REXSAN

Kofeinas ugdo priklausomybę

Parduotuvių lentynos kimšte užkimštos įvairių rūšių bei sudėties gaiviųjų gėrimų. Sveikos mitybos specialistai teigia, kad nemaža dalis jų nerekomenduotini. O kai kurie netgi formuoja priklausomybę, ypač jei vartotojas jaunas. Taigi ką ir kiek derėtų gerti?

Medikai: gėrimai su kofeinu kenksmingi

Igoris Strupeikis, Moters ir vaiko klinikos Infekcinių ligų skyriaus vedėjas, teigia, kad didžioji dalis gaiviųjų gėrimų jokios naudos organizmui neduoda, atvirkščiai — tik žaloja jį. Labiausiai organizmui, ypač jaunam, kenksmingi energetiniai gėrimai, kurie savo sudėtyje turi nemažai kofeino. Ši medžiaga — stimuliatorius, kai kurių mokslininkų netgi priskiriamas prie silpno veikimo narkotinių medžiagų, kurios suaktyvina nervų sistemą — gali sutrikdyti miegą, paaštrinti nervingumą. Gydytojas kritikuoja ir kolas, limonadus, kurių viena iš sudedamųjų dalių yra kofeinas.

Energetiniai gėrimai mėgstami sportuojančių paauglių, kurie mano, kad prieš treniruotę šie gėrimai — naudingi, nes „pažadina” organizmą. Tačiau tam prieštarauja specialistai: aktyviai sportuojant ir taip prarandama nemažai skysčių, mikroelementų, o nuo energetinių gėrimų organizmas netenka jų dar daugiau, todėl gali sutrikti širdies veikla.

Limonadai troškulio nenumalšins

Karštą vasaros dieną gaivintis limonadais irgi nedidelė nauda sveikatai, nes kone visi jie turi kenksmingų cheminių medžiagų.

„Jeigu jau perkate limonadą, būtinai įsitikinkite, ar saldikliai natūralūs, ar cheminiai. Jei natūralūs, tiek to, gerkite, — sakė I. Strupeikis. — Praktika rodo, kad didžioji dalis limonadų yra paskaninti ir pagražinti cheminiais saldikliais ir dažikliais, kurie skatina vėžinius susirgimus ir kitas ligas.”

Nepatariama vartoti ir gėrimų su „burbuliukais”. Gazuotieji gėrimai kenkia skrandžiui, skatina tarp jo ir stemplės esančio rauko atsidarymą ir sukelia refliuksą. Burbuliukai skatina ir celiulito atsiradimą.

„Gazuotieji gėrimai kai kuriose šalyje visiškai uždrausti ir negaminami, — sakė medikas. — Kaip ir minėtieji energetiniai gėrimai — kai kur juos draudžiama parduoti vaikams iki aštuoniolikos metų. Kai kuriose Amerikos valstijose alų galima pirkti nuo šešiolikos metų, o koka kolą ir kitus energetinius gėrimus — nuo aštuoniolikos. Manoma, kad jie žalingesni negu alus.”

Skrandžio ligų daugėja

Pasak medikų, kone kiekvienas tėvas, paklaustas, ar jo vaikas nevartoja energetinių gėrimų, teigia jų neperkantis. Tačiau praktika rodo, kad dažnas paauglys, jeigu jam yra duodama pinigų maistui, pietus dažnai pakeičia traškučiais ir kofeino turinčiais gėrimais ar limonadu. Dėl vaiko netinkamos mitybos tėvai dažniausiai susirūpina tik tada, kai pajuntamos pirmos neigiamos pasekmės: pradedama vemti, skundžiamasi pilvo skausmais.

„Netinkama mityba — vienas iš pagrindinių faktorių, turinčių neigiamos įtakos virškinamajam traktui, — sakė gastroenterologas. — Prieš dvi ar tris dešimtis metų vaikai žymiai mažiau sirgo virškinimo ligomis, dabar šis skaičius auga kasmet.”

Beje, suskaudus skrandį, gazuoto mineralinio vandens gerti nepatariama — geriau šilta arbata. Kitas reikalas, jei ligonis išsivėmė — tada praverčia ir negazuotas mineralinis vanduo.

Šiaulių visuomenės sveikatos biuro duomenimis, 2009— 2010 mokslo metų pradžioje į Šiaulių mokyklas atėjo 252 moksleiviai turintys virškinimo sistemos veiklos sutrikimų ir 645 nervų sistemos sutrikimų.

„Kas paneigs, kad vaikų sveikatos būklės — virškinimo ir nervų sistemos veiklos — nepaveikė kenksmingi gėrimai?” — svarstė Šiaulių visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Diana Šiurkienė.

Specialistės nuomone, paauglius įtikinti kai kurių gėrimų daroma žala sudėtinga, tačiau kalbėti būtina. Tėvams patariama domėtis, ką vaikas perka, jei nori gerti, ir kur išleidžia pinigus. Suaugusiesiems, perkant gėrimą, ir patiems vertėtų paskaityti produkto sudėtį bei atsisakyti abejotinų.

Ką derėtų gerti?

Karštą vasaros dieną naudingiausias organizmui yra net ir parduotuvėje parduodamas šaltinio vanduo. Mineralinį vandenį gerti patariama saikingai, nes, jei jis tikrai mineralinis, tai yra gydomasis vanduo. Tinka ir virintas vanduo bei vanduo iš krano, bet naudingiausias filtruotas.

Vaikams nerekomenduojama gerti juodąją ar žaliąją arbatas — jose yra kofeino. Labiausiai tinka vaisinės arbatos.

Suaugusiam žmogui per dieną patariama išgerti ne mažiau dviejų litrų vandens. Vaikų vandens norma priklauso nuo amžiaus ir svorio.

„Jei suaugusysis vidutiniškai sveria 70 kilogramų ir jam per dieną reikėtų išgerti vidutiniškai du litrus, tai perpus sveriančiam vaikui — ne mažiau litro, — patarė gydytojas I. Strupeikis. — Tačiau derėtų gerti tada, kada norisi, bet ne per prievartą.”

Seimas apriboti prekybos neskuba

Seime yra įregistruotos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma uždrausti energetinių gėrimų, kurio sudėtyje yra vitaminų ir tonizuojamųjų ar stimuliuojamųjų medžiagų kofeino, guaranino, ginsenozidų, taurino pardavimą asmenims, jaunesniems kaip 18 metų. Tokių gėrimų pardavimas nepilnamečiams užtrauktų baudą.

Projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad paauglių psichinė būsena gerokai labilesnė nei suaugusio žmogaus ir energetiniuose gėrimuose esančios stimuliuojančios medžiagos ne tik padidina ir taip didesnį vaikų bei paauglių aktyvumą, bet gali sukelti nerimą, nervingumą, agresiją ar net smurto protrūkius.

Įstatymas dėl energetinių gėrimų prekybos nepilnamečiams apribojimo, pataisą įregistravus prieš keletą mėnesių, dar nėra priimtas.

Edita KARKLELIENĖ

www.sveikatossodas.lt

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE