Kovo 4d. Ketvirtadienis

Tobulybės siekėjai

Peržiūrų skaičius: 28648
Tobulybės siekėjai

Tobulybė priklauso mūsų susikurtam idėjų pasauliui. Nėra dalyko, kurį galėtume pavadinti tobulu, nes visą laiką yra ką tobulinti. Tad kodėl švaistome savo energiją, siekdami to, kas nepasiekiama?

Siek geriausio

Noras tobulėti bei geriau išmanyti menus, mokslą, technologijojas ir kitas sritis – neatsiejama, įgimta žmogaus savybė. Mums patinka, kai gyvenimas krypsta teigiama linkme. Tačiau ne visada tobulybės troškimas veda teisingu keliu. Dažnai siekdami gauti tai, kas geriausia, sunaikiname tai, kas jau yra gerai. Nors tobulybė skatina žmogų siekti geriausių rezultatų įvairiose gyvenimo srityse, kai kurių asmenų (perfekcionistų) šis troškimas būna pernelyg stiprus ir sukelia problemų darbe, socialiniame bei emociniame gyvenime.

Tobulybės siekėjai dažnai gyvena normalų asmeninį gyvenimą, nepripažindami (ar net nepastebėdami), kad jų elgesys yra problemiškas. Perfekcionistą nuo žmogaus, siekiančio pagerinti savo gyvenimą bei ieškančio gerovės, galime atskirti pagal kelis požymius.

Nerealūs uždaviniai. Perfekcionisto galutinis uždavinys yra tobulybė – tai, kas neįmanoma, nes visada yra kur tobulėti. Tobulybės siekėjas ne tik užsibrėžia nerealius uždavinius, bet ir stokoja lankstumo įgyvendinti juos skirtingomis aplinkybėmis. Tai – absoliutūs uždaviniai – „viskas arba nieko“, „balta arba juoda“. Jei perfekcionistas nepasiekia to, ką užsibrėžė, t. y. tobulybės, savo rezultatus vertina kaip niekam tikusius ir nenaudingus. Šio tipo žmonėms susitaikymas su vidutiniais rezultatais yra jų sugretinimas su vidutinybe, o dėl to jie itin išgyvena.

Tobulėjimo procesas nekelia pasitenkinimo. Siekdamas tobulėti darbe, asmeniniame gyvenime ir pan., perfekcionistas yra domisi tik galutiniu tikslu. Jam nesvarbu tai, ką jis išmoko pakeliui, jam neteikia malonumo ir tai, kad jis tobulėja po truputį – laiptelis po laiptelio, žingsnis po žingsnio. Ir jeigu pasiekęs kopėčių viršūnę, jis nepasiekia to, ką buvo užsibrėžęs (kartais net jis pats nežino, kaip tai aiškiai apibrėžti), visas kilimo aukštyn procesas jam yra bergždžias. Dėl to jis labai nusivilia ir atsižada savo tikslų. Nusiteikimas viską daryti tobulai neleidžia perfekcionistui mėgautis jokia veikla.

Perfekcionisto galutinis uždavinys yra tobulybė – tai, kas neįmanoma, nes visada yra kur tobulėti.

Netolerancija nusivylimui. Žmogui nusivylimo jausmas, nepatenkinus savo lūkesčių, poreikių ir norų, yra visiškai normalus. Skirtumas tas, kad perfekcionistas perdėtai reaguoja į pačią mažiausią ir nereikšmingiausią klaidą. Jo reakcija gali būti nuo įtūžio ir agresyvaus elgesio iki depresijos ir savęs žlugdymo.

Nesėkmės baimė. Perfekcionistas vadovaujasi klaidingu įsitikinimu, kad aplinkiniai iš jo visada tikisi geriausio. Tokio žmogaus esminis poreikis – visada patikti kitiems bei būti jų pripažintam, todėl jis baiminasi, kad nepateisins lūkesčių tų, kurie jį supa. Labai bijo nepripažinimo ir pažeminimo. Perfekcionistas nepakankamai pasitiki savimi, nes niekada nesijaučia ką nors darąs gerai, visada mano galįs padaryti geriau.

Klaidos lygu silpnybė. Klysti tvarkant kasdieninius reikalus yra visiškai natūralu ir įprasta. Kad ir kaip stengtumėmės daryti viską gerai, galime suklysti: blogai pasakytas žodis, veržlė, kurią pamirštame priveržti, batai, kuriuos gailimės nusipirkę, ir t. t. Perfekcionistas nepakenčia klydimo idėjos, mano, kad jis viską turi atlikti tobulai, ir, jeigu tai nepavyksta, jaučiasi žlugęs ir niekam nereikalingas. Jis pernelyg savikritiškas. Šiems žmonėms klaidos yra silpnybės simbolis, bet ne galimybė išmokti. Jiems nepatinka ne tik jų pačių klaidos, jie netoleruoja ir kitų klaidų, priekaištauja dėl jų, ypač savo artimiausiems žmonėms: savo sutuoktiniui, šeimai, bendradarbiams ir t. t., kartais net žiauriai. Perfekcionistai linkę manyti, kad visi turėtų siekti tobulybės, o tiems, kurie to nedaro, prikaišioja, kad yra susitaikėliai ar netgi niekam tikę.

Neigiama reakcija į kritiką. Kritikuojamas perfekcionistas dažnai užima kraštutinę gynybinę poziciją, nes kritiką vertina kaip į asmeninį išpuolį. Jis negali toleruoti savo klaidų, todėl bet kokia kaina vengia situacijų, kuriose yra kritikuojamas jo elgesys, arba sugaišta valandų valandas gindamasis, nes negali pripažinti savo nesėkmės. Perfekcionistas nepakankamai savimi pasitiki, kad pripažintų, jog suklydo.

Sukelia įvairių problemų

Perfekcionizmas sukuria nepageidaujamų situacijų įvairiose gyvenimo srityse (darbe, šeimoje, meilėje ir pan.) ir netgi tampa patologinių sutrikimų priežastimi. Kokios galimos neigiamos perfekcionizmo pasekmės?

Problemos darbe. Pastangos gauti didžiausią naudą ne visada duoda teigiamus rezultatus. Siekdamas tobulybės, perfekcionistas rūpinasi ir išgyvena dėl menkiausios nereikšmingos detalės. Jam neužtenka, kad darbas atliktas gerai: visada gali būti geriau, todėl niekada nebūna patenkintas. Nuolatinis darbų peržiūrėjimas bei tikrinimas gaišina ir stabdo atliekamą darbą, o tai kelia laiko paskirstymo problemų. Perfekcionistas nėra patenkintas tuo, ką daro, jis vertina tiktai galutinį rezultatą, kuris beveik visada jam nepatinka.

Problemos šeimoje. Asmens perfekcionizmas yra stipri kliūtis asmeniniams santykiams. Perdėtas reiklumas ne tik sau, bet ir kitiems sukelia artimųjų antipatiją. Perfekcionistai linkę nepagrįstai nurodinėti kitiems trūkumus ir klaidas (kad ir kokios nereikšmingos jos būtų), manydami, kad taip aplinkiniams daro paslaugą. Visada tikisi iš kitų tobulumo ir susierzina, kai taip nėra. Jų romantiški santykiai paprastai būna nepastovūs, jiems sunku susirasti patinkamą žmogų, nes pernelyg idealizuoja gerą porą. Kartais nutraukia gerus santykius tik dėl to, kad neatitinka susikurto poros idealo (vėlgi vadovaujasi principu „viskas arba nieko“).

Depresija. Dėl polinkio nusistatyti aukštus uždavinius ir standartus, dėl perdėtos savikritikos perfekcionistas lengvai patiria nusivylimą ir neviltį, o tai lemia depresinio pobūdžio emocinius sutrikimus. Šį ryšys įrodytas įvairiais moksliniais tyrimai, ir netgi siejamas su savižudybe.

Visuomenės baimė. Individas gali nerimauti, blogai jaustis socialinėse situacijose, ypatingai tose, kuriose yra vertinamas (kalbėjimas auditorijai, pokalbio inicijavimas, jo palaikymas ir t. t.). Perfekcionistai bijo būti nepripažinti, todėl dažnai vengia dalyvauti socialinėje veikloje, bendrauti.

Obsesinis-kompulsinis sutrikimas. Šio tipo sutrikimas būdingas nelankstiems, griežtiems, reikliems sau, pedantiškiems bei siekiantiems tobulumo žmonėms. Perdėtas perfekcionisto polinkis rūpintis mažiausiomis smulkmenomis ieškant tobulybės gali nuvesti iki absurdiškų ir pataloginių situacijų, būdingų šiam asmenybės sutrikimui. Net nereikšmingiausia asimetrija (daiktas, esantis trimis centimetrais dešiniau, negu turėtų būti padėtas, truputį pakrypusi viena paveikslo kraštinė ir t. t.) juos erzina ir jie nenurimsta tol, kol kelis kartus nepatikrina to, ką padarė (ar užsuko dujas, užrakino duris ir pan.).


Vasaros romanas baigiasi psichologo kabinete

Vasaros romanas baigiasi psichologo kabinete

Po atostogų – pas psichologą. Deja, bet kai kam nutinka ir taip, kad užuot pailsėję ir atsipalaidavę žmonės puola į gilią depresiją. To priežastimi gali tapti ir kurortinis romanas. Vieniems kurortinis romanas gali suteikti sparnus ir...


Kaip padaryti gerą pirmąjį įspūdį?

Kaip padaryti gerą pirmąjį įspūdį?

Pirmasis įspūdis apie nepažįstamą žmogų suformuojamas vos per septyniolika pažinties sekundžių. Rodos, spėjame ištarti tik savo vardą, tačiau aplinkiniai jau būna susidarę nuomonę apie mus. Kaip per tokį trumpą laiką užkariauti geriausias...


Galvojantiems apie psichologo profesiją

Galvojantiems apie psichologo profesiją

Psichologo profesija darosi vis populiaresnė. Užsienyje ji gana pelninga. Kaip nuspręsti, ar ši profesija jums tinka? Ar lengva būti psichologu Lietuvoje? Kodėl pas mus reikia gerai pasukti galvą, norint rekomenduoti gerą psichologą? Juk jei būtų...


Kaip pakelti sau nuotaiką?

Kaip pakelti sau nuotaiką?

Jūs galite savo smegenis išvalyti taip, kaip kiti valo savo kūną. Norėdami atsikratyti blogų minčių, prisiminkite "Laimės taisykles": konkrečiu metu galite galvoti tik apie vieną dalyką – jūsų mintys turi būti arba pesimistinės,...


Psichologinė paslaugos psichologiniuose ir dvasiniuose centruose: ką rinktis?

Psichologinė paslaugos psichologiniuose ir dvasiniuose centruose: ką rinktis?

Pastaruoju metu atsirado daug įvairių dvasinių centrų. Tai ir "naujosios bangos" krikščioniškieji judėjimai, tokie kaip "Tikėjimo žodis", ir Rytų religijų mokytojai - budistai, induistai, ir astrologai, ošo, okultistai,...


Maitinti krūtimi mergaites gali išmokyti lėlės

Maitinti krūtimi mergaites gali išmokyti lėlės

Artimiausiu metu JAV prekybos tinkluose bus pradėtos pardavinėti gana keistos lėlės, suteikiančios galimybę mažametėms mergaitėms imituoti kūdikio maitinimą krūtimi. Ispanijos kompanijoje "Berjuan" gaminamos lėlės pavadintos"The...


Kaip įveikti baimę?

Kaip įveikti baimę?

"Noriu paklausti, kaip įveikti nerimą ir baimę. Kai vyras būna išvykęs darbo reikalais ir gyvenu namuose viena, vakarais kyla baimė, negaliu užmigti. Stengiuosi išeiti į svečius ar į kiną, ką nors pasikviesti, bet vis tiek ateina metas, kai...


Apie paauglio vidinį pasaulį

Apie paauglio vidinį pasaulį

Apie paauglystę pastaruoju metu kalbama daug. Konfliktams su vaikais lengvai priklijuojama paauglystės problemų etiketė. Visi žino, kad paaugliai nesivaldo, liguistai susirūpinę savo išvaizda, ima veržtis pas draugus ir priešgyniauja tėvams. Bet...


Skaičiau apie autizmą: man tinka

Skaičiau apie autizmą: man tinka

Tai iš kur tos tamsios nuotaikos? Kodėl su niekuo nebendrauji? – Skaičiau apie autizmą, lyg ir tinka. Toks žmogus nežiūri į pašnekovą, nepalaiko akių kontakto, nesupranta kitų, nenaudoja mandagybių. Skaičiau iki dviejų nakties, žaidžiau...


Krizės akivaizdoje būtina susitarti su savimi

Krizės akivaizdoje būtina susitarti su savimi

Atsiradus ekonominei, finansinei ar kitokia krizei, atsiranda ir psichikos sutrikimų. Kaip juos atpažinti ir padėti sau, pasakoja Dainų pirminio sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro vedėjas, gydytojas psichiatras psichoterapeutas...


Ką daryti, kai mylimasis vis vėliau grįžta į namus?

Ką daryti, kai mylimasis vis vėliau grįžta į namus?

"Beveik prieš metus su draugu pradėjome gyventi kartu. Iš pradžių viskas buvo gerai, bet pastaruoju metu jis vis užsibūna darbe valandą — pusantros, o kartais grįžta ir po vakaro aštuntos. Į mano klausimus atsako "...daug darbo,...


Eiti pas psichoterapeutą, ar medituoti?

Eiti pas psichoterapeutą, ar medituoti?

Vieni savo problemų eina spręsti pas psichoterapeutus, psichoanalitikus, kiti į jogos centrus, budistinės, kinietiškos, Ošo meditacijos grupes ir tt. Kodėl taip vyksta? Ką pasirinkti? Medituotojai dažnai primena nesveikų keistuolių bendrijas,...


Ką daryti, kai darbuotojas išeina?

Ką daryti, kai darbuotojas išeina?

Patarimų, kaip taktiškai išeiti iš darbo – daug. Dar daugiau prirašyta apie tai, kaip kristi į akį potencialiam darbdaviui ir kaip elgtis naujoje darbo vietoje. Tačiau ką daryti vadovui, pas kurį ateina talentingiausias jo darbuotojas ir...


Moterys nemoka saugoti paslapčių

Moterys nemoka saugoti paslapčių

Į klausimą kiek laiko moterys gali išlaikyti paslaptį, jau galima atsakyti – dvi dienas. Mokslininkai apskaičiavo, kad moteris neiškentėjusi iškalbės paslaptį po maždaug 47 valandų ir 15 minučių, praneša Dailymail.co.uk. Mokslininkai atliko...


Gyvenimą ir karjeros galimybes keičia mintys

Gyvenimą ir karjeros galimybes keičia mintys

Mūsų mintys gali pakeisti mūsų gyvenimą. Tereikia galvoti apie save gerus dalykus, ir gyvenimas pasikeis į gera. Jūs esate tai, ką apie save manote. Jautėsi nelaiminga Į konsultaciją atėjo 40 metų moteris, kurią kamavo depresinė nuotaika. Ji...


Ką apie moterį pasako jos namai?

Ką apie moterį pasako jos namai?

Kiekvienas vyras gali įvertinti jam patikusią merginą per 5 sekundes. Tereikia užsukti į jos namus. Jeigu pasisekė atsidurti merginos teritorijoje, štai tau keletas patarimų, kaip lengvai nustatyti merginos charakterį, įpročius ir gyvenimo būdą!...


Nakties košmarai – signalas apie rūpestį

Nakties košmarai – signalas apie rūpestį

Per naktį galima susapnuoti keletą sapnų. Kai jie košmariški, prabudus sunku atsikratyti nemalonių pojūčių. Dažnai visą dieną kamuoja nerimas – gal atsitiks kokia nelaimė? Ar naktiniai košmarai pranašauja ką nors bloga? Ar ryškus ir...


Rimos pasakojimas. „Esu suaugęs alkoholiko vaikas, ir tai paliko žymę visam mano gyvenimui“

Rimos pasakojimas. „Esu suaugęs alkoholiko vaikas, ir tai paliko žymę visam mano gyvenimui“

Priklausomybė – skaudi ir sunki liga, kuri paliečia ne tik priklausomą žmogų, bet ir jo artimuosius. Woititzas Janetas Geringeris knygoje „Suaugę alkoholikų vaikai“ rašo: „Alkoholizmas yra liga. Tai, kad esi alkoholiko...


TRANSESSENCE arba durys į džiugesnį gyvenimą

TRANSESSENCE arba durys į džiugesnį gyvenimą

Visi esame pajutę, kiek energijos ir džiaugsmo mums teikia šviečianti saulė. Siaučiant permainingiems pavasario orams dar labiau tai vertiname. Tačiau ar visi žinome, kad ir savo viduje mes turime visada šviečiančią saulę? Deja, mūsų vidinę saulę,...


Gal žinote gerą būrėją?

Gal žinote gerą būrėją?

- Norėjau jūsų paprašyti, gal žinot kokią būrėją, juk jūsų pacientai dažnai vaikšto pas jas. Kuri geresnė? - Taip, vaikšto, gal net dažniau, negu įsivaizduojate. Bet jei egzistuotų tokia aiškiaregė, kuri tikrai žinotų ateitį, tai visi pas ją ir...


Kaip reaguoti į pagyrimus?

Kaip reaguoti į pagyrimus?

"Prieš metus atvažiavau studijuoti į Šiaulius iš nedidelio miestelio. Mano gyvenimas ryškiai pasikeitė: ne tik išvažiavau iš tėvų namų, bet ir susiradau naujų draugų, su kuriais leidžiu laiką ir diskutuoju įvairiais klausimais. Būtent iš...


Valdytis – gerai, verkti – dar geriau

Valdytis – gerai, verkti – dar geriau

Paradoksalu, bet reikia džiaugtis, kad galima išsiverkti. Ašarų antplūdis šalina blogą nuotaiką. Verkiant išplaunama siela, išvalomas susikaupęs "purvas" – pyktis, liūdesys, įniršis. Apsivaloma, atsipalaiduojama, praeina...


Ligų ištakos – išgyvenimuose

Ligų ištakos – išgyvenimuose

Kūno problemos gali būti susijusios su patirta psichologine trauma."Mūsų pokalbis – mano vaistai", - sakė pirmoji Zigmundo Froido pacientė. Šiandieninė karta vis dažniau problemas, kurios anksčiau priklausė religijos ir medicinos...


Iškreiptas sąžiningumas - manipuliuojantys žaidimai

Iškreiptas sąžiningumas - manipuliuojantys žaidimai

Jei reikėtų labai trumpai apibūdinti tai, kas svarbiausia besivaduojančio nuo priklausomybių grandinių žmogaus gyvenime, neabejotinai turėtume atsakyti - sąžiningumas ir dar kartą sąžiningumas.


Nuvertinimas — taip pat agresijos forma

Nuvertinimas — taip pat agresijos forma

"Noriu pasidalinti nelabai šventinėmis mintimis. Keletą metų globojame giminaitę, vienišą tėčio seserį, kuriai greitai aštuoniasdešimt. Ligota, sunkiai vaikšto, reikia nemažai pagalbos — ir pas gydytoją nuvežti, ir rūbus bei patalynę...


Kodėl verta įsigyti augintinį?

Kodėl verta įsigyti augintinį?

Naminiai gyvūnėliai – idealus socialinės ir emocinės paramos ir palaikymo šaltinis visiems žmonėms, nustatė Majamio ir Sant Luiso universitetų mokslininkai. Psichologai atliko tris eksperimentus, kurių tikslas buvo patikrinti, ar tikrai...


Neurogrįžtamasis ryšys. Smegenų treniruotės

Neurogrįžtamasis ryšys. Smegenų treniruotės

Laikas pardėti treniruoti mūsų smegenys pasitelkiant neuromokslą. Viskas, kas esame, sutalpinta mūsų smegenyse.Juk psichinė sveikata prasideda nuo smegenų. Ir jei pradėsime suvokti, kad esate išsiblaškę, sunku tampa susikaupti, vargina...


Kiekvieną rytą bijau atsimerkti

Kiekvieną rytą bijau atsimerkti

- Jaučiuosi be galo kalta prieš tuos žmones, kurie man norėjo padėti, nes į naują darbą aš nenuėjau. Aš taip persigandau ir taip neturėjau jėgų, kad tiesiog negalėjau. Man labai baisu ieškoti darbo. Aš bijau, kad nueisiu į darbą ir...


Vienatvė būnant tarp žmonių

Vienatvė būnant tarp žmonių

Mūsų dienomis, kaip niekad anksčiau, žmonės turi visas galimybes bendrauti: telefonas, internetas suras netgi toliausiai esantįjį. Nepaisant tokių galimybių, vienišių daugėja. Gyvenate mieste ir kasdien susitinkate su žmonėmis. Susitinkate ir...


Poezijos terapija priverčia vėl svajoti

Poezijos terapija priverčia vėl svajoti

Geriausias įrankis kovai su sunkia liga – naujos svajonės ir menas.Dauguma žmonių, sergančių lėtinėmis ligomis, kenčia ir moralinį skausmą. Supratę, kad visi planai žlugo, jie nebenori net gydytis. Specialistai rankų nenuleidžia ir siūlo...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9