Spalio 21d. Ketvirtadienis

Gintarė Minkevičienė. Iš skausmo į atleidimą

Peržiūrų skaičius: 28444
Gintarė Minkevičienė. Iš skausmo į atleidimą

Daugybei moterų pasaulyje po aborto reikia dvasinio ir psichologinio gydymo. Tai rodo po pasaulį paplitusi savaitgalio gydymo programa abortą patyrusiems žmonėms "Rachelės vynuogynas", kuri atkeliauja ir į Lietuvą.

Užgniaužtas skausmas

Žmonės dažnai nenori prisipažinti, kad jie turėjo abortą ir yra sužeisti. Jie nieko nenori apie tai girdėti. "Pastebėjau, kad netgi psichologai per konsultacijas šios temos neliečia. Tai tabu visuomenėje. Todėl pradėjau mažą grupelę ir ieškojau būdų, kaip padėti nuo aborto kenčiantiems žmonėms." – pasakojo "Rachelės vynuogyno" įkūrėja psichologijos daktarė Theresa Karminski Burke.

Anot jos, abortas yra trauma, kuri vėliau gali pasireikšti įvairiais reiškiniais: "Po aborto gali atsirasti depresija, valgymo sutrikimai, piktnaudžiavimas svaigalais, netvarkingi santykiai, darboholizmas, savinaikos elgesys, seksualiniai sutrikimai, sunkumai santykiuose su žmonėmis, psichosomatinės ligos, nerimas ir panika."

Vienoms moterims šie sindromai pasireiškia silpniau, kitoms stipriau. Vis dėlto dauguma nenori pripažinti, kad tai – aborto padariniai. "Dauguma mūsų, kenčiančių dėl padaryto aborto, jaučiame per didelę gėdą, kad pripažintume tai. – knygoje "Uždraustas sielvartas: neišsakytas aborto skausmas" ("Forbidden Grief: The Unspoken Pain of Abortion") pasakoja abortą patyrusi moteris. – Jausmas toks, kad tiesiog norisi pamiršti apie visą šį siaubingą dalyką. Jei kas nors pamini žodį abortas, aš tampu šalta kaip ledas. Arba palieku kambarį, arba lieku tyli. Aš nenoriu, kad kas nors žinotų, ką padariau. Jei kas nors paklaustų apie abortą, aš nieko nesakyčiau, nes bijau, kad pradėsiu nekontroliuojamai verkti. Tokie verksmo momentai gali būti tik mano miegamajame, kur niekas negali matyti mano ašarų".

Vis dėlto žmogus niekur savo skausmo neužslėps. "Tai veikia visą jo gyvenimą, kitus žmones, jo šeimą. – įsitikinusi Lilijana Marcinkevičiūtė, viena iš abortą patyrusiems žmonėms skirtos gydymo programos iniciatorių Lietuvoje. – Todėl nereikia bijoti prisiliesti prie žaizdos, nes kol ji ignoruojama, ji viduje pūliuoja ir teršia visą organizmą."

Žingsnis naujo gyvenimo link

Kad galėtų asmeniškai patirti psichologės Theresa Karminski Burke siūlomą gydymo metodą Lilijana Marcinkevičiūtė balandžio mėnesį kartu su dar keliais lietuviais Austrijoje patys sudalyvavo savaitgalio gydymo rekolekcijose "Rachelės vynuogynas", kurias vedė pati programos įkūrėja.

Kaip pasakojo Lilijana, šios rekolekcijos nori moteriai padėti išgyti, susitaikyti, atleisti sau, gydytojams, visuomenei. "Nors pati neturiu aborto traumos, bet kaip kiekvienas žmogus turiu kitokių traumų, turiu ką išgedėti." – dalinosi mergina.

Savaitgalio rekolekcijų pagrindas yra Šventasis Raštas. Programos metu dalyviai susitinka su Dievu pačiose sudėtingiausiose mirties, traumos, praradimo situacijose.

"Psichologai išsižioja pamatę, kaip stipriai atsiveria žmonės, nes jie atsiveria ne psichologui, ne žmogui, bet pačiam Dievui." – savo ilgamete patirtimi dalinosi Theresa Burke.

Psichologė sukūrė grupinio darbo metodą, kai nedidelė grupelė kartu išgyvena sudėtingas Šventojo Rašto situacijas, vėliau asmeniškai dalinasi vieni su kitais savo patirtimi. Pavyzdžiui, išrenkama meditacija apie neregį. Išjungiama šviesa ir liepiama įsijausti, kaip jaučiasi neregys. Tada kunigas, kuris vaidina Jėzų, paklausia: "Ko nori, kad tau padaryčiau?" Žmogus turi įvardinti savo troškimą. "Atrodo, kodėl Dievas klausia to, kas ir taip aišku. Nes Viešpats nori, kad mes patys pakviestume Jį į savo gyvenimą. Kad mes pasakytume, ko mes norime, kur mums skauda." – paaiškino Theresa.

Kita meditacija – Lozoriaus prisikėlimas. Jos metu žmonės užsiriša tas vietas, kurios jų manymu yra mirusios, sužeistos. "Kai kas apsiriša galvą, nes girdėjo daug blogų žodžių apie save, kai kas pirštą su vestuviniu žiedu, nes mano, kad jų santuoka mirusi." – pasakojo psichologė.

Įdomu tai, kad rekolekcijų metu žodis abortas neminimas. Tik po kelių dienų pasiūloma prarastiems vaikams duoti vardus. Leidžiamos žvakutės į vandenį, kuris yra pašventinamas – taip tarsi vyksta vaikučių patikėjimas į Dievo rankas. Pereinama iš mirties į gyvybę.

Per rekolekcijas būna labai daug ašarų. Leidžiama skausmui išeiti. Anot Lilijanos, tai gedulas, tai laidotuvių procesas, kur žmogus pereina skausmą, bet, gaudamas malonę, pakelia akis į Dangų, ir sako: "Dieve, aš tikiu amžinuoju gyvenimu."

Ši savaitgalio programa skirta ne tik moterims, bet ir vyrams. "Vyrai kartais dar labiau verkia nei moterys. – pasakojo Theresa. – Vyrų pareiga yra apsaugoti savo moteris, savo vaikus. Bet aborto atveju jie to nepadarė."

Galų gale perėjus gedulo procesą, žmogus žengia labai didelį žingsnį naujo gyvenimo link. "Moters sąmonėje yra teiginys, kad ji nužudė savo vaiką, o Theresa nori pasakyti: ‚Taip, bet mirusių vaikučių sielos amžinos, jos yra pas Dievą. Ir tie vaikeliai myli savo mamą.‘ – patirtimi dalinosi Lilijana Marcinkevičiūtė. – Taip perkeičiamas žvilgsnis iš savęs smerkimo į atsivėrimą Dievo ir to vaikelio meilei. Tu vis tiek esi mama, kuri atmetei vaiką, tu gailiesi ir tau atleidžiama. Tas vaikas yra Danguje, jis tavo užtarėjas ir globėjas, jis tampa tavo dvasiniu tėvu arba mama, nes jis regi Dievo veidą. Ir tas susitaikymas tampa didžiule palaima, giliu atsivėrimu Dievui."

Programa patyrusiems kunigų priekabiavimą

Theresa Karminski Burke taip pat sukūrė ir specialią gydymo programą nukentėjusiems nuo seksualinės prievartos, o taip pat ir nuo kunigų priekabiavimo.

Anot psichologės, dažnai seksualinę prievartą iš kunigų patyrę žmonės nenori net žiūrėti į Bažnyčios pusę, pamatę žmogų su sutana, negali jo pakęsti. Pirmas dalykas, kurį šie žmonės padaro gydymo programos metu – išlieja savo pyktį. Tam skiriamos penkios valandos, kai dalyviai rėkia, daužo daiktus ir pan. Vėliau paklausiama: "Ar nori, kad viskas pasikeistų, ar nori likti pyktyje?" Tuomet kartu su Jėzumi dalyviai išgyvena skausmą, netektį ir prisikėlimą, keliaudami Šventojo Rašto puslapiais.

Pagaliau nukentėję nuo seksualinės prievartos supranta, kad ne visi kunigai tai daro, kad yra kunigų, kurie grąžino jiems tikėjimą. Nukentėjęs nuo kunigo žmogus apsikabina su rekolekcijose talkinančiu kunigu ir abu verkia – vienas, nes atleido, kitas, kad apgailestauja dėl Bažnyčios padarytų nuodėmių.

"Rachelės vynuogynas" pasaulyje ir Lietuvoje

Įdomu tai, kad "Rachelės vynuogynas" paplito po pasaulį be jokios reklamos. Žmonės, patyrę išgydymą, skleidė informaciją iš lūpų į lūpas ir taip patraukdavo šią programą išbandyti vis daugiau žmonių, kenčiančių nuo patirto aborto ar seksualinės prievartos. 1995 metais prasidėjusi JAV, ši rekolekcijų programa šiuo metu yra vedama 25 šalyse.

Lilijana Marcinkevičiūtė po rekolekcijų Austrijoje teigė, kad šį rudenį planuoja Lietuvoje pradėti gydymo programą abortą patyrusiems žmonėms. "Su nedidele grupele lietuvių kartu praėjom šias rekolekcijas ir turim daug vilčių, kad galėsim pradėti, nes programa jau yra išversta į lietuvių kalbą. Theresa Burke mus palaimino, davė sutikimą ir drąsinimus." – baigė savo pasakojimą mergina.

Bernardinai

Kaip įveikti baimę?

Kaip įveikti baimę?

"Noriu paklausti, kaip įveikti nerimą ir baimę. Kai vyras būna išvykęs darbo reikalais ir gyvenu namuose viena, vakarais kyla baimė, negaliu užmigti. Stengiuosi išeiti į svečius ar į kiną, ką nors pasikviesti, bet vis tiek ateina metas, kai...


Neatsargus apsinuoginimas

Neatsargus apsinuoginimas

Seniai su juo bešnekame vien apie darbą. Tarsi nuo sėkmės darbe priklausytų viskas - laimė, savęs vertė. Gyvena su sena motina, su kuria beveik nesikalba, draugės neturi apie penkerius metus ir tarsi nelaukia. Artimiausias žmogus - tėvas,...


Iškreiptas sąžiningumas - manipuliuojantys žaidimai

Iškreiptas sąžiningumas - manipuliuojantys žaidimai

Jei reikėtų labai trumpai apibūdinti tai, kas svarbiausia besivaduojančio nuo priklausomybių grandinių žmogaus gyvenime, neabejotinai turėtume atsakyti - sąžiningumas ir dar kartą sąžiningumas.


Nakties košmarai – signalas apie rūpestį

Nakties košmarai – signalas apie rūpestį

Per naktį galima susapnuoti keletą sapnų. Kai jie košmariški, prabudus sunku atsikratyti nemalonių pojūčių. Dažnai visą dieną kamuoja nerimas – gal atsitiks kokia nelaimė? Ar naktiniai košmarai pranašauja ką nors bloga? Ar ryškus ir...


Mamos mėgdžioja savo atžalų aprangos stilių

Mamos mėgdžioja savo atžalų aprangos stilių

Mokslininkai skelbia blogas žinias paauglėms: kad ir kaip merginos norėtų išsiskirti išvaizda - joms nepavyks. Kaip praneša livescience.com, mamos mėgdžioja savo paauglių rengimosi stilių. Kaip rašoma naujoje tyrimo ataskaitoje, paauglės dukros...


Skaičiau apie autizmą: man tinka

Skaičiau apie autizmą: man tinka

Tai iš kur tos tamsios nuotaikos? Kodėl su niekuo nebendrauji? – Skaičiau apie autizmą, lyg ir tinka. Toks žmogus nežiūri į pašnekovą, nepalaiko akių kontakto, nesupranta kitų, nenaudoja mandagybių. Skaičiau iki dviejų nakties, žaidžiau...


Kas parašė gyvenimo scenarijų?

Kas parašė gyvenimo scenarijų?

Stovime ant dar vienų metų slenksčio. Tai laikas, kai apmąstome, ar viską darome teisingai, ar esame laimingi? Trečiąjį tūkstantmetį žmonės atsigręžia į savo dvasinius poreikius, nes pastebėjo, kad patenkinę tik materialinius, neranda harmonijos...


Moterų baimės

Moterų baimės

Visiškai bebaimių žmonių nėra. Visi ko nors bijomės. Tačiau, specialistų nuomone, moterys bailesnės. Ir bijo jos visokiausių dalykų. Simptomai. Jūs bijote, kad ilgainiui savo vaikinui ar vyrui tapsite nebeįdomi ir jis susiras kitą. Tegul toji kita...


Tinkamai įvertinkite save

Tinkamai įvertinkite save

Dažnai pykstate ant kitų? Nuotaikos svyravimai ir nuolatinis išgyvenimas dėl savo nesėkmių – jūsų artimi "draugai"? Jums tai nepatinka, tačiau ir toliau nevengiate neigiamų emocijų? Diagnozė paprasta: jums trukdo per menka...


Kas geriau - nenormali meilė ar susvetimėjimas?

Kas geriau - nenormali meilė ar susvetimėjimas?

Ak, tie nuo meilės kenčiantys žmonės! Meilės istorijos,l kaip ir filmai apie meilę, stipriai sukrečia, ypač kai psichologas į jas gali įsikišti kaip trečias slaptas dalyvis. Matyt, man, kaip ir daugeliui žmonių, šie filmai padeda kartu su herojais...


Hipnozė kiekviename žingsnyje

Hipnozė kiekviename žingsnyje

„Po 20 val mokymosi jis pradėjo taikyti hipnozę vaikams ir žmonai, po 40 - pacientams. Kiekvienas žmogus gali įvesti sėdintįjį priešais į hipnozinį transą." Suprantame tai ar ne, mes kas dieną vienas kitą hipnotizuojame. Moterys užburia...


13 žingsnių programa, kaip įveikti stresą

13 žingsnių programa, kaip įveikti stresą

Laiko trūkumas yra nevykęs pasiteisinimas tam, kad negalėtumėte skirti 15 minučių vien sau. Užsiimkite hobiu, susitikite su draugais, paskaitykite gerą knygą, nueikite į jogos užsiėmimus - darykite viską, kad atsipalaiduotumėte. Lengvai...


Šokio-judesio terapijos užsiėmimų ciklas „Pokyčių erdvė"

Šokio-judesio terapijos užsiėmimų ciklas „Pokyčių erdvė"

Gal jaučiatės gyvenime įstrigę? Kartojasi įprasti veikimo modeliai, tačiau niekaip nepavyksta iš jų išsivaduoti? O gal jaučiate, kad viduje susikaupė neišreikštų emocijų ir tokiai išraiškai tiesiog nėra tinkamos vietos? Gal praradote ryšį su savo...


Vairuotojas kruvinas, akyse balta

Vairuotojas kruvinas, akyse balta

Dabar užsimerk ir nuosekliai prisimink, kas tą dieną įvyko. Tau reikia pamatyti vaizdus, bet vaizdai turi savaime ateiti į galvą. Kai pamatysi vaizdą, pasakok apie jį. Rytas, visi pagiringi, vasara, juokaujam, mama skambinėja, kad grįžčiau namo,...


Seksualinė priklausomybė

Seksualinė priklausomybė

Seksualinė priklausomybė – tai liguistas požiūris į seksą, kuris žmogui padeda įveikti stresą, išvengti neigiamų ar skaudžių jausmų, taip pat intymių santykių, kurių jis nesugeba užmegzti. Seksualiniai santykiai tampa svarbiausiu dalyku, dėl...


Pavasaris - atviram pokalbiui su savimi

Pavasaris - atviram pokalbiui su savimi

Psichologė Dalia Kujalienė pavasarį vadina kritiniu metų laiku: "Būtent tada didelė dalis žmonių pajunta depresijos simptomus". Žiema išsekina, todėl dažnas mūsų pavasarį sutinka kiek pavargęs. D.Kujalienės teigimu, sunerimti vertėtų tik...


Apsauga nuo streso – emocinis atsparumas

Apsauga nuo streso – emocinis atsparumas

Specialistai pastebi, kad daugelis vaikų, kuriems sunku su kitais sutarti, stokoja bendravimo įgūdžių: jie nemoka kalbėtis, sunkiai išreiškia savo poreikius bei įsiklauso į kitų mintis. Kauno miesto savivaldybės Visuomenė sveikatos biuro...


Ligų ištakos – išgyvenimuose

Ligų ištakos – išgyvenimuose

Kūno problemos gali būti susijusios su patirta psichologine trauma."Mūsų pokalbis – mano vaistai", - sakė pirmoji Zigmundo Froido pacientė. Šiandieninė karta vis dažniau problemas, kurios anksčiau priklausė religijos ir medicinos...


Moterys po skyrybų atsigauna greičiau nei vyrai

Moterys po skyrybų atsigauna greičiau nei vyrai

Skyrybos pirmomis dienomis gali atrodyti didžiausia gyvenimo nesėkme, tačiau daugeliui moterų išsiskyrimas su vyru padeda atrasti iš naujo save ir pradėti džiaugtis gyvenimu, kuris buvo užspaustas nesėkmingos santuokos. Naujausių tyrimų...


Ką apie moterį pasako jos namai?

Ką apie moterį pasako jos namai?

Kiekvienas vyras gali įvertinti jam patikusią merginą per 5 sekundes. Tereikia užsukti į jos namus. Jeigu pasisekė atsidurti merginos teritorijoje, štai tau keletas patarimų, kaip lengvai nustatyti merginos charakterį, įpročius ir gyvenimo būdą!...


Poezijos terapija priverčia vėl svajoti

Poezijos terapija priverčia vėl svajoti

Geriausias įrankis kovai su sunkia liga – naujos svajonės ir menas.Dauguma žmonių, sergančių lėtinėmis ligomis, kenčia ir moralinį skausmą. Supratę, kad visi planai žlugo, jie nebenori net gydytis. Specialistai rankų nenuleidžia ir siūlo...


Vasaros depresija – retas, bet realus reiškinys

Vasaros depresija – retas, bet realus reiškinys

Dauguma žmonių nekantraudami laukia vasaros pradžios, tačiau kai kas tampa laimingesni jai pasibaigus. Dėl to kaltas reiškinys, sukeliantis ir žymiai labiau paplitusią žiemos depresiją. Tai sezoninis afektinis sutrikimas (Seasonal Affective...


Kaip Indrė mokėsi atsipalaiduoti

Kaip Indrė mokėsi atsipalaiduoti

Indrė nemokėjo atsipalaiduoti. Tą matė visi. Išvydusi žmogų, ji puldavo įtemptai pasakoti savo problemas, apmąstymus, patirtis. Užėjus pas ją į svečius į akis krito, kaip ji nuolat reguliuoja vaikus, kurie ką nors daro ne taip. Gimus trečiam...


Pavydas: nemalonu patirti, nelengva atsikratyti

Pavydas: nemalonu patirti, nelengva atsikratyti

Krikščionybės tradicijoje į pavydą žvelgiama kaip į vieną iš septynių didžiausių ydų, trukdančių siekti šventumo. Nors šiuolaikinėje visuomenėje šis sudėtinis jausmas nebėra demonizuojamas, tačiau jis vis tiek nemėgstamas ir greičiau bus...


Kodėl prieš mirtį žmonės mato šviesą tunelio gale?

Kodėl prieš mirtį žmonės mato šviesą tunelio gale?

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl prieš mirtį žmonės mato šviesą tunelio gale. Kaip teigiama naujame tyrime, žmones veikia tam tikri hormonai. Ryški šviesa tunelio gale, apie kurią pasakoja žmonės, atsidūrę ant mirties slenksčio, gali būti...


Psichologinė pagalba - ar išdrįsite kreiptis?

Psichologinė pagalba - ar išdrįsite kreiptis?

Dažnai tenka susidurti su nuomone, kad į psichologą pagalbos kreipiasi tik silpni ir ligoti žmonės, o stiprus žmogus turi pats spręsti savo problemas ir įveikti sunkumus savarankiškai. Tačiau profesionali psichologinė pagalba gali labai pagerinti...


Kaip padėti artimojo mirtį išgyvenančiam žmogui?

Kaip padėti artimojo mirtį išgyvenančiam žmogui?

" Mano pusseserės šeima vasarą neteko dukrytės. Ta netikėta mirtis sukrėtė visą giminę. Pusseserė man kaip tikra sesuo, mudvi labai artimos nuo vaikystės, per visas laidotuves buvau šalia, išgyvenau tokį pat didžiulį skausmą. Jau praėjo du...


Dvasingumas pischoterapijoje- nesuprastas, bet būtinas

Dvasingumas pischoterapijoje- nesuprastas, bet būtinas

Visą laiką galvodavau - na ir kaip mes tuos žmones gydom? Keisčiausia, kad jie išgyja. Kai po terapijos paklausi, kas būtent padėjo, neretai klientų paaiškinimai būna keisti, jiems patiems tesuprantami. O kartais su klientais ima nesisekti, nors...


Vasaros romanas baigiasi psichologo kabinete

Vasaros romanas baigiasi psichologo kabinete

Po atostogų – pas psichologą. Deja, bet kai kam nutinka ir taip, kad užuot pailsėję ir atsipalaidavę žmonės puola į gilią depresiją. To priežastimi gali tapti ir kurortinis romanas. Vieniems kurortinis romanas gali suteikti sparnus ir...


Neromantiškas psichinio ligonio gyvenimas

Neromantiškas psichinio ligonio gyvenimas

"Nežinau, jau ta mūsų šeimynėlė: nieko nepakeisi, nieko nepadarysi. Kaimynė padovanojo gerą kremą, aš pasidėjau į spintą, bet matė dukros. Žiūriu - kremo jau nėra. Paklausiau dukros, ji ėmė šaukti, kad neėmė ir staiga aš jaučiu:...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila