Nobel biocare

Kaip elgtis, kad dešros ir kumpiai nevirstų dūmais?

Kauno visuomenės sveikatos centro darbuotojai praneša, kad Kauno apskrityje šiais metais fiksuojamas jau antrasis trichineliozės protrūkis. Balandžio pradžioje kirmėlių sukelta liga susirgo 8 kauniečiai, o balandžio 22-23 dienomis trichineliozė diagnozuota 5 Kėdainių rajono gyventojams.

Abiejų protrūkių infekcijos šaltinis – savo ūkyje išaugintos kiaulės mėsa ir jos gaminiai. Paskerdus kiaulę, skerdiena nebuvo tirta dėl trichineliozės. Tik tuomet, kai buvo užregistruotas pirmasis susirgimo trichinelioze atvejis, buvo  atliktas mėsos likučių tyrimas – rezultatas toli gražu nedžiugino: aptikta kirmėlių.

Ligą sukelia apvalios kirmėlės trichinelės. Užsikrėsti trichinelioze galima suvalgius užkrėstą virtą, keptą, sūdytą ir rūkytą mėsą. Užtenka suvalgyti vos 10 -15 gramų užkrėstos mėsos ir liga garantuota.

Ligos požymiai dažniausiai išryškėja praėjus 2 – 3 savaitėms nuo užkrėstos mėsos suvalgymo. Susirgus skauda raumenis, retkarčiais skauda taip, jog žmogus negali apsiversti lovoje, pakelti ranką ar koją. Segantiesiems neretai sunku kalbėti ar kramtyti maistą. Pirmosios ligos dienomis ligoniui gali pakilti temperatūra, o karščiavimas gali trukti 2 -3 savaites. Kuo anksčiau pasirodo ligos požymiai – tuo sergama sunkiau.

Trichinelėmis užkrėsta skerdiena ir mėsos gaminiai sudeginami, o žmonėms, valgiusiems užkrėstą mėsą, teks profilaktiškai vartoti vaistus nuo trichineliozės.

Mėsoje tūnančių trichinelių praktiškai neįmanoma sunaikinti – jos ištveria aukštą temperatūrą, sūdymą, marinavimą, rūkymą. Vienintelis patikimas būdas išvengti ligos – nevalgyti užkrėstos mėsos.  Prisiminkite, kad niekuomet neverta pirkti mėsos iš atsitiktinių prekeivių. Reikėtų atsisakyti pagundos skanauti ir mėgautis dovanotomis mėsos gėrybėmis, jei nesate tikri, kad buvo atlikta mėsos veterinarinė ekspertizė.

Kauno visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė Irina Bulsienė primena, jog būtina tinkamai laikyti kiaules. I.Brusienė pataria susitvarkyti teritoriją, kad kiaulės negalėtų ėsti graužikų bei kitų stipenų ir paukščių išmatų. Nešerkite kiaulių medžioklės laimikių atliekomis, kuri nebuvo tirta dėl trichineliozės.

Nelaikykite kieme nereikalingų senų padangų, baldų ar dėžių, kad juose graužikai nesusikurtų būsto, laikykite konteinerius sandariai uždarytus, reguliariai šienaukite žolę ir kirskite nereikalingus krūmokšnius, išdėliokite spąstus aplink namus ir pagalbinius pastatus.

Neleiskite graužikams pakliūti į jūsų būstą: užtaisykite ir uždenkite visas sienose esančias angas ir plyšius, apjuoskite namo pamatus skarda.

Diena.lt

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE