Spalio 28d. Trečiadienis

Pavydas trukdo atrasti galias

Peržiūrų skaičius: 36564
Pavydas trukdo atrasti galias

Pavydas yra vienas nemaloniausių jausmų, kuris užvaldo visas žmogaus gyvenimo sritis. Pavyduolis gali pakenkti tiek sau, tiek kitiems, tad vos pajutus šį jausmą, būtina jam ieškoti priešnuodžių. Įsišaknijęs pavydas sustabdo asmenybės augimą ir pastebimai apriboja galimybes atskleisti savo stipriąsias puses.

Universalus bruožas

Nors įvairių šalių tautosakoje pavydas dažnai priskiriamas kuriai nors konkrečiai nacionalinei grupei, iš esmės šis jausmas yra universali visai žmonijai būdinga savybė. Pavydas yra sudėtinė emocija, pasireiškianti nemaloniu, neretai kankinančiu jausmu dėl kito asmens pranašumo, pasisekimo, gerovės.

Pavydą lydi ir kiti neigiami jausmai – priešiškumas tam, kam pavydi, susierzinimas, pagieža, menkavertiškumo jausmas, noras žeminti kitą. Šie kontrastingi išgyvenimai sukuria pojūtį, kad pavydas "graužia", apkartina visas pavyduolio mintis, jausmus ir veiksmus.

Panašią būseną gali sukelti ne tik realus, bet ir įsivaizduojamas kito asmens pranašumas. Todėl pavydo atveju suvokimas dažnai būna iškreiptas, neatitinkantis realios situacijos.

Apie pavydą nepriimta kalbėti viešai, tačiau tikriausiai nėra tokio žmogaus, kuriam šis jausmas būtų svetimas ar nė karto nepatirtas.

Pavydo objektai

Pavydo objektu gali tapti praktiškai bet kuris daiktas, reiškinys, savybė ar santykis. Užsigeisti galima bet ko, kas mums pasirodys vertinga ir trokštama turėti.

Lengviausia atpažinti pavydą, kurio taikinyje atsiduria materialios gėrybės. Todėl pavydime pinigų, turto, įvairių daiktų ir kitų materialių dalykų.  Jų geidžiantis žmogus puoselėja iliuziją, kad gavęs taip trokštamą daiktą pagaliau patirs ilgai lauktą pasitenkinimą bei laimę.

Ne mažiau pavydo gimsta santykių sferoje, kur pavydime meilės, draugystės, artimųjų bendravimo, sugebėjimo patikti ar užmegzti ryšį. Šiuo atveju pavyduolis dažnai net neįtaria, kad jo išgyvenimai dar labiau atitolina jį nuo norimų santykių sukūrimo.

Kai kurie žmonės pavydi kitiems atitinkamos išvaizdos, amžiaus, sveikatos ar kitų išorinių asmens charakteristikų.

Dar kiti geidžia aplinkiniams priskiriamų vidinių savybių – talento, sugebėjimų, teigiamų asmenybės bruožų.

Pavyduoliai linkę "bloga akimi" nužvelgti aukštesnės socialinės padėties, visuotinės pagarbos nusipelniusius žmones. Tikėtina, kad pavydo apsėstiesiems užklius ir džiaugsmu bei laime spinduliuojantys asmenys, nes buvimas šalia aitrins jų dvasines tuštumas.

Šaknys vaikystėje

Su pavydo pradžiamoksliu neišvengiamai susiduriame jau ankstyvojoje vaikystėje. Impulsyvūs norai dažnai kreipia vaiko dėmesį į trokštamus dalykus, kurie priklauso išoriniam pasauliui.

Tačiau ką daryti, kai vaiką nuo jo geidžiamo žaislo skiria panašaus amžiaus nedraugiškas to žaislo šeimininkas? Neretai į panašius konfliktus tenka įsikišti tėvams ar kitiems suaugusiesiems. Jų galioje ir atsakomybėje paskatinti tas mažųjų reakcijas, kurios sudarytų sąlygas pakeisti vaiko trokštamą dalyką kitu arba patenkinti kilusį poreikį kitais būdais.

Tad minėtu atveju vaikui galima pasiūlyti kitą žaislą, sudominti kita veikla ar nemenkinant vaiko savigarbos paaiškinti, kodėl jam šiuo metu negalime nupirkti lygiai tokio pat daikto.

Pastebėta, kad vaikų noras turėti daug žaislų ar kitų daiktų slepia meilės ir dėmesio stoką. Tad mažieji nesąmoningai siekia kompensuoti bendravimo stygių plėsdami savo pasaulio ribas užvaldomais materialiais dalykais.

Kai kurie suaugę taip pat linkę daiktais išsipirkti savo kaltę dėl iš vaikų "pavogto" laiko. Emocinis badas sudaro itin palankią terpę pavydui, nes visuomet atsiras daiktų, kurių mažasis dar neturi.

Pagrįstai teigiama, kad pavydo pagrindas yra nuolatinis lyginimas (-is) su kitais. Tikėtina, kad kai kurie pavyduoliai į tokius spąstus pakliuvo dar vaikystėje, kai suaugę negailestingai priešpastatydavo juos kitų vaikų gebėjimams ar pasiekimams.

Beviltiški pralaimėjimai ir nuolatinis žeminimas paprastai išugdo menkos savigarbos, nepasitikinčią savimi, jaučiančią savo menkavertiškumą asmenybę, kuri neatspari pavydo jausmui.

Atskirti siekius

Kartais mėginama išskirti "baltą" pavydą. Tačiau patiriamais išgyvenimais ir pagrindinėmis nuostatomis "baltasis" pavydas mažai kuo primena "juodąjį" savo brolį.

Pirmiausia mes jaučiamės pakankamai drąsūs išpažindami "baltąjį" pavydą. Juk jis padeda atpažinti mūsų troškimus ir poreikius, nurodo, kuria kryptimi reikia telkti visas pastangas ir energiją.

Geidžiamas objektas tampa stimulu siekti norų išsipildymo konstruktyviais būdais, nesusikoncentruojant į neigiamus jausmus. Šiuo atveju be jokio priešiškumo galime pasidžiaugti artimo sėkme ir, pripažinę norą eiti panašiu keliu, dėti visas pastangas siekti iškeltų tikslų.

Tokiu atveju egocentrinės nuostatos atsisakymas išsekina "juodo" pavydo šaltinius, padeda atsiriboti nuo kovos dėl neva ribotų gėrybių išteklių. Tad nepriklausomai nuo mus aplankiusio pavydo spalvos svarbu įvardinti už jo besislepiančius poreikius, suvokti savo jausmus ir reakcijas.

Išvengti spąstų

Pavydo reikėtų vengti, nes jis trukdo pozityviai žvelgti į gyvenimą, neleidžia visiškai atskleisti savo sugebėjimų. Jo įkalintą energiją sunku panaudoti konstruktyviai veiklai, tad svarbu laiku stoti į kovą net ir su mažiausiomis šio jausmo apraiškomis.

Pajutus pirmuosius pavydo požymius, svarbu įvardinti, kas sukelia šį jausmą. Sąžiningas atsakymas padės atrasti tikruosius poreikius, leis įvertinti jų reikšmę kiekvieno žmogaus vertybių hierarchijoje.

Verta prisiminti, kad asmeniniame augime svarbiau remtis individualia pažanga, tuomet be pavydo galėsime pasimokyti ir iš kitų.

Sveikatos sodas


Kas parašė gyvenimo scenarijų?

Kas parašė gyvenimo scenarijų?

Stovime ant dar vienų metų slenksčio. Tai laikas, kai apmąstome, ar viską darome teisingai, ar esame laimingi? Trečiąjį tūkstantmetį žmonės atsigręžia į savo dvasinius poreikius, nes pastebėjo, kad patenkinę tik materialinius, neranda harmonijos...


Neurogrįžtamasis ryšys. Smegenų treniruotės

Neurogrįžtamasis ryšys. Smegenų treniruotės

Laikas pardėti treniruoti mūsų smegenys pasitelkiant neuromokslą. Viskas, kas esame, sutalpinta mūsų smegenyse.Juk psichinė sveikata prasideda nuo smegenų. Ir jei pradėsime suvokti, kad esate išsiblaškę, sunku tampa susikaupti, vargina...


Kas geriau- nenormali meilė ar susvetimėjimas?

Kas geriau- nenormali meilė ar susvetimėjimas?

Ak, tie nuo meilės kenčiantys žmonės! Meilės istorijos,l kaip ir filmai apie meilę, stipriai sukrečia, ypač kai psichologas į jas gali įsikišti kaip trečias slaptas dalyvis. Matyt, man, kaip ir daugeliui žmonių, šie filmai padeda kartu su herojais...


Kai vyrą apima sporto manija

Kai vyrą apima sporto manija

"Ką daryti, kai vyrą apima sporto manija? Kai jam tarsi nebelieka jokių kitų rūpesčių, kaip tik parlėkus iš darbo įsijungti televizorių, atsikimšti alaus ir spoksoti, kaip po futbolo aikštę varinėjamas kamuolys... Negaliu prisiprašyti, kad...


Nieko nepripjoviau

Nieko nepripjoviau

Kuris laikas mąstau apie įdomų reiškinį: tamsiąją inteligentų pusę, kuri aiškiai įrodo pasąmonės egzistavimą. Kai kurie daug pasiekę, labai kultūringi, gal net drovūs mokslo ir meno žmonės labai mėgsta juodą humorą, grubius "praporščikų"...


Ką apie moterį pasako jos namai?

Ką apie moterį pasako jos namai?

Kiekvienas vyras gali įvertinti jam patikusią merginą per 5 sekundes. Tereikia užsukti į jos namus. Jeigu pasisekė atsidurti merginos teritorijoje, štai tau keletas patarimų, kaip lengvai nustatyti merginos charakterį, įpročius ir gyvenimo būdą!...


Demoniška moteris vyrų valdomame pasaulyje

Demoniška moteris vyrų valdomame pasaulyje

Visada jaučiu slaptą pasimėgavimą, kai klausausi nepagražintų pasakojimų apie ydas. Ne dėl to, kad man patiktų nesveikos mintys ar poelgiai, o dėl to kad kai žmogus nebevaidina, jis tampa įdomus, tikras ir atviras naujam požiūriui. Ydų mes visi...


Vienatvė būnant tarp žmonių

Vienatvė būnant tarp žmonių

Mūsų dienomis, kaip niekad anksčiau, žmonės turi visas galimybes bendrauti: telefonas, internetas suras netgi toliausiai esantįjį. Nepaisant tokių galimybių, vienišių daugėja. Gyvenate mieste ir kasdien susitinkate su žmonėmis. Susitinkate ir...


Lošimas žmones paverčia ligoniais

Lošimas žmones paverčia ligoniais

Žaidimų manija taip pat pragaištingai veikia asmenybę kaip narkotikai ar alkoholis. Totalizatoriai, loterijos, azartiniai žaidimai lošimo namuose ir prie kompiuterių griauna žmonių gyvenimus. Vienu atveju išsivysčiusi priklausomybė žlugdo žmones...


Apie paauglio vidinį pasaulį

Apie paauglio vidinį pasaulį

Apie paauglystę pastaruoju metu kalbama daug. Konfliktams su vaikais lengvai priklijuojama paauglystės problemų etiketė. Visi žino, kad paaugliai nesivaldo, liguistai susirūpinę savo išvaizda, ima veržtis pas draugus ir priešgyniauja tėvams. Bet...


Vasaros romanas baigiasi psichologo kabinete

Vasaros romanas baigiasi psichologo kabinete

Po atostogų – pas psichologą. Deja, bet kai kam nutinka ir taip, kad užuot pailsėję ir atsipalaidavę žmonės puola į gilią depresiją. To priežastimi gali tapti ir kurortinis romanas. Vieniems kurortinis romanas gali suteikti sparnus ir...


"Intymumo hormonas" oksitocinas – hipnobilumui didinti

"Intymumo hormonas" oksitocinas – hipnobilumui didinti

Meilės žaidimų ir orgazmo metu abiejų lyčių atstovams gausiai išsiskiriantis žinduolių hormonas ir neurotransmiteris oksitocinas mažina įtaigai itin atsparių asmenų prigimtinį gebėjimą nepasiduoti hipnotiniam poveikiui, praneša Newscientist.com....


Streso įveikimo pamokėlės ( 1 dalis)

Streso įveikimo pamokėlės ( 1 dalis)

Apie stresą, jo priežastis, išsivystymo mechanizmą, juntamus simptomus bei įtaką sveikatai parašytas ne vienas straipsnis. Apie tai daug kalbama įvairiose laidose, susitikimuose. Tačiau "stresas" pastaraisiais metais tapo vienu iš labai...


Man savęs visai negaila

Man savęs visai negaila

Daugelis lietuvių moterų tiesiog veržiasi pasiaukoti dėl savo artimųjų. Visi turi būti pavalgydinti, aprengti, namai turi būti nepriekaištingai tvarkingi. Dažnai tenka rūpintis ne tik vyru ir vaikais, bet ir senais tėvais, ir anūkais. Rūpestis -...


Kai vyras netiesiogiai šaiposi

Kai vyras netiesiogiai šaiposi

" Noriu paklausti, kaip reikėtų reaguoti, kai kitas žmogus netiesiogiai iš tavęs šaiposi? Turiu omenyje savo vyrą. Šiaip jis nėra agresyvus, kvaile manęs nevadina, bet prie svetimų žmonių vis mėgsta papasakoti kokią istoriją, kaip aš kur nors...


Kodėl negalime liautis valgę spragėsių žiūrėdami filmus?

Kodėl negalime liautis valgę spragėsių žiūrėdami filmus?

Daugelį skubančių žmonių kankina nesveiko maisto valgymo įprotis. Tačiau kodėl mes negalime liautis valgę spragėsių net tuomet, kai neskubame – tarkim, žiūrint filmus. Net ir tuomet, kai tą filmą jau matėme kelis kartus ar jis yra pasenęs....


Maitinti krūtimi mergaites gali išmokyti lėlės

Maitinti krūtimi mergaites gali išmokyti lėlės

Artimiausiu metu JAV prekybos tinkluose bus pradėtos pardavinėti gana keistos lėlės, suteikiančios galimybę mažametėms mergaitėms imituoti kūdikio maitinimą krūtimi. Ispanijos kompanijoje "Berjuan" gaminamos lėlės pavadintos"The...


Jurga Lūžaitė. Apie humoro jausmą

Jurga Lūžaitė. Apie humoro jausmą

Vaikai iš prigimties linksmi ir juokingi. Jie juokiasi labai daug. Žymiai daugiau nei suaugusieji. Bet jie negimsta su humoro jausmu, o balandžio pirmoji – puiki galimybė pakalbėti apie juokus, juokavimo kultūrą bei... humoro jausmo ugdymą....


Nuotaiką galime keisti patys

Nuotaiką galime keisti patys

Jei atsibudote blogos nuotaikos, tai dar nereiškia, kad nieko negalite pakeisti. Keli pratimai ir teigiamos mintys daro stebuklus. Šiais neramiais laikais gana nesunku prarasti normalią psichologinę pusiausvyrą. Juolab jei darbas susijęs su itin...


Poezijos terapija priverčia vėl svajoti

Poezijos terapija priverčia vėl svajoti

Geriausias įrankis kovai su sunkia liga – naujos svajonės ir menas.Dauguma žmonių, sergančių lėtinėmis ligomis, kenčia ir moralinį skausmą. Supratę, kad visi planai žlugo, jie nebenori net gydytis. Specialistai rankų nenuleidžia ir siūlo...


Seksualinė priklausomybė

Seksualinė priklausomybė

Seksualinė priklausomybė – tai liguistas požiūris į seksą, kuris žmogui padeda įveikti stresą, išvengti neigiamų ar skaudžių jausmų, taip pat intymių santykių, kurių jis nesugeba užmegzti. Seksualiniai santykiai tampa svarbiausiu dalyku, dėl...


Skyrybos Lietuvoje: dažnos ar retos?

Skyrybos Lietuvoje: dažnos ar retos?

Diskutuojant apie šeimą ir šeimos politiką bene daugiausiai ginčų sulaukia klausimas, susijęs su skyrybomis. Tačiau prieš svarstant, kaip užkirsti joms kelią, reikėtų išsiaiškinti, ar jos iš tiesų tokios dažnos, kaip teigiama. Anot Demografinių...


Ko galima pasimokyti iš sergančių schizofrenija patirties?

Ko galima pasimokyti iš sergančių schizofrenija patirties?

Prieš dvylika metų kurį laiką dirbau psichiatrinėje ligoninėje, daugiausia su sergančiais šizofrenija. Bandyti įsijausti į patologiją buvo bauginamai įdomu. Pacientų sudėtingą pasaulį tyrinėjau ir moksliškai - fenomenologiniu būdu. Nors menas...


Užsiėmimų ciklas „Įkūnytos stichijos“

Užsiėmimų ciklas „Įkūnytos stichijos“

Gamta – mūsų namai, o mes esame jos dalis, todėl ir prisitaikome prie natūralių gamtos ciklų, pvz., metų laikų ar dienos ir nakties kaitos. Reaguojame į orą: saulėtą dieną gali nuotaika pagerėti ar esame energingesni, lietingą – galime...


Konsultacija 287

Konsultacija 287

"Noriu Jūsų paklausti, kokio amžiaus žmogus jau per senas psichologinei pagalbai? Neseniai palaidojome tėtį, mano mama, kuriai 67-ri metai, liko viena. Pastebėjome, kad ji sulyso, nebesitvarko namų kaip anksčiau, niekuo nebesidomi, vis...


Moterų depresija

Moterų depresija

Laikoma, kad moterys dažniau nei vyrai patiria depresiją ir sunkiau ją įveikia. Specialistai išskiria aštuonias labiausiai paplitusias moterų depresijos rūšis. Trunka kelis mėnesius po gimdymo. Ji atsiranda dėl staigaus gyvenimo būdo pasikeitimo,...


Kodėl verta įsigyti augintinį?

Kodėl verta įsigyti augintinį?

Naminiai gyvūnėliai – idealus socialinės ir emocinės paramos ir palaikymo šaltinis visiems žmonėms, nustatė Majamio ir Sant Luiso universitetų mokslininkai. Psichologai atliko tris eksperimentus, kurių tikslas buvo patikrinti, ar tikrai...


Tamsi paranojos gelmė

Tamsi paranojos gelmė

Nežinau kaip jums, bet man paranoja yra labai įdomi, nes, ko gero, negalime rasti jautraus, daug pasiekusio žmogaus, kurio nebūtų nors kartą kankinę paranojiniai nuogąstavimai. Kartais įtarinėti reikia ir sveika: "Jeigu neįtarčiau, nebūčiau...


Kaip netapti nuolat moralizuojančia bambekle?

Kaip netapti nuolat moralizuojančia bambekle?

"Ar įmanoma sulėtinti psichologinį senėjimą? Turiu omenyje ne atminties blogėjimą, o emocinį keitimąsi, kai tampi "bobute" , kurią erzina smulkmenos — ne ten padėti daiktai, nerūpestingai atliktas darbas, jaunesnių žmonių...


Šeši ištikimybės tipai: kuriam iš jų priklausote jūs?

Šeši ištikimybės tipai: kuriam iš jų priklausote jūs?

Ištikimybė – idealių šeiminių santykių pagrindas. Tačiau gyvuoja ir kita nuomonė, kad ištikimybė – tai kelias nuobodaus gyvenimo ir rutinos link. Psichologų manymu, poros, saugančios ištikimybę, labiau stabilios, fiziškai ir...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9