Nėštumo metu pasitaiko daug situacijų, kuomet būsimoji mamytė išsigandusi pagalvoja, ar nereiktų išsikviesti greitosios pagalbos. Kokiais atvejais tai reiktų daryti?
SOS – kraujavimas!
Iš pradžių gali pasirodyti kraujingos išskyros, kurios būna įvairaus intensyvumo ir gali tęstis skirtingą laiką, vėliau net virsti kraujavimu. Priklausomai nuo kraujavimo priežasčių, jį gali lydėti skausmas, silpnumas, galvos svaigimas, susilpnėję vaisiaus judesiai. Nėštumo metu kraujuojama dėl:
- Gresiančio ar prasidėjusio savaiminio persileidimo. Gresiančiam persileidimui būdingos negausios kraujingos makšties išskyros, jį dažniausiai lydi gimdos tonuso padidėjimas, nestiprus skausmas pilvo apačioje. Kai persileidimas būna progresuojantis arba dalinis – gausiai kraujuojama iš makšties, kamuoja sąrėminio ar spazminio pobūdžio skausmas pilvo apačioje. Visiško persileidimo metu kraujavimas iš pradžių būna gausus, po to greitai sumažėja.
Veiksmai: kviesti greitąją, iki atvykstant gydytojui moteriai rekomenduojama atsigulti ir pagulėti, verčiau nevalgyti ir negerti, o tuo labiau – pačiai vartoti kokius nors medikamentus, kurių “patarė” išgerti draugė ar kaimynė. - Placentos pirmeigos – kai placenta prisitvirtina apatinėje gimdos dalyje ir visiškai arba iš dalies dengia vidinius gimdos kaklelio žiomenis. Šiuo atveju vienintelis simptomas – periodiškai pasikartojantis kraujavimas antroje nėštumo pusėje. Moterys skundžiasi netikėtai, be skausmo pasirodančiomis kraujingomis išskyromis. Veiksmai: iškvietus greitąją, atsigulti pakėlus dubenį – po juo galite pakišti pagalvę.
- Priešlaikinio placentos atsisluoksniavimo – tai iki gimdymo įvykęs placentos atsiskyrimas nuo jos prisitvirtinimo vietos. Būsimos mamytės skundžiasi skausmais apatinėje pilvo dalyje paskutiniais nėštumo mėnesiais arba per gimdymą. Jos jaučia gimdos įsitempimą, silpnumą ir galvos svaigimą. Veiksmai: iki atvažiuojant greitąjai pagalbai, atsigulti ant šono ir pagulėti. Nevalgykite ir negerkite dėl to, kad gali prireikti operacijos, atliekamos su narkoze.
- Nesivystančio nėštumo – tuomet pasirodo negausios kraujingos išskyros, kurios dažniau būna tamsios, “šokoladinės”. Vertėtų pasitikrinti pas gydytoją.
- Negausūs “tepliojimai” – pirmąjame nėštumo trimestre jie gali nekelti pavojaus ir į tikrą kraujavimą neperaugti. Tačiau jokių garantijų nėra., berčiau pasitikrinti pas ginekologą. Greitosios pagalbos tokiais atvejais kviesti nebūtina.
Maudžiantis, spazmuojantis pilvas
Nėštumo metu toks skausmas – dažnas moterų palydovas. Iki 20- tos nėštumo savaitės gali kamuoti maudžiančio ar spazminio pobūdžio skausmai pilvo apačioje, kryžkaulio srityje. Šie skausmai gali būti susiję su gimdos augimu, gimdą laikančių raiščių tempimu, pilvo pūtimu ar vidurių užkietėjimu. Silpni maudžiantys skausmai pilvo apačioje be kraujavimo gali reikšti ir gresiantį persileidimą.
Antroje nėštumo pusėje, kai padidėja krūvis nugaros raumenims, pėdoms – atsiranda juosmens srities skausmai. Jeigu tokie skausmai lydimi padidėjusio gimdos tonuso ir pilvo apačios maudimo, tai gali reikšti ir priešlaikinio gimdymo pradžią.
Veiksmai: tegul skausmai ir nėra labai intensyvūs, o kraujavimo nėra – būtina kreiptis į savo ginekologą arba ligoninės priėmimo skyrių vakare ar savaitgalį. Jei skausmas intensyvėja ir atsirado kraujingos išskyros – kuo greičiau skambinkite 112. Iki atvažiuojant medikams gulėkite, bet jokių vaistų negerkite.
Gimdymas prasidėjusiu laikomas tuomet, kai atsiranda reguliarūs ir ritmiški gimdos susitraukimai arba prieš laiką nuteka vaisiaus vandenys.
Veiksmai: Greitąją medicinos pagalbą kvieskite, kai pastebėjote, kad gimdos veikla tapo reguliari (Kas kiek laiko sąrėmiai) arba nutekėjo vaisiaus vandenys.
“Ūmus pilvas” – grėsminga diagnozė
Aštrus, intensyvus pilvo skausmas, kurį dažnai lydi pykinimas, vėmimas – ypač pavojingas nėščiajai. Jis gali būti susijęs ir su ginekologinėmis būklėmis ir ūmiais vidaus organų susirgimais. Kviesti medikus abiem atvejais būtina kuo greičiau, nes tai gali būti pavojinga gyvybei.
1. Pilvą skauda dėl “moteriškų bėdų”
●Pastojimas “ne vietoje”– tai būklė, kai apvaisinta kiaušialąstė įsitvirtina ir auga ne gimdos ertmėje, o kiaušintakiuose, gimdos kaklelyje, kiaušidėse, gimdos kampuose arba pilvo ertmėje. Tai dažniausia “ūmaus pilvo” priežastis nėščiosioms. Moterys esant tokiam pastojimui skundžiasi kraujingomis išskyromis, įvairaus intesyvumo pilvo skausmais. Kai negimdinis nėštumas vystosi, pvz., kiaušintakyje, jis plyšdamas sukelia moteriai labai stiprius spazminius skausmus, dažniausiai vienoje pusėje. Skausmą lydi sumažėjęs kraujospūdis, pila šaltas prakaitas, pykina. Reikalinga skubi medikų pagalba. Kita vertus, neretai nėštumo “ne vietoje” simptomai būna mažai juntami, skausmai jų beveik nelydi.
●Gimdos plyšimas senojo pjūvio vietoje – tai atsitikti gali tuomet, jeigu gimdoje yra randas po buvusios operacijos (cezario pjūvio, operuotos miomos ir kitos operacijos). Moterys tuomet skundžiasi vis didėjančiu skausmu vienoje vietoje, ypač skauda čiuopiant senojo rando vietoje, gimda deformuojasi.
●Miomos kraujotakos sutrikimas – šį negalavimą galima įtarti tik tuomet, kai nėščiajai anksčiau buvo aptikta gimdos mioma. Moteris paprastai jaučia pastovų skausmą toje vietoje, kur yra mioma.
2. Skausmą sukelia kiti pilvo organai
●Ūminis apendicitas nėštumo metu “užsimaskuoja” ir yra sunkiai atpažįstamas, todėl neretai kyla pavojus ir vaisiui, ir motinai. Dažniausiai apendicitas užklumpa pirmoje nėštumo pusėje. Šiuo laikotarpiu liga nesiskiria nuo įprastinės. Būdingiausi ligos simptomai – ties bamba atsiradę skausmai, kurie po kelių valandų pereina į dešiniąją pilvo apačios pusę, pilvo sienelės įsitempimas, sausas ir apneštas liežuvis, pykinimas, vėmimas, temperatūra pakyla iki 37,6-38,0 C, pulsas padažnėja iki 100 – 110 kartų per minutę.
Antroje nėštumo pusėje apendicitas pasireiškia kitaip, nes padidėjusi gimda pakeičia aklosios žarnos ir kirmėlinės ataugos padėtį, todėl moteriai skauda aukščiau. Be to, ne toks ryškus būna priekinės pilvo sienos raumenų įtempimas. Sunkiausiai nustatyti ūminį apendicitą paskutinėmis nėštumo savaitėmis, nes tuo metu gimdos dugnas jau siekia šonkaulių lankus, gimda dengia visus pilvo organus, pilvo skausmas dažniausiai siejamas su sąrėmių pradžia.
●Ūminis cholecistitas – tai antras pagal dažnumą nėščiųjų susirgimas. Liga prasideda labai stipriu skausmu – kepenų diegliais dešinėje pašonėje, kurie atsiranda po riebaus, gausaus valgio. Skausmas plinta į dešiniąją mentę ir petį arba už krūtinkaulio. Skausmas būna toks stiprus, kad moteris negali giliai įkvėpti, neranda sau vietos, blaškosi. Skausmą lydi pykinimas, vėmimas, po kurio nepalengvėja, karščiavimas iki 38-39°C, šaltkrėtis, pulso padažnėjimas, akių obuolio ir odos pageltimas.
●Ūminis kasos uždegimas pasireiškia juosiančio pobūdžio skausmais viršutinėje pilvo dalyje, kamuoja pykinimas, intensyvus vėmimas (išsivėmus nepalengvėja). Dažniausiai simptomai atsiranda po alkoholio ar riebaus maisto vartojimo.
●Skrandžio ar dvylikapirštės opos prakiurimas lydimas labai stiprių ir aštrių tarsi dūris skausmų. Tokia bėda gali įvykti tuomet, kai moteris nežinojo turinti opą. Prieš iškviečiant medikus ar vykstant į ligoninę griežtai draudžiama vartoti vidurius liuosuojančias priemones, klizmas arba skausmą mažinančius vaistus (analgetikus), kadangi tai gali sušvelninti simptomus ir atvykusiam gydytojui bus sunku atpažinti problemą.
Padidėjęs kraujo spaudimas
Hipertenzinės nėščiųjų būklės dažniau esti antroje nėštumo pusėje. Svarbiausias ir pavojingiausias simptomas – padidėjęs kraujospūdis. Jis gali būti vienintelis simptomas, o gali ir nurodyti kitas, sunkesnes ligas (pvz. preeklampsiją, eklampsiją). Šios ligos yra itin pavojingos moteriai ir vaisiui, todėl nėštumo metu rekomenduojama nuolat matuotis kraujospūdį. Jei kraujospūdis labai aukštas, nėščiąją rekomenduojama gydyti ir tirti ligoninėje.
Jolanta Kristanaitytė, konsultavo akušeris ginekologasRolandas Žiobakas