Gegužės 25d. Pirmadienis

Išsėtinė sklerozė. Kas tai?

Peržiūrų skaičius: 53604
Išsėtinė sklerozė. Kas tai?

Pasaulyje yra daugiau nei milijonas žmonių, sergančių išsėtine skleroze. Galvos svaigimą, nuovargį, pusiausvyros sutrikimus jaučiantys šios ligos kamuojami žmonės neretai kenčia ir regėjimo sutrikimus, jiems tirpsta galūnės, sunku mąstyti. Nuolat pasikartojančius ligos paūmėjimus jie sutinka kaip iššūkį, kovoja įvairiais įmanomais būdais ir tikisi, kad bus sukurti vaistai šiai ligai gydyti.

Priežastys nenustatytos

Išsėtinė sklerozė yra centrinės nervų sistemos lėtinė liga. Kai nervines skaidulas apsupa tam tikras dangalas – mielinas, sutrinka jų funkcija ir susidaro uždegiminiai židiniai, vėliau jų vietos randėja ir lieka sklerotinės plokštelės. Tai jaunų žmonių liga, ją nustatyti nėra lengva, nes pasireiškia kitoms ligoms būdingi simptomai.

Pasak Panevėžio sergančiųjų išsėtine skleroze draugijos pirmininko Daliaus Krasausko, tai autoimuninė liga, ji gali prasidėti kaip kitų ligų komplikacija. "Išsėtinė sklerozė nepagydoma liga. Daug diskutuojama, kodėl ja susergama. Manau, kad man ji prasidėjo kaip gripo komplikacija. Tačiau tai gali būti įvairių ligų padarinys", – "Sekundei" pasakojo D.Krasauskas.

Mokslininkai daug diskutuoja apie išsėtinės sklerozės priežastis, nėra tiksliai nustatyta, kodėl susergama šia nepagydoma liga. Manoma, kad tai gali būti tam tikrų infekcijų padariniai ar genetiniai faktoriai. Išsėtinės sklerozės simptomai dažniausiai pasireiškia 20-40 metų žmonėms. Jie gali susilpnėti, tad ligonis keletą ar net keliolika metų gali tikėti, kad yra sveikas, tačiau paaštrėjus ligai komplikacijų pasekmės galėtų būti labai liūdnos. Kuo anksčiau nustatoma liga, tuo lengvesnė būna jos eiga. Šia liga neserga vaikai, jos simptomai retai pasireiškia vyresniems nei 50 metų asmenims.

Nepripažįsta savo ligos

Sergantieji išsėtine skleroze dažnai vengia pasakoti apie savo ligą. "Žmonės bijo aplinkinių reakcijos ir dažnai net patys sau nori įteigti, kad yra sveiki. Kadangi liga yra lėtinė, tai pirmieji simptomai ir paūmėjimai dažnai slepiami nuo aplinkinių. Nenorima pripažinti, kad sergama, kad kai kuriems jau reikia ir neįgalumo grupę paskirti. Tai žinau, nes ir pats bijojau pripažinti ligą", – teigia D.Krasauskas.

Ligoniams pasireiškia įvairūs negalavimai, jie gali būti pavieniai ar kompleksiniai. Dažniausiai pastebimi regėjimo, klausos sutrikimai, galvos svaigimas, nuovargis, neaiški kalba, pasunkėjęs mąstymas, motoriniai sutrikimai (galūnių nejudrumas ar net paralyžius).

"Susirgus regėjimas tarsi dvigubinasi, svaigsta galva, tirpsta kai kurios kūno dalys. Būna, kad tirpsta net pusė kūno, o vaikštant atrodo, kad eini su kojūkais. Dažnai stringa atmintis, atrodo, viską supranti, viskas aišku, tačiau apsisuki ir pamiršti. Paūmėjimo periodu būna labai blogai, pasireiškia įvairūs simptomai, tačiau viską galima įveikti", – įsitikinęs D.Krasauskas.

Panevėžio sergančiųjų išsėtine skleroze draugijos pirmininkas tikino, kad ligos paūmėjimo periodu gali pasireikšti netikėti simptomai. Vyriškis išgyveno sunkų periodą, kai dėl ligos jam buvo sutrikę ir skonio receptoriai. "Kadangi ligos simptomai klajojantys, tad kaskart gali būti vis kiti. Vienu metu nejaučiau jokio skonio. Net valgydamas citriną nejaučiau rūgštumo. Tokiu metu gali suvalgyti bet ką ir nieko nejausi", – apie sutrikimus pasakojo "Sekundės" pašnekovas.

Slopinami simptomai

Ligai progresuojant gali pasireikšti įvairios komplikacijos. Po kelerių ar keliolikos metų ligonius gali ištikti paralyžius, jie dažnai nelaiko šlapimo, o dėl netinkamos slaugos kai kuriems atsiranda pragulų. Deja, galima tik slopinti ligos simptomus, tačiau nėra vaistų, kurie išgydytų.

"Svarbu žinoti, kaip reikia elgtis sergant išsėtine skleroze. Nežinodamas, kad visavertė mityba būtina, bandžiau laikytis dietos. Ji sukėlė ligos paūmėjimą. Dabar ir kitus galiu perspėti, kad negalima badauti. Sergantiesiems šia liga reikia valgyti visavertį maistą, daug žuvies, geriausia raudonos, nors ji gana brangi. Gyvenimas diktuoja savo sąlygas ir ne kiekvienas gali nusipirkti tai, kas reikalinga. Sergantieji išsėtine skleroze dažnai netenka darbo, jiems sunku integruotis į visuomenę, žmonės gyvena tik iš neįgalumo pašalpos, tad ne visada galima nusipirkti visaverčio maisto", – D.Krasauskui puikiai žinomi ligonių rūpesčiai.

Norint išvengti ligos komplikacijų, slopinti išsėtinės sklerozės simptomus, reikia prižiūrėti save. Ligoniams svarbu kaip galima mažiau nervintis, gerai pailsėti, mankštintis, vartoti nemažai skysčių. Taip pat labai svarbu bendrauti su artimaisiais, nevengti visuomenės, nes bendravimas padeda išvengti depresijos. Išsėtinės sklerozės paūmėjimus gali sukelti ir kitos ligos. Reikia save saugoti nuo bet kokių ligų, dėl jų organizmas nusilpsta, jam sunkiau kovoti, tad svarbu stiprinti imunitetą. Prasidėjus paūmėjimui ligoniai turi gerti vaistų, tad organizmas nusilpsta ir svarbu skirti sau daug dėmesio, kad būtų galima išvengti komplikacijų. Tinkamas gydymas ir priežiūra padeda išlikti visaverčiais visuomenės nariais.

Slegia įvairios problemos

Pasakodamas apie problemas, su kuriomis susiduria sergantieji išsėtine skleroze, daug dėmesio Dalius Krasauskas kreipė ne tik į ligos komplikacijas. Vyriškis apgailestavo, kad ligoniams ne itin padeda ir valstybė, ir artimieji. "Valstybė negali skirti pakankamai lėšų sergantiesiems išsėtine skleroze. Net pirmos grupės invalidams, kurie nejuda, nelaiko šlapimo, per mėnesį duodama tik 30 sauskelnių", – piktinosi draugijos pirmininkas.

Viena iš problemų, su kuria tenka susidurti sergantiesiems, – aplinkinių nepakantumas. Kaip teigia statistika, devyni atvejai iš dešimties, kad sutuoktiniai, kurių vienas susirgo šia liga, išsiskiria. "Artimieji dažniausiai nusimeta kryžių ir palieka sergantįjį. Tik vienetai žmonių aukojasi savo artimajam ir gyvena kartu", – kalbėjo pašnekovas. Nepakankamas bendravimas neretai sukelia depresiją, tad ligoniai skundžiasi prislėgta nuotaika.

Jungiasi į draugiją

Panevėžio sergančiųjų išsėtine skleroze draugija gyvuoja septynerius metus ir vienija beveik 50 įvairaus amžiaus narių. Iš jų beveik dešimt asmenų negali vaikščioti. Draugijos pirmininkas pasakojo, kad nariams itin svarbus bendravimas, tad rengiamos įvairios vakaronės, lankomasi namuose.

D.Krasauskas apgailestavo, kad daug rūpesčių kelia atvykimas į draugijos patalpas, esančias Nevėžio gatvės 38-ajame name.

"Susisiekimas itin prastas, čia autobusai nevažiuoja, kas geriau jaučiasi, ateina, kitus stengiamės aplankyti, – sakė pirmininkas. – Planuojame įvairius susitikimus, kad ligoniai nesijaustų tarsi paskendę savo problemose. Rūpinantis savimi, bendraujant galima daug pasiekti. Svarbu, kad nesijaustum pavargęs gyventi ir žinotum, kad aplink yra tave suprantančių žmonių".

Neringa Sirtautienė

Kodėl tinsta kojos?

Kodėl tinsta kojos?

Daugelis iš mūsų yra pastebėjęs, jog ilgiau pastovėjus ar pasėdėjus, ypač jeigu dienos metu tenka mažiau judėti, apsunksta, patinsta kojos. Kodėl taip yra? Daugelis iš mūsų yra pastebėjęs, jog ilgiau pastovėjus ar pasėdėjus, ypač jeigu dienos metu...


„Atkūrus“ imuninę sistemą išnyksta diabetas

„Atkūrus“ imuninę sistemą išnyksta diabetas

"Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad diabetikus tikriausiai galima visam laikui išgydyti vienkartiniu gydymo kursu, kuris atstato jų imuninę sistemą. Metodas, kurio metu naudojamos paties paciento kaulų čiulpų ląstelės, 14 iš 15 pacientų,...


Pratimai pagal spalvą

Pratimai pagal spalvą (1)

Po stažuotės už Atlanto į gimtinę grįžęs sporto medicinos gydytojas – reabilitologas įspėja: „aklos“ pastangos naudos gali neduoti.


Ar kalcio vartojimas duoda stiprius kaulus?

Ar kalcio vartojimas duoda stiprius kaulus?

Daugelis stiprius kaulus sieja su kalcio vartojimu ir dažai teigiama, kad pieno produktai yra geriausias kalcio šaltinis ir automatiškai stipria kaulus, deja, tai labai toli nuo tiesos ir pienas kaip kalcio šaltinis yra labai išreklamuotas norint...


Cukriniam diabetui pažaboti būdų daugėja

Cukriniam diabetui pažaboti būdų daugėja

Diabetas, pasak specialistų, tapo epidemija. Gydytoja endokrinologė Aušra Sirutavičienė aiškino, kad ši lėtinė liga, kurios metu dėl insulino trūkumo sutrinka visų medžiagų apykaita, jau pažabojama, tačiau dar neišgydoma. Gydytoja A. Sirutavičienė...


Penki žingsniai savęs link

Penki žingsniai savęs link

Niekas nesiginčys, kad tik sveikame kūne - sveika siela. Vadinasi, privalu rūpintis, kad sveikas būtų ir vienas, ir kitas. Nes apie kokią dvasios ramybę galima kalbėti, jei kankina alergija, migrena, artritai, per didelis kraujospūdis?! Arba - net...


Mitai ir tikrovė apie venų operacijas

Mitai ir tikrovė apie venų operacijas

Lietuvoje kas dvidešimtas žmogus kenčia dėl išsiplėtusių poodinių kojų venų. Dėl to išsiplėtusių poodinių venų operacijos yra dažniausiai atliekama procedūra daugelyje kraujagyslių chirurgijos skyrių. Daug metų bendraujant su šia liga sergančiais...


Kaip kovoti su pavasarine alergija

Kaip kovoti su pavasarine alergija

Kai kuriose vietose jau vasario mėnesį nematomos tokių medžių kaip ąžuolas, guoba, beržas, klevas, uosis, alksnis, akacija ir lazdynas žiedadulkės kelia didžiulę grėsmę alergiškiems žmonėms, bet kurioje pasaulio šalyje. Nereikia bijoti pavasarinių...


Didėjantis rūgštingumas prilygsta stichinei nelaimei

Didėjantis rūgštingumas prilygsta stichinei nelaimei

Gastroenterologai didėjantį skrandžio rūgštingumą prilygina stichinei nelaimei: sergančiųjų masiškai daugėja, amžius jaunėja, o sutrikimo priežasčių suvaldyti neįmanoma. Be to, simptomai tapo neįprasti: skaudanti, užkimusi gerklė bei...


Žmogus savo silpnybių pinklėse

Žmogus savo silpnybių pinklėse

Žodis "priklausomybė" sukelia tam tikras asociacijas. Priklausomi, pavyzdžiui, yra alkoholikai, "amžinieji ligoniai", neišeiną iš namų be visokiausių vaistų, taip pat narkomanai, rūkaliai. Tačiau yra ir kitokių priklausomybės...


Kojų opos - liga, į kurią negalima ranka numoti

Kojų opos - liga, į kurią negalima ranka numoti

Pastaruoju metu mūsų redakcija gauna nemažai klausimų dėl kojų opų. Į juos buvo paprašytas atsakyti profesorius Vytautas Triponis. Šešiasdešimtmetė Birutė Ž. klausia, ar pagydoma kojos opa. Ji pasakojo, kad prieš 12 metų užsigavusi kojos blauzdą....


Išvengti depresijos padeda meilė sau

Išvengti depresijos padeda meilė sau

Neįprastai pilką, drėgną ir lietingą žiemą ne vienas esame apnikti liūdesio, apatijos. Gydytojai perspėja jei nėra priežasties, sukeliančios tokią nuotaiką, tai gali būti pirmieji depresijos požymiai. Gydytoja psichiatrė Laima Šėporaitienė...


Po bičių atakos gelbsti adrenalino injekcija

Po bičių atakos gelbsti adrenalino injekcija

Bičių spiečiaus ataka 43 metų Šakių rajono gyventojui Romui Karušiui vos nesibaigė mirtimi. Kai vyras ketino taisyti kaminą, jį stipriai sugėlė jo namo tarpsienyje įsikūrusios bitės. Vandens čiurkšle baidydami bites, auką gelbėjo ugniagesiai, o...


Priešoperacinė reabilitacija – spartesniam sveikimui

Priešoperacinė reabilitacija – spartesniam sveikimui

Gydytojai sako, kad pasirengimas chirurginei intervencijai toks pats svarbus, kaip ir pati operacija bei reabilitacija po jos. Todėl sveikimo procesą, tam tikrais atvejais, siūlo pradėti dar iki operacijos – tai vadinama priešoperacine...


Nemiga – nuovargio ir ligų palydovė

Nemiga – nuovargio ir ligų palydovė

Apie du trečdalius žmonių blogai miega arba yra patyrę miego sutrikimų. Medikai tvirtina, kad gana dažnai sunku užmigti tiems, kurie dieną nuolat pervargsta. Ir dirbdami ne fizinį, bet protinį darbą. Besilaikantys režimo,...


Slauga namuose: ką svarbu žinoti?

Slauga namuose: ką svarbu žinoti?

Pasiruošimas slaugai namuose gali kainuoti daugiau, nei tikimasi. Ypač, jei slaugyti ruošiamasi keliomis ligomis sergantį asmenį. Specialistai išsamiai pataria, kokioms situacijoms reikia pasiruošti, planuojant slaugyti ligonį namų sąlygomis.


Ar kaltas skersvėjis, kai surakina nugarą?

Ar kaltas skersvėjis, kai surakina nugarą?

Dažnai klaidingai manoma, kad liaudiškai tariamas nugaros surakinimas ar perpūtimas gresia tik tiems, kurie kelia svorius arba tiems, kuriuos perpučia skersvėjis. Medikai turi kitą nuomonę. Anot jų, netikėtą ir staigų nugaros skausmą žmogus gali...


Dažniausia mirties priežastis -- širdies ir kraujagyslių ligos

Dažniausia mirties priežastis -- širdies ir kraujagyslių ligos

Lietuvoje dažniausia gyventojų mirties priežastis iki šiol yra širdies ir kraujagyslių ligos. Kasmet nustatoma vidutiniškai po 16 tūkst. insulto ir 7 tūkst. miokardo infarkto atvejų. Šie skaičiai nuolat didėja. "Širdies ir kraujotakos ligos...


Peršalusiojo valgiaraštis

Peršalusiojo valgiaraštis

Nedidelė temperatūra, ašarojimas, sloga, kosulys. Žinoma, tai peršalimas, moksliškai - ŪVRI, ūmi virusinė respiratorinė infekcija. Gydytojas jums nustatė tokią diagnozę? Tada, be skirtų tablečių ir mikstūrų, pasinaudokite dar viena gydomąja...


Skausmas gali būti apgaulingas

Skausmas gali būti apgaulingas

Netikėtas skausmas gąsdina. Pirma mintis – kuo greičiau išgerti vaistų ir jo atsikratyti. Tačiau kartais neverta to daryti. Mat skausmas gali būti signalas, kad organizmui reikia pagalbos, ir vienintelis prasidėjusios ligos simptomas, o jį...


Gerosios bakterijos – gera sveikata ar tik triukšminga reklama?

Gerosios bakterijos – gera sveikata ar tik triukšminga reklama?

Televizijoje, laikraščiuose ir visose kitose žiniasklaidos priemonėse mirgėte mirga pranešimai apie probiotikus ir jų naudą sveikatai laikantis dietos. Teigiama, kad probiotikai – tai viena naujausių mitybos tendencijų visame pasaulyje....


Traumų profilaktika: raumenų tempimas ir tinkamas apšilimas

Traumų profilaktika: raumenų tempimas ir tinkamas apšilimas

Šiltuoju metų laiku dažnai prisimenami ir pradedami įgyvendinti pažadai sportuoti. Svarbu prisiminti kelias taisykles, kad sportas būtų malonus, naudingas ir be traumų. Prieš pradedant aktyvią fizinę veiklą – nesvarbu, ar tai būtų bėgimas,...


Jėgos pratimai su svoriais - traumų ir ligų profilaktikai

Jėgos pratimai su svoriais - traumų ir ligų profilaktikai

Viena efektyviausių priemonių nuo traumų – jėgos treniruotės. Anot reabilitacijos ir slaugos centro specialistų, pratimai su svoriais ne tik gerina sportinius rezultatus ar padeda įgyti gražias kūno formas.


Į lovą guldo Noro virusas

Į lovą guldo Noro virusas

Klaipėdoje medikai vis dažniau susiduria su neįprastu ligos sukėlėju - Noro virusu. Staigiai prasidėjęs vėmimas ir viduriavimas, pilvo skausmai, neaukšta temperatūra – simptomai, paguldantys į ligos patalą ištisas šeimas. Tačiau neilgam. Po...


Degtinė: alkoholizmas ar vaistai?

Degtinė: alkoholizmas ar vaistai?

Mūsų laikais daugeliui degtinė ko gero asocijuojasi su alkoholizmu, asocialumu ir kitomis negerovėmis. Tačiau pats gėrimas, kuris dažniausiai laikomas išimtinai vyrišku, dar niekada nepakenkė tiems, kurie moka save kontroliuoti ir jaučia saiką....


Kaip išvengti legioneliozės

Kaip išvengti legioneliozės

Legioneliozė - ūminė užkrečiamoji liga, pasireiškianti karščiavimu, plaučių uždegimu, rečiau - kvėpavimo takų, skrandžio - žarnyno, inkstų bei centrinės nervų sistemos pakenkimu. Ligai būdingos dvi formos: legionierių liga (legionelinė...


Reabilitacija norintiems jaustis geriau!

Reabilitacija norintiems jaustis geriau!

Abromiškių reabilitacijos ligoninė – tai senas tradicijas puoselėjanti reabilitacijos ligoninė, kurioje dirba savo srities specialistai profesionalai, padedantys pacientams kuo greičiau pasveikti, ieškantys naujų, efektyvesnių, įrodymais...


Kineziterapija vandenyje

Kineziterapija vandenyje

Vandenyje galima atlikti daugelį gydomosios mankštos pratimų, taikomų salėje, tačiau kūnas palengvėja maždaug 10 kg, todėl daug lengviau judėti ir lavinti judesius, pratimai atliekami be skausmo.


Kas sumažina vaistų poveikį

Kas sumažina vaistų poveikį

Vaistai sąveikauja tarpusavyje. Jų efektyvumui įtakos turi maisto produktai, alkoholis, nikotinas. O kai kurie deriniai gali būti tiesiog pražūtingi... Organizmas linkęs kuo greičiau atsikratyti kiekvieno į jį patekusio svetimkūnio, net jeigu jis...


Išsiplėtusios venos verčia pamiršti aukštakulnius batelius

Išsiplėtusios venos verčia pamiršti aukštakulnius batelius

Pastaruoju metu, kaip skelbia medikai, padaugėjo moterų, kenčiančių nuo venų išsiplėtimo. Priežastys — moterys pamėgo siaurą ir aukštakulnę avalynę, dirba stovimą darbą, mažai vartoja vitaminų, venų išsiplėtimui įtakos turi ir antsvoris bei...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9