karto kreiptis į specialistą. Jis skirs gydymą, kuriame be antibiotikų veikiausiai neapsieisite.

Kad išvengtumėte lėtinio tonzilito paūmėjimų šaltuoju metų laiku, pusvalandis prieš išeidami iš namų gerkite specialų gėrimą, apsaugantį gomurines liaukas. Jis ruošiamas taip: išspaudžiamos pusės citrinos sultys, į jas įpilami du šaukšteliai burokėlių sulčių ir kefyro, šaukštelis erškėtuogių sirupo ir viskas gerai išmaišoma.

Sandra MIŠKINIENĖ

TAIP PAT SKAITYKITE