Spalio 22d. Penktadienis

Klastingą priešą būtina nugalėti

Peržiūrų skaičius: 24072
Klastingą priešą būtina nugalėti

Gyvenimas nepatiriant streso – utopija. Gamta jį sumanė tikriausiai tam, kad žmogus išmoktų susidoroti su sunkumais. Tačiau ne visiems pavyksta kiekvieną nesėkmę ir pralaimėjimą priimti kaip pamoką. Kai kurie net nebando kovoti ir iš karto pasiduoda klastingam priešui. Juk svarbiausia – pačiam stengtis įveikti stresą.

Neįstengia apsiginti

Stresas – neišvengiamas gyvenimo reiškinys. Trumpalaikis stresas sutelkia imuninę sistemą, skatina veiklumą, išradingumą, padeda žmogui tobulėti. Tačiau per stiprūs ir dažnai besikartojantys ar ilgai užsitęsę išgyvenimai sukelia įvairias ligas.

Streso hormonų – adrenalino ir kortizolio – perteklius gali slopinti smegenų funkcijas, reguliuojančias vegetatyvinę nervų sistemą, sutrikdyti medžiagų apykaitą ir suardyti "atminties neuronus". Streso pasekmės gali pasireikšti bet kuriame organe.

Tipiškos streso sukeltos ligos yra hipertenzija (aukštas kraujospūdis), širdies (miokardo) infarktas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė, migrena, kai kurios imuninės alerginės ligos.

Tyrimai įtikinamai rodo, kad žmonių, kuriuos ilgą laiką veikia intensyvus stresas, sergamumo ir mirtingumo nuo minėtų ligų rodikliai yra daugiau nei dvigubai aukštesni.

Ilgalaikis, lėtinis stresas slopina organizmo imuninę sistemą. Nuo nuolatinės įtampos ji laikui bėgant ima šlubuoti ir kai prireikia pagalbos, organizmas jau neįstengia patikimai apsiginti.

Reaguoja panašiai

Nors stresas kyla dėl įvairiausių priežasčių, žmogaus organizmas į jį reaguoja panašiai. Dažniau ima plakti širdis, padidėja kraujospūdis, gali atšalti rankos ir kojos, gausiau prakaituojama, pagilėja alsavimas. Neretai ima trūkti oro, kyla skrandžio spazmai, apima nuovargis.

Jei žmogus dažnai patiria stresą, jo nuotaika tampa nepastovi, jį apima nerimas, įtampa, neviltis, jis jaučiasi prislėgtas, sutrikęs, susirūpinęs. Kai kurie tampa irzlūs, nekantrūs, pernelyg kalbūs, jiems gali sutrikti miegas, pakisti valgymo įpročiai.

Mūsų hormonų ir mūsų imuninės sistemos neįmanoma pripratinti prie streso. Organizmas niekada nepripras prie ginčų, erzinančio triukšmo, priekabių.

Mokslininkai įrodė, kad ilgalaikį stresą dažniau patiria norintys visur pirmauti, viską atlikti tik labai gerai, menkai pasitikintys kitais, visada įsitempę, nekantrūs žmonės.

Konfliktinė situacija

Streso priežastis dažniausiai yra žmonių konfliktai. Kaip elgtis iškilus konfliktinei situacijai? Galbūt verta pasimokyti iš amerikiečių astronautų. Būnant uždarytiems kosminiame laive sunku išvengti nesusipratimų.

Amerikos kosminių tyrimų bio-medicinos instituto mokslininkai sukūrė tipiškas konfliktines situacijas, dažniausiai pasitaikančias per skrydžius, ir kaip iš jų rasti išeitį, o aktoriai visa tai suvaidino. Juos nufilmavo ir juostą įdėjo į kosminį laivą. Astronautams buvo pasiūlyta, jei kils nesusipratimų, paleisti filmą.

Jūs galite pasielgti paprasčiau: atsisėsti, užsimerkti ir peržiūrėti "kino filmą", sukurtą pagal savo konfliktinę situaciją. Tik tada priimti vienokį ar kitokį sprendimą.

Stresas daugeliui neduoda ramybės ir naktį – neleidžia užmigti. Ne vienas, patyręs kokį nors išgyvenimą, skundžiasi, kad sudėti bluostą pasiseka tik po vidurnakčio. Tokiems kai kurie specialistai pataria eiti gulti tik tada, kai jau limpa akys.

Juoko poveikis

Gera nuotaika, kuo mažiau stresų – ir gyvenimas bus lengvesnis bei ilgesnis. Tokią išvadą priėjo prancūzų mokslininkai. Jie tyrinėjo senovės vienuolių dienoraščius ir nustatė, kad tos vienuolyno seserys, kurių užrašai buvo linksmi, gyveno vidutiniškai aštuonerius metus ilgiau nei liūdnų dienoraščių autorės. Juk ne veltui teigiama, kad minutė nuoširdaus juoko duoda tokią pačią naudą, kaip beveik valanda fizinių pratimų. Yra netgi specialus mokslas, tiriantis juoko poveikį, – gelotologija.

Berlyno gelotologas Giunteris Siklas tikina, kad juokas – savotiškas sportas. Mat juokiantis lavinami apie 80 viso kūno raumenų. Tada dažniau plaka širdis, aktyvesnis pasidaro kvėpavimas, kraujyje atsiranda daugiau deguonies. Tyrimai parodė: juokiantis kraujyje pasigamina daugiau endorfinų – medžiagų, blokuojančių depresiją, streso palydovę.

Manoma, kad dažniausiai kvatojasi vaikai. Suaugusiajam per parą reikėtų nuoširdžiai juoktis 15 kartų, – tvirtina gelotologai. Tačiau vargu ar kiekvienas sugeba laikytis tokios normos.

Kad žmonės būtų sveikesni, kai kuriose šalyse jau veikia juoko klubai. Jų nariai nepasakoja linksmų istorijų ar anekdotų, juoktis juos moko specialistai pagal psichologų sukurtą metodiką. Juk juokas – užkrečiamas: jei vienas pradėjo kvatotis, juo paseks ir kiti.

Emocinė kalba

Įvairūs garsai žmogų lydi visą gyvenimą. Jie veikia labai įvairiai – automobilio signalas po langais gali sunervinti, o maloni muzika dažnai nuramina. Ne veltui muzika vadinama emocine kalba.

Kai kurie muzikos žanrai sulėtina fizinius kūno procesus ir padeda atsipalaiduoti, sukelia panašią į meditacijos ar hipnozės būseną. Malonūs ausiai garsai ne tik teigiamai veikia, bet ir nuteikia kūrybiškai. Todėl ir buvo sukurta muzikos terapija. Jai naudojama visa muzika – pradedant pačiomis seniausiomis giesmėmis, baigiant naujausiais žanrais. Kokią pasirinkti, lemia žmogaus pomėgis.

Nustatyta, kad liaudiška muzika – universali priemonė fizinei ir psichologinei relaksacijai. P.Čaikovskio, F.Šuberto, F.Listo, F.Šopeno kūriniai padeda pasijusti laisvam net esant minioje. Afrikietiškos melodijos ir joms artimas džiazas, bliuzas, diksilendas kelia nuotaiką, veja šalin depresiją. Roko muzika padeda pamiršti nuovargį, atitrūkti nuo kankinančių rūpesčių. Jei diena buvo nerami ir triukšminga, patartina paklausyti roko. Specialistai pataria: jei pajuntamas vienišumas, pasiklausyti religinės muzikos, jei apnikus liūdnoms mintims įsiskauda galvą, padės F.Mendelsono "Pavasario arija", A.Dvoržako "Humoreskos", Dž.Geršvino "Amerikietis Paryžiuje".

Įtaigos galia

Stresą įveikti padeda hipnozė. Tačiau nebūtina kreiptis į specialistą – žmogus gali padėti pats sau. Tereikia mokėti atsipalaiduoti ir sau įteigti, kad pavyks. Būtina sąlyga – visiška tyla ir ramybė. Tik tada galima susitelkti. Be to, reikia norėti sau padėti, kitaip hipnozė tik sujaudins ir nuvargins.

Patogiai atsigulkite, atsipalaiduokite ir užsimerkite. Mintyse kartokite tris kartus: aš atsipalaidavau, jaučiuosi laisvai, esu ramus, man lengva ir malonu, aš ilsiuosi. Paskui atpalaiduokite pečius, rankas.

Kartokite: mano abi rankos nejuda, yra sunkios, jose jaučiu malonią šilumą, aš visiškai ramus. Atpalaiduokite nugaros ir kojų raumenis. Kartokite: mano kojos sunkios, jaučiu šilumą, esu ramus. Atpalaiduokite visą kūną.

Kartokite: man labai malonu, jaučiu lengvumą, aš ilsiuosi, man norisi keltis ir ką nors veikti, aš atsimerkiu, jaučiu jėgų antplūdį, esu žvalus. Po šių žodžių tuoj pat atsikelkite. Turite pajusti energiją ir gaivumą. Tačiau iš pat pradžių laukto rezultato gali ir nebūti. Saviįtaigai reikia skirti kasdien po 10–15 min. Ir taip visą mėnesį. Tik tada galima tikėtis paties geriausio.

Sveikatos sodas

13 žingsnių programa, kaip įveikti stresą

13 žingsnių programa, kaip įveikti stresą

Laiko trūkumas yra nevykęs pasiteisinimas tam, kad negalėtumėte skirti 15 minučių vien sau. Užsiimkite hobiu, susitikite su draugais, paskaitykite gerą knygą, nueikite į jogos užsiėmimus - darykite viską, kad atsipalaiduotumėte. Lengvai...


Gintautas Vaitoška. Kokia draugystė galėtų būti ideali?

Gintautas Vaitoška. Kokia draugystė galėtų būti ideali?

Kartais žmonės nenori kalbėti apie idealą, nes mano, kad jis nepasiekiamas. Kai kas net draudžia kalbėti apie idealus. Pavyzdžiui, postmoderniosios filosofijos tradicijos atstovai (atstovai: M. Fuko, Ž. Derrida, F. Lyotard'as) –...


Rimos pasakojimas. „Esu suaugęs alkoholiko vaikas, ir tai paliko žymę visam mano gyvenimui“

Rimos pasakojimas. „Esu suaugęs alkoholiko vaikas, ir tai paliko žymę visam mano gyvenimui“

Priklausomybė – skaudi ir sunki liga, kuri paliečia ne tik priklausomą žmogų, bet ir jo artimuosius. Woititzas Janetas Geringeris knygoje „Suaugę alkoholikų vaikai“ rašo: „Alkoholizmas yra liga. Tai, kad esi alkoholiko...


Nori sužinoti, ar draugo vaikystė buvo laiminga? Pažiūrėk į jo veidą

Nori sužinoti, ar draugo vaikystė buvo laiminga? Pažiūrėk į jo veidą

Apvytusi ir apdribusi oda, gilios raukšlės - tai liudija, kad žmogaus gyvenimas – nelengvas. Tačiau dabar Edinburgo universiteto mokslininkai atlikę tyrimą išsiaiškino, kad veido bruožai gali pasakyti apie bet kurio žmogaus vaikystę. Tyrimo...


Evoliucija apsiriko: geriau būti nerūpestingam

Evoliucija apsiriko: geriau būti nerūpestingam

Evoliucija mumyse suformavo nesąmoningus nerimavimo mechanizmus, tačiau daugeliu atvejų jie tik švaisto jėgas, nustatė mokslininkai. Pasaulyje nėra nė vieno žmogaus, kuris niekuomet nesijaudintų. Tėvai jaudinasi dėl vaikų, žmonos – dėl vyrų....


Kaip padėti smurtą šeimoje kenčiančiai draugei?

Kaip padėti smurtą šeimoje kenčiančiai draugei?

"Turiu draugę, kurią muša vyras. Dažnai ji atbėga pas mane su sūneliu, gelbėdamasi nuo savo "brangiausiojo". Aš ją guodžiu, raminu, migdau pas save, o paskui ji vėl grįžta pas jį. Kai ji rauda pas mane atbėgusi, matau, kad kenčia....


Kas parašė gyvenimo scenarijų?

Kas parašė gyvenimo scenarijų?

Stovime ant dar vienų metų slenksčio. Tai laikas, kai apmąstome, ar viską darome teisingai, ar esame laimingi? Trečiąjį tūkstantmetį žmonės atsigręžia į savo dvasinius poreikius, nes pastebėjo, kad patenkinę tik materialinius, neranda harmonijos...


Apie paauglio vidinį pasaulį

Apie paauglio vidinį pasaulį

Apie paauglystę pastaruoju metu kalbama daug. Konfliktams su vaikais lengvai priklijuojama paauglystės problemų etiketė. Visi žino, kad paaugliai nesivaldo, liguistai susirūpinę savo išvaizda, ima veržtis pas draugus ir priešgyniauja tėvams. Bet...


Moterys savanaudiškesnės už vyrus

Moterys savanaudiškesnės už vyrus

Moterys savanaudiškesnės už vyrus ir gerokai dažniau yra linkusios apkalbėti savo draugus jiems už akių, parodė neseniai Didžiojoje Britanijoje atliktos apklausos rezultatai, kuriais remiasi britų dienraštis "The Daily Mail". Tyrėjų...


Darboholizamas, pedantizmas, skrupulingumas

Darboholizamas, pedantizmas, skrupulingumas

Kaip ir daugelis gydytojų, galiu užjausti savo pacientus, nes atrandu savyje visų ligų po truputį. O ypač aštriai sergu darboholizmu ir perfekcionizmu, kuris pasibaigus atostogoms kas dieną įgauna vis didesnį pagreitį. Štai penktadienio vakaras,...


Biržos brokeriai – didesni nutrūktgalviai už psichopatus

Biržos brokeriai – didesni nutrūktgalviai už psichopatus

Tyrimai atskleidė, kad biržos verteivos labiau nutrūktgalviški ir destruktyvūs nei psichopatai, rašo spiegel.de. Kodėl biržos brokeriai finansų rinkose vėjais paleidžia milijardus? Remiantis naujausiais Šveicarijos universiteto tyrimais, biržos...


Dažnai išraustu — kaip susitvardyti?

Dažnai išraustu — kaip susitvardyti?

Noriu paklausti, kaip atsikratyti nuolatinio raudonavimo. Labai dažnai išraustu, ir net nežinau dėl ko. Kai reikia ką nors pasakyti, kai netikėtai kas nors į mane kreipiasi, pajuntu, kaip užkaista skruostai. Man tai labai trukdo. Per paskaitas...


Šokio-judesio terapijos užsiėmimų ciklas „Pokyčių erdvė"

Šokio-judesio terapijos užsiėmimų ciklas „Pokyčių erdvė"

Gal jaučiatės gyvenime įstrigę? Kartojasi įprasti veikimo modeliai, tačiau niekaip nepavyksta iš jų išsivaduoti? O gal jaučiate, kad viduje susikaupė neišreikštų emocijų ir tokiai išraiškai tiesiog nėra tinkamos vietos? Gal praradote ryšį su savo...


Streso įveikimo pamokėlės (2 dalis)

Streso įveikimo pamokėlės (2 dalis)

Spartus gyvenimo tempas, informacijos gausa, pastangos rasti savo vietą gyvenime didina psichologinę ir emocinę įtampą, todėl ne veltui mūsų amžius vadinamas stresų amžiumi. Kiekvienas didesnis susijaudinimas neigiamai veikia organizmą: po patirto...


Galvojantiems apie psichologo profesiją

Galvojantiems apie psichologo profesiją

Psichologo profesija darosi vis populiaresnė. Užsienyje ji gana pelninga. Kaip nuspręsti, ar ši profesija jums tinka? Ar lengva būti psichologu Lietuvoje? Kodėl pas mus reikia gerai pasukti galvą, norint rekomenduoti gerą psichologą? Juk jei būtų...


Sapnai - tai durys į savęs atskleidimą

Sapnai - tai durys į savęs atskleidimą

Kas jums ateina į galvą išgirdus apie sapnų aiškinimą? Tikėtina, kad populiarių žurnalų sapnininkai. Iš tikrųjų egzistuoja mokslinis sapnų aiškinimas pradėtas dar Z. Froido ir K.G. Jungo. Trumpai pasidalysiu savo kaip daugelį metų praktikavusio...


Kaip įveikti auditorijos baimę?

Kaip įveikti auditorijos baimę?

"Patarkite, kaip būtų galima įveikti auditorijos baimę. Man greitai trisdešimt, užimu atsakingas pareigas ir gana dažnai reikia skaityti pranešimus prieš auditoriją. Kad kas žinotų, kiek man tai kainuoja! Kad ir kaip kruopščiai pasiruošiu,...


Trapumas, vienatvė, baimė

Trapumas, vienatvė, baimė

Be abejo, taip nutinka ne vien man, bet beveik nuo tada, kai save prisimenu, man pavykdavo stebuklingu būdu ištirpti ir susilieti su аplinka. Aš braidydavau gatvėmis, ties kiekvienu namu mano pajautos keitėsi, susiliedavau su gatve, su gamta, su...


Psichologas: grįžę į darbą, mintyse atostogaukite

Psichologas: grįžę į darbą, mintyse atostogaukite

Mėnesių mėnesius laukiant, kada pagaliau ateis atostogos, į šias dienas sudedamos viltys ir svajonės patirti malonių įspūdžių, nuveikti ką nors neįprasta, ar tiesiog kokybiškai pailsėti. Jei nėra galimybės pamatyti svečias šalis, pasiklausyti...


Apmąstymai apie internetinius komentarus

Apmąstymai apie internetinius komentarus

Visi, kas rašė internete puikiai žino, kad internetiniai komentarai dažnai būna pikti, subjektyvūs, įžeidinėjamas autorius, arba komentatoriai tiesiog šnekasi tarpusavyje, pamiršę ką komentavo. Aišku, kalbu apie didžiuosius portalus. Mažesniuose,...


Man savęs visai negaila

Man savęs visai negaila

Daugelis lietuvių moterų tiesiog veržiasi pasiaukoti dėl savo artimųjų. Visi turi būti pavalgydinti, aprengti, namai turi būti nepriekaištingai tvarkingi. Dažnai tenka rūpintis ne tik vyru ir vaikais, bet ir senais tėvais, ir anūkais. Rūpestis -...


Intuicija padeda priimti teisingus sprendimus

Intuicija padeda priimti teisingus sprendimus

Konsultuodama žmones dažnai girdžiu: "Aš nujaučiau, kad taip atsitiks..." arba "Žinojau, kad viskas įvyks būtent taip...". Žmonės neretai klausinėja, ar pasitikėti savo nuojauta, intuicija, ar paisyti tik proto ir logiškų...


Kietas jaunikis ieško merginos, kuri žino kas yra depresija

Kietas jaunikis ieško merginos, kuri žino kas yra depresija

Galiu aš pasigirti dabar apie savo drabužius? Na va, aš kietas, auksinis berniukas dabar esu. Va čia mano "broadway" bridžai už 130 Lt, gražus diržas, marškinukai už 140 Lt, akinius pirkau už 160 Lt, atrodo kaip už 14. Gražiausi mano...


Spalvota televizija - spalvoti sapnai

Spalvota televizija - spalvoti sapnai

Japonų mokslininkų tyrimų rezultatai patvirtina anksčiau iškeltą prielaidą, kad dažniau sapnuoti spalvotai yra linkę jaunesni žmonės. Mokslininkai žmonių galimybę sapnuoti spalvotai tiria jau nuo XX a. pradžios. 1915 – 1950 m. surinkti...


Kelionės psichologija

Kelionės psichologija

Madeiros sala - mažytė, kalnuota portugalų žemė Atlanto vandenyne. Atrodo tarsi vaikščiotume atviruke. Neramu nuo to naujumo, visi kaip paklaikę fotografuoja. Tai, ką pas mus gali rasti egzotiškų augalų parduotuvėje, čia auga tiesiog darže ir yra...


Kaip išmokyti vaikus tvarkingumo?

Kaip išmokyti vaikus tvarkingumo?

" Auginame dukrą, kuriai penkiolika metų. Beveik kasdien konfliktuojame dėl tvarkos. Ji nejaučia nei pareigos tvarkytis, nei gėdos dėl savo netvarkingumo. Į kambarį baisu pažiūrėti, savo apatinius, kuriuos reikia skalbti rankomis, meta į...


Kaip pakelti sau nuotaiką?

Kaip pakelti sau nuotaiką?

Jūs galite savo smegenis išvalyti taip, kaip kiti valo savo kūną. Norėdami atsikratyti blogų minčių, prisiminkite "Laimės taisykles": konkrečiu metu galite galvoti tik apie vieną dalyką – jūsų mintys turi būti arba pesimistinės,...


Kaip padėti artimojo mirtį išgyvenančiam žmogui?

Kaip padėti artimojo mirtį išgyvenančiam žmogui?

" Mano pusseserės šeima vasarą neteko dukrytės. Ta netikėta mirtis sukrėtė visą giminę. Pusseserė man kaip tikra sesuo, mudvi labai artimos nuo vaikystės, per visas laidotuves buvau šalia, išgyvenau tokį pat didžiulį skausmą. Jau praėjo du...


Užsiėmimų ciklas „Įkūnytos stichijos“

Užsiėmimų ciklas „Įkūnytos stichijos“

Gamta – mūsų namai, o mes esame jos dalis, todėl ir prisitaikome prie natūralių gamtos ciklų, pvz., metų laikų ar dienos ir nakties kaitos. Reaguojame į orą: saulėtą dieną gali nuotaika pagerėti ar esame energingesni, lietingą – galime...


Kodėl bijoma

Kodėl bijoma

Ar pažįstamas toks jausmas: staiga kūnu ima žliaugti šaltas prakaitas, širdis, rodos, šoka iš krūtinės, o pakaušiu virpuliukai bėgioja? Akimis, mimika ir visa savo esybe šaukiate, jog... bijote. Tik nežinia kodėl. Prancūzų psichoterapeutai kelių...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila