Sausio 25d. Šeštadienis

Klastingą priešą būtina nugalėti

Peržiūrų skaičius: 24072
Klastingą priešą būtina nugalėti

Gyvenimas nepatiriant streso – utopija. Gamta jį sumanė tikriausiai tam, kad žmogus išmoktų susidoroti su sunkumais. Tačiau ne visiems pavyksta kiekvieną nesėkmę ir pralaimėjimą priimti kaip pamoką. Kai kurie net nebando kovoti ir iš karto pasiduoda klastingam priešui. Juk svarbiausia – pačiam stengtis įveikti stresą.

Neįstengia apsiginti

Stresas – neišvengiamas gyvenimo reiškinys. Trumpalaikis stresas sutelkia imuninę sistemą, skatina veiklumą, išradingumą, padeda žmogui tobulėti. Tačiau per stiprūs ir dažnai besikartojantys ar ilgai užsitęsę išgyvenimai sukelia įvairias ligas.

Streso hormonų – adrenalino ir kortizolio – perteklius gali slopinti smegenų funkcijas, reguliuojančias vegetatyvinę nervų sistemą, sutrikdyti medžiagų apykaitą ir suardyti "atminties neuronus". Streso pasekmės gali pasireikšti bet kuriame organe.

Tipiškos streso sukeltos ligos yra hipertenzija (aukštas kraujospūdis), širdies (miokardo) infarktas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė, migrena, kai kurios imuninės alerginės ligos.

Tyrimai įtikinamai rodo, kad žmonių, kuriuos ilgą laiką veikia intensyvus stresas, sergamumo ir mirtingumo nuo minėtų ligų rodikliai yra daugiau nei dvigubai aukštesni.

Ilgalaikis, lėtinis stresas slopina organizmo imuninę sistemą. Nuo nuolatinės įtampos ji laikui bėgant ima šlubuoti ir kai prireikia pagalbos, organizmas jau neįstengia patikimai apsiginti.

Reaguoja panašiai

Nors stresas kyla dėl įvairiausių priežasčių, žmogaus organizmas į jį reaguoja panašiai. Dažniau ima plakti širdis, padidėja kraujospūdis, gali atšalti rankos ir kojos, gausiau prakaituojama, pagilėja alsavimas. Neretai ima trūkti oro, kyla skrandžio spazmai, apima nuovargis.

Jei žmogus dažnai patiria stresą, jo nuotaika tampa nepastovi, jį apima nerimas, įtampa, neviltis, jis jaučiasi prislėgtas, sutrikęs, susirūpinęs. Kai kurie tampa irzlūs, nekantrūs, pernelyg kalbūs, jiems gali sutrikti miegas, pakisti valgymo įpročiai.

Mūsų hormonų ir mūsų imuninės sistemos neįmanoma pripratinti prie streso. Organizmas niekada nepripras prie ginčų, erzinančio triukšmo, priekabių.

Mokslininkai įrodė, kad ilgalaikį stresą dažniau patiria norintys visur pirmauti, viską atlikti tik labai gerai, menkai pasitikintys kitais, visada įsitempę, nekantrūs žmonės.

Konfliktinė situacija

Streso priežastis dažniausiai yra žmonių konfliktai. Kaip elgtis iškilus konfliktinei situacijai? Galbūt verta pasimokyti iš amerikiečių astronautų. Būnant uždarytiems kosminiame laive sunku išvengti nesusipratimų.

Amerikos kosminių tyrimų bio-medicinos instituto mokslininkai sukūrė tipiškas konfliktines situacijas, dažniausiai pasitaikančias per skrydžius, ir kaip iš jų rasti išeitį, o aktoriai visa tai suvaidino. Juos nufilmavo ir juostą įdėjo į kosminį laivą. Astronautams buvo pasiūlyta, jei kils nesusipratimų, paleisti filmą.

Jūs galite pasielgti paprasčiau: atsisėsti, užsimerkti ir peržiūrėti "kino filmą", sukurtą pagal savo konfliktinę situaciją. Tik tada priimti vienokį ar kitokį sprendimą.

Stresas daugeliui neduoda ramybės ir naktį – neleidžia užmigti. Ne vienas, patyręs kokį nors išgyvenimą, skundžiasi, kad sudėti bluostą pasiseka tik po vidurnakčio. Tokiems kai kurie specialistai pataria eiti gulti tik tada, kai jau limpa akys.

Juoko poveikis

Gera nuotaika, kuo mažiau stresų – ir gyvenimas bus lengvesnis bei ilgesnis. Tokią išvadą priėjo prancūzų mokslininkai. Jie tyrinėjo senovės vienuolių dienoraščius ir nustatė, kad tos vienuolyno seserys, kurių užrašai buvo linksmi, gyveno vidutiniškai aštuonerius metus ilgiau nei liūdnų dienoraščių autorės. Juk ne veltui teigiama, kad minutė nuoširdaus juoko duoda tokią pačią naudą, kaip beveik valanda fizinių pratimų. Yra netgi specialus mokslas, tiriantis juoko poveikį, – gelotologija.

Berlyno gelotologas Giunteris Siklas tikina, kad juokas – savotiškas sportas. Mat juokiantis lavinami apie 80 viso kūno raumenų. Tada dažniau plaka širdis, aktyvesnis pasidaro kvėpavimas, kraujyje atsiranda daugiau deguonies. Tyrimai parodė: juokiantis kraujyje pasigamina daugiau endorfinų – medžiagų, blokuojančių depresiją, streso palydovę.

Manoma, kad dažniausiai kvatojasi vaikai. Suaugusiajam per parą reikėtų nuoširdžiai juoktis 15 kartų, – tvirtina gelotologai. Tačiau vargu ar kiekvienas sugeba laikytis tokios normos.

Kad žmonės būtų sveikesni, kai kuriose šalyse jau veikia juoko klubai. Jų nariai nepasakoja linksmų istorijų ar anekdotų, juoktis juos moko specialistai pagal psichologų sukurtą metodiką. Juk juokas – užkrečiamas: jei vienas pradėjo kvatotis, juo paseks ir kiti.

Emocinė kalba

Įvairūs garsai žmogų lydi visą gyvenimą. Jie veikia labai įvairiai – automobilio signalas po langais gali sunervinti, o maloni muzika dažnai nuramina. Ne veltui muzika vadinama emocine kalba.

Kai kurie muzikos žanrai sulėtina fizinius kūno procesus ir padeda atsipalaiduoti, sukelia panašią į meditacijos ar hipnozės būseną. Malonūs ausiai garsai ne tik teigiamai veikia, bet ir nuteikia kūrybiškai. Todėl ir buvo sukurta muzikos terapija. Jai naudojama visa muzika – pradedant pačiomis seniausiomis giesmėmis, baigiant naujausiais žanrais. Kokią pasirinkti, lemia žmogaus pomėgis.

Nustatyta, kad liaudiška muzika – universali priemonė fizinei ir psichologinei relaksacijai. P.Čaikovskio, F.Šuberto, F.Listo, F.Šopeno kūriniai padeda pasijusti laisvam net esant minioje. Afrikietiškos melodijos ir joms artimas džiazas, bliuzas, diksilendas kelia nuotaiką, veja šalin depresiją. Roko muzika padeda pamiršti nuovargį, atitrūkti nuo kankinančių rūpesčių. Jei diena buvo nerami ir triukšminga, patartina paklausyti roko. Specialistai pataria: jei pajuntamas vienišumas, pasiklausyti religinės muzikos, jei apnikus liūdnoms mintims įsiskauda galvą, padės F.Mendelsono "Pavasario arija", A.Dvoržako "Humoreskos", Dž.Geršvino "Amerikietis Paryžiuje".

Įtaigos galia

Stresą įveikti padeda hipnozė. Tačiau nebūtina kreiptis į specialistą – žmogus gali padėti pats sau. Tereikia mokėti atsipalaiduoti ir sau įteigti, kad pavyks. Būtina sąlyga – visiška tyla ir ramybė. Tik tada galima susitelkti. Be to, reikia norėti sau padėti, kitaip hipnozė tik sujaudins ir nuvargins.

Patogiai atsigulkite, atsipalaiduokite ir užsimerkite. Mintyse kartokite tris kartus: aš atsipalaidavau, jaučiuosi laisvai, esu ramus, man lengva ir malonu, aš ilsiuosi. Paskui atpalaiduokite pečius, rankas.

Kartokite: mano abi rankos nejuda, yra sunkios, jose jaučiu malonią šilumą, aš visiškai ramus. Atpalaiduokite nugaros ir kojų raumenis. Kartokite: mano kojos sunkios, jaučiu šilumą, esu ramus. Atpalaiduokite visą kūną.

Kartokite: man labai malonu, jaučiu lengvumą, aš ilsiuosi, man norisi keltis ir ką nors veikti, aš atsimerkiu, jaučiu jėgų antplūdį, esu žvalus. Po šių žodžių tuoj pat atsikelkite. Turite pajusti energiją ir gaivumą. Tačiau iš pat pradžių laukto rezultato gali ir nebūti. Saviįtaigai reikia skirti kasdien po 10–15 min. Ir taip visą mėnesį. Tik tada galima tikėtis paties geriausio.

Sveikatos sodas

Maistas – ne vaistas

Maistas – ne vaistas

Geras ir skanus maistas yra vienas iš didžiausių gyvenimo malonumų. Tačiau jei valgoma norint palaikyti emocinį stabilumą, reikėtų susirūpinti. Valgydamas žmogus ne tik numalšina alkį, bet ir patiria teigiamų emocijų. Valgymas kelia nuotaiką,...


Man savęs visai negaila

Man savęs visai negaila

Daugelis lietuvių moterų tiesiog veržiasi pasiaukoti dėl savo artimųjų. Visi turi būti pavalgydinti, aprengti, namai turi būti nepriekaištingai tvarkingi. Dažnai tenka rūpintis ne tik vyru ir vaikais, bet ir senais tėvais, ir anūkais. Rūpestis -...


Spalvota televizija - spalvoti sapnai

Spalvota televizija - spalvoti sapnai

Japonų mokslininkų tyrimų rezultatai patvirtina anksčiau iškeltą prielaidą, kad dažniau sapnuoti spalvotai yra linkę jaunesni žmonės. Mokslininkai žmonių galimybę sapnuoti spalvotai tiria jau nuo XX a. pradžios. 1915 – 1950 m. surinkti...


Svarbu jausti, kad esi reikalingas

Svarbu jausti, kad esi reikalingas

„Psichologiškai svarbus ne tiek apdovanojimas, kiek jautimas, kad esi reikalingas. Džiaugiesi, kad tai, ką darai, yra žmonėms gerai, kad tai įvertina ir kolegos“, – atviravo V. Stauskas, sukvietęs architektus ir kitus...


Kaip įveikti auditorijos baimę?

Kaip įveikti auditorijos baimę?

"Patarkite, kaip būtų galima įveikti auditorijos baimę. Man greitai trisdešimt, užimu atsakingas pareigas ir gana dažnai reikia skaityti pranešimus prieš auditoriją. Kad kas žinotų, kiek man tai kainuoja! Kad ir kaip kruopščiai pasiruošiu,...


Kodėl negalime liautis valgę spragėsių žiūrėdami filmus?

Kodėl negalime liautis valgę spragėsių žiūrėdami filmus?

Daugelį skubančių žmonių kankina nesveiko maisto valgymo įprotis. Tačiau kodėl mes negalime liautis valgę spragėsių net tuomet, kai neskubame – tarkim, žiūrint filmus. Net ir tuomet, kai tą filmą jau matėme kelis kartus ar jis yra pasenęs....


Geras draugas neatstoja psichologo

Geras draugas neatstoja psichologo

Įvairios bėdos skatina žmogų kreiptis į psichologą. Tačiau dažniausiai tai būna konfliktai šeimoje, išsiskyrimas su artimu žmogumi, žalingi įpročiai, darbo problemos, vienatvė, darbingumo praradimas, seksualinės problemos, nerimas arba depresija....


Į pagalbą skuba psichologas

Į pagalbą skuba psichologas

Šiandieninis gyvenimas daugeliui žmonių negailestingai keičia gyvenimo būdą ir ritmą, sėja nerimą, didina įtampą, sudaro sąlygas vystytis įvairių organizmo sistemų sutrikimams, rastis įvairioms ligoms, staigiai išsivystyti sudėtingoms būklėms....


Šviesos stoka kelia liūdesį

Šviesos stoka kelia liūdesį

Apie rudenį užklumpančią rudeninę depresiją bei būdus ją įveikti patiems pasakoja Dainų pirminio sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro vedėjas, gydytojas psichiatras psichoterapeutas Vytautas BARTKEVIČIUS: — Darganotas,...


Neromantiškas psichinio ligonio gyvenimas

Neromantiškas psichinio ligonio gyvenimas

"Nežinau, jau ta mūsų šeimynėlė: nieko nepakeisi, nieko nepadarysi. Kaimynė padovanojo gerą kremą, aš pasidėjau į spintą, bet matė dukros. Žiūriu - kremo jau nėra. Paklausiau dukros, ji ėmė šaukti, kad neėmė ir staiga aš jaučiu:...


Apie paauglio vidinį pasaulį

Apie paauglio vidinį pasaulį

Apie paauglystę pastaruoju metu kalbama daug. Konfliktams su vaikais lengvai priklijuojama paauglystės problemų etiketė. Visi žino, kad paaugliai nesivaldo, liguistai susirūpinę savo išvaizda, ima veržtis pas draugus ir priešgyniauja tėvams. Bet...


Nori sužinoti, ar draugo vaikystė buvo laiminga? Pažiūrėk į jo veidą

Nori sužinoti, ar draugo vaikystė buvo laiminga? Pažiūrėk į jo veidą

Apvytusi ir apdribusi oda, gilios raukšlės - tai liudija, kad žmogaus gyvenimas – nelengvas. Tačiau dabar Edinburgo universiteto mokslininkai atlikę tyrimą išsiaiškino, kad veido bruožai gali pasakyti apie bet kurio žmogaus vaikystę. Tyrimo...


Žmogaus baimė ir vienatvė slepiasi sapnuose

Žmogaus baimė ir vienatvė slepiasi sapnuose

Sapnai mus moko pasitikėti savimi ir savo pojūčiais, tačiau daugelis šito nesupranta. Konsultuodama daug dėmesio skiriu klientų sapnams. Juose galima rasti atsakymą į daugelį klausimų, geriau suvokti save. Daugelis suaugusiųjų prisimena vaikystės...


Atostogos – porų išbandymo metas

Atostogos – porų išbandymo metas

Atostogos – ne tik poilsis, bet ir santykių išbandymo metas. Juk artėjant atostogoms dažnai susimąstote, su kuo ilsėtis. Su draugais? Su vaikais? Su sutuoktiniu ar atskirai? Pas mane atėjo konsultuotis pora, kuri kartu išgyveno 15 metų. Jie...


Ko galima pasimokyti iš sergančių schizofrenija patirties?

Ko galima pasimokyti iš sergančių schizofrenija patirties?

Prieš dvylika metų kurį laiką dirbau psichiatrinėje ligoninėje, daugiausia su sergančiais šizofrenija. Bandyti įsijausti į patologiją buvo bauginamai įdomu. Pacientų sudėtingą pasaulį tyrinėjau ir moksliškai - fenomenologiniu būdu. Nors menas...


Apie neįmanomą kūrėjo charakterį

Apie neįmanomą kūrėjo charakterį

Kai apima niūri nuotaika, ieškau, į ką įsikibti. Galvoju: kurgi tas gėris ir kaip tas gėris realiai pasireiškia tarp žmonių? Populiarioje psichologijoje dabar labai paplitęs žmogaus, kuriam sekasi, įvaizdis. Tas žmogus sveikas, neprieštaringas,...


Autentiškas judesys – kūrybiškumo šaltinis

Autentiškas judesys – kūrybiškumo šaltinis

Visa, kas nauja, dažnai būna sutinkama įtariai ir su nepasitikėjimu. Siūlantys naujoves yra lyg ledlaužiai, privalantys skirti ne tik begalę energijos prasiveržti, bet ir stipriai tikėti tuo, ką daro. Todėl papasakoti apie pasauliui jau pažįstamą,...


Tyrimas: beveik pusė moterų nemėgsta pirkti drabužių

Tyrimas: beveik pusė moterų nemėgsta pirkti drabužių

Vaikinus, kurie parduotuvėse prie matavimosi kabinų laukia drabužius besimatuojančių savo antrųjų pusių, ši žinia turėtų nustebinti: moterys nemėgsta pirkti drabužių. Iš tiesų iki 44 proc. moterų net dreba nuo minties, kad joms reikės naršyti tarp...


D.U.K. apie vaikus ir psichologą

D.U.K. apie vaikus ir psichologą

Dažniausiai vaikai ir paaugliai nujaučia, kad su jais yra kažkas ne taip, tad išgirdę iš tėvų apie tai, kad reikės susitikti su psichologu, ypatingai nenustemba. Mažiems vaikams galima sakyti, kad reikės susitikti su „kalbančiu...


Eiti pas psichoterapeutą, ar medituoti?

Eiti pas psichoterapeutą, ar medituoti?

Vieni savo problemų eina spręsti pas psichoterapeutus, psichoanalitikus, kiti į jogos centrus, budistinės, kinietiškos, Ošo meditacijos grupes ir tt. Kodėl taip vyksta? Ką pasirinkti? Medituotojai dažnai primena nesveikų keistuolių bendrijas,...


Moterų baimės

Moterų baimės

Visiškai bebaimių žmonių nėra. Visi ko nors bijomės. Tačiau, specialistų nuomone, moterys bailesnės. Ir bijo jos visokiausių dalykų. Simptomai. Jūs bijote, kad ilgainiui savo vaikinui ar vyrui tapsite nebeįdomi ir jis susiras kitą. Tegul toji kita...


Skyrybos Lietuvoje: dažnos ar retos?

Skyrybos Lietuvoje: dažnos ar retos?

Diskutuojant apie šeimą ir šeimos politiką bene daugiausiai ginčų sulaukia klausimas, susijęs su skyrybomis. Tačiau prieš svarstant, kaip užkirsti joms kelią, reikėtų išsiaiškinti, ar jos iš tiesų tokios dažnos, kaip teigiama. Anot Demografinių...


Ar nekeistas masinis ėjimas į kapus per Vėlines?

Ar nekeistas masinis ėjimas į kapus per Vėlines?

"Rašau Jums, norėdama pasidalyti mintimis, kilusiomis per Vėlines. Net nežinau, ar norėčiau kokio nors patarimo. Kaip dauguma žmonių, aplankėme daugybę kapinių. Vyro giminė labai plati, išsimėčiusi po Lietuvą, tad vienos kapinės yra...


Kaip elgtis išsiaiškinus vyro neištikimybę

Kaip elgtis išsiaiškinus vyro neištikimybę

"Norėčiau Jūsų patarimo, bet net nežinau, kaip viską aprašyti. Kartais atrodo, kad per trisdešimt ketverius metus nugyvenau kelių žmonių gyvenimus. Jei trumpai, tai istorija būtų tokia: esu ištekėjusi, prieš trejus metus buvau išėjusi su...


Su "Teatro terapija" – savęs pažinimo link

Su "Teatro terapija" – savęs pažinimo link

Kūrybinė kompanija "Laimingi žmonės" kviečia save atrasti iš naujo ir pasinerti į "Teatro terapiją" – praktinių užsiėmimų ciklą. Anot režisieriaus Arvydo Lebeliūno, Teatro terapija yra savianalizė, tačiau tai ne...


Demoniška moteris vyrų valdomame pasaulyje

Demoniška moteris vyrų valdomame pasaulyje

Visada jaučiu slaptą pasimėgavimą, kai klausausi nepagražintų pasakojimų apie ydas. Ne dėl to, kad man patiktų nesveikos mintys ar poelgiai, o dėl to kad kai žmogus nebevaidina, jis tampa įdomus, tikras ir atviras naujam požiūriui. Ydų mes visi...


Ką tau kalba geometrinės figūros

Ką tau kalba geometrinės figūros

Daugybę įdomybių, susijusių su žmogumi, išaiškina psichologai, parapsichologai. Štai, pavyzdžiui, jie teigia, jog žmogaus charakterį galima nuspėti, net konkrečiai nustatyti pagal tai, kokios geometerinės figūros jam patinka. O juk iš tikrųjų...


Ar pyktis, susierzinimas ir meilė suderinami dalykai?

Ar pyktis, susierzinimas ir meilė suderinami dalykai?

"Nežinau, kaip aiškiau apibūdinti savo problemą. Beveik metus draugavau su vaikinu. Dirbome, daug laiko leisdavome kartu. Mums buvo gerai, aš jį mylėjau ir jis sakė, kad myli mane. Vasarą jis išvažiavo dirbti į užsienį. Kvietė važiuoti kartu,...


Rima: "Esu suaugęs alkoholiko vaikas, ir tai paliko žymę visam mano gyvenimui"

Rima: "Esu suaugęs alkoholiko vaikas, ir tai paliko žymę visam mano gyvenimui"

Priklausomybė – skaudi ir sunki liga, kuri paliečia ne tik priklausomą žmogų, bet ir jo artimuosius. Woititzas Janetas Geringeris knygoje "Suaugę alkoholikų vaikai" rašo: "Alkoholizmas yra liga. Tai, kad esi alkoholiko vaikas,...


Kovodamas su paaugliu, suaugęs žmogus visada pralaimi

Kovodamas su paaugliu, suaugęs žmogus visada pralaimi

Kovodami su paaugliais, tėvai visada pralaimi. Ne todėl, kad nepasiekia savo tikslų, o todėl, kad jų neapleidžia jausmas esą jie – prasti tėvai, jei nesugeba tvarkytis su savo vaiku ar jo nesupranta. Taip teigia psichologė Silvestra...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9