Lapkričio 27d. Šeštadienis

Tiesa apie savimi nelabai patenkintas poras

Peržiūrų skaičius: 28292
Tiesa apie savimi nelabai patenkintas poras

Stresas, nuovargis, vaikai – ką kaltinti dėl celibato epidemijos tarp vedusių porų? O gal stinga geismo? Girdite, kaip apie tai šnabždamasi prie rytinės kavos puodelio, mokyklos vartų arba vakare su draugėmis.

Išgėrus kelis butelius vyno, tai aptariama per kviestinius pietus, kartu su nekilnojamojo turto kainomis ir siaubingai brangia vaiko priežiūra. Seksas ar, tiksliau, jo nebuvimas – karšta vidutinės klasės britų pokalbių tema. Regis, savimi patenkinti sutuoktiniai iš tikrųjų nėra tokie jau savimi patenkinti, kaip apsimeta.

Atsuka nugaras

Jau tapo įprasta susibūrus 30-40 metų žmonių grupei laidyti pastabas apie tai, kad jų gyvenime nėra sekso. Gal netgi juokais rungtis, kas ilgiausiai nepatiria šio džiaugsmo. "Kas dvi savaites? Tau velniškai sekasi!" - sakė mano draugas 40-metis advokatas.

Psichologė iš Niujorko Estera Perel nemano, kad toks badavimas juokingas. Jos knyga "Priverstinis poravimasis: seksualinis melas ir namų laimė" – sociologinis tyrimas, kurį papildo literatūrinės ir antropologinės nuorodos. Pernai Amerikos bestselerių sąrašuose ji užėmė pirmą vietą, o profesionalams iškėlė skubios pagalbos santuokai klausimą. Knyga, paantrašte "Sutaikant erotiką ir namų gyvenimą", susižavėjo visi, pradedant Opra Vinfri ir baigiant intelektualiai reikliu žurnalu "New Yorker". Dabar 48 metų dviejų vaikų motina – su mumis ir taria savo žodį.

"Jungtinėse Valstijose dabar labai rimtai svarstoma, kodėl poros nesimyli. Kalbama ne vien apie seksą. Kalbama apie tai, kas šiandien apskritai darosi sutuoktiniams, - sakė E.Perel. - Kodėl seksualinę laisvę turinti karta nebepajėgia išsaugoti seksualinio geismo?"

"Žmonės, į kuriuos norėčiau kreiptis, – ne tie, kurie priėjo ribą, nebemyli vienas kito. Tai – milijonai ilgalaikius santykius palaikančių ir vienas kitą mylinčių žmonių, iš kurių gyvenimo išnyko erotika."

E.Perel nuomone, šis klausimas pernelyg svarbus, kad jį būtų galima svarstyti moteriškų žurnalų puslapiuose. Pasak jos, tai mūsų kultūros krizė, atspindinti šiandieninę santuokos instituto būklę.

Pernai Nacionalinės statistikos departamento išspausdinti skaičiai, parodę, kad Didžioji Britanija tapo "aseksualia" šalimi, patvirtina šį požiūrį: kas aštunta moteris, tarp kurių – ištekėjusios ir gyvenančios su partneriu, per pastaruosius metus nesimylėjo. Nepriklausomai nuo lyties kas dešimtas žmogus, sulaukęs 35 metų, neužsiima seksu. 40-44 metų šis skaičius siekia 12 procentų (vyrų – 9 procentai). Galbūt E.Perel teisi, sakydama, jog būtina blaiviau vertinti santuokos institutą.

Bent jau taip manoma Niujorke, kur perpildytos auditorijos gaudo kiekvieną jos žodį. Tarp klausytojų yra jaunų ir senų, vyrų ir moterų, trokštančių išgirsti jos receptą, kaip įveikti nepageidaujamą celibatą. Jie ateina išsiblaškyti.

Viską lemia atstumas

Išmintis byloja, kad bet kokią santykių problemą padeda išspręsti komunikacija: reikia suartėti, bendrauti, tiesiog kalbėtis, kalbėtis, kalbėtis... E.Perel šią mintį apverčia aukštyn kojomis. Malonų seksualinį poros gyvenimą lemia atstumas. Norint, kad jūsų miegamojo atmosfera taptų bent šiek tiek erotiškesnė, turi būti riba. Ji sako, kad meilei reikia artumo, o geismui to nereikia. Todėl kurį laiką pabūkite atskirai.

"Mes esame pakvaišę dėl šios didesnio artumo idėjos, tačiau ji ne visada suveikia. Ji tinka draugystei. Žinoma, puiku draugauti su savo partneriu, tačiau kaina, kurią už tai sumokėjome, – seksas, - sakė E.Perel. - Mano knygoje įvertinamas uždarumas – vyrams tai pažįstama. Būtent jie santykiuose dažnai stoja į tokią poziciją. Vyrams ypač artima tai, apie ką aš kalbu, jie tai ir stengiasi pasakyti, bet jaučia, kad jiems neleidžiama. Moterys taip pat patyrė šį palengvėjimą, nes, kad ir kokie laisvi būtume, moterims mažiau priimtina, kai meilė ir seksas at-siejami vienas nuo kito."

E.Perel požiūris sukelia daug klausimų, kai kas ją vadina retrogradine. Tačiau nė vienas jos kolega psichologas nenuginčijo šio požiūrio. "Buvau įsitikinusi, kad sulauksiu reakcijos, ypač iš mano specialybės atstovų. Bet taip neatsitiko. Nenoriu menkinti ar diskredituoti artimų santykių būtinybės, tačiau yra ir kitų, tokių pat svarbių aspektų, kurie poros santykiams suteikia pasitenkinimo."

"Noriu sukelti diskusiją, kodėl tiek daug porų nepasirengusios su tuo kovoti, kodėl jos linkusios tai neigti, nes esą pernelyg užsiėmusios ar patiria per daug streso. Visi pavargo. Tačiau esama ir kitų dalykų, kuriais reikia užsiimti. Kodėl tokios paklausios knygos, kaip seksualiniam gyvenimui suteikti pikantiškumo? Akivaizdu, jog šie receptai neveikia."

E.Perel teigia, kad prie vidutinio amžiaus artėjanti karta – tai žmonės, užaugę be seksualinių draudimų. Jie gimė po seksualinės revoliucijos, "dulkinosi" mokydamiesi universitete, o gyvenimo draugą dažniausiai rinkosi po kelių rimtų romanų. Jiems įskiepytas tikėjimas, kad mes galime ir turime kalbėti apie savo troškimus, kad meilė ir santuoka reiškia, jog partneriai dalijasi viskuo, taip klodami viso gyvenimo artumo pamatus. Kas pradėjo keistis?

"Socialinės ir ekonominės permainos per kelis amžius atvedė prie to, ką turime dabar, - sakė E.Perel. - Anksčiau santuokos funkcijos buvo labai paprastos. Jos tikslas buvo pratęsti giminę, tai tebuvo ekonominė sutartis ir respektabilumas. Jeigu atsirasdavo dar ir meilė, tai buvo puiku. O dabar pažvelkime į ilgą sąrašą, ko iš santuokos trokštame šiandien: artima draugystė, ekonominė ir emocinė parama, romantika, meilė, šeima.

Nuo šeštojo dešimtmečio pradžios viso to pradėjome norėti iš vieno žmogaus. Miestuose gyvenimas vis labiau izoliuotas, nors svarbiausia socialinė ląstelė yra pora ir jos artimiausi giminės. Iš vyro ar žmonos laukiame to, ką anksčiau mums duodavo visas kaimas, bendruomenė ar giminė. Po viso to dar ir norime erotinių santykių su šiuo žmogumi. Tai labai dideli reikalavimai, ypač jeigu atsižvelgsime į mūsų gyvenimo trukmę. Visus tuos dalykus norime turėti labai ilgai."

Kaltinti – tik save

Daugelis porų skundžiasi, kad, gimus vaikams, iš jų gyvenimo išnyko seksas. Tačiau E.Perel sako, kad kaltinti reikia tik save. Sutuoktiniai profesionalai vaikus dažniausiai gimdo būdami gerokai per trisdešimt ir beviltiškai stengiasi tapti idealiais tėvais.

"Supertėvystės kultūra nulėmė, kad dabar poros nebebrėžia ribos tarp savo šeimyninio gyvenimo ir kitų gyvenimo sričių. Joms nejauku uždaryti miegamojo duris. Daugelis netgi jaučia kaltę, eidami vakarieniauti be vaikų. Tiesa ta, kad vienas geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti savo vaikui, – sureguliuoti santykius su jo tėvu (motina)."

E.Perel teigia, kad sutuoktiniams reikia kitokio gyvenimo, kuris atsietas nuo namų ir vaikų. Ne visada lengva sukurti santykių "erotinę atmosferą". Ypač moterys turėtų išmokti ką nors daryti sau. "Nueikite į teatrą, kiną, - reikalauja E.Perel. - Vyrai ir partneriai taip pat gali būti įtraukti į šią autonomiją. Kada paskutinį kartą susitikote su vyru tam, kad papietautumėte? Tokie dalykai sukuria naują atmosferą. Jūs turite kartu daryti tai, kas nesusiję su namų gyvenimu. Bet tai nereiškia, kad privalote kartu eiti į viešbutį – arba bent jau ne vien tai."

E.Perel tampa nebe tokia atvira, kai kalba pakrypsta apie jos šeimyninį gyvenimą. Tačiau spinduliuoja išdidumą, kai prakalba apie savo vyrą gydytoją, su kuriuo santuokoje išgyveno 25 metus. "Mes dalijamės džiaugsmu ir skausmu", - tai viskas, ką ji pasakė. Todėl galima spėti, kad E.Perel buduare viskas klostosi labai neblogai.

Sekso metu vyras nesibučiuoja. Ką daryti?

Sekso metu vyras nesibučiuoja. Ką daryti?

Anot amerikiečių seksologės Ellen Gold, vyras, kuris nebučiuoja moters mylėdamasis, tiesiog nėra sutvertas stipriems jausmams. Jo nedomina nei prieraišumas, nei rimti santykiai. Tačiau gali būti ir taip, kad šeimoje, kur jis augo, nebuvo priimta...


Lubrikantai – ne vien malonumui, bet ir sveikatai

Lubrikantai – ne vien malonumui, bet ir sveikatai

Nors apie intymų gyvenimą dabar kalbama kiek drąsiau, daugumai žmonių vis dar kyla klausimų apie lytinių santykių kokybę: kaip padidinti malonumą, kaip ir kiek mylėtis yra rekomenduojama ir ką daryti, jeigu sekso metu moteris jaučia diskomfortą....


Vyriškos problemos: apie jas vyrams vis dar sunku kalbėti, bet sprendimų yra

Vyriškos problemos: apie jas vyrams vis dar sunku kalbėti, bet sprendimų yra

Pokalbio pradžioje gydytojas urologas Ramūnas Kerpauskas pasidžiaugė, kad vis daugiau vyrų išdrįsta praverti urologų kabinetų duris ir nori pasitarti, kaip spręsti juos kamuojančias urologines problemas bei seksualinius sutrikimus. Tuo pačiu...


Moterų pinklės ir gudrybės

Moterų pinklės ir gudrybės

Moterys puošia gyvenimą. Bet jos ir didesnio pavojaus šaltinis. Miela šypsena arba nekalta replika iš tikrųjų gali būti klastingos pinklės. Jeigu įkliuvote, nebeišsikapstysite. Tačiau atsargūs spąstų gali išvengti. Kai kurių. Kai kada. Nors mažai...


Ar galima patarti meilei?

Ar galima patarti meilei?

Kai buvau 13-kos metų, sekmadieninės mokyklos mokytojas man davė vieną patarimą, kurį įsiminiau visam gyvenimui. Jis pasakė: „Nesituok su asmeniu, su kuriuo manai galėsiąs gyventi. Vesk tą, be kurio negali gyventi“. Tai didi tiesa....


Pažintys internetu pavojingos svajoklėms

Pažintys internetu pavojingos svajoklėms

Daugelis žmonių mano, kad internetu neįmanoma susipažinti ir užmegzti rimtų santykių. Daugiausia, ką virtualus bendravimas gali duoti, - lengvas nerūpestingas flirtas. Ar tai tiesa? Anksčiau manyta, kad skelbimus internete spausdina tik...


Erekcijos sutrikimas - opi problema

Erekcijos sutrikimas - opi problema

Moksliniai tyrimai rodo, kad aktyvų seksualinį gyvenimą gyvenantys žmonės yra sveikesni, džiaugsmingesni. Kad vyras pajėgtų atlikti lytinį aktą, būtina gera erekcija. Deja, tik apie 10 proc. vyrų, kuriems pasireiškia erekcijos sutrikimų, iškart...


Geriausias seksas – po 4 santuokos metų

Geriausias seksas – po 4 santuokos metų

Seksas tampa labiau jaudinantis ar, atvirkščiai, nuobodesnis, priklausomai nuo to, kiek trunka poros vedybinis gyvenimas. Kritinis laikas gerąja prasme vyro ir žmonos santykiuose, anot psichologų, yra ketvirtieji metai. Kaip rašo eronews.lt,...


Sekso kokybė priklauso nuo patalynės spalvos

Sekso kokybė priklauso nuo patalynės spalvos

Anot seksologijos specialistų, santykiams turi įtakos net tokios "nepastebimos" detalės, kaip medžiaga, iš kurios pagaminta patalynė ir jos spalva. Seksologai tai aiškina labai paprastai: lova yra "sekso grumtynių laukas."...


Ateities kontraceptikai vyrams

Ateities kontraceptikai vyrams

Vyrų sėklidžių tyrimai galėtų palengvinti vyrams skirtų kontraceptinių tablečių kūrimą. JAV mokslininkai atliko bandymą su žiurkėmis, kurio metu joms buvo suleista vaistų, stabdančių spermos ląstelių brendimą. Vaistas, pavadintas Adjudinu, suardo...


Seksas: kaip iššifruoti vyrų užuominas?

Seksas: kaip iššifruoti vyrų užuominas?

Miegamajame vyrai – paprasti ir puikiai moterims suprantami. Būtent lovoje vyras pademonstruoja savo sugebėjimą kalbėti pusiau užuominomis. Todėl kiekviena vyro frazė, pasakyta lovoje, turi savo potekstę. Reikia padaryti taip, kad vyras...


Ateities kontraceptikai: jokių "netyčiukų" be pavojaus sveikatai?

Ateities kontraceptikai: jokių "netyčiukų" be pavojaus sveikatai?

Spėjam, jog tai gana aktuali tema visam jaunimui - kaip nevaržyti savo seksualinio gyvenimo ir tuo pačiu išvengti dar nepageidaujamo nėštumo? Taip, ir dabar yra daugybė kontracepcijos būdų, bet jie visi kažkuo nepatogūs - sargiai mažina malonumą,...


Kad norai ir galimybės sutaptų

Kad norai ir galimybės sutaptų

Šiam vakarui ruošėsi abudu. Muzika, žvakės ir... apmaudas, nusivylimas. Veikiausiai daugelis vyrų nors kartą gyvenime yra patyrę erekcijos sutrikimų. Vieni į tai žiūri gana ramiai, kitiems šis patyrimas tampa gilios depresijos pradžia. Visais...


Meilės spąstai – ir sveika gyvensena

Meilės spąstai – ir sveika gyvensena

Pinigus uždirba abu sutuoktiniai, abu rūpinasi vaikais, abu pasidaliję namų ūkio darbus. Atrodytų, viskas gerai, bet vis tiek atsiranda priežasčių nesutarti. Tik šiais laikais kivirčų priežastys kiek kitokios, nei prieš dešimt metų. Dėl pinigų...


Seksualinį temperamentą išduoda moters šukuosena

Seksualinį temperamentą išduoda moters šukuosena

Psichologų tvirtinimu, iš moters šukuosenos galima atspėti intymias jos savininkės mintis. Pavyzdžiui, jei ilgaplaukė moteris nutraukia santykius su vyru, tai reiškia, kad jos nebedomina seksas. Ne paslaptis, kad gana dažnai moterys nori pakeisti...


Kaip suartėti po ilgų metų santuokoje?

Kaip suartėti po ilgų metų santuokoje?

Ilgi metai santuokoje daro savo. Ugninga aistra gali išblėsti, o rodos nepabostantis laikas kartu, nebekelti tokių pozityvių emocijų, kaip kadaise. Jeigu trumpai, tai gali atrodyti taip, kad santykiams atėjo krizė. Su tokia situacija kovoti...


Patarimai poroms, pradedančioms seksualinį gyvenimą

Patarimai poroms, pradedančioms seksualinį gyvenimą

Dauguma vyrų nepajėgia kontroliuoti ejakuliacijos lytinio gyvenimo pradžioje arba lytinio akto metu su nauja ir geidžiama partnere. Jei ejakuliacija įvyksta iš karto po kelių frikcijų arba prieš pat lytinį aktą, tai jūsų dėmesiui keli patarimai,...


SVARBUS SVEIKOS ODOS FAKTORIUS – PH

SVARBUS SVEIKOS ODOS FAKTORIUS – PH

Kas yra pH? pH (vandenilio potencialas) – vandenilio jonų (H+) koncentracijos tirpale matas, parodantis tirpalo rūgštingumą ar šarmingumą. pH skalė yra nuo 0-14. pH 7 yra laikomas neutraliu (vanduo), viskas kas virš 7 yra šarminis, kas...


Lietuviai ir rusai įsimyli greičiau nei amerikiečiai

Lietuviai ir rusai įsimyli greičiau nei amerikiečiai

Amerikiečiams reikia daugiau laiko, kad įsimylėtų, nei Rytų europiečiams, teigiama amerikiečių ir rusų mokslininkų atliktame tyrime. Taip pat nustatyta, kad amerikiečiai labiau vertina draugystę santykiuose nei lietuviai ar rusai, rašo...


Moterų demonstruojamas seksualumas skatina vyrus elgtis drąsiai

Moterų demonstruojamas seksualumas skatina vyrus elgtis drąsiai

Visi vyrai žavisi moterų seksualumu. Tad daugelis stipriosios lyties atstovų nekantriai laukia vakaro, kol brangioji, grįžusi po darbo, nusirengs klasikinį kostiumėlį ir pasipuoš atvira ir patrauklia suknele. Kaip elgtis moterims, kad jos visad...


Kiek kartų per naktį vyras gali?

Kiek kartų per naktį vyras gali?

Vakarų šalių mokslininkai atlikę tyrimą išsiaiškino, kad išmetamos sėklos kiekis gali būti įvairus: ožys nuo 1 ml. , o kuilys net 1.5 litrų per vieną kartą. Tuo tarpu mаkaka gali 4 ejakuliacijas per parą ir 3 - 4 dienas iš eilės, pavianas - 3...


Kas kaltas dėl sutrikusio vyriškumo?

Kas kaltas dėl sutrikusio vyriškumo?

Seksologai tvirtina, kad neišsprendžiamų intymaus gyvenimo problemų nėra. Tačiau tai anaiptol nereiškia, kad šitoje srityje žmonėms viskas aišku, ir diskutuoti lyg ir nėra apie ką. Priešingai - kupinoje įtampos, skubėjimo, įtempto protinio darbo...


Koks seksas moterims nesuteikia malonumo?

Koks seksas moterims nesuteikia malonumo?

Britų sociologai internetu apklausė moteris ir išsiaiškino, koks seksas suteikia moterims mažiausiai malonumų. Respondentėms buvo pasiūlyta išrinkti tik vieną, labiausiai nepriimtiną variantą iš aštuonių, kuriuos pasiūlė specialistai. Rezultatai...


9 būdai, kaip nustebinti savo mylimąjį Šv. Valentino dienos proga?

9 būdai, kaip nustebinti savo mylimąjį Šv. Valentino dienos proga?

Nenumaldomai artėja romantiškoji vasario 14-toji – Šv. Valentino diena. Tai puiki proga dar kartą savo savo brangiam žmogui pasakyti koks jis mums yra svarbus. Nesigėdinkite savo jausmų ir negailėkite gražių žodžių savo mylimiesiems. O tam,...


Vyrai, kurie niekada neveda

Vyrai, kurie niekada neveda

Psichologai tvirtina: nors daugelis vyrų siekia vesti moterį ir su ja susilaukti vaikų, tam tikras procentas jų viso to sąmoningai vengia. Šie vyrai anaiptol ne vienuoliai. Jie palaiko normalius seksualinius santykius su savo širdies...


Kam laidoti santuoką? Geriau džiaugsmingai pasitikti laisvę

Kam laidoti santuoką? Geriau džiaugsmingai pasitikti laisvę

Panašu į vestuves, bet geriau įsižiūrėjus... Nuotakos suknelė su juodais akcentais, triaukštis tortas perpjautas pusiau. Ką gi švenčiame? Ogi ištuoką. Valio laisvei! Japonijoje dalyvauja abi pusės Kad ir kaip ciniškai tai skambėtų, iširus dviejų...


Prosumerių prognozė: lietuviai seksualėja

Prosumerių prognozė: lietuviai seksualėja

Seksualiai santūrūs lietuviai darosi vis liberalesni ir yra linkę ieškoti seksualinių naujovių. Tokią išvadą leidžia daryti pirmąkart Lietuvoje atliktoje apklausoje apie seksualinį gyvenimą ir seksualumą dalyvavusių prosumerių ir gyventojų...


Trys idealaus sekso paslaptys

Trys idealaus sekso paslaptys

Daug porų sugeba patirti didelį abipusį malonumą sekse. Šiuos žodžius patvirtina tyrimai, kuriuos atliko užsienio fiziologai ir seksologai. 1. Reikia prisitaikyti vienam prie kito Mokslininkai atliko eksperimentą su savanoriais, prie kurių kūnų...


Kokias moteris vyrai vadina paleistuvėmis?

Kokias moteris vyrai vadina paleistuvėmis?

Mokslininkai išsiaiškino, kad vyrai meluoja, kiek turėjo sekso partnerių. 42 proc. jų galvoja, kad moteris yra ištvirkusi, jei turėjo daugiau kaip 10 vyrų. Tą patį pakartojo ir moterys, jei vyras turėjo daugiau kaip 20 sekso partnerių. Per tyrimą...


Tyrimas: geriausias seksas po 15 metų draugystės

Tyrimas: geriausias seksas po 15 metų draugystės

Naujas tyrimas atskleidžia, kad vyrai nori daugiau mylimosios apkabinimų, o moterys pirmenybę teikia seksui. Kaip praneša telegraph co.uk, vyrai jaučiasi laimingi tik tuomet, kai ilgai kartu esanti partnerė juos apkabina. Ne tik apkabinimai, bet...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9