Rugsėjo 22d. Sekmadienis

Išsėtinė sklerozė. Kas tai?

Peržiūrų skaičius: 53604
Išsėtinė sklerozė. Kas tai?

Pasaulyje yra daugiau nei milijonas žmonių, sergančių išsėtine skleroze. Galvos svaigimą, nuovargį, pusiausvyros sutrikimus jaučiantys šios ligos kamuojami žmonės neretai kenčia ir regėjimo sutrikimus, jiems tirpsta galūnės, sunku mąstyti. Nuolat pasikartojančius ligos paūmėjimus jie sutinka kaip iššūkį, kovoja įvairiais įmanomais būdais ir tikisi, kad bus sukurti vaistai šiai ligai gydyti.

Priežastys nenustatytos

Išsėtinė sklerozė yra centrinės nervų sistemos lėtinė liga. Kai nervines skaidulas apsupa tam tikras dangalas – mielinas, sutrinka jų funkcija ir susidaro uždegiminiai židiniai, vėliau jų vietos randėja ir lieka sklerotinės plokštelės. Tai jaunų žmonių liga, ją nustatyti nėra lengva, nes pasireiškia kitoms ligoms būdingi simptomai.

Pasak Panevėžio sergančiųjų išsėtine skleroze draugijos pirmininko Daliaus Krasausko, tai autoimuninė liga, ji gali prasidėti kaip kitų ligų komplikacija. "Išsėtinė sklerozė nepagydoma liga. Daug diskutuojama, kodėl ja susergama. Manau, kad man ji prasidėjo kaip gripo komplikacija. Tačiau tai gali būti įvairių ligų padarinys", – "Sekundei" pasakojo D.Krasauskas.

Mokslininkai daug diskutuoja apie išsėtinės sklerozės priežastis, nėra tiksliai nustatyta, kodėl susergama šia nepagydoma liga. Manoma, kad tai gali būti tam tikrų infekcijų padariniai ar genetiniai faktoriai. Išsėtinės sklerozės simptomai dažniausiai pasireiškia 20-40 metų žmonėms. Jie gali susilpnėti, tad ligonis keletą ar net keliolika metų gali tikėti, kad yra sveikas, tačiau paaštrėjus ligai komplikacijų pasekmės galėtų būti labai liūdnos. Kuo anksčiau nustatoma liga, tuo lengvesnė būna jos eiga. Šia liga neserga vaikai, jos simptomai retai pasireiškia vyresniems nei 50 metų asmenims.

Nepripažįsta savo ligos

Sergantieji išsėtine skleroze dažnai vengia pasakoti apie savo ligą. "Žmonės bijo aplinkinių reakcijos ir dažnai net patys sau nori įteigti, kad yra sveiki. Kadangi liga yra lėtinė, tai pirmieji simptomai ir paūmėjimai dažnai slepiami nuo aplinkinių. Nenorima pripažinti, kad sergama, kad kai kuriems jau reikia ir neįgalumo grupę paskirti. Tai žinau, nes ir pats bijojau pripažinti ligą", – teigia D.Krasauskas.

Ligoniams pasireiškia įvairūs negalavimai, jie gali būti pavieniai ar kompleksiniai. Dažniausiai pastebimi regėjimo, klausos sutrikimai, galvos svaigimas, nuovargis, neaiški kalba, pasunkėjęs mąstymas, motoriniai sutrikimai (galūnių nejudrumas ar net paralyžius).

"Susirgus regėjimas tarsi dvigubinasi, svaigsta galva, tirpsta kai kurios kūno dalys. Būna, kad tirpsta net pusė kūno, o vaikštant atrodo, kad eini su kojūkais. Dažnai stringa atmintis, atrodo, viską supranti, viskas aišku, tačiau apsisuki ir pamiršti. Paūmėjimo periodu būna labai blogai, pasireiškia įvairūs simptomai, tačiau viską galima įveikti", – įsitikinęs D.Krasauskas.

Panevėžio sergančiųjų išsėtine skleroze draugijos pirmininkas tikino, kad ligos paūmėjimo periodu gali pasireikšti netikėti simptomai. Vyriškis išgyveno sunkų periodą, kai dėl ligos jam buvo sutrikę ir skonio receptoriai. "Kadangi ligos simptomai klajojantys, tad kaskart gali būti vis kiti. Vienu metu nejaučiau jokio skonio. Net valgydamas citriną nejaučiau rūgštumo. Tokiu metu gali suvalgyti bet ką ir nieko nejausi", – apie sutrikimus pasakojo "Sekundės" pašnekovas.

Slopinami simptomai

Ligai progresuojant gali pasireikšti įvairios komplikacijos. Po kelerių ar keliolikos metų ligonius gali ištikti paralyžius, jie dažnai nelaiko šlapimo, o dėl netinkamos slaugos kai kuriems atsiranda pragulų. Deja, galima tik slopinti ligos simptomus, tačiau nėra vaistų, kurie išgydytų.

"Svarbu žinoti, kaip reikia elgtis sergant išsėtine skleroze. Nežinodamas, kad visavertė mityba būtina, bandžiau laikytis dietos. Ji sukėlė ligos paūmėjimą. Dabar ir kitus galiu perspėti, kad negalima badauti. Sergantiesiems šia liga reikia valgyti visavertį maistą, daug žuvies, geriausia raudonos, nors ji gana brangi. Gyvenimas diktuoja savo sąlygas ir ne kiekvienas gali nusipirkti tai, kas reikalinga. Sergantieji išsėtine skleroze dažnai netenka darbo, jiems sunku integruotis į visuomenę, žmonės gyvena tik iš neįgalumo pašalpos, tad ne visada galima nusipirkti visaverčio maisto", – D.Krasauskui puikiai žinomi ligonių rūpesčiai.

Norint išvengti ligos komplikacijų, slopinti išsėtinės sklerozės simptomus, reikia prižiūrėti save. Ligoniams svarbu kaip galima mažiau nervintis, gerai pailsėti, mankštintis, vartoti nemažai skysčių. Taip pat labai svarbu bendrauti su artimaisiais, nevengti visuomenės, nes bendravimas padeda išvengti depresijos. Išsėtinės sklerozės paūmėjimus gali sukelti ir kitos ligos. Reikia save saugoti nuo bet kokių ligų, dėl jų organizmas nusilpsta, jam sunkiau kovoti, tad svarbu stiprinti imunitetą. Prasidėjus paūmėjimui ligoniai turi gerti vaistų, tad organizmas nusilpsta ir svarbu skirti sau daug dėmesio, kad būtų galima išvengti komplikacijų. Tinkamas gydymas ir priežiūra padeda išlikti visaverčiais visuomenės nariais.

Slegia įvairios problemos

Pasakodamas apie problemas, su kuriomis susiduria sergantieji išsėtine skleroze, daug dėmesio Dalius Krasauskas kreipė ne tik į ligos komplikacijas. Vyriškis apgailestavo, kad ligoniams ne itin padeda ir valstybė, ir artimieji. "Valstybė negali skirti pakankamai lėšų sergantiesiems išsėtine skleroze. Net pirmos grupės invalidams, kurie nejuda, nelaiko šlapimo, per mėnesį duodama tik 30 sauskelnių", – piktinosi draugijos pirmininkas.

Viena iš problemų, su kuria tenka susidurti sergantiesiems, – aplinkinių nepakantumas. Kaip teigia statistika, devyni atvejai iš dešimties, kad sutuoktiniai, kurių vienas susirgo šia liga, išsiskiria. "Artimieji dažniausiai nusimeta kryžių ir palieka sergantįjį. Tik vienetai žmonių aukojasi savo artimajam ir gyvena kartu", – kalbėjo pašnekovas. Nepakankamas bendravimas neretai sukelia depresiją, tad ligoniai skundžiasi prislėgta nuotaika.

Jungiasi į draugiją

Panevėžio sergančiųjų išsėtine skleroze draugija gyvuoja septynerius metus ir vienija beveik 50 įvairaus amžiaus narių. Iš jų beveik dešimt asmenų negali vaikščioti. Draugijos pirmininkas pasakojo, kad nariams itin svarbus bendravimas, tad rengiamos įvairios vakaronės, lankomasi namuose.

D.Krasauskas apgailestavo, kad daug rūpesčių kelia atvykimas į draugijos patalpas, esančias Nevėžio gatvės 38-ajame name.

"Susisiekimas itin prastas, čia autobusai nevažiuoja, kas geriau jaučiasi, ateina, kitus stengiamės aplankyti, – sakė pirmininkas. – Planuojame įvairius susitikimus, kad ligoniai nesijaustų tarsi paskendę savo problemose. Rūpinantis savimi, bendraujant galima daug pasiekti. Svarbu, kad nesijaustum pavargęs gyventi ir žinotum, kad aplink yra tave suprantančių žmonių".

Neringa Sirtautienė

Mankšta vandenyje naudinga ir besilaukiančiai, ir būsimam kūdikiui

Mankšta vandenyje naudinga ir besilaukiančiai, ir būsimam kūdikiui

Vienas iš būdų pasirūpinti sveikata nėštumo metu – užsiėmimai baseine. Tai padeda nėščiosioms lengviau išnešioti vaisių ir pasiruošti gimdyti. Pasak reabilitacijos centro kineziterapeutės Jolantos Urbonienės, mankštinantis vandenyje gerėja...


Širdis negali išsimušti iš ritmo

Širdis negali išsimušti iš ritmo

Šiaulietė Lionė sunkiai tramdo ašaras — jos širdies plakimas buvo sutrikęs keletą kartų. Ištvėrusi kankinamą skausmą, galybę lašelinių, narkozę, net elektrošoką, moteris dėkinga kardiologams, kurie ne tik laiku suteikė pagalbą, bet ir...


Impotencija ir jos atsiradimo priežastys

Impotencija ir jos atsiradimo priežastys

Erekcijos sutrikimas (dar vadinamas impotencija arba erektiline disfunkcija) reiškia, kad vyras negali pasiekti ar išlaikyti varpos pakankamai standžios, kad lytinis aktas būtų įmanomas. Impotencija gali išsivystyti bet kokiame amžiuje (tik...


Melanoma žudo jaunus žmones

Melanoma žudo jaunus žmones

XXI amžiaus liga vis dažniau diagnozuojama ne tik moterims, bet ir vyrams .Kiekvieną šiltesnę dieną klaipėdiečiai ir pajūrio svečiai skuba į paplūdimį. Šilumos išsiilgę žmonės kurti gydytojų perspėjimams, kad nesaikingas ir nesaugus deginimasis...


Išsiplėtusių poodinių kojų venų operacijos

Išsiplėtusių poodinių kojų venų operacijos

Poodinių kojų venų mazginių išsiplėtimu, reikalaujančiu gydymo, serga daugiau nei 5 proc. visų Žemės gyventojų. Ši liga yra paveldima, jos atsiradimą nulemia elastinio audinio nepakankamumas kojų venų sienelėse. Didesnio fizinio krūvio metu ar...


Depresija slepiasi po kitomis ligomis

Depresija slepiasi po kitomis ligomis

Įvairios depresijos formos diagnozuojamos vis daugiau klaipėdiečių. Tačiau psichiatrai tikina, jog sergančiųjų depresija yra žymiai daugiau, nei žinoma. Kai kurių sergant šia liga neįtaria netgi gydytojai. Klastinga laikmečio liga slepiasi po...


Kova su klastingų parazitų armija

Kova su klastingų parazitų armija

Nykstančios jėgos ir krentantis svoris, sutrikusi kepenų funkcija, sunki devynias valandas trukusi operacija ir kasdienybė su vaistais. Tokią istoriją "Sveikatai" papasakojo 31-ų panevėžietis Dalius Kriaučiūnas, kovojantis su...


KARDIOLOGINĖ REABILITACIJA – AKTUALESNĖ VIS JAUNESNIEMS

KARDIOLOGINĖ REABILITACIJA – AKTUALESNĖ VIS JAUNESNIEMS

Rugsėjo pabaigoje paminėję pasaulinę širdies dieną vis dar negalime pamiršti pastaruoju metu visuomenę sukrėtusių staiga įvykusių žinomų Lietuvos žmonių netekčių. Ir, deja, tai tampa dėsninga - beveik pusę visų mirčių dėl lėtinių neinfekcinių...


Gydome gastritą

Gydome gastritą

Gastritas - skrandžio gleivinės uždegimas. Priklausomai nuo trukmės, jis skirstomas į ūmų ir lėtinį. Dažniau sergama lėtiniu gastritu. Gydant šią ligą, būtina laikytis dietos ir vartoti gydytojo skirtus vaistus. Bet neretai drauge naudojami ir...


Kaip padėti inkstams

Kaip padėti inkstams

Sergantiesiems pielonefritu (inksto audinio, geldelių ir taurelių uždegimu) reikia laikytis specialios dietos. Tik tada galima tikėtis greitai pasveikti. Sergant pielonefritu reikia gerti daug skysčių. Per dieną rekomenduojama išgerti apie du...


Dirbantiems sėdimą darbą: sužinokite kokie negalavimai gali jūsų laukti

Dirbantiems sėdimą darbą: sužinokite kokie negalavimai gali jūsų laukti

Nemažai žmonių visą darbo dieną praleidžia sėdėdami ir beveik nepakildami nuo kėdės. Taip pat keliaudami iš darbo sėdime automobilyje, o namuose skubame pailsėti priešais televizorių. Toks daugeliui įprastas gyvenimo būdas gali sukelti įvairiais...


Kaip įveikti osteoporozę

Kaip įveikti osteoporozę

Osteoporoze dabar serga daugiau nei 200 milijonų žmonių pasaulyje ir manoma, kad per penkiasdešimt metų tokių ligonių bus dvigubai daugiau. Viena iš trijų moterų ir vienas iš penkių vyrų, kurie peržengė penkiasdešimtmetį, rizikuoja susirgti šia...


Paslaptingas gydymo adatomis poveikis

Paslaptingas gydymo adatomis poveikis

Vis daugiau žmonių renkasi natūralius gydymo metodus, vienas iš jų – akupunktūra, kai žmogaus kūne esantys taškai dirginami specialiomis adatomis. Kinijoje pradėtas taikyti akupunktūros metodas dabar populiarus visame pasaulyje, nes juo...


Klastinga liga atsėlina netikėtai

Klastinga liga atsėlina netikėtai

Viena dažniausių ligų – hipertenzija, arba padidėjęs kraujo spaudimas. Nuo jos pasaulyje kenčia milijonai žmonių. Ši liga "jaunėja" – dabar hipertenzija nustatoma ir trisdešimtmečiams. Ji klastinga – ilgokai žmogus...


Hemorojaus atsiradimo priežastys

Hemorojaus atsiradimo priežastys

Per didelis venų, esančių dubens ir tiesiosios žarnos srityje, spaudimas sukelia hemorojų. Didėjant spaudimui, kraujas suplūsta į venas ir prasideda tinimas. Galiausiai sutinusios venos ištempia aplinkinius audinius ir taip išsivysto hemorojus....


Sveikatą reikia užsiauginti kaip duoną

Sveikatą reikia užsiauginti kaip duoną

Šiaulietė Genė Agota Kairienė prieš metus susirgo erkiniu encefalitu — šeima jau stovėjo prie ligonės atsisveikindama. Bet visą laiką stiprintas organizmas ištrūko iš ligos gniaužtų. Moteris ketveris metus iš eilės buvo pripažinta...


Išsiplėtusios venos verčia pamiršti aukštakulnius batelius

Išsiplėtusios venos verčia pamiršti aukštakulnius batelius

Pastaruoju metu, kaip skelbia medikai, padaugėjo moterų, kenčiančių nuo venų išsiplėtimo. Priežastys — moterys pamėgo siaurą ir aukštakulnę avalynę, dirba stovimą darbą, mažai vartoja vitaminų, venų išsiplėtimui įtakos turi ir antsvoris bei...


"Redcord" - greitas būdas siekti sveikatos tikslų ir malšinti skausmą

"Redcord" - greitas būdas siekti sveikatos tikslų ir malšinti skausmą

Nenustebkite, jei vietoje įprastos mankštos ar treniruotės kineziterapeutas paįvairinimui ne tik jus supančios virvėmis ir diržais, bet ir pasiūlys pakyboti ant virvių. Laisvojo kybojimo pratimai visai nereiškia, kad specialistas jus ruošia...


Sveikata baseine - nuo mažų dienų

Sveikata baseine - nuo mažų dienų

Medikai pripažįsta, kad vanduo teigiamai veikia mažylių emocijas. Plaukiodami jie patiria daug džiaugsmo. Išsipliuškenę vandenyje vaikai būna ramesni, pagerėja jų apetitas. Be to, vanduo grūdina mažylius. Tokie vaikai rečiau serga sloga ir kitom...


Tuberkuliozė atsėlina klastingai

Tuberkuliozė atsėlina klastingai

Džiova yra lietuviškas tuberkuliozės pavadinimas, atskleidžiantis ligos pobūdį. Kadangi sergantysis tuberkulioze sudžiūdavo artimųjų akyse tikrąją šio žodžio prasme, iš čia ir kilo ligos pavadinimas. Paprastai taip vadinama tik destrukcinė, toli...


Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9