Rugsėjo 24d. Ketvirtadienis

Išsėtinė sklerozė. Kas tai?

Peržiūrų skaičius: 53604
Išsėtinė sklerozė. Kas tai?

Pasaulyje yra daugiau nei milijonas žmonių, sergančių išsėtine skleroze. Galvos svaigimą, nuovargį, pusiausvyros sutrikimus jaučiantys šios ligos kamuojami žmonės neretai kenčia ir regėjimo sutrikimus, jiems tirpsta galūnės, sunku mąstyti. Nuolat pasikartojančius ligos paūmėjimus jie sutinka kaip iššūkį, kovoja įvairiais įmanomais būdais ir tikisi, kad bus sukurti vaistai šiai ligai gydyti.

Priežastys nenustatytos

Išsėtinė sklerozė yra centrinės nervų sistemos lėtinė liga. Kai nervines skaidulas apsupa tam tikras dangalas – mielinas, sutrinka jų funkcija ir susidaro uždegiminiai židiniai, vėliau jų vietos randėja ir lieka sklerotinės plokštelės. Tai jaunų žmonių liga, ją nustatyti nėra lengva, nes pasireiškia kitoms ligoms būdingi simptomai.

Pasak Panevėžio sergančiųjų išsėtine skleroze draugijos pirmininko Daliaus Krasausko, tai autoimuninė liga, ji gali prasidėti kaip kitų ligų komplikacija. "Išsėtinė sklerozė nepagydoma liga. Daug diskutuojama, kodėl ja susergama. Manau, kad man ji prasidėjo kaip gripo komplikacija. Tačiau tai gali būti įvairių ligų padarinys", – "Sekundei" pasakojo D.Krasauskas.

Mokslininkai daug diskutuoja apie išsėtinės sklerozės priežastis, nėra tiksliai nustatyta, kodėl susergama šia nepagydoma liga. Manoma, kad tai gali būti tam tikrų infekcijų padariniai ar genetiniai faktoriai. Išsėtinės sklerozės simptomai dažniausiai pasireiškia 20-40 metų žmonėms. Jie gali susilpnėti, tad ligonis keletą ar net keliolika metų gali tikėti, kad yra sveikas, tačiau paaštrėjus ligai komplikacijų pasekmės galėtų būti labai liūdnos. Kuo anksčiau nustatoma liga, tuo lengvesnė būna jos eiga. Šia liga neserga vaikai, jos simptomai retai pasireiškia vyresniems nei 50 metų asmenims.

Nepripažįsta savo ligos

Sergantieji išsėtine skleroze dažnai vengia pasakoti apie savo ligą. "Žmonės bijo aplinkinių reakcijos ir dažnai net patys sau nori įteigti, kad yra sveiki. Kadangi liga yra lėtinė, tai pirmieji simptomai ir paūmėjimai dažnai slepiami nuo aplinkinių. Nenorima pripažinti, kad sergama, kad kai kuriems jau reikia ir neįgalumo grupę paskirti. Tai žinau, nes ir pats bijojau pripažinti ligą", – teigia D.Krasauskas.

Ligoniams pasireiškia įvairūs negalavimai, jie gali būti pavieniai ar kompleksiniai. Dažniausiai pastebimi regėjimo, klausos sutrikimai, galvos svaigimas, nuovargis, neaiški kalba, pasunkėjęs mąstymas, motoriniai sutrikimai (galūnių nejudrumas ar net paralyžius).

"Susirgus regėjimas tarsi dvigubinasi, svaigsta galva, tirpsta kai kurios kūno dalys. Būna, kad tirpsta net pusė kūno, o vaikštant atrodo, kad eini su kojūkais. Dažnai stringa atmintis, atrodo, viską supranti, viskas aišku, tačiau apsisuki ir pamiršti. Paūmėjimo periodu būna labai blogai, pasireiškia įvairūs simptomai, tačiau viską galima įveikti", – įsitikinęs D.Krasauskas.

Panevėžio sergančiųjų išsėtine skleroze draugijos pirmininkas tikino, kad ligos paūmėjimo periodu gali pasireikšti netikėti simptomai. Vyriškis išgyveno sunkų periodą, kai dėl ligos jam buvo sutrikę ir skonio receptoriai. "Kadangi ligos simptomai klajojantys, tad kaskart gali būti vis kiti. Vienu metu nejaučiau jokio skonio. Net valgydamas citriną nejaučiau rūgštumo. Tokiu metu gali suvalgyti bet ką ir nieko nejausi", – apie sutrikimus pasakojo "Sekundės" pašnekovas.

Slopinami simptomai

Ligai progresuojant gali pasireikšti įvairios komplikacijos. Po kelerių ar keliolikos metų ligonius gali ištikti paralyžius, jie dažnai nelaiko šlapimo, o dėl netinkamos slaugos kai kuriems atsiranda pragulų. Deja, galima tik slopinti ligos simptomus, tačiau nėra vaistų, kurie išgydytų.

"Svarbu žinoti, kaip reikia elgtis sergant išsėtine skleroze. Nežinodamas, kad visavertė mityba būtina, bandžiau laikytis dietos. Ji sukėlė ligos paūmėjimą. Dabar ir kitus galiu perspėti, kad negalima badauti. Sergantiesiems šia liga reikia valgyti visavertį maistą, daug žuvies, geriausia raudonos, nors ji gana brangi. Gyvenimas diktuoja savo sąlygas ir ne kiekvienas gali nusipirkti tai, kas reikalinga. Sergantieji išsėtine skleroze dažnai netenka darbo, jiems sunku integruotis į visuomenę, žmonės gyvena tik iš neįgalumo pašalpos, tad ne visada galima nusipirkti visaverčio maisto", – D.Krasauskui puikiai žinomi ligonių rūpesčiai.

Norint išvengti ligos komplikacijų, slopinti išsėtinės sklerozės simptomus, reikia prižiūrėti save. Ligoniams svarbu kaip galima mažiau nervintis, gerai pailsėti, mankštintis, vartoti nemažai skysčių. Taip pat labai svarbu bendrauti su artimaisiais, nevengti visuomenės, nes bendravimas padeda išvengti depresijos. Išsėtinės sklerozės paūmėjimus gali sukelti ir kitos ligos. Reikia save saugoti nuo bet kokių ligų, dėl jų organizmas nusilpsta, jam sunkiau kovoti, tad svarbu stiprinti imunitetą. Prasidėjus paūmėjimui ligoniai turi gerti vaistų, tad organizmas nusilpsta ir svarbu skirti sau daug dėmesio, kad būtų galima išvengti komplikacijų. Tinkamas gydymas ir priežiūra padeda išlikti visaverčiais visuomenės nariais.

Slegia įvairios problemos

Pasakodamas apie problemas, su kuriomis susiduria sergantieji išsėtine skleroze, daug dėmesio Dalius Krasauskas kreipė ne tik į ligos komplikacijas. Vyriškis apgailestavo, kad ligoniams ne itin padeda ir valstybė, ir artimieji. "Valstybė negali skirti pakankamai lėšų sergantiesiems išsėtine skleroze. Net pirmos grupės invalidams, kurie nejuda, nelaiko šlapimo, per mėnesį duodama tik 30 sauskelnių", – piktinosi draugijos pirmininkas.

Viena iš problemų, su kuria tenka susidurti sergantiesiems, – aplinkinių nepakantumas. Kaip teigia statistika, devyni atvejai iš dešimties, kad sutuoktiniai, kurių vienas susirgo šia liga, išsiskiria. "Artimieji dažniausiai nusimeta kryžių ir palieka sergantįjį. Tik vienetai žmonių aukojasi savo artimajam ir gyvena kartu", – kalbėjo pašnekovas. Nepakankamas bendravimas neretai sukelia depresiją, tad ligoniai skundžiasi prislėgta nuotaika.

Jungiasi į draugiją

Panevėžio sergančiųjų išsėtine skleroze draugija gyvuoja septynerius metus ir vienija beveik 50 įvairaus amžiaus narių. Iš jų beveik dešimt asmenų negali vaikščioti. Draugijos pirmininkas pasakojo, kad nariams itin svarbus bendravimas, tad rengiamos įvairios vakaronės, lankomasi namuose.

D.Krasauskas apgailestavo, kad daug rūpesčių kelia atvykimas į draugijos patalpas, esančias Nevėžio gatvės 38-ajame name.

