REXSAN

Sėdmeninė pirmeiga: į pasaulį atbulomis

Paprastai kūdikis gimsta žemyn galva, tačiau kartais užsiožiuoja ir į pasaulį nori keliauti užpakaliuku į priekį.
Mamos pilve mažylis būna susirietęs į kamuoliuką: liemuo sulinkęs, galvytė prilenkta prie krūtinės, rankytės sulenktos per alkūnes ir sukryžiuotos ant krūtinės, kojytės sulenktos per klubų ir kelių sąnarius, prispaustos prie pilvuko. Jo padėtis gimdoje gali būti išilginė, kai gimdoje būna įsitaisęs vertikaliai, skersinė, kai gimdoje guli horizontaliai, ir įstrižinė – vaisiaus išilginė kūno ašis kerta gimdos išilginę ašį smailiu kampu. Skersinė ir įstrižinė padėtys labai retos, dažniausiai pasitaiko išilginė – 99,5 proc.
Kada reiktų susirūpinti
Jei vaikutis įsitaisęs žemyn galva, sakoma, kad pirmeiga galvinė (96 proc.). Jei įsitaisęs žemyn užpakaliuku, sakoma, kad pirmeiga sėdmeninė (3,5 proc.). Pirmoje nėštumo pusėje vaisiaus padėtis gimdoje keičiasi. Jis tai pasisuka šonu, tai apsiverčia, gana dažnai būna įsitaisęs aukštyn galva.
Vartytis kaip tinkamas mažylis mamos pilve gali iki 28 nėštumo savaitės, mat tuomet neįprasta jo padėtis dar nelaikoma kritine ir gydymas nėščiajai neskiriamas. Paprastai „paišdykavęs” mažylis po kurio laiko apsiverčia pats.
Vaisius auga ir vietos judėti jam lieka vis mažiau, todėl jeigu nesuskumba apsiversti iki 34–36 nėštumo savaitės, vėliau dėl vietos trūkumo jis to padaryti jau nebegali ir padėtis gimdoje nebesikeičia. Šis laikotarpis nėščiajai laikomas kritiniu ir imamasi tam tikrų piemonių kūdikiui apversti ar planuojamas kitoks gimdymas.

Kodėl mažylis guli netaisyklingai
1. „Kaltas” nėščiosios organizmas
● Pasitaiko daug kartų gimdžiusioms moterims.
● Kai gimdoma prieš laiką.
● Kai mamos dubuo siauras.
● Dėl įvairių gimdos pakitimų: anomalijų, miomų, randų.
● Dėl sumažėjusio gimdos raumenų tonuso.
● Dėl padidėjusio apatinio gimdos segmento tonuso.
● Dėl lytinių organų uždegimo.
2. Mažylio „kaltė”
● Daugiavaisis nėštumas.
● Vaisiaus apsigimimai.
● Dėl kūdikio vestibuliarinio aparato neišsivystymo.
3. „Prasikaltusi” placenta ir kt.
● Placentos pirmeiga.
● Per daug ar per mažai vaisiaus vandenų.
● Per trumpa virkštelė.

Kaip mankštintis, kad mažylis apsiverstų

Norint apversti mažylį gimdoje kartais padeda tam tikra mankšta. Pratimus moteriai dažniausiai parekomenduoja gydytojas ginekologas.

I. Dikano mankšta. Nuo 30 nėštumo savaitės kasdien prieš valgį reikia atsigulti ir kas 5–10 minučių verstis nuo vieno šono ant kito. Mankštą reikia kartoti po penkis šešis kartus per dieną. Dažniausiai vaisius pats pasisuka atlikus mankštą septynis aštuonis kartus.

Katės poza. Moteriai patariama įsitaisyti keturpėsčiai, atsiremti į grindis alkūnėmis ir išsiriesti kaip katei. Taip reikia pabūti apie minutę, pailsėti ir po kiek laiko pratimą pakartoti. Tuomet pilvas nukąra, atsipalaiduoja, vaisiui pasidaro lengviau judėti.

Indiškas tiltelis. Jį reikia daryti atsigulus ant žemės. Kojas sulenkite per kelius, o pilvą pakelkite, po dubeniu pakiškite keletą pagalvėlių, kad dubuo būtų 30–40 cm aukščiau nei pečiai. Išlaikykite tokią padėtį 15 min. Nepamirškite, kad pečiai, dubuo ir keliai turi sudaryti vieną liniją. Kai kurie mažyliai atsiverčia į taisyklingą padėtį jau po pirmojo pratimo. Jeigu taip neįvyksta, reiktų šį pratimą atlikti du tris kartus per dieną. Atminkite, kad to daryti negalima, kai esate ką tik pavalgiusi. Galima šį pratimą atlikti ir kitaip: pasodinkite priešais save vyrą, užkelkite kojas jam ant pečių. Į juos turi remtis nėščiosios pakinkliai.

