Gudručio vaistinė

Įgėlimo skausmą galima numalšinti

Vasarą visi skuba į sodus, paežeres, prie jūros. Mėgaujantis gamtos teikiamais malonumais kartais pamirštama, kad aplinkui yra įvairių vabzdžių ir jų įgėlimai gali būti labai pavojingi, ypač vaikams. Kaip nuo jų apsisaugoti ir ką daryti, jeigu vabzdys vis dėlto įgėlė?

Uodai

Uodo įgėlimas palyginti nepavojingas. Bet kasantis galima sukelti infekciją. Kad taip neatsitiktų, reikia dažnai plautis rankas ir trumpai karpytis nagus. Labai niežtinčias vietas reikia patrinti vėsiu geriamosios sodos tirpalu ir patepti briliantine žaluma, ji ne tik dezinfekuoja, bet ir džiovina žaizdeles.

Kad uodai mažiau sugeltų, reikia patalpas apdoroti specialiomis priemonėmis. Dabar yra tokių, kurios nekenkia net alergiškiems žmonėms. Be to, reikia naudoti repelentus.

Bitės ir vapsvos

Šių vabzdžių įgėlimo pasekmės jaučiamos visą savaitę. Kartais net pakyla kūno temperatūra. O ką jau kalbėti apie alergiškus mažylius. Jiems gali išsivystyti net anafilaksinis šokas. Kad taip neatsitiktų, reikia visada po ranka turėti antihistamininių vaistų.

Įgėlus bitei, reikia nedelsiant pašalinti geluonį. Jį reikia suimti už galiuko dviem pirštais, nespaudžiant nuodų maišelio, kad neištrykštų nuodai. Paskui įgėlimo vietą reikia nuplauti ir atšaldyti ledu. Nuodų likučius reikia neutralizuoti silpnu acto tirpalu, o tinimą ir skausmą malšinti antihistamininiais vaistais.

Vasarnamių, sodų namelių palėpėse neretai įsitaiso vapsvos. Jų įgėlimai taip pat labai nemalonūs ir gali būti pavojingi. Kad šių vabzdžių būtų mažiau, reikia apžiūrėti patalpas ir pašalinti jų lizdus.

Akliai

Akliai mėgsta drėgnas vietas, bet skraido tik saulėtomis dienomis. Jie gelia labai skaudžiai ir gali sukelti odos uždegimus, netgi pūlingus. Todėl įgėlimo vietą reikia nuplauti su muilu ir ant jos uždėti geriamosios sodos tirpalo pavilgą. Be to, galima išgerti antihistamininių vaistų.

Akliai mėgsta ryškias spalvas, todėl norint jų išvengti saulėtomis dienomis reikia rengtis šviesiais vienspalviais drabužiais ilgomis rankovėmis.

Erkės

Erkės įsisiurbia į odą ir sukelia vietinius jos uždegimus. Be to, jos platina encefalitą ir Laimo ligą. Šios ligos labai paplitusios mūsų šalyje. Norint išvengti encefalito, geriau iš anksto nuo jo pasiskiepyti.

Įsisiurbusią erkę reikia atsargiai pašalinti, geriausia pincetu, kad odoje neliktų jos galvutės. Įsisiurbimo vietą reikia patepti briliantine žaluma. Jokiu būdu negalima įsisiurbusios erkės vilgyti spiritu, aliejumi, žibalu ar pan.

Erkės dažniausiai slepiasi aukštoje žolėje, augančioje pamiškėse ir miškų laukymėse. Todėl ruošiantis iškylauti tokiose vietose, reikia apsirengti šviesiais drabužiais, kad būtų lengviau pastebėti erkes. Be to, reikia užsimauti gerai prigludusias kelnes, užsivilkti megztinį ilgomis rankovėmis ir aukšta apykakle. Bėgiojantį po žolę vaiką reikia dažnai apžiūrėti nuo galvos iki kojų ir ypač kruopščiai patikrinti kaklą ir pakaušį.

Besižnaibantys paukščiai

Paukščiai (ne tik naminiai) savo snapais gali taip sužnaibyti odą, kad paskui joje atsiranda mėlynių (hematomų) ir net žaizdelių. Jeigu taip atsitinka, žaizdeles reikia nuplauti, patepti antibakteriniu tepalu. Kad nesusiformuotų kraujosruvos, reikia uždėti ledo arba šalto vandens kompresą.

TAIP PAT SKAITYKITE