"Susisiekimas itin prastas, čia autobusai nevažiuoja, kas geriau jaučiasi, ateina, kitus stengiamės aplankyti, – sakė pirmininkas. – Planuojame įvairius susitikimus, kad ligoniai nesijaustų tarsi paskendę savo problemose. Rūpinantis savimi, bendraujant galima daug pasiekti. Svarbu, kad nesijaustum pavargęs gyventi ir žinotum, kad aplink yra tave suprantančių žmonių".

Neringa Sirtautienė

„Gemma“ baseine – sveikesnė ir ekologiškesnė aplinka

„Gemma“ baseine – sveikesnė ir ekologiškesnė aplinka

Baseinui, kuriame maudomi kūdikiai ir mankštinasi besilaukiančios moterys, keliame ypač didelius saugumo ir kokybės reikalavimus. Baseine įdiegėme AFM filtravimo sistemą.


Skoliozei gydyti - kompleksinis sprendimas

Skoliozei gydyti - kompleksinis sprendimas

Reabilitacijos ir slaugos centre „Gemma” skoliozei (stuburo iškrypimui) gydyti taikomas kompleksinis gydymas. Pacientams po diagnozės sudaromas išsamus gydymo planas, kuris derinamas net kelių specialistų: gydytojo, kineziterapeuto ir...


Ar sloga - liga nebloga?

Ar sloga - liga nebloga?

Galbūt dėl tokios ligos kaip sloga ir nevertėtų per daug krimstis, jeigu peršalus nosis pašlapiavo vieną ar keletą dienų. Tačiau ilgai užsitęsęs ar dažnai pasikartojantis slogavimas, apsunkinantis kvėpavimą pro nosį, dažnai yra daug rimtesnis...


Odos virusai

Odos virusai

Žmogaus papilomos virusas (PV) stebėtinai daugialypis. Tik rūpindamiesi savo sveikata galėsime jam atsispirti. Neseniai išaiškinta, kad beveik visi mes esame PV nešiotojai, tik toli gražu ne visi tai suvokiame. Daugelio nešiotojų imunitetas...


Kaip kovoti su visus metus trunkančiomis alergijomis

Kaip kovoti su visus metus trunkančiomis alergijomis

Ar alergijos jus kamuoja visus metus? Nereikia bijoti! Vartokite Claritine, jei norite 24 valandoms palengvinti alergijos simptomus, nesukeliant mieguistumo, ir pasinaudokite šiomis sezoninėmis nuorodomis ir kovos su alergija patarimais, kurie...


Nugaros skausmas perspėja apie dvasios negalią

Nugaros skausmas perspėja apie dvasios negalią

Vieną naktį jūs pabundate nuo nenusakomo nugaros skausmo. Jis plinta į koją, į pečius, negalite net pajudėti. Iškviestas gydytojas prirašo tepalo, liepia gulėti, rekomenduoja masažą. Iš tiesų po kelių dienų palengvėja. Bet po kurio laiko vėl...


Galvos skausmo priežastis - nosies ligos

Galvos skausmo priežastis - nosies ligos

Labai daug pacientų į gydytoją kreipiasi dėl galvos skausmų. Tai labai rimta ir kartais sunkiai sprendžiama problema, nes galvos skausmus gali sukelti daugybė priežasčių, kurias išaiškinti ne visada būna lengva. Gana dažnai galvos skausmų...


Ar kalcio vartojimas duoda stiprius kaulus?

Ar kalcio vartojimas duoda stiprius kaulus?

Daugelis stiprius kaulus sieja su kalcio vartojimu ir dažai teigiama, kad pieno produktai yra geriausias kalcio šaltinis ir automatiškai stipria kaulus, deja, tai labai toli nuo tiesos ir pienas kaip kalcio šaltinis yra labai išreklamuotas norint...


Kineziterapeutas: kada prireikia jo paslaugų?

Kineziterapeutas: kada prireikia jo paslaugų?

Kaklo ir nugaros skausmai yra vienos dažniausių nedarbingumo priežasčių. Maždaug 97 procentai šiais skausmais besiskundžiančių pacientų yra vos šiek tiek vyresni nei 40 metų – tokie pat statistikos duomenys užfiksuoti ne tik Lietuvoje, bet...


Kaip kovoti su žiemos alergijomis

Kaip kovoti su žiemos alergijomis

Netgi žiemą nesate visiškai apsaugoti nuo alergijos grėsmės. Dažnai būnate patalpose už sandariai uždarytų durų ir langų, todėl neišvengiamai tenka susidurti su patalpose esančiais alergenais! Vartokite vaistus palengvinti alergijos simptomams,...


Klastinga liga atsėlina netikėtai

Klastinga liga atsėlina netikėtai

Viena dažniausių ligų – hipertenzija, arba padidėjęs kraujo spaudimas. Nuo jos pasaulyje kenčia milijonai žmonių. Ši liga "jaunėja" – dabar hipertenzija nustatoma ir trisdešimtmečiams. Ji klastinga – ilgokai žmogus...


Priešoperacinė reabilitacija – spartesniam sveikimui

Priešoperacinė reabilitacija – spartesniam sveikimui

Gydytojai sako, kad pasirengimas chirurginei intervencijai toks pats svarbus, kaip ir pati operacija bei reabilitacija po jos. Todėl sveikimo procesą, tam tikrais atvejais, siūlo pradėti dar iki operacijos – tai vadinama priešoperacine...


Druskų kambarys (haloterapija)

Druskų kambarys (haloterapija)

Haloterapija – gydymas dirbtinai sukurtu druskų kasyklos mikroklimatu. Druskų kambaryje – lubos, sienos ir grindys padengtos storu druskos kristalų sluoksniu, kuriame palaikoma pastovi drėgmė (45-55 proc), temperatūra (18-23oC) ir...


Baseinas nuo pirmųjų dienų

Baseinas nuo pirmųjų dienų

Medikai pripažįsta, kad vanduo teigiamai veikia mažylių emocijas. Plaukiodami jie patiria daug džiaugsmo. Išsipliuškenę vandenyje vaikai būna ramesni, pagerėja jų apetitas. Be to, vanduo grūdina mažylius. Tokie vaikai rečiau serga sloga ir kitomis...


Reabilitacija norintiems jaustis geriau!

Reabilitacija norintiems jaustis geriau!

Abromiškių reabilitacijos ligoninė – tai senas tradicijas puoselėjanti reabilitacijos ligoninė, kurioje dirba savo srities specialistai profesionalai, padedantys pacientams kuo greičiau pasveikti, ieškantys naujų, efektyvesnių, įrodymais...


Išsiplėtusių poodinių kojų venų operacijos

Išsiplėtusių poodinių kojų venų operacijos

Poodinių kojų venų mazginių išsiplėtimu, reikalaujančiu gydymo, serga daugiau nei 5 proc. visų Žemės gyventojų. Ši liga yra paveldima, jos atsiradimą nulemia elastinio audinio nepakankamumas kojų venų sienelėse. Didesnio fizinio krūvio metu ar...


Pabandykime gyventi be strijų

Pabandykime gyventi be strijų

Strijos - tai siauri, šviesiai rožiniai ar melsvai rausvos spalvos, į randus panašūs odos ruoželiai odoje, atsirandantys dažniausiai ant šlaunų, sėdmenų, pilvo, krūtų ar pažastyse. Tik atsiradusios strijos būna ryškesnės, o bėgant laikui jos...


Rijimo sutrikimų turintiems pacientams padeda logoterapija

Rijimo sutrikimų turintiems pacientams padeda logoterapija

Po įvairių galvos smegenų pažeidimų pacientams be kitų negalių dažnai sutrinka kalba, rijimas ar balsas. Rijimo sutrikimai ypač vargina pacientus – kiekvienas maitinimas tampa tikru kantrybės išbandymu. Pagelbėti tokiems pacientams –...


Ar topolių pūkai gali sukelti alergiją?

Ar topolių pūkai gali sukelti alergiją?

"Mūsų penkių asmenų šeima gyvena daugiabutyje. Vaikai dar nedideli, vienas metukų, kiti du — ikimokyklinio amžiaus. Didžiausia problema visuomet būna, kai ima žydėti topoliai, kurie auga tiesiai prieš mūsų langus. Nuo jų niekur...


Įveikti ligą padeda viltis pasveikti

Įveikti ligą padeda viltis pasveikti

Dėl ligos ir kančios smarkiai keičiasi žmogaus dvasinis pasaulis. Tada išryškėja vienos savybės ir nublanksta kitos, kartais sutrinka visa asmenybės harmonija, pasikeičia požiūris į save ir aplinką. Kas nori greičiau pasveikti, turi blaiviai...


Hepatitas A

Hepatitas A

Hepatitas A yra virusinė infekcija, kuri pažeidžia žmogaus kepenis. Paprastai ji nėra grėsminga gyvybei. Bendras mirtingumo dažnis tarp hepatito A pacientų yra apie trečdalis procento. Tačiau Hepatito A dažnis ženkliai yra didesnis tarp žmonių,...


Pirmoji pagalba žarnynui

Pirmoji pagalba žarnynui

Esant ūmiam ligos periodui, valgyti nesinori, o jam praėjus, sugrįžta ir apetitas. Tačiau skubėti prisivalgyti negalima. Pirmas dvi dienas būtina laikytis dietos. Galima krimsti nesaldžių džiūvėsėlių, valgyti trintos ryžių sriubos, ryžių nuoviro,...


Neįprasti būdai išvengti hipertonijos

Neįprasti būdai išvengti hipertonijos

Daugelio pasaulio šalių gyventojų arterinis kraujospūdis sumažėjo. Vadinasi, sumažėjo rizika patirti infarktą ir insultą. Tai - Pasaulio sveikatos organizacijos 10 metų trukusių tyrimų rezultatai. Šį faktą galima paaiškinti dviem būdais. Pirmasis...


Kaip hemorojus diagnozuojamas?

Kaip hemorojus diagnozuojamas?

Gydytojas gali diagnozuoti hemorojų iš užduotų klausimų apie jūsų sveikatos būklę ir apžiūrėdamas jus fiziškai. Jums gali nereikėti atlikti plataus patikrinimo, ypač jei jūs esate jaunesni nei 50 metų amžiaus, ir jei gydytojas mano, kad rektalinis...


Skausmas visada perspėja apie ligą

Skausmas visada perspėja apie ligą

Jeigu būtų sudaromas labiausiai paplitusių ligų dešimtukas, kolitas jame tikrai atsirastų. Galbūt nėra žmogaus, kuris nė karto nesirgo kolitu. Daugelis, kol nepakyla temperatūra, nepradeda skaudėti pilvo, net neįtaria, kad serga lėtine forma....


Kaip įveikti osteoporozę

Kaip įveikti osteoporozę

Osteoporoze dabar serga daugiau nei 200 milijonų žmonių pasaulyje ir manoma, kad per penkiasdešimt metų tokių ligonių bus dvigubai daugiau. Viena iš trijų moterų ir vienas iš penkių vyrų, kurie peržengė penkiasdešimtmetį, rizikuoja susirgti šia...


Kokios ligos paūmėja prieš atostogas

Kokios ligos paūmėja prieš atostogas

Psichologai tvirtina, kad paskutinės savaitės prieš ilgai lauktas atostogas — maksimaliai susikaupusio streso laikas. Žmogus jaučiasi esąs įrankiu, dirbančiu ribotu pajėgumu: dar truputis ir ... nutrūks. Dėl to kyla sveikatos problemų....


Įgėlimo skausmą galima numalšinti

Įgėlimo skausmą galima numalšinti

Vasarą visi skuba į sodus, paežeres, prie jūros. Mėgaujantis gamtos teikiamais malonumais kartais pamirštama, kad aplinkui yra įvairių vabzdžių ir jų įgėlimai gali būti labai pavojingi, ypač vaikams. Kaip nuo jų apsisaugoti ir ką daryti, jeigu...


Vasarą pavojingi ne tik saulės spinduliai

Vasarą pavojingi ne tik saulės spinduliai

Vasarą padaugėja žmonių, besikreipiančių į alergologus. Kai kurie jų atrodo, lyg būtų persikaitinę saulėje: yra išberti, kūnas nusėtas pūslių, niežti odą. To priežastis – ne per ilgas buvimas saulėje, o alerginė reakcija į saulės spindulius...


Ar girdite krentantį lapą?

Ar girdite krentantį lapą?

Atvėsus orams, padaugėja sergančiųjų ūmiomis kvėpavimo takų ligomis. Taip pat gerokai dažniau atsinaujina ir chroniniai susirgimai. Norėčiau atkreipti dėmesį į eksudacinį otitą - vidurinės ausies uždegimą, kurį dažnai sukelia nosies, prienosinių...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9