Mollers

Ar užtenka pienelio?

Šis klausimas kamuoja dažną žindančią mamytę. Kur kas retesni atvejai, kai moteris gali išmaitinti du ar net tris kūdikėlius. Tačiau iš karto skubėti mažylį primaitinti pieno mišinėliu nereikėtų – galbūt tik jums atrodo, kad pienelio trūksta.

Pradžių pradžia

Pirmosios abejonės, ar užtenka pienelio, aplanko vos gimus mažyliui, kai pasirodo pirmieji priešpienio lašai. Nieko keisto – juk jo būna palyginti labai nedaug (maždaug apie 50–100 ml per dieną). Tačiau naujagimiui pirmąsias dvi tris gyvenimo dienas pasisotinti to pakanka, nes priešpienis yra labai kaloringas, tirštas ir riebus, jame daug baltymų, mineralų ir imunoglobulinų – antikūnų, saugančių nuo įvairiausių ligų, kuriomis sirgo mama.

Tikrasis pienas pirmą kartą pagimdžiusioms mamytėms pasirodo maždaug ketvirtąją penktąją parą po gimdymo, o susilaukusioms jau nebe pirmo mažylio – antrąją trečiąją. Tuo metu baltymų ir mineralinių druskų kiekis jame sumažėja, tačiau padaugėja riebalų ir, žinoma, paties pieno. Net jeigu jums atrodys, kad krūtys tuščios, vistiek reikėtų žindyti kūdikį – tada jūsų organizmas supras, kad yra pieno poreikis ir pradės jį gaminti.

Kad pieno upės tekėtų

Motulė gamta taip jau sutvarkė, kad kiekviena pagimdžiusi moteris (išskyrus retas išimtis) turi galimybę žindyti. Tiesa, pirmieji bandymai dažniausiai būna sunkūs, tačiau stengtis verta – motinos pienas kūdikėliui ne tik maistas, bet ir vaistas.

Kad pienelio nepritrūktų:

Dar besilaukdama mažylio būsimoji mamytė turėtų pradėti domėtis maitinimu krūtimi, nusiteikti psichologiškai, kad nori ir gali pati maitinti kūdikį. Negalvokite, jeigu pieno neturėjote augindama pirmąjį vaikutį, neturėsite ir susilaukusi antrojo. Kartais pieno gamybą slopina nepasirengimas žindyti, įtampa, baimė.

Tik gimęs kūdikėlis turėtų būti pridėtas mamai prie krūties, kad iš karto pradėtų vystytis čiulpimo refleksas, o mamos organizme pradėtų gamintis prolaktinas, skatinantis greitesnę pieno gamybą.

Nesilaikykite jokio maitinimo režimo, o mažyliui leiskite žįsti, kada jis tik užsinori. Neišsigąskite – kol nusistovi maitinimo režimas, pirmomis savaitėmis gali tekti maitinti net 15–20 kartų per parą, ir tik vėliau – maždaug kas 2–3 valandas 6, 7 ar 8 kartus per parą. Tai visiškai normalu. Geriau žindyti dažniau, bet trumpai, kad mažylis nenugraužtų krūtų spenelių: iš pradžių 7–9 minutes, o vėliau – 15–20 minučių. Tiek laiko užtenka, kad kūdikis pasisotintų. Ilgiau būdamas prie krūties jis tik mėgaujasi mamos artumu.

Susikurkite maitinimo ritualą: prieš žindymą ramiai atsisėskite, įsipilkite šiltos arbatos, pasiklausykite jums patinkančios muzikos, paimkite mažylį, švelniai pakalbėkite su juo, ir netrukus pajusite, kaip pradeda tekėti pienas.

Kiekvieną laisvą minutę stenkitės pailsėti ir išsimiegoti, nepraleiskite progos pasivaikščioti lauke. Daugiausia pieno gaminasi naktį, kai mama ilsisi.

Nesisielokite dėl niekų. Įtampa slopina pieno gamybos centrus smegenyse, todėl pienas nebėga, nors jo turite pakankamai.

Gerkite daug skysčių – rekomenduojama apie du litrus per dieną.

Ar mažylis tikrai sotus?

Ar užtenka pieno, nustatyti iš tiesų nėra lengva. Nedarykite klaidos, tikrindama, kiek turite pieno, jį nutraukdama – niekada mama negalės nutraukti tiek, kiek mažylis. Jeigu kūdikis gerai miega, yra gana ramus, dažnai šlapinasi, kasdien tuštinasi, nerimauti neverta – mažylis tikrai nebadauja. Pirmą mėnesį naujagimis turėtų tuštintis kiekvieno žindymo metu – 6, 7, kartais 10 kartų per parą (3 ar 4 kartus per parą – geltonomis, rūgštaus kvapo košės konsistencijos išmatomis).

Pagrindinis rodiklis, ar kūdikiui užtenka pieno, jo svorio augimas. Tačiau neišsigąskite – pirmą savaitę mažylio svoris gali sumažėti iki 10 procentų. Jeigu vaikutis sveikas ir pieno užtenka, dešimtą–dvyliktą dieną jis dažniausiai sveria tiek, kiek svėrė gimdamas. Jeigu dvyliktą dieną trūksta vos 10 ar 20 gramų, jaudintis taip pat nereikėtų. Bet jeigu daugiau, vertėtų išsiaiškinti to priežastis. Galbūt pieno užtenka, tačiau kūdikis negali jo ištraukti, atpila arba sirgo. Todėl neskubėkite vaikučio primaitinti.

Geriausias būdas patikrinti, kiek mažylis suvalgo, yra jį pasverti prieš žindymą ir po jo. Tačiau pasverti vos du ar tris kartus, neatsižvelgiant į vaikučio apetitą, nepakanka. Norint patikrinti, kiek kūdikis suvalgo, reikia sverti kiekvieno maitinimo metu mažiausiai parą laiko, o geriausia – savaitę. Tada gautą skirtumą prieš ir po svėrimo sudėkite ir sužinosite, kiek vaikutis suvalgė. Pirkti brangių ir tikslių elektroninių svarstyklių nebūtina – pasidomėkite, kurios medicinos prekių parduotuvės jas nuomoja.

Jeigu pienelio trūksta

Mišinėliai. Jeigu įsitikinote, kad iš tiesų trūksta pieno, teks mažylį primaitinti dirbtiniais pieno mišinėliais. Galimi keli variantai: iš pradžių duoti žįsti krūtį ir tik tada pasiūlyti pieno mišinėlio arba nusitraukti pieną ir vieno maitinimo metu duoti mamos pienelio, o kito maitinimo metu – pieno mišinėlio. Tik nenustebkite – kai kurie mažieji paragavę iš buteliuko atsisako krūties, o kiti – išvis nepripažįsta buteliuko. Pastaruosius gali tekti primaitinti šaukšteliu, o vyresnį – iš puoduko.

Svetimos motinos pienas. Kai kuriose šalyse labai populiarūs motinų pieno bankai. Juose kaupiamas laboratorijose patikrintas ir užšaldytas motinų pienas, kurio gali įsigyti krūtimi nemaitinančios mamos savo kūdikiams. Lietuvoje kol kas tokių bankų nėra. Todėl nepatikrintu laboratorijoje svetimos motinos pienu pernelyg žavėtis nereikėtų – per pieną gali patekti ne tik infekcinės, bet ir kur kas rimtesnės ligos.

Kai pienelio per daug

Tai, lyginant su pieno trūkumu, yra menka problema. Tačiau turinčiosios jo per daug retai žino, kaip tinkamai pasielgti.

Ar reikia pieną nutraukti? Paprastai po maitinimo nusitraukti pieno nerekomenduojama. Tačiau tais atvejais, kai krūtis labai kieta arba pienas bėga ypač intensyviai, prieš maitinimą truputį pienelio reikėtų nutraukti. Priešingu atveju vaikeliui bus labai sunku žįsti arba jis, nespėdamas traukti, gali pradėti springti. Jeigu maitinant viena krūtimi pienelis pradeda tekėti iš kitos, pakanka į liemenėlės vidų įsidėti pieno rinkimo gaubtelius, kuriuos galima įsigyti vaistinėse ar specializuotose parduotuvėse. Tik neįsijauskite nusitraukinėdama – jokiu būdu nesistenkite ištuštinti krūties, pakanka apsiriboti nedideliais kiekiais. Kitaip organizmas, gavęs signalą, kad pieno reikia daugiau, jo daugiau ir gamins.

Ar verta kaupti? Nusitraukto ar pieno rinkimo gaubteliuose susikaupusio pieno neišpilkite. Jį galima užšaldyti ir panaudoti vėliau, kai pienelio pritrūks arba dėl tam tikrų priežasčių negalėsite maitinti pati, ar norėdama pabalinti pirmąją mažylio košę.

Pienas užšaldomas šaldiklyje švariuose mažuose indeliuose ar tam skirtuose maišeliuose. Užšaldytą mamos pieną galima laikyti iki pusės metų – tiek laiko jis nepraranda biologiškai aktyvių medžiagų. Kad šios medžiagos nesuirtų, atšildyti pieną reikėtų kambario temperatūroje arba karšto vandens dubenėlyje. Kartą jau atšildyto motinos pieno antrą kartą užšaldyti nebegalima.

Renata Maslauskienė, konsultavo Neonatologė docentė Nijolė Drazdienė

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE