Gegužės 28d. Šeštadienis

Gintarė Minkevičienė. Iš skausmo į atleidimą

Peržiūrų skaičius: 28444
Gintarė Minkevičienė. Iš skausmo į atleidimą

Daugybei moterų pasaulyje po aborto reikia dvasinio ir psichologinio gydymo. Tai rodo po pasaulį paplitusi savaitgalio gydymo programa abortą patyrusiems žmonėms "Rachelės vynuogynas", kuri atkeliauja ir į Lietuvą.

Užgniaužtas skausmas

Žmonės dažnai nenori prisipažinti, kad jie turėjo abortą ir yra sužeisti. Jie nieko nenori apie tai girdėti. "Pastebėjau, kad netgi psichologai per konsultacijas šios temos neliečia. Tai tabu visuomenėje. Todėl pradėjau mažą grupelę ir ieškojau būdų, kaip padėti nuo aborto kenčiantiems žmonėms." – pasakojo "Rachelės vynuogyno" įkūrėja psichologijos daktarė Theresa Karminski Burke.

Anot jos, abortas yra trauma, kuri vėliau gali pasireikšti įvairiais reiškiniais: "Po aborto gali atsirasti depresija, valgymo sutrikimai, piktnaudžiavimas svaigalais, netvarkingi santykiai, darboholizmas, savinaikos elgesys, seksualiniai sutrikimai, sunkumai santykiuose su žmonėmis, psichosomatinės ligos, nerimas ir panika."

Vienoms moterims šie sindromai pasireiškia silpniau, kitoms stipriau. Vis dėlto dauguma nenori pripažinti, kad tai – aborto padariniai. "Dauguma mūsų, kenčiančių dėl padaryto aborto, jaučiame per didelę gėdą, kad pripažintume tai. – knygoje "Uždraustas sielvartas: neišsakytas aborto skausmas" ("Forbidden Grief: The Unspoken Pain of Abortion") pasakoja abortą patyrusi moteris. – Jausmas toks, kad tiesiog norisi pamiršti apie visą šį siaubingą dalyką. Jei kas nors pamini žodį abortas, aš tampu šalta kaip ledas. Arba palieku kambarį, arba lieku tyli. Aš nenoriu, kad kas nors žinotų, ką padariau. Jei kas nors paklaustų apie abortą, aš nieko nesakyčiau, nes bijau, kad pradėsiu nekontroliuojamai verkti. Tokie verksmo momentai gali būti tik mano miegamajame, kur niekas negali matyti mano ašarų".

Vis dėlto žmogus niekur savo skausmo neužslėps. "Tai veikia visą jo gyvenimą, kitus žmones, jo šeimą. – įsitikinusi Lilijana Marcinkevičiūtė, viena iš abortą patyrusiems žmonėms skirtos gydymo programos iniciatorių Lietuvoje. – Todėl nereikia bijoti prisiliesti prie žaizdos, nes kol ji ignoruojama, ji viduje pūliuoja ir teršia visą organizmą."

Žingsnis naujo gyvenimo link

Kad galėtų asmeniškai patirti psichologės Theresa Karminski Burke siūlomą gydymo metodą Lilijana Marcinkevičiūtė balandžio mėnesį kartu su dar keliais lietuviais Austrijoje patys sudalyvavo savaitgalio gydymo rekolekcijose "Rachelės vynuogynas", kurias vedė pati programos įkūrėja.

Kaip pasakojo Lilijana, šios rekolekcijos nori moteriai padėti išgyti, susitaikyti, atleisti sau, gydytojams, visuomenei. "Nors pati neturiu aborto traumos, bet kaip kiekvienas žmogus turiu kitokių traumų, turiu ką išgedėti." – dalinosi mergina.

Savaitgalio rekolekcijų pagrindas yra Šventasis Raštas. Programos metu dalyviai susitinka su Dievu pačiose sudėtingiausiose mirties, traumos, praradimo situacijose.

"Psichologai išsižioja pamatę, kaip stipriai atsiveria žmonės, nes jie atsiveria ne psichologui, ne žmogui, bet pačiam Dievui." – savo ilgamete patirtimi dalinosi Theresa Burke.

Psichologė sukūrė grupinio darbo metodą, kai nedidelė grupelė kartu išgyvena sudėtingas Šventojo Rašto situacijas, vėliau asmeniškai dalinasi vieni su kitais savo patirtimi. Pavyzdžiui, išrenkama meditacija apie neregį. Išjungiama šviesa ir liepiama įsijausti, kaip jaučiasi neregys. Tada kunigas, kuris vaidina Jėzų, paklausia: "Ko nori, kad tau padaryčiau?" Žmogus turi įvardinti savo troškimą. "Atrodo, kodėl Dievas klausia to, kas ir taip aišku. Nes Viešpats nori, kad mes patys pakviestume Jį į savo gyvenimą. Kad mes pasakytume, ko mes norime, kur mums skauda." – paaiškino Theresa.

Kita meditacija – Lozoriaus prisikėlimas. Jos metu žmonės užsiriša tas vietas, kurios jų manymu yra mirusios, sužeistos. "Kai kas apsiriša galvą, nes girdėjo daug blogų žodžių apie save, kai kas pirštą su vestuviniu žiedu, nes mano, kad jų santuoka mirusi." – pasakojo psichologė.

Įdomu tai, kad rekolekcijų metu žodis abortas neminimas. Tik po kelių dienų pasiūloma prarastiems vaikams duoti vardus. Leidžiamos žvakutės į vandenį, kuris yra pašventinamas – taip tarsi vyksta vaikučių patikėjimas į Dievo rankas. Pereinama iš mirties į gyvybę.

Per rekolekcijas būna labai daug ašarų. Leidžiama skausmui išeiti. Anot Lilijanos, tai gedulas, tai laidotuvių procesas, kur žmogus pereina skausmą, bet, gaudamas malonę, pakelia akis į Dangų, ir sako: "Dieve, aš tikiu amžinuoju gyvenimu."

Ši savaitgalio programa skirta ne tik moterims, bet ir vyrams. "Vyrai kartais dar labiau verkia nei moterys. – pasakojo Theresa. – Vyrų pareiga yra apsaugoti savo moteris, savo vaikus. Bet aborto atveju jie to nepadarė."

Galų gale perėjus gedulo procesą, žmogus žengia labai didelį žingsnį naujo gyvenimo link. "Moters sąmonėje yra teiginys, kad ji nužudė savo vaiką, o Theresa nori pasakyti: ‚Taip, bet mirusių vaikučių sielos amžinos, jos yra pas Dievą. Ir tie vaikeliai myli savo mamą.‘ – patirtimi dalinosi Lilijana Marcinkevičiūtė. – Taip perkeičiamas žvilgsnis iš savęs smerkimo į atsivėrimą Dievo ir to vaikelio meilei. Tu vis tiek esi mama, kuri atmetei vaiką, tu gailiesi ir tau atleidžiama. Tas vaikas yra Danguje, jis tavo užtarėjas ir globėjas, jis tampa tavo dvasiniu tėvu arba mama, nes jis regi Dievo veidą. Ir tas susitaikymas tampa didžiule palaima, giliu atsivėrimu Dievui."

Programa patyrusiems kunigų priekabiavimą

Theresa Karminski Burke taip pat sukūrė ir specialią gydymo programą nukentėjusiems nuo seksualinės prievartos, o taip pat ir nuo kunigų priekabiavimo.

Anot psichologės, dažnai seksualinę prievartą iš kunigų patyrę žmonės nenori net žiūrėti į Bažnyčios pusę, pamatę žmogų su sutana, negali jo pakęsti. Pirmas dalykas, kurį šie žmonės padaro gydymo programos metu – išlieja savo pyktį. Tam skiriamos penkios valandos, kai dalyviai rėkia, daužo daiktus ir pan. Vėliau paklausiama: "Ar nori, kad viskas pasikeistų, ar nori likti pyktyje?" Tuomet kartu su Jėzumi dalyviai išgyvena skausmą, netektį ir prisikėlimą, keliaudami Šventojo Rašto puslapiais.

Pagaliau nukentėję nuo seksualinės prievartos supranta, kad ne visi kunigai tai daro, kad yra kunigų, kurie grąžino jiems tikėjimą. Nukentėjęs nuo kunigo žmogus apsikabina su rekolekcijose talkinančiu kunigu ir abu verkia – vienas, nes atleido, kitas, kad apgailestauja dėl Bažnyčios padarytų nuodėmių.

"Rachelės vynuogynas" pasaulyje ir Lietuvoje

Įdomu tai, kad "Rachelės vynuogynas" paplito po pasaulį be jokios reklamos. Žmonės, patyrę išgydymą, skleidė informaciją iš lūpų į lūpas ir taip patraukdavo šią programą išbandyti vis daugiau žmonių, kenčiančių nuo patirto aborto ar seksualinės prievartos. 1995 metais prasidėjusi JAV, ši rekolekcijų programa šiuo metu yra vedama 25 šalyse.

Lilijana Marcinkevičiūtė po rekolekcijų Austrijoje teigė, kad šį rudenį planuoja Lietuvoje pradėti gydymo programą abortą patyrusiems žmonėms. "Su nedidele grupele lietuvių kartu praėjom šias rekolekcijas ir turim daug vilčių, kad galėsim pradėti, nes programa jau yra išversta į lietuvių kalbą. Theresa Burke mus palaimino, davė sutikimą ir drąsinimus." – baigė savo pasakojimą mergina.

Bernardinai

Koks sindromas priverčia žmones keiktis?

Koks sindromas priverčia žmones keiktis?

Ar tikrai tie žmonės, kurie kenčia nuo tureto sindromo, negali ištverti nė minutės nenusikeikę? Mokslininkai teigia, kad tik 10 proc. žmonių, kurie kenčia nuo šio sindromo, nekontroliuojamai keikiasi. Dauguma turi nestiprius tikus kaip pavyzdžiui...


Ką apie moterį pasako jos namai?

Ką apie moterį pasako jos namai?

Kiekvienas vyras gali įvertinti jam patikusią merginą per 5 sekundes. Tereikia užsukti į jos namus. Jeigu pasisekė atsidurti merginos teritorijoje, štai tau keletas patarimų, kaip lengvai nustatyti merginos charakterį, įpročius ir gyvenimo būdą!...


Krizė – šansas pakilti arba sužlugti

Krizė – šansas pakilti arba sužlugti

Anksčiau ar vėliau kiekvienas žmogus patenka į įvairias sunkias gyvenimo situacijas, kurios ir išmuša žemę iš po kojų. Žmogų ištinka krizė. Ką tai reiškia? Krizė – tai pavojinga linkme besirutuliojanti situacija, kai žmogaus įprastas...


Apie neįmanomą kūrėjo charakterį

Apie neįmanomą kūrėjo charakterį

Kai apima niūri nuotaika, ieškau, į ką įsikibti. Galvoju: kurgi tas gėris ir kaip tas gėris realiai pasireiškia tarp žmonių? Populiarioje psichologijoje dabar labai paplitęs žmogaus, kuriam sekasi, įvaizdis. Tas žmogus sveikas, neprieštaringas,...


Kaip reaguoti į pagyrimus?

Kaip reaguoti į pagyrimus?

"Prieš metus atvažiavau studijuoti į Šiaulius iš nedidelio miestelio. Mano gyvenimas ryškiai pasikeitė: ne tik išvažiavau iš tėvų namų, bet ir susiradau naujų draugų, su kuriais leidžiu laiką ir diskutuoju įvairiais klausimais. Būtent iš...


Kaip jūs motyvuojami darbe?

Kaip jūs motyvuojami darbe?

Ar skiriasi darbuotojų ir darbdavių supratimas, kaip turėtų būti motyvuojami darbuotojai, kad dirbdami jaustųsi gerai? Pasak darbuotojų, dalyvavusių darbo paieškos CVbankas.lt tyrime, juos papildomai darbe labiausiai motyvuotų du dalykai –...


Kaip atsikratyti įtampos darbe?

Kaip atsikratyti įtampos darbe?

"Gal galėtumėte patarti tokiam žmogui, kaip aš. Dabartinį darbą dirbu jau daugiau kaip metus, labai jame pavargstu. Iš pradžių maniau, kad priprasiu, bet ... Labai bijau suklysti, todėl kiekvieną padarytą darbą daugybę kartų tikrinu. Nespėju...


Kai vyrą apima sporto manija

Kai vyrą apima sporto manija

"Ką daryti, kai vyrą apima sporto manija? Kai jam tarsi nebelieka jokių kitų rūpesčių, kaip tik parlėkus iš darbo įsijungti televizorių, atsikimšti alaus ir spoksoti, kaip po futbolo aikštę varinėjamas kamuolys... Negaliu prisiprašyti, kad...


Ko galima pasimokyti iš sergančių schizofrenija patirties?

Ko galima pasimokyti iš sergančių schizofrenija patirties?

Prieš dvylika metų kurį laiką dirbau psichiatrinėje ligoninėje, daugiausia su sergančiais šizofrenija. Bandyti įsijausti į patologiją buvo bauginamai įdomu. Pacientų sudėtingą pasaulį tyrinėjau ir moksliškai - fenomenologiniu būdu. Nors menas...


Kas parašė gyvenimo scenarijų?

Kas parašė gyvenimo scenarijų?

Stovime ant dar vienų metų slenksčio. Tai laikas, kai apmąstome, ar viską darome teisingai, ar esame laimingi? Trečiąjį tūkstantmetį žmonės atsigręžia į savo dvasinius poreikius, nes pastebėjo, kad patenkinę tik materialinius, neranda harmonijos...


3 klausimai psichologei apie depresiją po gimdymo. Dvi istorijos

3 klausimai psichologei apie depresiją po gimdymo. Dvi istorijos

Ligų klasifikacijoje nerasite depresijos po gimdymo kaip atskiros ligos. Ji gali prasidėti nėštumo metu ir pirmaisiais metais po gimdymo, vėliau atsiradę depresijos požymiai jau nebus priskiriami šiai depresijai. Skaičiuojama, kad nuo 5 iki 25...


Vaikams nepatartina žiūrėti animacinių filmukų. Tai kenkia smegenims

Vaikams nepatartina žiūrėti animacinių filmukų. Tai kenkia smegenims

Stebėdami greitai besikeičiančius animacinių filmukų kadrus, vaikai nebesugeba sukoncentruoti dėmesio. Kaip praneša dailymail.co.uk, šiems vaikams taip pat sunkiau spręsti loginius uždavinius ir galvosūkius, bei kenkiama jų trumpalaikei atminčiai....


Tyrimas: trečdalis Lietuvos moterų patiria stresą šeimoje

Tyrimas: trečdalis Lietuvos moterų patiria stresą šeimoje

Beveik trečdalis Lietuvos moterų prisipažįsta, kad į stresines situacijas dažniausiai patenka šeimos rate ar bendraudamos su artimaisiais. Dėl buitinių aplinkybių ypač dažnai stresą patiria namų šeimininkės. Šių metų vasarą bendros Lietuvos ir...


Darboholizmas, pedantizmas, skrupulingumas

Darboholizmas, pedantizmas, skrupulingumas

Kaip ir daugelis gydytojų, galiu užjausti savo pacientus, nes atrandu savyje visų ligų po truputį. O ypač aštriai sergu darboholizmu ir perfekcionizmu, kuris pasibaigus atostogoms kas dieną įgauna vis didesnį pagreitį. Štai penktadienio vakaras,...


Mėgaukis gyvenimu

Mėgaukis gyvenimu

Ši teorija – žinomo JAV juristo, biznieriaus ir rašytojo A. Patento požiūris į žmogaus galimybes turėti viską, ko jam reikia. Kitaip tariant – tai vakarietiškos patirties ir Rytų filosofijos sintezė. Vakarų pasaulio žmonės pernelyg...


Negalavimus prišaukia mintys

Negalavimus prišaukia mintys

Jeigu sergate viena ar kita liga, o medicina jums taip ir nepadeda – kreipkitės į psichoterapeutą. Šiandien psichoterapeutai sėkmingai gydo daugelį ligų. Psichoterapija galima išgydyti astmą ir nevaisingumą, alergiją, daugelį skrandžio ir...


Ar bijantys humoro moka juokauti?

Ar bijantys humoro moka juokauti?

Yra žmonių, kurie nemoka juokauti, bet puikiai moka perprasti kitų juokus. Tačiau yra ir žmonių, kuriems juokas ir humoras yra visiškai skirtingi dalykai, mat pastarojo jie tiesiog nesupranta arba tiesiog bijo, kad tai gali būti nukreipta prieš...


Psichologijos džiunglėse: greitai užverdantys asmenybės tipai

Psichologijos džiunglėse: greitai užverdantys asmenybės tipai

Tam, kad "A" tipo asmenybė greitai "užvirtų", daug nereikia. Be to, ir savo įniršio nebūtina išlieti kumščiais ant pirmo pasitaikiusio gyvio. Pavyzdžiui, galbūt Tu keiksnoji raktus, kurių niekaip negali rasti, arba įniršęs su...


Kodėl paaugliai kankina save ir kitus?

Kodėl paaugliai kankina save ir kitus?

Pačiais nelaimingiausiais gyvenimo etapais laikoma paauglystė ir senatvė. Emocinės paauglių problemos neretai prilygsta psichinės ligos simptomams. Paauglystės periodas pastaruoju metu vis ilgėja. Gyventi darosi sudėtingiau ir norint tapti...


Katastrofa bus rytoj

Katastrofa bus rytoj

Bijau iš esmės. Labiausiai mane gąsdina finansiniai dalykai. Nedarbo lygis kils, kainos kils, palūkanos kils, mokesčiai didės. Įsivaizduoju: aš pasiimu paskolą, valgau tik kruopas, butų kainos nukrenta, bedarbystė, mus (t. y. butą) parduoda iš...


Italijoje gyvena labiausiai "nusivylusios" namų šeimininkės Europoje

Italijoje gyvena labiausiai "nusivylusios" namų šeimininkės Europoje

Italijos namų šeimininkės yra labiausiai "nusivylusios" Europoje ir vis dažniau reiškia nepasitenkinimą įvairiais dalykais nuo vaikų priežiūros iki socialinio aprūpinimo sistemos, rodo trečiadienį paskelbti tyrimo rezultatai. Tyrime,...


Ar kelionės per atostogas priverčia žmogų būti laimingam?

Ar kelionės per atostogas priverčia žmogų būti laimingam?

"Pasaulis yra knyga ir tie, kurie nekeliauja, skaito tik vieną jos puslapį", - teigė Šv.Augustinas. Tokios citatos kaip ši jau ilgus metus vertė žmoniją ieškoti istorijų ten, kur žmonės negyvena ir kur nėra buvę. Tikriausiai daugelis iš...


Spūstys: kas stresuoja labiau - vyrai ar moterys?

Spūstys: kas stresuoja labiau - vyrai ar moterys?

Navigacijos sistemų gamintojo "TomTom" atliktas tyrimas parodė, kad vyrai patiria septynis kartus stipresnį stresą eismo kamščiuose nei moterys. Didžiosios Britanijos psichologai gavo tokias išvadas ištyrę savanorių, įstrigusių...


Nakties košmarai – signalas apie rūpestį

Nakties košmarai – signalas apie rūpestį

Per naktį galima susapnuoti keletą sapnų. Kai jie košmariški, prabudus sunku atsikratyti nemalonių pojūčių. Dažnai visą dieną kamuoja nerimas – gal atsitiks kokia nelaimė? Ar naktiniai košmarai pranašauja ką nors bloga? Ar ryškus ir...


Eiti pas psichoterapeutą, ar medituoti?

Eiti pas psichoterapeutą, ar medituoti?

Vieni savo problemų eina spręsti pas psichoterapeutus, psichoanalitikus, kiti į jogos centrus, budistinės, kinietiškos, Ošo meditacijos grupes ir tt. Kodėl taip vyksta? Ką pasirinkti? Medituotojai dažnai primena nesveikų keistuolių bendrijas,...


Sėkmės ir laimingo gyvenimo recepto – pas psichologą

Sėkmės ir laimingo gyvenimo recepto – pas psichologą

chologinė būsena turi didžiulės įtakos siekiant tikslo. Krepšinio ekspertai čempionato išvakarėse pastebėjo, kad Lietuvos rinktinės psichologinė pusiausvyra sutrikusi. Kaip ją atkurti, kiekvienam iš mūsų įgyti pasitikėjimo savimi, kai jo trūksta?...


Apmąstymai apie internetinius komentarus

Apmąstymai apie internetinius komentarus

Visi, kas rašė internete puikiai žino, kad internetiniai komentarai dažnai būna pikti, subjektyvūs, įžeidinėjamas autorius, arba komentatoriai tiesiog šnekasi tarpusavyje, pamiršę ką komentavo. Aišku, kalbu apie didžiuosius portalus. Mažesniuose,...


Apie kančios saldumą ir naudą

Apie kančios saldumą ir naudą

Man patinka kentėti. Aišku, ne neištveriamai kankintis, bet truputį. Gal dėl to mėgstu eiti į kalnus. Ten tenka pakentėti, bet kaip lengva grįžus! Arba gera įsigilinti, įsijausti į blogiausius jausmus, ir jie tarsi išsisemia, išsivalo. Visada tai...


Savaitės pokalbis. Sigita Girdzijauskienė: Baimės dėl gabių vaikų ateities jau mažiau

Savaitės pokalbis. Sigita Girdzijauskienė: Baimės dėl gabių vaikų ateities jau mažiau

"Gabus vaikas, stebėtinai gabus vaikas", – kiekviena mama ar kiekvienas tėtis norėtų tai pasakyti apie savo atžalą. Deja, ši savoka jau įteisinta tam tikrai vaikų grupei apibūdinti. Ką reiškia gabus vaikas? Kaip jį atpažinti? Ir...


Žudikas – nebūtinai psichikos ligonis

Žudikas – nebūtinai psichikos ligonis

Žudynės Norvegijoje sukrėtė visą pasaulį, Šiauliuose – Lietuvą. Kas vyksta žmonių sąmonėje? Ar gali taip elgtis sveikos psichikos žmonės? Atsakyti į šiuos klausimus paprašėme Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Psichiatrijos klinikos...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9