Trys pratimai, skirti „užsispyrėliams”

1. Įvadinis. Atsistokite taip, kad kojos būtų pečių plotyje, rankos prie šlaunų. Tuomet jas pakelkite į šonus taip, kad delnai būtų pasukti žemyn, atsistokite ant pirštų galiukų ir tuo pačiu metu ištieskite nugarą giliai įkvėpdamos. Po to iškvėpkite ir vėl grįžkite į pradinę padėtį. Pratimą kartokite keturis kartus.

2. Pagrindinis. Atsigulkite ant to šono, į kurį atsukta mažylio nugarėlė. Kojas sulenkite per kelius ir dubens sąnarius. Ramiai pagulėkite 5 min. Vėliau ištieskite viršutinę koją, kitą koją laikykite sulenktą. Įkvėpdamos vėl sulenkite ištiestą koją, prispauskite ją prie pilvo, o iškvėpdamos ją ištieskite ir kartu pasisukite į priekį, truputį pastumdamos vaisiaus nugarėlę. Pratimą kartokite lėtai dešimt kartų.

3. Baigiamasis. Atsigulkite ant nugaros. Kojas sulenkite, jos turi būti pečių plotyje. Rankas laikykite ištiestas prie kūno. Tuomet įkvėpkite ir pakelkite nuo žemės dubenį, remdamosi į grindis tik pečiais ir pėdomis. Po kelių sekundžių dubenį nuleiskite ir iškvėpkite. Kojas ištieskite, sėdmenų raumenis ir pilvo raumenis įtempkite, įkvėpkite. Atsipalaiduokite ir iškvėpkite. Pratimą kartokite septynis kartus.

Išorinis vaisiaus apgręžimas

Procedūra rekomenduojama nuo 37 savaitės. Jos metu gydytojas savo rankomis apgręžia kūdikį per mamos priekinę pilvo sieną. Deja, ši procedūra sukelia daugiau rūpesčių nei naudos, mat apgręžti kūdikį pavyksta tik 50–65 proc. atvejų. Išorinis vaisiaus apgręžimas turi būti atliekamas ligoninėje, jį reikia kontroliuoti ultragarsu, būtina sekti vaisiaus būklę. Procedūra neatliekama, jei yra placentos pirmeiga, sumažėjęs vaisiaus vandenų kiekis, esant daugiavaisiam nėštumui, gimdos raidos ydų, kai planinė cezario pjūvio operacija numatoma dėl kitų mažylio ar mamos organizme esančių sutrikimų. Išorinio vaisiaus apgręžimo taip pat nerekomenduojama atlikti, jei placenta prisitvirtinusi prie priekinės gimdos sienelės, esant neišnešiotam vaisiui, nėštumo sukeltai hipertenzijai, randui gimdoje. Pati procedūra neskausminga.

Net ir tuomet, kai vaisiaus apgręžimą gydytojai rekomenduoja atlikti, galimos komplikacijos, nes nėra tiksliai žinoma, kokio ilgio yra virkštelė, kuri gali apsisukti aplink kūdikio kaklą. Be to, atliekant procedūrą gali atšokti placenta ir prasidėti kraujavimas. Pasireiškus komplikacijoms ir kilus grėsmei mažylio gyvybei, ginekologas skubiai atlieka cezario pjūvį.

Sužinojusi iš gydytojo visą informaciją apie šią procedūrą, paskutinį žodį taria mamytė, kuri, norėdama gimdyti natūraliai, gali rinktis išorinį apsukimą arba nerizikuoti ir rinktis cezario pjūvio operaciją.
Kaip gimdyti

Jei vaisiaus padėtis netaisyklinga, moteriai patariama atvykti į gimdymo namus likus savaitei iki gimdymo ir tas dienas praleisti prižiūrimai gydytojų. Kai atvažiuoja jau gimdanti moteris, pagal esamą klinikinę situaciją sprendžiama, kaip gimdyti geriausia. Mamytė turi žinoti: jei mažylis laiku nepasisuko galvyte žemyn, greičiausiai jos laukia cezario pjūvio operacija, nors išimtiniais atvejais jai leidžiama gimdyti ir pačiai.

Cezario pjūvis būtinai atliekamas, jei vaisius stambus, moters dubuo siauras, gimdyvė vyresnio amžiaus arba gimdo pirmą kartą ir kt. Gimdyti natūraliai leidžiama, jeigu vaisiaus svoris yra nedidelis (mažesnis nei 3500 g), moters kaulinis dubuo normalus, vaisiaus galva neatsilošusi, nėra nėštumo komplikacijų, gimdoje nėra randų po buvusių operacijų, „nepirmauja” vaisiaus kojytės.

Jolanta Kristanaitytė

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE