REXSAN

Toksikozė: ne visada taip paprasta

Netgi visiškai sveika moteris, pasirinkusi sveiką gyvenimo būdą, negali būti tikra, kad nėštumo metu jai neišsivystys toksikozė. Kartais būsimoji mama spėja, kad laukiasi, pagal pykinimą rytais. Pykinimas ir vėmimas yra dažniausi toksikozės požymiai pirmąją nėštumo pusę. Moters organizmas bando prisitaikyti prie naujos būsenos, ir nemalonūs pojūčiai liudija apie adaptacijos procesą.

Iš anksto nežinoma

Ar moteriai bus toksikozė, sunku pasakyti. Vienos apskritai nežino, kas tai yra, kitos kenčia per visą nėštumą ir netgi gimdydamos. Tačiau pernelyg baimintis nereikia – lengvos formos toksikozė nekenkia nei vaisiui, nei motinai. Jei moteris laukiasi antro vaikelio, o per pirmą nėštumą jai buvo toksikozė, tai nereiškia, kad ji vėl kentės. Nėštumas kaskart gali būti kitoks – tai dažniausiai priklauso nuo kūdikio lyties.

Pykinimas ir vėmimas kai kurioms moterims pasireiškia jau po kelių dienų pastojus, tačiau tokie reiškiniai paprastai atsiranda 6 ar 7 nėštumo savaitę. Daugeliui moterų 17 nėštumo savaitę pykinimas praeina, tačiau kai kurios būsimosios mamos kenčia visus 9 mėnesius. Nors toksikozė atsiranda ir visiškai sveikoms moterims, gyvenančioms sveiką gyvenimo būdą, tačiau ją jaučia tos, kurios nuolat neišsimiega, netinkamai maitinasi, pervargsta, nervinasi.

Reikia keisti gyvenimo būdą

Nemalonūs pojūčiai būsimoms mamoms paprastai atsiranda rytais – suvalgytų pusryčių dažnai nepavyksta sulaikyti. Pabandyti išvengti rytinio pykinimo galima gulint lovoje. Kas nors turi paruošti pusryčius ir juos atnešti moteriai į lovą.

Kai kurias nėščiąsias pykinimo ir vėmimo priepuoliai kamuoja visą dieną. Tokiu atveju verta pagalvoti apie savo gyvenimo būdą. Galbūt jūs netaisyklingai maitinatės: arba darote per ilgas pertraukas tarp valgio, arba per daug suvalgote per vieną kartą. Esant toksikozei valgyti reikia dažnai, 6-8 kartus per dieną, mažomis porcijomis. Stenkitės nelaukti alkio jausmo ir užvalgyti iki jam atsirandant.

Pykinti gali ir važiuojant viešuoju transportu. Benzino tvaikas, tvankumas, žmonių kamšatis – visa tai nemalonu nėščiajai. Turinčiosios mažą kraujospūdį keliaudamos gali apalpti.

Jeigu vėmimas kamuoja moterį 3-4 kartus per dieną, tačiau jos svoris nekrenta, tyrimai yra normalūs, įveikti toksikozę galima ir naminėmis priemonėmis. Gydytojas patars tinkamai maitintis, daugiau vartoti skysčių, skirs preparatų. Tačiau jei moteris vemia po 10-20 sykių per parą, ji smarkiai liesėja, šlapime atsiranda ketoninių medžiagų – reikia pasigydyti ligoninėje. Esant rimtoms komplikacijoms ir gresiant gyvybei kartais netgi būtina nutraukti nėštumą.

Ne vien pykinimas

Būsimosios mamos paprastai žino tik vieną toksikozės apraišką – pykinimą, tačiau medicinos prasme šis terminas yra kur kas platesnis. Seilėtekis taip pat yra toksikozės požymis. Per parą moteris gali netekti iki litro seilių. Oda ir lūpos tampa sausos, jautrios. Tokiu atveju gydytojai pataria pasigydyti ligoninėje, kad vandens ir druskų apykaita vėl būtų normali.

Dermatozė – taip pat viena toksikozės atmainų. Ji gali trukti visą nėštumo laiką. Būsimoji mama jaučia viso kūno, lyties organų niežulį. Ar tai dermatozė, ar grybelinės kilmės liga, moteriai derėtų pasitarti su ginekologu ir dermatologu, nes tik jie gali paskirti tinkamus vaistus.

Kai kurios nėščiosios jaučia dubens kaulų ir kojų skausmus, atsiranda anties eisena, greičiau pavargsta. Gydytojas gali skirti D vitaminą, žuvų taukų, kad organizmas geriau pasisavintų kalcį.

Nors ir kokios būtų nemalonios toksikozės formos, gimus kūdikiui jos praeina.

Kaip įveikti pykinimą

Valgykite viską, ko jums norisi. Stenkitės patenkinti savo norus. Panorote rauginto agurko ar saldaus pyragėlio – galite tai sau leisti, žinoma, reikia nepamiršti saiko. Valgykite mažomis porcijomis ir po truputį.

Jei maistas nelenda, pabandykite valgyti gulėdamos. Gerkite negazuotą mineralinį vandenį, parūgštintus skysčius, ataušintą vandenį su citrina. Pabandykite vartoti praaušusį maistą. Jei jus pykina rytais, galite užkrimsti traškiųjų sausainių, džiūvėsėlių, pagraužti nevirtų grikių kruopų, atsigerti mineralinio vandens.

Atsisakykite kelionių viešuoju transportu. Venkite nemalonių kvapų. Neremontuokite nėštumo metu buto – dažų, lakų, klijų kvapai jums gali būti itin nemalonūs.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE